Informácie a diskusia o histórii a aktuálnych otázkach vojenstva a bezpečnosti, sociálnych otázkach a činnosti neziskových organizácií

VOJENSKÝ VETERÁN BRATISLAVA

Informácie nájdete na:

Vojenský veterán Bratislava

Ako sa stať členom


Podporte tento web

 


Pri čítaní knihy – publikácie „DELOSTRELECTVO v našich dejinách“ od nášho kolegu a člena o.z. VOJENSKÝ VETERÁN BRATISLAVA plk. v.v. JUDr. Ľudovíta LETOŠŤÁKA zaplesalo moje srdce ženistu a tak som si uvedomil že určite tiež zaujme kolegov delostrelcov a nie len ich.

Bola by škoda aby sme sa nepodelili o dojmy z nej tak aby nezostala iba ako učebná pomôcka pre školy ale dostala sa aj pred vojenskú verejnosť. Preto som požiadal kolegu Ľuda Letošťáka o súhlas uverejniť ju na našom webe.
Súhlasil bez zaváhania a tak mu touto cestou za nás všetkých ďakujem.

Dal som ju do formátu PDF.   Pre uvedenie do situácie som vybral tú časť, ktorá by mohla zaujať aj dnešných mladých „teroristov“, ktorí by mohli mať záujem zhotoviť niečo, čo je základnou potrebou teroristu aby mohol niekomu ublížiť a kedy muničné sklady OS sú už skoro prázdne. V prípade ak dodržia uvedený návod, možno medzitým zabudnú na terorizmus a budú z nich schopní a úspešní pestovatelia – zahradkári kompost, hnojenie, je totíž hlavná záruka úrody.

 

Citujem zo state o čiernom prachu:

……..…Dusičnan draselný bol najdrahším komponentom čierneho strelného prachu. K nám bol dovážaný  z južných krajín, a to dovtedy, pokiaľ nedošlo k zavedeniu jeho výroby u nás. Tá prešla v stredoveku zaujímavým vývojom. Bolo niekoľko spôsobov jeho výroby. K najjednoduchším spôsobom patrilo zoškrabovanie dusičnanu draselného zo stien maštalí, chlievov, hospodárskych stavieb a ďalších budov omietnutých vápennými omietkami, na  ktorých sa postupne vykryštalizoval. Takto získaný dusičnan draselný sa ešte čistením upravoval. Uvedený spôsob získavania ani zďaleka nepokryl jeho potrebu na  výrobu čierneho strelného prachu.

…….Na našom území počas protihabsburgských povstaní bol veľký nedostatok dusičnanu draselného na výrobu čierneho strelného prachu. To viedlo k vzniku mnohých výrobní v našich dedinách a mestách. Niektorí výrobcovia mali vybudované plantáže hnijúcich zmesí, z ktorých ho potom vyrábali. Historické dokumenty popisujúce jeho výrobu uvádzajú, že výrobcovia zisťovali vhodnosť hnijúcej zmesi na výrobu dusičnanu draselného jej ochutnaním. Využívali pri tom vlastnosť dusičnanu draselného, ktorého teplota pri styku s vodou sa zníži. Ak bol v dostatočnom množstve v hnijúcej zmesi už vytvorený, pocítili to chladom na jazyku.

…….K najčastejším spôsobom získavania dusičnanu draselného  bola jeho výroba. Najdôležitejšou surovinou bol maštaľný hnoj. Okrem neho sa používala slama na podstielku, kuchynský odpad ale aj kadávery uhynutých zvierat, zvieracia krv, hnijúce seno, teda všetko čo podliehalo biologickému rozpadu – hnitiu.   Pri tejto metóde  sa maštaľný hnoj poukladal na dno jamy vo vrstve vysokej cca 20 – 30 cm. Na ňu sa uložila vrstva slamy poprípade biologický  odpad a znova sa uložila vrstva maštaľného hnoja. Niektorí výrobcovia posypávali vrstvy ešte  aj popolom z dreva a tiež vyhaseným vápnom.  Takýchto vrstiev bolo niekoľko. Zmes hnila po dobu cca 3 rokov,  nesmela vyschnúť aby sa proces hnitia neprerušil, preto sa občas  zaliala močovkou. Počas tejto doby dochádzalo k biologickým ako aj ku chemickým procesom, ktorých výsledkom bol vznik dusičnanu draselného. Jeho získanie z prehnitej zmesi sa vykonalo tak, že zmes uložila do kovovej kade  a zaliala sa horúcou  vodou. V nej došlo k rozpusteniu  dusičnanu draselného. Takto vzniknutý  roztok sa precedil cez plátenné sitá medzi ktorými bol uložený popol z dreva. Týmto sa odstránili z roztoku nečistoty. Prefiltrovaný roztok sa zohrieval v kovovej kadi až sa z neho celkom odparila voda a dusičnan draselný sa vykryštalizoval na jej dne. Z dna sa zoškrabal a uložil do dreveného súdka…atď.

– – –

 

Na začiatok, skôr ako začnete čítať (a študovať), pár slov od autora knihy:

 …….K K prvému rozhodnutiu napísať knihu o historických delostreleckých zbraniach, ktorá vyšla pod názvom  “Delostrelectvo čierneho pušného prachu” v roku 2003,  bol som inšpirovaný mnohými členmi klubov vojenskej histórie. S nimi som sa stretával a pomáhal im organizovať viaceré podujatia s historickými zbraňami. Pri týchto príležitostiach sa na mňa obracali s rôznymi požiadavkami a medzi nimi aj so žiadosťami o napísanie publikácie, ktorá by širokej verejnosti približovala historické zbrane našich predkov bojujúcich v rôznych konfliktoch nielen na terajšom území Slovenska ale aj v ďalekých krajinách. Poukazovali pritom na bohatšiu literatúru uvedeného druhu v zahraničí, ktorá na Slovensku absentuje. Sľub, ktorý som im dal som splnil. Napísaná kniha o delostreleckých zbraniach bola verejnosťou veľmi dobre prijatá.

……    Znova sa na mňa obracali a to nielen členovia vojenských historických klubov ale aj mnohí obdivovatelia historických zbraní o napísanie ďalšej knihy o delostreleckých zbraniach, v ktorej by už boli detailnejšie informácie o nich a dokázali uspokojiť aj náročnejšieho čitateľa. Uvedenie takýchto detailných informácií nebol problém, pretože počas niekoľkoročného vysokoškolského štúdia na vojenskej škole a takmer 40 ročnej praxe vo funkcii vysokoškolského učiteľa, ktorému do obsahovej náplne patril výskum a vyučovanie v rámci kriminalistiky takých vedných odborov ako sú kriminalistická balistika, kriminalistická pyrotechnika, mechanoskópia, chémia atď., som nazhromaždil značné množstvo poznatkov aj praktických skúseností o historických zbraniach a strelive. Problém bol v tom, v akom rozsahu ich uviesť, aby som na jednej strane čitateľov neunavoval podrobnosťami a na strane druhej, aby som odborníkov nesklamal.

…….Urobil som kompromis medzi tým a knihu som napísal, a ako každý autor knihy tak isto aj ja, očakávam odozvu čitateľov. Ak som niekde urobil chybu, aby som ju napravil.

Ľ. Letošťák

Klikni TU:

Download (PDF, 13.12MB)

.

2 Komentáre na DELOSTRELECTVO v našich dejinách:

  • Slúžil som tiež ako záklaďák u delostreleckého pluku v Brezne v r. 1974-1976, ak si to niekto prečíta zo spolubojovníkov a má náladu nech mi odpíše ako sa má, čo robí a pod. na vladimir55@azet.sk, samozrejme môžu sa pochváliť aj tí zo stáleho stavu,

  • Vážený priateľ Ľudvo.
    Prečítal som vysoko erudovane spracovanú históriu a problematiku kráľovnej zbraní.
    Je zrozumiteľná aj laikom v tejto oblasti.
    Nech stále rastie tvorivý duch.
    Ďakujem.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

:-)
 
:-)
:good:
 
:good:
:negative:
 
:negative:
:wacko:
 
:wacko:
:bye:
 
:bye:
:yes:
 
:yes:
;-)
 
;-)
:scratch:
 
:scratch:
:-(
 
:-(
:unsure:
 
:unsure:
more...
 
Kalendár udalostí
Nové komentáre: