Informácie a diskusia o histórii a aktuálnych otázkach vojenstva a bezpečnosti, sociálnych otázkach a činnosti neziskových organizácií

VOJENSKÝ VETERÁN BRATISLAVA

Informácie nájdete na:

Vojenský veterán Bratislava

Ako sa stať členom


Podporte tento web

Vážení priatelia – dôchodcovia, veteráni ale aj ďalší a mladší, nikomu sa nevnucujeme, kto má záujem si prečíta pre  ktorých sú už všedné ich nemusí.

 

viete, že ?

Aký je najnovší pohľad na dejiny USA

Download (PDF, 6.13MB)

http://Stone-dejiny-USA-EK19366-r.pdf”

 

viete, že ?

Download (PDF, 12.72MB)

Aké bolo vojenské riešenie 1968

 

viete, že ?

Prešibaní poslanci Andrej Hrnčiar a Andrej Danko už v júni vedeli že príde pripomienka APVV o zmene termínu valorizácie.

Download (DOCX, 79KB)

21 Komentárov na viete, že?:

 • viete, že?
  Kým nebudeme vedieť čo chceme,
  dovtedy máme dve možnosti – buď to nikdy mať nebudeme a budeme mať niečo iné ako chceme, alebo nám nezostane nič iné, ako zmieriť sa s tým, že budeme musieť strpieť to, čo nechceme. Je totiž jednoduché odmietať, ale čosi zložitejšie je uskromňovať sa z už existujúcej ponuky. Platí to najmä pre politický výber potenciálnych voličov. Áno, som ľavičiar i demokrat, ale… Nuž demokracia je fajn, ale tá liberálna… A čo si sa zbláznil? Liberálna? Keď tak, tak kresťanská… Aká kresťanská, najlepšia je konzervatívna. V tomto jedinom odstavci sa nám zatomizovali voličské názory a potreby na fragmenty, ktoré takmer nemajú šancu prejsť cez voľby do parlamentu. A potom to vyzerá tak, ako u nás na Slovensku. Milión strán a straničiek a kto ešte nebol nejakej predsedom, nech sa hlási u súdruha Žinčicu…
  Viac ako 50 percent voličov na Slovensku vie, čo nechce. To je veľmi dobre. Nechce skorumpovanú vládu, stojacu svorne ruka v ruke na barličkách nacionalistov maďarských i slovenských – čo už samo o sebe je paradoxom politológie. Ale moc a peniaze robia svoje. Tí, ktorí vedia, že chcú práve toto, sú síce v menšine, ale keďže vedia čo chcú, ich vízia, akokoľvek šialená, sa vo voľbách napĺňa. Vážení, ktorí toto nechcete, skúste najskôr chcieť nejakú alternatívu. Lebo alternatívy sú, iba chcieť treba. Vy však a priori nechcete. Kým nebudete vedieť, čo chcete, je zbytočné povýšenecky si vyberať. Ak si neuvedomíte, že to, čo potrebujete najviac, je demokracia, dožijete v totalite. Až keď opäť pomôžete demokracii do čela štátu, až potom začnite byť fajnoví a dávajte si na ňu požiadavky, aby bola trochu liberálna, aby niesla znaky tradičnej rodiny, aby bola kresťanská a aby sadla aj liberálom. Šialené je to iba na oko. Iba dovtedy, kým si neuvedomíme, že demokracia je vláda ľudu. Nie politbýr a finančného kapitálu. Demokracia je sloboda. Až raz na Slovensku nastúpi do spravovania štátu sloboda, potom sa poďme baviť, ako tá sloboda má byť oblečená. Teraz je privčas. Teraz je to demokratická samovražda!
  .

  viete, že?
  Premena moci na bezmoc
  V predstavení, ktoré trvá na Slovensku s krátkymi osviežujúcimi prestávkami 69 rokov. No v posledných desiatich rokoch už bez prestávok a bez ohľadov na kohokoľvek či čokoľvek. Machiavelli v svojom pojednaní o vladárovi Il Principe z r. 1513 za základnú skutočnosť politiky pokladá sústredenie a udržanie čo najväčšej moci nad všetkým obyvateľstvom v rámci určitého územia. Zdá sa, že Machiavellizmus má na Slovensku naozaj životodarné prostredie. Iba sa volá trošku inak, ale to je detail. Sústredenie a udržanie si čo najväčšej moci ako ekonomicko – politický imperatív. Bez ohľadu na to, že tá moc je „iba“ delegovaná. Prepožičaná a že tá moc spravuje to, čo patrí všetkým, nielen trom straničkám – teda, náš štát. Hanbou týždňa a zároveň pracovnou metódou tejto moci je zneužívanie štátnych inštitúcií na kompromitáciu politických a názorových oponentov. Ak je to treba, moc sa dostane k chorobopisom, ak je to treba, moc sa dostane k údajom o vojenských záložníkoch a držiteľoch modrých knižiek. Ak je to treba, moc sa dostane k daňovému tajomstvu. A nielen to, ak je to treba, moc nehanebne a hlavne beztrestne verejne používa toto zákonmi oficiálne chránené tajomstvo. Je načase, že takéto praktiky sa už verejne nazývajú praktikami mafiánskeho štátu. Napokon, je načase aj zakročiť.
  .

  viete, že?
  Kto koná poctivo a čestne, nemá čo skrývať
  „Politikom sa slepo neverí. Politici sa kontrolujú,“ hovorieval Karel Kryl. Na Slovensku je to však problém. Nejde o to, že by politici nemohli byť bohatí. Veľmi dôležitý je však pôvod ich majetku a jeho skutočný stav. Aby sme minimalizovali riziko, že urobíme capa záhradníkom. Ako obvykle, dnes je všetko v súlade so zákonom. Zákon, ktorý verejným funkcionárom prikazuje zverejňovať svoj majetok, je však nedostatočný a veľmi formálny. Poslanci hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) preto pripravili návrh zákona, ktorý to zmení. Vládna koalícia a špeciálne predseda parlamentu Andrej Danka o potrebe takéhoto zákona už dlho hovoria. Avšak iba hovoria. Ak to myslia vážne, stačí, aby už na najbližšej októbrovej schôdzi parlamentu za návrh zahlasovali.
  Po prvé, rozširuje v ňom okruh ľudí platených z daní občanov, ktorých majetkové priznanie má byť zverejnené. Pôjde o spoločensky dôležité funkcie, ako napríklad špeciálny prokurátor, prezident policajného zboru či generálny riaditeľ a členovia Rady Rozhlasu a televízie Slovenska.
  Po druhé, majetkové priznanie musí byť jasné a transparentné. V priznaniach mnohých ústavných činiteľov totiž nájdeme státisícové sumy stručne označené ako „Iné“ či „Ostatné príjmy“, z ktorých nemožno vôbec zistiť reálny stav a pôvod majetku.
  Po tretie, každý politik musí bez vykrúcania priznať, odkiaľ jeho majetok pochádza. Ak je všetko v poriadku, nemá čo skrývať. Ťažko veriť napríklad vysvetleniam ministra vnútra, ktorý pred pár dňami na otázku, na čom zo svojich ostatných príjmov v celkovej výške 268 461 eur zarobil najlepšie, odpovedal, že presný názov nevie, lebo je veľmi komplikovaný a má skratku, ktorú si nepamätá.
  Po štvrté, nejasnostiam zabráni rozšírenie majetkových priznaní o údaje o daroch a iných výhodách, ktoré verejný funkcionár v danom kalendárnom roku prijal, ak hodnota daru presiahne 5 000 eur. Za súčasného stavu si občan bude darmo lámať hlavu nad tým, kto a z čoho vlastne nadobudol napríklad apartmány v Chorvátsku, najmä ak je v majetkovom priznaní uvedený ako jediný len príjem z výkonu verejnej funkcie. Najlepšie slová sú skutky.
  .

  viete, že?
  V akom štáte vlastne žijeme
  Skúste. Hľadajte vo vyhľadávačoch slovo štátnosť a k nemu slovenské výklady pojmu. Hľadajte, koľko chcete, okrem jednej jedinej televíznej diskusnej relácie na túto tému, ktorá sa na Slovensku kedysi uskutočnila, o štátnosti, o slovenskej štátnosti, nenájdete nič. Iba tony fráz.
  Štátnosť je na Slovensku čosi ako pani Colombová. Alebo prinajlepšom Maigretová. O oboch vieme takmer úplne všetko, prvú však nikto nikdy reálne nevidel a druhá sa zjavila na verejnosti tuším dvakrát. Zatiaľ. Imaginárnou štátnosťou sa radi zaštiťujú samozvaní „štátnici“ a rozprávajú nám o nej ako o čomsi posvätnom. No, rozprávajú – oni na nás priam kričia, akí sú štátnici.
  Poznáte to, ak v rodine zlyháva výchova, rodičia na deti musia kričať, aby si vynútili aký-taký rešpekt a časom už nezaberie ani to. Je to útecha. Veď naši „štátnici“ na nás už dlho kričia… Asi nám nezostane nič iné, iba to, čo inteligentným deťom – považovať tých, čo kričia za smiešnych slabochov.
  Podľa Aristotela základné úlohy štátu spočívajú v zabraňovaní nadmernému hromadeniu majetku občanov a nadmernému rastu politickej moci jednotlivca. Aristoteles sa domnieval, že existujú tri dobré a tri zlé formy štátu. Zlou formou štátu podľa neho je tyrania (vznikla deformáciou monarchie), oligarchia (deformácia aristokracie) a demokracia (deformácia bezmandátovej moci).
  Platón spomínal päť druhov usporiadania štátu a im zodpovedajúcich politických vzťahov:
  1. aristokracia a monarchia,
  2. timokracia (prístup k moci na základe veľkosti majetku),
  3. oligarchia,
  4. demokracia,
  5. tyrania.
  Každá z nasledujúcich v tomto poradí je horšia. Ideálnou politickou organizáciou spoločnosti je podľa neho aristokracia alebo monarchia.
  Demokracia podporovaná oligarchiou oproti tomu je zlo, ktoré môže ľahko prerásť do najhoršej zo všetkých foriem vlády – do tyranie. Umožňuje vládu občanov nie najlepších, ale najhorších.
  V akom štáte to vlastne žijeme?
  V štáte, postavenom na timokracii, v štáte nadvlády oligarchie a v štáte, ktorý príliš sebavedome a nekriticky sám seba vyhlasuje za demokratický… Nie je to už tá Platónova tyrania?

 • .
  viete, že?
  Recepty po novom
  Vari každý človek už držal v ruke recept od lekára, s ktorým musel po lieky do lekárne. Najskôr boli vypisované ručne, v súčasnosti ich tlačia počítače a lekár pripojí podpis, no pripravuje sa novinka. Veľkou výhodou bude (možno už od januára) to, že pri predpisovaní liekov lekár dostane upozornenie na možnú interakciu predpisovaného lieku s liekom, ktorý pacient aktuálne berie. Upozornenie dostane aj vtedy, ak systém zistí kontraindikáciu na užívanie lieku. Predpísaním lieku proces končiť nebude – pacient následne pôjde do lekárne, a ak si vyberie predpísaný liek, lekár o tom dostane informáciu. Stačiť má na to novší druh občianskeho preukazu, ktorý je vybavený elektronickým čipom. Recepty sa teda medzi vystavovateľom receptu a lekárňou budú doručovať elektronickou cestou. Pacient získa lekárom vystavený potrebný liek v lekárni na základe informácie, ktorú lekárnik dostane z informačného systému. Elektronickým predpisovaním liekov by sa malo zamedziť aj falšovaniu receptov a fiktívnym predpisovaniam liekov, a to upozornením (napr. e-mailom, sms) pacienta a lekára o liekoch, ktoré si vybral z lekárne. Ak sa podarí tento systém zaviesť, dobrou správou pre pacienta môže byť aj to, že kým je výdaj liekov na základe klasického receptu v lekárni spoplatnený, elektronický recept bude „zadarmo“. Možno aj preto sa oplatí uvažovať nad obnovením si občianskeho preukazu. Ten čipový sa totiž už dosť rýchlo stáva naozajstnou nevyhnutnosťou.

  .

  viete, že?
  Svätý otec o korupcii
  Ku knihe o korupcii od kardinála Turksona s názvom „Korózia“ napísal úvod pápež František. Pre jeho rozsiahlosť z neho redakčne vyberáme: „Korupcia vo svojom etymologickom základe definuje roztrhnutie, rozkol, rozklad a dezintegráciu. Či už ako vnútorný stav alebo ako sociálna skutočnosť, jej účinok možno pochopiť pri pohľade na vzťahy, ktoré má človek vo svojej najhlbšej prirodzenosti. Ľudská bytosť má totiž vzťah s Bohom, vzťah so svojím blížnym, vzťah so stvorenstvom, teda s prostredím, v ktorom žije. Tento trojitý vzťah – do ktorého vstupuje ešte vzťah človeka so sebou samým – poskytuje kontext a zmysel jeho konaniu, a vo všeobecnosti jeho životu. Keď človek rešpektuje požiadavky týchto vzťahov, je úprimný, berie na seba zodpovednosť s poctivosťou srdca a pracuje pre spoločné dobro. Keď však utrpí pád, teda skorumpuje sa, tieto vzťahy sa narúšajú. Takto korupcia vyjadruje všeobecnú formu neusporiadaného života padlého človeka… …Korupcia nahradzuje spoločné dobro jednostranným záujmom, ktorý kontaminuje každú všeobecnú perspektívu. Rodí sa v skorumpovanom srdci a je tou najhoršou sociálnou pliagou, lebo plodí tie najťažšie problémy a zločiny, ktoré postihujú všetkých. Slovo «skorumpovaný» (tal. corrotto) pripomína rozbité srdce (tal. cuore rotto), srdce naštrbené, niečím zašpinené, zruinované ako telo, ktoré prirodzene vstupuje do rozkladu a vydáva zápach.“

  .

  viete, že?
  priority sú predsa priority
  Stačí chvíľa, nie však všetkým. Naozaj, stať sa môže každému z nás kedykoľvek čokoľvek. A „skončíme“ v nemocnici. Z človeka nadávajúceho na zdravotníctvo je zrazu pacient, prahnúci po pomoci sestier a dobrej správe od lekára. Uhol pohľadu sa zrazu mení.
  Zaujímavé je však – odpusťte – matematické porovnanie počtu ponôs občanov na zdravotníkov a ponôs zdravotníkov na pacientov. Lebo nie všetci z nás „skrotnú“, keď potrebujú pomoc, keď sú na zamestnancoch nemocníc doslova závislí. Nie, nejde o rezignáciu, ide naozaj o trošku pokory, ktorá chýba mnohým. Pacientka, ktorú treba každých desať minút polohovať a vzhľadom na jej hmotnosť sa o to musia pokúšať až tri sestričky naraz, ktorej treba podkladať misu a umývať – veď viete čo, tak tá pacientka sa rozkrikuje, neustále vyzváňa privolanie sestry, kritizuje nasadenie infúzie a spoluležiace „obete“ otravuje kázaním bludov akejsi sekty. Keď nemôže v noci spať, zobudí všetkých na izbe, lebo čo by mali oni spať, keď práve ona nemôže. Generálske tykanie s každým, s ktorým sa ani nepozdravila, nezoznámila, je samozrejmosťou. Tykaním sa totiž ľahšie nadáva a otravuje. Koľko takých pacientov je na našich nemocničných oddeleniach a koľko sestier, ktorým sa práve končí služba a len tak-tak stíhajú vlak domov im ešte v posledných minútach musí slúžiť ako otroci. Nuž, niekomu chvíľa výstrahy stačí, ale mnohým z nás už ani to nie. Mnohým Slovákom chýba pokora, aj preto je to u nás tak, ako je…

 • .
  viete, že?
  Ako sa chráni Švajčiarsko

  Švajčiarsko -- zem so sedemmiliónovou populáciou má armádu o sile 1.365.220 vojakov (údaj je síce z roku 2010, ale +-platí). Profesionálnych je z nich iba 3.600 príslušníkov letectva, špeciálnych jednotiek a výcvikových inštruktorov. Ostatní sú príslušníci milície. Každý dospelý muž pri dosiahnutí veku 19 rokov „vyfasuje“ od štátu erárnu automatickú útočnú pušku SiG 550 nebo SiG 751 a pištoľ Glock 21a k nej tisíc kusov nábojov. K tomu kompletnú výstroj. Od uniforiem, obuvi, stanu, lopaty až po bicykel. Túto základnú výzbroj a výstroj má doma každý vojak, ktorý absolvuje základní výcvik v dĺžke 18 až 21 týždňov (podľa druhu zbrane).

  Viac než milión tri sto tisíc vojakov sú Švajčiari schopní mobilizovať do plnej bojovej pohotovosti behom 12 hodín. Čo je svetový unikát.

  Pre netrestaných mužov je služba povinná. Pre ženy je otvorená dobrovoľne. Ten, kto slúžiť v zbrani odmietne alebo nemôže (zo zdravotných dôvodov alebo preto, že bol trestaný pre úmyselný trestný čin) musí počítať so službou v civilnej obrane a dvojpercentnou prirážkou k platným sadzbám dane z príjmu. Aby platil na tých, ktorí slúžia vlasti.

  Okrem základného výcviku sa každý Švajčiar vo veku 19 až 42 rokov musí zúčastňovať cvičení alebo bojového nasadenia v rozsahu 3 týždňov každý rok. Už druhým rokom sa v rámci tohto systému Švajčiari striedajú v trojdenných až týždenných intervaloch pri ochrane svojich hraníc. Hranice Švajčiarska sú fakticky obložené vojakmi v palpostoch. Zastavujú všetkých, ktorí by chceli hranicu prekročiť inde, než je legálny hraničný prechod. Každého, kto by chcel nelegálne preniknúť do Švajčiarska „po zuby ozbrojená“ skupina vojakov vykáže. A trúfam si povedať, že by neváhali strieľať ani sekundu. A v prípade streľby by za vojakom stál celý národ.

  Švajčiari sa nespoliehajú ani na EU ani na NATO, ale iba sami na seba. A svoju zemi si bránia. Ukazuje sa, že obidve uvedené organizácie sú v tomto ohľade k ničomu. EU, ktorá chce všetkých občanov v rámci novej smernice odzbrojiť, je skôr na škodu.

  Jedine švajčiarska cesta sa ukázala ako účinná. Áno, je drahá. Švajčiari dávajú na obranu 1% svojho HDP, ktoré je však päť až šesťkrát vyššie než to naše. Ale dávajú do toho hlavne seba a svoj čas. Asi ako jediní v Európe totiž chápu, že nikto iný to za nich neurobí. Každý Švajčiar sa zapojuje. Pretože žiadny z nich nechce, aby im ktokoľvek nezvaný prišiel vykradnúť dom alebo znásilniť ženu či dcéru, tak sa striedajú, aby ich vôbec nepustili do svojej zeme. Iná účinná cesta nie je. A majú doma pokoj.

 • viete, že?
  niekedy dokážete zjesť celé jedlo bez toho, že by ste si vôbec uvedomili jeho chuť?
  To platí aj pre veľa iných vecí v našom živote. Môžete stráviť hodinu s vašimi deťmi bez toho, aby ste sa s nimi hrali a rozprávali, môžete ísť na prechádzku do lesa bez toho, aby ste si všimli, že prúd potoka je slabší ako inokedy a že práve dnes zamrzla ranná rosa a stromy sú už bez listov. Všade okolo vás je veľa krásnych vecí a javov, ktoré máte šancu každý deň vždy nanovo objavovať a tešiť sa z nich. Stačí len chvíľočku postáť, zahľadieť sa správnym smerom a vychutnávať si tajomstvá, ktoré vám svet ponúka. Ak si dokážete aj malé veci vychutnávať, vaše dni budú krajšie a váš život bude bohatší a nebude plynúť tak rýchlo a jednotvárne.
  .

  viete, že?
  Jericho je jedno z najstarších miest sveta?
  Nachádza sa v Palestíne v Jordánskom údolí asi 250 m pod hladinou mora, 35 km severovýchodne od Jeruzalema. Staré Jericho zodpovedá svojou polohou dnešnému Tell-es-Sultánu a leží 2,5 km severozápadne od dnešného mesta. Každé osídlenie Jericha vďačilo za svoju existenciu tamojšiemu výdatnému prameňu vody a oáze, ktorú zavlažuje. V Starom zákone sa Jericho nazývalo aj „Palmové mesto“. Poloha mesta sa počas vekov menila. To dosvedčujú aj archeologické výskumy. Starozákonné Jericho v roku 1600 pr. Kr. zničili faraóni 18. egyptskej dynastie. Jediné osídlenie v neskorej dobe bronzovej spadá do obdobia asi 1400 – 1325 rokov pr. Kr., kedy došlo k obliehaniu mesta Izraelitmi na čele s Jozuem.
  .
  viete, že?
  manna, hebrejsky man, česky mana, bola zázračný pokrm?
  Boh ním živil počas štyridsaťdňovej cesty púšťou Izraelský ľud. Každé ráno totiž začali z neba padať akési zvláštne vloč- ky, ktoré sa dali jesť a chutili ako koláč s medom. bolo ich dosť pre všetkých a každý si mohol ráno nazbierať zásoby na celý deň. Toto „nebeské jedlo“ sa nazýva manna. Neskôr sa manna začala považovať za akýsi chlieb a aj preto sa mu dodnes hovorí, že je to Dar Boží.
  .

  viete, že?
  premiér, ktorý sa v roku 1932 stal v Portugalsku predsedom vlády, Antonio Salazar, dokázal, že počas jeho vlády sa v Portugalsku zvýšil podiel manželstiev, uzavretých v súlade s kánonickým právom až na 91 percent?
  António de Oliveira Salazar sa narodil ako posledné z 11 detí do chudobnej rodiny. Za svoju prácu a nasadenie v prospech rodiny dostal osobitné požehnanie od pápeža Pia XII. Viete si predstaviť život v krajine, kde je 91 percent sviatostných manželstiev a kde páry, ktoré vstupujú do manželstva, akceptujú skutočnosť, že rozvod neprichádza do úvahy?
  .

  viete, že?
  Zamlčané smutné výročie Náhoda alebo úmysel?
  Pri súčasnej miere intelektu, ktorým disponujú niektorí predstavitelia nášho štátu a mnohí „naši“ zástupcovia v parlamente ide možno naozaj iba o náhodu. Nemôžeme predsa od nich žiadať znalosť faktu, ktorý nám pripomína napríklad začiatok druhej svetovej vojny. Veď v nej padlo „iba“ čosi medzi 50 až 80 miliónmi ľudí.
  Kým nám teda nad hlavami slávnostne lietali takmer letu neschopné stíhačky, tak myslenia takmer neschopní nás utápali v slávnostnosti atmosféry dňa 1. septembra -- Dňa Ústavy Slovenskej republiky. Pokojne im nechajme túto nie lacnú hračku a dobíjačku vlastného ega na zásluhách iných, je to taký náš folklór.
  Ťažko však pochopiť, že nikto, ani jednou vetou nespomenul, že 1. septembra 1939 sa začala druhá svetová vojna. V spoločnosti dlhé mesiace a najmä v nudných príhovoroch spoza parlamentného „kecpultu“ počúvame, aké dôležité je zastaviť rast extrémizmu, rast náklonnosti k fašizmu a adorácie nacizmu. Nikto z týchto sa nezmohol ani len na to elementárne – „vážení, v tento deň pred 78 rokmi sa začala druhá svetová vojna, prosím, uctime si milióny jej obetí minútou ticha“. Ak ste zabudli, tak potom pár faktov. Keď sa Hitlerovi podarilo v marci 1939 rozbiť Česko-Slovensko a úplne ovládnuť jeho bývalé územia, obrátil pozornosť na Poľsko. Nacistické Nemecko napadlo Poľsko 1. septembra 1939 po nacistami zinscenovanom „poľskom“ útoku na nemecký vysielač Glivice. Vopred naplánovaný nemecký vpád do Poľska mal byť „odvetou“ za „poľský incident“ a zdôvodnením nemeckej agresie pre celý svet. Po boku nacistického Nemecka sa na prepadnutí Poľska zúčastnil aj vojnový slovenský štát. Opäť ide o jednu zaujímavú, no málo známu epizódu našich dejín. Asi preto, že sa to nehodí do celkového obrazu o Slovenskom štáte v tomto období ako o „oáze pokoja a ľudskosti s výraznými ekonomickými úspechmi“. „Poľná armáda Bernolák“ mala 50 tisíc vojakov a skladala sa z troch divízií („Jánošík“, „Škultéty“ a „Rázus“). Tak isto nikto nikde nespomenul, že Sovietsky zväz vojensky vstúpil na územie Poľska dňa 17. septembra 1939. Tento vojenský postup ZSSR vyplýval z tajného protokolu k zmluve o neútočení medzi Nemeckom a ZSSR, v ktorom si obidva štáty rozdelili sféry vplyvu v stredovýchodnej a východnej Európe. Žiada sa Poliakom povedať „prepáčte, naozaj sme nezabudli. To iba naši politici“… Lebo sa im asi „chcelo“ zabudnúť. Ak je to tak, je to ešte horšie, ako si myslíme.
  .

  viete, že?
  Nastáva „psí“ čas
  Jeseň môže byť aj krásna, aj zábavná – najlepšie to vedia asi majitelia psíkov. Psy totiž toto ročné obdobie priam milujú. Málokedy majú takú šancu príjemne sa vonku vyšantiť, ako na jeseň. Veď čo môže byť väčšou zábavou, ako sa s chuťou vrhnúť do veľkej kopy šuštiaceho lístia? Áno, možno ešte závej, ale v zime je potom jeden pes mokrý a zima je, v tom lístí je to najlepšie. Po horúcom a vyčerpávajúcom lete, jeseň a babie leto ochladí každého z nás. Pritom ešte stále cez deň príjemne zohrieva.
  Aj psíkom a alergikom sa lepšie dýcha, nehrozí prehriatie a úpal, dni sú vhodné na dlhšie prechádzky v lese a v prírode. Treba však myslieť na niekoľko tém. Už koncom leta zvážte prevenciu a pomôžte naštartovať obranný systém. Na výber je široká škála podporných potravinových doplnkov -- vitamínov, minerálov, výťažkov z hlivy ustricovej a podobne. Ak má váš pes problém s príjmom tabliet, existujú aj iné aplikačné formy -- prášky, ochutené sirupy, pasty.
  Pri pravidelnej prehliadke u veterinára je možné multivitamíny aplikovať aj injekčne. Čo a ako dlho podávať poradí veterinárny lekár. Pamätajte tiež na to, že psík už potrebuje aj teplejší podklad, ak sa zdržuje celý deň vonku či na terase. A práve teraz je najlepší čas na kontrolu jeho „domčeka“ – búdy.
  .

  viete, že?
  Odišiel na večnosť majster Vladimír Brabec
  Vo veku 83 rokov zomrel český herec Vladimír Brabec, Túto informáciu priniesol pred týždňom spravodajský portál iDNES.cz s odvolaním sa na jeho vnučku, ktorá úmrtie významnej osobnosti československej a českej kultúry oznámila prostredníctvom služby Instagram. Vladimír Brabec mal dlhodobo problémy so srdcom, a preto sa tiež v poslednom čase radšej venoval fyzicky menej náročnému dabingu. V roku 1974 dostal infarkt priamo na javisku Národného divadla v Prahe. Srdcový kolaps prekonal aj v roku 2002, pri- čom lekári mu následne voperovali trojitý by-pass. V roku 2015 ho museli hospitalizovať po tom, ako ho srdce zradilo už tretí raz. Narodil sa 15. mája 1934 v Novej Vsi pod Pleší. K divadlu ho ťahalo už od detstva, spieval tiež v detskom zbore. Hneď po vojne hral v Pražskom divadle pro mládež Míly Mellanové, v roku 1953 absolvoval DAMU u profesorov Nedbala, Krejčiho a Lukavského, v ročníku študoval napríklad s Petrom Haničincom, Vlastimilom Haškom, Josefem Zímom a Janou Štěpánkovou. Vladimír Brabec mal so svojou ženou Naďou (vzali sa v apríli 1955) dcéru Helenu a syna Pavla, obe deti idú v otcových šľapajach. V roku 1980 získal titul zaslúžilý umelec (možno práve vďaka úlohe majora Zemana) a v roku 1998 v Přelouči dostal Cenu Františka Filipovského za celoživotné majstrovstvo v oblasti dabingu. Posledné mesiace prežil na umeleckom odpočinku, ale často ešte chodil pred rozhlasový a dabingový mikrofón, hosťoval tiež na divadelných scénach. Najväčšiu slávu získal v seriáloch. O majorovi Zemanovi napísal tiež knihu Major Zeman – Jak to vidím dnes. Vždy tvrdil, že mu táto herecká úloha zničila jeho umeleckú kariéru. Samostatnú kapitolu v Brabcovej kariére tvorí český dabing. Dabing tvorí tretinu jeho životnej práce. Vladimír Brabec za túto prácu získal viacero prestížnych ocenení. Odišiel herec viacerých generácií a určite bude chýbať.
  Česť jeho pamiatke!

 • --
  viete, že?
  ako sa obrába záhradka na diaľku
  Jozef bol na slnečnom Jadrane, keď keď mu pošta doručila telegram od manželky:
  MÁM ZRYLOVAŤ ZAHRADU A VYSADIŤ JAHODY ?
  Jozef sa zamyslel, potom o odtelegrafoval:
  V ZAHRADE NIČ NEROB, MÁM TAM ZAKOPANÉ ZLATO.
  Na druhý deň dostalďalší telegram :
  V NOCI NÁM ROZKOPALI ZÁHRADU. ČO MÁM ROBIŤ?
  Jozef odpovedal:
  VYSAĎ JAHODY.
  (staré ale dobré)

  --
  viete, že?
  jeseň sa na Slovensku tento rok začne v piatok, 22. septembra?
  Rovnodennosť (ekvinokcium) je v astronómii okamih, keď má Slnko voči svetovému rovníku nulovú deklináciu a slnečné lúče dopadajú v mieste rovníka kolmo na zemský povrch. V okamihu rovnodennosti sa Slnko nachádza v jesennom alebo v jarnom bode. Tento jav je spôsobený sklonom zemskej osi a obehom Zeme okolo Slnka. V čase jesennej rovnodennosti sa na severnej pologuli začína jeseň, na južnej pologuli jar. V deň jesennej i jarnej rovnodennosti je na hociktorom mieste na zemeguli deň rovnako dlhý ako noc.

  --
  viete, že?
  najvražednejším živočíšnym druhom na planéte je komár?
  Krv potrebuje na vývoj a dozretie vajíčka. Predstavuje totiž dôležitý a veľmi bohatý zdroj bielkovín. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie komáre pripravia o život viac ako 725-tisíc ľudí. Len maláriou sa za rok nakazí približne 200 miliónov ľudí, 600-tisíc z nich zomrie. Okrem malárie patrí medzi obávané ochorenia prenášané komármi aj žltá zimnica, horúčka dengue, japonská encefalitída či západonílska horúčka.

  --
  viete, že?

  bezdetní Slováci patria k najchudobnejším na svete
  Našej ekonomike sa darí, vláda sa chváli kde a ako môže, ale, je tu jedno veľmi pozoruhodné ale. Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj OECD je autoritatívna organizácia, ktorá v každoročnej publikácii vydáva množstvo overených a verifikovaných údajov. Takže ešte raz, oficiálne, podľa vyjadrení našich politikov sa máme super, ekonomika funguje na plný výkon s perspektívou rastu, nezamestnanosť už nemôže byť ani menšia, mzdy stúpajú, stúpa aj minimálna mzda. Znie to naozaj dobre. Až kým nezačneme porovnávať. Teda, kým to nespraví OECD. Slovenská ekonomika je v dobrej kondícii, politici sa chvália najnižšou mierou nezamestnanosti v histórii, nedostatok pracovníkov vytvára tlak na rast miezd. V porovnaní s vyspelou západnou Európou ale ostávajú bezdetní Slováci aj naďalej chudobnými príbuznými. Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj vydala ročenku, kde porovnáva hrubý príjem občanov členských zemí, ale aj hodnoty, ktoré pracujúcim reálne prídu na účet. Tieto hodnoty sú prepočítané podľa kúpnej sily. Bezdetný Slovák si v roku 2016 podľa OECD ročne v čistom zarobil 17 542 dolárov, čo je v prepočte 14 850 eur. Táto suma je nielen ďaleko od priemeru krajín OECD (31 607 dolárov), ale aj väčšiny členských krajín. Vyššie sumy na výplatných páskach videli Česi, Poliaci, Estónci, Gréci, ale aj Turci či Čiľania. O Nemcoch, Francúzoch či Američanoch nehovoriac. Darí sa nám dobre.
  Škoda však, že iba tým viac „našim“.

  --
  viete, že?

  kedysi nás, občanov, nazývali „masy“
  Tí, ktorí stáli na druhej strane a alibisticky to zakrývali tým, že k nám stáli „čelom“. Na jednej strane bol blahobyt a moc a na druhej masy. Masy sa zväčša medzi sebou nerozprávali. Rozhovory uprostred más sa považovali za vysoko rizikové. Nikto nevedel, čo povedané v danej chvíli nebolo neskôr možné použiť proti nemu samotnému. Systém bol totiž takmer dokonalý. Uši mal všade. A svojich donášačov tiež. Nerozprávanie sa más blahobytnej moci vyhovovalo. Nešírili sa myšlienky, nevymieňali sa názory, nevznikal tak vzdor. A ak aj nejaký pokus bol, donášači veľmi rýchlo zariadili, že sa rýchlo skončil. A moc mohla naďalej stáť voči masám „čelom“. Ešte aj na bohoslužbách v kostoloch boli prítomní donášači, ktorí svedomito hlásili, ktorá učiteľka bola v nedeľu v kostole či ktorá dala pokrstiť svoje dieťa. Dnes mnohí z nich na školách riaditeľujú a učia. Dnes. Tí donášači z kostolov. Dnes sú mnohí z tých donášačov úradníkmi štátnej správy. V minulosti evidovaní ako spolupracovníci ŠTB či dokonca jej dôvernejší zamestnanci, dnes úradníci štátnej správy. Pamätáme sa aj na iných donášačov, ktorí ešte v Novembri 1989 plnili horlivo svoje povinnosti a dnes robia kariéru – no kde inde, ako v štátnej správe. Akurát už sa netvária, že k masám stoja čelom, ale naopak, že sú ich organickou súčasťou. Masy sa ani dnes nerozprávajú. Časť spoločenského vedomia navždy vybielila tuposť mediálnej ponuky a najmä produkcia bulváru. Takýchto ľudí dnes už zaujíma iba to, kto má akú kabelku, odkiaľ a za čo. A prípadne to, ako sa k tej alebo takej kabelke dostať, nechať sa kúpiť a užívať si. Tí, ktorí ešte myslia, rezignovali na akúkoľvek komunikáciu. Veď o čom aj? O beznádeji? Zúfalstve? Sklamaní? Demotivácii? A blahobytnej moci to vyhovuje. Lebo názory zapadli, prestali sa šíriť, nehrozia zmenou. Rezignácia sa rozprestiera ponad našou spoločnosťou. Blahobytná moc nekomunikuje s občanmi a tí nekomunikujú navzájom. Podarilo sa im to, hoci to trvalo až neuveriteľných 27 rokov.

  --

 • --
  Viete, že?

  Pozornosť učiteľke
  Niektorí z nás budú aj toho roku 2. septembra vyprevádzať vnúčatko do školy, ako sa vyhnúť trapasu, resp. čo poradiť bezradnému rodičovi?
  Čo vraví spoločenská etiketa na situáciu, keď vaše malé dieťa (škôlka, prvý stupeň základnej školy) nastupuje prvý deň do výchovno-vzdelávacej starostlivosti školy a jej učiteľov? Mnohé mladé mamičky túto situáciu riešia z pohľadu „a kto donesie im do práce“ kvety, a riešia situáciu prípadným balíčkom kávy. Ide však o spoločenský trapas nad trapas, ktorý veľa vypovedá o rodičovi a jeho vzťahu ku škole ešte skôr, ako ju jeho dieťa začne navštevovať. Žiadna učiteľka nie je odkázaná na nejakú kávu. Napokon, zodpovedná učiteľka v práci na ňu vôbec nemá čas. Učiteľ nie je žobrák, ani sluha, aby sa mu podhodila „z povinnosti“ káva a tým to je vybavené. Kvet je niečo iné, je to vyjadrenie úcty za to, že sa ktosi vzorne bude celodenne starať o moje dieťa, je to vďaka. Málo moderných mamičiek dnes vie, koľko detí musia učiteľky učiť to, čo vôbec nesúvisí s vyučovacím procesom a čo dieťa malo zvládať ešte v domácom prostredí. Od viazania šnúrok na topánkach až po osobnú hygienu pred jedlom a po vykonaní potreby. Toto nikde nenájdete v učebných osnovách a predsa to učiteľky robia. Určite nie s radosťou. Avšak, dobrovoľne. Ak sa teda rozhodujte či kytica alebo káva, … v žiadnom prípade to neberte ako povinnosť. Slušnosťou je však ešte stále v tejto spoločnosti prejaviť vďaku. Kytica na začiatku školského roka takým prejavom je a pripúšťa ju aj spoločenská etiketa.
  (P.S. Mladým učiteľom mužom vraj urobí radosť čokoláda, čo už oni s kvetmi).

  --
  viete, že?
  Aj na našom území sme mali (pod)maršala.
  Ján Pálfi „Kto myslí iba na svoj osoh, tomu nepatrí meno Pálffy.“ Nie, nie je to chyba, skôr sa skutočne meno šľachtického rodu písalo v tvare Pálffy, neskôr sa zaužívalo v tvare Pálfi. Uhorský šľachtic, vojvodca, palatín, krajinský sudca a chorvátsky bán Ján Pálfi sa narodil 20. augusta 1663 na Červenom Kameni a zomrel v Bratislave 24. marca 1751. Narodil sa do jedného z najvýznamnejších uhorských šľachtických rodov. Ako osemnásťročný vstúpil do cisárskej armády. V roku 1686 bol za statočnosť pri oslobodzovaní Budína vymenovaný za pobočníka hlavného veliteľa cisárskeho vojska vojvodu Karola V. Lotrinského. V roku 1693 bol povýšený na generála a v roku 1700 na poľného podmaršala. Na začiatku vojny o španielske dedičstvo bojoval proti cisárovým nepriateľom v Bavorsku. Neskôr sa zúčastnil mnohých víťazných bojov. V roku 1709 bol povýšený na poľného maršala. Po Heisterovom zosadení ho cisár Jozef I. vymenoval za veliteľa habsburských vojsk v Uhorsku. Dňa 1. mája 1711 prijal na Majténskom poli (v dnešnom Rumunsku) kapituláciu posledných 12 000 kuruckých bojovníkov. Po porážke Rákociho povstania sa stal hlavným županom Šarišskej stolice. Vo vojne proti Turkom v rokoch 1716-1718 bol hlavným veliteľom cisárskeho jazdectva. Po uzavretí Požarevackého mieru (21. júla 1718) ho cisár Karol VI. vymenoval za uhorského miestodržiteľa, dedičného hlavného kapitána Bratislavského hradu a župana Bratislavskej stolice. Po nástupe Márie Terézie od roku 1741 zastával post palatína.

  --
  viete, že?
  novinári ešte stále nevidia prečo…

  Bombastické titulky v novinách oznamujú, že maslo nikdy nebolo také drahé, ako bude, že „štvrtinka“ bude stáť aj viac ako tri eurá. A hneď zasvätene v článkoch mladí novinári informujú, že masla je málo preto, lebo nám prestávajú chutiť margaríny.
  Omyl, vážení. Masla je preto málo, lebo sme si nechali zlikvidovať chovy, dokonca vo vidine dotácií sme ich dobrovoľne vybíjali.. V spoločnosti sa totiž už krátko po prevrate začal ako mentálna rakovina usádzať názor, že poľnohospodárstvo je relikt socializmu. Že je to čosi, čo páchne „družstevníctvom“. Ak nie priam hnojom. Veľká naivita sa prevalila krajinou medzi Tatrami a Dunajom. Vraj všetko zvládne všemocný „trh“.
  Nezvládne a vidieť teraz, že nezvláda. Súčasná situácia na trhu s maslom (a čoskoro sa budú zdražovať ďalšie výrobky z mlieka) je iba konkrétny dôkaz toho, čo sa deje s potravinovou bezpečnosťou Slovenska. Nie, tu vôbec nejde o margaríny… Tu ide o to, že nemáme dojnice a tiež o to, že ak by sme ich aj náhodou mali, nemá kto v sektore poľnohospodárskej výroby robiť. Kto bude dnes vstávať ráno o štvrtej, 365 dní v roku – pretože krave je jedno, či je sviatok, nedeľa, alebo pracovný deň a pôjde dojiť? Za nejakých 300 eur? Potravinovú bezpečnosť je možné definovať ako stav, kedy majú všetci ľudia kedykoľvek fyzický a ekonomický prístup k dostatočnej, bezpečnej a výživnej potrave, ktorá spĺňa ich výživové potreby a potravinové preferencie pre aktívny a zdravý život. Potravinovú bezpečnosť určuje kvalita, cenová prístupnosť a dostupnosť potravín. Je základným právom človeka mať zaručenú dostupnosť ku kvalitným a bezpečným potravinám, ktoré si môže kúpiť na voľnom trhu v rámci svojich príjmov.
  U nás ide v týchto rokoch už takmer o potravinovú „nebezpečnosť“. Potravinová bezpečnosť na Slovensku už klesla pod 40 percent.
  Už to nebude iba o masle, syroch, jogurtoch. Alebo o zemiakoch cesnaku a cibuli.
  Vážení, nesťažujme sa tentoraz na obchod. Ten iba využíva mieru dopytu a vyrovnáva ju s možnou a dostupnou ponukou. Správa sa rýdzo ekonomicky. Tento stav zapríčinili naši politici. Všetci, rad radom od roku 1990.

  --
  viete, že?
  Prečo práve my?

  Nechápem to a nech visím,
  všetci majú v sýpke myši,
  iba my nenažrané krysy.
  --
  Nestúpiš dvakrát
  A keď vyschnú rieky,
  treba hľadať pravdu inú,
  napríklad, že nestúpiš
  dvakrát na tú istú mínu.

  --
  viete, že?
  Ako správne sušiť ovocie…

  Ak máte doma stále veľa ovocia a neviete čo s ním, sušte ho. Správnym sušením zachováte v ovocí vitamíny, vlákninu a zvýrazníte jeho chuť. Ale pozor na skonzumované množstvo, pretože sušením sa zvyšuje v ovocí koncentrácia cukru. Ideálna je sušička s nastaviteľnou teplotou, no poradíte si aj bez nej. Na sušenie je dobrá aj elektrická rúra, pretože si viete presne nastaviť teplotu. Pri sušení musíte mať otvorené dvierka na rúre, aby ste zabránili hromadeniu vzniknutej pary. Ideálna teplota pre sušenie ovocia je 30 až 50 stupňov, maximálne 70. Pri nižších teplotách sušíte síce pomaly, no zachováte čo najvyššie množstvo živín. Sušenie začnite aj skončite pri najnižšej teplote. Všeobecne platí, že čím je ovocie dužinatejšie a šťavnatej- šie, tým je aj teplota pri sušení vyššia. Ovocie nesušte na plechu. Ak ste zručnejšia, alebo máte šikovného partnera, vyrobte si z pletiva poschodové rošty (na mieru do vašej rúry). Sušením na rošte zabezpečíte prísun vzduchu a sušenie bude rovnomernejšie. Použite iba zdravé, dozreté a nečistôt zbavené ovocie. Vždy sušte iba jeden druh ovocia. Jabĺčka a hrušky po odstránení jadra nakrájajte na plátky hrubé 0,3 až 0,5 cm. Aby nezoxidovali (nestmavli), namočte ich pred sušením na chvíľu do citrónovej vody. Slivky, marhule a čučoriedky zasa pred sušením na pár sekúnd sparte vo vriacej vode, aby im zmäkla šupka. Ak slivky odkôstkujete, doba sušenia sa skráti. Slivky je nutné sušiť prerušovane (po 10 hodinách pri 55 stupňoch na 5 hodín sušenie prerušíme a potom proces opakujeme). Marhule tiež zbavte kôstok, prekrojte a sušte reznou plochou nahor.

 • --
  viete, že?
  Každý vojak má vo svojej torbe maršalskú palicu

  Hodnosť maršala dostávali vojenské osobnosti – vojvodcovia, veľkí stratégovia na prísne individuálnom základe (ak abstrahujeme od politickej podmienenosti vojen a vojenskej činnosti). V dejinách sa vytvorili tri početnejšie – výnimočné – skupiny maršalov, ktorí pôsobili v historicky krátkych etapách a svojim konaním ovplyvnili nielen vojnové dianie, ale ich činnosť mala aj širšie spoločenské súvislosti a následky. Všetky vznikli v obdobiach veľkých vojen v Európe a boli spojené aj so zmenami v usporiadaní medzinárodných vzťahov.

  Prvým prípadom bolo napoleonské Francúzsko, keď v rokoch 1804 – 1814 cisár Napoleon I. menoval 26 maršalov. Menovanie napoleonských maršalov má aj ďalšiu skupinovú historickú jedinečnosť. Osemnásti maršali, z ktorých štyria boli čestnými maršalmi, dostali túto hodnosť naraz 29. mája 1804. Takáto početnosť menovania maršalov v jednom dni sa už nikdy nezopakovala.

  Z napoleonského obdobia pochádza fráza, že každý vojak má vo svojej torbe maršalskú palicu, ktorá vyjadrovala nový vzťah nastupujúcej buržoáznej moci k vojsku. Išlo najmä o potrebu relatívnej demokratizácie formovania masových ozbrojených síl na základe všeobecnej brannej povinnosti a vojenskej kariéry v nich.

  Druhým prípadom bolo menovanie 26 maršalov v nacistickom Nemecku od 20. apríla 1936 do 25. apríla 1945. Aj v Nemecku došlo k jednému veľkému skupinovému menovaniu maršalov, keď 19. júla 1940 boli v nadväznosti na úspešné francúzske ťaženie vymenovaní do tejto hodnosti 12 generálplukovníci.

  Príbeh tretej veľkej skupiny maršalov – sovietskych – je iný ako dvoch predchádzajúcich. Ich pôsobenie prekročilo samotnú vojnovú éru – druhú svetovú vojnu, v ktorej bojovali proti nemeckým maršalom – a vytvorili v dejinách už asi neopakovateľný fenomén. V súvislosti s pripomienkou konca druhej svetovej vojny treba zdôrazniť, že ani francúzska ani nemecká skupina maršalov neviedla operácie na takom veľkom priestore ako sovietski maršali.
  Možno doplniť štvrtú – menšiu – skupinu čínskych maršalov, ktorej pôsobenie je málo známe. Európska (západná) hodnosť maršala sa v Číne udomácnila až po zániku cisárstva. V roku 1955 bola táto hodnosť zavedená aj v ČĽR a bolo do nej vymenovaných 10 generálov, z ktorých sa všetci podieľali na bojoch proti Japonsku v druhej svetovej vojne. V roku 1965 boli maršalské hodnosti v socialistickej Číne zrušené.

  Prví piati maršali ZSSR boli menovaní 20. novembra 1935. V dobových sovietskych materiáloch sa ich poradie uvádza podľa hierarchie zastávaných funkcií:
  -- Kliment Jefremovič Vorošilov (*1881) – ľudový komisár obrany ZSSR,
  -- Michail Nikolajevič Tuchačevskij (*1893) – námestník ľudového komisára obrany,
  -- Alexandr Iljič Jegorov (*1883) – náčelník generálneho štábu Červenej armády,
  -- Semjon Michajlovič Buďonnyj (*1883) – inšpektor jazdectva Červenej armády,
  -- Vasilij Konstantinovič Bljucher (*1890) – veliteľ Zvláštnej ďalekovýchodnej armády.
  (M. Tuchačevskij a A. Jegorov boli popravení a V. Bljucher zomrel vo vyšetrovacej väzbe)
  Ďalší maršali boli menovaní 7. mája 1940:
  -- Semion Konstatinovič Timošenko (*1895) – v deň menovania sa stal aj novým ľudovým komisárom obrany,
  -- Boris Michajlovič Šapošnikov (*1882) – náčelník generálneho štábu Červenej armády,
  -- Grigorij Ivanovič Kulik (*1890) – náčelník Hlavnej delostreleckej správy Červenej armády.

  Najzložitejší osud z týchto maršalov mal G. Kulik. Podľa viacerých prameňov je považovaný za jedného z najmenej schopných vojenských odborníkov vymenovaných za maršala. Po začiatku Veľkej vlasteneckej vojny bol po viacerých neúspechoch postavený pred súd a vo februári 1942 degradovaný na generálmajora. Neskôr sa vrátil na front a zastával viacero veliteľských funkcií vrátane veliteľa armády. Po vojne bol však znovu obvinený, opätovne degradovaný na generálmajora, neskôr uväznený a v roku 1950 popravený. V roku 1956 bol rehabilitovaný a vrátila sa mu aj hodnosť maršala ZSSR. Rehabilitovaní boli vtedy aj mŕtvi traja maršali, menovaní v roku 1935.
  Maršali Veľkej vlasteneckej vojny

  Počas Veľkej vlasteneckej vojny bolo menovaných 8 ďalších maršalov, ktorí v čase svojho menovania zastávali s výnimkou A. Vasilevského (náčelník generálneho štábu Červenej armády) funkcie veliteľov frontov:
  -- Georgij Konstantinovič Žukov (*1896) – menovaný 18. januára 1943,
  -- Alexandr Michajlovič Vasilevskij (*1895) – menovaný 16. februára 1943,
  -- Ivan Stepanovič Konev (*1897) – menovaný 20. februára 1944,
  -- Leonid Aleksandrovič Govorov (*1897) – menovaný 18. júna 1944,
  -- Konstantin Konstantinovič Rokossovskij (*1896) – menovaný 29. júna 1944,
  -- Rodion Jakovlevič Malinovskij (*1898) – menovaný 10. septembra 1944,
  -- Fjodor Ivanovič Tolbuchin (*1894) – menovaný 12. septembra 1944,
  -- Kirill Afanasjevič Mereckov (*1897) – menovaný 26. októbra 1944.

  Špecifickú pozíciu medzi maršalmi ZSSR menovanými v tomto období mal Josif Vissiaronovič Džugašvilli – Stalin (*1878) – generálny tajomník KSSZ, predseda Rady ľudových komisárov (vlády) ZSSR a ľudový komisár obrany. Od 30. júna 1941 stál aj na čele Štátneho výboru obrany (a od 10. júla tiež Hlavného stanu najvyššieho velenia, ktorý bol tomuto výboru podriadený). Nebol síce príslušníkom ozbrojených síl, ale 8. augusta 1941 bol ustanovený do funkcie ich najvyššieho veliteľa. 7. marca 1943 bol menovaný za maršala ZSSR. W. Churchill na stretnutia Veľkej trojky počas druhej svetovej vojny údajne chodil v rovnošate britského maršala letectva preto, aby na nich príliš nevynikala Stalinova rovnošata maršala ZSSR. 27. júna 1945 bol J. Stalin menovaný generalissimom ZSSR.
  Najprotirečivejšiu osobnosť, ktorá sa stala maršalom ZSSR a zásadne sa odlišuje od všetkých ďalších, predstavuje Lavrentij Pavlovič Berija (*1899). Od júla 1945 sa začali v orgánoch sovietskej štátnej bezpečnosti tiež používať vojenské hodnosti. L. Berija – ľudový komisárom vnútra, patril k najsilnejším mužom vedenia štátu a jediný mal hodnosť generálneho komisára štátnej bezpečnosti, a preto bol 9. júla 1945 menovaný za maršala ZSSR.

  Niekoľko mesiacov po smrti J. Stalina a následnom boji o moc v strane a štáte bol L. Berija obvinený zo špionáže, sprisahania s cieľom uchvátiť moc a ďalších trestných činov. 23. decembra ho mimoriadny súdny tribunál, ktorému predsedal maršal ZSSR I. Konev, odsúdil na trest smrti zastrelením, čo bolo vykonané ešte v ten deň. Podľa niektorých zdrojov prvý na odsúdeného vystrelil generál P. Batickij, ktorý sa neskôr stal tiež maršalom ZSSR. Rozsudkom bola L. Berijovi odňatá aj maršalská hodnosť.
  Ďalší maršali ZSSR boli menovaní 11. marca 1955, a to hneď šiesti, čo bolo naraz najviac po celý čas existencie hodnosti maršala ZSSR. Išlo o Ivana Christoforoviča Bagramjana (*1897) – hlavného inšpektora Ministerstva obrany, Sergeja Semjonoviča Birjuzova (*1904) – hlavného veliteľa protivzdušnej obrany a námestníka ministra obrany, Vasilija Ivanoviča Čujkova (*1900) – veliteľa Kyjevského vojenského okruhu, Andreja Antonoviča Grečka (*1903) – hlavného veliteľa Skupiny sovietskych vojsk v Nemecku, Andreja Ivanoviča Jeremenka (*1892) – veliteľa Severokaukazského vojenského okruhu a Kirilla Sergejeviča Moskalenka (*1902) – veliteľa Moskovského vojenského okruhu.

  K ďalšiemu menovaniu maršalov došlo už po kratšom čase, 8. mája 1959 sa ním stal Matvej Vasiljevič Zacharov (*1898) – hlavný veliteľ Skupiny sovietskych vojsk v Nemecku, 6. mája 1961 Filipp Ivanovič Golikov (*1900) – náčelník Hlavnej politickej správy Sovietskej armády a vojenského námorníctva a 28. mája 1962 Nikolaj Ivanovič Krylov (*1903) – veliteľ Moskovského vojenského okruhu.

  Menovaním N. Krylova sa skončila éra menovania do hodností maršalov tých veliteľov, ktorí v druhej svetovej vojne velili armádam a frontom (popr. boli na čele štábov frontov), a teda formálne ich možno zaradiť medzi skutočných vojvodcov. Do roku 1962 bolo vymenovaných 29 maršalov ZSSR, pričom traja z nich neboli vojvodcami – veliteľmi veľkých bojových zoskupení, ale najmä „politickými nominantmi“ (zaradíme k nim aj J. Stalina).
  Ďalšiu generačnú skupinu maršalov ZSSR tvorili velitelia, ktorí ku koncu vojny boli v hodnostiach generálporučíka a generálmajora. Išlo o Ivana Ignatjeviča Jakubovského (*1912) – náčelníka štábu Spojených ozbrojených síl Varšavskej zmluvy, menovaného 12. apríla 1967, Pavla Fjodoroviča Batického (*1910) – hlavného veliteľa protivzdušnej obrany štátu a Pjotra Kirriloviča Koševoja (*1904) – hlavného veliteľa Skupiny sovietskych vojsk v Nemecku, ktorých vymenovali do hodnosti 15. apríla 1968.
  Do zoznamu maršalov ZSSR patria aj dvaja špecifickí politickí nominanti menovaní v roku 1976. Išlo o Leonida Iljiča Brežneva (*1906) – súdobého najvyššieho predstaviteľa ZSSR, generálneho tajomníka ÚV KSSZ (7. mája) a Dmitrija Fjodoroviča Ustinova (*1908) – ministra obrany (30. júla).
  Štvrtú generačnú skupinu maršalov ZSSR tvorili generáli, ktorí vo vojne boli v hodnostiach dôstojníkov a zastávali funkcie na nižšej – taktickej – úrovni. 14. januára 1977 sa stali maršalmi Viktor Georgijevič Kulikov (*1921) – hlavný veliteľ Spojených ozbrojených síl členských štátov Varšavskej zmluvy a prvý námestník ministra obrany ZSSR a Nikolaj Vasiljevič Ogarkov (*1917) – náčelník generálneho štábu a prvý námestník ministra obrany ZSSR. 17. februára 1978 bol menovaný Sergej Leonidovič Sokolov (*1911) – prvý námestník ministra obrany ZSSR. V jeho prípade išlo o najstaršieho vojaka vymenovaného do tejto hodnosti. 25. marca 1983 sa stal maršalom ZSSR Sergej Fjodorovič Achromejev (*1923) – prvý zástupca náčelníka generálneho štábu. 25. marca 1983 boli menovaní opäť dvaja maršali ZSSR a to Semjon Konstatinovič Kurkotkin (*1917) – náčelník tyla Ozbrojených síl ZSSR – námestník ministra obrany a Vasilij Ivanovič Petrov (*1917) – hlavný veliteľ pozemných síl.
  Posledným menovaným maršalom ZSSR bol 28. apríla 1990 Dmitrij Timofejevič Jazov (*1923) – minister obrany od 30. mája 1987. v auguste 1991 členom Štátneho výboru pre mimoriadny stav (Gosudarstvennyj komitet po črezvyčajnemu položeniju – známy pod skratkou GKČP), ktorý sa pokúsil zvrhnúť prezidenta M. Gorbačova. Po neúspechu prevratu ho odvolali z funkcie ministra obrany a neskôr uväznili a odsúdili. Z väzenia ho prepustili po amnestii vo februári 1994 a vzápätí preradili do výslužby, čo bolo tiež výnimkou. Maršal S. Achromejev, ktorý sa po odvolaní z funkcie náčelníka generálneho štábu v roku 1988 stal poradcom M. Gorbačova (ale si s ním nerozumel), po neúspechu prevratu spáchal samovraždu.
  41 maršalov ZSSR a 3 admiráli loďstva ZSSR -- Skupina sovietskych maršalov nakoniec prestala existovať znenazdajky, rýchlo – po rozpade ZSSR, ku ktorému došlo vlastne za necelého pol roka od augustového pokusu o prevrat na konci decembra 1991. Rozpadu ZSSR sa dožilo päť maršalov. Individuálne síce neboli nikým súdne stíhaní či perzekvovaní (s výnimkou D. Jazova za účasť na pokuse o prevrat) ako mnohí francúzski a nemeckí maršali po prehratých vojnách, ale ich vojenský a politický život sa vlastne skončil, hoci všetci (okrem D. Jazova) prešli ďalej slúžiť do ozbrojených síl Ruskej federácie.
  Najvyššieho veku sa dožil S. Sokolov, ktorý zomrel 31. augusta 2012 v 102. roku svojho života. Maršali podľa sovietskej tradície „do dôchodku nechodili“ a aj vo vysokom veku boli, ak nezastávali inú pozíciu, v „odkladacej“ funkcii generálnych inšpektorov skupiny inšpektorov Ministerstva obrany ZSSR. Najdlhšie žil s maršalskou hodnosťou S. Buďonnyj – bez necelého mesiaca 38 rokov. Dodnes žijú 3 maršali ZSSR – V. Petrov má 95, V. Kulikov 91 (je z nich maršalom najdlhšie – už viac ako 35 a pol roka) a „najmladší“ D. Jazov 88 rokov.

 • --
  viete, že?
  Správa MO SR 3.8.2017
  uvádza na mod.gov.sk 3.8.2017:
  Vojaci z Vrtuľníkového krídla Prešov pomáhajú hasiť požiar kalamitného dreva pri obci Betliar. Na základe požiadavky hasičského a záchranného zboru nasadili na hasenie vrtuľník Mi-17 s bambi vakom. Vodu na hasenie čerpajú približne z 10 kilometrov vzdialeného rybníka. Ozbrojené sily SR sú pripravené na nasadenie v rámci domáceho krízového manažmentu v prospech občanov Slovenskej republiky nepretržite.

  --

  viete, že?
  Čierny jastrab – veľká sláva
  a či hanba ?
  … načo sú vojakom vrtuľníky, ktoré nemajú vo svojej výbave žiadnu zbraň ? …
  Vrtuľníkové krídlo generálplukovníka Jána Ambruša Prešov dnes (3.8.2017) oslavovalo. Bol tam minister obrany a exminister Martin Glvač a slávnostne odovzdali do užívania 2 kusy vrtuľníkov Sikorsky UH-60 Black Hawk. Úmyselne nepíšem, že ide o vojenské vrtuľníky, lebo tieto majú s vojakmi spoločné akurát to, že ich budú vojaci obsluhovať. V správach RTVS totiž oznámili, že minister obrany chce spomínané vrtuľníky používať najmä na likvidáciu požiarov a pri povodniach. Zrejme nimi chce suplovať úlohy hasičského a záchranného zboru. No ale vážne.
  Vrtuľníkové krídlo generálplukovníka Jána Ambruša Prešov má na svojej web stránke uvedené okrem iného aj toto:
  „ Hlavné úlohy
  -- obrana vzdušného priestoru SR;
  -- priama podpora pozemných jednotiek;
  -- plnenie úloh leteckého výcviku so zameraním na letové úlohy doma a v zahraničí pod velením NATO a EÚ;
  -- zúčastňovať sa na mierových humanitárnych operáciách na zabezpečenie a podporu mieru podľa požiadaviek OSN;
  -- zabezpečenie leteckej pátracej záchrannej služby a pozemnej pátracej záchrannej služby;
  -- výcvik v rámci Integrovaného záchranného systému s dôrazom na činnosť pri priemyselných haváriách a živelných pohromách (vyhľadávanie, hasenie, vyslobodzovanie, preprava ranených);
  -- v dobe mieru a v krízových situáciách sa podieľať na eliminácii nevojenských a zmiešaných ohrození, vrátane eliminácie a odstraňovania následkov spôsobených živelnými katastrofami, mimoriadnymi udalosťami, záchrana osôb, majetku;
  -- plniť ďalšie dopravné a výsadkové úlohy.
  Na splnenie týchto úloh využíva vrtuľníky Mi–17M, ktoré slúžia na prepravu osôb a materiálu a vrtuľníky Mi–17 LPZS, ktoré sa špecializujú na úlohy leteckej pátracej a záchrannej služby. (LPZS).“
  Podľa portálu
  https://mapy.cz/zakladni?x=21.3019887&y=49.0276039&z=18&base=ophoto&source=ward&id=20547
  ich v roku 2016 „sedelo“ na tzv stojánkach spolu 7 kusov. A tak sa nahlas pýtam. Ako, a s ktorými vrtuľníkmi plní Vrtuľníkové krídlo generálplukovníka Jána Ambruša Prešov tieto dve hlavné úlohy:
  -- obranu vzdušného priestoru SR;
  -- priamu podpora pozemných jednotiek ?
  Nahlas odpoviem! Ničím ! ! !
  Pôvodne totiž na tento účel slúžili vrtuľníky Mi-24D (v označení NATO: Hind – laň). Išlo o viacúčelový bojový a prepadový vrtuľník sovietskej výroby používaný na priamu podporu pozemných vojsk. Vo výzbroji mali jeden štvorhlavňový guľomet 12,7 mm s 1470 nábojmi v prednej otočnej streleckej veži. Pod krídlami osem protitankových navádzaných rakiet 9M114 (AT-6 „Spiral“). Ďalej nosiče rôznych druhov neriadených rakiet vzduch-zem. Niektoré boli vyzbrojené aj raketami vzduch-vzduch. Do nákladného priestoru Mi-24 sa zmestílo 1 500 kg nákladu alebo 8 sediacich alebo 16 stojacich plne vyzbrojených vojakov. Tieto vrtuľníky ale od 20.9.2011 už vo výzbroji vzdušných síl OS SR nie sú. Pritom vojenské letectvo SR tieto stroje prevádzkovalo od svojho vzniku 1.1.1993 vo verziách D,V a DU, ktoré získalo v celkovom počte 19 kusov pri delení majetku bývalej ČSFR.
  Inak povedané, pán minister obrany nám daňovým poplatníkom dlhuje odpoveď na otázku. Načo je nám také vrtuľníkové letectvo, ktoré už takmer 6 rokov nedokáže splniť dve zo svojich najhlavnejších úloh -- obranu vzdušného priestoru SR a priamu podporu pozemných jednotiek ?
  Príjemný deň praje doko 03.08.2017 15:29
  --
  Správa TASR: ” Vo štvrtok večer (3.8.2017) priletelo na Slovensko nelegálne lietadlo z Ukrajiny. Po pristátí v Hatalove, v okrese Michalovce nechalo na zemi desať osôb a odletelo späť na Ukrajinu. Vzdušné sily SR boli informované”
  Komentár 4.8.2017 : Kto chce a kedy chce spokojne priletí aj odletí. Tak totiž chránia, nové vrtuľníky Sikorsky UH-60 Black Hawk, ktoré nemajú namontované ani gumipušky, vzdušný priestor SR ! | autor: doko
  Doporučujeme: http://doko.blog.sk

 • viete, že?
  Priemerný starobný dôchodok
  na Slovensku na konci júla tohto roka (2017) predstavoval 427,51 eura. V porovnaní s koncom júla minulého roka ide o nárast o 11,59 eura. Tento druh dôchodku pritom na konci minulého mesiaca poberalo vyše 1,05 milióna osôb.
  Predčasný starobný dôchodok, ktorý dostávalo 19,8 tisíca penzistov, dosahoval v priemere 406,70 eura. Medziročne išlo o nárast o 14,79 eura.
  Priemerný invalidný dôchodok pre osoby s mierou postihnutia do 70 percent bol na konci minulého mesiaca na úrovni 200,48 eura, čo je v medziročnom porovnaní zvýšenie o 2,82 eura.
  Invalidnú penziu pre ľudí s mierou postihnutia nad 70 percent vyplácala Sociálna poisťovňa v priemernej výške 360,51 eura. Oproti koncu júla vlaňajška je to nárast o 6,67 eura. Sociálna poisťovňa pritom ku koncu minulého mesiaca evidovala 237,9 tisíca poberateľov invalidných dôchodkov.
  Vdovské dôchodky dosahovali ku koncu minulého mesiaca v priemere 250,09 eura, čo je medziročný nárast o 4,56 eura. Tieto dôchodky pritom dostávalo 295-tisíc ovdovených žien. Priemerná výška vdoveckých dôchodkov, ktoré poisťovňa vyplácala 46,7 tisíca vdovcom, bola na úrovni 194,77 eura. Oproti koncu júla minulého roka je to nárast o 4,52 eura.
  Sirotské dôchodky dostávalo na konci júla 20,2 tisíca osôb, a to v priemernej výške 128,92 eura. Priemerná sirotská penzia tak bola medziročne vyššia o 1,20 eura.

  --
  viete, že?
  Počet penzistov s exekúciami neustále narastá
  , od začiatku roka sa zvýšil o 352 ľudí. Momentálne Sociálna poisťovňa kráti dôchodok 36- tisíc penzistom. Peniaze od dôchodcov zväčša exekvujú pôžičkové firmy, telekomunikační operátori či zdravotné poisťovne.
  Sociálna poisťovňa vyzýva, aby boli penzisti obozretní pri požičiavaní si peňazí, pretože ona exekúciu penzie zastaviť nevie.
  --

 • viete, že?
  S rastúcim vekom sa stávate neviditeľnými. Čo si budeme nahovárať, ak ľudský jedinec nie je prínosom pre spoločnosť, stane sa príťažou.
  Zastávka električky, rad pri pokladnici v supermarkete, čakárne u lekárov, to sú miesta, kde si senior dokáže zabezpečiť trocha ľudského kontaktu, štipku konverzácie, pocit že je viditeľný. Zdá sa totiž, že od istého veku sa stáva človek čoraz priesvitnejším.
  Hustota ľudského tela je zrejme v priamej úmere veku, fyzickej príťažlivosti, finančnej sile a užitočnosti pracovného zaradenia pre okruh známych.
  Dopravný policajt, primár, doktor, stomatológ, úradník majú toľko priateľov ako rocková hviezda až do chvíle, kým nedostanú prvý dekrét o výške starobného dôchodku. Potom si ich mobily od zvonenia oddýchnu. Postupne, ale definitívne.
  Ľudský jedinec sa zatiaľ síce neposudzuje úplne ako hospodárske zviera („na jatky“), ale čo si budeme nahovárať, ak nie je prínosom, je príťažou.
  Užitočnosť, aj keď zníženú, vieme preukázať, ak sme schopní strážiť vnúčatá zadarmo, produkovať a dodávať domáce potraviny, a pomáhať na prípadných rodinných latifundiách …
  Starec je obľúbeným dodávateľom narodeninových , vianočných a promočných darov. Prepisovanie nehnuteľností na potomkov už za života býva tiež vysoko cenené.
  S pokračujúcim vekom a zhoršujúcim sa zdravím sa však všetky plusy strácajú. Seniori potrebujú lieky, sprevádzať na vyšetrenia, treba im nakupovať a variť, neskôr, ak majú to pofidérne šťastie, že sa toho dožijú, potrebujú aj vymieňať plienky. Na rozdiel od dojčenských zadočkov, tie zošúverené nevzbudzujú potrebu hladiť(na rozdiel od rakúskych). Toto celé platí pre šťastlivcov obdarených potomkami, ktorí sa môžu donekonečna hádať, kto je na rade ísť navštíviť otca, matku.
  Tí, menej šťastní ktorí sú celkom sami, motajú sa po uliciach so svojimi nákupnými vozíkmi, prekračujú koľajnice a štvorprúdové cesty zásadne mimo semafora, privrávajú sa alebo aj nie, často schúlení do seba ako holuby, ktoré to už majú „za pár“.
  Mladší by nás mali brať ako zrkadlo. Ak sa za mladi neobesíte, budete na tom rovnako.

  --

  viete, že?
  Preventívne prehliadky by sa mali po novom rozšíriť
  u všeobecných lekárov a zubárov. Širší rozsah vyšetrení má byť k dispozícii deťom i dospelým. Navrhuje to Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR v novele zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorú schválila vláda, ešte tak bude musieť urobiť parlament.
  Možnosť bezplatnej prevencie formou pečeňových testov by mala pribudnúť u dorastu a dospelých. U stomatológa bude súčasťou preventívnej prehliadky prehmatanie uzlín.
  “Vyšetrenia pomôžu k včasnému zachyteniu rakoviny pečene či ústnej dutiny,” povedal minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD). Pacienti s rakovinou ústnej dutiny prichádzajú podľa neho k lekárovi často už v neoperovateľnom štádiu rozvoja choroby, pretože takéto vyšetrenie sa v rámci prevencie u zubára zatiaľ nevykonáva.
  Poistenci nad 40 rokov majú nárok na vyšetrenie cholesterolu a triacylglycerolov a EKG záznam činnosti srdca. Ľudia nad 50 rokov a s pozitívnou rodinnou anamnézou karcinómu hrubého čreva a konečníka zase na preventívne vyšetrenie raz za dva roky (test na okultné krvácanie), pri pozitívnom výsledku nasleduje kolonoskopia.
  U stomatológa majú pacienti počas preventívnej prehliadky právo na podrobné vyšetrenie chrupu, parodontu, mäkkých tkanív ústnej dutiny, kontrolu vzájomného postavenia zubov, zubných náhrad, dentálnej hygieny a hygienických návykov.

  --

  viete, že?
  Bolesť je veľmi subjektívna.
  Každý ju cíti inak. Ako dokážete pri diagnóze vyhodnotiť jej závažnosť a intenzitu?
  Nedá sa objektívne zmerať. Sú metódy, ktorými je snaha pacientovu bolesť premietnuť na škálu. Najčastejšie sa používa vizuálna, alebo analógová škála bolesti. Deti majú nakreslené smajlíky, od tváre so slzičkou až po usmiatu. Dospelí znázorňujú bolesť napríklad na metri, kde nula centimetrov označuje bezbolestný stav a sto je najhoršia bolesť, aká existuje.
  Takto získame predstavu, no význam nemá ani tak absolútne číslo, ktoré pacient povie, ako jeho zmena. Ak počas vyšetrenia pacient na škále do desať bolesť ohodnotí na osem, a po zákroku povie štyri, vieme, že preňho prišlo k polovičnému zlepšeniu.

  --

  viete, že?

  Priemerná doba, za akú sa dokáže väčšina cicavcov vyprázdniť, je 12 sekúnd. Univerzálnu konštantu objavil rovnaký vedecký tím, ktorý v roku 2015 získal Ig Nobelovu cenu za konštantu doby močenia cicavcov. Mimochodom, je to 21 sekúnd.
  Napriek tomu, že človek patrí medzi cicavcov, s dvanásť sekundovým priemerom sa vie stotožniť iba málokto. Pobyt na toalete pri veľkej potrebe zvyčajne trvá rádovo dlhšie. Príčina tkvie najmä v neprirodzenej a fádnej modernej strave a následne v zlom stave črevnej fóry.
  Pre pravidelnú stolicu a hladké vylučovanie je dôležité spojenie zdravej črevnej flóry a dostatočného príjmu vlákniny. Rozpustná vláknina (súčasť ovocia a zeleniny) totiž v tráviacom trakte napučí a uľahčuje odvod stolice, zatiaľ čo nerozpustná vláknina v obilninách naviaže vodu a zlepší činnosť čriev.
  Keď črevná flóra obsahuje príliš veľa škodlivých baktérií, tráviaci systém je v nerovnováhe. Výsledkom môže byť inzulínová rezistencia, prírastok hmotnosti, zápal a karcinómy..
  Vo všeobecnosti možno povedať, že črevná flóra je zdravá, ak je bohatá a rozmanitá. Ak nie je rôznorodá, ťažko sa zotavuje zo škodlivých vplyvov infekcií, alebo po konzumácii antibiotík. Rozmanitú črevnú flóru u zdravých ľudí zaručuje strava bohatá na celozrnné obilniny, ovocie, zeleninu. Zloženie baktérií v črevách sa mení už v priebehu niekoľkých dní po zmene jedálnička.
  --

 • viete, že?
  Rakovina není nemoc, ale byznys.
  ( Zadaný název souboru není chyba.)

  Slova rakovina se nepřestáváme obávat, protože jsme často obklopeni lidmi, kteří na ni onemocněli. Vypadá to někdy, jako by se tato nemoc ani nedala porazit. Rakovina však není skutečná nemoc, tedy nemusela by jí vůbec být. Rakovina je v první řadě byznys a my všichni za ni platíme obrovskou daň.
  Miliony lidí trpí rakovinou, bez ohledu na svůj věk a pohlaví. Většina z nich si ani neuvědomuje, jak se s nimi manipuluje.
  Existuje kniha s názvem “Svět bez rakoviny” (World Without Cancer), která byla z angličtiny přeložena do mnoha světových jazyků.

  Pokusíme se vám ukázat, proč rakovina není skutečné onemocnění.
  Rakovina je jen jednoduchý nedostatek vitaminu B17 podobně, jako je kurděje nedostatkem vitamínu C. Zajištěním si dostatku tohoto vitamínu tak dokáže člověk předejít zbytečným operacím, chemoterapii či ozařování.
  Paralely mezi rakovinou a kurdějemi
  V minulosti miliony lidí umírali na kurděje. Zřejmě stejné množství lidí na jeho léčení i profitovali.
  Až později se zjistilo, že se nejedná o skutečné onemocnění, ale o jednoduchý nedostatek vitaminu C!
  Stejná věc dnes zřejmě platí o rakovině.
  Rakovinový průmysl (onkologové, farmaceutické firmy, zdravotní pojišťovny, výrobci přístrojů) je obrovským byznysem, který vydělává miliardy eur každý rok. Tento průmysl se začal ve velkém rozvíjet po druhé světové válce. Pokud si však uvědomíme, že lék na rakovinu je již dlouho známý, pak nás to přivádí k jasnému závěru: rakovina plní kapsy těch, kteří se na jejím “léčení” přiživují.

  Jak předcházet a léčit rakovinu
  Rakovině se dá předcházet, případně ji i vyléčit následováním těchto 2 jednoduchých tipů:
  1. Nepanikařte, zhodnoťte si váš zdravotní stav a snažte se zjistit, o jaký typ rakoviny jde a v jakém je stádiu.
  2. Jelikož rakovina je podle této teorie jen obyčejným nedostatkem vitaminu B17 v těle, začněte konzumovat potraviny, které jej obsahují – 15 až 20 jader pecek ze stromového ovoce (jablka, hrušky, švestky, meruňky, třešně a podobně).
  Vitamin B17, občas nazýván i leatril, se vyrábí i v čisté formě, bohužel zatím pouze v Mexiku, odkud se pak pašuje do USA a jiných zemí, kde jeho používání kvůli lobbingu farmaceutických firem zatím není povoleno. Jak uvádí Harold W. Manner, autor knihy “Smrt rakoviny” (Death of Cancer), leatrilu je schopen vyléčit až 90% všech případů rakoviny. Nemusí stačit jen v některých velmi pokročilých stadiích. Podobně jako ani vitamin C člověka nezachrání, pokud kurděje pokročil až příliš daleko.
  --
  Které potraviny obsahují vitamin B17
  Jak jsme již uvedli výše, nejvyšší koncentrace vitamínu B17 se nachází v peckách stromového ovoce.
  Kromě toho ho v nižších koncentracích najdete také v následujících potravinách:
  sezamová a lněná semínka, otruby ovesných vloček, pšenice, ječmen, hnědé rýže, Razula, pohanka, luštěniny jako fazole, čočka, hrách, hořké mandle, borůvky, ostružiny, maliny, jahody, sladká oranžová dýně, pivovarské kvasnice, makadamové ořechy, kešu oříšky, klíčky (pšeničné, fazolové, ale i z mnoha jiných semen)

  Závěr
  O schopnostech selektivního ničení rakovinných buněk vitamínem B17 se ví už celá desetiletí. Nicméně tato informace se dlouho tajila a lékaři, kteří se opovážili ho používat, byli pronásledováni.
  Naštěstí dnes v době internetu a sociálních sítí, již nelze takové důležité informace před lidstvem nadále ukrývat. I vy můžete pomoci jejich šířením, například sdílením tohoto článku.
  /PS: nevyhadzujte a sušte marhulové kostky/.

 • viete, že?

  Dne 2. července uplynulp 100 let od bitvy u Zborova, v níž se Čs. střelecká brigáda ruských legií zapojila do ofenzivy ruské armády a dobyla tři obranné linie rakousko-uherské armády. Toto úspěšné vystoupení příslušníků čs. legií v Rusku vyvolalo značný mezinárodní ohlas a podpořilo snahu o vznik samostatného Československa. Meziválečná československá armáda si pak bitvu u Zborova každoročně připomínala jako svůj svátek. Na tyto oslavy, především ty jubilejní v letech 1927 a 1937 k 10. a 20. výročí bitvy, chce navázat současná Československá obec legionářská, a to jednak přímo na místě bitvy, a pak také u nás doma. Došlo k tomu v sobotu 8. července v Milovicích, kde byl v 10 hodin pietní akt na Vojenském hřbitově, ve 14 hodin rekonstrukce bitvy u Zborova formou bojové ukázky a v 17 hodin pak divadelní představení „Zborov aneb Hrdinové bez patosu“. Kromě toho byla po celý den k vidění ukázka dobové výzbroje a výstroje, výcviku jednotek a vojenské tábory. Podrobnosti o oslavách, zborovské bitvě a jejích souvislostech lze najít ve zvláštním vydání časopisu Legionářský směr a na webu Československé obce legionářské http://www.csol.cz, kde je také možné si prohlédnout časopis Legionářský směr v elektronické podobě.
  ««« Kde hledat informace o příslušnících čs. poválečné armády : http://www.spolubojovnici.armyburza.cz, http://www.zelenaleta.cz nebo http://www.vojacisobe.cz

 • viete, že?
  Nákup potravín nás stojí čím ďalej, tým viac. Priplatíme si najmä za ovocie
  BRATISLAVA 14.7.2017- Celkovo spotrebiteľská inflácia v júni naplnila očakávania analytikov, keď sa podľa údajov Štatistického úradu SR medzimesačne nezmenila a v medziročnom porovnaní spomalila dynamiku rastu z 1,1 percent na 1,0 percent.
  “Hlavným dôvodom júnového spomalenia medziročnej inflácie bol odznievajúci bázicky efekt pri cenách pohonných látok, ktorý bol navyše znásobený poklesom cien ropy na svetových trhoch,” zhodnotil analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák. Naopak, mierne podľa neho prekvapil pokračujúci silný rast cien potravín.
  Ceny potravín totiž aj v júni ďalej relatívne dynamicky rástli, medzimesačne o 0,3 percent, pričom dynamika ich medziročného rastu ostala nezmenená na úrovni 3,5 percent.
  “Zatiaľ sme tak nepozorovali žiadnu korekciu silnejšieho májového rastu cien niektorých potravín. Práve naopak, potraviny, ktoré vykázali silný rast cien v máji, pokračovali v tomto trende aj v júni,” konštatoval. Dynamicky sa podľa jeho slov opäť zvyšovali najmä ceny ovocia, mäsa a olejov a tukov.
  Cena zeleniny klesá
  “Ceny ovocia tak druhý mesiac v rade vykazovali dvojcifernú dynamiku medziročného rastu, medziročný rast cien okolo 6 percent vykazujú aj mäso a oleje a tuky a okolo 5,5 percent aj mlieko, syry a vajcia, ktorých ceny však ostali v porovnaní s májom nezmenné,” vyčíslil Koršňák.
  Na druhej strane, rast cien potravín spomaľuje podľa neho aspoň lacnejšia zelenina. Ceny zeleniny sa totiž v júni znížili o 7,8 percent a medziročne boli nižšie o približne 2 až 2,5 percent.
  Keďže júnová inflácia naplnila očakávania, výhľad do budúcnosti sa podľa analytika Tatra banky Tibora Lörincza nemení.
  “Medzimesačné zmeny cien budú mierne, ale z dôvodu bázického efektu bude v lete inflácia na medziročnej úrovni rásť k úrovni 1,5 percent, ku koncu roka môže mierne poklesnúť,” odhadol. Priemerná inflácia za rok 2017 by mala byť podľa jeho slov v okolí 1 percenta

 • viete, že?
  --
  Je tu “Veľký letný prehľad zliav pre seniorov“: Do akvaparkov aj zámkov sa dostanete lacnejšie!
  Letné dni nemusia dôchodcovia tráviť na lavičke pred domom či v záhradke. Veľké množstvo atrakcií od vodných parkov cez expozície na hradoch a zámkoch až po jaskyne ponúkajú seniorom znížené ceny. Pozrite si, kde sú zľavy až 50 % a kam sa dá ísť úplne zadarmo!
  Do relaxačného bazéna s termálnou vodou na kúpalisku Eva v Piešťanoch sa seniori dostanú za zlacnené vstupné.
  Mnohé zariadenia majú pre seniorov lacnejšie vstupenky nielen vtedy, keď prídu ako organizovaná skupina, ale aj pre jednotlivcov. Niektoré dôchodcovské zľavy platia len do konca júna, inde je vstupné nižšie počas pracovných dní ako cez víkend.
  Nezabudnite si občiansky
  Jozef Lipiansky, predseda Jednoty dôchodcov Slovenska, si pochvaľuje najmä verejné a štátne kultúrne zariadenia ako múzeá, hrady a zámky, kde majú seniori zľavnené vstupné do všetkých expozícií. „Pozitívny trend je aj na kúpaliskách, kam chodíme väčšinou ako doprovod s vnúčikmi,“ hovorí.
  Oplatí sa mať pri sebe občiansky preukaz. Niektoré zľavy totiž platia pre návštevníkov od 60 rokov, inde sú zľavy až od 62 rokov. S naším prehľadom si môžu dôchodcovia naplánovať letné výlety s rovesníkmi aj rodinou. Vlakom sa do mnohých miest odvezú zadarmo.
  --
  Aquapark Senec
  Zľavy pre seniorov nad 60 rokov ponúka len júni -- s 20% zľavou zaplatia za 3-hodinový vstup namiesto 15 € len 12 €.
  --
  Šírava Thermal Park
  Ušetríte v júni od pondelka do štvrtka, kedy dáte za trojhodinový vstup 7,65 € (dospelý 9 €), celodenný lístok stojí 11,90 €.
  Víkendy a prázdniny vyjdú drahšie, celodenný vstup je za 15 €.
  --
  Tatralandia Liptovský Mikuláš
  Seniorsky lístok na celý deň stojí v pokladni 23 €, klasické vstupné pre dospelých je 26 €. Ak chcete ušetriť, kúpte si lístky cez internet. Pri zakúpení online aspoň 4 dni vopred pred návštevou akvaparku vyjdu na 17 €.
  --
  Vital park Lúčky
  Pre seniorov nad 60 rokov ponúkajú zľavy vo výške 25 %. Za 3-hodiný vstup zaplatia 7,50 €. Bežné vstupné je 10 €.
  --
  Vodný raj Bešeňová
  Seniorsky lístok platí pre návštevníkov vo veku nad 60 rokov. V pokladni vyjde celodenné vstupné na 23 €, čo je o 3 € menej ako lístok pre dospelého.
  Lacnejšie lístky kúpite online aspoň 3 dni vopred, stoja 20 €.
  --
  Aquapark Oravice
  Zľavy platia pre seniorov nad 62 rokov. Celodenný lístok za 14,50 €, čo je o euro menej ako za lístok pre dospelých. Oplatí sa hodinový vstup podvečer po 17.hod, kedy je vstup za 5 €. Oproti bežnej cene 7 € ušetríte 2 €.
  --
  Termálne kúpalisko Izabela Vyšné Ružbachy
  Seniori nad 60 rokov majú dvojhodinový vstup za 5 €, kým dospelí platia 9 €. Trojhodinový vstup je za 7 €.
  --
  Santovka wellness
  Celodenný vstup pre seniorov nad 60 rokov je najlacnejší v pondelok, vychádza na 4 €. V ostatné dni je 5,50 €.
  --
  Thernal Corvinus Veľký Meder
  Seniori nad 62 rokov majú v lete trojhodinový vstup za 6 €, celodenný lístok je za 7,50 €. Mimo sezóny sú lístky o euro lacnejšie.
  S balíkom pre starých rodičov za 16,50 € môže ísť aj jedno dieťa zadarmo.
  --
  Biokúpalisko Sninské rybníky
  Za celodenný vstup zaplatia seniori po 2,50 €. Domáci dôchodcovia s kartou obyvateľa majú vstup lacnejší -- za 1,80 €. Poldenný vstup je za 1,70 € a platí od 9. do 14. hodiny, prípadne od 14. do 19. hodiny
  --
  Kúpalisko Eva Piešťany
  Oproti bežnému vstupnému vo výške 4,80 € majú dôchodcovia vstupné za 3,20 €. Ak sa na kúpalisko vyberú po 16. hodine, zaplatia 2,70 €.
  --
  Holidaypark Kováčová
  Celodenný vstup pre seniorov od 60 rokov je za 11 €, teda o euro menej ako je bežné vstupné. Skupinové vstupné vyjde výhodnejšie, len 9,90 €, podmienkou je minimálne 10 ľudí.
  --
  Thermalpark Dunajská Streda
  Seniori nad 62 rokov majú zľavu jedno euro oproti bežnému vstupnému, za trojhodinový vstup zaplatia 6 € a za denný lístok 7,50 €.
  --
  Vodný svet v kúpeľoch Číž
  Celodenný vstup pre seniorov nad 60 rokov je za 5 €, dospelí platia o dve eurá viac.
  --
  Tip:
  Zdajú sa vám akvaparky aj napriek seniorskym zľavám pridrahé pre peňaženku slovenského penzistu? Skúste si pozrieť ponuku zľavových portálov, často sa tu dá kúpiť vstup do akvaparku aj za polovicu v porovnaní s cenníkom. Napríklad celodenný vstup do akvaparku Oravice je aktuálne v ponuke za 12,50 €, Bešeňová je za 11,90 €.

 • viete, že?
  Komu sa oplatí pracovať a o akú penziu
  Dôchodkový vek je v súčasnosti 62 rokov a 76 dní. Od januára sa zvýši o ďalších 63 dní. Slováci tak budú pracovať ešte 5 mesiacov po dovŕšení veku 62 rokov. S odborníčkou na sociálne zabezpečenie Ľubicou Navrátilovou je rozhovor aj o tom, či naozaj nezamestnaní dostávajú penziu vyrátanú z priemernej mzdy.
  Väčšina ľudí nadáva, že budú robiť až do sedemdesiatky. Naozaj to hrozí?
  -- Musím povedať, že ľudia panikária. Ročne sa u nás bude zvyšovať vek asi o 60 dní. Uplynie viac ako šesť rokov, kým sa zvýši dôchodkový vek o celý jeden rok. V Nemecku je v súčasnosti dôchodkový vek 65 rokov a postupne sa zvyšuje na 67 rokov. Terajší nemecký dôchodkový vek dobehneme približne za 18 rokov.
  Ak niekomu chýba do dôchodku 10 rokov a už nebude pracovať, lebo napríklad prišiel o zamestnanie alebo nevládze robiť, čo to spraví s jeho penziou?
  -- Ak má človek príjem na úrovni priemernej mzdy, tak pri 35 rokoch dôchodkového poistenia mu vyjde dôchodok 397,30 eura. Ak by mal o 10 odpracovaných rokov viac, je to 510,80 eura. Čiže absencia obdobia dôchodkového poistenia na desať rokov môže znížiť starobný dôchodok aj o viac ako jednu štvrtinu. Slovenská republika je právny štát a ak niekto nechce pracovať, štát ho nesmie poslať na nútené práce. Problém je, či si to každý môže dovoliť. Celkom prestať pracovať môže iba ten, kto má prostriedky na živobytie.
  Čo teda majú robiť ľudia, ktorí prídu krátko pred dôchodkom o prácu? Oplatí sa im predčasná penzia?
  -- Ak majú život ohrozujúce choroby, vždy radím uprednostniť predčasný starobný dôchodok pred starobným dôchodkom. Pokiaľ má poistenec zdravie adekvátne jeho veku a má možnosť zarábať, nemal by sa hnať do predčasného dôchodku. Stratil by 6,5 % na dôchodku za každý rok pred dovŕšením dôchodkového veku a to je veľa.
  A čo ak mu ponúknu slabo platenú prácu, len minimálnu mzdu? Nezníži mu to budúci dôchodok?
  -- Na to sa nedá jednoznačne odpovedať, ale s vysokou pravdepodobnosťou takáto zárobková činnosť nezníži starobný dôchodok. U ľudí, ktorí neboli nezamestnaní, čiže boli kontinuálne dôchodkovo poistení, je pravdepodobnosť zníženia dôchodku prácou za minimálnu mzdu takmer vylúčená.
  Má vôbec bežný človek šancu zistiť, aký dôchodok raz bude dostávať?
  -- Sociálna poisťovňa vedie každému poistencovi individuálny účet a má povinnosť mu ho sprístupniť. Z tohto účtu je možné celkom presne odhadnúť sumu budúceho dôchodku. Len sú na to potrebné vedomosti, ktoré sa neučia v žiadnej škole, ale dajú sa získať štúdiom zákona o sociálnom poistení. Sociálna poisťovňa má problém dodržať termíny na vydanie rozhodnutí o dôchodkoch a neviem si predstaviť, že by jej vznikla povinnosť poskytovať informácie o potenciálnej sume starobného dôchodku.
  Mnohí ľudia si myslia, že tým, čo nikdy nepracovali, sa dôchodok vyráta z priemernej mzdy. Je to pravda?
  -- Je to mýtus, ktorý šíria ľudia neznalí zákona o sociálnom poistení a patrí do argumentačnej výbavy extrémnych nacionalistov. Každému občanovi tohto štátu sa starobné dôchodky určujú rovnako a v súčasnosti nemáme žiadnych mužov, ktorí dovŕšili dôchodkový vek a nikdy nepracovali.
  Treba si pripomenúť, že za socializmu bola povinnosť pracovať a ročníky poistencov, ktoré si v súčasnosti uplatňujú nárok na starobný dôchodok, prežili takmer polovicu svojho produktívneho veku v socializme. Navyše v období po roku 1989 boli roky, keď štát platil poistné na dôchodkové poistenie počas obdobia nezamestnanosti, neskôr za obdobie, keď nezamestnaný poberal podporu v nezamestnanosti.
  Takto mohol i dlhodobo nezamestnaný získať aj 35 rokov dôchodkového poistenia. Iná situácia je u žien. Ženám sa do obdobia dôchodkového poistenia zahŕňajú roky starostlivosti o deti a v mnohodetných rodinách môže matka detí získať dôchodok aj bez toho, aby niekedy bola zamestnaná.

  .
  viete, že?
  Všade počujeme o tom, ako Slovensko starne a v budúcnosti nebude dosť peňazí na dôchodky pre narastajúci počet penzistov. Je to naozaj také vážne?
  -- Relevantné zdroje dlhodobo upozorňujú na demografické ohrozenie priebežne financovaného dôchodkového systému, čo je presný názov prvého piliera. Každý slušný štát sa musí postarať o svojich najstarších obyvateľov. Otázka neznie, či sa štát postará, ale ako dobre sa postará o zabezpečenie príjmov v starobe.
  Prvý pilier je postavený na medzigeneračnej solidarite. Bol vymyslený v období, kedy ľudia mali veľa detí. Zaviedol ho v Nemecku Konrád Adenauer po 2.svetovej vojne. Vychádzal z premisy, že ľudská túžba po vlastnej reprodukcii je stála, historicky potvrdená a nie je ohroziteľná ani vojnami, ani chudobou, ani chorobami.
  Ukázalo sa však, že má svoj zdroj ohrozenia, a tou je paradoxne rastúci blahobyt. Viem si predstaviť, ako čitatelia týchto riadkov začnú krútiť hlavami nad tým, či je na Slovensku blahobyt. Len v súvislosti so zmenou reprodukčného správania sa musíme pohybovať v odlišnom meraní blahobytu, ako je porovnanie napr. s Nemeckom. Ja patrím do generácie, v ktorej rodiny so štyrmi čo piatimi deťmi neboli nič zvláštneho, a to boli povojnové roky s prídelovým hospodárstvom, nedostatkom mäsa, sladkostí o južnom ovocí ani nehovoriac. Voči tomuto obdobiu zažívame dnes blahobyt a detí sa rodí málo.
  Východiskom priebežne financovaného dôchodkového systému bol predpoklad, že počet platiteľov poistného bude násobne vyšší ako počet poberateľov dôchodkových dávok. Tento predpoklad má už dnes veľké trhliny, ale to nezbavuje dnešnú generáciu osôb v produktívnom veku platiť na dôchodky svojim rodičom.

 • viete,že?
  Koncom júna poslanci schválili aj pozmeňujúci návrh Eriky Jurinovej (OĽaNO-NOVA), ktorým sa rozšíri počet starodôchodcov, ktorí budú mať nárok na zvýšenie dôchodku. Zmierni sa výberové kritérium na určenie okruhu dotknutých starodôchodcov a zníži sa suma priemerného mesačného zárobku na 1,1-násobok priemernej mzdy, od ktorej sa budú starodôchodcom dôchodky prepočítavať. Okruh dôchodcov sa tak má rozšíriť približne o 15 000.
  Kto pomohol 15 000 starodôchodcom?
  Hnutiu OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti sa podaril malý zázrak. V parlamente sme vybojovali vyrovnanie dôchodkov ďalším 15 000 starodôchodcom, na ktorých vláda zabudla. Dlhé roky sa starodôchodcovia márne obracali na vládu SMER-u. Tá však riešenie zjavnej nespravodlivosti stále odkladala. Naše hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti opakovane predkladalo návrh zákona na odstránenie týchto krívd. Poslanci vládnej koalície SMER, MOST, SNS ho však nikdy nepodporili. Teraz, keď konečne prišli so svojim návrhom, bol stále voči mnohým dôchodcom nespravodlivý. My sme poukázali na chyby, ktorými by mnohých starodôchodcov vylúčili z úpravy ich dôchodkov. Náš tlak bol úspešný. Boj za starodôchodcov sa podaril. Ďalšou skupinou ľudí, na ktorých vláda SMER-MOST-SNS zabudla, sú invalidní dôchodcovia. Ich životná úroveň sa neustále zhoršuje a dostávajú sa na prah chudoby. Je na- šou povinnosťou hľadať spôsoby, aby títo ľudia neživorili
  Týmto nekončíme.
  Bojujeme aj za zlepšenie života rodín a mladých ľudí. Chceme, aby zostali žiť a pracovať na Slovensku. Na júnovej schôdzi sme predložili zákon na zvýšenie daňového bonusu pre pracujúcich rodičov. Teraz je iba 21 eur na dieťa. V susedných krajinách je oveľa vyšší. Rodiny tam majú vyšší príjem do domácnosti a životnú úroveň. Takzvaná sociálna vláda strán SMER, MOST, SNS sa o slovenské rodiny nestará.
  erika jurinová

  .
  možno neviete, že?
  Spomalené legislatívne konanie
  V prípade vyrovnania dôchodkov starodôchodcom ide v priamom prenose o spomalené legislatívne konanie. Načasované tak, aby konečná úprava vyšla v spomínanej Zbierke zákonov až vo volebnom roku. Potom sa deduškovia a babičky predsa poďakujú hlasom do urny a žiaľ, do urny sa čoskoro aj poberú. Ak to dovtedy vydržia. A nebudú „nás“ stáť až tak veľa. O úpravách dôchodkov starodôchodcom smerom nahor počúvame už roky. Vždy sa do médií pustí, že „už čoskoro“, že „ už sa na tom pracuje“, že sú „nutné ešte prepočty“. Aj najnovšie sa dozvedáme, že „už o rok“.
  Dôvod? Zjavne sa čaká na moment, kedy už nebude koho zo starodôchodcov odškodňovať, keď sa všetci poberú na svoj konečný odpočinok. Potom sa symbolicky pár stovkám ešte zázrakom z nich prežívajúcich zdvihnú penzie a nebude treba toľko zo štátnej kasy soliť občanom. Jej obsah je predsa určený inam a pre iných.
  Konkrétne? Pozrite sa, milí dôchodcovia okolo seba a aj vzhľadom na vašu celoživotnú skúsenosť a múdrosť – odpovedzte si na otázku, či tie okázalé majetky niektorých našich politikov možno dosiahnuť celoživotnou poctivou prácou. Úprava dôchodkov starodôchodcom sa deje naozaj v spomalenom legislatívnom konaní. Až tak spomalenom, že niet pochybností, že ide o chladno a neľudsky vykalkulovaný zámer. V tomto kontexte možno naozaj za neslýchanú drzosť považovať tlačové správy o náročných prácach na úpravách dôchodkov pre našich najstarších dôchodcov. Nie sú ničím iným ako tým, keď hladnému poviete, že o rok ho ponúknete polievkou. Pritom ide v priemere iba asi o 46 eur na dôchodcu, ktorých už naozaj veľa nežije. A do roka nedožijú ďalšie stovky z nich.
  Okrem starodôchodcov stúpnu dôchodky aj tzv. “socialistickým dôchodcom”. Ide o časť starodôchodcov, ktorí išli do dôchodku do 30. septembra 1988 a ich starobný dôchodok bol priznaný z upraveného priemerného mesačného zárobku v sume najmenej 2333 slovenských korún.
  Týmto ľuďom dôchodok stúpne o pevnú sumu 25,50 eura. Dôvodom zvýšenia o pevnú sumu je to, že Sociálnej poisťovni “chýbajú záznamy o zárobkoch spred októbra 1988”. Zvýšenie by sa v roku 2018 malo dotknúť približne 12.900 ľudí, v roku 2019 približne 10.500 a v roku 2020 by si malo polepšiť 8400 dôchodcov.
  Náklady na zvýšenie dôchodkov dosiahnu približne 50 miliónov eur v roku 2018, v roku 2019 by to malo byť vo výške 47 miliónov eur a v roku 2020 by malo predstavovať 45 miliónov eur.
  Takže tak, p. vyslúžilci, vojaci a policajti.

 • Viete, že?
  Začiatok leta je už časom zberu

  Leto sa začalo, prázdniny sú už tu. Najkrajšie bývali tie u starej mamy. Spomínate si, čo všetko ste s ňou zažili? Dobré gazdiné ešte raz vysievali kaleráb, karfiol, hlávkový šalát a pór, ale aj, červenú repu či hrášok. V júli možno ešte vysadiť aj neskoré odrody zemiakov. V júli začína hlavná paradajková sezóna. Môžete ich obrať už keď sa žltnú a nechať ich dozrieť na slnečnom mieste. V júli už možno zbierať cibuľu a cesnak na uskladnenie. Cibuľa sa zberá akonáhle začnú žltnúť vňate, nechá sa presušiť na mieste chránenom pred dažďom a uskladní v debničkách. Je dobré čo najviac odkrútiť či odrezať zelenú časť. Cesnak sa po zbere najlepšie uskladňuje zviazaný do vencov. Pri cesnaku naopak vňať nikdy neodstraňujeme.
  V liečivej záhrade rozdeľujeme úrodu na bylinky do kuchyne a na bylinky do domácej lekárničky. Môžeme začať s ich sušením – nikdy nie na priamom slnku!
  Medzi najbežnejšie kuchynské bylinky radíme rôzne pažítky, cesnaky, saturejku horskú (zmierňuje nadúvanie napríklad v jedlách zo strukovín), šalviu, tymián, rozmarín, levanduľu, medovka, palinu estragón, materinu dúšku a pamajorán. Do domácej lekárničky si nasušíme ľubovník bodkovaný (do čajov na zlepšenie spánku a nálady, liečivé oleje, tinktúry), echinaceu purpurová (posilnenie imunity), nechtík lekársky (čaje, masti), kostihoj lekársky (liečivé masti), valeriánu lekársku (spánok, upokojenie), repík lekársky (hojenie rán), skorocel kopijovitý (kašeľ, celí rany), rebríček – myší chvost (ženská rastlinka, krvácanie rany), alchemilku žltozelenú (ženská rastlinka), mätu piepornú a iné druhy (čaje na trávenie, do jedla, zmrzliny…), rôzne druhy paliny (abrotská, pravá, černobyľ – trávenie, paraziti), púpavu lekársku a oman pravý (trávenie, pečeň), ostropestrec mariánsky (pečeň, regenerácia) a pŕhľavu (celková jarná očista). Vysaďte si nové kvitnúce ruže s koreňovým balom. Starším doprajte zálievku a odstráňte im odkvitnuté kvety. Odkvitnutým trvalkám zrežte suché kvety. Niektoré sa odmenia opätovným kvitnutím. Začiatkom mesiaca ešte môžete vysiať osivo dvojročných rastlín – sirôtok, nezábudiek, sedmokrások, náprstníkov a cheirantov. Aby georgíny bohato kvitli až do neskorej jesene, začnite s ich prihnojovaním.
  .
  viete, že?
  Matica Slovenská má hlavný cieľ upevňovať vlastenectvo a národné povedomie Slovákov?
  Rozhodnutie predsedu Matice slovenskej (MS) Mariána Tkáča násilným spôsobom otvoriť bezpečnostnú skriňu so zámerom zistiť aktuálny stav kovovej časti Národného pokladu SR, umiestneného v budove Matice v Martine, bolo nelegitímne. Nadácia MS podala z dôvodu nezákonného otvorenia trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. Vo vyhlásení to uviedol správca Nadácie MS Jozef Steiner.
  “Takmer tri mesiace bol tento čin, spočívajúci vo vyvŕtaní zámkov a následnom zmocnení sa obsahu trezoru, prísne utajovaný. Rozhodne odmietam tvrdenia, že Nadácia MS nechcela spolupracovať pri otvorení trezoru a inventarizácii kovovej časti Národného pokladu SR,” zdôraznil Steiner.
  Predseda Matice slovenskej dostal výhražný list. Podáva trestné oznámenie. Doplnil, že po predchádzajúcej písomnej dohode požiadala Nadácia MS 9. februára 2017 vedenie Matice o sprístupnenie priestorov za účelom vykonania periodickej inventarizácie, keďže členovia správnej rady Nadácie MS nemajú voľný prístup do priestorov Matice. “Vedenie MS zmarilo pripravenú inventarizáciu vyhlásením, že Matica je vlastníčkou celej zbierky a mieni sa jej ujať vydržaním. V tejto súvislosti vyhlasujem, že predmetný hnuteľný majetok nemala a nemá MS vo svojej účtovnej evidencii. Bola to práve Nadácia MS, ktorá v snahe nevyhrocovať vzájomné vzťahy navrhla 25. marca 2017 venovať celú kovovú časť Národného pokladu SR Matici. Túto ponuku vedenie a výbor MS rázne odmietli,” podotkol správca Nadácie MS.
  Nemali povolenie
  “Dôrazne odmietam tendenčné tvrdenie, že za obdobie môjho výkonu funkcie správcu od roku 2012 došlo k úbytku, teda k strate zlata z kovovej časti národného pokladu alebo k porušeniu zákona o účtovníctve. Notárska zápisnica z preberacej inventúry v roku 2012 vyvracia skutočnosti uvádzané MS o otvorení bezpečnostnej skrine. Od roku 2006, kedy bola kovová časť Národného pokladu SR prevezená z VÚB banky až dodnes, nemali členovia orgánov nadácie bez povolenia MS vstup do jej chránených priestorov,” dodal Steiner.
  Za nepravdivé označil aj tvrdenie, že obrazy Vincenta Hložníka boli z dôvodu nedbalosti Nadácie MS poškodené. “Obrazy boli so súhlasom nadácie a ubezpečením zo strany MS, že je o ne odborne postarané, uložené od počiatku ich darovania v MS, ktorá ich využívala na organizovanie výstav a prezentáciu,” doplnil správca Nadácie MS.
  “Medializované tvrdenie predsedu MS, že z kovovej časti Národného pokladu SR údajne chýba niekoľko predmetov z drahých kovov, je s ohľadom na násilný spôsob nelegitímneho vniknutia do trezoru bez prítomnosti druhej strany a bez podrobnej inventúry nielen predčasné, ale pochybné a účelové. Opätovne upozorňujem na fakt, že MS objektívne nepreukázala vlastníctvo kovovej časti národného pokladu. V súvislosti so stupňujúcou sa diskreditačnou kampaňou mojej osoby zo strany vedenia MS zvažujem podniknúť príslušné právne kroky na ochranu osobnosti,” uzavrel Steiner.
  Kde je zbierka “na ALWEG”? Treba využiť “právo trnavské”?

 • --
  viete, že?
  Najväčšie vládou chránené zviera je údajne Kočner?

  Kočner povedal, že Sulík zobral od podnikateľa Jozefa Špirka päť miliónov eur na predvolebnú kampaň. Podnikateľ tiež vyhlásil, že líder SaS označil vtedajšiu premiérku Ivetu Radičovú za “ožratú židovskú trúbu, ktorá keď príde domov, dá si s tým fratričkárom omšového vína”.
  “Tieto veci sa určite neudiali. Príprava trestného oznámenia bude trvať niekoľko dní a potom bude podané. Tieto dva výroky v žiadnom prípade nie sú pravdivé,” zopakoval Sulík.
  Na margo Kočnerovej ambície vstúpiť do politiky odkázal, že je to jeho právo. “On už kandidoval na primátora Bratislavy. Nech si to pokojne skúsi a potom zistí. Ale možno že dovtedy by mohol vysvetliť niekoľko káuz ako Technopol, zmenky Markízy či Glance House. Uvidíme,” dodal Sulík.
  V podobnom svetle vidí Kočner aj trestné oznámenie poslanca Jozefa Rajtára. “Hovorí v ňom, že som predal z jednej svojej spoločnosti do druhej svojej spoločnosti 17 bytov za jedno euro. Ale firma, ktorá kúpila, prebrala aj pohľadávku, ktorá na tých bytoch visela. Je možnosť, že Rajtár tomu, buď nerozumie, alebo veľmi dobre vie, že to trestný čin nie je a vyšetrovateľ ho zamietne s formuláciou, že skutok nie je trestným činom,” pripustil. Odmietol tiež, že v kauze DPH a predaja svojich hotelov jeho firmy dostali vratku DPH. “Moje firmy odviedli DPH. V kauze, kde sa hovorí o ôsmich miliónoch eur, žiadna spoločnosť, v ktorej som mal majetkové prepojenie, nikdy nedostala vratku, ale zaplatili sme štátu 4,4 milióna eur,” upozornil. Skutok sa stal -- no „nie je trestným činom“. Vyšetrovanie neoprávneného odpočtu DPH v prípade podnikateľa Mariána Kočnera (54) polícia zastavila. Polícia nevyšetruje, prokuratúra nekomentuje a Kočner má opäť dôvod na úsmev. Štát mu vyplatil osem miliónov eur na vratkách DPH za prevody budov Residence Hotel a Šport Hotel Donovaly. Vlády sa menia, no Kočner zostáva.

  --

  viete, že?
  právo Trnavské – urážka na cti

  „Stemmatograpfia nobilium familiárum regni Hungariae, Posonii 1796 pars. I. pag. 242. seg“ uvádza nasledujúce predpisy práva trnavského:
  „Akby kto potupnými slovami meno a statočnosť dakoho napadol a zneuctil, menujúc ho synom nevestky alebo synom kmína, zbojníka, podpaľača, klamára, svätokrádežníka, cudzložníka alebo vraha, obvinil z kacírstva, alebo inak čímkoľvek pošpinil dobré meno a rod jeho, akby toto zneuctenie dostatočným spôsobom dokázať sa mohlo; vtedy vinný človek musí stáť predo dvermi radného domu, alebo ak je väčšie zhromaždenie ľudu, pred kostolými dverami, alebov čas jarmoku nech sa vinný ta zavedie skrz biriča (poverený vykonávateľ úradnej moci, dráb, najatý vojak), a tam birič nech mocným hlasom triráz vyzve ľud, aby bol ticho a poslúchal; po tom oslovení nech vinný triráz hlasne soznáva svoju vinu, držiac v ruke psie lajno a hovorí:
  „Všetko, čo som bol povedal proti tomuto mužovi, luhal som ako pes čo najhoršie a utrhovačne.“ Pri tom nech triráz uderí psincom cez ústa svoje. Ak by sa vzpieral tak urobiť, nech sa mu vytiahne jazyk a odreže.
  --

  viete, že?
  právo Trnavské – nečestný právnik

  „Akby daktorý pravotár (právnik) opovážil sa zastávať obe súdiace sa stránky dľa urobeného záväzku, taký zle robí, len právo spravodlivého potlačuje a právo nespravodlivého ako spravodlivého háji. Tu pochlebuje jednému, tu druhému; takí zaiste podobní sú Judášovi zradcovi. Akby taký pravotár v takom zločine dopadnutý bol, má sa vyviesť naprostred mesta a pevno priviazaný k pranieru, potom nech sa donesie biľag mestský, ktorým holby a pinty a iné miery štemplovať sa zvykly, tým biľagom v žeravom uhlí dobre rozpálenom nech sa pravotárovimu vypáli znak na škráňach (tvári) na výstrahu iným, podobné veci páchajúcim.“
  Tu máme, teda v krátkosti vyobrazené staré právo, toto právo sa menovalo právo trnavské, tak ho menoval už Štibor I., veľmož beckovský a vojvoda sedmohradský, vo výsade roku 1396 Seničanom udelenej.
  --

 • --
  viete, že?
  Maďari postavia most medzi Komáromom a Komárnom?
  Správy z oficiálnych médií
  29.2.2016
  Maďarsko a Slovensko bude spájať nový most. Bude dlhý vyše 600 metrov, v strede povedie dvojpruhová cestu, na jednej strane chodník pre chodcov a na druhej cyklotrasa širokú 2,5 metra. Ministerstvo dopravy píše, že táto predstava sa má zhmotniť v roku 2018, stavať sa má začať už tento rok. Lacné to nebude, predpokladané náklady na nový most sa šplhajú na vyše 117 miliónov eur, z toho 100 miliónov nám práve schválili preplatiť v Bruseli.
  “Maďarsko môže počítať s príspevkom vo výške viac ako 52,5 milióna eur, Slovensko získa z fondov na projekt vyše 47,6 milióna eur,” píše ministerstvo dopravy. Na most by sme sa inak skladali iba s Maďarmi.
  viete, že?
  24.4.2016
  Európska komisia schválila na stavbu nového cezhraničného cestného mosta cez Dunaj medzi Komárnom a Komáromom vyše 100 miliónov eur. Ministerstvo dopravy koncom februára informovalo, že s výstavbou mostu by sa mohlo začať predbežne ešte v tomto roku a most by mal byť hotový v roku 2018. Celkový odhadovaný rozpočet tohto projektu je vyše 117 mil. eur, Slovensko získa z EÚ na projekt viac ako 47,6 mil. eur a Maďarsko vyše 52,5 mil. eur.
  Navrhovaná verzia je asymetrický most s jedným pylónom a závesnými káblami. Cez most povedie hlavná cesta s dvomi jazdnými pruhmi. Na prítokovej strane vozovky bude obojsmerný chodník pre chodcov o šírke 1,8 metra a na druhej strane (odtokovej) je plánovaná cyklotrasa o šírke 2,5 metra. Stavebný projekt mosta a príjazdových ciest na oboch stranách hranice je rozdelený na časti, ktoré majú postaviť maďarská a slovenská strana. Ministerstvo dopravy spolu s maďarským ministerstvom národného rozvoja plánujú ďalšie spoločné projekty, zamerajú sa aj na modernizáciu prístavov na Dunaji.
  --

  viete, že?
  30.07.2016

  Obyvatelia Komárna dostanú novú možnosť, ako prekročiť rieku Dunaj tvoriacu prirodzenú hranicu medzi Slovenskou republikou a Maďarskom. V súčasnosti je Komárno spojené s Komáromom len jediným mostom, ktorý však musí zvládať aj tranzitnú dopravu. V súčasnosti však cezeň nesmú jazdiť vozidlá ťažšie ako 20 ton. V októbri tohto roku štát začne stavať druhý most. Nepôjde o diaľničné prepojenie, ale o cestu prvej triedy.
  „Predpoklad ukončenia výstavby je do konca roka 2019, berúc do úvahy ďalšie postupy ako odovzdanie, kolaudácia a podobne, možno predpokladať, že do prevádzky bude most odovzdaný v roku 2020,“ povedala hovorkyňa ministerstva dopravy Karolína Ducká.
  Nový most sa stane dôležitou dopravnou tepnou v regióne. Denne po ňom bude jazdiť niekoľko tisíc automobilov. Podľa ministerstva dopravy by v roku 2019 až 2020 malo po moste jazdiť 5 600 vozidiel denne. V rozpätí ďalších deviatich rokov sa má ich počet takmer zdvojnásobiť. V roku 2028 bude už denne most zaťažovať 10 100 automobilov každý deň.
  K mostu však štát bude musieť vybudovať aj prístupovú cestu, pretože v súčasnosti žiadna cesta v danom území neexistuje. Do cestnej siete Slovenska vďaka tomu pribudne 0,7 kilometra cesty prvej triedy. „Na oboch stranách Dunaja budú vystavané cesty I. triedy, spolu bude potrebné k mostu postaviť 2 kilometre cesty, z toho 0,7 kilometra na slovenskej strane s napojením na cestu prvej triedy I/63 kruhovou križovatkou,“ dodáva Ducká.
  Alžbetin most bol do prevádzky uvedený v roku 1892.
  --

  viete, že?
  28.9.2016

  Rozhodujúcim medzníkom na uskutočnenie tejto stavby bol podpis dohody medzi vládami Slovenskej republiky a Maďarska o výstavbe cestného mosta cez rieku Dunaj na spoločnej štátnej hranici medzi mestami Komárno a Komárom dňa 2. 10. 2012 v Mlynkoch (Pilisszentkereszt) v Maďarsku. V rokoch 2013 až 2015 boli vypracované projekty na stavebné povolenia v oboch štátoch a realizačný projekt. Aktualizoval sa celý proces EIA, aj s ohľadom na skutočnosť, že stavba prechádza cez územie NATURA 2000. Zároveň boli vydané všetky potrebné povolenia. Plánovaná výstavba mosta vstupuje v poslednom štvrťroku do realizačnej fázy, v rámci ktorej sa uskutoční výber zhotoviteľa. Stavba, ktorá je financovaná z fondu CEF EÚ a sčasti zo štátnych rozpočtov dvoch susedných krajín, musí byť v zmysle zmluvy s príslušnou inštitúciou EÚ ukončená v 1. polroku 2019.
  Zakladanie mosta (okrem opory na slovenskej strane) je riešené železobetónovými pilótami s priemerom 1,5 m a dĺžkami 12, 15 a 17,5 m, ktoré podopierajú základové dosky. Z hľadiska výstavby oceľových mostov na Dunaji žijeme vo výnimočnom období. V týchto piatich rokoch sa na úseku rieky Dunaj s dĺžkou 100 km vybudujú až tri cestné mosty, prednedávnom bol daný do užívania Starý most v Bratislave. Most v Komárne opísaný v tomto článku a most na diaľnici D4 cez rieku Dunaj majú byť dokončené v nasledujúcich štyroch rokoch.
  --

  viete, že?
  26.10.2016

  Slávnostným poklepaním základného kameňa projektu “Nový cestný most cez Dunaj medzi mestami Komárno – Komárom – prístupová cesta” odštartovala oficiálne výstavba mosta na slovenskej strane. Šéf rezortu pripomenul, že verejné obstarávanie výstavby mosta, ktorý by mal byť dostavaný v roku 2019, robí SR spolu s maďarskou stranou, ktorá je teraz na ťahu s dokončením obstarávania. Minister v reakcii na novinársku otázku podotkol, že sa už začali práce na štúdiu uskutočniteľnosti obchvatu mesta Komárna.
  K širším súvislostiam nového komárňanského mosta Érsek povedal, že ak sa do roku 2020 podarí vybudovať rýchlostnú cestu R7 a diaľnicu D4, potom tento budúci most bude prirodzeným obchvatom Žitného ostrova.
  Podľa generálneho riaditeľa Slovenskej správy ciest (SSC) Romana Žemberu finančné náklady na výstavbu prístupovej komunikácie k budúcemu novému mostu dosiahnu 3,5 milióna eur. Na ceste dlhej 630 metrov bude vybudovaný aj cyklistický chodník a chodník pre peších, na cestu prvej triedy I/64 bude napojený kruhovým objazdom.
  --

  viete, že?
  30.5.2017, 14:44

  Maďari v lete začnú stavať most medzi Komáromom a Komárnom. Hotový má byť o dva roky.
  Maďarsko začne v lete s výstavbou dunajského mosta medzi Komáromom a Komárnom. Verejné obstarávanie vyhralo konzorcium H-M DUNAHÍD Konzorcium, ktorého členmi sú spoločnosti Hídépítő Zrt. a Mészáros és Mészáros Kft. Podľa spravodajského servera 444.hu o tom dnes informovala Národná spoločnosť pre rozvoj infraštruktúry (Nemzeti Infrastruktúrafejlesztő Zrt.). Viaceré maďarské médiá v súvislosti s výsledkom verejnej súťaže poukázali na skutočnosť, že majiteľom spoločnosti Mészáros és Mészáros Kft. je starosta obce Felcsút Lörinc Mészáros, ktorý je blízkym priateľom premiéra Viktora Orbána.
  Celkový odhadovaný rozpočet projektu je viac ako 117 miliónov eur. Slovensko získalo z fondov EÚ z Nástroja naprepojenie Európy viac ako 47 miliónov eur, Maďarsko môže počítať s príspevkom vo výške viac ako 52 miliónov eur.
  Každá krajina vybuduje vlastnú príjazdovú cestu k mostu. Na slovenskej strane slávnostne poklepali základný kameň výstavby prístupovej cesty vlani 26. októbra.
  Termín ukončenia výstavby nového mosta cez Dunaj je koniec mája 2019.
  --

 • možno neviete, že
  Slováci majú veľké zásluhy na objavoch v guatemalských pralesoch? Archeologický projekt SAHI v guatemalskom Peténe bol mimoriadne úspešný nielen v programe vykopávok Uaxactúnu, ale aj v prieskume blízkeho aj vzdialeného okolia. Projekt mohol byť realizovaný vďaka nezištnej podpore JUDr. Zoroslava Kollára, honorárneho konzula Guatemalskej republiky na Slovensku. Naši archeológovia objavili uprostred pralesa postupne až štyri doteraz neznáme mestá starých Mayov z klasického obdobia (3. až 9. storočie n. l.).

  viete,že?
  Maďarsko opraví našu nemocnicu
  Mesto Komárno má v pláne obnovu budovy bývalej polikliniky na Klapkovom námestí a vytvoriť z nej polyfunkčný objekt. Samospráva odsúhlasila zámer vyčlenenia finančných prostriedkov z kapitálových výdavkov mesta vo výške 22.000 eur na vypracovanie projektovej dokumentácie. Zástupca primátora mesta Imre Knirs sa zúčastnil na viacerých rozhovoroch v maďarských vládnych kruhoch a vo vládnych inštitúciách. Dostal sľub, že obnova bývalej polikliniky bude zaradená do prioritných programov maďarskej vlády s cieľom zachrániť historicky dôležité budovy mimo hraníc Maďarska, ktoré majú súvislosť s maďarskými dejinami, podporiť ich obnovu a budúce využitie.

 • možno neviete, že
  Pocta pre slušného občana
  Ján Benčík sa stane držiteľom Ceny európskeho občana za rok 2017 za Slovensko. Získa ju spolu s ďalšími 49 laureátmi z krajín EÚ. Na ocenenie ho navrhol europoslanec Ivan Štefanec. Verejné odovzdávanie ceny zorganizuje Informačná kancelária Európskeho parlamentu na Slovensku. Víťaz sa zúčastní na hlavnom podujatí so všetkými laureátmi 11. a 12. októbra v Bruseli. Európsky parlament každoročne udeľuje Cenu európskeho občana za výnimočné výkony v oblasti podpory vzájomného porozumenia a užšej integrácie medzi občanmi členských štátov, cezhraničnej alebo nadnárodnej spolupráce v rámci EÚ, nadnárodnej kultúrnej spolupráce, ktorá prispieva k posilneniu európskeho ducha, za príspevok k projektom, ktoré súvisia s Európskym rokom, či za činnosti, ktoré sú prejavom hodnôt zakotvených v Charte základných práv EÚ. Ján Benčík je ružomberský dôchodca, občiansky aktivista a bloger. Za svoju odvahu čeliť extrémistom aj napriek vyhrážkam už získal ocenenie Biela vrana. Niekoľko rokov neohrozene odkrýva správanie slovenských neonacistov, extrémistov, konšpirátorov i žoldnierov bojujúcich na Ukrajine. Podľa Ivana Štefanca si Ján Benčík cenu zaslúži práve „za vytrvalú činnosť pri odkrývaní extrémistických síl v spoločnosti v dobe, keď chýba ochota overovať si zdroje informácií“.

Kalendár udalostí
Nové komentáre: