Informácie a diskusia o histórii a aktuálnych otázkach vojenstva a bezpečnosti, sociálnych otázkach a činnosti neziskových organizácií

VOJENSKÝ VETERÁN BRATISLAVA

Informácie nájdete na:

Vojenský veterán Bratislava

Ako sa stať členom


Podporte tento web

 

Ešte nedávno, na členskej schôdzi združenia pontonierov a ženistov sme sa rozhodovali a uvažovali o spoločnej rekreácii po Novom roku, tentoraz nie v Tatranskych Zruboch ale na Zemplínskej šírave, po zistení súčasného stavu nám zostali iba oči pre plač.

Vojenská zotavovňa na Zemplínskej šírave bola jednou z dvoch najvychytenejších, ktoré ministerstvo obrany kedy malo. Zemplínsku šíravu sme postavili za bývalého režimu, budovali sme ju v rokoch 1961 až 1966 za výdatnej pomoci odveľovaných  vojakov a ženijnej techniky z celého VVO.
Stojí v centre rekreačnej oblasti s výhľadom na Vihorlat, priamo pod ňou je druhá najväčšia vodná priehrada na Slovensku. Kúsok odtiaľ otvorili pred troma rokmi aj nový termálny park.
Ak by v zotavovni niekto chcel tráviť voľné dni, od budúceho roka už nepochodí. Zariadenie od Silvestra zatvoria.
Vojenská zotavovňa na Zemplínskej šírave
, ktorého oficiálny názov je  Hotel Granit Zemplínska šírava, je t.č. ziskové.  Vlani vytvorilo zisk približne 48-tisíc eur, rok predtým vyše 194-tisíc eur. Prečo sa MO SR rozhodlo šetriť práve na tomto zariadení, nie je jasné. Sto percentným vlastníkom akciovky HOREZZA, ktorá rekreačné zariadenia pre MO spravuje je MOSR. Vedenie akciovej spoločnosti HOREZZA podlieha vedúcemu služobného úradu na ministerstve plukovníkovi  v.v. Jánovi HOĽKOVI (nominantovi SNS).
Rekreačné zariadenie slúžilo vždy celoročne, teraz ministerstvo obrany, hovorí o dočasnom znížení stavov na obdobie mimo sezóny.
„V žiadnom prípade nie je pravda, že chceme zariadenie zatvoriť alebo predať. Takéto úvahy odmietame,“ povedala hovorkyňa ministerstva Danka Capáková.
Odchádzajúci zamestnanci aj bývalý minister Glváč však hovoria o likvidačnom kroku.
„Skúste sa ozvať neskôr, plánuje sa nejaké zatvorenie,“ odpovedala recepčná hotela na otázku, či sa dá rezervovať ubytovanie na január.
Väčšina z asi štyridsiatich zamestnancov trojhviezdičkového hotela je podľa informácií už vo výpovednej lehote. Po decembri by mali zostať len traja – ekonómka, údržbár a kurič.

Po Tatranských Matliaroch to bude nakoniec ďalší pomník neschopným a arogantným politikom bez odbornosti, vlastného názoru a cti…? Ostane po nich len smrad, bordel, rozvrat a ruiny?
Musím  v tejto súvislosti položiť otázku: Čo ušetril štát, keď Galko za asistencie televízie a novinárov z veľkou pompou odovzdal  Hurbanove kasárne z rúk MO SR do starostlivosti MK SR a  Krajcer spriadal o Hurbanových kasárňach megalomanské plány? … alebo akým prínosom pre štátnu kasu bolo odovzdanie objektu na Krížnej 42 do rúk MV SR???  Choďte sa pozrieť ako sú využívané!
A čo získal štát ponechaním VKK v Tatranských Matliaroch napospas tatranskému počasiu bez akejkoľvek ochrany a zabezpečenia???

Liečebňu v Novej Polianke – Vysokošpecializovaný ústav pre pľúcne choroby (astma, choroby dýchacích ciest…) – zavreli nečakane a bez vlečúcich sa problémov. Priamo pod úpätím tatranských štítov v Tatranskom národnom parku od začiatku leta jedno zariadenie chátra. Na rozdiel od vzmáhajúcich sa hotelov toto zariadenie vlastní štát.
“Neviem, či sa niekedy dozvieme, kto mal na tom záujem, alebo to pôjde dostratena,“ hovorí dôchodkyňa Terézia Štofková, ktorá v ústave robila ekonómku vyše tridsať rokov. Ako astmatička doň kedysi prišla na krátke preliečenie. Napokon zostala celý život. Dodnes býva v areáli v nízkej bytovke.
„Hľadáme efektívne riešenie ďalšieho využitia, samozrejme, po dôkladnej analýze.“ – tvrdí Daniela Capáková, hovorkyňa ministerstva obrany. Minister obrany vlani presviedčal, že Nová Polianka príde o licenciu len dočasne, dnes hovorí, že jej strata je nenávratná…

Download (DOCX, 399KB)

 

15 Komentárov na Končí Zemplínska šírava?:

 • K Vladimír Petrík 23. októbra 2017 v 17:11

  K bodu 2.) K tým zľavám pre výsluhových dôchodcov resp. vojnových veteránov, atď. v zmysle zmluvy s HOREZA. Moja vlastná skúsenosť:

  V júni tohto roka som si ako výsluhový dôchodca (vojnový veterán) dovolil riešiť pobyt v VZ Tatranské zruby v rámci pobytového balíčka. Ej, potešil som sa i zľave v rámci zmluvy s HOREZA pre výslužilcov ……, ktorá my bola v rámci telefonickej objednávky potvrdená. Čuduj sa svete po príchode na miesto my bolo vysvetlené, že zľavu v zmysle zmluvy… na ponúkaný pobyt my nemôžu poskytnúť, pretože tento pobytový balíček je zľavnený a zľava na zľavu sa neposkytuje. O zľavnenom pobytovom balíčku pri objednávke som ani nechyroval ani nepočul. Takže môj status výsluhového dôchodcu resp. i vojnového veterána my bol na ho..o, kedže som si zaplatil takú istú cenu, ako i iný “civilný” občan, ktorý nie je definovaný zmluvou s HOREZA okrem iného i o poskytovaných zľavách pre výslužilcov a pod. Tato praktika má fakt trošku zamrzela. Takže takéto sú urobené zmluvy, akože starostlivosť o nás výslužilcov a takéto sú praktiky. Každý nech si urobí názor, a tí, čo sa k takýmto zmluvám vyjadrujú i za nás “výslužilcov”, nech toto jednoznačne do budúcna ošetria.

 • 1. Nulové poukazy pre VZ Zemplínska Šírava a 140 poukazov pre Tatranské Zruby v 4.štvrťroku 2017 je
  zásadný systémový krok. Reálny fakt. ZVSR zaujal stanovisko?
  2. Zmluva medzi Horezza a ZVSR o 25% zľave pre členov ZVSR v zariadeniach Granit je ” lízatko ” pre
  vyslúžilcov, aby cítili sladko v ústach ?
  3. Primátori Vysokých Tatier a Ružomberka prijali reáliltu, zachovali si charakter, majú zásluhu , že sa ešte
  nevymazalo všetko v preventívnej, lekárskej a rehabilitačnej starostlivosti o vojakov súčasných, či bývalých.

 • Len nedávno 17.5.2017 sa podpísala Zmluva o spolupráci medzi ZVSR a spoločnosťou HOREZZA, a.s. na dobu určitú do 31.12.2019…Vyplatí sa prečítať text zmluvy…….Je na stránke ZVSR. .Nechce sa mi veriť, žeby odborne kovaní ekonomickí operatívci a stratégovia o zamysle čo bude s objektom a zamestnancami na ZŠ nevedeli v čase podpisu zmluvy. Veď okolie ZŠ sa dávno predtým parcelovalo a menilo vlastníka nehnuteľností až tak , že aj z asfaltovej cesty smer Hotel Eurobus ubudlo… a prišiel veľký interes aj na hlavnú budovu a ostatok plážového pozemku po schodoch až k vode…… Darí sa predávať zo štátneho aj napriek tomu, že všetci to odsudzujeme, kritizujeme…, lebo idú podľa zákona, nevadí, že pripravia zadlžené živiteľky rodín o prácu, veď je to len okres Michalovce a na ďalšie aupair za Váhom, Dunajom, prípadne veľkou mlákou opustení, chorí….možno aj bývalí oficieri čakajú….. Otázka : A nemohol by z toho byť po štátnej investícii a potrebnej rekonštrukcii toľko omieľaný napr. penzión aj pre našich bývalých vyslúžilcov…….? :bye:

 • ad. Alexander Belovič napísal: 22. októbra 2017 v 10:59
  Alexander :
  -- armáda nie je pračka peňazí. /
  -- Zemplínska Šírava nie je ” nejaká zotavovňa” . Hrá dôležitú úlohu, nemá “ísť z kola von”.
  -- Granit ZŠ / pre pamätníkov Vojenská Zotavovňa ZŠ / zamestnáva ľudí, mala by byť na očiach miestneho
  starostu, mestského zastupiteľstva v Michalovciach, úradu práce i medzirezortne ministerstiev sociálnych
  veci a ministerstva obrany.
  -- Granit spĺňa požiadavky rekreačného zariadenia ***.
  -- slúži na rodinnú rekreáciu nielen vyslúžilcom , ktorí zabezpečovali obranyschopnosť štátu.
  V príspevku uvádzané ” vaľanie šuniek ” je za čiarou, pre mŕtvych i živých.

 • Práčka peňazí armáda funguje. Nejaká zotavovňa popri tom nehrá dôležitú úlohu tak musí ísť z kola von.
  Zamestnáva mnoho ľudí, je na očiach, nemá medzinárodný štandard pre “NaČo”. Zrušiť. Ešte by si tam vyvaľovali šunky dôchodcovia čo kreslili mapy proti Načo. To nám netreba.
  Sprivatizovať, či nechať schátrať vyjde rovnako. Zopár desaťročí nepodstatných investícií urobilo svoje.

 • Pavol Bada napísal: 11. októbra 2017 v 11:14
  cit.: “Ako webmajster zodpovedný za dodržanie zásad pre komentáre, som od 8.10. nepustil na web 6 komentárov nakoľko obsahovali neslušné výrazy a osočovanie. Prosím autorov, ak maju záujem, aby komentáre napísali slušnou formou a nebudem do nich zasahovať.”

  Rekreácie sú významnou súčasťou sociálnej starostlivosti o vojakov. Ťažko odpovedať na nie proaktívne, nie prosociálne kroky. Anti kroky bez zdôvodnenia. Ale rád si prečítam, ak ma upozornite na zdroj, kde a o čom sa rozhodlo. Ale nie nástenka, či interný utajnený dokument MO SR. V tejto veci nemohol byť vynechaný minister obrany. Či ?

 • VÚSZ neuviedol v ponuke pri Z. Šírave popri 0 dôvod.
  Ak človek nepochopí konšpiruje. VUSZ v zabezpečení rodinnej rekreácie vylúčila Granit Zemplínska Šírava, dočasne , či natrvalo ! Snáď to bude ex-post vo výročnej správe. Na Šírave asi zdochol pes. Bol som tam minulé Vianoce a veľmi spokojný, na základe toho som tento rok organizoval Vianoce pre celú rodinu . S manželkou v rámci rodinnej rekreácie a pre 3 synov ako retro aj s ich rodinami. Celkom 8 dospelých a 4 deti.
  Škoda.
  Tak sa natískajú dôvody uzavretia Granit Z.Šírava:
  1. Presunúť klientelu z ekonomických dôvodov zo Šíravy do T. Zrubov.
  2. Tieto zariadenia už nespĺňajú požiadavky do ktorých by aktívni vojaci s rodinami , tobôž už vyššie veliteľské
  zložky šli. Tak sa už stali len turistické ubytovne pre seniorov.
  3. Ide o cielenú likvidáciu liečebných, rekreačných , rehabilitačných zariadení MO SR. Po Tatranskej Polianke,
  Tatranských Matliaroch, bude nasledovať Zemplínska Šírava, Smrekovica , Piešťany?
  4. Vyšší dôstojníci a ich rodiny majú lepšie ” destinácie “.

  Zariadenie na Šírave pri transformovaní pre seniorov by bolo významným sociálnym počinom pre vyslúžilcov. Sám si viem predstaviť stráviť v týchto zariadeniach aj 4-5 7 dňových turnusov v roku.

 • Jasné, ale na takýto slint sa nedá reagovať slušne. Šak my šarže, sme zvyknutí na hocičo,a vydržíme veľa. Ale čudujem sa sám sebe, že z toho, čo som si prečítal dňa 4. 10.2017 o 14:27 hod. ma ešte netrafil šľak. Asi som pomerne odolnejší, jak som si doteraz myslel. Milan

 • Chápem rozhorčenie prispievateľov do komentárov pod týmto článkom, ale prosím aby ste prispievali do diskusie slušne, bez vulgárností, jedine tak sa dá (?) niečo vyriešiť.
  Ako webmajster zodpovedný za dodržanie zásad pre komentáre, som od 8.10. nepustil na web 6 komentárov nakoľko obsahovali neslušné výrazy a osočovanie. Prosím autorov, ak maju záujem, aby komentáre napísali slušnou formou a nebudem do nich zasahovať.
  Pekný jesenný deň prajem.
  Webmajster

 • Čriepky:
  120 rokov Tatranských Matliarov /Ján Gašpar/
  V rokoch 1915 -- 1917 Rakúsko-uhorská vojenská správa zriadila obďaleč osady v severozápadnom cípe rozľahlej lúky, tesne na okraji lesa, veľký vojenský lazaret s liečebňou TBC. Barákové provizória slúžili pre potreby vojenskej pľúcnej liečebne až do konca 40-tych rokov 20. storočia. Po roku 1918 sa tamojšia vojenská posádka zaslúžila výraznou mierou na urovnaní hraničných sporov s Poľskom a na ustálení štátnej hranice vedúcej hrebeňom Tatier. Prispela aj na rozvoj turistiky, keď v roku 1922 pomáhala 2. horskej brigáde so stavbou Votrubovej chaty pod Predným Kopským sedlom.

  Vladimír Petrík napísal: 8. októbra 2017 v 19:51
  Daniela Capáková — prajem pekné sny. Hovorca hovorí to , čo má .
  Vladimír Petrík napísal: 8. októbra 2017 v 17:26
  K článku :
  veru tak : ” ďalší pomník neschopným a arogantným politikom bez odbornosti, vlastného názoru a cti…. Ostane po nich len smrad, bordel, rozvrat a ruiny!”
  Zo všetkého , čo sa vybudovalo od Rakúsko-Uhorska, ČSR, Tisovho štátu, ČSSR v rámci spadajúcich kompetencii MO ……… letectvo, pozemné sily , ženijné, železničné vojsko, …… ostali len ruiny, alebo nič.
  Niet slov na blokáciu Šíravy, likvidáciu pracovných miest, likvidáciu obľúbeného rekreačného zariadenia s bazénom.
  Tadiaľ vedie cesta? Rozvrátiť a zlikvidovať VZ Medvedia Hora / Granit Zemplínska Šírava /
  Nekompetentní s mocou sa čudujú, že rastie hnev, radikalizácia, extrémizmus. Ale ak sa v prach a v hnoj obracia zariadenie , ktoré je funkčné, zamestnáva, vie si na seba zarobiť….. A ak nie, stačí podpora z vlády, MSVaR, MOSR, regionálneho rozvoja,….. ale tu ide asi o niečo iné.

  Vladimír Petrík napísal: 8. októbra 2017 v 16:31

  ad. Ľuboš Berky napísal: 4. októbra 2017 v 14:27
  Berky Ľ. V somarine ešte máš medzery. Ľ. chybuješ v dotiahnutí do konca. Konca toho, čo sa budovalo v Rakúsko — Uhorskej monarchii a následné 20. a 21. storočí.. Berkyho bazálny primitivizmus, krátkozrakosť, hlúposť , ruší samotnú podstatu armády. Máriu Teréziu, tatíčka Masaryka, Tisu, Svobodu, Husáka….atc obracia v hrobe, a Andrejčáka. Ľuboš s koňom zrazený — najlepšie je relaxovať doma v rodinnom prostredí, liečiť sa doma, stačí samoliečba ? Ešte doplň, že aj cvičiť a plniť úlohy vojaka ASR je najlepšie doma. Najlepšie v Rajke, alebo Heiburgu.

 • Kto by z nás vyslúžilcov nepoznal kolegu – bývalého riaditeľa VZ Tatranské Zruby, teraz už viacnásobného primátora mesta Vysoké Tatry – plk. v.v. Ing. Janka Mokoša?
  Zaujal ma na Facebooku jeho príspevok, ktorý tu uvádzam z dôvodu že sa sem hodí nakoľko ukazuje ako sa má chrániť a rozvíjať zverený majetok. V súvislosti s článkom “Končí Zemplínska šírava?” si dovolím podotknúť že ak by tak ako náš kolega postupovali všetci nami volení, tak máme dostatok objektov a zariadení nie len na zotavovanie, rekreácie a rehabilitácie, ale aj na prípadný výcvik brancov, ak by bolo potreba. Takto si predstavujem prístup človeka ktorý dostal dôveru občanov a má zverenú zodpovednosť za mestský majetok.
  Cit.:
  Ján Mokoš: v meste Vysoké Tatry (mesto)

  Chrániť majetok mesta
  Vážení spoluobčania, milí Tatranci, v posledných dňoch sa rozprúdila debata o rozhodnutí Najvyššieho súdu SR.
  V prvom rade je potrebné vyvrátiť klamlivé fámy o hroziacej nútenej správe. Rád by som zdôraznil, že mesto Vysoké Tatry je vďaka rozumnej ekonomickej politike, ktorú sme nastavili, v takej kondícii, že nútená správa nehrozí! Tí, ktorí tvrdia opak, buď nepoznajú ekonomickú realitu, alebo nútená správa je ich želanie..
  Neskrývam pritom fakt, že vzniknutá situácia môže mať čiastočný dopad na fungovanie mesta napríklad pri realizácii rozvojových projektov. Rozhodne však nebudem čakať v kúte so založenými rukami a počúvať reči zloprajníkov, ktorí by mesto Vysoké Tatry najradšej videli rozparcelované.
  Preto chcem operatívne pripraviť všetky potrebné administratívne opatrenia s cieľom zachovať pozemky verejného významu v mestskej správe. Mojím prvoradým záujmom je totiž chrániť a rozvíjať majetok mesta. Nie pridávať negatívne vášne v komunikácii a využívať politikárčenie a problémy mesta pre svoj osobný prospech.
  Po nadobudnutí vlastníckeho práva Milbachu do katastra nehnuteľností som rozhodnutý podať na Okresný úrad v Poprade, katastrálny odbor žiadosť o zapísanie vecného bremena na pozemky a stavby, ktoré prešli z vlastníctva štátu na obec v zmysle platných právnych predpisov. Toto opatrenie považujem za nevyhnutné aj napriek rozhodnutiu Najvyššieho súdu SR, pretože ďalej zvažujeme aj podanie ústavnej sťažnosti. Ako štatutár mesta Vysoké Tatry sa chcem obrátiť aj na Národnú radu SR a Vládu SR so žiadosťou o pomoc pri riešení tejto situácie. Mesto Vysoké Tatry bolo zriadené v roku 1947 nariadením Slovenskej národnej rady, ktorého aplikácia v praxi vyústila v nesprávne usporiadanie vlastníckych vzťahov k pozemkom. Tento stav následne poškodil našu samosprávu a preto využijem všetky možnosti, ktoré by mohli viesť k jeho náprave. Samozrejme, jedným z variantov je aj mimosúdna dohoda. Som však presvedčený, že vždy je potrebné urobiť viacero krokov s cieľom dosiahnuť čo najlepší výsledok. Lebo ak môžeme pre mesto a jeho občanov dosiahnuť viac využitím vyššie popísaných krokov, ako ústavná sťažnosť a spolupráca s parlamentom a vládou, je na mieste venovať energiu aj im. Ak existuje akákoľvek nádej na záchranu majetku, o ktorý sme sa starali a investovali doňho, som pre jeho záchranu pripravený urobiť maximum.
  V najbližšom období budem preto pracovať na tom, aby sme našli možnosti, ako minimalizovať škody pre našu samosprávu, ktoré by sa mohli dotknúť nás všetkých. Aj keď sa vopred nedá akýkoľvek výsledok sľúbiť, za seba viem garantovať poctivú prácu a dobrú vôľu pomôcť mestu Vysoké Tatry a vám, obyvateľom mesta. Všetky moje kroky sú nasmerované k jednému cieľu -- chrániť majetok mesta.

 • Pán Berky, to snáď nie je možné, aby takúto hlúposť v súčasnej dobe niekto vypotil.
  No keď máme všade takýchto odborníkov, tak sa tomu nečudujem.
  To čo tvoríte je jeden nelogický hnus.

 • Odpoveď pánovi Hudáčkovi od jedného z navrhovateľov tejto zmeny :-),
  Snaha o šetrenie finančných prostriedkov na personále OS SR dospela až tak ďaleko, že na zabezpečenie dvojtýždňových preventívnych rehabilitácií bolo vyčleňovaných v posledných rokoch len 40% potrebných finančných prostriedkov. Preto sme v rámci tvorby nového zákona o štátnej službe pristúpili aj k tomu, aby mohli profesionálni vojaci s nárokom na dvojtýždňové PR ky, stráviť tieto doma s rodinami. Veľká časť z nich to privítala aj z toho dôvodu, že do Zrubov, na Smrekovicu, či na Šíravu sa aj tak roky nevedeli dostať a m,nohí z nich dochádzajú za rodinou na týždňovky. Naše úvahy smerovali k tomu, že oddych od náročného vojenského života v kruhu rodiny je lepší ako žiadny. Podobne majú túto možnosť riešenú aj policajti. Do budúcna možno bude jednou z ciest ako to ešte vylepšiť aj prepojenie s posádkovým lekárom, ktorý by v rámci takto trávenej rehabilitácie vyšetril profesionálneho vojaka a poradil mu ako zlepšiť svoj zdravotný stav. Zavedenie preventívnych rehabilitácií doma teda nebol snahou obmedziť nároky profesionálnych vojakov, ale reagovať na problémy a to v prospech vojakov.

 • Dávam do pozornosti par.126 ods.2 písm. c.) zákona o štátnej službe PrV platného od 1.1.2016, kde sa dostalo niečo, čo podľa môjho názoru nemá absolútne logiku (je to i pre starších výslužilcov určite novinka) a môže to mať priamy súvis s nevyužívaním kapacít “našich” rekreačných zariadení.
  Tou novinkou je , že PrV môže preventívnu rehabilitáciu, ktorá je služobnou činnosťou a má slúžiť k preventívnej ochrane jeho zdravia, čerpať doma, pričom táto aktivita nemá nastavené žiadne pravidlá. Je toto normálne? A potom “naše” rekreačné zariadenia plačú. Urobte si sami obraz, či i toto nebolo zámerom, dať možnosť k reálnemu zníženiu počtu rekondičných pobytov PrV a potom sa tváriť, že niečo nefunguje, tak to dáme na zrušenie/odpredaj, pričom takáto realizácia preventívnej rehabilitácie priamo popiera jej význam.

 • Zotavovne a liečebne nepatria medzi hlavné náplne činnosti rezortu obrany, to vieme všetci, rušenie či prerušovanie prevádzky v Novej Polianke, alebo na Šírave sa nás, v.v., astmatikov a iných nie celkom zdravých výsluhových dôchodcov bezprostredne dotýka a malo by mať svoje rácio, ak nie to spoločenské (sociálne), tak aspoň ekonomické, inak vznikajú (dôvodne) podozrenia, čo má minister a sivá eminencia za lubom. Viac priehľadnosti o predaji či prenajme v duchu princípu “Hodnoty za peniaze” by obrane velmi slušali zvlášť teraz, pred biznismi za miliardy (do 2030) ktoré sa chystajú, aby sa pozornosť mohla sústrediť na spôsobilosti zbraní a systémov a navybíjala sa sledovaním koľko toho zostane niekomu pod nechtami.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

:-)
 
:-)
:good:
 
:good:
:negative:
 
:negative:
:wacko:
 
:wacko:
:bye:
 
:bye:
:yes:
 
:yes:
;-)
 
;-)
:scratch:
 
:scratch:
:-(
 
:-(
:unsure:
 
:unsure:
more...
 
Kalendár udalostí
Nové komentáre: