Návrh Zákona o št.službe
19. december 2013 | Autor: Michal Bohunicky – exprezident ZV SR
Dobrý deň kolegovia,
Úrad legislatívy a práva v súlade s čl. 5 ods. 1 smerníc Ministerstva obrany Slovenskej republiky č. 52/2009 o príprave podkladov do plánu legislatívnych úloh vlády Slovenskej republiky, príprave a posudzovaní návrhov všeobecne záväzných právnych predpisov (ďalej len “smernice”) predložil na vnútrorezortné pripomienkové konanie návrh zákona o štátnej službe profesionálnych vojakov a o zmene a doplnení niektorých zákonov, ktorý vypracovala stála pracovná skupina zriadená ministrom obrany Slovenskej republiky.
ÚR ZVSR bola 10.novembra 2013 požiadaná o posúdenie uvedeného návrhu a o spracovanie pripomienok k nemu v termíne do 29. novembra 2013. Stanovisko za ZV SR bolo zaslané v súlade s čl. 5 ods. 5 smerníc v písomnej podobe na odbor legislatívy Úradu legislatívy a práva, Kutuzovova 8, 831 47 Bratislava (je uvedené nižšie).
Stanovisko ZVSR bolo spracované, aj keď od profesionálnych vojakov oficiálne neboli podané žiadne návrhy na doplnenie zákona (profesionáli u útvarov a zariadení sa k tomu asi ani nedostali). Pripomienky od klubov ktoré reagovali (BA, TN) a niektorých členov ZVSR sú zapracované do návrhu.
Za dôležité sa považuje a je v záujme ZVSR aby bola zo zákona vytvorená organizácia zastupujúca záujmy profesionálnych vojakov, aby bolo naplnené presvedčenie prezidenta EUROMILu, že aj slovenskí vojaci sú občanmi EU.
Rovnako, aby v zákone boli zachované niektoré opatrenia pre profesionálnych vojakov o cestovných výdavkoch a náhrade za bývanie.
Pripomienkovanie bude pokračovať ešte aj na medzirezortnej úrovni. Ak MOSR neprijme zásadné pripomienky, je možné ich zopakovať znova. Zákon by mal prísť do platnosti od 1.1.2015, takže sa môže zapojiť vojenskú verejnosť do diskusie po odmietnutí Ministerstvom obrany.
Pripomienky, ktoré sme za ZVSR spracovali uvádzame v plnom znení nižšie, taktiež pre možnosť porovnania v plnom znení Návrh Zákona o štátnej službe.
Podľa pokynov exprezidenta ZVSR Ing. Bohunického spracoval Ing. Bada
Príloha:
Kliknuť tu: Návrh zákona o štátnej službe
—————————————————————————————————————————
Doplňok – predseda soc-zdrav. komisie ZV SR (Jaroslav Junek) požadoval doplniť návrh zákon v piatej hlave o nižšie uvedené znenie :
PIATA HLAVA
STAROSTLIVOSŤ O PROFESIONÁLNYCH VOJAKOV
Znenie schválené na 110. rokovaní vládou SR, 4.6. 2014
(1) Veliteľ
g) zabezpečuje spoluprácu s rodinami profesionálnych vojakov vyslaných na plnenie úloh mimo územia Slovenskej republiky.
Nami navrhované znenie:
(1)Veliteľ
g) zabezpečuje spoluprácu s rodinami profesionálnych vojakov a osobitnú starostlivosť o rodiny profesionálnych vojakov vyslaných na plnenie úloh mimo územia Slovenskej republiky.
Znenie (6) schválené na 110. rokovaní vlády SR 4.6. 2014
(6) Občianske združenia s profesijným vzťahom k ozbrojeným silám môžu vedúcim služobných úradov podľa § 7 ods. 2 písm. a) až c), e) a f) predkladať návrhy súvisiace s odmeňovaním a ďalšími peňažnými náležitosťami, sociálnym a zdravotným zabezpečením profesionálnych vojakov.
Naše navrhované znenie (6):
(6) Občianske združenie zastupujúce podľa stanov a programového zamerania záujmy profesionálnych vojakov v oblasti sociálneho zabezpečenia, zdravotníckej starostlivosti, rodinnej politiky a voľnočasových aktivít, môže vedúcemu služobného úradu podľa § 7 ods. 2, písm. a) až c), e) a f) predkladať návrhy súvisiace s odmeňovaním a ďalšími peňažnými náležitosťami, sociálnym a zdravotným zabezpečením profesionálnych vojakov.
Za minimum a zásadnú požiadavku pokladám zmenu v ods.6. Týmto sa zmenia prvé dve vety odseku (6), ktoré nám zabezpečia status organizácie zastupujúcej záujmy vojakov profesionálov, problém taký problematický v mnohých štátoch EU. Je to vlastne suplovanie odborovej organizácie, ktorá nemá podporu v politických stranách.
Pôvodný text zaväzoval veliteľa len k spolupráci s rodinami VPr vysielaným do misií. Rodiny ostatných VPr nikoho nezaujímajú ? Veď už aj príspevok na bývanie, využívanie športových zariadení, klubov a pomoc pri organizácii a materiálnom zabezpečení kultúrno-spoločenských a športovo-rekreačných podujatí, rodinnej rekreácie patrí do oblasti spolupráce s rodinami VPr. Takto to zabezpečujú aj iné štátne inštitúcie napr. ku Dňu detí, na Mikuláša, MDŽ ( Dňu matiek) a pod.
Návrh bol konzultovaný s renomovanými právnikmi, nikomu neublíži len navedie poriadok do výkonu služby vojakov pre občanov SR.
—————————————————————————————————
Dňa 25. septembra 2015 bol v NR SR schválený:
Vládny návrh zákona o štátnej službe profesionálnych vojakov a o zmene a doplnení niektorých zákonov | 1049 | 5. 6. 2014 | 25. 9. 2015 |
Poznámka:
Naše, vyššie uvedené návrhy neprešli, znenie zostalo podľa pôvodného návrhu. ZV SR vytvára iba “křoví” pri takýchto novelizáciach. To je to čo máme v programe zmeniť.
——————————————————————–
Pre Ján, presne ste to trafil….,dám ruku do ohňa,že to tak spravia….niekde pridaju, niekde uberu, ale plebs sa bude radovať, koľko že nám pridali ? , nuž a po 25 ke pri výpočte dochodku ?
prajem dobry den.
takze dnes sa mi vypocitava dochodok z hodnostneho platu napr. 1500 eur a potom sa bude vypocitavat z 500? speje to k tomuto? s pozdravom jan
Predbežná informácia
(podľa § 9 zákona č. 400/2015 Z. z. o tvorbe právnych predpisov a o Zbierke zákonov Slovenskej republiky a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov)
1. Pripravovaný právny predpis
Návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 281/2015 Z. z. o štátnej službe profesionálnych vojakov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
2. Základné ciele právnej úpravy
Transformácia systému odmeňovania s cieľom úpravy systému odmeňovania spojeného so zvýšením platových náležitostí profesionálnych vojakov, odrážajúcich náročnosť vojenského povolania v nadväznosti na vykonávanú funkciu, a vytvárajúcich predpoklady ich konkurencieschopnosti na trhu práce. Úpravami príslušných ustanovení zákona č. 281/2015 Z. z. sa síce zachová inštitút hodnostného platu, ale s tým, že hodnostný plat bude dvojzložkový. Hodnostný plat bude pozostávať z hodnostnej tarify a funkčnej tarify. Podiel na hodnostnom plate bude tvoriť približne 1/3 hodnostná tarifa a 2/3 funkčná tarifa. Je to jedno zo zásadných rozhodnutí z hľadiska zmien v oblasti motivačných a stimulačných faktorov súvisiacich s doplňovaním OS SR a stabilizáciou vojenského personálu OS SR.
3. Zhodnotenie súčasného stavu
Zákonom č. 281/2015 Z. z. sa úroveň a filozofia systému odmeňovania profesionálnych vojakov založenom na hodnostnom plate nezmenili, ale nadviazali na systém odmeňovania podľa predchádzajúcej právnej úpravy. Aplikačná prax postupne ukázala viaceré nedostatky a deformácie systému odmeňovania založenom primárne na hodnostnom plate. Zásadné nedostatky sa prejavili najmä v tom, že dochádza k poklesu úrovne rastu platovej hladiny profesionálnych vojakov v najnižších vojenských hodnostiach vo vzťahu k rastu priemernej nominálnej mesačnej mzdy zamestnanca v národnom hospodárstve, čo má dopad aj na úpravu platových náležitostí v ostatných vojenských hodnostiach a činnosti vyplývajúce z funkcie determinované ich charakterom prestali byť z hľadiska odmeňovania dominantným faktorom K novelizácii predmetného zákona sa pristupuje so zámerom upraviť a reštartovať systém odmeňovania tak, aby profesionálni vojaci a občania vstupujúci do štátnej služby profesionálneho vojaka mali zvýšenú motivačnú úroveň.
4. Spôsob zapojenia verejnosti do prípravy právneho predpisu
Verejnosť sa môže zapojiť do prípravy právneho predpisu formou zasielania podnetov, či návrhov v intenciách vecného zamerania podľa bodu 2 do25. januára 2019.
Kontaktné údaje:
Ministerstvo obrany Slovenskej republiky
sekcia ľudských zdrojov
Kutuzovova 8
832 47 Bratislava 3
e-mail: peter.vojtus@mod.gov.sk
katarina.duchonova@mod.gov.sk
5. Predpokladaný termín začatia pripomienkového konania
marec – apríl 2019
po prečítaní posledného príspevku som sa vrátil do čias môjho nástupu k polícii ( v tej dobe ZNB) v roku 1978. Môj nástupný plat hliadkového príslušníka- čo bolo najnižšia funkcia v polícii bol 1,051 priemerného platu v národnom hospodárstve (t.č. osobný mzdový bod). O tri roky neskôr, už ako vyšetrovateľ som mal plat na úrovni 1,42 priemerného platu v národnom hospodárstve. Ak nástupné platy vojakov a policajtov nedosahujú ani priemerné platy v NH, tak neviem, ako chcú motivovať mladých aby vstúpili do ozbrojených zložiek. Veď v súčasnej dobe je to hlavne plat, ktorý by mal byť motivujúci, lebo ostatné sociálne výhody / bytová otázka, výsluhové zabezpečenie postupne “skresali” alebo zanikli.l
Odkaz pre jan napísal: 1. decembra 2018 v 19:16
Podľa dostupných informácií sa v roku 2019 majú od 1.1.2019 zvýšiť, na základe ust. § 5 ods. 6 návrhu zákona o štátnom rozpočte na rok 2019, hodnostné platy profesionálnych vojakov o 10 %.
Okrem toho koncepcia personálneho manažmentu MO SR počíta s tým, že minimálne platové ohodnotenie profesionálneho vojaka by malo byť po novom na úrovni priemerného platu v národnom hospodárstve. Toto by malo platiť od polovice roka 2019 a to zrejme vykonaním zmien v zákone 281/2015 Z. z. o profesionálnej službe, a to úpravou platových tabuliek.
Praje dobrý deň.
Vie mi prosím niekto povedať niečo bližšie o tomto článku?
Platy profesionálnych vojakov v budúcom roku výrazne porastú
Bratislava 24. novembra 2018 (SITA/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)
Platy profesionálnych vojakov sa v budúcom roku výrazne zvýšia. Vyplýva to z pripravovanej Koncepcie personálneho manažmentu, ktorú rezort obrany predloží v decembri na rokovanie vlády SR …..
Je to článok s Hlavných správ.
Ďakujem. Jan
hahaha. Tak dobre som sa dlho nepobavil. Kde sa hrabú zábavné relácie TV Narkóza a TV hnoj, ba ani tupky sa nechytajú. V tomto článku https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/443783-obrana-pripravuje-pilotny-projekt-na-strazenie-vojenskych-skladov-vojakmi/
sa píše, že: Celkovo sa do konca roka 2018 podľa schváleného materiálu počíta s navýšením tabuľkových miest pre vojakov na 17 501,
To im bude chýbať iba 5500 ľudí. Ideme ich nakupovať v zahraničí?
https://www.rtvs.sk/radio/archiv/1175
http://www.rokovania.sk/Rokovanie.aspx/BodRokovaniaDetail?idMaterial=26867
http://hnonline.sk/svet/999204-rusi-predviedli-svetu-najnovsiu-stihacku-mig-35-pozrite-si-ju-v-akcii
Na stránke https://www.slov-lex.sk/domov sú, resp. boli dané do mimorezortného pripomienkového konania návrhy 4 dokumentov: Bezpečnostnej stratégie SR, Obrannej stratégie SR, Vojenskej stratégia SR a DP RO 2030. Podrobne som si ich preštudoval a usúdil, že v tomto štádiu legislatívneho procesu nejaká zásadná pripomienka verejnosti už by nemala zmysel. Takže aspoň krátko:
– Návrh – Bezpečnostná stratégia SR (MZVaEZ SR) je veľmi obsažná, popisná, je to skôr dôvodová správa než stratégia! V čl 46 nie všetky prvky BeSy a chýbajú nástroje štátu, v článku 64 sa píše už v inom pojmovom aparáte.
– Návrh – Obranná stratégie SR a Návrh – Vojenská stratégia SR (MO SR) vyzerajú výrazne lepšie, ale vzhľadom ku skutočnosti, že vychádzajú z neaktuálnej neujasnej BS SR budú len ťažko aplikovateľné.
– Návrh – Dlhodobý plán 2030 má veľa pozitívnych čŕt, rieši súbežne vzdušné aj pozemné sily. Nakupovať sa bude, možno aj transparentne, ale Kapitola 3 Personál je dosť povrchná. DP 2030 stroskotá na ľudských a finančných zdrojoch, tak ako predchodcovia DP 2010, 2015, či 2020.
Je evidentné, že dokumenty sa pripravovali bez účasti odbornej mimobratislavskej verejnosti. Na tom fakte nezmení nič posedenie Tona Hrnka s chlebíčkovými generálmi vo výslužbe.
Je treba poďakovať ľudom za prácu, neboli dobre vedení.
Milí priatelia,
v masmédiách sa stretávam s vyjadreniami “odborníkov” z radov známych politikov a novinárov o úvahe nákupu nových lietadiel. Ani ja nie som letec, pilot, letecký špecialista a preto nemám ani odvahu posudzovať kvality lietadiel SAAB JAS 39 GRIPEN verzus MIG 29. Preto som si najprv klikol na google (tam nájdete všetko) a prečítal som si technicko-taktické údaje. Urobte to aj Vy.
Zaujala ma napríklad výšková dostupnosť lietadiel gripenu 15 200 m. “Zastaralý” MIG 29 vystúpa až o 3 km vyššie (!!!), teda až 18 000 m. To je úctyhodný výkon, ktorý treba vziať na zreteľ. Ten gripen tam ani nedostrelí. Tých pozoruhodných rozdielov je tam ešte viac. Myslím si, že najdôležitejšie sú tie politické rozdiely, odborné názory nateraz nikoho nezaujímajú. Až skúška bojom dá jasnú odpoveď, či boli peniaze na nákup týchto lietadiel vynaložené účelne, alebo vyhodené.
S pozdravom
JUDr. Marián ĎURINA.
No, ten Ondrejčák sa raz obul aj do mňa. Nie som si istý, či už na tomto webe, alebo ešte na starom (ZV-SR). Uzemnil som ho vtedy vetou v zmysle, že je ešte primladý na to, aby nám dával rozumy, a že nech radšej dva krát meria a raz reže, než niečo vypotí… Potom naša polemika skončila. Takže asi tak.
A čo sa týka modernizácie vzdušných sil? Nadzvukové Migy-29 sú dodnes svetová špička- v tom sa zhodujú svetové kapacity z oblasti letectva, a ja dodávam, že ešte dlho budu.
A na záver: súhlasím s vyjadrením, ministra obrany, že v súčasnosti aj techniku pozemných sil je treba modernizovať. V3S- ky a Tatry už svoje odrobili- a dobre odrobili.
Vážení kolegovia,
NÁVRH VOJENSKEJ STRATÉGIE SR je aktuálne v medzirezortnom pripomienkovaní, pričom do 22. septembra 2017 je možné vzniesť odborné podnety na adresy: norbert.tornai@mil.sk a stefan.geci@mil.sk .
V prípade záujmu návrh materiálu je možné v elektronickej podobe stiahnuť na adrese: https://www.slov-lex.sk/legislativne-procesy/SK/LP/2017/645
V súvislosti s aktualizáciou Vojenskej stratégie SR, uskutoční NGŠ OS SR jej predstavenie odbornej komunite dňa 25.9.2017, o 13:00 hod. v priestoroch MO SR.
Viac o akcii na t.č.: 0960 312 607
Tak a je jasno, akurát že musel vysvetľovať pán minister: https://aktualne.atlas.sk/slovensko/politika/stihacky-mig-nemusime-nakupit-od-ruska-gajdosa-je-prvorada-cena.html?utm_source=hp-centrum&utm_medium=box-spravy&utm_campaign=hp990
Čo ten Ondrejčák je za odborného exota? Už pred odchodom za “poradcu” na Ukrajinu sa ako “odborník na fšetko” prejavil, článok z tej doby je stále k dispozícii.
Citujem časť z článku: Podľa Ondrejcsáka sú však slovenské postrehy pre Ukrajincov zaujímavé. „Že slovenská výzbroj neprešla riadnou modernizáciou, neznamená, že sa ozbrojené sily nikam neposunuli.“ Podstatné podľa neho je, “že sa armáda „mentálne“ vymanila z čias Varšavskej zmluvy a v spôsobe uvažovania už patrí na Západ. „Dnes sa už nestane, žeby vojak prišiel do kasární a rozkazy mu vydával opitý dôstojník, ktorý neovláda cudzí jazyk,“ dodáva. Slovenská skúsenosť by tak podľa neho mohla Ukrajincov zaujímať – v dobrom i zlom, …“ Žeby naše rady skončili zabudnuté v zásuvke, sa Ondrejcsák neobáva.”
Som rád, a istotne aj kolegovia v zbrani a vo vzduchu že všetko je o.k. (ako hovoríme my Slováci a Béla)
Ondrejčák sa jednoducho pochválil tým, že na MO spracovali nejaký plán, kde uviedli čo všetko by mali OS SR v roku 2030 mať a spĺňať a najmä ČO to bude stáť. Nič viac a nič menej.
Novela zákona o štátnej službe mala okrem iného zatraktívniť vojenské povolenie tak, aby to nebolo na úkor narastania schodku systému osobitného účtu (takže nie cestou znižovania počtu rokov potrebných na VD a ani
zmeny jeho výpočtu). A to sa dá napr. tak, že sa zvýši zvýši finančné ohodnotenie najmä tých najnižších hodností (čo okrem iného prinesie zvýšené príjmy do systému sociálneho zabezpečenia hneď, ale výdavky sa zvýšia až o niekoľko rokov).
Predpokladám, že tieto náklady sú súčasťou toho Dlhodobého plánu – ale jedna vec je to, čo MO chce a druhá je to, čo napr. od Kažimíra dostane… Nikto momentálne nevie, ako dlho bude pripomienkovanie dlhodobého plánu trvať (môže to trvať mesiace), preto asi ten odklad novely zákona. Aby sa neschválilo niečo, na čo už o rok nebudú peniaze, alebo sa zmenia priority.
Štátny tajomník kritizuje ministra Gajdoša
https://aktualne.atlas.sk/slovensko/politika/ondrejcsak-nechce-byt-zavisly-od-ruska-casu-vyber-stihaciek-bolo-dost.html
Jeden čihí, druhý hot, a je po kríze.
Dobre, pán kolega, asi je všetko v poriadku, Ondrejcsák tvrdí “Vyzerá to tak, že prvýkrát máme k tomu zabezpečený aj rozpočtový rámec…“
Rezort obrany: .”..predložil na vládu žiadosť na zrušenie úlohy, aby novela bola predložená v tomto roku.”
Asi som menej chápavý, tak teda podľa toho ako píšete: “….nakoľko schváleniu predchádza pripomienkovanie dokumentu. K dokuemntu mlôžu mať oprávnene´pripomienky napr. z rezortu financií (zdrojový rámec), hospodárstva (podiel domáceho priemyslu), vnútra (mobilizačné úlohy realizované štátbnou a verejnosu správou) atď”, takže sa dokument ešte dostane do diskusie.
Tak čo vlastne ten Ondrejčák chcel ríci?
Kedy sa bude pokračovať?
PS: dnes sa vraj predkladá správa o odpočúvaní a sledovaní za I.polrok do špec.parl.výboru, tak sa dozvieme kto z nás bol sledovaný, odpočúvaný?
@Ladislav Blažko:
Ako ste prišli na to, že štátny tajomník tvrdí jedno a rezort druhé?
Štány tajomník hovorí o tom, že je spracovaný Dlhodobý plán a tlačová správa rezortu zasa o tom, že novela zákona bude až po SCHVÁLENÍ Dlhodobého plánu. Medzi termínom SPRACOVANIA dokumentu na rezortnej úrovni a jeho SCHVÁLENIA na úrovni vlády, alebo bezpečnostnej rady sa dokument môže ešte X-krát zmeniť, nakoľko schváleniu predchádza pripomienkovanie dokumentu. K dokuemntu mlôžu mať oprávnene´pripomienky napr. z rezortu financií (zdrojový rámec), hospodárstva (podiel domáceho priemyslu), vnútra (mobilizačné úlohy realizované štátbnou a verejnosu správou) atď. Každá zmena môže mať dopad na novelu zákona. A každý normálny človek musí uznať, že schváliť niečo, čo možno už v dobe účinnosti bude treba novelizovať, lebo Kažimírovi úradníci škrtnú pár miliónov na personál, je nezmysel.
Pár údajov na zamyslenie, čo zapríčinilo úpadok postavenie ozbrojených síl v spoločnosti, zníženie ich prestíže, prežívanie a nechuť u časti vojenských profesionálov. Neprispelo k tomu i správanie zložiek Ministerstva obrany k nám vojenským vyslúžilcom?
A teraz len pár čísel zo 102.rokovania Bezpečnostnej Rady SR a v nadväznosti na to aj Vlády SR:
Počet občanov – záujemcov o vstup do štátnej služby v roku 2012 bol 2.417 (kritéria splnilo 1.190 záujemcov), v roku 2016 bolo 1.637 záujemcov (kritéria splnilo 511 záujemcov, aj keď boli znížené kritéria na posúdenie psychickej spôsobilosti!!!!! a to dostanú zbrane do rúk aby nás chránili? alebo na zamýšľané bojiská je dobrý každý kanonenfuter?).
V súčasnosti je 24,2% nenaplnenosť tabuľkových miest, z toho u mužstva 19,7% u poddôstojníkov 26% a u dôstojníkov 28,2%.
Podľa Dlhodobého plánu štruktúry a rozvoja Ozbrojených síl SR schválený Radou obrany štátu a NR SR malo byť v roku 2006 19.520 profesionálnych vojakov ale skutočný počet bol 15.352 vojakov, k 6.7.2017 je plán 16.077 vojakov ale skutočnosť je 12.180 vojakov.
A aký je záujem o Akadémiu ozbrojených síl? V roku 2006 bolo 1.133 uchádzačov o štúdium (z toho splnilo podmienky 467 uchádzačov) a v roku 2017 je to 455 uchádzačov (z toho splnilo podmienky len 153 uchádzačov a dovolím si hádať,že podmienky mali oveľa mäkšie ako v minulosti).
Pri čítaní celého materiálu predloženého Ministerstvom obrany som mal dojem, že “odborníci”, ktorí v minulosti pripravovali rôzne stratégie, biele knihy, nové systémy odmeňovania, sociálneho zabezpečenia boli a sú na 2 veci.
Nech si každý urobí svoj názor. Budem rád ak sa vyjadria aj ďalší kolegovia, ktorým nie je jedno kam smeruje zatiaľ “naša” armáda.
Tak neviem kto má pravdu, Ondrejčák – ŠT MOSR – tvrdí jedno a rezort druhé. Tak teda bol vypracovaný plán do 2030 alebo iba bude vypracovaný?
Ondrejcsák tvrdí, že Slovensko je dnes v situácii, keď otázka nestojí na tom, či sa majú modernizovať vzdušné alebo pozemné sily. Modernizovať je podľa neho potrebné všetko, aby sa armáda udržala na určitej úrovni. “Vyzerá to tak, že prvýkrát máme k tomu zabezpečený aj rozpočtový rámec. Tieto veci treba riešiť systémovo, a práve preto bol vypracovaný dlhodobý plán rozvoja ozbrojených síl, ktorý hovorí o tom, ako by mala vyzerať armáda v roku 2030. Tento dokument obsahuje aj konkrétne modernizačné projekty, v akých rokoch, koľko a čo potrebujeme nakúpiť,” vysvetlil štátny tajomník.
Alebo je to tak, že ľavá ruka nevie čo robí pravá??
HÍD (Ondrejčák) nekomunikuje so SNS (Hoľko) a minister je načo?
http://slovensko.hnonline.sk/1027732-ozbrojene-sily-su-na-tom-velmi-zle-pre-ziadnu-vladu-to-nie-je-priorita-tvrdi-statny-tajomnik
Avizovaná novela zákona o štátnej službe profesionálnych vojakov, ktorá mala zatraktívniť vojenskú službu, bude predložená do pripomienkového konania neskôr.
Rezort obrany predložil na vládu žiadosť na zrušenie úlohy, aby novela bola predložená v tomto roku. Legislatívny proces by mal pokračovať až po schválení DLHODOBÉHO PLÁNU ROZVOJA OBRANY sdôrazom na výstavbu a rozvoj OS SR s VÝHĽADOM DO ROKU 2030.
Vláda s touto zmenou súhlasila.
sita
To že pre mňa platia prechodné ustanovenia mi je jasné. Ja som chcel iba poukázať na to, že s čím musíme pracovať. Pokiaľ nebude motivácia, tak sa šikovný ľudia hlásiť nebudú. Sociálny zákon, ktorý platí je najväčšia blbosť od vzniku SR. Mohli ho kľudne zvýšiť na 20 rokov, ale mali nechať tak, percenta atď. Stav, že útvary sú naplnené na 70% a menej nebol nikdy. Mesiac čo mesiac odchádzajú skúsenosti a nič neprichádza. Ešte aj tých čo by v minulosti kopli do zadku, tak nasilu držia.
Tu nepomôže nič iné, iba vrátiť zákony o sociálnom zabezpečení späť (až je to legislatívne možné) pred 1. máj 2013, od účinnosti novelizovaného zákona 328/2002 Z.z., alebo prípadne vypustiť zo zákona diskriminačné písmeno z paragrafu § 143 aa: k) najmenej 25 rokov, z toho pred 1. májom 2013 menej ako 6 rokov.To je totožné s paragrafom 38 zákona 328/2002 Z.z., pričom zároveň diskriminuje všetkých, ktorí už boli v služobnom pomere ku dňu účinnosti novelizácie zákona o sociálnom zabezpečení, vo vzťahu ku ostatným písmenám: b), c, d, e, f, g, h, i .. a písmenu (j) .. paragrafu 143 aa.
p.s. pre Michala: podľa novelizovaného a účinného zákona 328/2002 Z.z. od 1. mája 2013, nie je odslúžených 25 rokov pre výpočet VD žiadna výhra.Až som dobre prečítal zákon, tak výpočet VD urobí výšku výsluhového dôchodku už iba základných 37,5 % služobného platu.Percentá sa navyšujú až v ďalších rokoch služby po dvadsaťpäťke.(pozn. výška VD záleží od finančných náležitosti každého jednotlivca individuálne.Pre Vás by ale mal byť výpočet podľa § 143 aa písmeno a) – podľa predpisov účinných pred novelizáciou.Pre všetkých, ktorí nastúpili do služobného pomeru po 1. máji 2013 vrátane písmena (k) uvedeného zákona a neurobia kariérny postup, už to najskôr nebude finančne veľká sláva ..).
To je síce pekné čo povedal pán minister, ale ľudí zaujímajú konkrétne kroky. Mám odslúžených 23 rokov a ak to pôjde takto ďalej tak 25 a idem kade ľahšie. Neviem čo ešte mladých ľudí tiahne do armády, ale asi peniaze to nebudú. Dnes je stav taký, že vo výcvikovke Martin vyberajú to najlepšie z toho najhoršieho čo sa do OS hlási. V dávnej minulosti cca 5 rokov dozadu by toto neprešlo ani náhodou. Problém je v tom, že s týmito indivíduami, ktorý sú rozmaznaný a doma žijú v mamahoteli musíme pracovať!!! Veľa skúsených ľudí odchádza lebo na toto čo sa deje nemá nervy. Platy boli zaujímavé pred 10 rokmi, ale teraz za 670€ príde 100 a viac km odo domova slúžiť iba debil!!! Zoberme si to tak, že vojak z východu slúži na strednom Slovensku. Rodinu má na východe, ktorá niečo stojí, ubytovanie v mieste služby cca 150, strava atď. Keď si to zhrnieme zostane mu cca 400€ a to je na vifonkách. Doma zarobí minimálnu mzdu a je lepšie na tom ako v OS. Po 1. je doma, po 2. neprecestuje, nezoderie, 3. nepreje, 4. robota bez neustálej buzerácie a hotovostí. Takže ak chceme navýšiť počty o dobrých vojakov, musíme ich motivovať a sprísniť podmienky výberu na obdobie spred 5 rokov.
K spomínanej problematike uvedenej v denníku Pravda , mi dnes pán minister obrany Gajdoš (po mojej otázke ,či novelizácia 328/2002 bola najšťastnejšia ),napísal.
“Dobry den, pripravujeme novelu zakona o statnej sluzbe profesionalnych vojakov.
Až my starobní dôchodcovia a výsluhoví dôchodcovia v rámci diskusií na webe omylom zazmätkujeme, prípadne podáme zmätočnú informáciu (napr. JPP-je z toho niekedy veľká veda) určite to nie je tak do oči bijúce a ovplyvňujúce verejnú mienku, ako sú niektoré zmätočné, prípadne nič-málo pravdivo hovoriace vyjadrenia MO SR, hovorkyne MO SR, prípadne bezpečnostného analytika v internetových denníkoch … ako je to nižšie v článku.Vybral som z článku internetového denníka Pravda.Autor: Jakub Sudek, Pravda 11.09.2017 07:00
“Naláka armáda profesionálov”?”Profesionálnych vojakov skôr ubúda ako pribúda”.
“Mladí ľudia sa čoraz menej zaujímajú o tento druh povolania. V súčasnosti sú kapacity naplnené na 80 percent, v armáde chýba zhruba 2-tisíc mužov či žien. Riešením by mohli byť motivujúcejšie mzdy či väčšie sociálne výhody. Podľa odborníka by postačil jeden poriadny plat, ktorý by nahradil všetky možné aj nemožné bonusy. Nájde ministerstvo obrany spôsob, akým prinavráti armáde stratenú atraktivitu?
Vedenie rezortu si zlú situáciu uvedomuje, pripravuje preto novelizáciu legislatívy. „V súčasnosti sa pripravuje novela zákona o štátnej službe profesionálnych vojakov, ktorá má za cieľ zvýšiť atraktivitu povolania v armáde,“ uviedla hovorkyňa ministerstva Danka Capáková. Ako to chce rezort dosiahnuť a čo presne bude novela obsahovať, Capáková nespresnila.
Platovo začínajú noví regrúti na 670 eurách, po odslúžených šiestich rokoch a dosiahnutí hodnosti poručík si vedia mesačne prilepšiť na dvojnásobok. Tabuľkové platy poručíkov sa začínajú na úrovni 1 188 eur. „Momentálne ide najmä o osobitný systém zdravotného a sociálneho zabezpečenia, možnosť vzniku nároku na výsluhový dôchodok po odslúžení 25 rokov, možnosť poskytnutia preventívnej rehabilitácie po 17 rokoch služby či výmer 6-týždňovej dovolenky počas kalendárneho roka,“ spresnila ďalšie bonusy vojakov Capáková.
Bezpečnostný analytik Jaroslav Naď hovorí o dlhodobých problémoch, ktoré potrebujú systémové kroky. „Všetky možné aj nemožné príplatky by mohol nahradiť poriadny plat. Ešte v roku 2005 bol pomer základného platu vojaka a priemernej mzdy 1 ku 1. Z tohto pravidla sa nepochopiteľne upustilo a toto sú len dôsledky,“ zhodnotil Naď. V praxi nástupné vojenské platy nekopírovali priemerné zárobky, zostali na úrovni 670 eur, pričom sa zvyšovali iba minimálne.
Pri výbere práce v armáde záujemcovia kedysi zvažovali aj iné benefity. „Ľudí lákalo, že po 15 rokoch služby odišli, a pritom si prišli na veľmi slušnú penziu. Odkedy sa to posunulo na 25 rokov, stratila armáda na atraktivite. Aj takzvaný stabilizačný príspevok, ktorý má pokryť bývanie vojakov, nie je celkom postačujúci. Za sumu sa dá slušne bývať na východe republiky, kým v Bratislave iba veľmi ťažko,“ uzavrel analytik.
Takzvaný stabilizačný príspevok v roku 2015 nahradil klasický príspevok na bývanie. Peniaze sú vyplácané raz za mesiac, výška sumy sa ráta pomerne zložitým koeficientom. Podľa prepočtov Pravdy si môže vojak takto prísť na 391 eur mesačne. Pre Bratislavu platí iný princíp, príslušníkom armády v hlavnom meste je vyplácaný 1,2-násobok sumy, ktorú dostávajú ich kolegovia vo zvyšných regiónoch. Majú tak 469 eur mesačne navyše. Bytová agentúra, ktorá spadá pod rezort obrany, disponuje 427 bytmi. Momentálne sú všetky obsadené nájomcami. Podľa našich informácii sa zatiaľ nové stavať nechystá”…
Že o podrobnostiach, aké problémy trápia profesiónálnych vojakov vie veľmi málo hovorkyňa MO SR nie je nič divné, ale od bezpečnostného analytika pána Naďa by som čakal presnejšie informácie, ako napr.(už sme uvádzali) a nie neustále dezinformovať verejnosť:
– Napr. Zákon 328/2002 Z.z. pozná dva paragrafy ohľadom vzniku nároku na výsluhový dôchodok.§ 38 – nárok na výsluhový dôchodok vzniká po okamžitom odslúžení 25 rokov služby, ako pán Naď uvádza.Ale existuje v uvedenom zákone ešte jeden paragraf a to § 143 aa postupné navyšovanie dĺžky služobného pomeru potrebného na vznik výsluhového dôchodku.Znamená to rozdiel medzi § 38 a časťou písmen spadajúcich pod § 143 aa.Bližšie upravuje zákon.
– Zákon 328/2002 Z.z. síce umožňuje dosiahnuť nárok na výsluhový dôchodok, ale je v rozpore so Zákonom o štátnej službe vojakov, kde profesionálny vojak môže, to znamená nemusí byť po odslúžených 17 rokoch služobného pomeru preradený z dočasnej štátnej služby do stálej štátnej služby.Napr. Zákon č. 73 o štátnej službe PZ (zatiaľ) takéto obmedzenie-rozpor nepozná.
– Ešte jedna pripomienka ku vyjadreniu pána Naďa: “Ľudí lákalo, že po 15 rokoch služby odišli, a pritom si prišli na veľmi slušnú penziu(?!). Odkedy sa to posunulo na 25 rokov, stratila armáda na atraktivite”.To je pravda, že odkedy sa sociálne zabezpečenie silových zložiek postupne posunulo na 25 rokov, stratila a to nie len armáda na atraktivite. Len tu treba dodať, že drvivá väčšina vojakov, policajtov, atď., sa snažila slúžiť – byť v služobnom pomere – oveľa dlhšie ako 15 rokov. Pretože výsluhový dôchodok, ktorý bol po 15 rokov služby, bol po r. 2002 – iba 30 percent služobného platu a následne sa percentuálne stupňoval až do výšky 60 percent bez započítania napr. nadčasov.Takže po 15 rokoch služby podľa zákona 328/2002 Z.z. nebola u drvivej väčšiny prípadov žiadna “slušná penzia”.