Informácie a diskusia o histórii a aktuálnych otázkach vojenstva a bezpečnosti, sociálnych otázkach a činnosti neziskových organizácií

Deň raketového vojska a delostrelectva

V prvý deň roka sa každoročne na Tyršovom nábreží v Petržalke vystrelí dvadsať delostreleckých sálv na počesť vzniku Slovenskej republiky. Túto čestnú úlohu plnia delostrelci zmiešaného delostreleckého samohybného oddielu z Michaloviec. Prizerajúceho delostrelca to napĺňa hrdosťou, ale aj zármutkom nad súčasným stavom delostrelectva našich ozbrojených síl. Veď len pár dní po ohlušujúcich výstreloch „bohov vojny“ si pripomíname slávnu históriu českých a slovenských delostrelcov ako aj 3. výročie úmrtia najvýraznejšej osobnosti v histórii nášho delostrelectva generálmajora. Jána Samuela Strculu.

Dňa 15. januára uplynie 70 rokov od nasadenia 5 plukov 1. československého armádneho zboru, ktoré sa v priestore poľského Jasla mohutnou delostreleckou prípravou úspešne podieľali na začiatku útočnej operácie proti nemeckým vojskám. Celé desiatky rokov sa tento deň s veľkou úctou a uznaním oslavoval nielen v našej armáde, ale aj vo verejnosti a náležitú pozornosť tomuto sviatku venovali aj média. Nezabudnuteľné sú aj delostrelecké plesy, ktoré oslavu delostrelcov završovali kultúrno-spoločenským podujatím s dlhoročnou tradíciou spájanou s patrónkou delostrelcov svätou Barborou.

V súvislosti s budúcnosťou delostrelectva chcem pripomenúť výrok Napoleona Bonaparte, pôvodne delostreleckého dôstojníka : „Boh bojuje na strane s najlepším delostrelectvom“ a výrok Winstona Churchilla : „Renomé čaká veliteľa, ktorý ako prvý obnoví dôležitosť delostrelectva na bojovom poli“.

Jaroslav Junek

5 Komentárov na Deň RVD-15.január:

 • Je to příjemné zjištění, že se na dělostřelce a rakeťáky nezapomíná. Díky za komentáře pánové.

 • Vážení delostrelci a delostreleckí tovariši,

  tým, ktorí si pamätajú ale aj tým, ktorí o tom nevedia chcem pripomenúť, že prvé salvy na Tyršovom nábreží v Bratislave 1.1.1993 pri príležitosti vzniku Slovenskej republiky vystrelili príslušníci 1.batérie delostreleckého oddielu 64.tp z Levíc, ktorému velil pplk.Ing.Miroslav Králik za riadenia náčelníka delostrelectva pplk.Ing.Jána Siváka.

 • Vážení delostrelci, priatelia a sympatizanti,

  delostrelci v ČR a SR si každoročne pripomínajú 15.01. ako Deň čs. raketového vojska a delostrelectva. Sme radi, že na tento deň sa nezabudlo, ba naopak -- znovu sa oživuje tradícia.
  Tento rok je už 70. výročím bitky u Jasla, kde delostrelci l. čs. armádneho zboru úspešne zasiahli po boku Sovietskej armády do oslobodzovacích bojov proti vojskám hitlerovského fašizmu. Naši delostrelci v tejto bitke preukázali vysokú bojaschopnosť, presnosť a majstrovskú zručnosť. Dokázali prelomiť súvislú a pevnú líniu frontu nepriateľa. Toto prelomenie obrany je svedectvom dôkladnej, všestrannej prípravy, odbornosti a vysokého nasadenia aj ostatných bojových jednotiek. S úctou pripomíname, žečeskoslovenskí delostrelci pri oslobodzovaní ČSR nesklamali. Účinnosť delostreleckej prípravy bola vynikajúca, odborníkmi dodnes uznávaná. Sme hrdí na nastupujúcu generáciu, ktorá si fortieľ, návyky a zručnosť zachovala. Sme presvedčení, že to spoľahlivo dokážu naši delostrelci i dnes. Dovolíme si bez nadsádzky konštatovať, že medzi nami vyrástli ľudia, vysokokvalifikovaní odborníci a špecialisti, profesionálni delostrelci, ktorí predstavovali a stále predstavujú výkvet československého raketového vojska a delostrelectva, dôležitý segment bývalej ČSĽA, predstavujúci železnú hrozbu proti akémukoľvek nepriateľovi. Táto uznávaná tradícia permanentného výcviku v ČSĽA vytvorila a stále aj vytára úspešné predpoklady pre rozvoj a skvalitňovanie delostreleckého zabezpečenia našich ozbrojených síl. Patria im prejavy uznania, pozornosti a obdivu nad dokonalosťou zvládnutého náročného cviku, drilu a zároveň tak symbolicky varovali tých, ktorí by chceli ohroziť bezpečnosť našej vlasti.
  Preto aj naši delostrelci v duchu tejto tradície – zohrali svoj významný podiel na tom, že v strednej Európe, plnej kontroverzných zoskupení, sme strávili v relatívnom pokoji. Budili náležitý rešpekt a žiadne vojnové konflikty a priame konfrontácie nastupujúce generácie ani nepoznali. Európsky mier nebol totiž zadarmo. Je to citlivá hodnota, ktorú mnohí chápu ako samozrejmosť a danosť. Bola však výsledkom neuveriteľnej driny, tvrdého výcviku, obetavosti a odhodlania brániť vlasť. Kvalitu a špecifiká našej vojenskej služby si až teraz uvedomujeme.
  Svoje vojenské poslanie splnili a môžeme byť na nich prácu oprávnene hrdí. Ktosi dávno pred nami, totiž povedal, že: „Delostrelectvo je bohom vojny“. Môžeme iba ďakovať osudu, že v Európe nedošlo od II. SV k žiadnemu vojnovému konfliktu a použitiu tejto ničivej vojenskej sily.
  V mene patrónky delostrelectva – svätej Barbory, prajeme našim delostrelcom, ale aj Vám všetkým najmä dobré zdravie, šťastie, elán a optimizmus, láskavý úsmev na tvári a veľa osobného blaha. Ďakujeme Vám.

  S priateľským pozdravom

  ČESKÁ A SLOVENSKÁ OBEC DELOSTRELECKÁ
  JUDr. Marián Ď U R I N A, generálny sekretár
  ul. Sibírska č. 4, 831 02 BRATISLAVA -- 3
  SLOVENSKÁ REPUBLIKA

 • Pozdravují Vás všechny bývalé kolegy u příležitosti našeho svátku.
  Opakování -- matka moudrosti:

  Hymna delostrelců
  1.
  Jen ty se podívej,
  na kanón šedivej.
  Táhne ho do vrchu
  šest statných valachů.
  2.
  My bychom válčili,
  kdyby nám stačili
  pěšáci utíkat, koule lítat.

  REF
  a.
  [:Jde kanonýr, jde kanonýr,
  tak volá celá hospoda,
  jde kanonýr, jde kanonýr,
  tu pěšák nesmí do kola.
  b.
  Jde kanonýr, jde kanonýr,
  tak zpívá celá hospoda,
  Kanonýr když facku dááááááá…..……,
  jak když kopne kobyla. :]

  Pevné zdraví všem dělostrelcům ! ! ! /i dalším slovenským spolubojovníkům /.

 • Delostrelci vždy boli „kabrňáci“ (aj budú?), zalistoval som si na webe ZVSR http://www.zvazvojakov.sk vytvorenom kolegom Ing. Badom a tam som našiel krásnu spomienku z roku 2005.
  SLÁVNOSTNÁ INAUGURÁCIA DELOSTRELCOV
  5. november 2010
  Vážení delostrelci, Rytieri delostrelectva, priaznivci a sympatizanti,
  milí priatelia,
  spomienky nevybledli a nevyblednú. Pripomíname si skvelú akciu RYTIER DELOSTRELECTVA dňa 14.05.2005 v Martine, ktorá nemala obdobu v strednej Európe a ani nevieme, či ju niekto prekoná. Je to výzva ostatným, veteránom, vyslúžilcom a vojakom v zálohe.
  Pozorne sa podívajte na spôsob a skvelú veliacu techniku, intonáciu veliaceho dôstojníka pána Ing. Ľudvíka BUŽKA, priebeh nástupu, vojenskej ceremónie a prísne dodržiavanie všetkých pravidiel vojenského rituálu. Tak takéto tradície si treba udržiavať a zachovávať aj pre ďalšie generácie. YouTube je ďalšou možnosťou, ako zviditeľniť činnosť ČASOD na verejnosti. Šírte toto video medzi sebou, svojimi priateľmi.
  ….a poznámka na záver: To všetko sa udialo bez jediného nácviku, bez generálky! Ďakujeme Vám všetkým, vďaka patrí dobrovoľným organizátorom.
  Dokázali Ste to brilantne.
  autor JUDr. Marián Ďurina
  Skuste sa na to pozrieť…
  https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=xaP0UCrTWW0
  http://www.you­tube.com/watch?v=xaP0U­CrTWW0

  Alebo: http://www.ib777.com/casodn/?p=176

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

:-)
 
:-)
:good:
 
:good:
:negative:
 
:negative:
:wacko:
 
:wacko:
:bye:
 
:bye:
:yes:
 
:yes:
;-)
 
;-)
:scratch:
 
:scratch:
:-(
 
:-(
:unsure:
 
:unsure:
more...
 

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Kalendár udalostí
Nové komentáre: