Vyberte stranu

Spravodajstvo Aktuálne.sk
14.1.2015 00:00 Annamária Dömeová, Ondrej Kubovič
BRATISLAVA – Masaker v parížskej redakcii satirického časopisu Charlie Hebdo môže otvoriť finančné kohútiky pre bezpečnostné zložky po celej Európe. Dobrým príkladom je český premiér Bohuslav Sobotka, ktorý už krátko po zneškodnení teroristov začal hovoriť o zvýšení rozpočtu a rozširovaní radov českej tajnej služby. Slováci zatiaľ o posilnení SIS síce nehovoria, no na vyhodnocovanie bezpečnostných rizík už majú špeciálne centrum. A minister vnútra Robert Kaliňák má aj ďalšie plány.
Šéf českej vlády Sobotka argumentoval tým, že v posledných rokoch škrty v rozpočte Bezpečnostnej informačnej služby (BIS) znížili jej kapacitu a skutočný výkon. Aktuálne udalosti v Paríži, ale aj vývoj na Ukrajine a Sýrii by to mali zvrátiť.
Slovensko ale zatiaľ revolučné posilňovanie tajných služieb či polície zjavne neplánuje. Ministerstvo financií zo strany SIS, ministerstva vnútra ani iných silových zložiek nedostalo požiadavku na navyšovanie rozpočtu.
Šéf rezortu vnútra Robert Kaliňák ale pre Aktuálne.sk pripomenul, že Slovensko už na podobných zmenách dlhšie pracuje. Ako príklad uvádza aj Národné bezpečnostné centrum, ktoré má za úlohu 24 hodín denne sledovať a vyhodnocovať bezpečnostné riziká doma aj za hranicami.
Ministri vnútra EÚ chcú prísnejšiu kontrolu džihádistov a revíziu Schengenu
Minister pritom vidí dva hlavné ciele, na ktorých by Slovensko malo pracovať. “Za prvé by sa mali posilňovať napríklad analytické kapacity, ktoré smerujú k prevencii útokov, aké sa stali v Paríži,” vymenúva Kaliňák. Za druhú rovinu označil modernizáciu výstroje a výzbroje polície a ďalších represívnych zložiek.
“Máme dlhodobý plán boja proti terorizmu, ktorý postupne napĺňame. Útoky v Paríži tak nevyvolávajú nové iniciatívy, ale len potvrdzujú správnosť nášho neprestajného snaženia o zlepšenie bezpečnostnej situácie na Slovensku,” dodal.