Informácie a diskusia o histórii a aktuálnych otázkach vojenstva a bezpečnosti, sociálnych otázkach a činnosti neziskových organizácií

Informácia

v zmysle ust. § 16, ods. 1 a § 17, ods. 1, zákona č. 211/2000 Z. z., o slobodnom prístupe k informáciám, (ďalej len „zákon č. 211/2000 Z. z.“) VÚSZ poskytol nasledovné informácie:
Rekreačná starostlivosť sa poskytuje podľa § 69 zákona č. 328/2002 Z. z. o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
Vojenský úrad sociálneho zabezpečenia (ďalej len „VÚSZ“) v roku 2014 zabezpečoval domáce rekreácie v nasledujúcich rekreačných zariadeniach:
HOREZZA, a.s. Horský hotel Granit Tatranské Zruby
HOREZZA, a.s. Hotel Granit Zemplínska Šírava
HOREZZA, a.s. Horský hotel Granit Smrekovica
HOREZZA, a.s. Hotel Granit Piešťany – Kúpeľný ústav F.E.Scherera
Počet žiadateľov z radov profesionálnych vojakov na rekreačnú starostlivosť v roku 2014 bolo 1100, z toho zamietnutých bolo 58. Reálne sa rekreačnej starostlivosti zúčastnilo 1042 žiadateľov, čo činí 2392 profesionálnych vojakov s rodinnými príslušníkmi. Počet žiadateľov z radov poberateľov dávok výsluhového zabezpečenia bol 631. Zamietnutých žiadostí bolo 11. Reálne sa zúčastnilo na rekreačnej starostlivosti 620 žiadateľov, čo činí 1078 dôchodcov s rodinnými príslušníkmi. Dôvod zamietnutých žiadostí bol obsadenosť turnusov, hlavne v letných mesiacoch, kedy dopyt prevyšoval kapacitné možnosti jednotlivých rekreačných zariadení.
Kúpeľná starostlivosť poskytovaná podľa § 70 zákona č. 328/2002 Z. z. o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon č. 328/2002 Z. z.“) je fakultatívnou dávkou sociálneho zabezpečenia a na jej poskytnutie neexistuje právny nárok. O pridelení, resp. nepridelení poukazu na kúpeľnú starostlivosť rozhodne VÚSZ po posúdení komisiou sociálneho zabezpečenia VÚSZ, a to na základe kritérií ustanovených v Čl. 4 Smernice Ministerstva obrany Slovenskej republiky č. 65/2013 o poskytovaní kúpeľnej starostlivosti (ďalej len „Smernica č. 65/2013“).
Pre poskytovanie kúpeľnej starostlivosti v roku 2014 boli určené dve kúpeľné zariadenia HOREZZA, a.s.:
Hotel GRANIT, Kúpeľný ústav F. E. Scherera Piešťany, a.s.
Horský hotel GRANIT, Tatranské Zruby, a.s.
Z rozpočtu osobitného účtu Ministerstva obrany SR na rok 2014 boli vyčlenené finančné prostriedky vo výške 380.000,- EUR na kúpeľnú starostlivosť pre poberateľov dávok výsluhového zabezpečenia a profesionálnych vojakov, čo predstavuje zhruba 380 poukazov. Z evidovaných návrhov na kúpeľnú starostlivosť zaslaných na VÚSZ bolo 310 poukazov pridelených pre poberateľov dávok výsluhového zabezpečenia do Kúpeľného ústavu F.E. Scherera Piešťany a do Horského hotela Granit Tatranské Zruby.
161 návrhov bolo zamietnutých vzhľadom na skutočnosť, že indikačná skupina žiadateľov bola iná, ako bolo možné v kúpeľných zariadeniach poskytnúť. Druhý dôvod pre zamietnutie bol ten, že kúpeľná starostlivosť indikovaná pre tú istú skupinu chorôb sa môže poskytnúť raz za dva roky (§ 70 ods. 4 zákona č. 328/2002 Z. z.).
Zmluva na rok 2015 v zariadeniach HOREZZA, a.s. je v štádiu prípravy. O poskytovaní liečebných pobytov medzi MO SR a MV SR prebieha proces rokovaní a pripravuje sa dohoda v predmetnej oblasti.

 

4 Komentáre na Monitor: Rekreácie a kúpele 2014:

 • Je este platny cestovny pas pre uplatnenie si zliav v kupeloch Piestany a v Tatranskych Zruboch? Ma niekto o tom informacie?

 • Aby nám neunikol z pozornosti a nevytratil sa do nenávratna…
  Vážení priatelia, aby sme neboli zahľadení iba do seba, len na okraj sa odvážim všetkým pripomenúť, že sme každý rok si uctievali naše manželky, družky, mamy a všetky milé dámy. Medzinárodný deň žien vznikol na Medzinárodnej ženskej konferencii v roku 1910, ktorá sa konala v Kodani. Ako dátum tohto sviatku určili 8. marec na počesť veľkého štrajku 40 000 newyorských krajčírok z textilných tovární, ktorý sa konal v roku 1908. Tieto ženy bojovali za zrušenie desaťhodinového pracovného času, proti nízkym mzdám a zlým pracovným podmienkam. Tento sviatok nevymysleli komunisti, ako Vám sústavne nahovárajú nevedomci, ten sviatok totiž vznikol už dávno pred nimi.
  Keďže ten sviatok je tesne predo dvermi, nezabudnite na tie naše krajšie stvorenia a pripomeňme im ich sviatok kvetmi. Zaslúžia si to. Ja to tak spravím.

  S pozdravom

  JUDr. Marián ĎURINA

 • ° Poskytovanie kúpeľnej starostlivosti – oznam

  Na základe informácie riaditeľa Vojenského úradu sociálneho zabezpečenia MO SR pplk. Ing. Gustáva Tarciho bola podpísaná dohoda s Kúpeľným a liečebným ústavom MV SR Družba Bardejov o poskytovaní kúpeľnej starostlivosti pre poberateľov dávok výsluhového zabezpečenia / vojenských výsluhových dôchodcov /na určený okruh indikačných skupín chorôb. Žiadatelia o poskytnutie kúpeľnej starostlivosti pri splnení podmienky indikačnej skupiny chorôb požiada svojho ošetrujúceho lekára o vypracovanie návrhu na kúpeľnú liečbu a tento zašle v termíne do konca kalendárneho roku na VÚSZ.

  Indikačné skupiny sú k dispozícii u posádkových lekárov, prípadne ich majú k nahliadnutiu regionálni vedúci KG SR. 🙂

 • Na stránke klubu generálov sa ojavila informácia, že VÚSZ podpísal zmluvu na kúpele Bardejov, tým by pribudla možnosť rozšírenia diagnóz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

:-)
 
:-)
:good:
 
:good:
:negative:
 
:negative:
:wacko:
 
:wacko:
:bye:
 
:bye:
:yes:
 
:yes:
;-)
 
;-)
:scratch:
 
:scratch:
:-(
 
:-(
:unsure:
 
:unsure:
more...
 

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.