Verejný priestor pre diskusiu www.bezpzlozky.eu
Pavol Bada administrátor www.bezpzlozky.eu zrozumiteľne vyjadril svoj zámer vytvoriť verejný priestor pre diskusiu a prezentáciu odborných stanovísk k oblastiam záujmov cieľovej skupiny, ktorá svoj kariérny život alebo záľubu spojila so sférou vojenstva, bezpečnosti, ochrany života a majetku.
Ako sa ďalej sám vyjadril, určite sa časom objavia neprajníci tohto webu, ktorí budú spochybňovať jeho existenciu a obsah. Som však presvedčený, že to, čím sa od iných profesijne a odborne zameraných stránok odlišuje, je okrem zaujímavého obsahu predovšetkým uplatnenie práva na priestor verejne sa vyjadriť, ako základného práva občana demokratickej spoločnosti a teda aj občana-vojaka, občana-policajta a ďalších občanov v služobnom pomere vykonávajúcich náročnú a obetavú službu v prospech celej spoločnosti.
Vytvára priestor na právo kriticky sa vyjadriť k tomu, čo je pre iných „tabu“ a neprijateľné z hľadiska ohrozenia osobných ambícií a pozícií, čo zakrývajú rúškom uzavretosti systému, či riešenia problémov výhradne služobnými postupmi pod hrozbou postihov nositeľov kritických názorov dožadujúcich sa nápravy krívd a omylov.
Preto by mal web www.bezpzlozky.eu dôsledne napĺňať obsah výroku Voltaira : „Nesúhlasím s tým čo hovoríš, ale do poslednej kvapky krvi budem brániť tvoje právo povedať to“. Právo vyjadriť sa musí mať, tak ako uvádza Pavol Bada určité osobné regulatívy, ktoré nepoškodzujú ľudské a občianske práva iných občanov garantované Ústavou Slovenskej republiky. Podľa J.J. Rousseau: „Moja sloboda ( v našom prípade vyjadrenia sa) končí tam, kde začína sloboda druhého“.
Obmedzenia vo vyjadreniach môžu byť dané len zo zákona, ale nie subjektívnym rozhodnutím jednotlivca. Ak má byť náš postoj kritický, mal by mať podľa I. Kanta dve roviny. Prvá rovina je mať odvahu kriticky myslieť a druhá ak chcem kritizovať , tak kritizovať na pevných rozumových základoch.
Nechcime za každú cenu odhaľovať pravdy, lebo ako to v živote často chodí žiadna pravda nie je absolútna a každý sa snaží prezentovať svoju pravdu.
Jaroslav Junek
- – – – – –
Avízo pre diskutujúcich
Web bezpzlozky.eu je nestranný, nepodporuje žiadnu politickú stranu.
Jedným zo základných princípov jeho fungovania je, že odmietame aktívne spájanie sa s politikmi a politickými stranami.
Mali by sme sa snažiť odhaľovať najmä predsudky, omyly, pochybenia, porušenia práva a etických noriem ku ktorým sa zaväzoval vstupom do služobného pomeru každý vojak ozbrojených síl a príslušník bezpečnostných a záchranárskych zložiek.
Webmajster
- – – – – – –
Odpoveď MO SR na otázky kolegu Vratislava Mojša tu:
Igor Včellár napísal: 14. februára 2020 v 13:33
– nesúhlasím s takýmto textom ako je napísané….ja som nespomenul koho budem voliť, ani som z týchto nikoho nevolil, i keď som strane Smer želal dobrý výsledok…. Myslím, že o EÚ sa dá svoj názor napísať aj slušne, tiež na jej fungovanie mám iný názor, ale to nikomu nepomôže, aby sme ho posielali tam kdesi…ohradzujem sa voči spájaniu môjho mena s takýmito prejavmi….
Vidím že po voľbách ste všetci spokojní, nikto žiadny komentár, takže je to úplne v poriadku.
Nech nám ten kľud vydrží čo najdlhšie, no bolo by dobre aby Palo dobre archivoval argumenty na obranu nás VD. Bola by strata času získavať ich znova ak budú potrebné….
Počkáme si, uvidíme výsledky rokovaní…..
Písali sme… aj od 14. februára 2020 o 7:49
“pozrite kontext všetkých komentárov mnohých našich kolegov (polícia, armáda) od 17. januára 2020 o 9:18 /táto rubrika/.
Iba tak si môže každý z nás čitateľov vytvoriť čo najobjektívnejší záver”.
Je len potrebné dúfať, že budúci noví kompetentní silových rezortov, vytvárajúcej sa novej vlády SR po PV 2020 – 29.2.2020 sa dôsledne a podrobne oboznámia s problematikou výsl. dôchodcov ako aj problematikou v súbehu starobno-výsluhových dôchodcov, ktorá je obšírne a výstižne mnohými VD rozobratá v množstve rubrík tohoto webu.(… aj webu PVV).Verme, že nami počas dlhých predošlých rokov priebežne opisované fakty a argumenty v prospech VD aj SD nezapadnú prachom…
Jedným zo základných pilierov zodpovedného sociálneho štátu musí byť rodina. S tým by azda mohli súhlasiť socialisti, liberáli, konzervatívci aj pravičiari. Mala by to byť snaha posilniť postavenie rodín, vytvorenie predpokladov na ich vytváranie a podporu. Táto definícia nefunguje, kým matky musia odchádzať od svojich detí, aby opatrovali iných ľudí v zahraničí, keď otcovia musia zarábať peniaze na týždňovkách stovky kilometrov od svojich rodín, keď deti opúšťajú svojich rodičov, aby mali šancu žiť lepšie, a pokiaľ starí ľudia vidia svoje vnúčatá roztratené po svete raz ročne. Vtedy je cynické hovoriť, že žijeme v sociálnom štáte.
A ešte ťažšie je to prijať, keď volebný líder strany, ktorá u nás vládne takmer polovicu existencie samostatného Slovenska, osočuje tých, ktorí z mnohých pochopiteľných dôvodov museli opustiť Slovensko, že sú menejcennými voličmi.
Pritom väčšina z nich, ak nie všetci, by najradšej žili doma na Slovensku, študovali na dobrých školách, boli v opatere kvalitného zdravotníctva. Nemuseli by odísť, keby strany, akou je Smer-SD, urobili počas rokov pri moci aspoň elementárne opatrenia smerom k ľuďom, ktorí tu poctivo platia dane. Nie, nepatrím k “je nás víac” ako píšu dvaja – traja jednotlivci, za úplatky dôchodcom som nikdy nebol a smrdia aj teraz.
Niekto si pomýlil webovú stránku ,ak niekomu chýba tvrdá ruka ,nech sa páči ….,je z čoho vyberať.
Prikláňam sa k pánu Františkovi, prosím, niekoľkí možno máte svojho voccu – ochrancu práv ľudu, ale nevnucujte nám vulgárny slovník, i keď podľa Vás sme v menšine chceme zostať slušní. Píšem to za normálnych ľudí ktorí neznášajú neslušnosť. Už jej bolo dosť.
Myslím, že p. Včelár nemal tam spomenúť ten pohlavný orgán, lebo je hulvátske. Nemusíme mať na všetko rovnaký názor ale by sme sa mali slušne vyjadrovať,
ako píše Jozef Šamaj, nás je viac ako vás to si uvedomte, ak aj budeme v opozícii aj tak budeme sila a my vám ukážeme také, že vám v parlamente proti ľudom nič neprejde lebo my sme ľudia, nie vy. Neprejde!. My sme tu! Nedáme sa a nevzdáme sa! Bude tak ako doteraz, po našom. Za pätnásť rokov sme sa naučili ako vyhrávať voľby a vieme ako a čo na ľudí platí. Tak nezavadzajte a choďte do eurúpskej piči. My si vystačíme sami. Nekazte vzduch lebo vás zmetieme ako prašivých psov aj s vašimi lídrami.
Volíme našich osvedčených: Robko Fico, Pellegrini, Blanár, Baška, Ľubko Blaha, Richter, Saloň, Petrák, Vážny, Jariabek, Valocký, Kvorka, Ľubka Laššáková, Erik Tomáš – toto je naša záruka istôt
Pripájam sa ku JUDr. Marián ĎURINA 14. februára 2020 v 10:19 – nedajte sa ovplyvniť tými, čo majú iba čierne okuliare…ružové nemáme nikto, ale hlava je na nosenie mozgu a ten je na rozmýšľanie….ak si niekto myslí, že po voľbách a víťazstve “tích druhých” bude lepšie, dobre, máte na to právo – ale neskúšajte do toho zatiahnuť aj nás, čo si myslíme, že to bude iba horšie, myslím si že nás je viac…. takže za 15 dní šťastnú ruku…..
Neverím,že dôchodky boli ako v rakúsku,lebo najskôr musia byť platy ako v rakúsku a potom sa môže rozdeľovať do odvetví … A pri moci boli hádam všetci ako SDKU-KDH-SaS-HzDS-Smer a iní ..- výsledok poznáme
Pravda je tiež taká, že sme mohli mať dôchodky podobné ako majú rakušáci keby štátostrana nepodporovala mafiu, nepomáhala rozkradačom DPH, korupcii a bola spravodlivosť voči zlodejom. Aj takáto je pravda. Preto rozum zostáva stáť že sa najdú medzi nami ich voliči kvôli tridsiatim strieborným.
PS: áno, naší rodičia si zaslúžia viac ako 450 E za svoj hlas, o tom niet pochýb, prečo nie. Keď Pelegrini hovorí že peňazí je dosť a minister financií a riaditeľ NBS hovorí že to naruší systém a štátny rozpočet, tak ako?.
Iba zaslepený nevidí. A prečo potom bola účelová kombinácia zverejnenia priemeru SD 449,9720304 EUR vo vzťahu ku našej valorizácii výsl. dôchodkov to sa snáď ani slušne okomentovať nedá.
Milí priatelia,
dnešná koalícia Vám ani raz nesiahla a nezdaňovala Vaše výsluhové dôchodky, ani neuvažovali o tom. Prosím nezabudnite na to.
Mám však silnú predtuchu, že tak spravia dnešní sľubovači o daňových bonusoch… a pod., teda najmä strany opozície. Voľte teda s rozumom, pretože bezprostredne sa Vás to týka ako voľby dopadnú.
Držím Vám palce pre Vaše správne rozhodnutie.
S priateľským pozdravom
JUDr. M. Ďurina, Česká a Slovenská obec delostrelecká.
Majú pravdu, ako Faltin-Palfi- Sloboda atď.ale aj tak si myslím,že je bližšia košeľa ako kabát – lebo aj jedna, tak aj druhá strana náš ošklbe nejakou formou a kto bude menšie zlo alebo katastrofa. / sľuby alebo -50% /
Milan Sloboda mjr.v.v. napísal: 13. februára 2020 o 20:41
Súhlasím s poslednou vetou – cit: “Nezaraďme sa medzi bezcharakterných, roky sme vychovávali našich podriadených k zodpovednosti”.koniec citátu.
Len, nezáviďme aj ťažký život našim rodičom, starým rodičom, dnes civilným starobným dôchodcom, ktorí si tiež 13. dôchodok určite zaslúžia…
Pre objektívnosť doplním z komentára kolegu Michala Savolta napísal: 12. februára 2020 o 10:19
cit: “V dobe keď sme výsluháči (VD) nemali valorizované dôchodky (rep. valorizácia bola nula), od Kaliňáka a Glváča hrozilo zdanenie našich dôchodkov o 10% resp. 19%, náš boj s týmito prebiehal celú jeseň 2012. Vtedy vládla strana postavená na našich istotách — SMER SD -, ktorý vo voľbách 2012 získal neuveriteľných 83 poslaneckých kresiel. Opozícia bola takto vygumovaná.
Teraz pred voľbami tá istá strana sľubuje všetko možné a najmä nemožné, aj každému dôchodcovi (mimo VD) ešte 450 euro na konci roka, iba ich treba voliť
Ale aj:
OĽaNO, Za Ľudí, PS-Spolu, /SaS — (zrušenie VD ?)/ a pod… — bolo podľa uvedených návrhov zákonov (je to vo viacerých komentároch nižšie) predpokladané zdanenie VD o 50 % tzv. celoplošne /kolektívnou vinou/ — u 160 až 180 ? útvarov silových zložiek (FMV, FMO, MV SR, MO SR), po boji výsl. dôchodcov, resp. odmietnutím recyklovaných návrhov zákonov terajšou vládnou koalíciou od r. 2014 po 6-tý krát — zdaňovanie VD neprešlo… (zatiaľ…).
pozrite kontext všetkých komentárov mnohých našich kolegov (polícia, armáda) od 17. januára 2020 o 9:18 /táto rubrika/.
Iba tak si môže každý z nás čitateľov vytvoriť čo najobjektívnejší záver.
Presne, jak píše Milan Sloboda- k zodpovednosti.Len ta taký malý pre mňa nepodstatný príklad, z mojej nie možno k sučasnej situácii, ale veľmi podobnej skusenost:
Pri kaviarenských( v našom stredoslovenskom regione krčmových), rečiach, došlo i na penzie lampasákov a policajtov. ( bolo nás tám aj pár lampasákov a policajtov v.v. a aj ja a samozrejme mnoho premudrelých demokratov, liberalov- ale fašista žiadný- tým sa vyhýbame, jak môžeme a neodvážia sa medzi nás) . Avšak akýsi sopľoš- syn, možno vnuk. akehosi kvázipodnikateľa- šuflikanta,si tam vzual hlavné slovo, a obuval sa do nas. Do policajných a vojenských vyslužilcov. Snažil som sa ho uzemniť. Výsledok bol však ten, že som dostal ránu päsťou do ksichtu, so slovami “tu máš na ty lampasák….”.nebudem ďalej citovať…. To ma ale tak nahnevalo (ani nie tá rána, ale tie slova)že som sa ja starý somár a dedo do sopľoša pustil tak, že z neho nelietalo len perie, ale tiekla z neho aj krv. Síce len z nosa, ale aj to stačilo. Nastal kľud. Bolo okolo 20:00 hod. Neboli privolaní ani len mestskí policajti k bitke, nehovoriac už o štátnych, a krčma fungovala do záverečnej bez závad. Avšak bez kvazipodnikateľovho syna a jeho partie odkundesov, ktorých vzápäti vyhnala krčmarka mokrou metlou z krčmy von. Akurát tí mladíci- odkundesi sa akosi akoby vyparili. Dodnes ich nedokažem medzi ľudom identifikovať. A ani krčmárka ich už dlho nevidela. Asi zmenili lokál, kym nedostanú po papuli aj tam- jak dodala…
Ale je to vec stará tak zo začiatku tohoto roku, nie z tohoto týždňa, aby si niekto nemyslel, alebo nedával podobnosti do súvislosti… Ja nekonšpirujem, len konštatujem.
Po trápnych videách, ktoré Smeru nepomohli, tak teraz Fico použil „najpopulistickejšiu politickú zbraň“ peniaze. Má to svoju logiku, lebo ako sa hovorí, peniaze často lámu charaktery aj voličov, a prieskumy stále ukazujú, že takých voličov je na Slovensku dosť. V panike nad klesajúcimi preferenciami Smer a SNS v bratskej spolupráci s fašistami odhlasujú všetko, čo svojim voličom na očiach vidia. Ešte pár takýchto víťazstiev vôle nezodpovednej časti ľudu a o pár rokov nemáme všetci čo žrať. Nezaraďme sa medzi bezcharakterných, roky sme vychovávali našich podriadených k zodpovednosti.
Program 58. schôdze Národnej rady Slovenskej republiky so začiatkom 18.2.2020 o 13:00:
https://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?sid=schodze/schodza&ID=393#current
Pre Jozefa: pozrite si nižšie komentár Michal Bartko z 12.02.2020 o 19:20 a 20:59
Ak tomu, čo sa tu píše dobre rozumiem, tak 13. dôchodok by mal patriť všetkým poberateľom VD v sume priemerného SD (cca 460 eur), bez ohľadu na tzv “súbeh”. Som zneistení z niektorých faktov uvádzaných v komentároch. Moja otázka teda znie.
1. Či 13 dôchodok budú poberať všetci VD vo výške priemerného SD podľa doterajšej štatistiky cca 460 eur ?
2 13. dôchodok budú poberať iba osoby, ktorým vznikol nárok podľa starého zákona v roku 1998 a osobám,
ktorým vznikol nárok na VD do 30.6.2002 ? Teda len tým, čo mali nárok na tzv. vianočný príspevok a nebral sa
do úvahy tzv. “súbeh”, pretože všetci, čo poberali dôchodok aj so SP si svoje zákonné povinnosti voči SP splnili.
Ja nemyslím teraz na politikov, či koaličných, alebo opozičných. Ti nám vyslužilcom aní jední, ani druhí nedoprajú nič dobré, už len zo zásady. Veď to všetci dobre vieme. Ja myslím, na systém starostlivosti aj o nás vyslúžilcov v naších rezortoch. Proste asi tak, že keď aj politici vypotia občas viac – menej dačo k svetu, mal by na rezorte (armáda a policia sú myslím apolitické-aspoň funkcionari sa tým furt oháňajú) fungovať orgán, ktorý by tie výplody automatický aplikoval do zákonov, predpisov, nariadení a vyhlášok platných pre nás. A nečakať na pripomienky rôzných združení, spolkov, zväzov. No ale to som asi idealista…
Aj podľa mňa je ten návrh zákona p. Michalom Bartkom pekne vysvetlený.Ak som to správne pochopil, tak 13 dôchodok by sa týkal nás všetkých, čo máme tiež SD v súbehu dôchodkov VD (zákon č. 328/2002 Z.z.) + SD na základe prac. kat. a kat. funkcií, či už podľa §21, či §174 zákon č. 100/1988 Zb.Tam sú výšky SD v rozmedzí cca od 50 do 300 eur…
Tam čo píšeš Ty Milan to sa najskôr týka samostatných výsl. dôchodkov podľa zák. č. 328/2002 Z.z. aj tam sú VD po r. 2002 atakujúce hranicu vo výške cca 400 eur (+-).Tam doteraz nebol ani Vianočný príspevok.Tých príkladov by asi bolo viac…
To, že ide iba o propagandu a nie o seriózny úmysel terajšej vlády, ukážem na príklade časti našich vojenských dôchodcov, ktorých by sa navrhovaná zmena mohla dotknúť.
1. páni politici dobre vedia, že táto skupina VD jednoznačne potrebuje zvýšiť VD, lebo ich má oproti ostatným poberateľom VD nižšie. Inak by im 13. dôchodok nesľubovali. No namiesto toho aby túto nerovnosť odstránili raz a navždy (stačilo im terajšie VD zvýšiť mesačne napr. o 40 euro, čo je ročne 480 euro) tak ich chcú akože upokojiť tzv. 13. dôchodkom. Asi podľa toho hesla, že ak nás teraz zvolíte, nabudúce bude 13. dôchodok tiež, ak nás nezvolíte tak nebude. Inak sa tomu hovorí vydieranie alebo kupovanie hlasov.
2. vláda tým, že túto novelu ušila horúcou ihlou a obišla v jej príprave vojenské organizácie (ZVSR, policajné odbory a podob.) iba potvrdila fakt, že vyslúžilci sú jej dobrí iba vtedy, ak im pri voľbách dajú svoje hlasy. Inak sú im ukradnutí.
3.týmito odrobinkami neodstránia škody, ktoré na nás poslanci napáchali, keď nám v roku 2012, pár hodín pred účinnosťou zákona, zrušili valorizáciu.
4. podobne ako pán Duben verím, že ak sa náhodou tieto zmeny zákona dostanú, až k pani prezidentke, tak ich nepodpíše a vráti ich na prepracovanie.
K Michalovi Bartkovi:
Možno sa to aj stane, jak v závere píšete. Ale bude to zas len beh na dlhé trate. A Milan Kolen už žiaľ nie je medzi nami-čo je veľká škoda. Nemalo by to byť skôr tak, že keď sa predseda vlády dokáže popri všetkých svojích povinnostiach postarať ešte aj o všetkých civilných dôchodcov, tak MO, resp. MV, alebo nimi poverený funkcionár, by sa mal minimálne zmieniť ohľadne vyslužilcov, v našom prípade. Lebo vieme, a hlavne máme už dlhodobé skúsenosti jak to s tými natlakovými, pripomienkovými a čo ja viem ešte jakými akciami občianských združení zvyčajne dopada. Viac-menej do stratena.
Kazdopadne SNS a Smeru utekajú preferencie a poriadne keď sa odhodlali k takémuto zúfalému činu. Keď nato máme, doprajem dôchodcom a rodinám s deťmi, nech je 14., 15., aj 25. dochodok a rodinam s detmi aspon 1000 eur na pridavkoch. A ked to Pellegrini s Dankom a Ficom neodsuhlasia, potom nech su to socialne monstra a škodcovia tomuto ľudu.
Pellegriniho/Danka sa treba opytat v predvolebnej diskusii, preco vlastne zaplatili SkyTollu ten 1 milion € na zavedenie 365-dnovej znamky, ked tymto ich krokom ju uz nikto nebude kupovat – teda ak to naozaj prejde.
Vráti SkyToll ten milión aby sa rozpočet na 2020 vyrovnal?
Nesystémová úbohosť za úbohosťou. Potkan je v rohu, namiesto aby sme ho dorazili sa tešíme (VD) že aj nám niečo kvapne, holub na streche?
Pre Lubomir Duben:
Pán kolega, myslím si, že návrh zákona je napísaný dobre, a zdá sa mi aj spravodlivé, že pri výsluhových dôchodcoch, ktorí poberajú dávky aj zo všeobecného systému, sa výška budúceho 13. dôchodku bude odvíjať od získanej doby poistenia vo všeobecnom systéme (samozrejme okrem vojakov a policajtov, ktorí poberajú dávky uvedené v navrhovanom § 143al zákona 328/2002 Z.z.).
Návrh zákona sa netýka vojakov a policajtov, ktorí nepoberajú dávky podľa navrhovaného § 143al v zákone 328/2002 Z.z. Na to, aby aj výsluhoví dôchodcovia poberali trinásty výsluhový dôchodok a ďalšie trináste dávky zo sociálneho zabezpečenia, teda z osobitného systému, je potrebná novela zákona č. 328/2002 Z.z. Do decembra 2020 je ešte ďaleko. Ak bude schválený 13 dôchodok vo všeobecnom systéme sociálneho poistenia, bude potrebné, aby občianske združenia zastupujúce výsluhových dôchodcov vyvinuli tlak na správcov osobitných účtov, aby odstránili diskrimináciu výsluhových dôchodcov a prijali aj pre výsluhových dôchodcov 13. výsluhový dôchodok a ďalšie dávky zo sociálneho zabezpečenia vyplácaných z osobitných účtov.
Pre Michal Bartko:
Pán kolega, až keď som si prečítal Váš ostatný príspevok a zároveň aj návrh zákona pochopil som, že text zákona je u výsluhových dôchodcov tak sformulovaný, že mu nerozumiem. Ale načo si trápiť šedé bunky mozgové. Veď návrh zákona ešte nebol schválený v NR SR a ak by aj náhodou prešiel nepodpíše ho p.prezidentka a vráti sa do NR SR. A to už bude len pár dní do volieb.
Myslím si, že tí dôchodcovia, ktorí poberajú dôchodok za celoživotnú namáhavú prácu by si 13-ty dôchodok zaslúžili, ale vravím, kto rýchlo dáva dva krát dáva. Súčasná vládna koalícia na to mala dostatok času a konkrétne strana Smer v predchádzajúcej vláde bola štátostrana, ale zmohla sa len na zákerným spôsobom anuláciu v posledný deň už hroziacej valorizácii v roku 2012 s vysvetlením, že by ináč nastala katastrofa štátu.
Pre vojaka a policajta, ktorým neboli vo výsluhovom dôchodku zhodnotené všetky doby poistenia v osobitnom systéme sociálneho zabezpečenia, a teda poberajú aj starobný dôchodok za obdobie nezhodnotené v tomto osobitnom systéme sociálneho zabezpečenia, sa navrhuje podľa navrhovaného § 77b ods. 2 písm. b) trinásty dôchodok v plnej výške len ak dôchodkový vek dosiahol v období od 1. januára 2004 do 31. decembra 2007 a získal aspoň 10 rokov obdobia dôchodkového poistenia. Po tomto tomto dátume na plnú výšku trinásteho dôchodku bude mať nárok len vojak alebo policajt, ktorý má 15 rokov získaného obdobia dôchodkového poistenia. Ak má mennej alebo viac, tak sa jeho výška určí podľa vzorca uvedeného v ostatne citovanom navrhovanom ustanovení.
V krátkosti sa dá povedat, že 13.dôchodok obdržia poberatelia dávok,ktoré im boli priznané podľa 5.časti zákona č.100/1988 Zb. o sociálnom zabezpečení (aj keď sú teraz považované za výsluhové dávky). Poberatelia výsluhových dávok (ako i výsluhových príspevkov a príspevkov za službu považovaných za výsluhový dôchodok) na to nemajú nárok. Pozitívny je fakt, že aspoň pri 13.dôchodku dostanú naši vojenskí (policajní…) dôchodcovia plnú sumu tak ako “civilní” poberatelia dávok a nie ako u valorizácii, keď sa im rátajú len odslúžené roky napriek tomu, že pre nárok a výšku priznanej dávky sa im rátali všetky roky poistenia (civilné aj vojenské) čo zaváňa diskrimináciou.
Návrhy zákonov:
– zákon o 13. dôchodku,
– zákon o sume prídavku na dieťa vo výške 50 eur a aj
– zákon o zrušení zákona o diaľničnej známke
boli dnešného dňa, t. j. 12.02.2020 doručené do parlamentu v znení uvedenom na stránke NR SR:
https://www.nrsr.sk/web/?sid=zakony/prehlad/predlozene
B. Osobitná časť
K článku I (zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov)
K bodom 1 a 2 [§ 13 ods. 2 písm. a) a písm. b)]
Navrhuje sa rozšíriť okruh dôchodkových dávok, ktoré sa poskytujú z dôchodkového poistenia o novú dôchodkovú dávku – 13. dôchodok.
K bodom 3 a 5 (§ 77a, § 77b a § 109 ods. 2)
Navrhujú sa podmienky nároku na 13. dôchodok a jeho výplatu. 13. dôchodok bude ex offo vyplatený poistencom, ktorí majú v decembri kalendárneho roka nárok na výplatu starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku, invalidného dôchodku, vdovského dôchodku, vdoveckého dôchodku, sirotského dôchodku, alebo sociálneho dôchodku.
Sumy 13. dôchodku sa navrhujú určiť v závislosti od priemerných mesačných súm príslušných dôchodkových dávok vykázaných Sociálnou poisťovňou k 31. decembru kalendárneho roka, ktorý predchádza roku, v ktorom sa určuje suma 13. dôchodku. Poberateľovi starobného dôchodku sa teda napríklad navrhuje vyplatiť 13. dôchodok v priemernej sume starobného dôchodku vykázanej k 31. decembru predchádzajúceho kalendárneho roka a poberateľovi sirotského v priemernej sume sirotského dôchodku. Na účely určenia sumy 13. dôchodku poberateľov invalidných dôchodkov sa navrhuje rozlišovať medzi priemernou sumou invalidného dôchodku poistenca, ktorého pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 % a priemernou sumou invalidného dôchodku poistenca, ktorého pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je najviac 70 %. Priemerná suma sociálneho dôchodku sa navrhuje ustanoviť rovnako ako priemerná suma invalidného dôchodku poistenca, ktorého pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %.
Navrhuje sa úmerné krátenie sumy 13. dôchodku poistenca, ktorého suma dôchodkovej dávky bola určená s prihliadnutím na obdobie poistenia získane v cudzine podľa Nariadenia (ES) Európskeho parlamentu a Rady 883/2004 z 29. apríla 2004 o koordinácii systémov sociálneho zabezpečenia, alebo medzinárodnej zmluvy alebo s prihliadnutím na obdobie výkonu služby policajta a profesionálneho vojaka, ktoré zakladá nároku na výsluhový dôchodok podľa zákona o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov. Účelom tohto úmerného krátenia je, aby sumy 13. dôchodku dotknutých poistencov zodpovedala dĺžke obdobia dôchodkového poistenia získaného podľa zákona o sociálnom poistení.
Navrhuje sa, aby v prípade súbehu nárokov na dva alebo viaceré 13. dôchodky sa vyplácal len ten, ktorého suma je najvyššia. Tým sa navrhuje predísť kumulácii vyplácania 13. dôchodkov.
Navrhuje sa, aby sa 13. dôchodok vyplácal v deň splatnosti dôchodkovej dávky v decembri kalendárneho roka.
K bodom 4 a 13 (§ 82 ods. 10 a § 293eq)
Navrhuje sa, aby 13. dôchodok na rozdiel od ostatných dôchodkových dávok nepodliehal valorizácii podľa § 82 zákona o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov. Suma 13. dôchodku sa bude zvyšovať rastom priemernej sumy sólo dôchodku príslušného druhu.
K bodom 6, 7 a 8 (§ 162 ods. 1, § 163 ods. 1, 168a ods. 1)
Navrhuje sa ustanoviť, ktorý zo základných fondov Sociálnej poisťovne je určený na výplatu 13. dôchodku. V prípade, ak nárok na 13. dôchodok a jeho výplatu vzniká na základe vyplácania starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku a pozostalostného dôchodku, ktorého nárok je odvodený od starobného alebo predčasného starobného dôchodku, je príslušný základný fond starobného poistenia. V prípade, ak nárok na 13. dôchodok a jeho výplatu vzniká na základe vyplácania invalidného dôchodku a pozostalostného dôchodku, ktorého nárok je odvodený od invalidného dôchodku, je príslušný základný fond invalidného poistenia. Zároveň sa navrhuje,
2
aby 13. dôchodok vyplácaný na základe vyplácania sociálneho dôchodku a invalidného dôchodku z mladosti bol hradený z finančných prostriedkov, ktoré štát poskytuje na osobitný účet Sociálnej poisťovne.
K bodom 9, 10 a 11 (§ 226 ods. 1 písm. o), p) a q) – šiesty bod)
V súvislosti so spôsobom určovania sumy 13. dôchodku sa navrhuje rozšírenie povinnosti Sociálnej poisťovne o povinnosť zverejňovať na svojom webovom sídle do 31. augusta príslušného kalendárneho roka sumy priemerných mesačných súm dôchodkových dávok platných k 31. decembru kalendárneho roka, ktorý predchádza príslušnému kalendárnemu roku. Zmeny označenia písmen § 226 ods. 1 súvisia s novelami zákona o sociálnom poistení, ktoré ešte nadobudnú účinnosť (napr. novela zavádzajúca ročné zúčtovanie v sociálnom poistení).
K bodu 12 (§ 233 ods. 10 a 11)
V súvislosti s návrhom na zrušenie zákona o poskytovaní vianočného príspevku sa navrhujú príslušné legislatívno-technické úpravy.
K bodu 14 (§ 294aa)
V súlade so zámerom transformácie vianočného príspevku na 13. dôchodok v nadväznosti na návrh zavedenia 13. dôchodku sa navrhuje zrušiť zákon č. 592/2006 Z. z. o poskytovaní vianočného príspevku niektorým poberateľom dôchodku v znení neskorších predpisov.
K článku II (zákon č. 328/2002 Z. z. o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov a o zmen a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov)
Navrhuje sa upraviť nárok na výplatu a výplata 13. dôchodku poberateľom výsluhového dôchodku, invalidného výsluhového dôchodku, vdovského výsluhového dôchodku, vdoveckého výsluhového dôchodku alebo sirotského výsluhového dôchodku, ktorým bol na tento dôchodok prekvalifikovaný starobný dôchodok, invalidný dôchodok, čiastočný invalidný dôchodok, dôchodok za výsluhu rokov, vdovský dôchodok, vdovecký dôchodok alebo sirotský dôchodok priznaný podľa všeobecných predpisov o sociálnom zabezpečení (5. časť zákona č. 100/1988 Zb. o sociálnom zabezpečení), na ktoré vznikol nárok do 30. apríla 1998 a stali sa dávkami výsluhového zabezpečenia podľa predpisu účinného od 1. mája 1998 alebo na ktoré vznikol nárok do 30. júna 2002 a stali sa dávkami výsluhového zabezpečenia podľa zákona o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov z dôvodu vzniku osobitného systému sociálneho zabezpečenia policajtov a profesionálnych vojakov. V zmysle uvedeného sa navrhuje, aby 13. dôchodok patril tým výsluhovým dôchodcom, ktorí mali nárok na vianočný príspevok podľa zákona o poskytovaní vianočného príspevku, avšak bez ohľadu na výšku dôchodku.
Zároveň sa navrhuje, aby poberateľovi starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku, invalidného dôchodku, sociálneho dôchodku, vdovského dôchodku, vdoveckého dôchodku alebo sirotského dôchodku podľa všeobecných predpisov o sociálnom poistení, ktoré vypláca útvar sociálneho zabezpečenia ministerstva alebo Vojenský úrad sociálneho zabezpečenia, vyplácal 13. dôchodok útvar príslušného silového rezortu. Obdobne sa postupovalo aj pri vyplácaní vianočného príspevku uvedených poberateľov dôchodkových dávok.
Navrhuje sa, aby 13. dôchodok vyplácaný útvarom príslušného silového rezortu bol výdavkom osobitného účtu.
3
K článku III (zákon č. 601/2003 Z. z. o životnom minime a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov)
V súvislosti s návrhom na zavedenie 13. dôchodku sa navrhuje ustanoviť, že 13. dôchodok sa nepovažuje za príjem na účely určenia súm životného minima. Rovnako to bolo v prípade vianočného príspevku.
K článku IV (účinnosť)
Navrhuje sa, aby čl. I, okrem bodu 10 a 11, čl. II a III nadobudli účinnosť 1. apríla 2020. Navrhuje sa, aby čl. I bod 10 nadobudol účinnosť 1. januára 2021 a článok I bod 11 1. januára 2023
Návrh
ZÁKON
z …………….. 2020,
ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony
Národná rada Slovenskej republiky sa uzniesla na tomto zákone:
Čl. I
Zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení zákona č. 551/2003 Z. z., zákona č. 600/2003 Z. z., zákona č. 5/2004 Z. z., zákona č. 43/2004 Z. z., zákona č. 186/2004 Z. z., zákona č. 365/2004 Z. z., zákona č. 391/2004 Z. z., zákona č. 439/2004 Z. z., zákona č. 523/2004 Z. z., zákona č. 721/2004 Z. z., zákona č. 82/2005 Z. z., zákona č. 244/2005 Z. z., zákona č. 351/2005 Z. z., zákona č. 534/2005 Z. z., zákona č. 584/2005 Z. z., zákona č. 310/2006 Z. z., nálezu Ústavného súdu Slovenskej republiky č. 460/2006 Z. z., zákona č. 529/2006 Z. z., uznesenia Ústavného súdu Slovenskej republiky č. 566/2006 Z. z., zákona č. 592/2006 Z. z., zákona č. 677/2006 Z. z., zákona č. 274/2007 Z. z., zákona č. 519/2007 Z. z., zákona č. 555/2007 Z. z., zákona č. 659/2007 Z. z., nálezu Ústavného súdu Slovenskej republiky č. 204/2008 Z. z., zákona č. 434/2008 Z. z., zákona č. 449/2008 Z. z., zákona č. 599/2008 Z. z., zákona č. 108/2009 Z. z., zákona č. 192/2009 Z. z., zákona č. 200/2009 Z. z., zákona č. 285/2009 Z. z., zákona č. 571/2009 Z. z., zákona č. 572/2009 Z. z., zákona č. 52/2010 Z. z., zákona č. 151/2010 Z. z., zákona č. 403/2010 Z. z., zákona č. 543/2010 Z. z., zákona č. 125/2011 Z. z., zákona č. 223/2011 Z. z., zákona č. 250/2011 Z. z., zákona č. 334/2011 Z. z., zákona č. 348/2011 Z. z., zákona č. 521/2011 Z. z., zákona č. 69/2012 Z. z., zákona č. 252/2012 Z. z., zákona č. 413/2012 Z. z., zákona č. 96/2013 Z. z., zákona č. 338/2013 Z. z., zákona č. 352/2013 Z. z., zákona č. 183/2014 Z. z., zákona č. 195/2014 Z. z., zákona č. 204/2014 Z. z., zákona č. 240/2014 Z. z., zákona č. 298/2014 Z. z., zákona č. 25/2015 Z. z., zákona č. 32/2015 Z. z., zákona č. 61/2015 Z. z., zákona č. 77/2015 Z. z., zákona č. 87/2015 Z. z., zákona č. 112/2015 Z. z., zákona č. 140/2015 Z. z., zákona č. 176/2015 Z. z., zákona č. 336/2015 Z. z., zákona č. 378/2015 Z. z., zákona č. 407/2015 Z. z., zákona č. 440/2015 Z. z., zákona č. 125/2016 Z. z., zákona č. 285/2016 Z. z., zákona č. 310/2016 Z. z., zákona č. 355/2016 Z. z., zákona č. 2/2017 Z. z., zákona č. 85/2017 Z. z., zákona č. 184/2017 Z. z., zákona č. 264/2017 Z. z., zákona č. 266/2017 Z. z., zákona č. 279/2017 Z. z., zákona č. 63/2018 Z. z., zákona č. 87/2018 Z. z., zákona č. 177/2018 Z. z., zákona č. 191/2018 Z. z., zákona č. 282/2018 Z. z., zákona č. 314/2018 Z. z., zákona č. 317/2018 Z. z., zákona č. 366/2018 Z. z., zákona č. 368/2018 Z. z., zákona č. 35/2019 Z. z., zákona č. 83/2019 Z. z., zákona 105/2019 Z. z., zákona č. 221/2019 Z. z., zákona č. 225/2019 Z. z., zákona č. 231/2019 Z. z., zákona č. 321/2019 Z. z., zákona č. 381/2019 Z. z., zákona č. 382/2019 Z. z., zákona č. 385/2019 Z. z., zákona č. 390/2019 Z. z., zákona č. 393/2019 Z. z., zákona č. 466/2019 Z. z. a zákona č. 467/2019 Z. z. sa mení a dopĺňa takto:
1. V § 13 ods. 2 sa písmeno a) dopĺňa piatym bodom, ktorý znie:
„5. 13. dôchodok,“.
2
2. V § 13 ods. 2 sa písmeno b) dopĺňa štvrtým bodom, ktorý znie:
„4. 13. dôchodok,“.
3. V prvej časti tretej hlave sa za šiesty diel vkladá siedmy diel, ktorý znie:
„Siedmy diel
13. dôchodok
§ 77a
Podmienky nároku na 13. dôchodok
Nárok na 13. dôchodok a nárok na jeho výplatu má poistenec, ktorý má v decembri kalendárneho roka nárok na výplatu starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku, invalidného dôchodku, vdovského dôchodku, vdoveckého dôchodku, sirotského dôchodku alebo sociálneho dôchodku.
§ 77b
Určenie sumy 13. dôchodku
(1) Suma 13. dôchodku je vo výške priemernej mesačnej sumy príslušnej dôchodkovej dávky vykázanej Sociálnou poisťovňou k 31. decembru kalendárneho roka, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom sa určuje suma 13. dôchodku. Príslušnou dôchodkovou dávkou podľa prvej vety pre
a) invalidný dôchodok priznaný z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %, invalidný dôchodok podľa § 266 a sociálny dôchodok je invalidný dôchodok priznaný z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %,
b) invalidný dôchodok priznaný z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť najviac o 70 % je invalidný dôchodok priznaný z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť najviac o 70 %.
(2) Suma 13. dôchodku poistenca, ktorého suma dôchodkovej dávky bola určená s prihliadnutím na obdobie
a) poistenia získané v cudzine podľa osobitného predpisu4) alebo podľa medzinárodnej zmluvy, je pomerná časť priemernej mesačnej sumy príslušnej dôchodkovej dávky podľa odseku 1, ktorá zodpovedá pomernej časti, v akej sa priznal čiastkový dôchodok podľa predpisov Slovenskej republiky,
b) výkonu služby policajta a profesionálneho vojaka, ktoré zakladá nárok na výsluhový dôchodok podľa osobitného predpisu,2) sa určí ako podiel súčinu priemernej mesačnej sumy príslušnej dôchodkovej dávky podľa odseku 1 a počtu rokov získaného obdobia dôchodkového poistenia, a počtu rokov obdobia dôchodkového poistenia potrebného na vznik nároku na starobný dôchodok.
(3) Pri súbehu nárokov na dva alebo viaceré 13. dôchodky sa vyplatí len jeden 13. dôchodok, a to ten, ktorého suma je najvyššia.
(4) 13. dôchodok sa vyplatí v deň splatnosti dôchodkovej dávky v decembri kalendárneho roka, ak § 116 ods. 3 neustanovuje inak.“.
Doterajší siedmy diel sa označuje ako ôsmy diel.
3
4. § 82 sa dopĺňa odsekom 10, ktorý znie:
„(10) Na 13. dôchodok sa odseky 1 až 9 nevzťahujú.“.
5. V § 109 ods. 2 sa na konci pripája čiarka a tieto slová: „ak § 77a neustanovuje inak“.
6. V § 162 sa odsek 1 dopĺňa písmenom d), ktoré znie:
„d) 13. dôchodku.“.
7. V § 163 sa odsek 1 dopĺňa písmenom c), ktoré znie:
„c) 13. dôchodku.“.
8. V § 168a ods. 1 sa za slová „dôchodku podľa § 70 ods. 2“ vkladá čiarka a slová „13. dôchodok pre poberateľa sociálneho dôchodku a poberateľa invalidného dôchodku podľa § 70 ods. 2“.
9. V § 226 ods. 1 sa písmeno o) dopĺňa šiestym bodom, ktorý znie:
„6. priemerné mesačné sumy dôchodkových dávok platné k 31. decembru kalendárneho roka, ktorý predchádza príslušnému kalendárnemu roku, do 31. augusta príslušného kalendárneho roka,“.
10. V § 226 ods. 1 sa písmeno p) dopĺňa šiestym bodom, ktorý znie:
„6. priemerné mesačné sumy dôchodkových dávok platné k 31. decembru kalendárneho roka, ktorý predchádza príslušnému kalendárnemu roku, do 31. augusta príslušného kalendárneho roka,“.
11. V § 226 ods. 1 sa písmeno q) dopĺňa šiestym bodom, ktorý znie:
„6. priemerné mesačné sumy dôchodkových dávok platné k 31. decembru kalendárneho roka, ktorý predchádza príslušnému kalendárnemu roku, do 31. augusta príslušného kalendárneho roka,“.
12. V § 233 ods. 10 a 11 sa vypúšťajú slová „a na účely poskytovania vianočného príspevku“.
13. Za § 293ep sa vkladá § 293eq, ktorý vrátane nadpisu znie:
„§ 293eq
Prechodné ustanovenie k úpravám účinným od 1. apríla 2020
Na 13. dôchodok sa § 293dx nevzťahuje.“.
14. Za § 294 sa vkladá § 294aa, ktorý znie:
„§ 294aa
Zrušuje sa zákon č. 592/2006 Z. z. o poskytovaní vianočného príspevku niektorým poberateľom dôchodku a o doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 555/2007 Z. z., zákona č. 463/2008 Z. z., zákona č. 242/2011 Z. z., zákona č. 338/2013 Z. z., zákona č. 240/2014 Z. z., zákona č. 140/2015 Z. z., zákona č. 242/2015 Z. z., zákona č. 287/2016 Z. z., zákona č. 266/2017 Z. z., zákona č. 289/2018 Z. z. a zákona č. 222/2019 Z. z.“.
4
Čl. II
Zákon č. 328/2002 Z. z. o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 447/2002 Z. z., zákona č. 534/2002 Z. z., zákona č. 463/2003 Z. z., zákona č. 365/2004 Z. z., zákona č. 732/2004 Z. z., zákona č. 592/2006 Z. z., zákona č. 274/2007 Z. z., zákona č. 519/2007 Z. z., zákona č. 643/2007 Z. z., zákona č. 61/2008 Z. z., zákona č. 445/2008 Z. z., zákona č. 449/2008 Z. z., zákona č. 58/2009 Z. z., zákona č. 59/2009 Z. z., zákona č. 70/2009 Z. z., zákona č. 82/2009 Z. z., zákona č. 285/2009 Z. z., zákona č. 543/2010 Z. z., zákona č. 220/2011 Z. z., zákona č. 185/2012 Z. z., zákona č. 80/2013 Z. z., zákona č. 140/2015 Z. z., zákona č. 281/2015 Z. z., zákona č. 125/2016 Z. z., zákona č. 190/2018 Z. z., zákona č. 35/2019 Z. z., zákona č. 153/2019 Z. z. a zákona č. 466/2019 Z. z. sa dopĺňa takto:
Za § 143ak sa vkladá § 143al, ktorý vrátane nadpisu znie:
„§ 143al
Prechodné ustanovenie účinné od 1. apríla 2020
(1) Poberateľovi starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku, invalidného dôchodku, sociálneho dôchodku, vdovského dôchodku, vdoveckého dôchodku alebo sirotského dôchodku podľa všeobecných predpisov o sociálnom poistení, ktoré vypláca útvar sociálneho zabezpečenia ministerstva alebo Vojenský úrad sociálneho zabezpečenia, poberateľovi výsluhového dôchodku, invalidného výsluhového dôchodku, vdovského výsluhového dôchodku, vdoveckého výsluhového dôchodku alebo sirotského výsluhového dôchodku, ktorému bol na tento dôchodok prekvalifikovaný starobný dôchodok, invalidný dôchodok, čiastočný invalidný dôchodok, dôchodok za výsluhu rokov, vdovský dôchodok, vdovecký dôchodok alebo sirotský dôchodok priznaný podľa všeobecných predpisov o sociálnom zabezpečení, na ktoré vznikol nárok do 30. apríla 1998 a stali sa dávkami výsluhového zabezpečenia podľa predpisu účinného od 1. mája 1998 alebo na ktoré vznikol nárok do 30. júna 2002 a stali sa dávkami výsluhového zabezpečenia podľa tohto zákona, a poberateľovi vdovského výsluhového dôchodku, vdoveckého výsluhového dôchodku alebo sirotského výsluhového dôchodku po poberateľovi prekvalifikovaného starobného dôchodku, prekvalifikovaného invalidného dôchodku, prekvalifikovaného čiastočného invalidného dôchodku alebo prekvalifikovaného dôchodku za výsluhu rokov, ktorí majú nárok na výplatu tohto dôchodku v decembri kalendárneho roka vyplatí útvar sociálneho zabezpečenia ministerstva alebo Vojenský úrad sociálneho zabezpečenia v decembri spolu s príslušnou dôchodkovou dávkou 13. dôchodok vo výške priemernej mesačnej sumy príslušnej dôchodkovej dávky vykázanej Sociálnou poisťovňou k 31. decembru kalendárneho roka, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom sa určuje suma 13. dôchodku. Príslušnou dôchodkovou dávkou podľa prvej vety pre
a) výsluhový dôchodok je starobný dôchodok,
b) invalidný výsluhový dôchodok je invalidný dôchodok priznaný z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %,
c) vdovský výsluhový dôchodok je vdovský dôchodok,
d) vdovecký výsluhový dôchodok je vdovecký dôchodok
e) sirotský výsluhový dôchodok je sirotský dôchodok.
(2) Výdavky na 13. dôchodok sú výdavkami osobitného účtu.“.
5
Čl. III
Zákon č. 601/2003 Z. z. o životnom minime a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 410/2004 Z. z., zákona č. 453/2004 Z. z., zákona č. 305/2005 Z. z., zákona č. 592/2006 Z. z., zákona č. 554/2008 Z. z., zákona č. 184/2014 Z. z., zákona č. 378/2015 Z. z. a zákona č. 226/2019 Z. z. sa mení takto:
V § 4 ods. 3 písmeno i) znie:
„i) 13. dôchodok,15)“.
Poznámka pod čiarou k odkazu 15 znie:
„15) § 143al zákona č. 328/2002 Z. z. o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. …/2020 Z. z.
§ 77a a 77b zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení zákona č. …/2020 Z. z.“.
Čl. IV
Tento zákon nadobúda účinnosť 1. apríla 2020 okrem čl. I desiateho bodu, ktorý nadobúda účinnosť 1. januára 2021, a čl. I jedenásteho bodu, ktorý nadobúda účinnosť 1. januára 2023.
Nič v zlom, myslel som to dobre.Čím viac informácii občan má, tým je širšia vzorka prieskumov pre jeho rozhodnutie sa vo voľbách.Mimo týchto uvedených prieskumov som si iné zverejnené mas-mediálne (iných denníkov) prieskumy agentúr niečo nad 1000 respondentov, resp. virtuálne voľby nevšimol.Tie uvedené vzorky “virtuálnych voličov” by mali byť jedny z najširších.V mnoho tisíckach občanov.Cca. pol milióna – milión dôchodcov SR, starších občanov ani nemá internet, prípadne na ňom nevedia pracovať – ale, zaslúžené volebné právo takisto majú.Dokonca ešte poberajú z rôznych dôvodov dôchodky poštou a pod.Sú aj iné individuálne situácie.Nato poniektorí politici akoby zabúdali.Ak nemyslíme oficiálne prieskumné agentúry, v šírke vzorky prieskumov cca 1000 (+) ľudí, ktoré sú tak často mnohými, aj politikmi rôznych politických strán spochybňované.Na základe údajov z minulosti na to bolo už viac krát poukazované. (mediálne).Prajem všetkým pekný a slnečný deň.
V dobe keď sme výsluháči (VD) nemali valorizované dôchodky (rep. valorizácia bola nula), od Kaliňáka a Glvača hrozilo zdanenie našich dôchodkov o 10% resp. 19%, náš boj s týmito prebiehal celú jeseň 2012. Vtedy vládla strana postavená na našich istotách – SMER SD -, ktorý vo voľbách 2012 získal neuveriteľných 83 poslaneckých kresiel. Opozícia bola takto vygumovaná.
Teraz pred voľbami tá istá strana sľubuje všetko možné a najmä nemožné, aj každému dôchodcovi (mimo VD) ešte 450 euro na konci roka, iba ich treba voliť.
Apolitičnosť zabezpečuje médium? v tomto prípade “nezávislý” denník PRAVDA?
A čo čitatelia iných “nezávislých” denníkov, ktorí za pravdou nechodia do PRAVDY ale do svojich?
Je to rovnaké ako toľko kritizovaný “OĽANO kvíz”: https://rozhodni.obycajniludia.sk/
Urobme si aj my generálku parlamentných volieb 2020.Denník Pravda spustil virtuálnu anonymnú anketu na dnes od 07.00 – 22.00 hod.
Výsledky ankety budú známe dnes večer po 22.00 hod.Anketa je dostatočne anonymná a spĺňa tiež apolitičnosť tejto rubriky ako aj webu.
Ak to bude webmajstrom p. Badom povolené. … https://volby.pravda.sk/virtualne-volby/
/pre informáciu/.
Sme tu v tejto diskusii, samí vyskužili (možno aj aktívni) príslušníci silových rezortov. A dúfam, že nenapíšem nezmysel,keď skonštatujem, že sme zvyknutí na tvrdšie slova, vety a myšlienky, možno viac, ako kadejakí kaviarenskí alebo krčmoví štamgasti, nehovoriac o bežných ľuďoch. A hlavne otrlejší. Preto si dovolím napísať, že:”všetko sa dá, len treba chcieť”. Ale keď čítame medzi riadkami, tak mi to vychádza opak, ž.Že by sa aj chcelo, len sa žiaľ už nedá. Resp. nestíha. To čo odznelo včera na TV staniciach, sa trošku opozdilo. Malo to odznieť tak pred pol rokom, lepšie ešte skôr.Dokonca to môže byť aj kontraproduktívne. Stačí, keď zajtra, za dva dni, za týždeň, vystúpi na obrazovke dajaké gorilie mláďa, cvičený šimpanz, narkoman, ci podobný úchyl a skonštatuje:”ja vám ľudia síce nesľubujem, že do konca februara toto prejednáme, ale garantujem, že po voľbách , keď ma zvolíte, to bude prvá vec, čo do parlamentu predložím. A keď to nedodržím, dávam verejný prísľub, že v ten deň podám demisiu”. No a verte, že v ten okamih, naberie podpäťpercentná strana možno násobne hlasov viac. Či?
To, čo dnes splodili hlavy troch koaličných politikov, je ukážka straty nielen obyčajného sedliackeho rozumu, ale aj dôkaz o tom, že koalícia si sama priznáva beznádejnosť situácie v akej sa, 18 dní pred voľbami, ocitla. Ono to síce začalo už vystúpením predsedu vlády SR, ktorý pred celou slovenskou verejnosťou na plné ústa povedal, že … „ život v Bratislave je úplne iný ako na zbytku Slovenska. Bratislava je jedna bublina a mnohí, ktorí tu žijú ani netušia, ako sa reálne žije za priemerný plat alebo minimálnu mzdu v niektorej z fabrík a ako sa dá alebo nedá vyžiť“ … Človek nemusí vedieť čítať s porozumením na 100 %, a aj tak mu tieto slová jednoznačne hovoria, že ten čo ich povedal, priamo priznal, že Slovensko, okrem Bratislavy, je krajinou chudoby a biedy. A tak si úplne normálne, každý trocha uvažujúci človek, dá ozaj jednoduchú otázku. A kto zato môže ? No predsa vláda, ktorá tu posledných 12 rokov vládla. Čiže terajšia koalícia. Toto samo o sebe stačí nato, aby si každý volič veľmi, ale veľmi jasne uvedomil, ako sa bude mať ďalšie 4 roky, ak ich opäť zvolia do čela štátu.
To, že koalícia je skutočne v koncoch, potvrdzujú aj jej skutky, ktoré dnes napadli triumvirát pánov: Fico, Pellegrini a Danko. Chcú totiž zvolať zasadanie národnej rady, ktoré ale nemá oporu v žiadnej logike. Ani politickej, ani sedliackej ale ani v jednoduchých počtoch. Chcú totiž rozhodnúť o niečom, čo aj keby sa im to podarilo presadiť, nijako nedokážu voličom garantovať. Totiž …
dokončenie tu: http://doko.blog.portal.sk/detail-panicky-strach-opantal-koaliciu-.html?a=90848197c0e614a9de66888e63d837a6
Chlapi, reči sa hovoria a chlieb sa je. Či tak, alebo onák, politici sa vždy vadili, vadia a vadiť sa budu. Ale podivajte sa dnes na TV. Ide sa zvolavať mimoriadná schôdza NR kvoli 13-tému SD. A či v BA sa vedu kaviarenské reči, V Terchovej krčmove a na východe vychodniarske? To je hádam jedno. Keca sa všade, lebo ústava to dovoľuje… Hlavne aby všetko viedlo k tomu, aby platila predchadzajúca veta.
Ja len na margo volieb zo zahraničia “Zahraničný Slováci”. Neprichádza mi to kóšer, veď v drvivej väčšine “zahraničných Slovákov”, ktorý nemajú na území SR trvalý pobyt ide o osoby, ktoré tu neboli niekoľko rokov a hlavne tu nežijú: Pýtam sa aké majú asi informácie, ako sa na Slovensku žije a od koho ich majú ? A ten enormný záujem o parlamentné voľby v tomto roku (údaje hovoria o cca 50-60 tisíc občanoch), v minulosti bol záujem cca 6 tis. osôb. Nezdá sa mi to náhoda. A fakt, že zo zahraničia nám “pomôžu” zvoliť tú správnu vládu sa mi nezdá kóšer.
“A potom si dovolí Peter Pellegrini povedať, že „v Bratislave sa nežije skutočný život, tak ako sa nežije skutočný slovenský život u ľudí v zahraničí”… viac: https://www.aktuality.sk/clanok/763172/komentar-petra-bardyho-ficov-a-pellegriniho-antisocialny-stat/?AT=wgt.hp_hp-najcitanejsie-3hod.c.x…A.
Ja snáď len toľko – väčšina z nás žije skutočný život, taký život, ako je od r. 2012 opísané aj na tomto webe.Nie všetci z BA sme bratislavská kaviareň, či horných 10 tisíc…
Malá sonda do duše národa
Sme znudená krajina väčšinovo pasívnych občanov, z genetikou kradnutia, podvádzania, rodinkárstva, závisti, občianskeho zápecníctva, bojazlivosti prezentovanej ako opatrnosť, anonymného virtuálneho hrdinstva a večnej ublíženosti, v ktorej lone sa rodia politici sľubov a konfliktov. Aj preto káričku nemá kto ťahať.
Ale tí doterajší už svoj čas dostali, nevyužili ho pre nás iba pre seba, tak nech idú a dajú priestor iným, horšie nemôže byť ak, tak iba dočasne.
Ako píšete p. kolega nižšie,cit: “Samozrejme, že neverím že by kadejaké gorilie mláďata, cvičení šimpanzi,pozemkoví podvodníci, exsupermani, či drogoví díleri, a podobné individua čo sa pretrčajú momentálne na obrazovkách vôbec si ich prečítalí, počas ďalších 4-roch rokov. Nie to ešte riešili”.
Ja iba dodám, tak mne to je už jedno, max. do roka končím vďaka stavu nášho zdravotníctva…, preto vás p. kolega a všetkých podporím, voľte rokmi osvedčené strany, však oni už vedia ako na nás, na ovečky. Neverte že to dokáže zmeniť iný slovák, potrebujeme vodcu, pevnú ruku a tú máme rokmi overenú a osvedčenú u pp. Fica, Danku a Harabína.
Pekne slnečný deň prajem.
K M.Pálfimu a Š Murckovi:
Kamaráti (obidvaja ste), je to tak dajak, ako píšete. Len treba zvážiť, setsakramentsky zvážiť, koho pripustime ku kormidlu po tom prestupnom februári. Či osvedčenu klasiku, aj s jej občasnými výstrelkami(veď kto nič nerobí nič nepokazi), alebo šuflikantov, proti ktorým je aj chrobák Truhlík “hadra”, pretože všetko vedia, všade boli a tam kde neboli sa chystajú zajtra.
Ja osobne napríklad, aj keď v poslednom skoro roku mám nejaké zbytočné starosti,ktoré nemuseli nastať a ktoré by sa dali vyriešiť fakt možno lusknutím prsta tak do týždňa-dvoch, keby sme všetci vo veci zainteresovaní boli čo k čomu-jak sa vraví.Samozrejme, že neverím že by kadejaké gorilie mláďata, cvičení šimpanzi,pozemkoví podvodníci, exsupermani, či drogoví díleri, a podobné individua čo sa pretrčajú momentálne na obrazovkách vôbec si ich prečítalí, počas ďalších 4-roch rokov. Nie to ešte riešili. Takže pomaly ale isto rieším, vysvetľujem a domáham sa, keď mi to čas dovoľuje. No a ako SD-VD mám času habadej, tak pomaly ale isto(aspoň dúfam)sa snažím aj ten čas dajak zabíjať -:)
Doplnenie komentára 6. februára 2020 o 8:12
Po zbabranom (aj pre nás vd-sd) samostatnom vládnutí smeru-sd v r. 2012-2016, veľa z nás vd aj sd dôchodcov volila v r. 2016 do terajšej vládnej koalície sns, krúžkovali sme našich kolegov.Je to v komentári z 22. marca 2016 o 8:32 … https://www.bezpzlozky.eu/2015/10/ako-podporit-tento-web-www-bezpzlozky-eu/ … kto chce, si pozrie…
Je pravdou, že situácia sa v prieskumoch agentúr celého spektra všetkých politických strán zase dynamicky menila a neustále mení a to najmä po r. 2018, vražde novinára a jeho snúbenice.Ľudia sú naštvaní snáď na všetko, čo bolo pred tým pod pokrievkou 30 r., a teraz sa akoby čarovným prútikom vyplavilo všetko na povrch.(odtrhol sa ventil).Akoby nám mnohým Slovákom chýbal pud sebazáchovy.(aj pri voľbách?)A vsádzali ako v lotérii (krúžkovali-aj pri par. voľbách sami proti sebe samým, proti vd a sd) sme na rýchle a lacné riešenia.Čo sa nevyriešilo za 30 r., nie je predsa možné vyriešiť lusknutím prsta hneď a zaraz za – 1 rok… naviac aj nakoniec od r. 2018 už predsa neplatí “skutok sa nestal”.Doba sa zmenila – všetko je iné.
No to viete chlapi, je to už raz tak. To sa to gazduje kadejakým “šedým eminenciam” , keď nenápadne zoberu tu euro, tam dva, onám tri a viac, aj nám vyslužilcom. S oddôvodnením, že pred 20-30 rokami sa stala chyba vo výpočtoch v halieroch a dneska po “hlbkových kontrolách” sa to prejavuje už v eurách.Alebo, že nemaš nárok na započítanie napríklad 5 rokov do VD, lebo si skončil štatnu službu deň pred platnosťou zákona…písal som už tu niekde o tom a korenšpondenciu s uradmi na túto tému už vediem skoro rok. No tak potom sa nečudujme, že osobný šofér “šedej eminencie” vysokého úradu má plat jak minister. Len tak mimochodom na porovnanie: šoferi kamionov(44-tonové jazdné súpravy), berú poväčšinou minimálne platy, či v ČESMADe, alebo v UNASe .A u prepravcov jak ja ich nazývam “šuflikantov” ani toľko a žijú z diet obdoba cestovných príkazov, jak sme ich poznali my dakedy),na ktoré narok majú a sú v každom štáte rôzne(u nás najnižšie) Viem o čom píšem- bol som kamionista, celých 10 rokov, po odchode zo št. služby.
a este toto nie blud, toto pravda (krute aj pre vojnovych veteranov nie iba pre profesionalov) cit.:
Priemerný mesačný plat osobného šoféra generálneho tajomníka služobného úradu Ministerstva obrany SR RSDr. Jána Hoľka bol za minulý rok 4498 eur. Upozornili na to predstavitelia hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO), podľa ktorých ide o výsmech do tváre všetkých vojakov a zamestnancov rezortu obrany.
suhlasim s olano
potom sa dobre predavaju pozemky v tatranskych matliaroch, zruboch, sirave a inde po 15 euro.
volme s rozumom (dankovym a holkovym
po dlhodobejšom prezeraní ficovych videí k volbam som takisto ako p. palfi prišiel k zaveru ze najlepsie zlo je volit novy smer, sns a hid., dokonca maju celkom zrusit vlaky aj cesty autom po nasich dalniciach cez tunel visnove !
ludia dochodcovia nedajme sa a volme najlepsie zlo a este vam zostane i na nevalorizaciu a istoty.
kotleba: ZOSTATNIME STRATEGICKE PODNIKY , lacnejsia elektrina, teplo aj voda.
priatelia , vyhlasujem sutaz o najvacsi blud a podvod prihlaste sa, to je nas program.
Reakcia na komentár Š.Murcko napísal: 4. februára 2020 o 10:47
Voľby do parlamentu 2020 … voliť “menšie zlo” ? … súhrn komentárov tejto rubriky od 17. januára 2020 o 9:18 veľa toho pre každého z nás napovie.
OĽaNO, Za Ľudí, PS-Spolu, /SaS – (zrušenie VD ?)/… – bolo (je) podľa uvedených návrhov zákonov (v komentároch) predpokladané zdanenie VD o 50 % tzv. celoplošne /kolektívnou vinou/ – u 160 až 180 ? útvarov silových zložiek (FMV, FMO, MV SR, MO SR), po boji výsl. dôchodcov, resp. odmietnutím recyklovaných návrhov zákonov terajšou vládnou koalíciou od r. 2014 po 6-tý krát – zdaňovanie VD neprešlo… (zatiaľ…).
Smer-om SD predpokladané zdanenie z r. 2012 bolo navrhované o 19 % resp. stabilizačný odvod bol plánovaný vo výške 10 % – po boji výsl. dôchodcov zdaňovanie nebolo realizované.
Každý sa tam v uvedených komentároch od 17.1.2020 nájdeme… hrá sa vo voľbách 2020 o veľa (pre nás VD o všetko) ?… nezabudnime.
Najnovšie informácie z prostredia rezortu MO SR z dennej tlače:
Horezza a.s. (100% akcionár MO SR) odpredala pozemky v Tatranských Matliaroch a Tatranských Zruboch v intraviláne mesta Vysoké Tatry za cenu 15 € za m/2. K predaju pozemkov sa vyjadril aj poslanec mesta V.Tatry s tým, že mesto tam mohlo vybudovať parkovisko alebo nájomné byty. Zaujímavé je zdôvodnenie hovorkyne MO SR, ktorá sa oháňa skutočnosťou ,že väčšiu časť areálu v Tatranských Matliaroch odpredalo “bývalé vedenie” Horezzy a.s. (akokeby MO SR aj predtým nebolo akcionárom a ako keby nevymenovalo toto “bývalé” vedenie) a vrchol drzosti je tvrdiť, že okrem iného sa museli odpredať pozemky pre “vysoké náklady na údržbu”. Pozrel som sa na účtovné výkazy Horezza a.s. ako si vedie už “nové” vedenie spoločnosti a našiel som údaj, že v roku 2017 spoločnosť vykázala zisk (fakticky stratu) – 600.985 € a v roku 2018 už síce kladné číslo zisk 316.181 €, ale len za cenu predaja vlastného majetku a nie z vlastných výkonov.
Nech si každý spraví z týchto maličkostí svoj názor a nepátra po veľkých veciach na MO SR lebo mu nebude chutiť jesť a zdvihne sa mu tlak čo v našich rokoch môže zle skončiť.
Ďalšou perličkou je údaj, že osobný šofér vedúceho služobného úradu Jána Hoľka (šedá eminencia ministerstva má priemerný mesačný plat za rok 4.498 € a to je bez VŠ a maturity.
e.
Vážení kolegovia,
na stránke Asociácie policajtov vo výslužbe https://www.asociaciapolicajtov.sk/index.php/9-uvod/295-oznam-volby 2020 bolo 1.2.2020 k Voľbám 2020 Prezídiom APVV uverejnených 6 otázok aj s odpoveďami ako sa politické strany zachovajú k osobitnému systému soc.zabezpečenia bezp. a ozbrojených zložiek, systému valorizácie,aké zmeny navrhujú…….Je to celkom zaujímavé čítanie.
Mrzí ma, že Ústredná rada ZV SR v danej oblasti nespolupracuje s APVV a sú to otázky len za APVV.
Myslím si , že UR ZV SR musí spolupracovať aj teraz pred voľbami a chrániť záujmy svojich členov i nečlenov , aby bolo jasné aké stanoviska k osobitnému systému soc. zabezppečenia zaujímajú politické strany v prípade vládnutia po voľbách 2020. Na stránkach https://zvazvojakov.sk/ k tomu nieje nič.
Zaujímavá informácia zo Švédska (zdroj nyheteridag.se):
Iracký minister obrany aj s manželkou poberá sociálne dávky vo Švédsku.
Prebieha vyšetrovanie zneužívania švédskeho sociáneho systému. Iracký minister obrany má od roku 2015 švédske občianstvo a stále poberá sociálnu odporu. Má falošnú registráciu miesta trvalého pobytu. V žiadosti o sociálnu dávku uviedol, že nemá žiadne príjmy a ni jeho manželka, ale patra medzi najbohatšie rodiny v Iraku. Jedenkrát ročne navštívia Švédsko na 1 týždeň, aby vyplnili doklady umožňujúce ďalšie poberanie dávok a byt , kde vykazujú trvalý pobyt prenajali inej osobe.
Toto je len vrchol ľadovca, ktorý svedčí o rozsiahlom probléme zneužívania švédskeho sociálneho systému zo strany cudzincov a kedže ich tvoria najmä emigranti platí trend nevidieť, nepočuť a nehovoriť.