Verejný priestor pre diskusiu www.bezpzlozky.eu
Pavol Bada administrátor www.bezpzlozky.eu zrozumiteľne vyjadril svoj zámer vytvoriť verejný priestor pre diskusiu a prezentáciu odborných stanovísk k oblastiam záujmov cieľovej skupiny, ktorá svoj kariérny život alebo záľubu spojila so sférou vojenstva, bezpečnosti, ochrany života a majetku.
Ako sa ďalej sám vyjadril, určite sa časom objavia neprajníci tohto webu, ktorí budú spochybňovať jeho existenciu a obsah. Som však presvedčený, že to, čím sa od iných profesijne a odborne zameraných stránok odlišuje, je okrem zaujímavého obsahu predovšetkým uplatnenie práva na priestor verejne sa vyjadriť, ako základného práva občana demokratickej spoločnosti a teda aj občana-vojaka, občana-policajta a ďalších občanov v služobnom pomere vykonávajúcich náročnú a obetavú službu v prospech celej spoločnosti.
Vytvára priestor na právo kriticky sa vyjadriť k tomu, čo je pre iných „tabu“ a neprijateľné z hľadiska ohrozenia osobných ambícií a pozícií, čo zakrývajú rúškom uzavretosti systému, či riešenia problémov výhradne služobnými postupmi pod hrozbou postihov nositeľov kritických názorov dožadujúcich sa nápravy krívd a omylov.
Preto by mal web www.bezpzlozky.eu dôsledne napĺňať obsah výroku Voltaira : „Nesúhlasím s tým čo hovoríš, ale do poslednej kvapky krvi budem brániť tvoje právo povedať to“. Právo vyjadriť sa musí mať, tak ako uvádza Pavol Bada určité osobné regulatívy, ktoré nepoškodzujú ľudské a občianske práva iných občanov garantované Ústavou Slovenskej republiky. Podľa J.J. Rousseau: „Moja sloboda ( v našom prípade vyjadrenia sa) končí tam, kde začína sloboda druhého“.
Obmedzenia vo vyjadreniach môžu byť dané len zo zákona, ale nie subjektívnym rozhodnutím jednotlivca. Ak má byť náš postoj kritický, mal by mať podľa I. Kanta dve roviny. Prvá rovina je mať odvahu kriticky myslieť a druhá ak chcem kritizovať , tak kritizovať na pevných rozumových základoch.
Nechcime za každú cenu odhaľovať pravdy, lebo ako to v živote často chodí žiadna pravda nie je absolútna a každý sa snaží prezentovať svoju pravdu.
Jaroslav Junek
- – – – – –
Avízo pre diskutujúcich
Web bezpzlozky.eu je nestranný, nepodporuje žiadnu politickú stranu.
Jedným zo základných princípov jeho fungovania je, že odmietame aktívne spájanie sa s politikmi a politickými stranami.
Mali by sme sa snažiť odhaľovať najmä predsudky, omyly, pochybenia, porušenia práva a etických noriem ku ktorým sa zaväzoval vstupom do služobného pomeru každý vojak ozbrojených síl a príslušník bezpečnostných a záchranárskych zložiek.
Webmajster
- – – – – – –
Odpoveď MO SR na otázky kolegu Vratislava Mojša tu:
Ing. Ľubomír Dubeň napísal: 19. júna 2016 o 17:06
Pripojím svoj názor k blogu pani Ľubice Navrátilovej.Či sa predĺžovanie dôchodkového veku týka mužov alebo žien: tí všetci, ktorí získali svoje nároky na priznanie starobných dôchodkov na základe pracovných kategórii a kategórii funkcií, tieto nároky získali k 31. decembru 1999 a tým splnili ustanovenia zákona č. 100/1988 Zb, t.j. §§ 21 a 174, ako aj § 274 zákona č. 461/2003.Pre tých všetkých by bolo predĺžovanie dôchodkového veku podľa mňa retroaktívne.V súčasnej dobe sa to už týka viac § 174 zákona č.100/1988, kde sa v nárokoch pracovných kategórii a kategórii funkcii bude dobiehať do budúcnosti, pričom už bol zrušený aj dátum 31. decembra 2024.Ešte k odpočtu detí pre ženy-kolegyne o ktorom pani Ľubica Navrátilová píše:
Odpočet detí pre ženy-kolegyne na skorší odchod do dôchodku bol ukončený najneskôr pre rok narodenia do 31. decembra 1961.Čo to znamená v praxi pri nárokoch týchto kolegýň na získanie nárokov na starobné dôchodky na základe kategórii funkcií.Uvediem konkrétny príklad-pre ilustráciu, ktorý konkrétne mohol nastať, resp. v budúcnosti nastane.U ženy ktorá sa narodila do 31. decembra 1961, mohla napr. pri 2 deťoch požiadať o starobný dôchodok na základe kategórii funkcii (MIX – I. aj II.) na základe §§ 21 (reorganizačné a zdravotné dôvody v I. ktg.funk.) a § 174 po odslúžení 15 rokov v týchto kategóriách vo fyzickom veku 59 rokov – odpočet za dve deti, rovná sa napr. vo fyzickom veku 57 rokov.
Tým, že sa tieto kolegyne narodili po 31. decembri 1961, resp. od 1. januára 1962, rozdiel je podľa mňa iba v tom, že pri svojich žiadostiach o starobné dôchodky na základe kategórii funkcii budú – mali by byť posudzované ako muži, t.j. bez odpočtu rokov na detí a to podľa § 174 po 15 odslúžených rokoch vo fyzickom veku 59 rokov namiesto zvýhodnených 57 rokov.Iný prístup k týmto nárokom by bola podľa mňa retroaktivita.Uviedol som jeden príklad, ale tento prístup-postup by mal platiť pre všetke ženy-kolegyne, ktoré sa narodili po 31. decembri 1961 a nárok na starobný dôchodok podľa kategórii funkcii im už k 31. decembru 1999 vznikol.U tých všetkých by predĺžovanie dôchodkového veku nemalo nastať.Môj pohľad.Alebo sa mýlim?..
Predlžovanie veku odchodu do dôchodku:
http://blog.etrend.sk/lubica-navratilova/kto-bude-mat-od-roku-2017-zvyseny-dochodkovy-vek-2.html
Myslím si, že podobne to vyzerá aj na Slovensku:
http://kovalcik.bigbloger.lidovky.cz/c/451905/Nalepkovani-starobnich-a-invalidnich-duchodcu-bylo-dost.html
Teraz trochu teórie a zamyslenie sa nad možnou budúcnosťou v dôchodkovom zabezpečení podľa INESS:
http://blog.etrend.sk/iness/dochodky-v-politickom-ohrozeni-.html
Úvahy o budúcnosti dôchodkového systéme v tlači:
http://mirokotov.blog.sme.sk/c/420922/dozivotne-dochodky-z-druheho-piliera-je-potrebna-naprava.html?ref=tit
Práve pre nižšie uvedené okolnosti by MPSVaR a Ministerstvo financií Slovenskej republiky valorizáciu dôchodkov malo posudzovať/vnímať veľmi citlivo, najmä až počas svojej pracovnej kariéry každý jeden dnes už dôchodca, aj výsluhový, platil odvody zo svojej mzdy do sociálnej aj zdravotnej poisťovne.Zároveň brať v úvahu, aby nedošlo k neodôvodnenej nivelizácii dôchodkov – zníženiu kúpnej sily dôchodcov voči energiám, liekom, tovarom, či službám..bližšie k neodôvodnenej nivelizácii/valorizácii v linku:
http://merit.slv.cz/PL.US16/2006,forced2012676 – link sa preklikáva: (bolo už uvedené) – kliknúť na “Zobraziť rozhodnutie datované dňa: 30.4.2008”.
Pre upresnenie v predchádzajúcom príspevku som myslel pod chránenou osobou dôchodcu: TZ § 139
Chránená osoba (Trestný zákon) Definícia: (1) Chránenou osobou sa rozumie
a) dieťa, b) tehotná žena, c) blízka osoba, d) odkázaná osoba, e) osoba vyššieho veku, f) chorá osoba, g) osoba požívajúca ochranu podľa medzinárodného práva, h) verejný činiteľ alebo osoba, ktorá plní svoje povinnosti uložené na základe zákona, alebo i) svedok, znalec, tlmočník alebo prekladateľ.
(2) Ustanovenie odseku 1 sa nepoužije, ak trestný čin nebol spáchaný v súvislosti s postavením, stavom alebo vekom chránenej osoby.
Zdrojový zákon: Zákon č. 300/2005 (Trestný zákon) – § 139 .. preto som aj uviedol potrebu citlivého prístupu v týchto otázkach /dôchodcov/.
Ku článku v Pravde.K úprave valorizácie dôchodkov je zamerané aj PVV-Sociálna politika.Preto pohľad JDS a MPSVaR by sa mal mať rokovaniami o čo oprieť a zbližovať – a nie rozdiel medzi nimi zväčšovať..čo sa týka MF SR a jeho odobrenia dostatku financií, stačí nahliadnuť na: “Sociálna poisťovňa (SP) dosiahla za prvé tri mesiace tohto roka prebytok 556,2 mil. eur.”..celý článok je v rubrike – Diskriminácia výsluhových dôchodcov – (Milan Kolen PP napísal 21. mája 2016 o 14:01).
Z článku – Švejna: “Prvý pilier akútne opravujeme ako starú bytovku”..”Smer v roku 2012 presadil penzijnú reformu, ktorá mala deficitný prvý pilier stabilizovať”..ten uvedený prebytok 556,2 mil. eur, už najskôr bude výsledkom stabilizácie prvého piliera po penzijnej reforme po roku 2012, ako tak vyzerá.To vyznieva ako by sa blýskalo na lepšie časy.Či zase sa nájde dôvod rozhodnúť, nedá sa, či nie je z čoho?Veď na každého jedného dôchodcu sa vzťahuje štatút “chránená osoba” aspoň čo sa TČ vo verejnom živote – na nich spáchaných týka..tak sa peniaze jednoducho nájsť musia, koľko je potreba.
http://www.aktuality.sk/clanok/329574/programove-vyhlasenie-tretej-vlady-roberta-fica/ – vybral som z PVV – Sociálna politika.
– “Vláda vytvorí možnosť programového výberu v II. dôchodkovom pilieri. Súčasné nastavenie podmienok pre vyplácanie dôchodku z II. piliera programovým výberom umožňuje využiť túto možnosť len pre menší počet sporiteľov. Je vhodné, aby sporiteľom bolo umožnené slobodne sa rozhodovať, ako so svojimi úsporami naložia.
– Vláda uskutoční úpravu valorizácie dôchodkov pri zachovaní dlhodobej udržateľnosti verejných financií. Súčasný vývoj makroekonomického prostredia, ktorý je značne poznačený stagnáciou či dokonca poklesom cien, vedie k príliš nízkej valorizácii dôchodkov. Vláda chce tento stav zlepšiť.
– Vláda si uvedomuje, že je potrebné pozornosť naďalej zameriavať na poberateľov nízkych dôchodkov a zlepšovať ich životnú situáciu. Vláda zabezpečí zvýšenie vianočného príspevku pre dôchodcov s dôrazom na starodôchodcov.
– Vláda bude znižovať administratívnu záťaž spojenú so sociálnym poistením. Bude pokračovať v prijímaní opatrení, ktoré povedú k ďalšiemu zníženiu administratívnej záťaže zamestnancov, zamestnávateľov, samostatne zárobkovo činných osôb a ďalších poistencov, a posilní proklientský prístup týchto inštitúcií. V tejto súvislosti prehodnotí existujúcu štruktúru fondov sociálneho poistenia.
– Vláda prehodnotí možnosť zavedenia jednotnej lekárskej a sociálnej posudkovej činnosti s cieľom zjednodušiť posudzovanie zdravotného stavu a zefektívniť výkon posudkovej činnosti. Súčasný stav právnej a organizačnej úpravy posudkovej činnosti v praxi okrem iného spôsobuje nadmernú byrokraciu, s ňou spojenú administratívnu záťaž pre občanov, vyššiu nákladovosť a neefektívnosť procesov. Vláda chce tento stav zlepšiť.
– Vláda zvýši informovanosť ľudí o ich súčasných a budúcich nárokoch na dôchodok, a to v celom dôchodkovom systéme. Zároveň zabezpečí primeranosť a kvalitu poskytovaných informácií s cieľom ľahšie sa rozhodnúť o svojom zabezpečení v starobe.
– Vláda bude pokračovať v podpore dobrovoľného sporenia na dôchodok tak, aby občan mohol získať vyšší doplnkový dôchodok v budúcnosti. – Vláda zároveň prehodnotí možnosť využiť doplnkové dôchodkové úspory na financovanie skoršieho odchodu do dôchodku z dôvodu neuplatnenia sa na trhu práce v preddôchodkovom veku. Úspory z dobrovoľných dôchodkových schém sú a stále viac budú dôležitým zdrojom zvýšenia životnej úrovne na dôchodku.
Rozvíja sa diskusia a názory na ďalší spôsob valorizácie. Iný pohľad má Jednota dôchodcov Slovenska a iný ministerstvo. Viď článok v Pravde:
http://spravy.pravda.sk/domace/clanok/393891-dochodky-treba-zvysovat-lenze-ako/
Konečne to tu niekto vysvetlil aj pre nás laikov, už mi to tu niekedy pripadá ako diskusný web len pre právnikov. A oni nehovoria stále rečou môjho kmeňa
V prípade legislatívy ČR je to jasné. Kategórie skončili v roku 1992 a pre tých, čo to nestihli bola daná možnosť pomerného zníženia veku odchodu do starobného dôchodku, ak slúžili k 31.12.1992 . To znamená, vojak vedel, že má odslúžený príslušný počet rokov (15-19) a bude mať nárok na zníženie veku pre odchod do starobného dôchodku, preto si podali žiadosť o prepustenie zo služby a odišiel. Bolo mu umožnené znížiť si vek pre odchod do SD.
Problém je na území SR, že v legislatíve bolo skončenie kategórií k 31.12.1993 a možnosť zníženia veku pri odchode do starobného dôchodku, ak vojaci slúžili k 31.12.1993. Vojak takisto vedel,že má odslúžený počet rokov (15-19) a bude mať nárok na zníženie veku pre odchod do starobného dôchodku, podal si žiadosť o prepustenie zo služby a odišiel. Ale potom novelou zákona sa skončenie kategórií posunulo k 31.12.1994 a takisto možnosť zníženia veku pri odchode do starobného dôchodku, ak slúžil k 31.12.1994.
A ďalšie roky sa to opakovalo až do 31.12.1999.
To znamená, že v roku 1992,1993,1994,1995,1996,1997,1998 a 1999 si vojak prečítal znenie zákona o sociálnom zabezpečení, vyhodnotil si, že spĺňa počet rokov (15-19) podal si žiadosť o prepustenie ku koncu roka a s dôverou v platný zákon čakal, že bude mať nárok na zníženie veku pre odchod do SD. Reálne sa to splnilo len vojakovi ktorý túto procedúru absolvoval v roku 1999. Mal šťastie, keby sa v roku 1999 menil zákon, že kategórie budú pokračovať, tak by ani on nespĺňal podmienku na zníženie veku.
Jasnejšie sa to nedalo vysvetliť.
Odkaz pre: Jan napísal: 18. mája 2016 v 18:47
Dovolím si odcitovať text z nášho spriazneného blogu : – Doko blog – kde pod názvom – Nároky vyplývajúce zo zaradenia zamestnaní do I. a II. pracovnej kategórie sa zachovávajú – je uvedená aj časť dôvodovej správy k predmetnému ust. § 174:
…”Ustanovení zabezpečuje snížení věkové hranice pro odchod do starobního důchodu občanům, kterým k datu účinnosti chybí ke vzniku nároku na důchod z I. pracovní kategorie (I. nebo II. kategorie funkcí) krátká doba s tím, že podmínkou tohoto nároku je, že uvedené zaměstnání (služba) trvalo k datu 31. prosince 1992,) byly zmírněny negativní dopady nové právní úpravy na ty pracovníky, kterým přijetí zákona zabrání získávat další “preferované” doby zaměstnán. Datum omezující zápočet doby zaměstnání (služby) získané v preferované pracovní kategorii (kategorie funkcí) je stanoveno tak, aby se vztahovalo na všechny pracovníky, kteří získali delší dobu takového zaměstnání (služby).”
Z uvedeného teda vyplýva veľmi jasný záver, že formulácia … “uvedené zaměstnání (služba) trvalo k datu 31. prosince 1992…” bola vedomá a mala slúžiť Ad hoc, teda výslovne len k uvedenému dátumu 31.12.1992 a vôbec nemala byť automaticky prenášaná k inému dátumu. Takže lingvisti nám asi veľmi nepomôžu, pomohli by vzdelanejší poslanci.
Iba upresním: myslel som § 174 ods. (2). Podmienkou vzniku nároku na starobný dôchodok podľa odseku 1 je, že zamestnanie I.
pracovnej kategórie alebo služba I. alebo II. kategórie funkcií trvali k 31. decembru 1999..nemyslel som náhradné doby – dôchodkové poistenie (stredné školy a pod.)
Z 12 000 žiadostí o starobné dôchodky na základe pracovných kategórii a kategórií funkcií bolo kladne vybavených zatiaľ približne 10 000, 2 000 žiadosti bolo zamietnutých.Až by odborníci, právnici, legislatívci..potvrdili, že zrušenie odstavca (2) paragrafu 174 vyrieši tento problém 2 000 kolegov a zároveň nepoškodí ďalších 5 000 budúcich žiadateľov výsluhových dôchodcov, ktorí budú o starobné dôchodky na základe kategórii funkcií žiadať a postupne vo svojich nárokoch dobiehať do budúcna aj cez zrušený dátum 31. decembra 2023 – tiež podporujem jeho zrušenie.
Zároveň: V tlačenom denníku Hospodárske noviny zo dňa utorok 10. mája 2016 je na prvej a jedenástej strane článok: Vláda chystá skratku do dôchodku.Pre státisíce ľudí.Titulky podčlánkov sú: Do dôchodku skôr.Pomoc ťažko pracujúcim.Systém niektorých zvýhodňuje.Tlačiť na firmy.”Cieľom v nasledujúcom období je predovšetkým zatraktívniť celý systém doplnkového dôchodkového sporenia”..Michal Stuška, hovorca ministerstva práce.Šéfovi odborového zväzu KOVO Emilovi Machynovi sa pozdáva systém dôchodkovej skratky v Česku, podľa neho je však nastavený skôr pre solventnejších ľudí.Bližšie v denníku, škoda.. nemám momentálne predplatenú elektronickú podobu denníka HN.
Uviedol som to vzhľadom na body:
Bod: 14 a 15, kde je uvedené: “Problém je potrebné riešiť v pripravovanej novelizácii zákona č. 461/2003 Z. z.” – v rubrike Diskriminácia výsluhových dôchodcov – autor Dr. Milan Kolen.(neprenášal som to z dôvodu obsiahlosti bodov).
.
No, podľa môjho názoru nie je to normalné, aby zoslabnutí a chorľaví výsl. dôchodcovia sa nemohli normálne dočkať svojho SD zákonným spôsobom v riadnom 2-mesáčnom termíne. Pýtam sa , koho to baví nás ťahať po súdoch. Často to aj tak dopadne zlé, ale v prospech SP. Napríklad § 174 ods.2 dátum K 31.12.1999 každý slovenčínar má rovnakú odpoveď , je to isté ako do 31.12.1999. Žiadne, ale že služba musí trvať aj v deň 31.12.1999. Potom pri schvaľovaní tohoto zákona boli aj poslanci postavení do omylu, nakoľko takúto nezrozumiteľnú klauzulu by neudobrili. Navrhujem kompetentných sa obrátiť s otázkou na Poradňu Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra a konečne bude jasné kde je pravda. Je to na nebo jasné, že tento tlačiarenský škriatok vyhovuje iba SP, nakoľko si to vysvetľuje iba pre svoj prospech a za každú cenu sa ho nemiení vzdáť. Odjakžíva bolo rozhodujúce za prácu čakaj plácu ? VD sú za dôstojnú starobu a dôstojný dôchodok, ktorý je na míle vzdialený v našej krajine začo musia krvopotne bojovať čo im podľa boha , zákona a ústavy prináleží. Očakávam, že parlament tento 2-hý odstavec v § 174 uplne zruší, nakoľko je tam bezvýznamný a zavádzajúci.
Prevzaté zo stránky APVV závery Sociálno-zdravotnej komisie:
http://www.asociaciapolicajtov.sk/downloads/soczdrav/valorizacia_dochodkov.doc
” za zástrčku platiť viac ? ” RTVS a jej úhrady už dnes prinášajú cca 70 000 000 EUR ročne. Sledovanosť a počúvateľnosť verejnoprávnej televízie a rozhlasu je v priemere cca 5%. Neviem presne, pretože za 6 mesiacov od 17.10.2015 /po cca dvoch tuctov žiadosti v hierarchickom postupe, aj priamo na riaditeľa RTVS p. Miku / som nedostal relevantné odpovede. Mimo odpovedí typu : pozri výročnú správu, počet koncesionárov si zisti v ” elektrárňach ” ….. to nie je žart , fakt mi bolo odporučené ” obrátiť na elektrárne”, rozumiem na ” lampáreň ? ” .
Nejasné využitie koncesionárskych poplatkov , studňa ” verejnej prospešnosti “.
naozaj netreba radiť…. stačí, ak zabudne že bol zástupcom NGŠ v časoch keď sa v OS
– platili a platia predražené služby;
– že rozpočet OS riadilo – zrejme MV;- že zamestnanci OS nemali a nemajú potrebné ochranné prostriedky;
– že dobrovolné hasičské jednotky sú lepšie vybavené ako tie v muničných skladoch;
– že sa nakúpili pneumatiky, ktoré OS nikde nepoužijú……
ešte so na veľa problémov zabudol……. radšej….
Vyzerá to tak, že v čele OS SR bude stáť minister odborník z vojenským vzdelaním. Mnoho si od toho nesľubujme, pretože vieme ako to chodí. Nemusíme p. ministrovi radiť, ale predsa len ak by som tým ministrom bol ja, tak trochu prečistím ten chlievik čo tam narobil p. advokát Glvač, ktorý mal, šetrenie v krvi – je to jeho a Duchoňova DNA – viď valorizácia.
Namiesto toho, aby po 4 roky každý mesiac bolo zakúpených zopár kusov mundúrov, či kanád pre vojakov do výstrojného skladu, putovali peniažky na monitoring tlačených a internetových médií. Lebo armáda to nie sú len zbrane a výstroj, ale aj informácie. Onen monitoring ide na vec s neuveriteľným počtom kľúčových slov, ktoré sa týkajú ubytovania vojakov – až dvanásť. Za ozaj “ľudovú” cenu – 960,- eur mesačne (rok 11 520 E x 4 roky). Túto vysoko dôležitú službu poskytovala čistou náhodou bytovej agentúre rezortu ministerstva obrany /BARMO/ agentúra „A+K“, čo je spoločnosť bývalej hovorkyne Smeru Kataríny Kližanovej-Rýsovej (2006-2010).
Aby sa to nekomplikovalo a veci šli od ruky, najatá bola bez výberového konania, priamym oslovením pri „výbere” z troch firiem.
Ale aj tu sa chybička vlúdila. Pre rezort obrany totiž robila dlhodobo (2006-2010) monitoring firma Storin a robila ju údajne (podľa hodnotenia vtedajšieho ministra Bašku) kvalitne. Podľa dodatku k rámcovej zmluve za 470,- eur mesačne, pričom kľúčových slov bolo viac ako dve stovky. Ja ako bývalý pracovník v stavebno-ubytovacej službe sa pýtam, načo je BARMU „monitoring” a keď áno, tak si tento môže vyžiadať priamo z rezortu, z tohto veľkého monitoringu.
Takto akosi by sa mali začať usekávať chápadielka, až po veľké chápadlá tej neviditeľnej chobotnici. Bolo by „babka k babce“, a boli by aj kapce pre vojaka 21. storočia.
PS: som zvedavý či tento komentár čoby „monitoring“ predloží Katarína p. ministrovi v pôvodnom znení, uvidíme, popýtame sa.
Milan je fakt, aj ja som pozeral na starom webe ZV SR – približne 2500 príspevkov, vlastne celá rubrika Starobné dôchodky už neexistuje.Jediné čo som našiel, tak už tu na tomto webe:
…od Ing. Ľubomíra Dubeňa — do pozornosti — Pre kolegov z Hasičského a záchranného zboru:
“Dávam do pozornosti zoznam pracovných kategórií, ktorý vydalo Ministerstvo vnútra a životného prostredia SR :
– výnos č.PO-82/2-89 zo dňa 7.júla 1989, ktorým sa vydáva zoznam zamestnaní zaradených do pracovnej kategórie na účely dôchodkového zabezpečenia.Výnos sa vzťahuje na útvary bezpečnostného úseku MVaŽP SR, na útvary Zboru národnej bezpečnosti v jeho pôsobnosti a na správy a útvary Zboru požiarnej ochrany národných výborov”…len colná správa tu nie je spomínaná, ibaže by pod bývalým ZNB.Trochu sa o tom písalo na tomto webe v rubrikách Novelizácia zákona č.461 a Poradenstve, len nedošlo sa v tejto otázke k žiadnym záverom..
a ešte
pre p. Majdáka.Našiel som v Poradenstve na tomto webe: ale či to pomôže, neviem..ale možno cez to či nepovedie cesta:
pplk.v.v. Ing. Jozef Šamaj napísal: 3. februára 2016 v 14:41
Po dlhšom čase dobrá správa – NS SR KLADNE rozhodol o PRÁVE príslušníkov ZVJS o nároku na starobný dôchodok v dôsledku rokov odslúžených v kategóriách…. trvalo to cca 1 a 1/2 roka, ale výsledok je dobrý a sľubný. Až budem mať v rukách písomné znenie, dám na vedomie…. prečo to dávam aj sem? Pretože verím, že v tomto duchu sa bude rozhodovať aj o príslušníkoch HaZZ, aj bývalých “žiškovákoch” a o “nevalorizácii” z roku 2012…..
(toto je kópia článku, ktorý som “zavesil” na ZVSR…)
Ja si myslím, p. Majdák, že by sa tie roky, mali počítať do kategorii aj u vás colníkov. Veď ste tiež ozbrojená zložka. Dosť sme o tom diskutovali tak pred dvoma-troma rokami, ešte na starom webe ZV-SR. Hľadal som tam teraz, či tam niečo nie je, ale veľa veci je už vymazaných, a nemôžem na nič súce naďabiť. Ale pokiaľ sa dobre pamätám tak tie diskusie okolo kategorii prebiehali v tom zmysle, že”… nie len vojaci a policajti, ale aj colníci, bachari, hasiči a horskí vodcovia(záchranári)…” Takže dajaký zoznam zvýhodnených profesii určite existuje , len už neviem, kde ho hľadať… Možno poradi dakto druhy.
Pre p. Milan Faltin,
presne pospisujete načo som myslel, mám niekoľko rokov odpracovaných pred 1.1.2000 v colnej správe, ale colníci boli do 30.6.1998 v pracovnom pomere, a pokiaľ mám vedomosť tak 1a 2 kategóriu prác do tejto doby nikto nehodnotil, nemám vedomosť žeby existoval nejaký rezortný zoznam prác v týchto kategóriách aj keď colníci vykonávali práce, ktoré by mohli spadať do týchto kategórii. Od 1.7.1998 boli colníci v služobnom pomere, spätne sa nám započítali roky v pracovnom pomere v colnej správe /pre účely výsluhového dôchodku aj v ozbrojených zboroch/ a teraz som na pochybách, vôbec netuším či sa tieto započítane roky v colnej správe mali do roku 2000 ešte hodnotiť v kategorizácii funkcii podľa zákona 100/88, ktorý podľa mňa rieši “vojakov z povolania, Zboru národnej bezpečnosti, príslušníkov zborov nápravnej výchovy”. V každom prípade ja osobne mám zatiaľ v zápočtovom liste pre účely sociálneho zabezpečenia prác resp. funkcii v kategóriách “0”. Ďakujem za reakciu.
Doplnenie pre p. Majdáka:
Je ešte veľmi dôležité, či tie roky služby potrebné na priznanie niektorej ktg. ( tuším min. 15 rokov), boli odslužené pred dátumom, keď boli ktg. zrušené (1.1.2000), alebo po tomto dátume. Vo Vašom prípade vojenské roky by boli v poriadku (ČSĽA fungovala za socializmu, teda pred týmto inkriminovaným rokom), colnícke tiež, keď boli odrobené pred týmto dátumom, ale už nie, keď boli odrobené po tomto dátume. Samozrejme, že pokiaľ dačo pred, dačo po ňom, potom treba počítať len tie pred týmto inkriminovanýmn dátumom, ako súčet jak vojenských, tak colníckých (prípadne policajných, hasičských, horských vodcov a pod, kde ta možnosť je-napr. aj baníci,hutníci, šoferi infekčných sanitiek, rontgenisti….)
Pre Jozefa Majdaka:
Pravdepodobne hlavný doklad- ktorý spomína Milan Kolen- vo Vašom prípade je potrebne vyžiadať nie na VUSZ, ale na obdobnom orgáne (myslím stredisko podpory,alebo tak nejak by,sa to malo volať), v gescii ministerstva financii (vy colníci patríte asi Kažimirovi, keď sa nemýlim). A tých pár armádných rokov ako vravíte, že by mohli pomôcť pri priznaní I. II. resp. aj Mix ktg, potom samozrejme na VUSZ, ako radí kolega Kolen.
Pre Dr. Kolen
Poberám výsluhový dôchodok, končil som v colnej správe, v potvrdení o zamestnaní o.i. I a II kategórie prác pre účely dôchodkového zabezpečenia mám 0 rokov. Mám 52 rokov a pravdepodobne mi v mojom prípade, nepomôže niekoľko rokov v bývalej ČSĽA zaradený v niektorej kategórii funkcii, ale nikdy nehovor nikdy a radšej by som mal všetky podklady v poriadku. Ďakujem Vám za radu.
Pre Jozef Majdák 19.3.2016 v 16:30. Nepíšete či poberáte alebo nepoberáte VD. Ak okrem vojenskej knižky nemáte žiadne doklady o dobe služby a kategóriách funkcií obráťte sa so žiadosťou na Vojenský úrad sociálneho zabezpečenia VÚSZ Bratislava a žiadajte si zaslať doklad o počte odslúžených rokov ako aj v akej kategórii funkcií. Predpokladám, že máte odslúžených potrebný počet rokov aby ste mohli dostávať VD od VÚSZ Bratislava. Ak VD nepoberáte tento doklad budete povinný priložiť aj k žiadosti o priznaní SD.
pre Alexander, ďakujem za radu, pokúsim sa ich osloviť
Pre Jozefa Majdaka,
Skús sa obrátiť na Vojenský archív Tranava, Centrálna registratúra, Univerzitné nám. 2
Dobrý deň prajem, potreboval by som poradiť. V bývalej ČSĽA som slúžil ako vojak z povolania krátko. Som absolvent VVŠ PVLS Výškov , neskôr ako veliteľ čaty a roty v Tachove v ČR a v roku 1990 som bol za určitých okolnosti prepustený. Ako jediný doklad mám vojenskú knižku vydanú bývalou OVS, kde mám uvedený priebeh služby, žiadny iný doklad som neobdŕžal. Aj u nových zamestnávateľov som musel dokladovať predchádzajúce zamestnanie iba s vyžiadaným potvrdením od bývalej Okresnej vojenskej správy, kde bol uvedený iba počet odslúžených rokov a náhradnej vojenskej služby bez uvedenia v akej kategórií funkcii prípadne ďalších relevantných údajov. Žiadam o radu kde a na koho sa obrátiť, aby som získal potvrdenie, doklad koľko rokov a v akej kategórii funkcii som v ČSĽA odslúžil /vrátane vysokej vojenskej školy a na nej absolvovanej náhradnej služby/ aby v budúcnosti pri vybavovaní dôchodku v soc. poisťovni som to mohol predložiť. Ocenil by som odpoveď.
ad. JUDr. Marián ĎURINA napísal: 19. marca 2016 v 9:52
Nominovaním genpor. Ing. Petra GAJDOŠA na funkciu ministra obrany SR bude splnený základ, aby rezort riadil odborník v odbore.
Dobrý signál, aby profesionálov riadili profesionáli. Odborníci v rezortoch.
Podporujem, veriac, že to je cesta k odbornému riadeniu spoločnosti. Prvý krok. Druhý funkciu využiť v prospech rezortu a ľudí v ňom.
Vážení priatelia,
už dávnejšie (ešte na webe ZV SR) sme navrhovali, aby funkciu ministra obrany SR zastával človek v uniforme. Pretože sme boli presvedčení, že doterajšia neodbornosť a amaterizmus, modrá knižka, politická nominácia a pod., nemôže byť kreditom na takýto významný post.
Dnes sa javí, že by túto funkciu mal zastávať genpor. Ing. Peter GAJDOŠ. Sme toho názoru, že je to najlepšia voľba a uvítali sme takúto nomináciu.
Tento človek je skúseným odborníkom v tomto segmente štátnej správy a pozná detaily problémov v rezorte obrany.
Bude sa musieť popasovať s dlhodobým finančným a ľudským poddimenzovaním tohto rezortu, ale to už bude záležať len na ňom.
Takže, držme mu palce, aby to vyšlo.
S priateľským pozdravom
ČESKÁ A SLOVENSKÁ OBEC DELOSTRELECKÁ
JUDr. Marián Ď U R I N A, generálny sekretár
Prvá lastovička:
http://spravy.pravda.sk/domace/clanok/387024-krivdy-v-penziach-sa-maju-napravit/
Pre Miroslava Pršalu: 17. marca 2016 o 9:40 – Dal som sem ten článok a iba som prihodil k nemu no, dajme tomu svoj názor.Len už predtým som sa dočítal v niektorej rubrike, že webu je jedno, či je príspevok s dvomi-troma vetami, alebo či je to obsiahlejší článok..do jednej rubriky by sa ich malo vmestiť 500 – príspevkov/komentárov a je to jedno akého rozsahu.Aspoň tak som pochopil z príspevku webmaistra pána Badu.Neviem, či správne.K tomu 3. výročiu „NEVALORIZÁCIE“ sme v danej rubrike napísali zatiaľ 339 komentárov, tak si myslím, že až budú kompetentní mať záujem, budú sa mať o čo oprieť.Čo k tej nevalorizácií ešte dodať?Popísali sme zatiaľ všetko, čo nás napadlo.p.s:24 hodín nikto nič nepísal, len vyšiel mi chvíľku čas, tak som iba zmenil tému.Veď až sa to nehodí, či niekomu prekáža, tak nech sa to vymaže.Ja to neovplyvňujem.Ďakujem.
To, že si každá víťazná politická strana po voľbách, aj vo víťaznej koalícii dosadí svojich odborníkov je jasné a pochopiteľné.Dokiaľ sú to odborníci v danej profesii štátnozamestnaneckého pomeru, malo by to byť v poriadku.Len skúsenosti sú tiež iné.Pamätáme nie tak dávno výrok bývalého Predsedu NR SR pána Pašku: “kto vyhrá voľby môže všetko”..ako príklad zo zdravotníctva ohľadom Piešťanského cétečka, keď funkciu v Dozornej rade Nemocnice v Piešťanoch zastával “odborník raper” (hudobník), až sa nemýlim, iba potvrdzuje pravidlo, že sa občas niekto úmyselne? zmýli vo svojom remesle, v niekoho prospech.Aj finančný.Na Slovenské pomery takýto prípad..je “národným športom”.Tu pri korupcii, klientelizme a rodinkárstve neplatí: Výnimka potvrdzuje pravidlo, ale naopak.Potom po každých voľbách sa skutoční odborníci z rôznych profesií od ministerstiev až po podniky na nižšom stupienku riadenia trasú o svoje miesta..má to len jednu chybu.Sú v nesprávnom čase na nesprávnom mieste a nikoho nezaujíma, čo sa s danými odborníkmi udeje naďalej.Veď v dnešnej “vlčej spoločnosti” je to problém každého jednotlivca. Žeby sa to zmenilo k lepšiemu po týchto voľbách?Uvidíme, nechajme sa prekvapiť.
Myslím, že je zbytočné zahlcovať tieto stránky nezmyselnými žvástami najrôznejších analytikov a komentátorov v službách najrôznejších politických strán a s najrôznejšími osobnými záujmami. Podstatné pre nás teraz bude, kto sa stane ministrom obrany a ako k nemu preniknúť a rokovať s ním o našich veciach, predovšetkým o valorizácii.
http://aktualne.atlas.sk/slovensko/politika/urady-podniky-za-odmenu-politicki-nominanti-cakaju-funkcie.html
SLOVENSKO/POLITIKA Deň: dnes 06:30, Autor: Radovan Krčmárik, Zdroj: TASR
Politické trafiky za odmenu. Nominanti už čakajú na funkcie.
BRATISLAVA – Nová vláda, nové rozdelenie koristi. Tak ako v minulosti, aj teraz si strany rodiacej sa koalície podelia stovky funkcií v štátnych úradoch a podnikoch. Na rozdiel od vyspelých štátov na Západe sa u nás totiž neobsadzujú expertmi, ale politickými nominantmi.Vedením štátnych úradov politici už tradične poverujú straníckych nominantov. Keby štát fungoval, ako má, tak by vedúce miesta v štátnej správe zastávali skúsení úradníci s dlhoročnou praxou, ktorí sa v danej oblasti vyznajú.Namiesto toho však úrady po každých voľbách zažívajú zemetrasenie, keď sa vedenia ujímajú ľudia len vďaka stykom a známosti.Často pritom ide o politických protežantov, ktorí prichádzajú zvonka a o činnosti úradu nič nevedia. Takí nominanti sú rozptýlení od najväčších úradov až po okresné pobočky.Podobne sa obsadzujú i dobre platené funkcie v podnikoch, ktoré zostali vo vlastníctve štátu. Takých firiem je dnes asi 40.Politici menujú nielen ľudí do ich predstavenstiev a dozorných rád, ale ďalšie stovky aj na nižšie manažérske pozície.
Servilní voči politikom
Spôsob, akým sa na vedúce miesta dosadzujú stranícki nominanti, označil bývalý šéf Úradu pre štátnu službu Ľubomír Plai za „cestu do pekla“.
Ako upozornil, na Slovensku sa politici stále riadia pravidlom, že korisť patrí víťazovi volieb, respektíve, že víťaz berie všetko.To v praxi bráni tomu, aby sa na zodpovedné miesta dostali ľudia vďaka svojej kvalifikácii, schopnostiam či kariérnemu postupu.„Je to bezútešné. Má to veľmi negatívny dopad na morálku spoločnosti, na hospodársky rast aj konkurencieschopnosť krajiny, pretože ju vlastne nemá kto spravovať,“ vysvetlil Plai pre Aktuálne.sk.Ako dodal, nemožno sa potom čudovať, že tu máme korupciu, klientelizmus a rodinkárstvo. Politickí nominanti v štátnych úradoch a podnikoch tomu totiž nezabránia.„Ako by mohli, keď sú zavesení na šnúrke nejakého politika, ktorý ich dosadil? Musia poslúchať, lebo inak by ich vymenili. A tak sú servilní voči príkazom politikov, ktorí sledujú iba svoje ciele. Verejný záujem im je ukradnutý,“ zdôvodnil odborník na štátnu službu.
Premárnená šanca na zmenu
„Prepolitizovanie“ štátnych úradov a podnikov má podľa Plaia zhubný vplyv na spoločnosť. Najmä ak sa takto postupuje i v rámci polície, prokuratúry a súdov.„Stále by sme len bojovali s korupciou, vymýšľame protikorupčné balíčky a pritom prvý krok je jednoduchý – voliť stranu, ktorá sľúbi odpolitizovať štátnu správu,“ odporučil Plai.Ako príklad uvádza Veľkú Britániu, kde to pochopili už pred 163 rokmi. Prijali tam zásady, ktoré zabraňujú destabilizácii štátnej služby. Veľmi dobre to funguje tiež v škandinávskych krajinách, kde je veľmi nízka úroveň korupcie.Odpolitizovanie štátnej správy sľúbilo pred vstupom do Európskej únie i Slovensko. Prvá vláda Mikuláša Dzurindu preto v marci 2002 zriadila Úrad pre štátnu službu, ktorý mal na celý proces dozerať. Po vstupe do Únie sa ho však politici rozhodli zbaviť.„Začali s jeho deštrukciou, uberali mu právomoci aj financie, robili všetko preto, aby zmizol zo sveta,“ pripomenul Plai, ktorý bol riaditeľom zmieneného úradu.Jeho hlavným kritikom bol v tom čase minister financií Ivan Mikloš. Úrad považoval za príliš nákladný a neefektívny. Na návrh SDKÚ ho v máji 2006 zrušili.Plai to vtedy zhodnotil tak, že politické strany pred voľbami potrebovali „motivovať svojich členov a sľubovať im štátnozamestnanecké miesta“ – a práve tomu mal jeho úrad zabrániť.Ako sa však ukázalo, vzdať sa svojho vplyvu a rozhodujúcej úlohy pri odmeňovaní svojich verných nedokázali ani politici v iných štátoch východnej Európy.Podobný úrad ako bol u nás zrušili napríklad aj v Poľsku, odpolitizovať štátnu správu sa nedarí ani v Česku. Jediní, čo sa s tým snažia niečo spraviť, sú podľa Plaia Estónci.
Výberové konania len naoko
Odborníci sa zhodujú, že úradníci by mali pracovať v stabilnom prostredí s garantovanou nezávislosťou, bez toho, aby sa im do práce miešali politici či nimi dosadení nominanti. Len tak sa zabezpečí, že budú rozhodovať nestranne a naozaj uprednostnia verejný záujem.Rovnako by sa mali odstaviť stranícki nominanti v štátnych podnikoch. O tom, že sú zdrojom korupcie, sa hovorilo napríklad i v spise Gorila, ktorý sa na internete objavil v decembri 2011.Problémom je, že hoci sa viaceré vedúce pozície v týchto firmách obsadzujú výberovým konaním, nezaručuje to transparentnosť.„V skutočnosti sú tie výberové konania často vypísané len pro forma a nejde o ozajstnú súťaž,“ uviedla pre Aktuálne.sk Emília Sičáková-Beblavá z organizácie Transparency International Slovensko.
Reči a prázdne sľuby
Dočká sa i Slovensko toho, že si politici prestanú štátne úrady a podniky rozdeľovať ako „trafiky“? Že pri výbere ľudí do vedenia bude záležať na ich schopnostiach a odbornosti?Sičáková-Beblavá tvrdí, že s novým návrhom zákona o štátnej službe prišla pred rokom i vláda Roberta Fica (Smer), no nakoniec ho nepresadila.„Štátna služba by mala byť profesionálna, ale či sa na tom zhodne aj nová vláda, nevedno,“ poznamenala.
Slovenské úrady vraj stále čakajú na chytenie “veľkých rýb”. Po kom idú?Plai pri odhadovaní ďalšieho vývoja zostáva pesimistom. Politici o tom podľa neho len rečnia a rozdávajú prázdne sľuby.„Politické strany to vôbec neriešia. Majú úplne iné ciele ako presadzovanie verejného záujmu. Kým na to nebude tlačiť verejná mienka, nič sa nezmení,“ uzavrel odborník.Ak by sa odpolitizovanie tejto oblasti napokon aj podarilo docieliť, podľa Plaia by mal dodržiavanie pravidiel kontrolovať nejaký nezávislý orgán, ktorý by o tom každý rok predkladal správu a upozornil na prípadné pochybenia.
Príklady štátnych orgánov
Sociálna poisťovňa; Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny, Finančné riaditeľstvo, Národný inšpektorát práce, Správa štátnych hmotných rezerv, Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, Slovenský pozemkový fond; Úrad geodézie, kartografie a katastra; Úrad pre reguláciu sieťových odvetví, Protimonopolný úrad, Úrad pre verejné obstarávanie, Národný bezpečnostný úrad, Najvyšší kontrolný úrad, Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb
Poznámka: Riaditelia niektorých úradov sa volia na stanovené funkčné obdobie, ale za istých podmienok ich možno odvolať.
Príklady firiem pod vplyvom štátu
Transpetrol, SPP, SE, ZSE, SSE, VSE, SEPS, Javys, teplárne, Letisko M. R. Štefánika v Bratislave, SAD, železničné firmy, Lesy SR, Slovenský vodohospodársky podnik, Vodohospodárska výstavba, Slovenská správa ciest, Národná diaľničná spoločnosť, Slovenská pošta, Slovenská plavba a prístavy, Letecké opravovne, Tipos.
Po demokratických voľbách 2016 je najhoršie opakovane trepať o voličovi. Rozhodli politici svojou prácou. Voľby politikom vystavili účet. Dali ponuku, voliči si vybrali. Za výsledkom volieb je aj ZV SR. ZPB, Jednota dôchodcov. Zavreli sa v štruktúrach a nomenklatúre. Priestor dôchodcov a história nebudí záujem verejnosti, skôr bezradnosť, averziu a recesiu .
Krátka reakcia na výsledky marcových parlamentných volieb 2016
Máme po parlamentných voľbách, ktorých výsledky signalizujú viaceré problémy. Ja som 15. Februára 2016 vo svojom príspevku upozornil, že po sústavnej nespokojnosti poberateľov Výsluhových dôchodcov (VD) s nezákonnou nevarolizáciou z r. 2012, čo malo aj nepríjemný dopad pre stranu Smer -SD napr. na výsledky komunálnych volieb v niektorých krajoch, ale aj prezidentských volieb. MO SR reagovalo na nespokojnosť aj tým, že iniciovalo zmenu manažmentu Zväzu vojakov SR a základných dokumentov. A aby sa zakryl nie celkom lichotivý demografický stav VD, ktorí nás opúšťajú v čoraz mladšom veku (až na niektoré výnimky) bolo zakázané zverejňovanie menného zoznamu poberateľov výsluhových dôchodkov, ktorí sa pobrali na večnosť (údajne sa tým porušovali ich osobné práva!!!) Pozri najnovšiu reakciu VÚSZ na webe zvaz vojakov! Upozornil som, že na problémy najmä staro dôchodcov, ale aj staro VD, ktoré mala v programe už prvá Ficova vláda avšak nič neriešila sa reaguje v článku Ing. MICHALA MAJTÁNA „Akútne problémy v oblasti dôchodkov na Slovensku“ publikované: Nové slovo, PONDELOK 15. FEBRUÁR 2016. Aj z tohto a iných neriešených problémov (schránkové firmy, jalové konfrontácie s Matovičom, privatizácia Vojenského liečebného ústavu v Novej Polianke a ďalšie tunelovanie eráru v rezorte MO, pokračovanie pofídernej personálnej a ekonomickej politike v tomto rezorte sa SMER-SD nemôže čudovať, keď v parlamentných voľbách 5.marca 2016 mnohí poberatelia VD, ale aj SD dali svoje hlasy v tom lepšom prípade Slovenskej národnej strane. Hoci mnohí veľmi „múdri“ politici a iní (vrátane Smeru-SD) vyjadrujú pohoršenie nad neobyčajným vstupom kotlebovej strany do parlamentu a to za podpory v priemere pomerne mladého elektorátu, skoro ľavicového programu a odkrývania tabuizovanej histórie. Sme svedkami toho ako sa do popredia derie aj s pomocou p. prezidenta ultrapravicový zlepenec na čele so Sulikom a Matovičom. Tento pán aj za to čo prevádzal v predvolebných televíznych debatách mal by pouvažovať o svojom preliečení v niektorom psychiatrickom ústave. Aj z tohto dôvodu prikláňam sa k realizácii aktívneho prístupu záujmových organizácii silových zložiek mať spoločných kandidátov na poslanca NR SR, ktorý by prezentovali záujmy podstatnej časti z 38 000 výsluhových dôchodcov, poprípade aj príslušníkov silových zložiek aktívnych v činnej službe.
Jedno moje zamyslenie sa nad 5. marcom 2016..nemusí so mnou súhlasiť každý príslušník silových zložiek a každý z výsluhových, či výsluhovo/starobných dôchodcov.V rámci Zväzu vojakov SR bola vytvorená aj Sociálna komisia v zložení..atď.,
Komisia absolvovala svoje prvé zasadnutie v Starom Smokovci dňa 10.11.2015, spracovala Plán činnosti na rok 2016, ktorý bol schválený Prezídiom ZV SR. Komisia sa v roku 2016 stretne so Sociálno-zdravotnou komisiou APVV SR a s predstaviteľmi VÚSZ.
Komisia predpokladá súčinnosť s členmi ZV SR ako i sympatizantmi hlavne cez mailové adresy uvedené vyššie hlavne pre svoju analytickú činnosť. Hlavným cieľom pre rok 2016 bude oblasť vdovských, sirotských a invalidných dôchodkov , kde vidí sociálne najodkázanejšie prípady.
Prevzaté, zdroj: web stránka ZV SR.
Aj z tohoto dôvodu bola pre mňa akceptovateľná a pozitívna myšlienka mať spoločného kandidáta na poslanca NR SR, ktorý by reprezentoval všetkých 38 000 výsluhových dôchodcov, poprípade tiež príslušníkov silových zložiek aktívnych v činnej službe.Ukazuje sa v diskusiách, že na takomto niečom nie je spoločná zhoda, z rôznych dôvodov(zatiaľ?).Či sa nám to všetkým výsluhovým dôchodcom vypomstí-nevypomstí, budúcnosť ukáže.Myšlienku samu o sebe ako takú, vzhľadom na spoluprácu Sociálnych komisií ZV SR a APVV by som nezatracoval.Bol to iba môj názor.
K Vladovi Petrikovi:
Roky resp. desaťročia, končiace u nás 8-mičkou, s výnimkou 38, mali bezo zbytku výsledok pozitívny. Aspoň ja som to tak odpozoroval. Roky, končiace 9-kou, eventuélne inými číslami už až tak nie. Veď niekto vtedy kachličkoval kúpelne, iný zasadal a rokoval o ničom, ďalší sa pretrčali na obrazovkách s čiapkami a radiovkami na hlavách na Letnej a ľud im cegal kľúčikami, sem tam dakto na nábreží Dunaja zapaľoval sviečky…… A výsledok? …dnešný bordeľ… Či?
25. február 1948 je významný medzník.
Má mnohé prívlastky: Februárový puč, februárové udalosti roku 1948, Pražský prevrat, Víťazný február, Februárové víťazstvo pracujúceho ľudu, Víťazstvo česko-slovenského pracujúceho ľudu, prechod od demokracie k totalite, pripojenie k sovietskemu mocenskému bloku, začiatok útlaku obyvateľstva a ekonomického úpadku.
Nepúšťam sa do historického exkurzu, ani súvislosti. / po skúsenostiach, keď sa hodnotil môj nedokonalý príspevok , nie udalosť, bez vyjadrenia osobného názoru k veci, ako náhradný cieľ /. Šak i tak še da. Štriľac na vojaka.
Som hlboko presvedčený, že 25. 2.1948 je významný pozitívny medzník dejín a demokracie .
Som presvedčený že 21.8.1968 je významný medzník demokracie: podnet pozitívny, výsledok negatívny ?
Husákova ekonomická, pracovná, bytová, rodinná politika sedemdesiatych rokov bola pozitívna, či ?
Som presvedčený, že 17.11.1989 je paralelou. Medzník, vôľa ľudu sa prejavila ?
Oproti týmto medzníkom priamej ” demokracie ” vidno len obdobia partokracie , do čoho spadá aj 5.3.2016.
Nevadí, to len približuje ďalší medzník, ktorý je už viditeľný v perióde zmien. Zostáva pár rokov.
K Mirovi Palfimu a tým povolaniam:
Tak, tí ajzenboňáci, to ma až tak neprekvapuje. Pamätám sa aspoň na dvoch bývalých výpravcov, resp. prednostov staníc (Čalfa….Dzurinda), čo to dotiahli až na predsedov vlád.
Skôr ma prekvapuje, že z nás kamionistov, sa nikto nehlási. Jazdíme po svete, veľa toho počujeme, ešte viac vidíme, operatívne riešime aj veci, ktoré už mali byť dávno vyriešené v strategickej rovine inými dôležitejšími personami, napr. na hraničných prechodoch, na vykladkach, na nakladkach….. Ale asi práve preto. Čo sa vlastne mám čo čudovať….
http://zivot.cas.sk/clanok/31311/bude-to-v-parlamente-opat-divocina-po-poslaneckom-kresle-tuzi-aj-kozmeticka-esbeeskar-ci-krcmarka
Život.s/Udalosti, dnes 07:25, Zdroj: Nový čas, Autor: Richard Filipko
Pozrite sa, aké povolania vykonávajú rôzni kandidáti na poslancov, ktorí by chceli tvoriť zákony krajiny:
Čo ne/budeme krúžkovať(?)..Všetka česť všetkým povolaniam, len pri tvorbe zákonov (?), Zatiaľ funguje palec hore/palec dole..
Zákony by chceli tvoriť aj rôzni remeselníci:
Okrem štandardných povolaní kandidátov na poslancov typu ekonóm a právnik nájdete v kandidátnych listinách všetky možné profesie. Pomerne početne zastúpení sú montéri, železničiari či zamestnanci SBS. Pozrite sa, aké povolania vykonávajú rôzni kandidáti na poslancov, ktorí by chceli tvoriť zákony krajiny: krupiérka, rušňovodič, montážnik, šofér, kuchár, cukrár, skladník, robotníčka, čašníčka, masér, údržbár, chyžná, človek starajúci sa o mestskú zeleň, predavačka, piliar, chladiar, mestský policajt, domáca, zlatník, poštárka, esbéeskár, zvukár, zoraďovač, betonár, elektrikár, kozmetička, zachovávateľ tradícií, ošetrovateľ, automechanik, prekládkový pracovník, stolár, nástrojár, upratovačka, sanitárka, lopatkár turbín, obrábač kovov, izolatér, brusič, kódarka, sprievodca lôžkových vozňov, vedúci posunu, pekár, krčmárka, železničný signalista, vrátnik, informátor, osobný strážca.
Viac informácii v linku..
Možno si treba prečítať komentár bývalej podpredseníčky SNS Anny Belousovovej
http://belousovova.blog.pravda.sk/2013/10/13/madar-a-privatizer-ma-byt-narodnym-buditelom/
Preštudoval som is zaujímavý rozhovor s gen. Vacekom ´ http://www.halonoviny.cz/articles/view/42434367
Ak máte možnosť pozrite si reprízu “Témy dňa” či ako sa to vola (býva to každý deň okolo 20.00 hod.) na TA3, kde šéf Podbrezovských železiarní hodnotí dnešné školstvo, učiteľov a sestry.
Dlhšie som nebol tuna. Čo, začala sa dajaka vojna, že sa zriaďujú poľné lazarety?
K predchádzajúcemu príspevku (aj debata pod článkom):
http://spravy.pravda.sk/domace/clanok/382079-uz-aj-do-ziliny-povolali-armadne-sestry/
Autor: jal, Zdroj: Pravda |Deň: 02.02.2016, Čas: 19:15.
http://www.cas.sk/clanok/343692/volby-2016-otazka-pre-politikov-poznate-riesenie-situacie-v-nemocniciach-v-ziline-a-v-presove.html
Autor: anc, Dátum: dnes, Čas: 09:19
V rámci plurality názorov: Naši politici (najsilnejších politických strán) odpovedali na predvolebnú otázku.
tak tak k príspevkom k zdravotníctvu a školstvu je čo dodať.
1. 25- ročný príbeh ” guláš ” predvolebných sľubov a povolebného správania
2. V roku 2016 je systém zdravotníctva a školstva / lebo o ňom sú príspevky/ odrazom dosiahnutého v
spoločnosti.
KEDY SA KONEČNE SPAMATÁ TÁTO SPOLOČNOSŤ ?
3. Nepoznám hlas ani jedného spokojného učiteľa, zdravotnej sestry, poznám z médii tých, ktorí nahlas aj za
cenu existenčnej mizérie chcú stav zmeniť.
4. Mlčiaca väčšina sa stará o seba, aj keď im nie je ľahostajné ” čo sa deje” “.Mlčia, zo strachu, aby neprišli
o prácu. / spýtajte sa upratovačky, učiteľa, školníka v Medzilaborciach, Stropkove – majú strach, verejne
nepovedia / .
5. Miestna politika a systém centrálno- samosprávny dáva do rúk starostovi ” absolútnu moc ” . Cigánsky
starostovia pridelené prostriedky skôr dajú na vývoz smetia, vrátane vývozu ľudských zdrojov. / až musel
štát viazať prostriedky pre učiteľov na dedinských školách / . Bývanie pre rómov, vyvoz smetia …. sanácia ”
hnoja ” degeneruje vidiek. To je sanácia , nie rozvoj vidieka.
6. Verejná správa, školstvo , zdravotníctvo je reklamné Potemkinovo politiky. Len billbord za veľké prachy.
7. Všetci vedia a krčmovo súhlasia , ale správajú sa ” akceptačne – bezchrbticovo ” .
ad: Miro Palfi napísal: 1. februára 2016 v 11:10 odpovedám svojím názorom:
Sme úbohí vyslúžilci, emeriťáci
ad: Jozef Lacuška napísal: 1. februára 2016 v 10:24
Sme skutočne našim myslením tak úbohí ako je to uvedené v príspevku jedného z “nestorov komentárov”?!
ad: Miroslav Pršala napísal: 1. februára 2016 v 8:12
Ak to je tak, je to smutný fakt. Ak z opozičník z ” postoja” sa po získaní moci prekoprcne , padla z nôh na hlavu.
atd. atd.
Faktom je, že ” demokraciou vytvárané prostredie ” je vlastne vytvorená hierarchia ” chiméra” poplatných
“predstaviteľov” názorov. Tak aj nás VD , SD, formujú a zastupujú ” nomenklatúry ” , ktoré pred a po roku 1989 sa rýchlo adaptovali a slúžia aktuálnej moci.
Plne stojím za zdravotnými sestrami a učiteľmi.