Informácie a diskusia o histórii a aktuálnych otázkach vojenstva a bezpečnosti, sociálnych otázkach a činnosti neziskových organizácií

Prvá svetová vojna je nesporne významným komplexom udalostí, ktoré ovplyvnili a výrazne formovali ľudskú spoločnosť. Svojou ničivou silou zasiahla v období rokov 1914-1915 aj naše územie. Od jesene 1914 až do jari 1915 bolo územie dnešných okresov Bardejov, Svidník, Stropkov, Humenné, Medzilaborce a Snina miestom úporných bojov medzi ruskou armádou na jednej strane a rakúsko-uhorskou a nemeckou armádou na druhej strane. Tragickým výsledkom týchto bojov boli tisícky padlých vojakov zúčastnených armád. Úporné boje však prebiehali aj na iných bojiskách. Tak ako u nás zomierali tisíce vojakov z cudziny, vojaci z nášho územia bojovali, krvácali a zomierali na iných bojiskách. Z územia dnešného Slovenska bolo v rokoch 1914-1918 zmobilizovaných viac ako 400 tisíc vojakov, z nich viac ako 60 000 padlo na bojiskách prvej svetovej vojny. Boli to obyčajní ľudia, ktorí poslúchli mobilizačný rozkaz a odišli do nezmyselnej vojny. Mnohí z nich sa nikdy nevrátili. Po týchto ľuďoch sa vytrácajú aj posledné stopy ich existencie. Sú to vojnové cintoríny, na ktorých sú pochovaní.

Príslušníci Zväzu vojakov SR- klub Humenné Marian Kušnír, Marian Lisakovský, Fero Kušnír, Maroš Kušnír a najmladší člen Adrian Kušnír, Marián Lisakovský, Janka Tolínová, Daniel Tolín, spoločne s členmi Klubu Vojenskej histórie Beskydy Humenné sa už roky pravidelne zúčastňujú na dobrovoľníckych akciách pri rekonštrukcii vojnových cintorínov. Takouto cestou sa nám dostávajú postupne do povedomia cintoríny a hroby padlých vo vojnách a pochovaných v obciach Becherov, Hostovice, Veľkrop, Popoľa, Zbojné, Zborov, Kaštielik a ďalšie vo Východoslovenskom kraji.

Vojnový cintorín v Hostoviciach už mal aj svoju vysviacku – vyzdvihnúť treba prínos dobrovoľníkov z KVH Beskydy a ZVSR Klub Humenné, ktorí na cintoríne vykonali veľký kus práce.  Vladimír Cibuláš, predseda klubu ZV SR Humenné a podpredseda klubu – Marián Kušnír sú hlavnými podporovateľmi týchto aktivít.
Ak  prejavíte záujem zapojiť sa ako jednotlivci, alebo kluby do tejto činnosti, predkladá KVH Beskydy a ZVSR Klub Humenné PLÁN činnosti pre rok 2015.

Do pozornosti dávame hlavné akcie:

Účasť širšej verejnosti je doporučená na brigády vo forme CAMP
11.06. – 13.06.2015 CAMP1 Veľkrop a Zbojné
09.07. – 11.07.2015 CAMP2 – „ –
20.08. – 22.08.2015 CAMP3 – „ – Topoľa

Kontakty:
Maros Kusnir <gracac3@gmail.com>
Martin Drobňák <drobnak.mato@gmail.com

Príloha:
PLÁN podujatí na rok 2015

Vďaka aktivitám p. JUDr. Ďurinu pridávam prísľub p. ministra zahraničných vecí a Európskej komisie k obnove hrobov

MZV-obnova-vojnových-hrobov-z-1.-a-2.-SV

Európska-komisia-Brusel

 

4 Komentáre na Vojnové cintoríny – Plán 2015:

 • http://style.hnonline.sk/kultura-135/vojna-a-zbrane-toto-boli-nase-najdolezitejsie-operacie-1-svetovej-vojny-840880

  Po ústupe ruskej armády sa zároveň vo vojnou postihnutých regiónoch Šariša a Zemplína mohlo konečne začať s bilancovaním škôd. Mnohé dediny boli vypálené (aj vlastnou, rakúsko-uhorskou armádou). V priestore bojovej činnosti došlo zároveň k ďalšej intenzívnej devastácii krajiny. Napriek tomu, že s rekonštrukciou a rekultiváciou obcí sa začalo ešte v priebehu prvej svetovej vojny, vzhľadom na limitované množstvo pracovných síl tento proces nebol dokončený a prebiehal aj po vzniku Československej republiky. Na slovenskom úseku Karpát ostali desiatky vojnových cintorínov, v ktorých našlo svoj večný odpočinok viac ako 37 000 vojakov znepriatelených armád.

  Spracoval: Mgr. Peter CHORVÁT, PhD., Vojenský historický ústav Bratislava

 • Svitá na lepšie časy v záujme štátu o hroby padlých? Alebo ide iba o reči a skutek zasa utek? Pôjdu eurofondy na obnovu cintorínov? Alebo sa z nich uhradí iba projekt na obnovu?
  Bratislava, sobota 21. marca 2015.
  Premierovi Robertovi Ficovi zo Smeru sa nepáči, že sovietski vojaci, ktorí padli na Slovensku počas druhej svetovej vojny, sú nedocenení. Povedal to včera v Bruseli v reakcii na polemiku okolo osláv konca vojny v Moskve.
  “Aký je rozdiel medzi padlým vojakom v Normandii a padlým ruským vojakom na Slovensku? Prečo máme ignorovať históriu?” pýtal sa. Či pôjde na oslavy do Moskvy, však nepovedal.

 • Priatelia, už v sobotu zahajujeme sezónu ” Pochodom po stopách Veľkonočnej bitky v Karpatoch”. Samozrejme srdečne pozývame. Bližšie informácie v našom pláne -- uvedené hore. Všetci ste srdečne vítaní. Pochod je nenáročný, zvládnu aj netrénovaní a deti. Očakávame bohatý sprievodný program historikmi. Navštívime miesta,kde bojovali v dobe 1. svetovej vojny príslušníci Slovenských peších plukov.

 • Vybrali sme z “Modranských zvestí”
  Oprava pamätnej tabule padlým v 1. svetovej vojne
  Ako pokračuje projekt Mesto Modra a Združenie záchrany cirkevných pamiatok v Modre ďakujú príbuzným vojakov padlých v 1. svetovej vojne za pomoc a reakciu na uverejnenú výzvu v MZ zo začiatku roka 2014, v ktorej sme žiadali o zasielanie fotografií a spomienkových textov, či údajov ku konkrétnym fotkám padlých vojakov.

  Mesto Modra má záujem spolu s občianskymi aktivistami obnoviť pamätnú tabuľu padlých v 1. svetovej vojne osadenú na kostole sv. Jána Krstiteľa, ktorý je súčasťou cintorína v Modre.

  Jedným z úspechov pre členov Českej a slovenskej delostreleckej obce je aj obnova pamätnej tabule padlých v 1. svetovej vojne. Do dnešného dňa nám prišlo niekoľko fotiek s konkrétnymi menami a osobami, ktoré boli súčasťou ťažkých vojnových rokov. Modrania by mali o konkrétnych osobách vedieť, aby si mohli vytvoriť vzťah aj k tejto histórii a byť patrične hrdí na svojich krajanov. Veľa poznatkov z dejín nášho mesta spracujú historici a pamätníci na základe spomienok a zachovaných archívnym faktov.

  Musíme však spomenúť aj zástupcov občianskych združení, ktorí sa aktívne zapájajú do riešenia obnovy pamiatok, kultúrneho dedičstva a v neposlednej rade aj pamätných tabúl nielen na území nášho mesta. Jedným z nich je aj generálny sekretár JUDR. Marián Ďurina, Českej a slovenskej obci delostreleckej, ktorý sa zaslúžil o získanie dotácie z Ministerstva vnútra SR v schválenej výške 1000,- eur pre tento rok, určenom na obnovu pamätnej tabule padlým v 1. svetovej vojne.

  Na záver by sme radi vyzvali všetkých zainteresovaných, aby hľadali ďalšie možnosti v spolupráci so samosprávou ako pomôcť niektorým projektom a nečakať iba na čas, keď si pripomíname 100-té alebo iné významné výročie. Je na nás všetkých ako budeme zodpovedne
  pristupovať k pamiatkam nášho mesta a uctievať si snahu a obetovanie sa našich padlých príbuzných vo vojnách.
  Gabriela REPOVÁ, MsÚ Modra

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

:-)
 
:-)
:good:
 
:good:
:negative:
 
:negative:
:wacko:
 
:wacko:
:bye:
 
:bye:
:yes:
 
:yes:
;-)
 
;-)
:scratch:
 
:scratch:
:-(
 
:-(
:unsure:
 
:unsure:
more...
 

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.