V tejto rubrike môžete požiadať svojich skúsenejších kolegov a odborníkov v oblasti legislatívy o rady, ide hlavne o poradenstvo v pracovných a sociálne právnych vzťahoch.
Klásť otázky alebo odpovedať môžete pomocou komentárov, obsah otázky by mal byť stručný ale obsahovo postačujúci.
Pri odpovediach prosím uveďte na začiatku odpovede komu odpovedáte, môže sa stať, že otázky sa nahromadia tak nech je zreteľné komu odpovedáte.
Vážení čitatelia nášho portálu, rád by som vás nasmeroval na: http://doko.blog.sk, kde sa dozviete ďalšie zaujímavosti z vojenského života a života dôchodcov.
Takto sme začínali v roku 2010:
• Jozef Kotulič:
22.2.2010 o 17:39
V prostredí zväzu vojakov sa pohybujem už od roku 1990. A preto si dovolím tvrdiť, že ak niečo veľmi zaujíma členov zväzu, ale aj nečlenov, tak je to právne poradenstvo. No a na tomto sľubne vyzerajúcom našom webe, mi takáto rubrika chýba. Pritom v radoch profesionálnych vojakov, ale aj vojenských výslužilcov, je dosť ľudí, ktorí majú nejaké právnické skúseností a mohli by iným našim členom pomôcť svojou bezplatnou právnou radou. Pochopiteľne, že by to nemuseli byť len právnici, ale aj ostatní radoví členovia, ktorí by vedeli a chceli k riešenému problému zo svojich skúseností poradiť iným. Spočiatku by táto rubrika mohla byť len svojpomocná no verím, že postupne by ÚR zväzu mohla na niektoré zložitejšie právne problémy využiť služby odborných právnikov.
A aby som bol konkrétny.
Dovolím si dať prvú otázku:
1. Môže poberateľ výsluhového dôchodku, ktorý pracuje na pracovnú zmluvu, po prepustení z pracovného pomeru požiadať o podporu v nezamestnanosti? Ak áno, ako má ďalej postupovať?
Ďakujem za odpovede.
Poznámka: odpoveď na túto otázku je na konci komentárov, 22.2.2010
Takýmto a podobným štýlom formulujte svoje otázky, odpovede sa s určitosťou ±100% dočkáte. Tie náročnejšie otázky potrebujú dlhší čas na odpoveď , mnohé Vaše otázky už boli zodpovedané v 590 príspevkoch od roku 2010, kedy sme poradenstvo zaviedli pre členov ZV SR, pričom sme odpovedali aj na otázky nečlenov a iných rezortov bezpečnostných zložiek.
Tento web vykonáva službu všetkým ktorí slúžili, alebo slúžia v štátnej službe, bez rozdielu vojak, policajt, hasič, záchranár.
Máme záujem na tom, aby ste nezostávali bezradní pri Vašej obrane, zásadne používajte argumenty ktoré vám budú poradené kolegami ktorí už podobným prípadom prešli.
Poradenstvo je poskytované bezplatne.
Otázky a odpovede od 22.2.2010 do 25.1.2015 -/doporučujeme po otvorení stránky prehliadať od konca po dátumoch/- kliknuť TU:
Subor otazok a odpovedi od 22.2.2010
Vaše otázky a odpovede píšte do okienka “Komentár”.
Pre Peter Horvat 31.8.2020:
x
Pán kolega,
podrobne je problematika rozoberaná na tomto webe v časti – Rozsudok-výkon služby k 31.12.1999,(https://www.bezpzlozky.eu/2019/10/rozsudok-vykon-sluzby-k-31-12-1999/ ) kde sú okrem iného aj Vami požadované judikáty (napr. príspevok kolegu Drahomír Marko z 22.10.2019). Stačí si len kliknúť.
Príspevky Vás podrobne uvedú do problematiky a vývoja v súdnych sporoch služby k 31.12.1999.
x
Dovoľujem si poukázať na fakt, že tam uvádzané rozsudky krajského súdu sú individuálnym aktom v individuálnych prípadoch a nie je možné ich zovšeobecňovať. Osobne to vidím tak, že konečné slovo bude mať Ústavný súd SR, kde smerovalo podanie našich kolegov bývalých policajtov, pretože NS SR zaujal Vám nepriaznivé stanovisko a to nielen v jednom prípade.
x
Takže si počkáme na výsledok z Ústavného súdu SR.
Pre p. L. Dubeňa.
Neviete prosím ktoré krajské súdy vydali tieto rozhodnutia? V SP mi povedali, že nemám nárok na skorší odchod do dôchodku, lebo som odišiel do zálohy v r.1998 a odslúžil som v I. kat. funkcii len 19 rokov. Potrebujem niečím argumentovať a ak už niekomu priznali SD aj v týcho prípadoch, tak to je silný argument.
Ďakujem.
Pre Peter Horvath:
SP zaujala právny názor, že služba v týchto prípadoch musela trvať k 31.12.1999. Existuje však niekoľko ojedinelých rozhodnutí krajského súdu, ktoré mali opačný názor a SP bola donútená priznať SD aj v pri neexistencii služby k 31.12.21999.
Týmto problémom sa zaoberá skupina kolegovia bývalých policajtov, ktorí uvedenú vec riešia na Ústavnom súde SR.
Dobrý deň.
Chcem sa opýtať p. Ľubomíra Dubeňa či už SP akceptuje skorší odchod do SD (56, 57, 58 rokov) pri dobe služby v I. kategórii funkcii kratšej ako 20 rokov, ak služba netrvala k dátumu 31.12.1999?
Rozšírenie pojmu skončenie služobného pomeru v súvislosti s vykonávanými racionalizačnými a organizačnými opoatreniami (zmenami).
X
Podľa § 21 ods.1 zákona č.100/1988 Zb. o sociálnom zabezpečení má bývalý policajt nárok na odchod do starobného dôchodku vo veku 55 rokov, ak bol uvoľnený zo služobného pomeru z dôvodov uvedených v § 12 ods.3 písm. d) citovaného zákona (organizačné dôvody), pričom na tento znížený dôchodkový vek mu postačuje len 15 rokov služby v I.kategórii funkcií.
x
Sociálna poisťovňa akceptuje vyššie uvedený dôvod (organizačné zmeny) len u bývalých policajtov, ktorým skončil služobný pomer prepustením podľa §100 ods.1 písm. a) zákona č.100/1988 Zb. o služobnom pomere príslušníkov ZNB (ak pre nich nie je v dôsledku zásadných organizačných zmien schválených vládou ČSFR v ZNB iné zaradenie).
x
Najvyšší súd SR rozšíril tento dôvod prepustenia aj o prípad skončenia služobného pomeru uvoľnením zo závažných osobných pomerov podľa § 103 vyššie uvedeného zákona o služobnom pomere (ak v kádrovom rozkaze je ďalej uvedené, že k ukončeniu došlo aj v dôsledku organizačných zmien).
x
Takže odporúčam bývalým policajtom si preveriť znenie kádrového rozkazu a to i v prípade predchádzajúceho odmietnutia Sociálnej poisťovne na zníženie dôchodkového veku. Uvedené preverenie platí aj v prípadoch už priznaných starobných (predčasných) dôchodkov Sociálnou poisťovňou.
Samozrejme kolektív kolegov bližšie sa zaoberajúcich dôchodkovými záýležitosťami Vám pomôže sa zorientovať a poradiť, čo by pre Vás bolo najvýhodnejšie. To platí aj pre prípadných pozostalých po bývalých poberateľov dôchodkových dávok, ktorým by takto mohol vzniknúť nárok na pozostalostné dávky od Sociálnej poisťovne.
Rozšírenie pojmu skončenie služobného pomeru zo zdravotných dôvodov pri priznávaní dôchodkových dávok Sociálnou poisťovňou.
Podľa §21 ods.1 písm.b) zákona č.100/1988 Zb. o sociálnom zabezpečení má bývalý policajt nárok na odchod do starobného dôchodku vo veku 55 rokov ,ak bol uvoľnený z dôvodov uvedených v §12 ods.3 písm.e) citovaného zákona (zdravotné dôvody), pričom mu postačuje len 15 rokov služby v I.kategórii funkcií.
x
Sociálna poisťovňa akceptovala vyššie uvedený dôvod len u policajtov, ktorým skončil služobný pomer prepustením .
x
Najvyšší súd SR najnovšie rozšíril tento dôvod aj o prípad skončenia služobného pomeru uvoľnením na vlastnú žiadosť zo závažných osobných dôvodov týkajúcich sa zdravotného stavu. Súdy SR sa pritom vo svojom zdôvodnení opierali o interné normy FMV ČSSR vydané na vykonanie niektorých ustanovení zákona č.100/1970 Zb. o služobnom pomere príslušníkov ZNB.
Záver:
Našim kolegom (policajtom) ktorí skončili služobný pomer na vlastnú žiadosť uvoľnením zo závažných osobných dôvodov (zdravotných) stačí len 15 rokov služby I.kat. funkcií na dôchodkový vek 55 rokov.
Vrátenie odstupného-premlčanie.
Vo viacerých prípadoch poberatelia výsluhových dávok sú ešte v pracovnom pomere a pri jeho skončení majú nárok na vyplatenie odstupného od zamestnávateĺa buď podľa Zákonníka práce alebo Kolektívnej zmluvy. Niekedy takýto zamestnanec nesúhlasí s dôvodom výpovede a podá žalobu o neplatné ukončenie pracovného pomeru pričom mu už zamestnávateľ vyplatil odstupné. Ak súd právoplatne rozhodne o neplatnosti skončenia pracovného pomeru potom zamestnávateľ požaduje vrátenie vyplateného odstupného. Zamestnanec s tým nesúhlasí a v následnom súdnom procese podá námietku premlčania.
Základnou otázkou je potom počítanie premlčacej lehoty 3 roky a to:
1. od vyplatenia odstupného
alebo
2. od nadobudnutia právoplatnosti rozsudku o neplatnosti ukončenia pracovného pomeru.
Nejvyšší správní soud ČR najnovšie zaujal právny názor, že premlčanie sa počíta od dátumu vyplatenia odstupného.
V praxi sa často stáva, že súdne konanie sa právoplatne ukončí (Okresný súd, Krajský súd) až po uplynutí lehoty 3 rokov od vyplatenia odstupného a teda zamestnanec potom nemusí vrátiť už vyplatené odstupné pomocou uplatnenia námietky premlčania. Nič potom nebráni v prípade ďalšieho skončenia pracovného pomeru vyplateniu ďalšieho odstupného.
Tak som sa dopátral aspoň k niečomu:
Do konca roku 2019 bolo potrebné vykonať opravu sociálnych odvodov ku dňu priznania starobného dôchodku. Od 1.1.2020 vstúpila do platnosti novela, na základe ktorej musí zamestnávateľ upravovať odvody pre dôchodcu odo dňa, kedy bolo vydané rozhodnutie o priznaní starobného dôchodku.
Podľa zákona platného od 1.1.2020 (§ 65a), ak skutočnosťou rozhodujúcou na posúdenie vzniku, trvania alebo zániku sociálneho poistenia a na posúdenie platenia poistného na sociálne poistenie, je dovŕšenie dôchodkového veku alebo priznanie dôchodku, právne účinky:
dovŕšenia dôchodkového veku nastávajú dňom, ktorý Sociálna poisťovňa určila ako deň dovŕšenia dôchodkového veku, najskôr dňom jeho určenia,
priznania dôchodku nastávajú dňom vydania rozhodnutia o priznaní dôchodku.
a tak si to vyložila aj mzdová účtareň, ktorá tvrdí, že neplatím odvody na invalidné a do fondu nezamestnanosti dňom vydania rozhodnutia o priznaní starobného dôchodku. Kedže rozhodnutie mi bolo vydané dňa 11.6. 2020 od toho dňa neplatím uvedené odvody a alikvôtna čiastka bola za uvedené obdobie 11 dní. Takže moje odvody a zemestnávateľské odvody za mesiace apríl a máj zostali v SP. V praxi to znamená, že ak si niekto požiada o dôchodok napríklad po roku, tak mu nebudú uvedené odvody vrátené..ani zamestnávateľovi. A týka sa to všetkých starobných dôchodcov. Nejaké čudné….
Pre Mariana z TT:
Mam taký dojem, je všetko je v poriadku. SD sa doručujú v niektorý párny deň v mesiaci, v ktorom Vám vznikol nárok na SD. A súčasne, pri prvom doručení SD sa doplati aj rozdiel, medzi prvým dňom daného mesiaca a dňom výplaty SD.
Vaš plat-vyrozumel som, že ste bol zamestnancom do 12.apríľa- Vám za apríľ patrí do tohoto dátumu, teda do 12. 4. (čiže tak približne polovičný, ako zvyčajne) No a za tu dobu zamestnania musi zamestnavateľ za Vás odviesť odvody a dane. A to je tá alikvotná čásť- jak spominali na mzdovej učtárni. A treba si uvedomiť, že plat sa vypláca nie v daný mesiac, ale až v nasledujúcom mesiaci. Preto to pomyselné opozdenie… Čiže apriľová výplata sa vypláca v máji. Vy spomínate síce až jún, čo ma trochu mätie, ale je dosť možné, že to je len následok zmätkov okolo C-19, u zamestnavateľa…
Dobrý deň prajem, chcel by som sa spýtať na jednu vec, ktorá tu už dávnejšie bola spomínaná, ale neviem čo platí v dnešnej dobe. Od 12.4. 2020 mi bol priznaný starobný dôchodok, podľa pracovných kategórií vo veku 58 rokov. SP mi zaslala rozhodnutie v mesiaci jún 2020, bol mis pätne doplatený dôchodok od mesiaca apríl. Rozhodnutie o priznaní starobného dôchodku som odovzdal do mzdovej účtarne. V tomto mesiaci som podľa výplatnej pásky zistil, že mi bola strhnutá “akási alikvôtna” čiastka na invalidné a poistenie v nezamestnanosti. Na dotaz v účtarni mi bolo povedané, že spätne sa podľa zákona odvedené čiastky nevracajú a neplatenie uvedených odvodov sa počíta odo dňa vydania rozhodnutia SP. Kedže sa neviem dopátrať k zákonu, ktorý toto rieši poprosil by som o radu, ak má niekto s týmto skúsenosť
Vážení priatelia,
do 31.12.1992 (vzniku samostatnej SR) sme mali spoločnú legislatívu, jednotnú ČSĽA, rovnaké právne predpisy, TVP, rozkazy a smernice platné v rezorte obrany.
Osudy vojakov základnej služby, vojakov z povolania, žiakov VSOŠ a VG boli v tom čase totožné.
Nezabúdajme prosím, že dnešné súdy ČR sú zároveň súdmi Európskej únie a rovnako to platí aj o slovenských súdoch. Chcem tým len naznačiť, že súdne spory, ktoré majú svoj základ v silovom rezorte do 31.12.1992 a rozhodovali o nich súdy ČR, tak ich rozsudky by mali vziať na zreteľ aj slovenské súdy. Ak sa v nich nachádzajú zaujímavé súdne rozhodnutia, postrehy, resp. perfektné a precízne odôvodnenie rozsudkov- neváhajte ich efektívne využívať vo svoj prospech. V ČR sa dôslednejšie rešpektujú vojenské tradície, žije tam 10 mil. obyvateľov a skúseností tam majú oveľa bohatšie. To je fakt.
S priateľským pozdravom
JUDr. Marián Ď U R I N A, advokát
Podmienky ktoré sú uvedené v NSS ČR by žiaci VSOŠ spĺňali, ale judikáty z ČR naše súdnictvo a Sociálna poisťovňa neakceptujú.
Ja si myslím, že obidve uvedené podmienky vo vojenskom strednom školstve zachované boli:
1. vyučovanie či už teoretické ale aj praktické, na základe osnov pre ten ktorý ročnik boli pravidelné. Podľa rozvrhu hodín minimálne od po. do pi. A praktické stáže a praxe dokonca aj v so. a ne. O hospodárskych dňoch, službách a podobne ani nevravím.
2. učebne jak pre teoreticku, ale hlavne pre prakticku výuku boli výhradne situované v kasárňach, alebo kasarenských blokoch, autoparkoch, na letiskách, tankodromoch a podobne.
Vážení kolegovia,
k problematike prípravy žiakov stredných odborných učilíšť pre zamestnanie v I.(II.) kat. je zaujímavý najnovší názor NSS ČR:
Doba zaměstnání
Z § 3 odst. 1 nařízení vlády č. 117/1988 Sb. je možno dovodit dvě podmínky, které bylo nutné splnit, aby mohla být doba učení žáka středního odborného učiliště připravovaného pro zaměstnání I. (II.) pracovní kategorie započítána jako doba zaměstnání této pracovní kategorie, a to zaprvé, pravidelnost praktického vyučování, a dále jeho provádění na pracovištích nebo v provozech, kde se vykonávají zaměstnání I. (II.) pracovní kategorie.
(Rozsudek Nejvyššího správního soudu České republiky č.j. 8 Ads 60/2017 – 35, ze dne 25.4.2019)
Alexandra Ráczová napísal: 16. júna 2020 v 10:43
…
Ja som ale vo vašich príspevkoch ak som to dobre pochopila vyčítala že vojaci v rokoch 1998 až 2002 patrili do sociálnej poisťovne nakoľko ešte nebol vytvorený osobitný účet — vojensky urad finančného zabezpečenia…
Ak to niekto takto napísial, tak buď nepoznal zákony, alebo nešlo o vojaka. Vojenský úrad sociálneho zabezpečenia bol vytvorený na základe § 74 zákona 114/1998 Z.z. o sociálnom zabezpečení vojakov (účinnosť od 1.5.1998). Vojaci sa totiž od rozpočtu sociálnej poisťovne odstrihli už v roku 1998.
Doplnenie komentára 17.6.2020 o 18:21 – invalidný dôchodok.
Nakoľko manžel p.Ráczovej poberal klasický výsluhový dôchodok tak sa pre účely pozostalostných dôchodkov (pri použití doby poistenia pre nárok na invalidný dôchdok) doba služby nezapočítava. Tak to bolo uvedené aj v mojom pôvodnom komentári.
Ale v minulosti a teraz aj tento rok Najvyšší súd SR priznal pozostalostné dôchodky (aj keď nie je splnená požadovaná doba civilného zamestnania) a prihliadne aj k dobe služby. Ale platí to len v prípade, že zosnulý vojak (policajt) poberal pôvodný príspevok za službu a výsluhový príspevok, ktoré sa neskôr považujú za výsluhové dôchodky.
Takže len v týchto prípadoch odporúčam vdovám a sirotám po zosnulých vojakoch a policajtoch nenechať sa znechutiť prvotným zamietavým rozhodnutím Sociálnej poisťovne voči ich žiadosti o pozostalostnú dávku.
Predčasný starobný dôchodok poberateľov výsluhových dôchodkov.
Z mojej praxe a hlavne z judikatúry súdov SR som zovšeobecnil postupy Sociálnej poisťovni pri rozhodovaní o žiadostiach o predčasný starobný dôchodok:
1. SP neuznáva znížený dôchodkový vek poberateľom výsluhových dôchodkov aj keď splnili stanovenú dobu služby v I. a/alebo II.kategórii funkcií
2. SP odmieta do celkovej doby poistenia (aj dosiahnutých zárobkov) započítať dobu služby výsluhových dôchodcov, čím často naši kolegovia nedosiahnu stanovený limit 1,2 násobku minumálnej mzdy a sú nútení čakať až na dosiahnutie dôchodkového veku
3. SP odôvodňuje svoj nesprávny postup s tým, že započítanie jej neumožňujú §§60 a 255 zákona č.461/2003 Z.z. o sociálnom poistení a/alebo Dohovor MOP č.128
4. SP sa priznaniu predčasného starobného dôchodku bráni aj s tým, že nemôže v zmysle §274 zákona č.461/2003 Z.z. uskutočniť porovnanie výšky predčasného starobného dôchodku so zákonom č.100/1988 Zb.
5. u poberateľov výsluhových dôchodkov z III.kategórie (colníci) argumentuje SP s dôvodom, že nemajú službu I.(II.) kategórie funkcií
V minulosti v niektorých prípadoch poberateľov pôvodne výsluhových príspevkov alebo príspevkov za službu NS SR donútil SP započítať dobu služby do celkovej doby poistenia. V niektorých prípadoch naši kolegovia dosiahli zníženie dôchodkového veku a tým aj vznik novej dôchodkovej dávky starobného dôchodku vo vyššej výmere namiesto pôvodne priznaného predčasného dôchodku.
V súčasnosti existuje viacero rozsudkov súdov SR, kde tieto súdy majú na vec iný právny názor než SP. Naši kolegovia výsluhoví dôchodcovia, ktorí už poberajú predčasný starobný dôchodok alebo ktorí o tom uvažujú, by sa mali hlásiť o svoje práva a trvať na svojich nárokoch. Aj za cenu neskoršieho súdneho sporu či už vedenom advokátskou kanceláriou alebo samostatne.
Autor článku pôsobí ako odborný konzultant pre Advokátsku kanceláriu JUDr.Július Jánošík v Bratislave.
Vyhodnotenie záverov z rozsudku NS SR č.k.7Sk018/2019 z 24.6.2020:
x
Naša kolegyňa poberateľka výsluhového dôchodku za 16 rokov služby požiadala Sociálnu poisťovňu o priznanie predčasného starobného dôchodku. SP jej žiadosť zamietla z dôvodu, že suma predčasného starobného dôchodku nebola vyššia ako 1,2 násobok sumy životného minima.
x
Vzhľadom k tomu, že získala dobu služby v rozsahu zakladajúcom nárok na výsluhový dôchodok, jej nebola doba služby 16 rokov zhodnotená pre výšku dávky podľa §60 ods.2 a §255 ods.5 zákona č.461/2003 Z.z.
x
Dôležité je ale vyjadrenie NS SR, že uvedený postup sa neaplikuje pri posúdení nároku na predčasný starobný dôchodok poberateľovi, ktorému bol priznaný príspevok za službu (bod 76 tohto rozsudku).
x
To znamená, že poberateľovi výsluhového príspevku (príspevku za službu) sa pre výpočet predčasného starobného dôchodku započíta aj doba služby (s následným krátením).
Autor komentára pôsobí ako odborný konzultant pre Advokátsku kanceláriu JUDr.Július Jánošík v Bratislave.
Pre pani Ráczovú:
V minulosti rozhodovali súdy SR vrátane NS SR u pozostalostných dôchodkoch rôzne hlavne u zomretých vojakov pôvodne poberajúcich výsluhový príspevok. V roku 2019 (na základe podania NS SR) sa plénum Ústavného súdu SR vyjadrilo, že pre invalidné dôchodky (a z toho odvodené pozostalostné dôchodky ako vdovský a sirotský) sa nepočíta ako doba poistenia služba vojaka (policajta).
Takaže vo Vašom prípade postupovala Sociálna poisťovňa správne. Podľa môjho názoru by nanajvýš mohla zohľadniť len tzv. zbytkovú dobu služby, čo by aj tak spolu s civilným poistením asi netvorilo požadovaných 10 rokov poistenia.
Autor komentára pôsobí ako konzultant pre Advokátsku kanceláriu JUDr.Július Jánošík v Bratislave.
Odkaz pre: Alexandra Ráczová napísal: 16. júna 2020 v 10:43
Na vyčerpávajúcejšiu odpoveď, uvádzate málo údajov, preto sa môžem aj mýliť, ale z uvedených faktov mne vychádza, že po manželovi poberáte od VÚSZ vdovský dôchodok (§ 46 zák. č. 328/2002 Z. z.). Lebo nárok na jeho výsluhový dôchodok zanikol smrťou poberateľa. Nepíšete, či od VÚSZ poberáte sirotské dôchodky na synov. Totiž, ak spĺňajú podmienky uvedené v ust. § 53 až 57 zák. č. 328/2002 Z. z. potom, by im tieto dôchodky mohol priznať VÚSZ, ale treba poslať písomnú žiadosť. Viac odborných informácii aj k postupu SP, určite získate na VÚSZ. Prajem priaznivý výsledok. https://vusz.mil.sk/16668/
Dobrý deň
Našla som vašu stránku a po prečítaní niektorých príspevkoch mám pocit že mi SP krivdí
Manžel zomrel v roku 2018
Slúžil v armáde a po 18 tich rokoch odišiel do civilu. Armáda mi nechala jeho výsluhový dôchodok to je tuším v poriadku ale sociálna poisťovňa mne a mojim dvom synom zamietla vdovský a sirotský a odôvodnila to tým že manžel mal mimo armádu odpracovaných len cca 7,5 roka
Ja som ale vo vašich príspevkoch ak som to dobre pochopila vyčítala že vojaci v rokoch 1998 až 2002 patrili do sociálnej poisťovne nakoľko ešte nebol vytvorený osobitný účet – vojensky urad finančného zabezpečenia
Otázka: musí SP do odpracovaných rokov zarátať aj toto obdobie? Vo výpise ktorý mi prišiel spolu so zamietnutím sa toto obdobie nezohľadňuje a tak moji synovia nemajú nárok na sirotské od SP nakoľko manžel nesplnil podmienku 10 odpracovaných rokov. Menší syn ma len 7r
Viete mi nejako pomôcť kde získam informácie ?
Ďakujem
Alexandra Ráczová
V ojedinelých prípadoch vojak (policajt) dosiahne dôchodkový vek počas výkonu služby. Sociálna poisťovňa mala s tým problém a vymýšľala rôzne konšpirácie prečo nepriznať starobný dôchodok počas služby. Vždy sa to dostalo na súd a existuje niekoľko judikátov NS SR a krajských súdov, že SP postupuje protiprávne. Najnovšie vymyslela SP fintu, že starobný dôchodok počas služby vojakov (policajtovi) neprizná lebo ho nevie vypočítať, pretože vojak (policajt) ešte nepoberá výsluhový dôchodok. Takýto prípad sa prednedávnom prerokovával na Krajskom súde v Bratislave a samozrejme súd dal za pravdu slúžiacemu policajtovi.
Záver:
Výkon služby vojaka (policajta) nie je prekážkou na súčasné poberanie starobného dôchodku.
Dovolil jsem si převzít z portálu ZVSR, snad se pan Javorík nebude hněvat
Bezplatné poradenstvo – nová služba pre členov ZV SR
MÁJ25
ŠTEFAN JAVORÍK
Vážení kolegovia, členovia Zväzu vojakov SR. Väčšina z nás je buď poberateľom dávok zo sociálneho zabezpečenia v osobitnom systéme, alebo aj sociálneho poistenia zo všeobecného systému, alebo čakateľom. Všetci vieme, aké zložité bolo pre výsluhových dôchodcov priznanie starobného dôchodku od Sociálnej poisťovne v minulosti (do roku 2012 tisíce prípadov). Až úsilím občianskych združení zastupujúcich bývalých príslušníkov ozbrojených síl a bezpečnostných zborov prinieslo zmenu a zlepšenie situácie v priznávaní starobných dôchodkov Sociálnou poisťovňou.
Aj napriek tomu sa v súčasnosti vyskytujú stovky prípadov ročne, keď sa výsluhoví dôchodcovia musia domáhať svojich oprávnených nárokov. Stretávame sa aj s prípadmi, keď vyslúžilci nevedia, že by mohli poberať dávku, vyššiu dávku alebo ju poberať skôr. Týka sa to nielen výsluhových dôchodcov, ale aj pozostalých po nich.
V priebehu 10 rokov sa na rôznych webových stránkach vyprofilovali viacerí kolegovia (právnici ale aj ostatní), ktorí viac prichádzali do styku s problematikou sociálneho zabezpečenia vyslúžilcov a snažili sa poradiť a pomôcť najmä prostredníctvom webových stránok alebo i osobne.
Zväz vojakov SR ako najpočetnejšie občianske združenie vojenských výsluhových dôchodcov chce nadviazať na poradenskú činnosť v sociálnom zabezpečení najmä vojenských vyslúžilcov.
Najčastejšie okruhy problémov v sociálnom zabezpečení z praxe najmä vo vzťahu k Sociálnej poisťovni:
1. SP odmieta pre nárok a výšku starobného dôchodku započítať obdobie služby paušálne.
2. SP odmieta pre nárok a výšku starobného dôchodku započítať obdobie služby z dôvodu nesplnenia nároku dôchodkového veku.
3. SP odmieta pre nárok a výšku predčasného starobného dôchodku započítať obdobie služby paušálne.
4. SP odmieta pre nárok a výšku starobného dôchodku započítať obdobie služby z dôvodu III. kategórie služby.
5. SP odmieta priznať starobný dôchodok po dosiahnutí dôchodkového veku profesionálnemu vojakovi počas priebehu služby.
6. SP nesprávne počíta výšku starobného dôchodku pri krátení v prípade ďalšej doby poistenia po vzniku nároku na starobný dôchodok.
7. SP odmieta priznať starobný dôchodok z dôvodu kompetenčného sporu s VÚSZ.
8. SP odmieta priznať starobný dôchodok z dôvodu priznania výsluhového dôchodku vo výške starobného dôchodku s prídavkom.
9. SP odmieta do doby poistenia započítať zvýhodnený zápočet doby služby (letci, výsadkári, potápači, pyrotechnici, spravodajcovia a podobne).
10. Existuje ešte ďalší okruh „sporných” otázok, napr. doba služby k 31.12.2003, I. a II. ročník VSOŠ, spôsob uplatnenia krátenia teoretickej výšky starobného dôchodku podľa Dohovoru MOP č.128, čo máme možnosť vidieť aj v množstve súdnych sporov.
Postup pri bezplatnom poradenstve:
1) Žiadateľ elektronickou formou zašle svoju otázku, podnet, žiadosť odbornému tímu pplk. v.v. Ing. Ľubomíra Dubeňa na e-mailovú adresu: lubomir.duben@zoznam.sk , prípadne ho napred kontaktuje na t.č.: 0910 908 042.
2) Odborný tím po posúdení problému poskytne žiadateľovi základnú navigáciu a usmernenie elektronickou formou. V jednoduchších prípadoch môže pomôcť pri spracovaní žiadosti na Sociálnu poisťovňu, prípadne pri odvolaní na GR Sociálnej poisťovne. Takisto môže v zložitejších prípadoch odporučiť možnosť advokátskeho zastúpenia v prípadnom súdnom spore.
Najzaujímavejšie prípady budú v súlade s ochranou osobných údajov pre zovšeobecnenie uverejnené na našej webovej stránke v rubrike PRÁVNIK.
Pplk. v.v. Ing. Ľubomír Dubeň
Pre Jan:
Pán kolega,
ani ja som o ničom takom nepočul. Ak by niečo také existovalo, tak by Vás na to služobný orgán upozornil.
Existuje štatút vojnového veterána, kde sú aj pre nepoberateľov výsluhových dávok nároky na pobyt v rekreačných a kúpeľných zariadeniach MO SR a zdravotné vyšetrenia.
My sme sa asi nepochopili.Ja už mám nárok na výsluhový dôchodok lebo mám odsluzenych vyše 20 rokov v OSSR ale pýtal som sa nato že keď som na vojenskej misii pod NATO vkuse víac ako 12 mesiacov či nemám nárok na nejakú rentu od Nato či ste o tom niekto nepočuli lebo vraj niečo take existuje a dá sa to nejak vybaviť.
Jan napísal: 18. mája 2020 o 17:53
Jan, pozrite si zákon č. 328/2002 Z.z. o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov, po jeho novelizácii – platný a účinný od 1. mája 2013.
Výsluhový príspevok – §31 a §32 – najnižšie rozpätie pre dĺžku poberaného výsluhového príspevku na dobu 1 roka je nutnosť služby v služobnom pomere príslušníka v minimálnom rozpätí dĺžky služobného pomeru 10 až 17 rokov.
Výsluhový dôchodok – prechodné ustanovenie §143aa minimálne rozpätie dĺžky služby služobného pomeru príslušníka na nárok na priznanie a výplatu VD je 15 (15 r. je už minulosť) až 25 rokov.
Výsluhový dôchodok – §38 určuje minimum potrebných odslúžených rokov v služobnom pomere príslušníka 25 r. služobného pomeru.Bližšie informácie VÚSZ (min. obrany), príp. OSZ (min. vnútra).O doživotnej rente t.j. výsluhovom dôchodku za minimálne 1 rok služobného pomeru príslušníka som sa aspoň ja v zákone o soc. zabezpečení policajtov a vojakov nikde nedočítal.(ani nepočul)…
Prosím vás počul som že mám nárok na nejakú rentu v rámci že som pôsobil na Misii Nato viac ako 12 mesiacov v kuse vy mi niekto poradiť kde sa mám obrátiť?Dakujem
SLUŽNÉ A DEPUTÁTNE BENEFITY ŽIAKOV VSOŠ (rovnako sa to týka aj žiakov VG SNP, VŠJŽ, VGJŽ)
Ako žiak 4-ročnej VSOŠ v Martine od 01.09.1968 do 31.07.1972, počas celého štúdia som dostával tzv.: „služné“, a to v súlade s vtedy platným branným zákonom č. 92/1949 Zb. v nadväznosti na ustanovenie § 6 ods. 2 písm. a) zák. č. 88/1952 Zb. o materiálnom zabezpečení príslušníkov ozbrojených zborov. Najprv to bolo vo výške 30.-Kčs mesačne. Táto suma sa neznižovala, ani keď bol žiak potrestaný, taký disciplinárny trest pre žiakov VSOŠ ani neexistoval. Postupom do vyšších ročníkov sa aj táto suma služného zvyšovala. Tieto peniaze od štátu však nedostávali naši vrstovníci – žiaci na civilných stredných školách a tým sme sa od nich výrazne odlišovali. Je zaujímavosťou, že tieto pred verejnosťou utajované peniaze sa nikdy nevykazovali ani ako finančné príjmy (z daňového hľadiska) a ani ako naturálne príjmy (vojenská uniforma, stravovanie, ubytovanie a kompletný vojenský výstroj a pod.), čo je dodnes azda hrubou chybou a azda aj porušovaním platného zákona. V tomto prípade však ide o princíp, ktorý NS SR a Krajský súd nepochopiteľne prehliadajú. To nie je len bezvýznamná banalita, to je určitý a značne vysoký finančný mesačný Vás príjem, ktorý by sa mal nevyhnutne posudzovať aj z dôchodkového hľadiska a v dôsledku toho navýšiť vojenským vyslúžilcom výsluhové dôchodky. Veď po nútenom ukončení VSOŠ, požadovala vojenská správa (od rodičov študenta) zakaždým finančné náhrady v neuveriteľnej výške!!! A na tieto finančné benefity máme dnes zabudnúť…? Finančná náhrada pri neukončení VSOŠ bola drakonická a sa zásadne vyžadovala za celé 4-ročné štúdium, pričom sa nezohľadňoval fakt, že napr. žiaci VSOŠ v 3. a 4. ročníku museli popri štúdiu vykonávať povinnú vojenskú základnú službu a náklady na štúdium by mali byť preto o tie dva roky nižšie. Nedodržanie tohto služobného záväzku bolo spojené finančnou sankciou v podobe povinnosti náhrady vynaložených nákladov – pozri rozkaz ministra národnej obrany ČSSR arm. gen. Ing. M. DZÚRA č. 20/1980 zo dňa 28.10.1980 pre stanovenie náhrad pri nesplnení povinnosti k službe vojaka z povolania alebo záväzku k ďalšej službe a pri prepustení alebo vylúčení zo štúdia na vojenských školách v nadväznosti na § 35 ods. 2 vládneho nariadenia ČSR č. 21/1958 Zb. Tieto príjmy a naturálne pôžitky sa dajú ľahko vypočítať a sumarizovať, presne podľa právnych predpisov, ktoré som uviedol. Týmito krutými náhradami nás po celý čas štúdia zastrašovali a doslova vydierali, len aby sme na VSOŠ zostali a doštudovali ju. Od týchto nekalých praktík sa upustilo až v dôsledku prijatia medzinárodných dohôd po roku 1991 o slobodnej voľbe povolania a ochrane ľudských práv.
A aj tento zvláštny moment motivovania žiakov (v tom čase) zvýrazňoval stupňujúci záujem štátu, ktorý venoval dôležitosti štúdia na VSOŠ a Vojenských gymnáziách a preto ho takto všemožne finančne podporoval. Vieme, že naši rovesníci na civilných stredných odborných školách, alebo priemyslovkách, žiadne peniaze od svojej školy a obdobné naturálie nedostávali, ani za svoje neukončené štúdium nemuseli nikomu nič platiť. Tým sme sa od nich opäť výrazne líšili. Asi preto tento výrazný finančný príjem dnes ušiel z pozornosti daňových a finančných orgánov. Preto som hľadal pomoc aj u FR SR, MF SR a pýtal sa ich, prečo nám tento mesačný finančný príjem počas 4 rokov štúdia na VSOŠ nepovažujú za finančný príjem aj na daňové a dôchodkové účely? Chcel som vedieť presný dôvod, prečo sa dnes tieto inkasované sumy a získané benefity zo VSOŠ nezapočítavali do celkových legálnych príjmov na účely dôchodkového zabezpečenia? Toto sa všetko azda vytratilo do neznáma, alebo expirovalo…? Pozabúdali, že to tak naozaj bolo? Ako to, že k týmto výdavkom štátu a príjmom fyzických osôb ostražité finančné a daňové orgány sú zjavne ľahostajné a tieto okolnosti si nevšímajú? Nedostal som odpoveď a preto som požiadal odpoveď od ÚS SR či to boli príjmy, alebo neboli a prečo sa nerátajú na dôchodkové účely a čakám na ich reakciu. Budem Vás informovať.
S priateľským pozdravom
JUDr. Marián Ď U R I N A, advokát
Štefan, pozrite si ešte komentáre v tejto rubrike nižšie od komentára mufty123 napísal: 29. decembra 2019 o 13:07 a dajte si to orientačne všetko do kontextu svojho prípadu.Došlo tam ku viacerým zmenám najmä po novelizácii zák. č. 328/2002 Z.z. od 1. mája 2013.Každý prípad je individuálny.Najmä pri opätovnom návrate k silovým zložkám.Tiež prajem všetkým pekný deň.
Ďakujem pekne za odpovede, keď to bude aktuálne, budem to riešiť na personálnom oddelení, len som sa chcel predbežne informovať, resp. nájsť niekoho, kto má s tým skúsenosti. Pekný deň ;)
Odkaz pre Stefan Horváth napísal: 11. januára 2020 v 16:42 Je možné, že mi do výsluhy zarátajú odpracované roky v MsP?
Aj keď obecnú políciu tvoria príslušníci obecnej polície, ktorí sú zamestnancami obce, výkon niektorých ich povinnosti je podľa mňa možné zahrnúť aj do doby započítateľnej odbornej praxe policajta PZ. Túto možnosť potvrdzuje ust. § 86 zákona č. 73/1998 Z. z. o štátnej službe príslušníkov Policajného zboru, Slovenskej informačnej služby, Zboru väzenskej a justičnej stráže Slovenskej republiky a Železničnej polície.
Citujem: … „Do doby započítateľnej odbornej praxe rozhodnej pre určenie percentuálneho podielu prídavku za výsluhu rokov sa policajtovi započítava, ak ďalej nie je ustanovené inak, doba praxe v odbore požadovanej pracovnej činnosti získanej pred prijatím do služobného pomeru, praxe inej než požadovanej pracovnej činnosti získanej pred prijatím do služobného pomeru v závislosti od miery jej využitia na úspešný výkon štátnej služby, ale najviac v rozsahu dvoch tretín. Praxou v odbore požadovanej pracovnej činnosti sa na účely tohto zákona rozumie výkon rovnakej alebo obdobnej ako požadovanej pracovnej činnosti alebo výkon pracovných činností, na ktorý treba vedomosti rovnakého alebo obdobného zamerania ako na výkon požadovanej pracovnej činnosti.“ Aj tak by som o bližšie informácie odporúčal žiadať, predovšetkým od pracovníkov personálnych útvarov okresných alebo krajských riaditeľstiev Policajného zboru.
Stefan Horváth napísal: 11. januára 2020 o 16:42
“Je možné, že mi do výsluhy zarátajú odpracované roky v MsP?”… podľa mňa to nie je možné – MsP nie je štátnou službou podľa paragrafov 1-4… zák. č. 328/2002 Z.z.
https://www.bezpzlozky.eu/2019/10/gratulacia-mestskym-a-obecnym-policajtom/… problematiku (roky) MsP rieši Soc. poisťovňa a nie náš zákon o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov.(osobitný systém).
Dobrý deň prajem, mal by som nasledovnú otázku:
Som bývalý policajt, teraz pracujem v mestskej polícii, ale rozmýšľam nad tým, že by som sa vrátil do PZ. Je možné, že mi do výsluhy zarátajú odpracované roky v MsP? Možno s tým má niekto skúsenosti, odpoveď som na internete nikde nenašiel. Ďakujem Vám pekne za prípadnú pomoc a ochotu! S pozdravom,
Štefan Horváth
Zjednotenie protichodných názorov súdov SR na tzv. zvyškové doby celých rokov po dosiahnutí max. doby služby 30 (28) rokov.
V minulosti sa tu viedla diskusia k započítaniu celých rokov služby po dosiahnutí max.dôb ,ktoré sa prejavia na výške výsluhových dôchodkov napr. 23.1.2018.
Jednotlivé krajské súdy ako i senáty Najvyššieho súdu SR mali rozličné názory na túto vec, aj keď v poslednom období bola väčšina rozhodnutí jednotná v tom zmysle, že z ustanovení §§38,39 a 128 ods.1 zákona č.328/2002 Z.z. vyplýva, že nemožno stotožňovať dobu pre vznik nároku na výsluhový dôchodok a spôsob určenia sumy výsluhového dôchodku. Tzn. nie je podstatné určenie výšky dôchodku z max. 28,30 alebo 40 rokov, ale aká doba služby bola celkovo hodnotená na vznik nároku na VD a to sú celé skončené roky služby. Podľa môjho názoru zbytkové doby by mali byť len mesiace a dni nezhodnotené pre výsluhovú dávku.
Naposledy sa k tejto otázke vyjadril aj Ústavný súd SR dňa 20.júna 2018 a potvrdil vyššie uvedený názor.
Napriek tomu sa ojedinele stretávam s prípadmi, keď Sociálna poisťovňa zhodnocuje pre nárok a výšku starobného dôchodku aj roky nad 28,30 alebo 40 rokov ako keby už neboli zhodnotené vo výsluhovom dôchodku z osobitného systému. Ale sú to ojedinelé prípady a nie tak časté ako v minulosti.
Takže v takýchto “omyloch” Sociálnej poisťovne potom majú ojedinelí jednotlivci nielen duplicitne zhodnotené roky pre výšku a nárok dôchodku v oboch systémoch, ale súčasne za túto dobu zhodnotenú aj Sociálnou poisťovňou mali aj valorizáciu výsluhovej dávky v osobitnom systéme.
Myslím si, že zjednotenie názorov súdov SR je správne a prinieslo spravodlivé a rovnaké posudzovanie v identických prípadoch. Je však otázne či a kedy dôjde k prípadnému spätnému prehodnocovaniu týchto ojedinelých prípadov. Väčšinou takéto prehodnocovanie nastalo v dôsledku nejakej žiadosti poberateľa dôchodkovej dávky adresovanej Sociálnej poisťovni.
Obdobnú informáciu zverejnila aj Asociácia policajtov vo výslužbe na svojej webovej stránke, za čo jej patrí vďaka.
Autor príspevku pôsobí ako konzultant pre Advokátsku kanceláriu JUDr.Július Jánošík v Bratislave.
pre ľuboslav
pokiaľ ide o odchodné po tom, ako ste boli opätovne prijatý do služobného pomeru, nárok na túto dávku vám vznikne až po tom, ako váš nový služobný pomer, ktorý vám vznikol od 01.01.2018, bude trvať minimálne 13 rokov,
výsluhový dôchodok sa vám bude vypočítavať tak, že sa vám spraví priemer zo služobných platov, ktoré ste dosiahli za obdobie posledných desiatich rokov, pokiaľ ide o percentá, tie zostávajú u vás po starom, tzn. za 25 rokov 55%, následne sa vám porovná nová výška výsluhového dôchodku s naposledy vyplácanou výškou výsluhového dôchodku, to čo bude pre vás výhodnejšie, v takej sume sa vám výsluhový dôchodok uvoľní jeho výplata, príklad ak vám bol naposledy vyplácaný dôchodok napr. 600 € mesačne a nová suma bude 560 € mesačne, uvoľní sa vám výplata dôchodku v sume 600 a táto sa ešte zvalorizuje takým spôsobom ako sa valorizovali dôchodky, a to za dobu trvania vášho nového služobného pomeru samozrejme ak prebehla valorka, napr. ak sa v roku 2018 a 2019 valorizovalo pevnou sumou 9,00 € tak sa vám k sume 600 pripočíta za rok 2018 9,00 € a za rok 2019 9,00€ teda spolu 618 € sa vám uvoľní jeho výplata samozrejme ak by ste skončili služobný pomer k 31.12.2019 :-),
Vážení kolegovia,
niektorí z Vás boli v minulosti zamestnaní v Zbore ozbrojenej ochrany železníc a neskôr v Železničnej polícii. Vyšla nová Zbierka stanovísk a rozhodnutí NS SR a súdov SR č.6/2019,kde rozhodnutie č.59 zjednotilo posudzovanie doby zamestnania v železničnej polícii citujem:
Dobu zamestnania v ZOOŽ od 1.4.1991 do 28.5.1992 a v ŽP od 29.4.1992 do 31.12.1999 nemožno hodnotiť ako dobu služby príslušníka ZNB na účely §129 zákona č.100/1988 Zb. a v I. a II.kategórii funkcií podľa §130 tohto zákona.
Pre luboslav napísal: 12. decembra 2019 v 21:27
Osobne by som odporúčal, oprieť sa najmä o tieto zákonné ustanovenia:
§ 103 Sociálne zabezpečenie policajta alebo profesionálneho vojaka vzniká dňom vzniku služobného pomeru
§ 33 ods.3 Odchodné podľa odseku 1 patrí aj policajtovi a profesionálnemu vojakovi, ktorí boli opätovne prijatí do služobného pomeru, ak tento novovzniknutý služobný pomer trval nepretržite najmenej 13 rokov.
§ 38 ods. 1 Policajt a profesionálny vojak, ktorému sa skončil služobný pomer, má nárok na výsluhový dôchodok, ak služobný pomer trval najmenej 25 rokov.
§ 38 ods. 5 Pri výpočte výsluhového dôchodku podľa odsekov 3 a 4 sa výsluhový dôchodok vypočíta zo základu zisteného podľa § 60 ku dňu skončenia služobného pomeru
§ 39 Výsluhový dôchodok policajta alebo profesionálneho vojaka je za 25 rokov trvania služobného pomeru 37,5 % základu zisteného podľa § 60.
§ 58 ods.2 Pri opätovnom skončení služobného pomeru sa do doby trvania služobného pomeru pripočítajú aj dni neskončených rokov trvania služobného pomeru, ktoré neboli zhodnotené v celkovej dobe trvania predchádzajúcich služobných pomerov;
§ 60 ods. 1 Základ na výpočet výsluhového príspevku, odchodného, úmrtného, výsluhového dôchodku a invalidného výsluhového dôchodku sa zistí z priemerného mesačného služobného platu dosiahnutého v období posledných desiatich skončených kalendárnych rokov pred dňom skončenia služobného pomeru
§ 106 Sociálne zabezpečenie policajta alebo profesionálneho vojaka zaniká dňom skončenia služobného pomeru.
Môj laický názor je, že druhý výsluhový dôchodok a odchodné by sa mali vypočítavať podľa ustanovení zákona platného od 1/2018. Čiže nárok na odchodné až, ak novovzniknutý služobný pomer trval nepretržite najmenej 13 rokov. Nárok na výsluhový dôchodok až po 25 rokoch celkového trvania služobného pomeru, podľa podmienok uvedených v § 39 a § 60.
Odbornú a právne relevantnú odpoveď treba žiadať na VÚSZ.
” ale tu to chápem tak že sa mi bude počítať priemer z posledných 10 tich skončených kal. rokov? ”
§143aa sa skladá z dvoch častí – tí ktorí mali odslúžené k 31. aprílu 2013 – 15 r. – tých sa dotýkajú podmienky priznávania VD ako pred novelizáciou zákona.Aspoň tak to bolo verejne interpretované pred prijatím novely zák. 328.Iná situácia je u tých, ktorí mali k uvedenému dátumu odslúžených podľa totožného §143aa menej ako 6 rokov.Pre nich je už §143aa totožný s §38, t.j. pre nárok na VD je potrebné odslúžiť v pomere príslušníka 25 r.Práve aj počítanie priemeru z posledných 10 rokov sl. pomeru by si bolo dobré overiť na vúsz, osz.
” Čo sa týka odchodného nevzťahuje sa na mňa §33 ods.3? Tu je spomenuté že novovzniknutý pomer musí trvať najmenej 13 rokov.”
Tam došlo pri novelizácii k zmene pri potrebe počtu odslúžených rokov na prvý sl. plat odchodného.Počet platov odchodného postupne narastá.Ale dnes sa ešte nevie, aká by bola eventuálna reálna výška odchodného pri druhom odchode do civilu.Proti logike by ale bolo mať vyplatené odchodné počas služ. kariéry 2 krát v plnej výške.Možno že môže (nemusí) vzniknúť pri druhom odchodnom do civilu nižšia suma, ako bola vyplatená pri prvom odchodnom.Neviem, ako by to riešil úrad soc. zabezpečenia.Aj preto som spomenul že je to môj pohľad a bolo by dobré si to upresniť na odbore/úrade sociálneho zabezpečenia.
Neviem si predstaviť že by tieto náležitosti vzhľadom na možné komplikácie a náročnosť riešili kompetentní bez metodického pokynu-usmernenia.Jedno je litera zákona a druhé je jeho aplikácia v praxi.Zákon č. 328/2002 z.z. konkrétne uvádzané §§ je ako dva zákony v jednom.
Ďakujem pekne za odpoveď. Tá percentuálna výmera mi je jasná , akorát ešte nechápem §143ac ods.2 a to že, pri prvotnom odchode sa mi vypočítaval priemer z príjmovo najlepšieho služ.platu za posledných 10 rokov , ale tu to chápem tak že sa mi bude počítať priemer z posledných 10tich skončených kal.rokov? Chápem to správne? Čo sa týka odchodného nevzťahuje sa na mňa §33 ods.3? Tu je spomenuté že novovzniknutý pomer musí trvať najmenej 13 rokov. Vopred pekne ďakujem
luboslav, na osz-min. vnútra, prípadne vúsz-min. obrany by k tejto situácii mali mať metodický pokyn.Keďže ste už raz mal vypočítaný a priznaný výsl. dôchodok, podľa mňa je pravdepodobnejšie, že sa odslúžené roky do výpočtu nového výpočtu VD sčítajú a výpočet bude podľa §143aa zák. č. 328/2002 Z.z. a percenta výpočtu výsl. dôchodku budú pokračovať a na seba nadväzovať z predchádzajúceho výsl. dôchodku.V praxi by sa mohlo stať, že sa Vám nepodarí v opätovnom služobnom pomere príslušníka odslúžiť v súčte najmenej až 25 r. a potom by pri výpočte VD nemohol byť použitý §38 uvedeného zákona, kde výpočet VD začína iba od 37,5 %.Podľa §143aa pri odslúžených 25 r. je výsluha 55 percent.Nové odchodné pri opätovnom odchode do civilu sa zlučovalo s už vyplateným odchodným a následne sa vypočítal rozdiel súm nového-vyššieho odchodného mínus staré odchodné.Rozdiel sa vyplatil.
Je to môj pohľad – presvedčte, overte a upresnite si to na odbore/úrade sociálneho zabezpečenia.
Oprava: Nové odchodné pri opätovnom odchode do civilu sa nezlučovalo s už vyplateným odchodným, ale vypočítal sa rozdiel súm nového-vyššieho odchodného mínus staré odchodné.Rozdiel sa vyplatil.
Dobrý deň prajem. Moja otázka znie: Ak som ukončil služobný pomer 1.2.2016 po 16tich rokoch služby a bol mi priznaný výsluhový dôchodok aj s ohľadom na zvýhodnený zápočet rokov a vrátil som sa späť do služby v 1/2018 ako sa mi bude znova vypočítavať výsluhový dôchodok a odstupné? Percentuálna výmera ostáva po starom?Budem mat vôbec nárok na odstupné a ak áno, ako sa mi bude vypočítavať? Chcel by som len laickú odpoveď aby som už tomu porozumel , lebo mi nikto na to nevie odpovedať. Ďakujem veľmi pekne.
Jozef, neopomeň že slúžime aj vďaka https://www.bezpzlozky.eu/2015/10/ako-podporit-tento-web-www-bezpzlozky-eu/
Vďaka.
Sociálna poisťovňa 5.11.2019 prevzala moje odvolanie proti svojmu rozhodnutiu o nepriznaní dôchodku, do dnes nemám odpoveď, ale dnes mi dôchodok nabehol na účet spätne od 10.7.2019.
Odvolanie malo zmysel, jednoducho buď zabudli alebo ???, započítať vojenskú službu do ďalšieho dôchodku.
Ďakujem za pomoc, komentáre.
OD 1.1.2020 nastáva zmena v plnení povinností a v platení poistného za pracujúcich dôchodcov.
Starobný dôchodca v súčasnosti nie je povinný (ani jeho zamestnávateľ) platiť poistné na invalidné poistenie a na poistenie v nezamestnanosti odo dňa priznania starobného dôchodku. Ak je takémuto zamestnancovi spätne priznaný dôchodok (až 3 roky dozadu), je zamestnávateľ povinný opravovať výkazy spätne odo dňa priznania dôchodku obdobne to platí aj pre vrátenie preplatku.
Od 1.1.2020 sa spätne opravujú výkazy iba odo dňa vydania rozhodnutia o dôchodku. To platí aj pre vrátenie preplatku na poistnom. Táto zásada sa bude uplatňovať aj pre invalidných dôchodcov.
Ďakujem za odpovede, skúsim podať odvolanie, poukážem na nezapočítanie ZVS podľa Zákoa č. 100/1988 Zb.
1.§ 174
(2)
Podmienkou vzniku nároku na starobný dôchodok podľa odseku 1 je, že zamestnanie I.
pracovnej kategórie alebo služba I. alebo II. kategórie funkcií trvali k 31. decembru 1999;
za zamestnanie sa na tieto účely považujú i náhradné doby a doby uvedené v § 5 ods. 1 a v § 6
ods. 1 nariadenia vlády Československej socialistickej republiky č. 117/1988 Zb. 2.
Záverom:
17 rokov a 96 dní (bez ZVS) … nie je 17 a pol roka v MIX kategóriách a či aj to nemalo vplyv na záporné rozhodnutie Ústredia SP
c) 58 rokov, ak bol zamestnaný najmenej 16 rokov v službe I. kategórie funkcií alebo
17,5 roka v službe II. kategórie funkcií, alebo
U Min. vnútra by mali potvrdenia o kat. vydávať tiež Centrá podpory…
Doplnenie – ” 2 roky ZVS mi nezapočítali ”
Prekvapilo ma ešte nezapočítanie 2 rokov ZVS podľa potvrdenia z OSZ Min. vnútra, prípadne VÚSZ Min. obrany do I. kat. funkcií.Celkovo v kategóriách by bolo takto k 31. decembru 1999 (vrátane) odslúžených 19 rokov a 96 dní.To by ale najskôr nemenilo v tomto prípade situáciu.Keďže je tu MIX kategórii.Ak nie v 58 rokoch, tak v 59 r. fyzického veku je tu nárok na SD podľa prac. kategórii a kat. funkcií aj podľa mňa určite.
Zákon č. 100/1988 Zb.
1.§ 174
(1) Občan, ktorý vykonával pred 1. januárom 2000 zamestnanie I. pracovnej kategórie,
prípadne službu I. alebo II. kategórie funkcií, má po 31. decembri 1999 nárok na starobný
dôchodok tiež, ak bol zamestnaný najmenej 25 rokov a dosiahol vek aspoň
a) 56 rokov, ak bol zamestnaný najmenej 19 rokov v službe I. kategórie funkcií.
b) 57 rokov, ak bol zamestnaný najmenej 18 rokov v službe I. kategórie funkcií,
c) 58 rokov, ak bol zamestnaný najmenej 16 rokov v službe I. kategórie funkcií alebo
17,5 roka v službe II. kategórie funkcií, alebo
d) 59 rokov, ak bol zamestnaný najmenej 15 rokov v službe I. alebo II. kategórie funkcií.
(2)
Podmienkou vzniku nároku na starobný dôchodok podľa odseku 1 je, že zamestnanie I.
pracovnej kategórie alebo služba I. alebo II. kategórie funkcií trvali k 31. decembru 1999;
za zamestnanie sa na tieto účely považujú i náhradné doby a doby uvedené v § 5 ods. 1 a v § 6
ods. 1 nariadenia vlády Československej socialistickej republiky č. 117/1988 Zb. 2.
Pre Jozef Krúpa … písal som v januári aj tieto vety
Pri podaní žiadosti o SD v tomto prípade na príslušnej pobočke SP vo fyzickom veku 58 rokov by sa nemalo nič stratiť, keďže žiadosť o starobný dôchodok sa dá opakovať každý kalendárny rok jedenkrát ročne a žiadať o SD sa môže 3 roky spätne.
Skúsil by som sa tiež poradiť:
http://www.asociaciapolicajtov.sk/downloads/aktualizacia5.pdf … kontakty na advokátske kancelárie zastupujúce VD/SD sú v linku podľa krajov Slovenska.
E-mail: durinaadvokat@gmail.com … (linky sú prenesené z tohoto webu).
Dobrý večer, Konečne som sa dopracoval k zamietavému rozhodnutiu na moju žiadosť o starobný dôchodok. Pôvodný príspevok https://www.bezpzlozky.eu/2015/02/poradenstvo/#comment-17598 ,
V rozhodnutí píšu: “Podľa potvrdenia MVSR číslo…. ste poberateľom výsluhového dôchodku od 1. júna 2010. Na nárok na výsluhový dôchodok Vám bola zhodnotená doba výkonu základnej vojenskej služby, ( tu sú popísané doby v 1. a 2. kategórií služby v Polícii.)
Z uvedených skutočností vyplýva, že v I. a II. kategórii funkcií ste získali 6 301 dní obdobia dôchodkového poistenia. ………V súlade s uvedeným ste získali 17 rokov a 96 dní doby služby zaradenej do I. a II. kategórii funkcií.
V súlade s uvedeným k 58. roku veku nespĺňate podmienky nároku na starobný dôchodok podľa § 174 ods. 1 písm. c.”
17 rokov a 96 dní, je čistá služba do roku 1999 v Polícii, 2 roky ZVS mi nezapočítali. Prosím poraďte aký postup mám zvoliť, odvolať sa alebo SP postupovala správne a nárok mi vzniká až v 59 rokov veku.
Pravdepodobne chceli zastabilizovať ozbrojencov , preto dali aj také nízke %-tá po 25 rokoch ,aby robili čo najdlhšie.