V tejto rubrike môžete požiadať svojich skúsenejších kolegov a odborníkov v oblasti legislatívy o rady, ide hlavne o poradenstvo v pracovných a sociálne právnych vzťahoch.
Klásť otázky alebo odpovedať môžete pomocou komentárov, obsah otázky by mal byť stručný ale obsahovo postačujúci.
Pri odpovediach prosím uveďte na začiatku odpovede komu odpovedáte, môže sa stať, že otázky sa nahromadia tak nech je zreteľné komu odpovedáte.
Vážení čitatelia nášho portálu, rád by som vás nasmeroval na: http://doko.blog.sk, kde sa dozviete ďalšie zaujímavosti z vojenského života a života dôchodcov.
Takto sme začínali v roku 2010:
• Jozef Kotulič:
22.2.2010 o 17:39
V prostredí zväzu vojakov sa pohybujem už od roku 1990. A preto si dovolím tvrdiť, že ak niečo veľmi zaujíma členov zväzu, ale aj nečlenov, tak je to právne poradenstvo. No a na tomto sľubne vyzerajúcom našom webe, mi takáto rubrika chýba. Pritom v radoch profesionálnych vojakov, ale aj vojenských výslužilcov, je dosť ľudí, ktorí majú nejaké právnické skúseností a mohli by iným našim členom pomôcť svojou bezplatnou právnou radou. Pochopiteľne, že by to nemuseli byť len právnici, ale aj ostatní radoví členovia, ktorí by vedeli a chceli k riešenému problému zo svojich skúseností poradiť iným. Spočiatku by táto rubrika mohla byť len svojpomocná no verím, že postupne by ÚR zväzu mohla na niektoré zložitejšie právne problémy využiť služby odborných právnikov.
A aby som bol konkrétny.
Dovolím si dať prvú otázku:
1. Môže poberateľ výsluhového dôchodku, ktorý pracuje na pracovnú zmluvu, po prepustení z pracovného pomeru požiadať o podporu v nezamestnanosti? Ak áno, ako má ďalej postupovať?
Ďakujem za odpovede.
Poznámka: odpoveď na túto otázku je na konci komentárov, 22.2.2010
Takýmto a podobným štýlom formulujte svoje otázky, odpovede sa s určitosťou ±100% dočkáte. Tie náročnejšie otázky potrebujú dlhší čas na odpoveď , mnohé Vaše otázky už boli zodpovedané v 590 príspevkoch od roku 2010, kedy sme poradenstvo zaviedli pre členov ZV SR, pričom sme odpovedali aj na otázky nečlenov a iných rezortov bezpečnostných zložiek.
Tento web vykonáva službu všetkým ktorí slúžili, alebo slúžia v štátnej službe, bez rozdielu vojak, policajt, hasič, záchranár.
Máme záujem na tom, aby ste nezostávali bezradní pri Vašej obrane, zásadne používajte argumenty ktoré vám budú poradené kolegami ktorí už podobným prípadom prešli.
Poradenstvo je poskytované bezplatne.
Otázky a odpovede od 22.2.2010 do 25.1.2015 -/doporučujeme po otvorení stránky prehliadať od konca po dátumoch/- kliknuť TU:
Subor otazok a odpovedi od 22.2.2010
Vaše otázky a odpovede píšte do okienka “Komentár”.
Výkon služby k 31.12.1999
Vážení priatelia,
dôvodová správa k zákonu č. 100/1988 Zb., o sociálnom zabezpečení, vysvetľovala bližšie právne pravidlo, na základe ktorého bolo možné započítať ako celú dobu v I. pracovnej kategórii (u civilov) i kratšiu odpracovanú dobu nad 110 dní. Toto právne pravidlo si dodnes žiaľ nikto v Sociálnej poisťovni, Krajských súdoch a ÚS SR dostatočne nevšimol a nepoužívajú ho a dôvodovú správu ani nespomínajú. Už takmer 9 rokov je známy rozsudok Najvyššieho správneho súdu ČR čís. k.: 6 Ads 141/2011-87 zo dňa 15.02.2012, kde toto právne pravidlo v ČR akceptujú. Pre občana SR, zároveň občana EÚ je iste nepochopiteľné ak všeobecné súdy na Slovensku a ÚS SR ho nikde ani nespomenuli a vyhli sa tak dokazovaniu a poctivému zisťovaniu. Zdôvodňujú, že rozsudky českých súdov nie sú prameňom nášho práva..atď. Nástojčivo však upozorňujeme na to, že tieto rozsudky českých súdov, by nemali byť v ostrom konflikte s rozsudkami slovenských súdov, ale naopak súzvučili a harmonizovali s nimi. Veď aj české súdy sú súdy EÚ a určite majú väčšie praktické skúsenosti ako tie naše, to je fakt. Na koho iného by sa mal žalobca obrátiť o súdnu ochranu, ak nie na nezávislý a nestranný súd SR? Iba ten je oprávnený a kompetentný tento dlhodobo problém služby k 31.12.1999 vyriešiť a navodiť spravodlivosť! Nikto iný. Utiekať sa do kúta a sústavne strkať hlavu do piesku pred týmto problémom je ďalej neudržateľné. Aj slovenské súdy by mali konečne „narušiť stojaté vody“ a nabrať odvahu k presvedčivejším úvahám. Všetky rozhodnutia súdov by mali byť zdôvodnené vyslovene praktickými a precíznymi hodnotovými úvahami. Predsa na tú istú vec nemôžu mať tie isté súdne autority v ČR a SR dva rozdielne právne pohľady. Avšak úplne rozdielne úvahy nie sú v EÚ namieste. Uvedenú zásadu je možné vykladať aj tak, že všeobecný súd SR v jej duchu určite môže naoktrojovať (vnútiť) účastníkom konania aj proti ich výslovnej vôli svoj výklad hmotnoprávnych ustanovení, podľa ktorých samotnú vec posúdi a tomuto prístupu aj podriadi súvisiacu procesnú situáciu.
Poukazujeme na to, že v ČR dnes žije až 5/6 všetkých bývalých vojakov z povolania a do 31.12.1992 sme mali totožnú legislatívu, slúžili sme v jednotnej ČSĽA na jednotnom území ČSSR (ČSFR), pod jednotným velením MNO ČSSR a podľa rovnakých právnych predpisov, rozkazov vojenských veliteľov, smerníc, nariadení… a pod. a z tohto dôvodu osudy našich kolegov v ČR boli do 31.12.1992 úplne rovnaké ako naše, predsa študovali sme a slúžili sme v ČSĽA spolu, v tých istých kasárňach ČSĽA. Je teda iba prirodzené, že ak v rovnakej veci všeobecné súdy SR a ČR dnes rozhodujú inak (opačne), vyvoláva to nedôveru, oprávnenú kritiku a rozčarovanie občanov SR nad kvalitou právneho systému. Nedajme sa znechutiť a o svoje práva sa treba skutočne nástojčivo dožadovať.
S priateľským pozdravom
JUDr. Marián Ď U R I N A, advokát, bývalý vojak z povolania
Pekný podvečer pán doktor Marián Ďurina, vždy s úctou čítam Vaše snaženia o priblíženie nám laickej , bývalej vojenskej verejnosti , odhalenia právnej praxe tu v našom krásnom Slovensku. Je na počudovanie a priznávam, veľmi som sklamaný, kde tá právna prax dospela. Iba pri našich / ,,vojenských,, / právach, ktoré často obhajujete pred súdnou stolicou je vidieť, že o práva občanov sa štát moc nezaujíma ba sú je na príťaž. Hovorím to aj z vlastných skúseností a plne podporujem Vaše slová. Tu na našej stránke nie je priestor iba na kritiku , no mnohé to naznačuje. Chcem Vám pán doktor osobne úprimne poďakovať za Vašu snahu o zlepšenie právneho povedomia nás vyslúžilcov.
Priznanie starobného dôchodku vojakovi (policajtovi) počas trvania služby
Vážení kolegovia,
už niekoľko príspevkov na webových stránkach majúcich vzťah k obrane a bezpečnosti riešilo nárok vojaka (policajta) na priznanie starobného dôchodku Sociálnou poisťovňou počas trvania ich služobného pomeru. K tejto otázke si vytvorili súdy SR ustálený právny názor a napriek tomu ho Sociálna poisťovňa a ojedinele aj niektoré krajské súdy ignorujú.
x
Najnovší prípad som zaznamenal u Krajského súdu v Prešove, ktorý svojím rozsudkom sp.značka 2Sa/24/2018 zo dňa 27.11.2020 zamietol žalobu nášho kolegu policajta ( právne zastúpeného miestnou advokátskou kanceláriou) proti rozhodnutiu o priznaní starobného dôchodku.
x
Náš kolega ukončil služobný pomer policajta dňom 28.2.2017 a dňom 1.3.2017 mu bol priznaný výsluhový dôchodok. Žiadal Sociálnu poisťovňu priznať starobný dôchodok 3 roky spätne od podania žiadosti t.j. od 24.5.2014 , kedy bol ešte v služobnom pomere. Nárok na starobný dôchodok mu vznikol v zníženom dôchodkovom veku počas služobného pomeru už dňom 17.9.2011.
x
Krajský súd Prešov vôbec nevzal do úvahy záväzný právny názor Najvyššieho súdu SR publikovanom v Zbierke stanovísk NS SR a rozhodnutí súdov SR a ani neodôvodnil prečo sa ním neriadil, konštatoval, že nárok mohol vzniknúť až odo dňa skončenia služobného pomeru. Náš kolega už riešil svoj nárok na SD pred týmto súdom aj v roku 2018, kedy tento súd zrušil pôvodné rozhodnutie SP.
x
Ustálený právny názor NS SR v obdobných veciach znie:
“Samotné trvanie služobného pomeru nebráni vzniku nároku na SD podľa zákona č.461/2003 Z.z. príslušníkom ozbrojených síl a ozbrojených zborov, ak došlo k splneniu podmienok pre vznik nároku na túto dávku skôr, ako boli splnené podmienky pre vznik výsluhového dôchodku”.
Nechápem prečo krajský súd, Sociálna poisťovňa a ani právny zástupca žalobcu sa neriadili ustáleným právnym názorom NS SR (a pritom existujú aj ďalšie rozsudky NS SR s rovnakým právnym názorom).
x
Voči takýmto rozsudkom je potrebné včas podať kasačnú sťažnosť a namietať nesprávny právny názor krajského súdu.
Autor príspevku pôsobí ako odborný konzultant pre Advokátsku kanceláriu JUDr. Július Jánošík v Bratislave a text príspevku odráža jeho osobný názor.
Nové chápanie nárokov z neplatného rozviazania pracovného pomeru (aj iného pomeru??).
x
Nárok na dovolenku pri neplatnom rozviazaní pracovného pomeru
V júni 2020 rozhodol Súdny dvor Európskej únie v kauzách o nároku na dovolenku a o nároku na náhradu za nevyčerpanú dovolenku pri neplatnom rozviazaní pracovného pomeru.
Súdny dvor EÚ konštatoval, že čl.7 ods.1 „Smernice Európskeho parlamentu a Rady 2003/88/ES zo 4.11.2003 o niektorých aspektoch organizácie pracovného času“ sa má vykladať tak, že bráni vnútroštátnej judikatúre, podľa ktorej pracovník, ktorý dostal protiprávnu výpoveď a následne nastúpil do zamestnania v nadväznosti na zrušenie jeho výpovede súdnym rozhodnutím, nemá nárok na platenú dovolenku za obdobie odo dňa prepustenia do dňa opätovného nástupu do zamestnania.
Toto rozhodnutie bude mať značný dopad na budúcu judikatúru a právne výklady, pretože súdy členských krajín EÚ sú povinné vykladať vnútroštátne právne predpisy eurokonformne ( jednou zo zásad je aj uplatnenie zásady prednosti unijného práva pred právom národným).
Súdny dvor EÚ dospel k názoru, že pracovník, ktorý bol protiprávne prepustený zo zamestnania a potom bol do neho prijatý v dôsledku súdneho rozhodnutia má právo si uplatniť všetky nároky na platenú dovolenku za kalendárny rok od prepustenia do doby prijatia. Súdny dvor EÚ takisto rozhodol, že v obdobnom prípade náleží nárok na finančnú náhradu za dovolenku za kalendárny rok, ktorá nebola pred ukončením pracovného pomeru vyčerpaná.
Aj v Slovenskej republike sú ustanovenia §79 Zákonníka práce ohľadne nárokov zamestnanca z neplatne skončeného pracovného pomeru v rozpore s rozhodnutím Súdneho dvora EÚ a uvidím, či sa budú oprávnení uchádzať aj o tento nárok. Dôležité je aby o tom vedeli a preto aj táto osveta.
Autor príspevku pôsobí ako odborný konzultant pre Advokátsku kanceláriu JUDr. Július Jánošík v Bratislave.
Vážení priatelia,
nemôžem súhlasiť s tým, aby Vám Sociálna poisťovňa posudzovala obdobie výkonu služby na dôchodkové účely len od 18. rokov fyzického veku, rovnako ako civilným stredoškolákom.
Všetci vieme, že žiaci VSOŠ boli často mladiství a už vo veku 17. rokov prisahali vlasti, že na dosiahnutie víťazstva položia aj svoj život. Takúto povinnosť nemali naši rovesníci na civilných školách. A je naozaj nekorektné, aby nám priznávali iba málo významnú III. pracovnú kategóriu za výkon vojenskej činnej služby…?
Za to však baníckym učňom a učňom-fúkačom skla priznávali I. pracovnú kategóriu už od dosiahnutia veku 15. rokov. Všade inde to ide, ale v rezorte obrany sa nás nikto nevie zastať.
Treba na to dôrazne poukazovať a nedať sa odbiť!
Rovnako sa treba pýtať, aký výkon služby sme vykonávali od 1. ročníka vojenských stredných škôl. MO SR tvrdí, že to nebola služba, alebo že bola iba málo intenzívna, že sme neboli vojaci…atď. Pýtajte sa ich, tak čo to teda bolo? Prečo nás do služieb dennými rozkazmi vojenských veliteľov ustanovovali a prečo nás za každý priestupok v službe trestali? Tieto veci sú nateraz TABU a kompetentní nemajú ani chuť sa o tom baviť a tušia prečo. Túto pretrvávajúci skrivodlivosť treba napraviť a odstrániť.
S priateľským pozdravom
JUDr. Marián ĎURINA, advokát, bývalý vojak z povolania
Pre Rudolf Dvorský st.
Vojenský archív – centrálna registratúra
Univerzitné námestie 2
917 00 Trnava
tel. 0960 395 211 (00421 33 551 1347) – informátor
0960 395 210 – sekretariát
0960 395 218 – informácie o vybavovaní žiadostí
fax. 0960 395 350 – sekretariát
E-mail: va-cr@mod.gov.sk
Dá sa niekde zohnať kopia maturitného vysvedčenia z VG SNP,pretože chcem ísť do dôchodku a nemôžem ho nájsť
Vážení priatelia,
so započítaním 1. a 2. ročníka VSOŠ a 1. až 4. ročníka VG SNP (VŠJŽ, VGJŽ) je problém v tom, že v prvej (počiatočnej) fáze správneho konania sa NIČ NEDOKAZUJE, čo je nepríjemný fakt. Rozhoduje sa len od zeleného stola, na základe podsunutých dokumentov od našich vojenských zamestnávateľov. Vraj sme v tom čase nevykonávali službu, vraj sme boli chovanci, vraj tá služba nebola dostatočne intenzívna…atď. Počas stoviek mojich právnych zastupovaní na súdoch sa ani raz nestalo, aby bol vojenský, alebo policajný vyslúžilec pozvaný na MO SR (MV SR), VÚSZ, do Sociálnej poisťovne, aby tam podrobne vysvetlil, o čo mu vlastne ide, prípadne sa konfrontovali tvrdenia, ktoré sú protichodné a protirečivé. Dopredu vieme, ako by to dopadlo. Radšej to odmietajú ako “nadbytočné”. Osobne som presvedčený, že žiaci vojenských stredných škôl jednoznačne vykonávali službu, pretože sa to všetko odohrávalo v regulárnych kasárňach ČSĽA, kde všetci vojaci z povolania a vojaci základnej služby mali priznanú I. resp. II. kategóriu funkcií. Výkon služby bol vykonávaný podľa rovnakých rozkazov, smerníc a právnych predpisov ČSĽA, ktoré podpisovali vrchní velitelia ozbrojených síl ČSSR arm. gen. Ľ. SVOBODA, JUDr. G. HUSÁK, CSc.
Vzdelanie zo VSOŠ a VGJŽ sa zrovnávalo s civilnými školami, bolo úplne rovnocenné. Lenže na rozdiel od našich rovesníkov v civile, sme mali niečo navyše – výkon služby, vo VSOŠ sme prisahali už v 17-tich rokoch, že na dosiahnutie víťazstva i život položíme. Mali takúto povinnosť naši rovesníci v civile? Je naozaj neprijateľné, aby Vám toto Sociálna poisťovňa “odstrihla” a rátala Vám na dôchodkové účely iba obdobie od dosiahnutia veku 18. rokov. To je odplata, či trest? Všetci vieme, že banícki učni a fúkači skla, majú priznanú I (II.) pracovnú kategóriu od veku 15. rokov a nikto proti tomu dnes nič nenamieta.
Ak niekto tvrdí, že v 1. a 2. ročníku VSOŠ a 1. až 4. ročníku VGJŽ to nebola služba – tak potom čo to bolo?
Zneužívanie mladistvých na nútený výkon práce (rajóny), na nútený výkon služieb na rote a pod…? Na toto nikto neodpovedá, preto sa treba vždy obracať na súdy a tam žiadať o ochranu. Príslušníci PTP práporov boli dospelí a ich výkon nútených prác sa považoval za protiprávny a preto dostali finančné náhrady. Ale žiaci VSOŠ a VGJŽ boli mladiství a to je povážlivejšie nechať veci ležať ľadom. Treba nastoliť spravodlivosť aj tu!
Nezabúdajte, že ako maloletí spolu s rodičmi Ste podpisovali “Žiadosť o štúdium na VSOŠ (VGJŽ)”. Tam nebola ani zmienka o tom, že by to bola žiadosť o dobrovoľnom výkone služby, o dobrovoľnom výkone prác, alebo o dobrovoľnej zmene osobného status na “chovanec”. Nazdávam sa, že ide o porušovanie zmluvy podľa § 51 v nadväznosti na § 39 OZ (kde o výkone služby a pod. nebolo ani zmienky). Toto im treba zakaždým pripomínať.
S priateľským pozdravom
JUDr. Marián ĎURINA, advokát, bývalý vojak z povolania
Pre Jozef, 3.decembra 2020.
Otázka zápočtu celej doby VSOŠ a VGJŽT bola na našich stránkach viackrát rozoberaná. Viacerí kolegovia sa súdili alebo súdia so Sociálnou poisťovňou (prípadne MO SR), ale doteraz som nezaznamenal nejaký prelom.
Sociálna poisťovňa Vám do 1. a (alebo) II.kategórii funkcií započíta len to, čo potvrdí VÚSZ alebo sociálny orgán ministerstva t.j. len dobu činnej služby počas vojenskej strednej školy.
Pre: Miro Palfi.
Ďakujem vám za reakciu na môj dotaz.
Prosím Vás ,ako je to so započtom rokov pre starobný dôchodok absolventa Vojenskej strednej školy. Po ukončení VSOŠ-ky som nastúpil na fukciu ,ktorá bola klasifikovaná do 1KF
Pre Ladislav napísal: 3. decembra 2020 o 7:20
Podľa mňa máte nárok na priznanie starobného dôchodku v 58 rokoch fyzického veku. Započítava sa Vám pre potreby dôchodkového zabezpečenia sociálnou poisťovňou aj jeden rok základnej vojenskej služby ako náhradná doba.
.
Pozrite tiež príspevok Jozef Krúpa napísal: 10. decembra 2019 o 12:01 (je nižšie v tejto rubrike).Tam SP zabudla započítať do kategórii ZVS a po odvolaní sa kolegu SD priznala.
Zákon č. 100/1988 Zb.
1.§ 174
(1) Občan, ktorý vykonával pred 1. januárom 2000 zamestnanie I. pracovnej kategórie,
prípadne službu I. alebo II. kategórie funkcií, má po 31. decembri 1999 nárok na starobný
dôchodok tiež, ak bol zamestnaný najmenej 25 rokov a dosiahol vek aspoň
a) 56 rokov, ak bol zamestnaný najmenej 19 rokov v službe I. kategórie funkcií.
b) 57 rokov, ak bol zamestnaný najmenej 18 rokov v službe I. kategórie funkcií,
c) 58 rokov, ak bol zamestnaný najmenej 16 rokov v službe I. kategórie funkcií alebo
17,5 roka v službe II. kategórie funkcií, alebo
d) 59 rokov, ak bol zamestnaný najmenej 15 rokov v službe I. alebo II. kategórie funkcií.
(2)
Podmienkou vzniku nároku na starobný dôchodok podľa odseku 1 je, že zamestnanie I.
pracovnej kategórie alebo služba I. alebo II. kategórie funkcií trvali k 31. decembru 1999;
za zamestnanie sa na tieto účely považujú i náhradné doby a doby uvedené v § 5 ods. 1 a v § 6
ods. 1 nariadenia vlády Československej socialistickej republiky č. 117/1988 Zb. 2.
Od 1.7. 1983 do 30.6. 1984 som absolvoval základnú vojenskú službu. Na túto službu bezprostredne nadväzoval služobný pomer policajta PZ a to nepretržite od 1.7. 1984 do 30.6. 2007.Z MV SR som dostal potvrdenie, že pre potreby výsluhového zabezpečenia mi uznávajú 16. 5 roka služby v 1. kategórii služieb, aj so základnou vojenskou službou. Mám nárok na priznanie starobného dôchodku v 58 rokoch fyzického veku? Započítava sa mi pre potreby dôchodkového zabezpečenia sociálnou poisťovňou jeden rok základnej vojenskej služby ako náhradná doba?
Ďakujem Vám kolegovia.
Pre Maria 23.11.2020:
Pani kolegyňa , nárok na zníženie dôchodkového veku z dôvodu organizačných zmien nevznikol, nakoľko Ste boli prepustená v dobe, keď už neplatili kategórie funkcií.
Na Váš prípad (invalidný dôchodok) sa môžem nezáväzne pozrieť , pokiaľ mi zašlete príslušnú dokumentáciu ( lubomir.duben@zoznam.sk) a navrhnem ďalší postup.
Autor komentára pôsobí ako odborný konzultant pre Advokátsku kanceláriu JUDr. Július Jánošík v Bratislave.
Maria, kontakty na právnikov nájdete: http://www.asociaciapolicajtov.sk/downloads/aktualizacia5.pdf — kontakty na advokátske kancelárie zastupujúce VD/SD sú v linku podľa krajov Slovenska.
Mne vyšlo, že v roku 2003 ste už mohla požiadať o výsl. dôchodok, v tom čase od 1. júla 2002 už bol platný a účinný tiež aj zákon o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov zák. č. 328/2002 Z.z. (u Vás po cca 17 rokoch služ. pomeru do konca februára 2003 by ste mala /prípadne aj máte/ 34 percent služobného platu, t.j. VD).Potom by nasledoval
súbeh dôchodkov VD + SD podľa zák. č. 100/1988 Zb.Celkovo je potrebných pri kategóriách v súčte minimálne 25 r. dôchodkového poistenia.To najskôr spĺňate.Potvrdenie o pracovných kategóriach a kategóriách funkcií vydávajú odbory soc. zabezpečenia silových rezortov.K reoredi/reorganizačnym dôvodom — vyššie link.
Jozef Šikula napísal: 13. novembra 2020 o 18:29
Ak máte možnosť, skúste si to ešte zistiť — upresniť na Odbore sociálneho zabezpečenia MV SR — Bratislava.
Pozdravujem kolegovia. Vo februári 2021 dovŕšim 55 rokov. Mám odpracované 15 rokov v I. kategórií ako profesionálna vojačka (potvrdené soc. poisťovňou). Prepustená som bola zo služobného pomeru 28.2.2003 podľa § 32 ods. 1 písm. c) zákona 370/1997 Z.z o vojenskej službe. Dôvod prepustenia mám uvedený: v dôsledku organizačných zmien nie je pre ňu iné vhodné zaradenie. V tom čase platný zákon o sociálnom zabezpečení bol č. 100/1988 Zb. Chcem sa opýtať, či môžem požiadať sociálnu poisťovňu budúci rok o starobný dôchodok z dôvodu prepustenia z armády v dôsledku reorganizačných zmien zo dňa 28.2.2003 alebo sa na mňa vzťahuje až hranica 59 rokov odchodu do dôchodku a prepustenie z reorganizačných zmien sa ma netýka. Veľmi pekne ďakujem. Poprosím prípadne kontakt na právnikov, ktorý majú skúsenosti s “našou” soc. poisťovňou lebo momentálne mám neskutočný adrenalín lebo bojujem s touto inštitúciou už takmer 7 rokov o invalidný dôchodok a naposledy jej rozhodnutie zrušil Najvyšší súd a dnes som dostala znova zamietavé stanovisko. Chcem sa so žalobou obrátiť znovu na súd a uvažujem aj o nemajetkovej ujme, prípadne obrátiť sa na európske inštitúcie a pod. Ak by sa na mňa vzťahovali reoredy a odchod v 55 dajte mi prosím vedieť lebo ma z tej soc. poisťovne asi trafí … a nechcem podať žiadosť o starobný dôchodok s tým, že mi ju zamietnu, takú radosť by som im nechcela dopriať.
Dobrý deň.
Otázka: V služobnom pomere príslušníka PZ som bol od 1.7.2003.
K 1.8.2008 som prestúpil k Železničnej polícii(služobný pomer príslušníka PZ ukončený k 31.7.2008-dostal som odchodné, služobný pomer príslušníka ŽP začatý k 1.8.2008).
V roku 2010 došlo k začleneniu ŽP do PZ.
Okrem toho mám 12 mesiacov ZVS a 10 mesiacov v roku 1993 mam odpracované v Mestskom požiarnom zbore hlavného mesta SR Bratislavy.
K 1.9.2019 som mal teda celkovo odslúžených 18 rokov v služobnom pomere.
K 31.5.2013 odslužených 11 rokov(potrebujem 19 rokov v zmysle novely zákona o SZ z roku 2013).
Mám nárok na výsluhový dôchodok (odchodné) k 1.9.2021, kedže som v roku 1993 skončil po 10 mesiacov u hasičov a v roku 2008 prestúpil k Zeleznicnej polícii, má to na niečo vplyv?
Na personálnom nevedeli k tomu nič.
Ďakujem za odpoveď
Viete kedy končí zákaz vychádzania, 14.11. či 15.11.2020 o 01.00 hod ?
http://doko.blog.portal.sk/detail-viete-kedy-konci-zakaz-vychadzania–.html?a=ddbd52c2550fcb3a6b489e10cf9d81aa
Protiprávny postup Sociálnej poisťovni pri (ne)priznávaní vdovského dôchodku.
V roku 2016 si podala vdova po bývalom policajtovi žiadosť o priznanie vdovského dôchodku nakoľko tento mal okrem služby aj požadovanú “civilnú” dobu poistenia vrátane tzv. zbytkovej doby.
x
Samozrejme SP odmietla započítať do doby poistenia aj zbytkovú dobu služby (294 dní) , čím zomretý policajt nedosiahol požadovanú dobu poistenia na vznik nároku. Odvolanie žiadateľky o vdovský dôchodok SP zamietla.
x
Až Krajský súd Trnava v roku 2018 zrušil rozhodnutie SP o zamietnutí žiadosti o vdovský dôchodok, pričom vyslovil právny názor, že zbytková doba služby je dobou poistenia pre všeobecný systém. SP ako vo veľa prípadoch sa neodvolala voči tomuto rozsudku (podľa mňa dobre vedela čo ju čaká na NS SR ) a radšej nerrešpektovala záväzný právny názor KS Trnava a zopakovala celý proces znovu. T.j. vydala nové zamietavé rozhodnutie o priznaní vdovského dôchodku a GR SP opäť zamietol rozhodnutie o odvolaní. SP takto skúša trpezlivosť žiadateľov o dávku spliehajúc sa na vzdanie sa žiadateľa alebo na prírodné zákony lebo nikto nežije večne.
Krajský súd Trnava sa nedal zmiasť novým rozhodnutím SP o nepriznaní vdovského dôchodku a ani zamietavým rozhodnutím GR SP a opäť v roku 2019 zrušil tieto rozhodnutia pričom trval na svojom právnom názore.
x
Tentoraz Sociálna poisťovňa skúsila voči novému rozsudku KS Trnava podať kasačnú sťažnosť voči tomuto rozsudku na Najvyšší súd SR (aby zabránila právoplatnosti rozsudku a nemusela priznať vdovský dôchodok). Argumenty Sociálnej poisťovne pre kasačnú sťažnosť boli na vode a opakovali sa už od začiatku správneho konania a pre obveselenie Vám niektoré ponúkam:
– právne názory Najvyššieho súdu SR o zhodnotení zbytkovej doby neboli zovšeobecnené a teda sa nimi SP ani nezaoberala
– nejde o priamy nárok žiadateľky !!!
– zbytková doba sa zhodnocuje len pre starobný dôchodok, žiaden právny predpis neukladá SP zhodnotiť zbytkovú dobu !!
– došlo by k duplicitnému poberaniu dávky (na tento argument NS SR s iróniou sa vyjadril, že žalovaná svoje rozhodnutie “obohatila o konštatovanie”).
x
Najvyšší súd SP si správne osvojil právny názor Krajského súdu Trnava a vytiahol na Sociálnu poisťovňu aj najväčší kaliber argumentov:
x
Odôvodnenie SP v rozhodnutí nielenže nespĺňa ustanovenie zákona č.461/2003 Z.z. o sociálnom poistení, ale súčasne nie je v súlade s Ústavou SR a Dohovorom o ochrane ľudských práv.
x
Na mieste právnikov SP by som sa prepadol pod zem a možno spáchal hara-kiri. Ale tí majú hrošiu kožu a bez výčitiek aplikujú porušovanie ústavných a občianskych práv žiadateľov z radov výsluhových dôchodcov a ich pozostalých. Vyzerá to tak, že aj s potleskom časti verejnosti.
x
Skúsme sa vcítiť do mysle žiadateľky , ktorej zomrie manžel bývalý policajt v pomerne mladom veku, dostane sa do existenčných problémov a orgán verejnej správy SP ju takto vodí za nos už 4 roky. Navyše ani služby akvokátskej kancelárie nie sú zadarmo a musí neustále myslieť na prebiehajúci spor, vypisovať žiadosti, podávať odvolania a strácať vieru v právny štát.
Autor príspevku pôsobí ako konzultant pre Advokátsku kanceláriu JUDr.Július Jánošík v Bratislave.
Ako ovplyvní výpočet dôchodku PN-ka. (krátkodobá — týždeň, alebo viac ako 29 dní) ?????
Ďakujem
Predčasný starobný dôchodok poberateľa výsluhovej dávky
V auguste 2020 rozhodoval Krajský súd Bratislava vo veci výšky predčasného starobného dôchodku nášho kolegu (bývalý policajt JUDr. P.R. nar.24.5.1955 – poberateľ príspevku za službu) v spore so Sociálnou poisťovňou.
Ako bolo už viackrát zverejnené na webových stránkach občianských združení bývalých vojakov a policajtov sa súdy SR (vrátane NS SR) prikláňajú k názoru, že pre výpočet predčasného starobného dôchodku je potrebné do celkovej doby zamestnania započítať aj dobu služby. Sociálna poisťovňa odmieta zohľadniť dobu služby s tým, že prihliadne k takejto dobe len v prípadoch priznávania starobných dôchodkov. Súdy SR vyvracajú názor SP s tým, že predčasný starobný dôchodok je taktiež druh starobného dôchodku a teda nejedná sa o iný druh dôchodku a má tiež charakter hmotného zabezpečenia v starobe v zmysle Ústavy SR.
Som rád, že naši kolegovia nerezignujú a dožadujú sa svojich oprávnených nárokov aj keď , ako v tomto prípade to môže niekedy trvať dlhšie (odvolanie voči rozhodnutiu SP bolo podané už v roku 2015).
Verím, že aj ďalší poberatelia predčasného starobného dôchodku požiadajú Sociálnu poisťovňu o prepočet poberanej dávky z dôvodu nezohľadnenia doby služby.
V obdobných prípadoch je dôležité aj posúdiť dôvod prepustenia, nakoľko má náš kolega odslúžených viac ako 15 rokov služby v I.kat. funkcií a ak by bol prepustený zo zdravotných alebo organizačných dôvodov vznikol by mu nárok na starobný dôchodok (a nie na predčasný starobný dôchodok) a to už od 55 rokov veku.
Autor príspevku pôsobí ako odborný konzultant pre Advokátsku kanceláriu JUDr.Július Jánošík v Bratislave.
Pre pán Jozef Bátory – mne vyšlo aj takéto z možných riešení
Na zníženie dôchodkového veku podľa pracovných kategórii a kategórii funkcii podľa zákona č. 100/1988 Zb. je potrebných odslúžených minimálne 15 r. v kategóriách. To podľa údajov, ktoré ste tu uviedol nespĺňate – ja som sa dopočítal iba k cca 14 r. a 10 mesiacov. Žiaľ chýbajú tam dva mesiace. U Vás by mal nasledovať až súbeh VD (VD, ktorý by ste už mal poberať podľa zák. č. 328/2002 Z.z) + klasický starobný dôchodok po dovŕšení fyzického veku. Doposiaľ máte cca 18 r. civilného dôchodkového poistenia. 14 r. + 4 r. (VSOŠ). Na klasický SD je potrebných minimálne 15 rokov civilného dôchodkového poistenia, čo už teraz spĺňate. Dôchodkový fyzický vek na klasický SD je dnes medzi 62-63 r.(tento údaj je premenlivý).
Predčasný SD – Nárok na predčasný starobný dôchodok má poistenec, ak získal najmenej 15 rokov obdobia dôchodkového poistenia, chýbajú mu najviac dva roky do dovŕšenia dôchodkového veku a suma predčasného starobného dôchodku ku dňu, od ktorého požiadal o jeho priznanie, je vyššia ako 1,2-násobok sumy životného minima pre plnoletú fyzickú osobu.Tento je krátený za každý mesiac pol percenta.
To si môžete upresniť na príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne.
Prosím o radu :Termín dôchodku.
Absolvent VSOŠ Liptovský Mikuláš 1981-1985
15.2.1985-13.7.1985 I.kategória funkcií náhradná služba vo voj.škole
14.7.1985-31.12.1999 I. KF voj. z povolania
1.1.2000-31.12.2003 III. KF voj z povolania
1.1.2004-28.2.2006 bez KF voj. z povolania
1.3.2006 súčastnosť zamestnaný v civile
Prepustený podľa 346/2005 § 70 písm. i -uplynula maximálna doba služby
Prepustenie policajtov (vojakov) k 31.12.1992 z dôvodu zániku ČSFR.
Zánikom ČSFR podľa Ústavného zákona č.624/1992 Zb. zanikli aj služobné pomery vojakov z povolania a policajtov Federálneho policajného zboru a Zboru hradnej polície (pokiaľ plynulo nepokračovali v služobnom pomere v SR a ČR).
Podľa Dôvodovej správy k vládnemu návrhu tohto ústavného zákona, skončili tieto služobné pomery z dôvodu zrušenia organizácie. V tomto prípade podľa ustáleného právneho názoru Najvyššieho súdu SR bolo prepustenie zo služobného pomeru uvoľnením z reorganizačných dôvodov t.j. z dôvodov uvedených v §12 ods.3 písm.d) zákona č.100/1988 Zb. z racionalizačných a organizačných dôvodov, čo má vplyv na zníženie vekovej hranice pre vznik nároku na starobný dôchodok (§21 ods.1 písm.b) zákona č.100/1988 Zb.). V tomto prípade je dôchodkový vek 55 rokov a postačuje 15 rokov služby v I.katgórii funkcií k 31.12.1992 (deň prepustenia).
Samozrejme Sociálna poisťovňa robí obštrukcie a neuznáva tento výklad NS SR a preto musia naši dotknutí kolegovia sa domáhať svojich práv na súde.
Zarážajú ma však prípady, kde sociálny orgán MV SR zaujal postoj (podľa mňa nadprácu) a vo vystavenom potvrdení pre Sociálnu poisťovňu sa púšťa do úvah či dotyčný policajt spĺňa dôvody prepustenia podľa citovaných ustanovení zákona č.100/1988 Zb. Podľa môjho názoru by mal tento orgán MV SR v potvrdení pre SP konštatovať len fakty a uviesť podstatné veci ako roky služby, kategórie funkcií a dôvod prepustenia. Sociálna poisťovňa veľmi rada v zamieta žiadosti našich kolegov o starobný dôchodok s poukazovaním, že to orgán MV SR uviedol dôvody (úvahy) prečo nie je možné aplikovať nárok na zníženie dôchodkového veku. Takýto nesprávny postup si všimli aj súdy SR, keď sa vyslovili, že „ SP len prebrala stanovisko MV SR mechanicky, bez svojej úvahy“ a zároveň konštatovali, že „ posudzovanie dôvodov uvoľnenia pre sociálne zabezpečenie nenáleží odboru sociálneho zabezpečenia MV SR“.
Nši kolegovia bývalí príslušníci Federálneho policajného zboru ako aj vojaci z povolania, ktorí ukončili služobný pomer z dôvodu zániku ČSFR k 31.1.1992 (a k tomuto dátumu dosiahli min. 15 rokov služby v I.kat. funkcií) nemusia čakať na dosiahnutie všeobecného dôchodkového veku. Môžu požiadať SP o priznanie starobného dôchodku v zníženom veku 55 rokov. Platí to aj na prípady, kedy konal vojak (policajt) nejaký čas službu aj neskôr po prvom prepustení k 31.12.1992.
Autor tejto úvahy pôsobí ako odborný konzultant pre Advokátsku kanceláriu JUDr.Július Jánošík v Bratislave.
od. Ján Pavlus
pre p. DUBEN
Ďakujem za informáciu zajtra pošlem celý spis na e-mail.
Ján Pavlus pre Miro Pálfi z 5.9.2020
Ďakujem za Váš názor. Konečne mám nejakú podporu. Ja som žiadal SP o SD od 55 rokov veku zo zdravotných dôvodov podľa § 21, zák č. 100/1988 Zb. Som toho názoru, že ich rozhodnutie je protizákonné, ale nemal som žiadnu oporu v zákone. Napísal mi p. Duben, ktorému zašlem celý spisový materiál, aby k tomu zaujal aj s kolegami stanovisko.
Pre Ján Pavlus:
Pán kolega,
je veľmi ťažké z čiastkových údajov si vytvoriť právny názor na prípad. Odporúčam zaslať scan rozhodnutia MV SR o priznaní ID a rozhodnutia GR SP o zamietnutí žiadosti o priznanie SD na mail: lubomir.duben@zoznam.sk. Poradím sa v kolektíve a sformulujem záver z prípadu.
P.S.
Nároky na zníženie dôchodkového veku za 15 rokov služby sa týkajú zdravotných dôvodov , ktoré nastali do skončenia vykazovania kategórií funkcií t.j. do 31.12.1999 v tom má GR SP pravdu.
Pre Ján Pavlus napísal: 4. septembra 2020 o 21:08 (iba predbežne do odpovede… ).
Mne vyšiel u Vás SD až od fyzického veku 58 r. a nie od 55 r. ako píšete – §174 ods.1, písm.c. – iba či tu nedošlo ku chybe – omylu pri podávaní žiadosti v určení roku podania žiadosti o SD.Podávanie žiadosti sa dá opakovať každý rok jedenkrát ročne a žiadať o SD 3 roky spätne … ale to viete.
Zákon č. 100/1988 Zb.
1.§ 174
(1) Občan, ktorý vykonával pred 1. januárom 2000 zamestnanie I. pracovnej kategórie,
prípadne službu I. alebo II. kategórie funkcií, má po 31. decembri 1999 nárok na starobný
dôchodok tiež, ak bol zamestnaný najmenej 25 rokov a dosiahol vek aspoň
a) 56 rokov, ak bol zamestnaný najmenej 19 rokov v službe I. kategórie funkcií.
b) 57 rokov, ak bol zamestnaný najmenej 18 rokov v službe I. kategórie funkcií,
c) 58 rokov, ak bol zamestnaný najmenej 16 rokov v službe I. kategórie funkcií alebo
17,5 roka v službe II. kategórie funkcií, alebo
d) 59 rokov, ak bol zamestnaný najmenej 15 rokov v službe I. alebo II. kategórie funkcií.
(2)
Podmienkou vzniku nároku na starobný dôchodok podľa odseku 1 je, že zamestnanie I.
pracovnej kategórie alebo služba I. alebo II. kategórie funkcií trvali k 31. decembru 1999;
za zamestnanie sa na tieto účely považujú i náhradné doby a doby uvedené v § 5 ods. 1 a v § 6
ods. 1 nariadenia vlády Československej socialistickej republiky č. 117/1988 Zb. 2.
p. Duben.
Na môj problém som už roky nenašiel na tomto webe žiaden podobný prípad a nepochodil som ani u SP, preto Vás žiadam aspoň o návod, alebo príklad z praxe / rozsudok /, ak o nejakom viete.
V januári 2003 som bol uznaný LK MV SR za invalidného. Na základe toho som bol 30.4.2003 prepustený zo sl. pomeru policajta zo zdravotných dôvodov. Od 1.5.2003 mi bol priznaný invalidný dôchodok podľa § 101, zák. č. 328/2002 Z.z. Vo februári 2018 som dovŕšil 55 rokov. Požiadal som SP o SD, nakoľko som odslúžil vyše 20 rokov, pričom v I. kategórii mám odslúžených 16 rokov a 8 mesiacov, t.j. viac ako 15. Žiadal som SP o SD, žiadosť bola zamietnutá, toto potvrdil i GR SP s odôvodnením, že som bol prepustený zo zdravotných dôvodov v dobe, keď už kategórie neboli, t.j.. v roku 2003, keby som bol prepustený do 31.12.1999
nárok na SD v 55 roku by mi vznikol.
Ďakujem za odpoveď