Informácie a diskusia o histórii a aktuálnych otázkach vojenstva a bezpečnosti, sociálnych otázkach a činnosti neziskových organizácií

Príjmy vedúcich policajných funkcionárov

(22.04.2015; www.hn.hnonline.sk; HNonline, Slovensko, 00:00, s. -; red)
Dosiaľ tieto údaje ležali v šuplíkoch ministerstva vnútra. A verejnosť tak mohla o celkových príjmoch policajnej elity u nás iba špekulovať. HN sa však k údajom, ktoré hovoria o zárobkoch šéfa polície, jeho viceprezidentov či riaditeľa kriminálnej agentúry dostali na základe infozákona. Dáta si vypýtali vrátane odmien či mimoriadnych príplatkov. Výsledok pritom prekvapil. Najlepšie zarábajúcim funkcionárom u nás totiž nie je šéf celej polície, ktorý má pod sebou celý, asi 20-tisícový zbor policajtov. Jeho príjem za vlaňajšok v celkovej výške takmer 44-tisíc eur totiž prekonal viceprezident polície. A nielen on. Na vrchol rebríčka príjmov sa zaradil šéf Národnej kriminálnej agentúry s príjmom viac ako 46600 eur.
Ministerstvo vnútra vysvetľuje rozdiely príplatkami za odslúžené roky. “Rozdiel v odmeňovaní vznikol najmä tým, že viceprezident Ľubomír Ábel má odslúžených viac ako 32 rokov,” uviedla hovorkyňa rezortu Andrea Dobiášová s tým, že Gašpar má odslúžených menej ako 21 rokov.
Bývalý štátny tajomník ministerstva vnútra Ladislav Polka upozorňuje, že rozdiely vznikajú aj subjektívnymi odmenami zo strany ministrov, ktoré často vyplývajú len zo sympatií či politickej náklonnosti. “Myslím, že nastal vhodný čas na prehodnotenie systému odmeňovania v polícii,” povedal Polka. Vnútro však žiadne takéto zmeny zatiaľ nechystá.
Na platy ľudí v polícii dnes majú vplyv nielen príplatky za odslúžené roky, čo tvorí napríklad v prípade Ľubomíra Ábela sumu 649 eur, ale aj ďalšie iné príplatky, napríklad za hodnosť. A práve na základe nich vznikajú rozdiely medzi zárobkami rôznych ľudí, hoci ich výplaty vychádzajú z presných platových taríf. V kombinácii s rôznou výškou odmien, ktoré v prípade policajného prezidenta prideľuje priamo minister, tak vznikajú rôzne nezrovnalosti. Trebárs bývalý policajný prezident Jaroslav Spišiak zarobil v roku 2011 viac ako jeho nástupca v minulom či predminulom roku.
Česi platy dvihnú, my nie
V porovnaní so susedným Českom je na tom vedenie našej polície takmer rovnako. Bývalý šéf tamojšej polície Martin Červíček totiž v roku 2013 zarobil v prepočte približne 47300 eur. Český rezort vnútra však už avizoval, že platy elitných policajtov chce dvíhať. A to tak, aby sa dostali aspoň na polovičnú úroveň oproti zárobkom ľudí z bezpečnostnej oblasti v súkromnej sfére.
Naše ministerstvo vnútra robilo ostatnú úpravu v platoch policajtov ešte v roku 2008. O novej platovej reforme však zatiaľ podľa hovorkyne neuvažuje. “Každý by si za svoju prácu zaslúžil viac, ale máme určité limity,” povedala Dobiášová.
Opozícia chce odpolitizovanie
Poslanec Smeru a bývalý minister obrany Jaroslav Baška pritom vraví, že vedenie polície by si väčšie platy zaslúžilo. “Často riešia veľké prípady, ktoré sú zložité a treba im venovať veľké množstvo času či energie. Napríklad len daňová kobra šetrí štátu milióny eur ročne,” poukazuje. Napriek zložitej situácii rozpočtu ministerstiev, o ktorej hovorí, si však vie predstaviť mimoriadne odmeny top funkcionároch pri úspešných akciách polície.
S odmenami za mimoriadne úspechy by nemal problém ani poslanec Gábor Gál (Most-Híd). Podľa neho však na ne už dlhodobo nie je dôvod, keďže polícii sa už dlhší čas významnejší úspech nepodaril. S tým súhlasí aj poslanec OĽaNO Richard Vašečka z branno-bezpečnostného výboru. Prioritou v súčasnosti je preto podľa neho snaha odpolitizovať celý zbor. Spolu s ďalšími opozičnými poslancami chcú preto už na najbližšej parlamentnej schôdzi predložiť nový zákon o Policajnom zbore. “Chceme docieliť, aby policajného prezidenta nevymenúval minister vnútra, ale vláda na jeho návrh,” približuje Vašečka. Samotnému ministrovi by pritom podľa návrhu mala mená kandidátov navrhovať komisia zložená z rektora policajnej akadémie, predsedu policajných odborov a zástupcov aktívnych občanov – oznamovateľov protispoločenskej činnosti.
Práve odpolitizovanie je hlavná téma, ktorá by sa mala v polícii riešiť aj podľa bezpečnostných expertov. “Predovšetkým sa treba pozrieť na možnosť odvolať funkcionára bez udania dôvodu,” upozorňuje analytik Milan Žitný.
http://hn.hnonline.sk/slovensko-119/prijmy-veducich-policajnych-funkcionarov-735351

2. Od bočných úmyslov by mal odrádzať príjem

(22.04.2015; www.hn.hnonline.sk; HNonline, Slovensko, 00:00, s. -; Peter Kováč)
Rozličné platy šéfov polície nezohľadňujú ich rozličné kvality. “Treba sa na ne pozerať cez priazeň ministrov, keďže stále ide o politické nominácie,” tvrdí Žitný pre HN.
Sú platy policajných funkcionárov u nás primerané?
Keby sme mali posudzovať platy v polícii, a to bez ohľadu na výsledky, v prvom rade sa treba riadiť tým, že títo ľudia nesmú mať dôvod poškuľovať po iných spôsoboch zarábania. Ďalšia vec je, samozrejme, aj kvalita práce polície. Tá by sa mala zohľadňovať taktiež. Kvalitatívny výber by mal v polícii fungovať prioritne. U nás však stále fungujú politické nominácie.
V Česku momentálne rieši ministerstvo vnútra to, ako pridať vedúcim polície, aby im schopní ľudia neodchádzali do súkromnej sféry. Mali by sme sa na to pozerať takto aj u nás?
Je ťažké povedať, čo je primerané ohodnotenie. Bol by ním napríklad plat desaťtisíc eur? Je to dosť alebo málo? Zadefinovaný bod by mal byť hlavne taký, aby títo ľudia nemali snahu zarábať si inde. V polícii pritom stále fungujú tabuľkové platy. Na každého človeka sa pozerá práve cez tieto tabuľky. Treba však brať do úvahy aj to, akú kvalitu prezentuje, aké má výsledky, morálne princípy a podobne. To by sa malo zohľadňovať taktiež.
A podľa údajov ministerstva vnútra sa rôzne veci aj zohľadňujú. Napríklad policajný prezident Tibor Gašpar má aj s odmenami a všetkými príplatkami menší príjem ako jeho viceprezident Ľubomír Ábel či šéf Národnej kriminálnej agentúry Daniel Goga. Je to štandardné?
Viceprezidentovi aj šéfovi Národnej kriminálnej agentúry dáva odmeny policajný prezident, avšak policajnému prezidentovi dáva odmeny už minister. Treba sa teda pýtať ministra Róberta Kaliňáka, prečo tak nízko hodnotí policajného prezidenta a zároveň prezidenta polície, a aké odmeny dáva ostatným funkcionárom.
A ako si napríklad vysvetľovať to, že Jaroslav Spišiak zarábal viac ako jeho nástupca Tibor Gašpar?
Spišiak mal zrejme dobrého ministra.
Dá sa z toho čítať aj to, ako je minister spokojný so zásluhami šéfa polície?
Musím zopakovať, že u nás to nie je o zásluhách. Tieto posty sú len politické nominácie. Napriek tomu, že je to verejná služba, čo na Západe už pochopili, no u nás stále nie. Títo funkcionári sú politickými nominantmi, ktorí neodrážajú kvalitu, ale skôr politický záujem tej strany, ktorá je práve pri moci. Tým nechcem povedať, že niekto je lepší či horší. No celý systém je nastavený zle a kvôli nemu nevieme použiť jasné a dobre nastavené hodnotiace kritériá.
O odpolitizovaní polície ide znova hovoriť aj parlament, s touto myšlienkou už niekoľkýkrát prichádza opozícia. Pomohlo by situácii odstránenie politického nominovania policajného prezidenta?
Tieto veci treba riešiť komplexne. Predovšetkým sa treba pozrieť na možnosť odvolať funkcionára bez udania dôvodu. Zákon musí byť totiž jednoznačne nastavený tak, že nie je možné odvolať funkcionára bez udania dôvodu. To nebolo možné ani za komunizmu. Potom tam musia byť paragrafy o kariérnom postupe. Nestačí napísať, aký bude výber policajných funkcionárov. Musí byť definované, aké kritériá musia spĺňať nominovaní do funkcií, kto ich tam môže nominovať a podobne. Na vyššie pozície by mali postupovať len nadštandardne kvalitní ľudia. Keď to môže fungovať vo Veľkej Británii či v Nemecku, prečo by nemohlo u nás?
http://hn.hnonline.sk/slovensko-119/od-bocnych-umyslov-by-mal-odradzat-prijem-735347

 

7 Komentárov na Monitor z HN: Príjmy u polícii:

 • http://www.aktuality.sk/clanok/309300/stat-je-najhorsi-zamestnavatel-hnevaju-sa-policajti/
  Autor: Annamária Domeová, Zdroj: TASR
  “Výhrady odborárov sa vzťahujú primárne na občianskych zamestnancov, do istej miery sa však týkajú aj polície.
  Šéf policajných odborov avizuje, že začínajú mať problém aj s platmi policajtov na tých najnižších úrovniach”.
  viac v link-u.

 • Ked som nastúpil k vtedajšej VB v r. 1980 na OO VB, mal som náčelníka, bez vysokej školy, ktorý bol ako funkcionár sám na OO, nemal žiadneho zástupcu, ani obč. pracovníčku, len chuť do roboty a rozumné nápady na uľahčenie práce, mal tzv. zošit, ktorý volal lehotník a v ňom pri začatí tr. stíhania si vyznačil všetko čo v budúcnosti potreboval k rýchlemu vyhodnoteniu, napr. uličná tr. činnosť, násilná, hospodárska, majetková, kto sa dopustil či farebný, alebo biely, či náš, alebo zahraničný, keď išiel na dovolenku určil najskúsenejšieho na zastupovanie a to ešte aj slúžil hliadky, teraz majú zástupcov, výpočtovú techniku, obč. pracovníčku, starších referentov pre riadenie mladších, asi by v súčastnosti bolo zaujímavé pozrieť TZP, že koľko má okres funkcionárov a koľko tzv. robotníkov, ešte k tým platom, ja vždy vravím, že najlepšie sa v každej organizácii má ten, kto s hlavnou činnosťou nemá nič spoločné, ked som robil na ČSAD dispečera mal som zákl. plat 1.200,-kčs, bezp. technik, energetik, a čo ja viem kto, mali 2 násobný plat, u polície spojári, v tej dobe aj ekonómovia boli v uniforme, a pod. mali bud vyšší plat, alebo zvýhodnenie výsluhy rokov, tak, že za rok mali uznaný 1,5 rok. Ja to vidím tak a preto malo by sa zmeniť finančné hodnotenie jednotlivých funkcií u polície.

 • Pyramída, trojkový systém.
  Ak by bol ochotný ” matematik ” spočítať…. Takto funguje systém obecne . Od štátu , štátnu správu, poliíciu, armádu …. po firmu, ktorá predáva toaletný papier.
  Na vrchole pyramídy je človek, ten má troch / nielen / generálnych, tí majú po troch vedúcich, / 9 /,
  tí majú po troch regionálnych / 27 / , tí majú pre región po troch / 71 / ….. to sme neopustili ústredie.
  Tí majú konzultantov, oddelenia , ….. 250 / to sme neopustili ústredie.
  Máme 8 VÚC s tou istou hierarchiou a štruktúrov, armádu s jednotkami, VÚSZ….. atc…. atc….
  A OVS / ako príklad / dtto /
  Každý stupeň je posunutý vo finančnom vyjadrení. Na konečný stupeň prepadne len 10% z rozpočtu,
  aj to viazaného na čerpanie len 80% v danom roku. S dofinancovaním.
  Aktuálne veľmi podobné reštruktualizacii jednej veľkej stavebnej firmy. Štát peniaze zaplatil , len peniaze k vykonávateľom nedošli. To sa u štátnej a verejnej správy stať nemôže. Objektívne, tu nemá nikto problém
  s výplatou, chodí pravidelne.
  Rozumiem a chápem upozornenie na systém : organizačnú štruktúru a rozdeľovanie práce a pláce.

 • Môžem len potvrdiť, že to lepšie nebolo ani u nás. Na OVS „riadili“ každú odbornú činnosť náčelníci (šéfovia) s tromi či štyrmi podriadenými OZ. Keď som pri kontrolnej činnosti chcel niečo vysvetliť a zdokladovať, tak odpovede boli schopné v mnohých prípadoch len OZ. Po kontrole moji nadriadení chceli, aby som v zápise navrhol príslušnému náčelníkovi výšku finančnej odmeny (udeľoval N-OVS). Navrhol som udeliť finančné odmeny len OZ (udeľoval odborný náčelník). Žiaľ, vo väčšine prípadov ich nedostali.
  Nemyslím si, že dnes je to lepšie. Včera (28.4.) som rozprával s jednou pracovníčkou VÚSZ a z jej slov som usúdil, že je to ešte horšie.

 • Ja iba toľko, že cca. -5000,- ľudí v administratíve je dosť veľké číslo aj keď beriem v úvahu “špeciálne činnosti”, kde sa PZ bez nich nezaobíde….Jednoducho takéto číslo upúta.Kompetentní musia(mali by) vedieť, či je to číslo obhájiteľné…Najskôr áno, až je to takto.Potom ale prečo tých zvyšných cca.-5000,- odmeny nedostalo, až sú takí dôležitý.Dôležitý najskôr budú, ale nie sú priamy výkon služby.A tu je ten priepastný rozdiel medzi nimi.Tiež nebudem ďaleko od pravdy, až si myslím, že práve priamy výkon služby je slabšie platený, ako tá druhá strana -- slušne napísané(povedané)…A to je tá “ulica”, bez ktorej sa žiadny kompetentný-nadriadený nezaobíde.

 • Traja-štyria majú náčelníka v kancelárii. A ten má tam ešte scivilnené policajtky, ktoré tú agendu za neho oddrú za päť prstov a šiestu dlaň. A určite je to podobne aj inde.Veď to bolo aj za nás Rozkazovať chcel každy, ale robiť nemál kto.

 • „Keby sme mali posudzovať platy v polícii, a to bez ohľadu na výsledky, v prvom rade sa treba riadiť tým, že títo ľudia nesmú mať dôvod poškuľovať po iných spôsoboch zarábania. Ďalšia vec je, samozrejme, aj kvalita práce polície. Tá by sa mala zohľadňovať taktiež. Kvalitatívny výber by mal v polícii fungovať prioritne.“
  Predtým – títo ľudia(aj podriadení) museli byť apolitický, nesmeli privatizovať, nesmeli podnikať – čakal ich po splnení Zákonných kritérií iba jeden dôchodok a to výsluhový…..atď.
  Dnes je diskusia o tom, ktorí policajní funkcionári majú byť politický nominanti, ktorí nemajú byť, policajti môžu mať doplnkový výsluhový dôchodok(nepoznám jeho presný názov), či sedieť v dozorných radách rôznych civilných orgánoch.Tak buď je ten občan príslušníkom Policajného Zboru, alebo čím, kým vlastne je……Je policajt, alebo nie je policajt.
  “Naše ministerstvo vnútra robilo ostatnú úpravu v platoch policajtov ešte v roku 2008. O novej platovej reforme však zatiaľ podľa hovorkyne neuvažuje. “Každý by si za svoju prácu zaslúžil viac, ale máme určité limity,” povedala Dobiášová.”
  …..Až sa niekoľko krát pretriasal problém Starodôchodcovia -- Novodôchodcovia, práve platovka v roku 2008 narobila najväčšie rozdiely medzi slúžiacimi a nadväzne na to aj výsluhovými dôchodcami, keďže je zrejmé, že výška VD je priamo naviazaná aj na platy.Pritom nie je to tak, ako bolo tvrdené, že podľa Zákona 328/2002 Z.z. sú už novodôchodcovia VŠETCI. Kým VD sa podľa zákonov 100,114 a 328-ky do roku 2008 svojimi VD približovali, novou platovkou v roku 2008 sa nožnice medzi nimi poriadne roztvorili….Možno si to kompetentní začali uvedomovať.Preto ani MVSR podľa hovorkyne pani Dobiášovej zatiaľ neuvažuje o novej platovke.Jednoducho čo sa týka platovky, v roku 2008 sa to riadne “prepísklo”.
  Je potrebné sa pozrieť na platy podriadených policajtov v priamom výkone služby, ktoré sú od 500 -- 600 eúr vyššie.Tu sa veľmi mýliť nebudem.Policajt v priamom výkone služby napr. s trinástimi odslúženými rokmi má služobný plat (v hrubom) cca. -1000,- eúr, čo v čistom vychádza cca (+-)-750,- eúr.Je potrebné nahliadať aj na tieto veci, pretože nie každého čaká kariérny postup.Ešte perlička k priamemu výkonu služby…..
  …..Až Minister vnútra SR oznámil, že odmeny dostanú tí policajti, ktorí sú v priamom výkone služby(minulý rok) a to v počte 17.800(tis), koľko je to z celkového počtu príslušníkov PZ cca.-23.000,- mužov a žien.To potom matematika nepustí.Na 4-5 policajtov v priamom výkone služby je jeden policajt(alebo sa mýlim?) v administratíve.Určite je potrebné aj tam plniť úlohy, iba či to nie je na zamyslenie.
  …..Nie je podobná situácia aj v ostatných silových rezortoch?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

:-)
 
:-)
:good:
 
:good:
:negative:
 
:negative:
:wacko:
 
:wacko:
:bye:
 
:bye:
:yes:
 
:yes:
;-)
 
;-)
:scratch:
 
:scratch:
:-(
 
:-(
:unsure:
 
:unsure:
more...
 

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Kalendár udalostí
Nové komentáre: