Vyberte stranu

Veterán (z latinského vetus alebo starý) je vojenský vyslúžilec,  osobitne vyslúžilý účastník nejakej vojny. Pre svoj prínos vlasti a jej slobode sa veteránom obvykle prejavuje úcta.

Súčasný pohľad na veteránov sa zrodil v 19. storočí. V tejto dobe sa však  napr. v češtine pre  vyslúžilého vojaka používal výraz vyslúžilec, nie veterán.  Pamiatke veteránov je dnes venovaný 11. november, ktorý sa celosvetovo oslavuje ako Deň veteránov alebo Deň červených makov.

Od 11. novembra  2010  si tento významný deň pripomíname aj v Bratislave na vojenskom cintoríne  z I. svetovej vojny  v Petržalke – Kopčanoch a pri pamätníku na  Šafárikovom námestí.

História

V starovekom Ríme boli veteráni vyslúžilí vojaci, ktorí byli prepustení z armády po 20 rokoch aktívnej služby. Tvorili zálohu, ktorá bola v prípade vojny opäť povolaná do armády.

V období napoleonskych  vojen tvorili veteráni Napoleonovu slávnu starú gardu, ktorej 1000 príslušníkov sa s ním 1. marca 1815 po úteku z Elby vylodilo v zátoke San Juan u Cannes a ktorá sa potom preslávila najmä hrdinským odporom v boji u Waterloo.

V roku 1865, na konci vojny Severu proti Juhu, sa práv veteránov verejne zastal americký prezident Abraham Lincoln. Na ich podporu potom v USA vznikol celý rad veteránskych organizácií.

V 20. storočí sa o rozvoj veteránskej tradície zaslúžili najmä I. a II. svetová vojna.  Veteránske organizácie si pripomínali významné udalosti a  obete vojen, tradície svojich jednotiek, pomáhali pri začleňovaním veteránov do bežného života a presadzovali pre nich rôzne benefity. V 90 rokoch začali vznikať veteránske organizácie  v Slovenskej republike, najmä v súvislosti s pôsobením vojakov ASR a SR v zahraničných misiách. V Trenčíne dnes pôsobí aj Klub vojenských veteránov, ktorý združuje vyslúžilcov, bývalých vojakov z povolania a profesionálnych vojakov.

 

Bónus pre vojenskych veteránov ako aj pre mladšie ročníky (je v .pdf), stačí kliknutím otvoriť:

Veterani_vzpominaji