Categories
Prebudí sa v nás demokratická tradícia armády ?
22. júna 2015 Bezpečnostné analýzy

V roku 2014 sme si pripomínali 70. výročie Slovenského národného povstania  proti fašizmu a nacizmu za obnovenie demokratickej spoločnosti. Povstalecká armáda a jej dôstojnícky zbor si nielen uvedomovali zvrátenosť fašistickej ideológie, ale aktívne vystúpili za obnovu a obranu demokracie. Je potrebné si tieto fakty nielen pripomínať spomienkovými podujatiami, ale rovnako ako  naši predchodcovia  sa za tieto ideály zasadzovať a prezentovať slovenskej verejnosti , že i dnešná armáda a vojenský veteráni budú demokraciu za každých okolností chrániť. Toto nie sú otrepané frázy, ale vyjadrenie zásadného postoja vojakov, najmä dôstojníckeho zboru. V sobotu 20. júna sa v Bratislave odohralo niečo, čo by nemalo nechať ľahostajného žiadneho vojaka.  Doposiaľ  sa však k situácií narastajúcej hrozby fašizmu a neonacizmu, ktorá v konaní vodcov a agresívneho davu ukázala svoju silu, nevyjadrili žiadne organizácie združujúce vojakov a príslušníkov bezpečnostných zložiek.  Profesionáli v aktívnej službe a veteráni nedokázali verejne odsúdiť nástup fašizmu a neonacizmu ohrozujúci nielen bezpečnosť v našich uliciach, ale aj samotný demokratický systém. O to väčšia vďaka a obdiv patrí našim kolegom príslušníkom policajného zboru, ktorí sa rozhodne postavili proti hnedému moru, šíriaceho nepokoj a násilie  v okolí symbolov našej histórie, štátnosti a demokracie. Preto by som chcel vyzvať všetkých vojenských veteránov, aby sa jednoznačne vyjadrili k hrozbe, ktorá už dávno stratila svoju latentnú podobu a nadobúda akčný charakter. Fašistické a neonacistické organizácie v Bratislave ukázali, že naberajú na sile nielen v národnom, ale aj v medzinárodnom meradle. I keď si to neuvedomujeme, predstavujú veľmi vážnu bezpečnostnú hrozbu, ktorej dôsledkom je návrat pohrobkov fašizmu a nacizmu k historickým koreňom tak, ako sa tomu deje v niektorých krajinách východnej Európy.

11 komentárov
 1. http://domov.sme.sk/c/20092451/tisice-muzov-sa-brania-mimoriadnej-vojencine.html?ref=trz
  Deň: 11. feb 2016 o 17:32 Autor: PETER KOVÁČ
  Tisíce mužov sa bránia mimoriadnej vojenčine
  Úrady dostali žiadosti od mužov, ktorí v prípade mimoriadnej situácie nechcú narukovať. Vlaňajšie rekordné číslo sa už nezopakovalo.
  BRATISLAVA. Takmer 3300 slovenských mužov len v januári avizovalo okresným úradom, že v prípade výnimočnej situácie odmietajú narukovať. Požiadali tak o odopretie výkonu takzvanej mimoriadnej služby.Reagovali tak najmä na rôzne články z konšpiračných webov či statusy zo sociálnych sietí. Tie tvrdia, že riziko nasadenia ľudí do konfliktov je veľké a otvorene vyzývajú mužov, aby požiadali o odopretie vojenskej služby.Ministerstvo obrany pred časom zverejnilo na svojom webe výzvu, v ktorej sa ohradilo proti týmto varovaniam a poprelo rôzne dezinformácie. Ľudí však nevyzvalo, aby sa zo služby neodhlasovali.„Každý nositeľ brannej povinnosti musí sám prijať rozhodnutie, ako sa postaví k prípadnému výkonu mimoriadnej služby,“ vysvetlil riaditeľ komunikačného odboru rezortu obrany Martin Čambalik.
  Aj keď čísla sú vysoké aj tento rok, nezopakoval sa vlaňajší rekord. Z obvyklých niekoľkých stoviek vtedy podalo žiadosť vyše 14-tisíc mužov.
  Aj aktuálny údaj 3270 žiadostí môže ešte mierne vzrásť, keďže ide o evidenciu z 29. januára.
  Služba bez zbrane
  Odopretie mimoriadnej služby je ústavné právo každého občana. Každý, na koho sa vzťahuje branná povinnosť, o to môže požiadať okresný úrad každý rok do konca januára. Tento postup je možný od roku 2006.Branná povinnosť totiž platí naďalej aj po zrušení povinnej vojenčiny. Vzťahuje sa na každého muža od 18 do 55 rokov. Znamená to, že v prípade mimoriadnej situácie by ľudí, ktorých eviduje ministerstvo obrany, povolali na výpomoc napríklad do nemocníc či sociálnych zariadení. K boju či zbrani by sa pritom vôbec nedostali.Výzvy konšpirátorov na internete pritom hovoria presný opak. Kým vlani bola ústrednou témou vojna na Ukrajine, tento rok dominuje utečenecká kríza či teroristické útoky v Paríži.Riaditeľ Slovenského inštitútu pre bezpečnostnú politiku Marian Majer však poukazuje na to, že dôvod na masové odhlasovanie z mimoriadnej služby nevidí. „Hovoríme o mimoriadnych situáciách, medzi ktoré by napríklad nepatrilo ani zapojenie sa Slovenska do nejakého menšieho konfliktu,“ povedal. „Obavy, že by niekoho v rámci mimoriadnej služby poslali bojovať niekam do Afganistanu či Iraku sú zbytočné,“ dodal.
  Svedomie a náboženstvo
  Medzi dôvody, ktoré štát akceptuje na odopretie výkonu mimoriadnej služby, patria prípady, ak by to bolo v rozpore so svedomím občana alebo jeho náboženským vyznaním. Muži v brannej povinnosti však majú možnosť podávať svoje oznámenie úradom iba v čase bezpečnosti, nie bezprostredne pred vypuknutím mimoriadnej situácie.„Občanovi, ktorý odoprie výkon mimoriadnej služby, branná povinnosť nezaniká,“ upozornilo ministerstvo obrany. Svoje žiadosť môžu vziať späť aj tí, ktorým ju štát už akceptoval.
  Aké vekové skupiny mužov majú najväčší záujem o odopretie služby, rezort nevedel povedať s tým, že takúto evidenciu nevedie.

 2. Neprebudí, lebo na obrane šmejdi
  “Šmejdi” sú ľudia, ktorí nekalými praktikami ponúkajú spotrebiteľom na predaj tovar/službu na rôznych predvádzacích akciách. Nekvalitný tovar alebo službu produkujú šmejdi. Obrana je službou, ktorú poskytuje štát svojim občanom za dane.
  Čo ak sme ich obeťami?
  Bývalý hlavný veliteľ OS SR 10 rokov nerobil, ak niečo urobil tak zle. Exprezident navštívil vojenskú akadémiu vo West Point, ale osláv 40. výročia nášho vojenského školstva sa už nezúčastnil. Iste, aj jeho pričinením sa Akadémia OS generála Štefánika (AOS) nestala West Pointom, ani Sandhurstom ani Saint Cyrom. Vymenoval takých vedúcich zamestnancov, že im manažment zmeny a kvalita nič nevraví. Napr. bývalý rektor Akadémie PZ bol zbavený funkcie pre podozrenie z korupcie a neskôr odsúdený. Mimochodom, Maďari náš projekt odkopírovali a zrealizovali.
  AOS je štátna rozpočtová organizácia, riadi ju minister obrany. Podľa jeho slov: “ po veľmi dlhej dobe začneme posielať našich vojakov študovať na renomované univerzity do Nemecka alebo Anglicka.“ Pán minister je príliš krátko v rezorte aby vedel, že 500 Slovákov absolvovalo renomované univerzity v zahraničí. Keďže sa nemohli pozerať na diletantstvo ministrov, tak radšej odišli. Z nich zostalo v rezorte iba promile … Na Slovensku zostalo nesúťaživé prostredie.
  AOS má dobré technické študijné programy, ostatné nie. Generál Štefánik, ktorého meno AOS nesie, sa v hrobe obracia. Hoci sa tam hlási 7-násobne viac, ako plánuje škola prijať, chýba kvalita. Komunistickí profesori sú svetovou raritou, ich hlavné poslanie je vylepšovať si rodinný rozpočet. Docent s tromi promile alkoholu nie je zvláštnosťou. Formujú príslušníkov OS v duchu nostalgie za socíkom, takže študenti ani netušia o národných a vojenských tradíciách v boji za mier, slobodu a demokraciu. SR platí 67 % učiteľského zboru dvakrát – raz ako dávku a raz ako plat, bez zdvojenia administratívnych a akademických funkcii, ako je to bežné na verejných VŠ, kde sa šetrí. Manažment ako v Rusku v roku 1917. Zázrak sa nenastane.
  Keď nastúpil do kresla minister obrany, bolo zrejmé, že regionálny politik SMER s nejasným vzťahom k Slovensku neprekročí tieň svojich predchodcov. Krátko po nástupe ministra, vládu istôt pocítilo 43 mladých štátnych zamestnancov, ktorých v septembri 2012 prepustili z MO SR. Dnes už bývalý príslušník UNIFYCIP čat Hladký, za vyjadrenie názoru, tiež pocítil silu sociálnej demokracie a vládu istôt. Na obrane dominuje riadenie podľa cieľov štátostrany. Skúsenosti sú na nič, uprednostňujú sa len rodinní príslušníci, priatelia, priatelia priateľov a kvalifikácia na papieri. Stále počúvame, že nie sú peniaze na valorizáciu VD. Kým „normálne“ krajiny vysielajú na pozíciu pridelenec podplukovníka, naše ministerstvo posiela generálov, ktorí sa ukrývajú v zahraničí (Ankara, Moskva, Washington, …) s platmi porovnateľnými v sultanáte Brunei.
  Vlani sme si (Slovensko nie) pripomenuli 20. výročie vyslania žpr MS OSN do UNPROFOR, teda 20 rokov pôsobenia samostatnej SR v medzinárodnom krízovom manažmente. V máji sa uskutočnil v chorvátskom Daruvare pietny akt odhalenie pamätníka slovenským vojakom, ktorí pomáhali Chorvátsku v rokoch 1993-1996 v boji za slobodu a mier a demokraciu. Spolu s poslancom chorvátskeho parlamentu, predstaviteľmi mesta i chorvátskymi vojnovými veteránmi sme si spomenuli aj na 3 slovenských vojakov, ktorí tam zahynuli. Žiadny oficiálny predstaviteľ SR sa aktu nezúčastnil. Niektorí bývalí vojaci, dnes zamestnanci rezortu obrany potvrdili účasť, nakoniec neprišli, údajne minister účasť zakázal. Áno, Slovenky a Slováci rozumiete dobre. Dnes Vás za uchovávanie slovenských vojenských tradícií na ministerstve prepustia zo zamestnania. Ktože dnes vládne na Slovensku?
  Jedno sa musí ministrovi uznať: je prvý, ktorý začal s nákupmi výzbroje, nevravím, že modernizovať, lebo od toho to má ešte ďaleko. Rezort obrany dostal mandát na nákup deväť vrtuľníkov Black Hawk UH-60M bez výzbroje. Je na prospech bezpečnosti občanov, že už niekoľko rokov policajti a hasiči obstarávajú novú techniku a nakujú 20 000 pištolí. Nakupuje sa 700 nepodarených samopalov BREN. Myslite, že to stačí na obranu Slovenska?
  Žiadna krajina EÚ nie je schopná samostatne sa ubrániť, ale atlantizmus, ako štátna ideológia prístupu k bezpečnosti je diskutabilná. Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker v marci opätovne vyzval na vytvorenie spoločnej európskej armády. Nemecko tento koncept -- o europeizácie ozbrojených síl -- dlhodobo presadzuje. Anexiou Krymu skončili časy po studenej vojne.“ Zažívame novú konfrontáciu, ktorú nechceme, ale musíme ju zobrať na vedomie a prispôsobiť sa jej. Bez revízii dvanásťročnej Európskej bezpečnostnej stratégie to nepôjde.
  V nedávnej minulosti sa u nás budovali podporné jednotky pre expedičné úlohy a „vysoké“ štruktúry pre domáce použitie. Dnes preferujú jednotky špeciálneho určenia. Obe anomálie tlačia do úzadia bojové jednotky, čím sa deformuje tradičný prístup k obrane. Vojenské operácie NATO, misie OSN, EÚ, OBSE majú zostupný trend, tým sa končí aj kontakt s reálnou bojovou skúsenosťou. Čo chcete ďalším generáciám odovzdať ?

  Fatálne zlyhanie ministra obrany v komunikácii s občianskou verejnosťou: zanedbáva slovenské národné a štátne záujmy. Chýba koncepcia starostlivosti o vojnových veteránov v SR. Sekcia ľudských zdrojov ministerstva obrany i Vojenský úrad sociálneho zabezpečenia nemajú vykonávacie predpisy k zákonu o vojnových veteránoch. Zanedbávajú sa ľudia, chystá sa výcvik bezdomovcov. Vlastenecká výchova najhoršia od vzniku SR. Oblasť tvorby a prípravy ľudských zdrojov je najslabším článkom našej obrany a bezpečnosti.
  Zdá sa, že platcom daní u nás nevadí, kto a či vôbec niekto produkuje túto službu.

 3. Ono, to je niekedy dosť ťažké vyjadrovať sa k veciam, čo nás zaujímajú a nezabrdnuť pritom aspoň okrajovo aj do politiky. Dobre to vystihol pán Ďurina o 12:53 hod. A tento jeho názor sa mi potvrdil aj pri letmom sledovaní priamého prenosu z parlamentu dnes o 14:00 hod na TA-3. Vlastne už som ten priamý prenos ani sledovať nemusel. Poniektorí vyrobia problém aj tam a hlavne tam, kde žiadný nie je…

 4. Ospravedlňujem sa, iba ma pomýlil názov témy v kombinácii so sobotou 20.júna 2015.V druhom príspevku som dal dva linky, aby to bolo v kontexte -- tak to neprešlo.Až neskôr mi upútalo pozornosť, že technika vezme iba jeden link.Bolo to mojim nedopatrením.Ďakujem.

 5. Súhlasím, ale akú úlohu(propagandu) a na čiu objednávku zohrávajú masovo-komunikačné prostriedky pri odprezentovaní takej závažnej témy ako je extrémizmus.To potom som znova pri propagande, kde internetový denník Sme už na základe videa(mimochodom, ja som na ňom žiadne porušenie zákona nevidel) skonštatoval, že policajti pochybili… a je to potrebné prešetriť.
  http://www.sme.sk/c/7874350/kuklaci-dokopali-na-zemi-mladika-ktory-sa-nebranil.html?ref=njct
  http://www.sme.sk/c/7875205/bitka-nehybneho-muza-na-zemi-policajtmi-bola-podla-kalinaka-standardom.html
  …Tak sa spýtajme.Nemali by média taktiež v celospoločenskom záujme bojovať proti extrémizmu?Ja si myslím, že áno.
  …”Cez víkend zadržala polícia 140 ľudí. Pri zásahoch však zrejme pochybila aj sama”…Toto zadržanie 140 -tich ľudí, by mal oceniť každý súdny človek a nie “hľadať ihlu v kôpke sena” ako v tomto prípade denník Sme.

 6. Miroslav Pršala

  Páni, toto sem skutočne nepatrí. Venujme sa tomu čo je podstatné a to sú naše dôchodky.

 7. Jaroslav Junek

  Páni,
  oceňujem váš záujem o GLOBSEC a ruskú či americkú propagandu. Ja som však písal o tom čo sa deje v našich uliciach, ako o bezpečnostnej hrozbe pre Slovensko. Som sklamaný mlčaním vojakov. Ešte na dokreslenie náckovia sa stretli na námestí Slovenského národného povstania a jeden z najostrejších stretov s políciou bol na Židovskej ulici pod Bratislavským hradom. Bola to náhoda, alebo plánovaný postup náckov ?

 8. JUDr. Marián ĎURINA

  Vážení priatelia,

  tento web nemá slúžiť žiadnym politickým názorom a prekáračkám.
  A ani nechcem rozvíjať nejaké debaty týmto smerom. Čo sa však týka vzniku a rozvoja extrémizmu, tak iba na okraj si dovolím krátko poznamenať. Pokiaľ si budú naši politici naďalej zapchávať uši, zatvárať oči a ústa a naďalej zlyhávať pri riešení ťaživých problémov, ktoré skutočne trápia obyčajných ľudí, potom sa nečudujme, že priestor dostávajú extrémisti. Sú naozaj varovným signálom a hrozbou. Vznik extrémizmu je prirodzeným javom neschopnosti politickej elity dobre spravovať veci verejné. Nad tým by sa mali mnohí zamyslieť.

  S pozdravom

  JUDr. Marián Ď U R I N A

 9. Z jedného príspevku pod článkom:
  “Ja poznám len naše noviny, ktoré neustále robia propagandu proti Rusku. Treba písať pravdu a nie robiť propagandu Západu. Problém je v tom, že väčšina ľudí na Slovensku si všimla, že o Ukrajine a Rusku sa klame -- v tom je problém”.
  Súhlasím s takýmto pohľadom.

 10. http://hn.hnonline.sk/svet-120/aj-slovakov-zaplavuje-ruska-propaganda-812678
  .
  …aj tu vidieť, ako je spoločnosť rozdelená minimálne na dva tábory.
  .
  Ivana Smolenová, analytička z Pražského inštitútu bezpečnostných štúdií, ktorá sleduje ruskú propagandu v Česku a na Slovensku:
  Dezinformácie majú demoralizovať spoločnosť, obrátiť verejnú mienku proti západným inštitúciám a narušiť jednotu. Tvrdí to analytička Ivana Smolenová. V nedávnej štúdii skúmala proruskú dezinformačnú kampaň v Česku a na Slovensku. Podľa Smolenovej sa na nej podieľa celý rad proruských webových stránok, neformálnych skupín a komunít na sociálnych sieťach, niekoľko tlačených periodík, rozhlas a aj mimovládne organizácie. „Ich prokremeľské informovanie zosilňuje rozsiahla aktivita na sociálnych sieťach a organizácia verejných zhromaždení. Ruská propagandistická sieť je sofistikovaná, na šírenie svojich správ využíva úradníkov, novinárov, komentátorov, má internetových, trolov‘,“ píše v štúdii Smolenová.

  Čo je cieľom tejto dezinformačnej kampane, ktorej výraznejší nástup sa datuje približne od minulého roka?

  Myslím si, že cieľov je viac. U nás je to v prvom rade snaha demoralizovať spoločnosť, obrátiť verejnú mienku proti západným inštitúciám, proti USA a NATO, a narušiť jednotu v rámci EÚ. Je to v podstate modifikácia stratégie „rozdeľuj a panuj“. Tiež sa snažia vykresľovať politikov a mainstreamové médiá ako skorumpované a pracujúce v záujme korporácií, a tým podkopať ich dôveryhodnosť a autoritu. Z takejto situácie potom Rusko vychádza ako záchranca a morálna hodnota, niekto, kto do chaosu vnesie poriadok.

  Zdá sa, že ruská propaganda má úspech, keď u časti obyvateľstva takéto informácie minimálne vzbudia zvedavosť či zasejú aspoň malú iskierku pochybností.

  Určite, už samo spochybnenie nejakej skutočnosti plní svoj účel. V angličtine v tejto súvislosti existuje termín „vojna príbehov“. Príkladom je veľké množstvo teórií a konšpiračných príbehov okolo havárie lietadla MH17, ktoré bolo v júni minulého roka zostrelené na východe Ukrajiny. Možné vysvetlenia havárie vtedy zahŕňali teórie o tom, že lietadlo zostrelila ukrajinská armáda, Američania v snahe zostreliť Putinovo osobné lietadlo, že lietadlo bolo plné mŕtvol už predtým, ako vzlietlo, alebo že zostrelenie naplánovala farmaceutická spoločnosť v snahe zabrániť vedcom na palube v objavení lieku proti AIDS.

  Zmätený príjemca takýchto informácií sa po informačnom presýtení dostáva do pasívnej roly, v ktorej už neverí nikomu a ničomu. Cieľom nie je presvedčiť o tom, že má pravdu Rusko, ale že pravda neexistuje, alebo sa vo veľkom množstve teórií a paralelných právd stratí a nie je podstatná. Vyvracaním klamných informácií len vytvárame ďalšie možné scenáre, čím prilievame olej do ohňa. Je omnoho menej finančne a časovo náročné nejakú dezinformáciu vypustiť do verejného priestoru, ako ju potom vyvrátiť.

  Sú známi ľudia, ktorí za týmito aktivitami stoja?

  Na niektorých stránkach sú texty anonymné, na niektorých podpísané, inde je to kombinácia oboch. V súčasnosti si však ktokoľvek môže založiť webovú stránku (alebo stačí blog či profil na sociálnych sieťach), začať písať o veciach, ktoré ľudí zaujímajú, získať dostatok čitateľov a nazvať sa alternatívne médium. Keď sa prednedávnom časopis Respekt snažil dopátrať, kto stojí za serverom Aeronet, tak na ich adrese v Holandsku nikoho nenašiel.

  Niektoré mená autorov sa však vyskytujú častejšie. Napríklad Radka Zemanová-Kopecká, jedna zo zakladateliek proruského think-tanku Inštitút slovanských strategických štúdií, ktorý minulý rok organizoval seminár v parlamente pod záštitou ruského veľvyslanca Kiseleva. Jej články sa vyskytujú nielen na viacerých českých proruských stránkach a v komentároch pod článkami, ale aj na ruských serveroch v ruštine. Potom sú známe mená, ktoré stoja za tlačenými médiami, ako sú časopisy Vědomí alebo Zem a Vek.

  Vybrali ste si na porovnanie tri „nezávislé“ médiá a jeden oficiálny, štátom podporovaný ruský server. Len u nás sú ich však desiatky.

  Áno, je ich veľa. Tie tri nezávislé som vybrala, pretože sú jedny z najzaujímavejších s pomerne veľkým dosahom. Časopis Zem a Vek je od svojho založenia v roku 2013 veľmi aktívny, organizuje verejné debaty, v súčasnosti vychádza v náklade okolo 20-až 30-tisíc výtlačkov mesačne a podľa vlastných vyjadrení majú viac než sedemtisíc predplatiteľov. Stránka spravujúca časopis Vědomí, AC24, má na Facebooku viac ako 67-tisíc čitateľov, to nie je málo.

  Na začiatku som vychádzala zo zoznamu Juraja Smatanu (slovenský učiteľ a aktivista, pozn. HN), ktorý vo februári označil 42 webových stránok šíriacich ruskú propagandu. Ten zoznam sa odvtedy postupne rozširuje, objavujú sa napríklad nové servery. Stačí sledovať jednotlivé menšie kampane, napríklad nedávnu o sexuálnej výchove v Nórsku, a objavíte nové a nové stránky.

  Možno vysvetliť, prečo sa na týchto stránkach veľmi často objavujú rôzne konšpiračné teórie?

  To je asi otázka skôr pre psychológov. Existuje teória, že ľudia, čo sa cítia sociálne bezmocní, sú náchylnejší veriť konšpiračným teóriám. Okolo tretiny Američanov si stále myslí, že teroristické útoky z 11. septembra má na svedomí Bushova administratíva. V Európe sa toto číslo pohybuje medzi 10 až 20 percentami populácie.

  Netýka sa iba niektorých dedinských a sociálnych skupín. Na verejnej diskusii silne konšpiračného Zem a Vek v Žiline ma najviac prekvapilo zloženie publika. Čakala som, že prevažná väčšina budú sociálne slabšie skupiny, nezamestnaní, dôchodcovia a podobne. Iste, tiež tam boli, ale sedelo tam mnoho dobre oblečených ľudí v strednom veku, ktorí nevyzerali, že by im niečo chýbalo. Tá prednáška trvala tri hodiny a nikto z nich sa počas nej nezdvihol a neodišiel.

  Ako takej kampani čeliť? Existuje vôbec účinný spôsob, pričom by nešlo o tvrdé zásahy, ako napríklad blokovanie prístupov na takéto servery?

  Podľa mňa by zákaz nebol dobrý nápad. Máme slobodu slova a myslím si, že by sme sa nemali znižovať na úroveň autoritatívnych režimov. Lepšiu PR zbraň by sme takýmto médiám ani nemohli dať, už teraz sa mnoho z nich sťažuje, že ich alternatívny názor je utláčaný do pozadia, že im „zlé mainstreamové médiá“ neprajú a podobne.

  Oveľa efektívnejšia by bola snaha zvyšovať kritické myslenie a mediálnu gramotnosť ľudí, a tým sa snažiť zabrániť automatickému preberaniu názorov z proruských zdrojov. Existuje americký výskum zo 70. rokov, ktorý potvrdil, že ľudia, ktorým sú propaganda a jej nástroje vysvetlené, majú menšiu tendenciu takejto manipulácii podľahnúť. V tomto smere sa Slovensko aj Česká republika pomaly vydávajú správnym smerom, organizujú sa debaty, píšu sa články a publikácie.

  Bude sa tiež treba zamyslieť nad tým, ako sa takéto informácie ľuďom podávajú. Ak si zapnete Russia Today alebo akýkoľvek iný kanál, tak 80 percent obsahu je zábava a do toho sú šikovne zasadené správy a propaganda z Kremľa. Netvrdíme, že by sme mali kopírovať Russia Today, to nie, ale ak chceme ľuďom niečo vysvetliť, tak by to malo mať formu, ktorej rozumejú a ktorá ich zaujme.

  Tiež neprospieva, že slovo propaganda je v poslednom čase tak frekventovane používané. Všade je propaganda, USA majú svoju, Ukrajina ju používa, politici sú ňou ovládaní, nedávno som si v médiách všimla termín protiimigračná propaganda. To znova nahráva Rusku – veď to robia všetci, tak na tom vlastne nie je nič zlé. Nie, existujú rozdiely medzi politickým marketingom, lobingom, legitímnou snahou informovať verejnosť a tým, o čo sa snaží Kremeľ. To by sa tiež malo verejnosti vysvetliť.

 11. Konferencia o zahraničnej a bezpečnostnej problematike (GLOBSEC), ktorú organizuje Slovenská atlantická komisia, sa uskutoční v dňoch 19. až 21. júna 2015 v Bratislave, v Banskej Bystrici a v Košiciach.
  Ide o propagačnú aktivitu (marketing) alebo o dobrý obchod (kšeft)?
  GLOBSEC vznikol ako projekt mimovládnych organizácií a mladých nadšencov okolo SDKU-DS. Za desať rokov vraj dokázali, že aj malá krajina môže hrať významnú úlohu v medzinárodných vzťahoch. Možno áno, ale medzinárodnej konferencii o obrane a bezpečnosti vždy predchádza národná diskusia, a u nás chýba seriózna diskusia k tejto téme. Účastníci národnej konferencie “Naša bezpečnosť nie je samozrejmosť” v Poslaneckej snemovni Parlamentu Českej republiky (ČR) zhrnuli hlavné zmeny v bezpečnostnom prostredí za posledný rok ako by mala a mohla ČR na tieto zmeny reflektovať. Predseda výboru pre obranu a bezpečnosť NR SR Baška (SMER-SD) je zároveň trenčiansky župan. Je obrana a bezpečnosť SR jeho hlavná činnosť? Ústredné orgány nemajú jednoznačný názor ani na to, či je pôsobenie Slovákov vo vojnových operáciách na Ukrajine trestné. Ministerstvo pána Lajčáka (nominant SMER-SD) nakupuje nezávislé odborné štúdie za vyše 100 tisíc eur. SMER sa nezbavil diletantov, nevyužil know-how kritikov, nepotrestal korupčníkov, naopak, niektorých kritikov vyslal na zastupiteľské úrady SR. Tento postup poškodzuje občanov SR. Stav obrany a bezpečnosti, vrátane kybernetickej, nezodpovedá súčasným hrozbám. Správa o bezpečnosti SR za rok 2014 nie je proaktívna. Nedávno, o aktuálnej bezpečnostnej situácii na Slovensku diskutovali príslušníci vojenských spravodajských služieb krajín V4 a z Lotyšska a Rumunska -- východoeurópskeho regiónu členských krajín NATO. Systémová chyba, špióni nič nevymyslia. Názorové rozpory vo V4 vo vzťahu k Rusku a čiastočná kompatibilita ozbrojených síl sú dôkazom, že snívať o efektívnych cezhraničných riešeniach je nereálne: vyšehradizmus nie je riešenie. Slovensko je úspešná krajina a má na viac než len byť príveskom susedov. Oslavy 70. výročia ukončenia II. svetovej vojny pripomenuli historickú skúsenosť – chovanie Poľska v medzivojnovom období. Nemali by sme sa nechať Poliakmi zatiahnuť do vojnového konfliktu. V tomto zmysle, naše predsedníctvo vo V4 v oblasti obrany a bezpečnosti nemožno považovať za úspech.

  V piatok, 19.6. v priebehu GLOBSEC, sa uskutoční stretnutie predsedov vlád krajín Vyšehradskej skupiny (V4) a prezidenta Francúzskej republiky. Premiéri krajín V4 zhodnotia výsledky slovenského a schvália program českého predsedníctva. Tiež budú diskutovať o obrannej spolupráci krajín V4 pred júnovým zasadnutím Európskej rady. Europoslanec Kukan (SDKU-DS) pripomína, že v zahraničí sa sleduje, na akej úrovni sa summit uskutoční a ak je prítomný aj najvyšší predstaviteľ Francúzska, pridáva to summitu významnejší prvok. Takže, marketing.

  Prezident Kiska za rok zlepšil imidž úradu, ale zabúdal na svoju funkciu hlavného veliteľa ozbrojených síl SR. Účasť na GLOBSEC je vhodná príležitosť aby si uvedomil, že sa od neho očakávalo viac ako len dobrý anjel. 10. júna prezident navštívil obec Lidice v ČR, ktorú po atentáte na ríšskeho protektora Heydricha v roku 1942 fašisti vyvraždili a vypálili. V rovnaký deň, pod hradom Devín si účastníci pripomenuli 50. výročie najkatastrofálnejšej povodne na Dunaji. Na Slovákov, ktorí sa topili a na Slovákov, Moravanov a Čechov, Maďarov a Sovietskych vojakov, ktorí ich zachraňovali v roku 1965, si hlavný veliteľ ozbrojených síl SR nespomenul. Minister obrany Glváč (SMER-SD) v rovnakom čase preberal skúsenosti od vietnamských generálov. No, ešte dobre, že máme čl. 25 Ústavy SR: občania majú tú česť brániť našu vlasť, aj jej papalášov.
  Súčasní i bývalí prezidenti, premiéri, ministri, republikánsky senátor McCain, novinári, finančníci, ekonómovia, energetici, budú medzi 900 hosťami GLOBSEC z 65 krajín sveta. Deň pred konferenciou, organizátori oznámili, že kľúčovým rečníkom bude britský premiér Cameron. Rusko, okrem bývalého zástupcu námestníka ministra financií, sa nezúčastní. Európsku bezpečnosť chcete riešiť bez Ruska? Nonsens. Podľa mňa, panel ruského penzionovaného generála typu Gerasimov s americkým penzionovaným generálom Petreusom by bol výrazným prínosom a mohol poskytnúť konkurenčnú výhodu tejto konferencii. Premiér Fico (SMER-SD) bol v máji dvakrát v Moskve. Kým štátnici prijímajú bezpečnostné opatrenia, u nás budú akademici a politici tárať. Islamský štát expanduje, tisíce imigrantov sa valia na európsky kontinent, v susednej krajine je vojna, ale u nás bude jednostranná (a asi aj zavádzajúca) diskusia. Penzionovaný generál Allen, splnomocnenec prezidenta USA pre boj s Islamským štátom, pri všetkej úcte, tento odhad nemôže vylepšiť. Takže, marketing.
  GLOBSEC 2015, s rozpočtom asi 1 milión eur, zapadá do marketingovej (možno aj predvolebnej) stratégie vládnucej strany, vytvára priestor pre lobistov a zrejme aj kšefty pre sponzorov. Avšak, marketingové švindle v zmenenom bezpečnostnom prostredí Slovensku nepomôžu, ale poškodzujú občanov SR. Ani SMER, ani modrí samostatne nevyriešia zložitú domácu úlohu – obranu a bezpečnosť. A oni to vedia: kým niektorí diskutujú, iní kšeftujú. Riešenie je, len nie je vôľa pre politicko-vojenskú víziu, ktorá by reflektovala prebiehajúce zásadné zmeny v bezpečnostnom prostredí. Slovensko potrebuje zlepšiť prístup k obrane a bezpečnosti a získať podporu verejnosti pri strategických rozhodnutiach na zaručenie obranyschopnosti štátu a bezpečnosti našich občanov.
  GLOBSEC 2015 má význam pre prezentáciu Slovenska a jeho občanov. Ak účastníci konferencie v Bratislave, Banskej Bystrici a Košiciach spoznajú našu nádhernú vlasť, bude to dobrý marketing a dobrý kšeft pre cestovný ruch a zamestnanosť v našich regiónoch v budúcnosti.

Pridaj komentár
*