Vyberte stranu

KRIVÁŇ – posvätný vrchol Slovákov privítal vlastencov

 

Jubilejný, šesťdesiaty Národný výstup na Kriváň sa uskutočnil 14. a 15. augusta.

V roku 1955 obnovili tradíciu výstupov na Kriváň slovenský turisti na počesť výstupov našich národovcov, ktorí tiež uskutočňovali vychádzky na tento posvätný vrchol Slovákov.
Tohto roku sa podujatie nieslo aj v znamení iného dôležitého výročia. Výstup sa konal v roku Ľudovíta Štúra, ktorého dvojsté výročie narodenia si tohto roku pripomíname.

Organizátormi podujatia bol Klub slovenských turistov Liptova, Matica slovenská, mesto Vysoké Tatry, mesto Liptovský Mikuláš a obec Pribylina. Medzi organizátormi boli desiatky mladších aj starších (nad 60-ku) vojenských veteránov.
Od ranných hodín prúdili na vrchol Kriváňa stovky turistov. V Daxnerovom sedle dostávali účastníci odznaky venované tomuto jubilejnému výstupu. Na vrchol prichádzali prví účastníci krátko pred poludním.

Prítomným na výstupe sa natískala myšlienka, že tak ako teraz na Kriváni stoja Slováci bok po boku, tak by to malo byť aj v politickom živote, kde by každý mal byť najprv Slovákom až potom ľavičiarom alebo pravičiarom. To by bolo najbližšie k vlastenectvu, ako naň odkazovali štúrovci.
Vo večerných hodinách sa v autocampingu v Račkovej doline, kde boli ubytovaní účastníci Národného výstupu na Kriváň, uskutočnilo jeho ukončenie s kultúrnym programom, na ktorý pozýval obecný bubeník (fantastické!).
Toto významné podujatie sa ani toho roku netešilo pozornosti našich médií, televízne stanice a redakcie novín zaujíma biznis a škandály viac ako významné národné akcie. Ani drobenie národných akcií na samostatné výstupy na Kriváň, organizované rôznými združeniami, ktoré sa predháňajú v tom, kto získa významnejšieho predstaviteľa na výstup, neprospieva zvýrazneniu tohto Národného výstupu na Kriváň.
Tešíme sa na ďalší výstup.