Informácie a diskusia o histórii a aktuálnych otázkach vojenstva a bezpečnosti, sociálnych otázkach a činnosti neziskových organizácií

Kauza Duckého zmenky: Harabin už rozhodol aj o dovolaní generálneho prokurátora

Aktuálne.sk 7.8.2015 14:00 Júlia Mikolášiková
BRATISLAVA – Senát Štefana Harabina už rozhodol aj o druhom dovolaní v kauze Duckého zmenky. Tentokrát o dovolaní generálneho prokurátora. Odmietol ho. Informáciu pre Aktuálne.sk potvrdili na Najvyššom súde SR.

 

Dovolací senát Najvyššieho súdu, ktorému predsedal Štefan Harabin a bol zložený zo sudcov Jany Serbovej, Viliama Dohňanského, Pavla Farkaša a Gabriely Šimonovej, zrušil všetky doterajšie rozsudky ohľadom kauzy Duckého zmenky a kde bol odsúdený bývalý finančný riaditeľ SPP Ivan Maroš. O dovolaní odsúdeného Maroša rozhodol už skôr – v máji. Pôvodné rozsudky zrušil, z odsúdeného sa tak opäť stal obvinený a prípad sa vrátil na začiatok.
V piatok rozhodol o dovolaní generálneho prokurátora. Ten žiadal zrušiť oslobodzujúcu časť rozsudku. Senát toto dovolanie odmietol.
Priebeh kauzy
• Kauza sa začala v roku 2001, keď sa rozbehlo vyšetrovanie.
• Maroša odsúdili v roku 2004, za podvod dostal deväť rokov. Najvyšší súd kauzu vrátil späť na začiatok až do prípravného konania.
• Prípad sa opäť dostal na Špecializovaný trestný súd. V januári 2013 Maroša odsúdili na tri roky a dva mesiace a zákaz podnikania na sedem rokov za skresľovanie údajov hospodárskej a obchodnej evidencie.
• Odvolal sa prokurátor aj obžalovaný.
• Odvolací senát Najvyššieho súdu v novembri 2013 výšku trestu ponechal. Maroša však odsúdil za iný skutok – pokus o porušovanie povinností pri správe cudzieho majetku.
• Odsúdený Maroš podal dovolanie v decembri 2013 a na Najvyšší súd napadlo v marci 2014.
• V máji 2014 dovolanie podal aj generálny prokurátor a na Najvyšší súd napadlo v júni 2014.
• O Marošovom dovolaní rozhodoval Harabinov senát ešte v máji. Odsúdenému vyhovel.
• O dovolaní generálneho prokurátora rozhodoval v piatok.
• Maroš sa dostal spoza mreží a prípad sa vracia na začiatok. Špecializovaný trestný súd nebude môcť Marošovi uložiť prísnejší trest.
Dovolanie generálneho prokurátora
O dovolaní generálneho prokurátora, ktorý napádal oslobodzujúcu časť rozsudkuro, zhodoval ten istý senát v piatok. Maroš bol totiž pôvodne obžalovaný aj zo sprenevery, za čo ho však súdy neodsúdili.
„Generálny prokurátor sa domáhal zrušenia oslobodzujúceho výroku rozsudku, ktorá ostala rozhodnutím odvolacieho súdu nedotknutá, spochybňujúc hodnotenie vykonaných dôkazov. Dôvody v zmysle trestného poriadku však neumožňujú preskúmavať hodnotenie vo veci vykonaných dôkazov, z ktorých súdy nižších stupňov vyvodili určité skutkové zistenia,“ vysvetlil Harabin rozhodnutie. Dodal, že dovolacia námietka, ktorá smeruje proti postupu súdu v hodnotení dôkazov, nezakladá dovolací dôvod.
„Generálny prokurátor podal dovolanie v tejto kauze len preto, „ aby oslobodenú časť rozsudku odvolacieho súdu účelovo mediálne držal pri živote. Takto napríklad generálny prokurátor postupuje aj v kauze už vyše osemročného trestného stíhania pani Malinovej za trestný čin krivej výpovede a krivej prísahy, čo nie je v súlade so štrasburskou judikatúrou a ani judikatúrou Ústavného súdu. Stíhanie mal už dávno zastaviť a nie podávať obžalobu,“ vyhlásil Harabin.
Úrad špeciálnej prokuratúry podľa hovorkyne JanyTökölyovej nemá informáciu, že by Najvyšší súd o dovolaní generálneho prokurátora už rozhodol a preto sa nebude k veci vyjadrovať.
Prečo najskôr rozhodli o dovolaní odsúdeného?
„Podľa doterajších zistení predsedníčky Najvyššieho súdu nie je známe, prečo nedošlo k rozhodnutiu v oboch dovolaniach po spojení vecí vedených súbežne tým istým senátom a ako mieni predseda senátu, respektíve senát riešiť vzniknutú situáciu,“ uviedla kancelária predsedníčky Najvyššieho súdu Daniely Švecovej.
Harabin však vysvetľuje, že dovolanie podal odsúdený vo svoj prospech proti rozsudku z novembra 2013, ktoré bolo dovolaciemu senátu predložené 11. marca 2014. Dovolanie generálneho prokurátora v neprospech obvineného proti oslobodzujúcej časti rozsudku bolo Najvyššiemu súdu predložené až 7. júla 2014.
„Ide o dve samostatné veci síce týkajúce sa toho istého obvineného, ale s dvomi rozdielnymi a samostatnými skutkami a rozdielnou právnou kvalifikáciou, preto nebol dôvod na ich spojenie,“ uviedol Harabin s tým, že súd vybavuje veci priebežne podľa nápadu a zložitosti a senát nemal dôvod uprednostňovať dovolanie podané neskôr, mimo poradia „len preto, že ho podal generálny prokurátor.“
„Päťčlenný senát by sa dostal do podozrenia, že dáva prednosť generálnemu prokurátorovi pred inými dovolateľmi,“ dodal Harabin.

Zrušil rozsudky
Harabinov senát odvolaciemu senátu ešte v máji tohto roka vytkol, že hoci rozsah dokazovania považoval za úplný, „vykonané dôkazy hodnotil inak ako súd prvého stupňa bez toho, aby nevyhnutné dôkazy predtým zopakoval bezprostredne pred odvolacím súdom.“ Na toto rozhodnutie ako prvý upozornil Denník N.
Špecializovanému súdu sa podľa Harabinovho senátu nepodarilo preukázať vznik škody, jej výšku a poškodeného a neuvažoval o Marošovom konaní ako o trestnom čine porušovania povinností pri správe cudzieho majetku.
„Odvolací súd bez vykonania jediného dôkazu ustálil, že obvinený spoločne s inými, porušil zákonom jemu uloženú a zmluvne prevzatú povinnosť spravovať cudzí majetok, pričom jeho konanie bezprostredne smerovalo k spôsobeniu značnej škody“, uvádza sa v rozsudku.
Harabinov senát spochybnil aj výšku trestu, ktorú namietal aj Maroš. „Dovolací súd musí dať za pravdu dovolateľovi aj v tom, že uložené tresty sú neprimerané už vzhľadom na neprimeranú dĺžku konania a porušenie práva na spravodlivý proces,“ napísal v rozhodnutí.
K trestu zákazu činnosti uviedol, že „pri formulácii trestu zákazu činnosti treba dôsledne zvažovať a náležite odôvodniť jeho vymedzenie tak, aby trest zákazu činnosti nedôvodne nezasahoval do základných práv a slobôd a obvineného bezdôvodne neobmedzoval v práve zabezpečovať finančné prostriedky pre seba, prípadne jeho rodinu výkonom podnikateľskej činnosti.“
Prokuratúra navrhovala dovolanie odsúdeného zamietnuť. Upozornila aj na formálne chyby – Maroš totiž dovolanie doplnil sám, nie prostredníctvom obhajcu, ako to ukladá zákon.
Prípad zmenky
Duckého zmenky sú zo septembra 1998. Maroš a český podnikateľ Roman Zubík ako predseda predstavenstva Sezoos Group v tom čase podľa obžaloby fingovali obchodné vzťahy. Podpísali zmluvu na kúpu technologických zariadení, ktorú neskôr dodatkom zrušili. Ján Ducký vylákal od českej Union banky 350 miliónov českých korún ako úver. Ten mali vykryť práve zmenky. Ducký bol generálnym riaditeľom SPP a aj ministrom hospodárstva vo vláde Vladimíra Mečiara. Zavraždili ho v januári 1999.
Rozhodnutia Harabina
Senát pod vedením Štefana Harabina v poslednom čase vydal niekoľko rozhodnutí, ktoré zaujali verejnosť.
• Na slobodu pustil expolicajta, ktorý bol odsúdený za nepriamu korupciu, dôvodom bolo, že inšpekcia ministerstva vnútra, ktorá prípad riešila, podľa jeho názoru funguje v rozpore so zákonom, a tak považuje všetky jej zistenia za získané protizákonne, teda na súde nemôžu obstáť ako prípustné dôkazy. Podobne rozhodol aj o ďalších odsúdených strážcoch zákona. Iný senát Najvyššieho súdu v podobnej veci rozhodol opačne.
Generálny prokurátor Jaromír Čižnár v tejto veci podal dovolanie.
Harabin: Inšpekcia nemôže žiadať odposluchy. Z odsúdených policajtov môžu byť nevinní
• Harabinov senát prepustil z väzby Viliama Mišenku, ktorý čelí obvineniu v prípade výbuchu v topoľčianskej firme.
PRINÁŠAME PRVÍ: Harabinov senát pustil Mišenku z väzby
• Rozhodol, že Okresný súd Žilina sa bude musieť opäť zaoberať prípadom troch pokusov o vraždu bossa kysuckej mafie Milana Holáňa zvaného Gorila, keď vyhovel mimoriadnemu dovolaniu generálneho prokurátora.
Harabin: Pokus o popravu mafiána Gorily musí ísť späť na súd

13 komentárov

Fellini Svaty Muz • DJ, Živnosť
niet sa čo diviť, ak v senáte boli dvaja sudcovia z bývalého Krajskeho súdu v Bratislave, ktorí zamietli prípady Lexu pod koberec…..boj Čižnár-Harabin kto z koho…kto vyhrá…..

Juraj Nový • Ekonomická univerzita
Harabin, namiesto toho, aby prejavil snahu a ukazal obciansku a odbornu odvahu pomoct nasmu statu zbavit sa pravnych deformacii, ktore robia slovensky stat zamazanym uboziakom na hlinenych nohach, pustil sa do boja s jeho organmi. To je ale tazka dilema: – zatajit chyby, ktore napachala a dalej pacha, pod politickym, vplyvom nasa justicia, alebo ukoncit tento rozkladny proces, ktory vedie SR do pekla? Prve je spravne, ale nie takym, vyslovne nepriatelskym sposobom voci statu a jeho obcanom, ale vybudovanim spolahliveho a nezavisleho sudnictva v SR napr aj s prispenim Harabina. Pocinanie Hara…Viac

Stanislav Rajnoha
Ako obyčajný človek neviem posúdiť kto má a kto pravdu nemá. Jedna vec je však istá, ak sa v dvoch prípadoch takých istrých rozhodne nerovnako tak tu začína katastrofa. Katastrofa pre vládnu ako aj opozičnú moc pretože také zákony aké schvaľujú naši poslanci nasvedčuje tomu, že sú na ho..no a že za všetky škody s tým súvisiace by mali zodpovedať tí, ktorí takéto zákony prijali a to v plnej výške. Nie je predsa možné, aby sa na šlandliarstvo a absolútnu nezodpovednosť a škody s tým spojené sklada všetci občania Slovenska. Buď budú zákony postavené, tak že v porovnaní s počtami vždy zostane pra…Viac

K O L O T O Č

29 Komentárov na MONITOR: “Verme” v “spravodlivosť”!:

 • Hlasovanie v parlamente: prenesené (Kniha návštev -- web APVV).
  Včera, 8.12.2016 o 18:50 h prerokovala Národná rada SR v I. čítaní návrh skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 219/2006 Z. z. o protikomunistickom odboji v znení zákona č. 58/2009 Z. z. a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony. Hlavným účelom bolo odškodniť -- priznať jednorázový príspevok od. 1. 7. 2017 politickým väzňom, ich manželkám, manželom alebo ich vdovám a vdovcom vo výške 1 000 EUR tak, že prostredníctvom dane vyberanej zrážkou bude bývalým príslušníkom Štátnej bezpečnosti a ich bezpečnostných zložiek dodatočne (plošne zdaniť) strhávaných 50 % ich výsluhových dôchodkov. Výsledok hlasovania o tom, aby bol návrh zákona prerokovaný v I. čítaní : Prítomní : 111, Hlasovalo 110, Za 49, Proti 28, Zdržalo sa 33. Za bol Klub SaS, OĽANO, ĽS Naše Slovensku a Sme rodina. Klub SMER SD bol proti, Klub SNS a MOST- HÍD sa zdržal. Vzhľadom k tomu, že ho nepodporila vládnúca koalícia návrh „neprešiel“ do II. čítania.
  Išlo už o tretí takýto návrh. Prvý bol v NR SR prerokovaný v I. čítaní 11. 12. 2014, druhý 1. 12. 2015 a v obidvoch prípadoch ich poslanci za vládnúcu stranu SMER SD nepodporili (zdržali sa ) a preto ani vtedy „neprešiel“ do II. čítania.
  .

 • Informácia 8. dec 2016 -- TASR
  “Výsluhové dôchodky pre bývalých príslušníkov štátnej bezpečnosti a ich zložiek sa Nebudú plošne zdaňovať o 50 percent. Politickí väzni, ich manželky, manželia alebo ich vdovy a vdovci nedostanú jednorazový finančný príspevok vo výške 1 000 eur.
  Parlament vo štvrtok totiž Odmietol novelu zákona o protikomunistickom odboji z dielne OĽaNO-NOVA”.

 • § 139 (1) Chránenou osobou sa rozumie -- ešte d) odkázaná osoba,
  Nevzala mi to v príspevku nižšie na prvý krát klávesnica PC -- ďakujem.
  .

 • Do pozornosti pre populistov-tribúnov OĽaNO-NOVA prípadne jednotlivcov populistov-tribúnov aj z iných slovenských politických strán: príspevok J. Vyslúžilec na /SD/-VD napísal: 6. decembra 2016 o 10:58 • Pre inf.-čo sa šije k VD /zatiaľ ???/ k prípadnému celoplošnému zdaňovaniu VD (ŠTB) a jednoznačnej kolektívnej vine. To kde sme? To kde žijeme? V nejakom Slovakistane namiesto Slovenskej republiky? … 5 príspevkov nižšie.
  Ešte prenesené:
  “Razantný krok OĽaNO-NOVA: Bývalým eštebákom chce zdaniť výsluhové dôchodky o 50 %.”Politickí väzni, ich manželky, manželia alebo ich vdovy a vdovci by zas mali dostať jednorazový finančný príspevok vo výške 1000 eur. “To je zámer novely zákona o protikomunistickom odboji z dielne OĽaNO-NOVA.”
  Je pravda, až na niekom bola spáchaná neprávosť štátom do roku 1989, tak nech poškodených odškodní štát.Ale nech odškodní tiež všetkých obyvateľov tohto štátu (SR), na ktorých bola spáchaná neprávosť tiež po roku 1989 …krimalita, nezamestnanosť, vraždy, samovraždy, exekúcie majetku, drogy, prostitúciu a najnovšie možných “novodobých politických väzňov”.? … nechcem ďalej vymenuvávať ten dlhý nekonečný zoznam … a nie takto sa vyvŕšiť na už nežijúcich a v lepšom prípade dnes už starých ľuďoch, kopnúť si do nich a tak získavať verejnú mienku a potencionálnych voličov svojej štvor-člennej politickej strany …
  Čo na to všetko hovorí: Trestný zákon Zákon č. 300/2005 (Trestný zákon)
  § 139 (1) Chránenou osobou sa rozumie
  a) dieťa,
  b) tehotná žena,
  c) blízka osoba,
  d) odkázaná osoba,
  e) osoba vyššieho veku,
  f) chorá osoba,
  g) osoba požívajúca ochranu podľa medzinárodného práva,
  h) verejný činiteľ alebo osoba, ktorá plní svoje povinnosti uložené na základe zákona, alebo
  i) svedok, znalec, tlmočník alebo prekladateľ.
  (2) Ustanovenie odseku 1 sa nepoužije, ak trestný čin nebol spáchaný v súvislosti s postavením, stavom alebo vekom chránenej osoby.
  .
  Na zamyslenie pre OĽaNO-NOVA … aj pre iných neprajníkov výsluhových dôchodcov ako v celku … Chránenou osobou písm. e) sa rozumie osoba vyššieho veku.Predsa nemôže byť správne, ak by sa jedna skrivodlivosť vyriešila inou, ešte väčšou skrivodlivosťou … po 27 rokoch.!A novodobí politickí väzni? … to tu ešte nebolo.!Až podľa médií: MS SR — pani Lucie Žitňanskej vraj máme smerovať k právnemu štátu.Vraj …
  Mimochodom: okrem písm. e) § 139 -- osoba vyššieho veku … ?
  čo na to ďalšie písmená …..c) § 139 -- blízka osoba ……………. ?
  …………………………………..f) § 139 -- chorá osoba ……………..?
  Čo na to všetko poviete páni politici?! ………………………………? … Nejako tak, dajak, … je to všetko.

 • OĽaNO-NOVA v snahe o získanie voliča stráca pud sebazáchovy a dáva sa cestou politickej samovraždy. Vybrala si nato okrem Jurinovej toho najosvedčenejšieho kamikadzeho -- Budaja Jána.
  Svätá ty prostoto! Čo títo ešte vyplodia v tých chorých mozgoch?

 • Prečítal som si pár krát z internetu zo včerajšej tlačovej konferencie OĽaNO-NOVA, kde sa okrem iného píše: “Hodnotu ľudského života, ktorý bol 40 rokov utláčaný, ani tento zákon nenahradí. Bude však zadosťučinením za roky strádania, ktoré pretrvávajú doteraz. Komunisti sa dopustili v našej krajine zločinov proti ľudskosti a odškodnenie obetí a potrestanie vinníkov bolo v našej krajine neuspokojujúce. Našim cieľom však nie je potrestanie vinníkov, ale odstránenie nespravodlivých výhod ľuďom, ktorí sa aktívne podieľali na perzekvovaní občanov. Zároveň odstránime krivdy odškodnením politických väzňov, ich manželiek, partnerov, či vdov.”
  Slovenská republika podpísala Varšavskú deklaráciu, kde ako signatár slávnostne vyhlásila, že zločiny komunistického režimu v Európe budú uznané a potrestané, že bude podporovať obete totalitných režimov a potrestá ich vinníkov”.
  .
  Nerozumiem ale, prečo je návrh OĽaNO-NOVA postavený celoplošne a na kolektívnej vine, až sa hovorí o odškodnení obetí a potrestaní vinníkov -- až rozumiem správne, rozumiem jednotlivcov.Žil som-žijem v oboch režimoch, prisahal som vlasti 3 krát (ČSSR, ČSFR, SR), je pravda, že moja pamäť nesiaha až do nahlbšej minulosti, ale: Prečo OĽaNO-NOVA uvádza: “Komunisti sa dopustili v našej krajine zločinov proti ľudskosti a odškodnenie obetí a potrestanie vinníkov bolo v našej krajine neuspokojujúce”.Uvádza tých komunistov plošne, kolektívne.Dopredu celoplošným-kolektívnym odsudzujúcim spôsobom, pričom návrh-zákon má postihovať kolektívnou vinou celoplošne bývalých príslušníkom Štátnej bezpečnosti a ich bezpečnostných zložiek dodatočne strhávaných 50 % ich výsluhových dôchodkov”.Ku komunistom iba toľko.Pokiaľ mi je známe, KSS nie je na Slovensku zakázanou politickou stranou, dokonca kandiduje každoročne do parlamentu SR.Bol zrušený iba čl. 4 Ústavy ČSSR.(vedúca úloha KSČ-KSS).Potom ma udivuje, aj prečo existuje na Slovensku protikomunistický odboj.Po 27 rokoch od r. 1989.Proti komu-proti čomu?Proti povolenej politickej strane?Priznám sa, nerozumiem.

 • V bývalej ČSSR pred r. 1989 bolo okolo 3-5 miliónov členov KSČ (KSS), na Slovensku okolo 1-1,5 milióna.Pravých komunistov bolo oveľa menej, ako členov strany.Aj vtedy to bol rozdiel.Člen strany sa nerovnal komunistovi.Členovi strany stačila “bumážka”, ale nemusel byť “pravým” komunistom..:-)Hoci komunizmus nikdy nebol, volalo sa to socializmus.Každý mal v rodine babku, dedka, manželku, manžela, deti, strýkov, bratrancov, netere, priateľov, priateľky … miliciónárov., PS-VB a podobne.Neviem, prečo vôbec existuje na Slovensku nejaká organizácia “Protikomunistický odboj”, či tak podobne, keď sme podľa tohoto zaradenia vlastne všetci “komunisti”, resp. s ním spätí.A to dokonca v zákone 328/2002 Z.z. o sociálnom zabezpečení, kde má Protikomunistický odboj svoje miesto v paragrafe o výhodách v kúpeľnej liečbe …Kto, proti komu vlastne bojuje po 27 r. od r. 1989.
  Veď vezmime-zoberme podľa tohoto “vzorca” všetci občania Slovenskej republiky 50 % svojich dôchodkov, výplat-zárobkov, úspor-či už v bankách, alebo doma skrytých v madracoch-pančuchách a odnesme to OĽaNO-NOVA, prípadne ďalším politikom-Elitám-celebritám, až ešte nestačí …
  Ozaj, až sme všetci “komunisti” a “Štb”-áci, kto je vlastne v tom Protikomunistickom odboji? … čo už na to všetko povedať, veď to 50% eventuálne zdaňovanie výsluh nemá ani hlavu, ani pätu.Celoplošne a kolektívna vina.Je to veľmi smutné.V demokratickom svete.Len sa niekto potrebuje vyvŕšiť na už nežijúcich, či v prevažnej miere starších občanoch.Tiež získavať politické body do volieb.Niekto chce byť svätejší ako pápež a nevidí si pred vlastný nos.Čo už.

 • Môj názor je, že pre príslušníkov ZNB a Spravodajskej správy GŠ to bolo ich zamestnanie (práca) a za to ich chcú potrestať. Pre tých čo ich riadili funkcionári KSČ (KSS) to bola tiež práca a nebudú potrestaní. Pre vtedajších prokurátorov a sudcov to bola tiež práca a nebudú potrestaní. Nebudú potrestaní ani tí, ktorí robili nadprácu (agenti,dôverníci,držitelia prepožičaného bytu) a pre ktorých to nebolo zamestnanie. Pre nich neplatia ani ustanovenia lustračného zákona, ktorí sa v SR neaplikuje. Je to asi tým, že frustrovanému davu treba podhodiť zástupnú obeť aby sa nezaoberal podstatnými vecami (korupcia, školstvo, zdravotníctvo, súdnictvo, emigranti, neprispôsobiví občania a ďalšie si doplní každý sám).

 • • Pre inf.-čo sa šije k VD /zatiaľ ???/
  Z progr. rokovania NR SR – november 2016
  Návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 219/2006 Z. z. o protikomunistickom odboji v znení zákona č. 58/2009 Z. z. a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony (ďalej len „návrh zákona“) predkladá skupina poslancov Národnej rady Slovenskej republiky – Jurinová, + OĹaNO. Návrh zákona je koncipovaný tak, že prostredníctvom dane vyberanej zrážkou bude bývalým príslušníkom Štátnej bezpečnosti a ich bezpečnostných zložiek dodatočne strhávaných 50 % ich výsluhových dôchodkov. Keďže sa predpokladá, že príslušníci ŠTB majú dnes priemerné výsluhové dôchodky na úrovni 600 až 700 eur, ich zdanením by sa tak dostali približne na priemernú úroveň starobných dôchodkov v Slovenskej republike. Návrh zákona nerozlišuje medzi bývalými príslušníkmi Štátnej bezpečnosti podľa dĺžky vykonávanej činnosti, keďže samotná skutočnosť, že sa podieľali na popieraní základných práv a slobôd bude rozhodujúca na účely znižovania výsluhových dôchodkov.
  Návrh zákona je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, ústavnými zákonmi a ostatnými všeobecne záväznými právnymi predpismi Slovenskej republiky, medzinárodnými zmluvami a inými medzinárodnými dokumentmi, ktorými je Slovenská republika viazaná a s právom Európskej únie.
  Na účely zdaňovania výsluhových dôchodkov bývalých príslušníkov bezpečnostných zložiek nebude smerodajné, ako dlho pôsobili v danej zložke, ale samotná príslušnosť k bezpečnostnej zložke, keďže jednotlivé osoby prechádzali v rámci rôznych zložiek ZNB, VB, VKR, ŽP, ÚOÚČ, SIS… a súčasne stanovenie rôznych kritérií podľa počtu odpracovaných rokov v jednotlivých zložkách by mohlo spôsobiť opačný efekt, a to neustále žaloby ohľadom dĺžky výkonu alebo pôsobenia v určitej bezpečnostnej zložke, čím by sa návrh zákona minul účinku.
  Všimnite si prosím…
  že autori tohto návrhu zákona- pamfletu, tvrdia, že je v súlade s Ústavou SR atď., pričom návrh sa zakladá jednoznačne na KOLEKTIVNEJ VINE, prezumkcie viny a retroaktivite u príslušníkov útvarov bezpečnosti štátu v JEDNOTNOM SYSTEME ÚTVAROV ZNB, a to bezohľadu na to na akej pozícií boli zaradení, tak sa v jednom vreci ocitli, pisárky, šoferi, sekretárky, garažmajstri, automechanici, vyplnovači pasov, kurieri a iní prísl. tu kmeňovo a evidenčné zaradení, ktorí možnože disidenta a nepriateľov štátu špionov, záškodníkov videli tak akurát iba vo filmoch ako napr. 30 prípadov mjr. Zemana a tak podobne a súčasne sa u týchto týmto dotknutých prisl. vôbec nezohľadňuje ich konkrétne zaradenie, dlžka služby či MOŽNOSŤ podielať sa na týrani, alebo inom prenasledovaní občanov bez ohľadu na prísne kontrolovanie zákonnosti postupov aj v súlade s vtedy platnou Ústavou /s určitou vynimkou v Stalinských a Gottwaldovských… 50-60 rokov, avšak takéto nezákonnosti a krutosti v postupoch orgánov štátu – mali a môžu byť aj teraz potrestane a uplatňované proti jednotlivcom, ktorí sa takýchto činov AK EŠTE ŽIJÚ, akýmkoľvek spôsobom a na akomkoľvek zaradení dopúšťali.
  V tomto smere návrh obchádza ďalší dôležitý orgán štátu a to Prokuratúru a SÚDY,/na tých si autori asi netrúfli/, veď predsa nie príslušníci zložiek bezpečnosti štátu, ale priamo sudcovia /aj ešte žijúci a v talároch/ odsudzovali ľudí pri dokázaní viny podľa platných zákonov, v I. hlave TZ, resp. tisíce ľudí podľa § 109 za emigráciu prípravy a pokusy/, ale aj za iné konkrétne TČ proti štátu, čo je uplatňované všade na svete v každej krajine aj na GUANTANAME, tu ale ako je známe je to bez súdov….a demokratické,.. o tom tito poslankyne a poslanci NR SR, radšej pomlčia tu nevidia porušovanie ľudských práv a medzinárodného práva…
  DOVETOK : nie tak dávno sme boli všetci VD svedkami toho ako sa mali zdaňovať VD, 19 % daňou, ktorú podporoval aj BOSS Policajných odborov Litva a aj iní za masivného útoku na VD temer vo všetkých mediach, dopadlo to zatiaľ ako dopadlo-to vieme-nevalorizácia VD 2012, pokrívena val. VD do r. 2018 a dá sa predpokladať, že pred a v tomto termíne sa opäť roztočia kolesa masírovania ľudí v masmediach o nezaslužene vysokých VD výslužilcov, tak ako sme to už zažili, aj snaha o zdaňovanie všetkých VD, ktoré len-len, že pred 2-rokmi neprešlo.
  Prvým možno v tomto smere pokusom o narušenie jednoty VD a o zdaňovanie niektorým VD až o 50 % má byť aj tento opakovaný návrh zákona /na tom sa získavajú voliči a za ktorý mimochodom hlasovalo 58 poslancov NR SR za Smer -- Čaplovič/. V tomto smere zdaňovanie VD by bol vynikajúci právny precedens v prístupe k všetkým VD ozbrojených a záchranných zborov SR, a určite ľahšie aj po masívnej príprave v mediach by im možno a dá sa to asi aj predpokladať, prešlo budúce zdaňovanie všetkých vyplácaných VD o povedzme aj už o uvažovanou výškou dane napr. 19 %, teda na útechu a spokojnosť všetkých ostatných VD nebolo by to o 50 % ako u VD v návrhu zákona určených útvaroch a vybraných VD. Uvidíme,…počujeme…zažijeme… ak sa dožijeme…Všetko najlepšie všetkým VD a vyslúžilcom.

 • Neviem ako iní občania, ja som sa trocha zamyslel.
  Včera uverejnila SITA -- Slovenská informačná tlačová agentúra | 05.12.2016 14:32 (Pravda), informáciu: “Parlament môže zrušiť odmeny, ktorými štát honoruje eštebákov za to, že boli odporcami slobody a demokracie. Povedal to v pondelok na tlačovej besede (spravodajská televízia TA3) poslanec Národnej rady Slovenskej republiky Ján Budaj (OĽaNO-NOVA) s tým, že Slovenská republika to dlží obetiam komunistického režimu”. ” „Navrhujeme plošné zdanenie výsluhových dôchodkov pre bývalých príslušníkov štátnej bezpečnosti (ŠtB) a ich zložiek o 50 percent,“ odôvodňujú poslanci hnutia s tým, …” celý článok aj s diskusiou je tiež v internetovej Pravde.
  Slovné spojenia: plošné zdanenie výsluhových dôchodkov, či kolektívna vina, hovoria samé za seba, bolo to mnohokrát diskutované, podľa mňa je ale smutné, keď v 21. storočí -- demokratickej spoločnosti sa stretávam s takýmito slovnými zvratmi.
  Zamyslel som sa nad problémom aj z inej strany:
  S dovolením som prevzal z rubrík a príspevkov tohoto webu: JUDr. Marián ĎURINA napísal: 18. júla 2016 o 7:46 … aby to dávalo kontext.
  “Dňa 11.07.2016 si príslušníci bývalej Pohraničnej stráže každoročne pripomínali svoj sviatok. Ich služba na hranici nebola jednoduchá. Veď od roku 1948 do roku 1989 zahynulo 654 pohraničníkov, na ktorých si dnes spomenie už len málokto. Ako keby ich mladé životy nemali žiadnu cenu.Dôvod na pripomenutie “Dňa pohraničnej stráže” tu určite je. Pre niekoho príležitosť na oslavu, pre iných na spomienku.”
  Ešte jeden príspevok na zamyslenie:
  “41 rokov bolo v znamení aktivizácie antikomunistických a protisocialistických síl. Spomeniem iba plánované úteky cez chránené hranice/utekali predovšetkým kriminálnici, neplatiči alimentov, špekulanti.Dodnes za zahmlieva možnosť legálnej emigrácie na žiadosť/ v r. 1967 odišlo z pohraničia na Chomutovsku vyše 60 rodín nemeckého pôvodu, prevážne do NSR/,na pozvanie, turistickými zájazdmi.Nemuselo by zomrieť 247 pohraničníkov na hraniciach s NSR. Stupňovalo sa protisocialistické zmýšľanie prostredníctvom primitívnych vtipov, vyfabulovaných príbehov a prifarbených správ Slobodnej Európy a Londýna. Konkrétne 17.11.1989 bola týmito médiami rozšírená správa o násilnej smrti študenta Šmída/agenta ŠTB Žifčáka/,ktorá priniesla totálny zvrat vo vývoji udalostí 17.11. Smrť sa zneužila ako nátlak na silové zložky štátu.Pamätám si na násilnosti na Národnej tříde. Najskôr zasunovanie kvetiniek mladým policajtom, potom vytrhávanie štítov, kameňovanie.To, čo sa prísne trestá na západe,. čo vidíme v TV!
  Tie stovky pohraničníkov, ktorí zahynuli pri plnení si svojich služobných povinností na základe vtedy platnej Ústavy ČSSR a v tej dobe platných a účinných ďalších zákonov ČSSR … nikde sa nepíše, ako a či vôbec boli odškodnené ICH rodiny a či vôbec majú na Slovensku aspoň malý pomníček, kde by sa im dňa 11. júla v deň sviatku Pohraničnej Stráže vzdala úcta za dôstojné plnenie si svojich služobných povinností.Čo je aktuálne v službe aj v dnešnej demokratickej dobe.Je smutné až sa na našich už nežijúcich bývalých kolegov nazerá občanmi SR v demokratickej spoločnosti, ako na “závadové” osoby, či osoby priam nie z kriminálneho prostredia…resp. si už radšej nikto na nich nespomenie.Dnes sa to nenosí …

 • http://aktualne.atlas.sk/slovensko/politika/volby-digitalnej-ere-pellegrini-podporil-elektronicke-hlasovanie.html
  “Voľby v digitálnej ére. Pellegrini podporil elektronické hlasovanie
  BRATISLAVA -- Elektronické voľby sú zaujímavá vec, ktorá by mohla zvýšiť volebnú účasť a ovplyvnila by politické strany aj volebné kampane. Slovensko sa zrejme postupne zavedeniu takéhoto hlasovania nevyhne”. … viac v linku.
  .
  “Verme” v “spravodlivosť”! … no, neviem koľko “chaosu” a iných “nedorozumení”, či “žúmp” to prinesie, najmä pri rozmenení na “drobné”, napr. pri župných voľbách, voľbách do VÚC, parlamentných voľbách, len pri nejakom vyskúšaní a bez celo-spoločenského pripomienkovania.Určite by to bolo prínosom pre strednú, mladšiu generáciu.Ale je tu aj generácia staršia, ktorej IT-PC nie sú vlastné, nie je s nimi vžitá a je zvyknutá voliť klasickým spôsobom -- hodiť hlasovací lístok do volebnej urny vo volebnej miestnosti. … Dokiaľ sa bude vychádzať z osobných údajov a OP = nemenej podstatné je tiež bezpečnostné hľadisko z dôvodu nemožnosti zneužitia osobných údajov.Zrejme tu by malo obzvlášť platiť: tri krát meraj a raz rež.:-)

 • http://finweb.hnonline.sk/komentare-a-analyzy/592461-ronald-izip-pre-finweb-cesta-do-otroctva
  Autor: Ronald Ižip, Zdroj: //hnonline/ Deň: 19.02.2016, Čas: 10:06
  Cesta do otroctva.
  Ľudia si akosi zvykli, že je normálne odovzdať štátu 60 percent svojho príjmu. Možno preto, že si neuvedomujú súhrnný objem všetkých daní a odvodov, ktoré platia. A možno preto, že sa ľudstvo nikdy nemalo tak dobre ako teraz, a tak sú ochotní obetovať tak veľkú časť svojich peňazí na zachovanie status quo. Avšak ani to nie je dosť. Na rad prichádza veľké zdaňovanie ich peňazí.Až doteraz to bola inflácia, ktorá slúžila ako spôsob dodatočného zdaňovania peňažného majetku. Bola to akási daň na ľudí, ktorí sporili, a finančná podpora pre ľudí, ktorí spotrebovávali. To so súčasnou deflačnou krízou skončilo. No o to viac to v súčasnosti treba, keďže politikou centrálnych bánk je podpora spotreby. A tak bolo treba nájsť iný spôsob boja proti sporiteľom.A centrálne banky ho našli v podobe nulových úrokových sadzieb, ktoré sa začínajú pomaly transformovať do sadzieb negatívnych.
  Aby však mali skutočný efekt, bude postupne treba, aby sa zrušila hotovosť, tak ako sme písali minulý týždeň. Neprešlo však ani pár dni a objavili sa ďalšie znepokojujúce správy o tom, že sa to môže stať oveľa skôr ako sme sa nazdávali.Už v pondelok Mario Draghi naznačil, že ECB vážne zvažuje zrušenie 500-eurovej bankovky. Dôvodom je samozrejme to, že vysoké denominácie sa používajú na ilegálne aktivity a pranie špinavých peňazí. Avšak sotva každý kto ich používa je terorista, kriminálnik alebo neplatič. Naopak, v prevažnej miere sa využívajú veľmi prakticky – na držbu veľkej hotovosti, ktorú chcú mať ľudia radšej v bezpečí sejfu ako v banke.
  A že to nie je len jednorazový krok, tak ako to Draghi prezentuje, nám už o pár dní ukázal návrh Larryho Summersa. Ten chce zakázať Benjamínov – stodolárovky, čo sú najväčšie americké bankovky. Opäť z dôvodu, že možnosti podsvetia sa tým výrazne obmedzia. S takým nepatrným detailom – z obehu sa stratí 80% všetkých dolárov.
  Hotovosť tým prakticky zanikne.
  Hlavným efektom tohto kroku bude, že ľudia stratia slobodu, slobodu sa rozhodovať. Ich peňažný majetok bude v milosti a nemilosti centrálnych bankárov. Nebude možnosť úniku, a keď sa zavedú záporné úroky vo výške -10%, ľudia to budú musieť akceptovať.
  Je jedno, že politika, ktorú centrálne banky robia, je jeden veľký experiment. Experiment, ktorý nemusí fungovať. A súčasná neschopnosť krízu poraziť, je podľa mnohých toho dôkazom.Ktosi povedal, že finančný systém je ako atómový reaktor, ktorému hrozí roztavenie. Centrálne banky vedia, že následky by boli katastrofálne. A tak spravia všetko, čo je v ich moci aby roztaveniu zabránili. Nech to stojí, čo to stojí. A ľudia, ktorí si chcú chrániť svoje peniaze, im stoja v ceste…
  Komentáre k článku (15)..”Dôvodom je samozrejme to, že vysoké denominácie sa používajú na ilegálne aktivity a pranie špinavých peňazí. Avšak sotva každý kto ich používa je terorista, kriminálnik alebo neplatič..” Pridám aj svoj pohľad.Krátko.V predchádzajúcej vete uvedení teroristi, či kriminálnici si veľmi ľahko poradia.Svoje finančné aktivity promtne presmerujú do CHF, či do iných mien..ale čo napr. bežní ľudia, dôchodcovia, ktorí takto ostanú bezbranní..

 • Pre Vlada Petríka :
  :good:

 • ad. Milan Faltin : 27. august 2015 v 14:59
  Milan možno ešte horšie. Tlačíš ľudí k charakterným činom, aby si zakryl svoje správanie.

 • ad. Milan Faltin : 27. august 2015 v 9:52
  Je teoria , ako sa vyrovnávame so situáciami:
  -- prispôsobíme sa , pri vnútornej akceptácii
  -- prispôsobíme sa, pri vnútornom odpore
  -- neprispôsobíme sa , pri vnútornej akceptácii
  -- neprispôsobíme sa , pri vnútornej neakceptácii
  Čisláková predstava antikorupčného vzdelávania vyvolá správanie a prežívanie vo vyššie uvedených intenciách.
  Vie niekto odhadnúť , koľko % zdravotníckych pracovníkov sa vnútorne stotožní so vzdelávaním ?
  Ja som presvedčený , že ani jeden, t.j. 0%..

 • Dajak tak Vlado, jak Smoljak a Svěrák v antikorupčnom kurze pre zamestnancov značkového autoservisu. ” Úplatky nebrat, neboť se z ních jednou zblázniš”. V koncepčnej Českej filmovej klasike: “Jáchýme, hoď ho do stroje” :good:

 • ad. Milan
  To je ” bizňis ” -- antikoncepčný ! Neriešiť koncepčné otázky, ani korupciu na najvyšších miestach , ale trápne
  hodiť problém , ako “kolektívnu vinu” na zdravotníckych pracovníkov a nechať ich školiť o ” korupcii ” .
  Školiteľov a skúsenosti máme na každom kroku. Výsledkom bude totálna korupcia.
  Funguje to obecne v totálne skorumpovanej spoločnosti . Vzdelávanie je ” bizňis” , ako upratovanie, stravovanie, sťahovanie, stravné lístky atd… atd…..
  Upratovať si , navariť si, prevádzkovať bufet, len okrajovo súvisí so vzdelávaním, liečením, výcvikom .
  Nepotrebuje centrálne riadenie, ani prerokovávanie v parlamente. Iba ak ako výnosný ” bizňis ” ,
  alebo aspoň od/u/pútanie pozornosti, .

 • K Vladovi Petrikovi:
  Odhadujem to na ten protiútok, skombinovaný v rámci šetrenia so spomenutými fin.prostriedkami EU, na rozvoj a vzdelávanie-snáď v obore psychiatrie 🙂
  A nečudujem sa ani hlave štátu, že sa nechal operovať v Plzni. Možno je tam aj viacej slovenských doktorov a sestričiek, ako my si myslíme…

 • z článku, ktorý uviedol Miro:
  Autor: Zlatica Beňová,Zdroj: Pravda |Deň: 26.08.2015, Čas: 12:30
  “Ak by zdravotníci kurz odmietli, nemohli by vykonávať svoje povolanie “:

  Ak toto je pre ministra Čisláka kšeft , mal by sa zúčastniť školenia len on.
  Ak stanovuje podmienku pre výkon praxe ” absolvované školenie ” je mimo vzdelávacej politiky.
  Smeruje do prostredia, keď pre výkon funkcie bude povinné členstvo vo vládnucej politickej strane.

 • Korupcia prekvitá zhora, školiť sa má zdola. Výborný nápad. A možno je to len forma ako využiť prostriedky EU ” na vzdelávanie a rozvoj ” , či protiútok ozývajúcim sa sestrám, ktoré oprávnene žiadajú vyššie mzdy.
  Keby hlúposť kvitla, mnohé stoličky na ministerstvách, úradoch, v laviciach parlamentu, či v sídlach politických strán by boli ako kvetinárstva. Tam treba školiť .

 • Som presvedčený, že nikto z prispievateľov nie sme egoisti, ktorým ide iba o naše VD/SD dôchodky, či prípadnú ne/valorizáciu -- preto aj tieto príspevky.
  http://spravy.pravda.sk/domace/clanok/365709-cislak-posielal-zdravotnikov-na-protikorupcny-kurz-neuspel/
  Autor: Zlatica Beňová,Zdroj: Pravda |Deň: 26.08.2015, Čas: 12:30
  Výťahy z článku:
  “Ak by zdravotníci kurz odmietli, nemohli by vykonávať svoje povolanie. Po tlaku stavovských organizácií rezort návrh stiahol. OD ZÁMERU VŠAK NEUSTÚPIL. Tvrdí, že chce o ňom diskutovať.Korupčné škandály a kauzy ministerstvo plánovalo stopnúť vzdelávaním zdravotníkov v tejto problematike. Do novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti zaradilo paragraf, z ktorého vyplývala povinnosť absolvovať protikorupčné školenie.Zúčastniť sa na ňom mali nielen lekári či sestry, ale aj asistenti, laboranti či fyzioterapeuti. Vzdelávať ich mali pedagógovia zo Slovenskej zdravotníckej univerzity v Bratislave. Za nesplnenie tejto povinnosti hrozila pokuta sto eur, prípadne vylúčenie z práce”.
  “Komora sestier a pôrodných asistentiek to vníma ako ďalšiu povinnosť pre zdravotníckych pracovníkov, ktorí ani nemajú možnosť byť korumpovaní. „Ide o tisíce ľudí, sestry, medicínsko-technickych pracovníkov, laborantov, fyzioterapeutov, ktorí ani nemajú priestor na korupčné správanie,“ pripomenula Lazorová”.
  „Je smutné, keď po kauzách, v ktorých mali prsty hlavne riaditelia nemocníc a zamestnanci ministerstva zdravotníctva, prichádza tragikomický návrh, ktorý má postihnúť lekárov a sestry,“ argumentoval predseda Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský s tým,…”
  “Za posledný rok otriaslo zdravotníctvom viacero škandálov. Tender na predražený CT prístroj v piešťanskej nemocnici,…”
  “Riešeniu tejto otázky musí predchádzať širšia diskusia, ktorá v tomto prípade chýbala”.
  Peter Bubla, hovorca ministerstva zdravotníctva
  .
  …akoby korupcia nebola celospoločenským problémom a netýkala sa každej jednej profesie?…alebo väčšiny profesií?..

 • No, jak tak práve prechádzam rôzne internetové noviný, po 19:00 hod. zdá sa , že už niekto aj dostal od niekoho (z vlastného tábora) po nose… ohľadne tých aktuálnzch zdravotníckých , námi (mnou) tuna pretriasaných peripetii …
  Len tak ďalej :good: Vydržať !!!

 • Mimochodom, verím tomu, že to nemôže prejsť, tak jak si to tí rôzni rychlokvasení kindermanažeri predstavujú. Nie len s tou korupciou skorumpovaných, ale aj s tými základnými platmi, jak o tom píšem dneska niekde inde na tomto webe. Pretože ich stavovské organizácie fungujú. Ich prezidentky, predsedovia/čky, tajomníci/čky, nie sú žiadní farárari a kostolníci-viď u nás 🙂 A trimem im paľce.

 • Prezidentka komory sestier a pôrodných asistentiek a predseda Lekarského odborového zväzu reagovali v zmysle ako píšeš Miro. Zaregistroval som to včera. Tuším v “Pravde”.

 • Pre Milana Faltína.Je pre mňa záhadou, kto a ako by vyberal “prednášajúceho antikorupčíka”.Už si ani nespomínam, koho všetkého musel z rôznych? dôvodov odvolať premiér iba počas svojich dvoch vlád.Ale od roku 1989? -- Čo až by sa pri výbere netrafili…V každom prípade byť nekorupčným lekárom alebo zdravotnou sestrou, čo je drvivá väčšina, by som si to vyprosil.Nepodchytil som, či sa už nejako ohradili ich stavovské organizácie.Podľa mňa by mali -- minimálne formálne.Tak ako je v článku.Je to šikana/zneváženie skupiny ľudí -- profesie.Neviem, či na MZ SR majú nejaký odmeňovací systém, ale kto s tým prišiel, na toho by ani Nobelová cena nepostačila.:-)

 • A tým preškoľovaným- pretože taký dôležitý, časovo určite náročný a rozsiahlý kurz, určite bude musieť prebehnuť aspoň v BA minimálne na Zdravotníckej univerzite a na etapy- prinajmenšom zrefundujú plat na dobu trvania, a preplatia diéty , keď to zdravotníctvo je tak finančne podvyživené ? A na čo si príde prednášajúci antikorupčník ?

 • Čo by sa stalo, až by nižšie uvedené profesie požadovali protikorupčné školenia, tak, ako je to v príspevkoch pod článkom?
  obcan
  26. 8. 2015 11:20:37
  je to len ďalší predvolebný balónik smeru
  keď zbadali že to neprinesie nič odsúvajú to …
  vraj po voľbách
  ale nemali by tie školenia ísť ZHORA?
  fico
  počiatek
  zvolenská
  paška
  čislák
  kažimír…
  tí najvaic rozhodujú
  čo sa kúpi a za koľko…

  alebo už smeráci a spol zabudli KTO
  podpísal dôvere v roku 2009 že si môže
  vyplatiť po zlúčení 430 000 000 € z verejného poistenia
  schránkam ????
  a len v roku 2014 si takto dôvera vyplatila 120 000 000 €
  zaujímavé že VRAJ v zdravotníctve nechýbajú…
  .
  Môj dodatok -- Slová premiéra SR.Možno sa netrafím do citátu.Smer spyšnel.Či je to aj o etike?Tí hore by sa mohli zamyslieť, akí sú “kompetentní”…/česť výnimkam/.

 • Sú veci, ktoré je aj dosť ťažko okomentovať.Najmä ak “direkt” dôjde zvrchu, v tomto prípade /MZ SR/ na spôsob, dotknutí budú všetci.Začneme dajme tomu od upratovačiek vyššie.Dokiaľ dôjde po kuriča, školníka, sanitára, či prevážača už nežijúcich v nemocnici, zistíme, že to bol “vtip”.Prípadne to verejnosť niekomu “otlčie o hlavy”…
  http://komentare.hnonline.sk/komentare-hn-152/kauza-polepsovna-891031

 • Viera v spravodlivosť nestačí . V konečnom dôsledku je pasívnou akceptáciou nespravodlivosti.
  Vplyvní ľudia bez charakteru, morálky a “dobrých mravov” môžu všetko. Aj nemorálne pánske hry.
  Dehonestujú súdnictvo, vieru v spravodlivosť, dobré mravy. Môžu, lebo poddaní zhrbene veria v ” božiu spravodlivosť ” a akceptujú tu svetskú, aj keď im ničí život.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

:-)
 
:-)
:good:
 
:good:
:negative:
 
:negative:
:wacko:
 
:wacko:
:bye:
 
:bye:
:yes:
 
:yes:
;-)
 
;-)
:scratch:
 
:scratch:
:-(
 
:-(
:unsure:
 
:unsure:
more...
 

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Kalendár udalostí
Nové komentáre: