Informácie a diskusia o histórii a aktuálnych otázkach vojenstva a bezpečnosti, sociálnych otázkach a činnosti neziskových organizácií

 

Článok je prevzatý od autora Václava Vaška a odráža názor skúseného a kvalifikovaného vojenského veterána – dôstojníka letectva. Ak to čitateľovi niečo pripomína tak “podobnosť  je možno náhodná“.

Hned zpočátku je slušné, abych se představil. Jmenuji se Václav Vašek. Narodil jsem se v roce 1949. Jsem bývalý důstojník – vojenský pilot. V armádě Československa a posléze Česka jsem sloužil, včetně studia na vysoké škole, v časovém úseku 1969 – 1994, až po funkci zástupce velitele letectva. Podotýkám, že jsem odešel z vlastní vůle. Poté, do října 2014, jsem vykonával povolání dopravního pilota. Ve vzduchu se pohybuji trvale již více než 50 let. Od roku 2008 jsem předsedou odbočky Svazu letců ČR v Žatci. Tolik krátké Curriculum vitae.

Dalo by se směle nazvat nošením dříví do lesa, kdybych měl v úmyslu definovat důvod vzniku SL ČR a popisovat jeho dlouhou historii, která byla několikrát násilně ovlivněna nebo přerušena. V tomto případě se mlčení nestává zlatem.

 

Celý článok I. časť najdete tu:

I. cast Vaclav Vasek Svaz letcu

—————————

Druhú časť úvahy kolegu Vašeka z júna 2016 najdete tu:

II. časť Už nastal ten správný čas

—————————-

Zmienka v II. časti je o  Zvaze brannosti, najdete tu:

SVAZ BRANNOSTI ČR

—————————-

 

10 Komentárov na Svaz letců ČR není organizací slepých a hluchých ovcí:

 • Cit. z komentára p. Uliana:
  …Napríklad Benešov Svaz brannosti nie je aplikovateľný na Slovensku. Pre nás Slovákov by mal byť Beneš persona non grata. Nezabúdajme na historický fakt, že to bol práve Beneš, ktorý presviedčal Stalina o deportáciách Slovákov na Sibír…
  Ja, nakoľko nie som odborník na všetko, dodám iba toľko: Svoj život si tvoríme predovšetkým silou vlastného ducha, ale poučenia a podnety okolitého sveta, i keď ako druhoradé, by sme nemali nechávať bez povšimnutia ak nie akceptovať. Aspoň tí premýšľavejší.

 • Pre Milana S. a Milana F.:
  Autor Václav Vašek v druhej časti svojej úvahy a analýzy spoločenskej situácie má bezsporu pravdu. Iste, je tu určita paralela so stavom u nás, ale nemali by sme bezducho kopirovať materiály z Prahy. Určite nie bez náležitej a kritickej diskusie. Napríklad Benešov Svaz brannosti nie je aplikovateľný na Slovensku. Pre nás Slovákov by mal byť Beneš persona non grata. Nezabúdajme na historický fakt, že to bol práve Beneš, ktorý presviedčal Stalina o deportáciách Slovákov na Sibír. Ak by nezakročil Molotov, ktovie ako by to dopadlo (pozri Ďuricu).
  Teraz trochu na odľahčenie. Bývalý náčelník GŠ A SR vravieval: ” … letci vedia iba lietať, aj to nie všetci.”
  Spomínam si, že keď som bol v roku 1994 na postgraduále v zahraničí, prišiel za mnou styčný dôstojník z Čile, ktorý pôsobil na škole. Vraj uvažujú o tom, že ich letectvo bude budovať Š. Gombík. Ja som mu odvetil, že ho poznám, ale ja som tu iba posluchač školy a nemám oprávnenie. Odporúčil som ho na slovenské veľvyslanectvo. Tým argumentujem, že my máme dosť vlastných letcov (okrem Š.G., Jožo Pivarčí, či Peter Švec), ktorí by sa mali a mohli vyjadrovať podobne ako Václav Vašek.

 • Presne Milan. Náš spoločný kamarát Venca Vašek má zase ako vždy doteraz pravdu a neostáva nič iné, ako s jeho úvahami len súhlasiť- aj v súvislostiach a aplikácii pre naše letectvo . Samozrejme aj celospoločenský vývoj na Slovensku. Vďaka Milan za uverejnenie linku. Vojenský veterán Milan Faltin.

 • Kolegovia, kto má záujem, doporučujem prečítať si druhú časť úvahy nášho bývalého spolubojovníka Václava Vašeka : https://www.bezpzlozky.eu/wp-content/uploads/2015/08/U%C5%BE-nastal-ten-spr%C3%A1vn%C3%BD-%C4%8Das-1.docx

 • Nie tak dávno-síce už pár rokov odvtedy pretieklo, nemohli prísť vtedy mocní tohoto štátu, jednému môjmu kamaratovi na meno, keď viac menej v zápale svojho vystúpenia,možno aj len z rozmaru nad ich servilnosťou, prehodil z rečnickej tribuny čosi o tankoch a hlavnom meste nášho južného suseda. Smiali sa mu, že v jeho kraji na severe slovenska živého Maďara ešte nikto ani nevidel. Ale dočkali sme sa.
  Včera ráno sme tu videli,živu Maďarku (fešanda), na Furgone s Poľskou ŠPZ, a 29 Arabami v nákladovom priestore, jak na parkovisku v Terchovej pod sochou Jura Jánošíka (vysokej pomaly ako pamätník na Slavine), presviedča tých Arabov, že sú už v Nemecku.
  V skutočnosti spominana fešná šoférka v ZA stratila orientáciu a miesto na CZ,možno aj do D, odbočila smerom na Terchovu, kde prakticky štátna cesta aj končí. Dá sa stade síce dostať po okreskách na Oravu, ale odtiaľ už len do Poľska…

 • Nuž, nielen ovce. Súhlasím, so všetkým, čo je tu v príspevkoch publikované. Pointa, ako ovce sa bačovi podriaďujú.
  Bačovia, to je iný príbeh. / Odporúčam sa vrátiť k Ezopovým bájkam /.
  A pre bačov EU axióm výberu Buridanovho somára. Známa scholastická slovná hra z prvej polovice 14. storočia, ktorá je pomenovaná po francúzskom filozofovi Jeanovi Buridanovi, profesorovi a rektorovi parížskej univerzity, ktorý sa zaoberá problémom voľby a tvrdí:
  Somár stojací uprostred medzi dvoma celkom rovnakými kôpkami sena zahynie hladom, pretože sa nemôže do žiadnej z nich zahryznúť ako do prvej. K tomu, aby si totiž mohol jednu z týchto dvoch kôpok vybrať, museli by sa v niečom líšiť! Pokiaľ sa však vôbec v ničom neodlišujú, nemá somár možnosť voľby, nemôže dať jednej z nich prednosť a čaká ho tragický koniec.
  Nuž človek nie je somár.
  Aktuálne -- v súvislosti s migrantmi: Migranti k nám nechcú. Chcú do Nemecka, GB, Švédska. … ,
  Dnešná tlačová beseda premiéra, , predsedu parlamentu, ministra vnútra je o ľuďoch. Zásadné politické vystúpenie . Chráni záujmy štátu. Môžeme prijať, uživiť, humánne pomôcť, zachrániť ľudí v núdzi. Koľko, ako, koho ? Proti vôli migrantov ? Na základe kvoty z EU ?

 • Ďakujem , krásne zhodnotenie súčastného stavu armády i situácie. Začínal som 1967 Žiškárňou, cez VAAZ Brno, podpísal asi tri prísahy /pri ZVZ,federácii i delení/ a zo zdrav. dôvodov v r.1996 odišiel z ASR a môj pohlad na vec je presne taký istý. V súčastnosti by som sa bál podpísať prísahu, pretože by som si nebol istý, či nebudem niekde totálne nasadený v záujme niekoho druhého. Vtedy som vedel, čo podpisujem a veril som. S pozdravom Roman

 • Nuž podobnosti nepustia.
  Slovensko má len krátku históriu samostatnosti. Ešte ani neprehltlo ” svoj kúsok ” svojbytnosti, aby zistilo, že svojbytnosť je len Chiméra. Skôr ” košiar oviec ” . / v roku 1939-1945, i od 1.1.2003/.

 • Vďaka Vencovi Vaškovi, za publikovanie tejto úvahy. U nás na Slovensku ako cez kopirák.
  Ahoj Václave. :good: Falťas, Žilina.

 • Vďaka Autorovi Dr. Jaroslavovi Junekovi za uverejnenie článku.Páči sa mi základná myšlienka úvahy/článku. “Nazývejme věci pravými jmény”.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

:-)
 
:-)
:good:
 
:good:
:negative:
 
:negative:
:wacko:
 
:wacko:
:bye:
 
:bye:
:yes:
 
:yes:
;-)
 
;-)
:scratch:
 
:scratch:
:-(
 
:-(
:unsure:
 
:unsure:
more...
 

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Kalendár udalostí
Nové komentáre: