Informácie a diskusia o histórii a aktuálnych otázkach vojenstva a bezpečnosti, sociálnych otázkach a činnosti neziskových organizácií


21.8.1968 je významný medzník vo vojenských dejinách Slovenska. Môžem hodnotiť len z pohľadu miestnych podmienok . Pred vstupom vojsk VZ som pocitovo vnímal záujem ľudí o dianie v spoločnosti. Dubček bol národným hrdinom. Nielen zbierky na Alweg potvrdzovali , že sa Slovensko prebudilo. Vstupom vojsk VZ na čele so ZSSR /mimo Rumunska , čo dalo precedens správania MĽR, NDR, Poľska, Bulharska /, sa z počiatočného všeobecného nesúhlasu a odporu stal všeobecný súhlas a podpora.

Ja nie som aktívny pamätník. Ale vyjadrím slovami plk. Richtera /priameho účastníka z roku 1968/. Paralelu v roku 1989. parafrázujem: ” Soudruzi, udělaji si co chtej, prosím klid , myslete na sebe, své rodiny”.
Keď som v roku 1979 nastúpil k 60.tp. v Kežmarku a čítal kroniku čiastočne som pochopil normalizáciu, osudy útvarov a jednotiek, aj osudy ľudí a ich rodín po redislokácii útvaru v Šumperku.  Títo ľudia neboli zbabelci, zasiahla moc. Tak ako v roku 1938, 1968, 1989 zlyhala politická moc.
Prajem všetkým priamym účastníkom pohnutých rokov 1968 – 1973 pevné zdravie.
pplk. Ing. Mgr. Vladimír Petrík

3 Komentáre na Výročie vstupu vojsk VZ:

 • Tolik praví dokumenty:
  Vojenskou invazi do Československa v srpnu 1968 pomáhala chystat také východoněmecká armáda. Jednotky Německé demokratické republiky ale nakonec k nelibosti stranických vůdců zůstaly doma a armáda NDR se intervence z rozhodnutí sovětského vůdce Leonida Brežněva až na desítky pozorovatelů neúčastnila. Představitelé východoněmeckého režimu přitom po celá desetiletí tvrdili opak.
  Dvě východoněmecké divize už stály připraveny na hranicích: jedna měla dojet k Děčínu a Litoměřicím, druhá směřovala na Plzeň. Českoslovenští protireformní komunisté Drahomír Kolder a Vasil Biľak ale Brežněva osobně požádali, aby němečtí vojáci zůstali doma. Moskevské vedení proto na poslední chvíli rozhodlo, že dvě již mobilizované divize nesmějí překročit hranice NDR. Podle německých historiků to tehdejší východoněmecký komunistický vůdce Walter Ulbricht cítil jako ponížení.

 • 21.8.2015 jedna Slovenska TV ukázala animáciu obsadzovania ČSSR . Zaujalo ma , že sa ukázali
  vlajky Bulharska, MĹR + ZSSR, PĽR a NDR+ ZSSR. Klamlivá animácia, ak vojska NDR na naše územie nevstúpili.
  V tejto súvislosti mi napadá reakcia plk. Bíleka na môj článok ” Vyškováci ” cit: psat bludy, to raději nepsat nic.
  Tak som sa zamyslel, pozrel podrobnejšie http: / viz článok “Vyškováci “/, ale veľa nenašiel. Vyškovsko bolo silnou enklávou Nemcov. Výcvikový priestor pri Vyškove bol v období protektorátu využívaný na výcvik , logicky vychádza wermachtu. Armáda ČSR na území protektorátu a dôstojnícky zbor je pre mňa neznámou. V samostatnom Slovenskom štáte armáda fungovala , najskôr ako spojenec Nemecka,v príprave a priebehu SNP ako významný protifašistický faktor.
  Je smutné, že pri opise historických udalosti sa človek z médií dozvie len ” plytké ” komentáre, alebo siahodlhé nezáživné diskusie, kde diskutéri hovoria často o nepodstatnom” účelovo ” poplatne dobe. Človek, ktorý má elementárny záujem poznať skutočnú pravdu , faktografiu a osudy ľudí, nemá šancu.

 • Rád by som dodal, že už najmenej od roku 2008 sú v zahraničí známe, oficiálne historické fakty o tom, ktoré vojská v roku 1968 Československo reálne obsadili. Okrem Rumunov, medzi nimi neboli ani vojaci NDR, hoci stali pripravení na hraniciach ale na rozdiel od Rumunska -- NDR s okupáciou súhlasila. Dôvody, prečo tomu tak bolo sa rôznia, ale aj tak sú zaujímavé. Po prvé, to vraj bolo preto, že od Druhej svetovej vojny existovala medzi víťaznými mocnosťami zmluva, ktorá nemeckým vojskám zakazovala vstup na územie iného štátu a po druhé preto, že vstup východonemeckých vojakov na územie Československa, (s prihliadnutím na nacistickú okupáciu) mohol vyvolať medzi našimi obyvateľmi masový ozbrojený odpor. Podrobnejšie na web stránkach
  http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/1444224-ndr-se-srpnove-invaze-zucastnila-a-zaroven-nezucastnila
  http://www.rozhlas.cz/zpravy/zahranici/_zprava/486176
  S okupáciou mám aj osobnú skúsenosť, lebo v roku 1968 som bol ako poslucháč 4. ročníka VDU Martin, pred štátnicami a od mojich českých spolužiakov som vedel, že vojská NDR našu západnú hranicu neprekročili. Oficiálne správy, ale tvrdili opak. Smutné je predovšetkým to, že ešte ani dnes, 47 rokov od tejto potupujúcej okupácii, mnoho ľudí na Slovensku, nemá ani len elementárny záujem, poznať skutočnú historickú pravdu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

:-)
 
:-)
:good:
 
:good:
:negative:
 
:negative:
:wacko:
 
:wacko:
:bye:
 
:bye:
:yes:
 
:yes:
;-)
 
;-)
:scratch:
 
:scratch:
:-(
 
:-(
:unsure:
 
:unsure:
more...
 

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.