Vyberte stranu

Európe vládnu najväčší hlupáci

   Jozef Banáš, exdiplomat naložil aj Merkelovej, USA a ďalším …
september 17, 2015

Bývalý diplomat, poslanec a dnes v zahraničí nejprekladanejší a najcitovanejší slovenský spisovateľ Jozef Banáš si pri hodnotení súčasnej utečeneckej krízy neberie servítky. Európski politici, ktorých značnú časť za svojej kariéry osobne poznal, sú podľa neho hlupáci a oportunisti najhrubšieho zrna, ktorí sa boja priznať aj to, čo vraj dnes už vie každý idiot- totiž, že Sýriu, Irak a ďalšie turbulentné regióny rozdrbaly USA.

.
Tému migrantov určite sledujete pozorne. Kde je podľa vás skutočná príčina takejto masívnej vlny? Veď aj v minulosti sa v arabskom svete bojovalo a nikdy nebolo toľko utečencov. Prečo tomu tak je?
Mám k tomu jednu metaforu: Niekto prederavil vaňu, z tej vane vyteká voda. Čo urobí normálny človek, keď z vane vyteká voda? Snaží sa zapchať dieru! A tu teraz všetci európski politici behajú a premýšľajú: “Čo budeme robiť s tou tečúcou vodou z tej vane?” Sú to hlupáci a oportunisti najhrubšieho zrna! Osobne ich poznám viac, sedel som s nimi v Rade Európy i v Parlamentnom zhromaždení NATO. Preto hovorím: Áno, vždy boli utečenci, samozrejme, pretože tento svet je nespravodlivý. Ak však deti v Bangladéši a v Indii pracujú ako otroci na dámskych kabelkách, ktoré tu potom nosia dámy, neviem, pod akou značkou, a kupujú si ich len tak z roztopaše, tak tento svet nebude nikdy dobrý. Teraz by ma niekto mohol osočit, že hovorím ako marxista, ale je to tak!

.
Tak buďme teda konkrétnejší, ako vnímate súčasnú masívnu vlnu utečencov?
Pokiaľ ide o utečencov, nikdy ich nebolo toľko z tých krajín, ktoré sú relatívne blízko k Európe, teda z Líbye, Sýrie, z Iraku či čiastočne z Afganistanu. Je to najmä posledné štyri či päť rokov. Ale odkiaľ tí utečenci utekajú? No z miest, kde sú konflikty. Ako hovoria Sýrčania: “Zastavte vojnu a my nebudeme utekať …” Čiže odkazujem pani Merkelovej a všetkým, ktorí tu teraz robia veľké ramená – chápem ľudsky, že je to strašné pre tých mladých ľudí – čím viac bude utečencov brať, tým viac bude zhoršovať ich vlastnú situáciu. Pretože kto už chce utekať zo svojej vlasti? Mám priateľov v Sýrii, v Egypte, kto už chce opustiť svoju vlasť? Nikto! A oni ich z tej vlasti vlastne lákajú, takže je tu jediná odpoveď. Je potrebné sa opýtať, kto to celé spôsobil? A keď sa opýtame, kto “rozdrbal” Líbyu, Sýriu, Irak, Afganistan, vychádza nám jediná odpoveď: Spojené štáty americké! To už každý idiot vie! Len európski politici – lebo sú podplatení vysokými platmi a boja sa o svoju moc a svoje miesta, veď nie sú sprostí – len nikto z nich to nepovie nahlas. V týchto dňoch som tu mal svojich priateľov z Nemecka a pýtal som sa ich: Ako Nemci prijímajú utečencov? Viete, čo mi povedali? “To je propaganda ako sviňa, v Nemecku sú ľudia nasraní a oni v televízii ukazujú, ako je v Mníchove vítajú s otvorenou náručou. To je taká cenzúra, že až … “Čiže my sa tu musíme starať o to, aby sme zapchali špunt, len ide o to, že kam máme dať tú vodu, ktorá z deravej vane vyteká …

.
Sme ako Slováci či Česi povinní rešpektovať kvóty určené Bruselom? Je to podľa vás cesta, pretože najmä krajiny V4 v minulých dňoch vyjadrili výrazný odpor proti tejto metóde prerozdeľovania?
Tu nie je nad čím premýšľať. Samozrejme v tom podporujem Fica aj Orbána. Na tom je vidieť, akí idioti sú v Bruseli, ktorí sú úplne mimo realitu. Predstavte si, že sem príde Sýrčan, jeho brat ide do Nemecka a ďalší do Holandska. Jeden druhému zavolá a spýta sa: “Starý, koľko dostávaš na dávkach?” Ten v Nemecku povie 500 eur a ten na slovenskom povie – ja 50 … Tak ako dlho tu zostane? Ani päť minút! Čo teraz urobíme? Postavíme armádu, aby bránila utečencom, aby neutekali ďalej? Tie kvóty sú totálna nonsens! Čítal som napríklad rakúske noviny a tam bol titulok: “Z pätnástich tisíc utečencov, ktorí prišli do Rakúska, požiadalo o azyl 89!” Čítajte dobre – len 89 (!), Keďže Rakúsko je z hľadiska životnej úrovne inde, než sme my. Čiže koľko by ich chcelo zostať na slovensku?

.
Poznáte dobre nemecké aj rakúske prostredie. Prečo to teda Angela Merkelová robí, že ponúka migrantom takmer milión miest v Nemecku? Nie je to precedens, ako donútiť “malých” ako my, aby výrazne zvýšili počet prijatých utečencov?
Viem, prečo to Merkelová robí. Z dvoch dôvodov. Je pod tlakom USA, to je jasné, a za druhé si myslí, že títo nešťastní ľudia im tam budú zametať ulice a robiť podradné práce. Lenže nie všetci medzi nimi sú šťastní. Je potrebné sa opýtať, kto sú tí ľudia? Alebo keď vidím obrázky utečencov, je tam pár matiek s deťmi, ktoré zneužívajú na vyvolanie súcitu, ale ostatní sú väčšinou mladí, zdraví, silní chlapci! To znamená, že je tu jednoznačný záujem rozbiť Európu, lebo Európa bez Nemecka nemôže fungovať. Kto položí na kolená Nemecko, položí na kolená Európu. To znamená, odkazujem pani Merkelovej, že ona potápa Európu. Môže tú prezident Kiska hovoriť, ako chce, že hovorím o nejakom “Bielom Slovensku”, to sú také diletantské vízie, že človeku sa až rozum zastavuje.

.
Poďme k problému, ktorý tiež s utečencami súvisí. Ako sa podľa vás dá bojovať s islamskou republikou? Je nevyhnutná širšia dohoda aj medzi doteraz znepriatelenými stranami – USA, Ruskom, Čínou a EÚ?
Veľa čítam aj zahraničné médiá, na slovensku je totálna mediálna cenzúra v mienkotvorných médiách. Islamský štát vznikol z vysokých sunnitských dôstojníkov armády, polície, tajných služieb, ktoré mal v moci Saddám Husajn. Američania chceli “dať dole” Asada v Sýrii, Rusi povedali, Asada si nepustíme. Ale tak z týchto ľudí vymysleli ISIS (Islamský štát), aby sa tam dostali “zadnými dverami”. Teraz však nastáva hodina pravdy. Zachytil som vyhlásenie Rusov, že keď Američania nevedia urobiť poriadok s ISIS – logicky – nechcú urobiť poriadok, lebo im vyhovuje “bordel”, tak Rusi povedali: “My tam prídeme a poriadok tam urobíme.” Preto teraz Američania protestujú. Vytvoriť koalíciu proti ISIS? Samozrejme, len Američania žiadnu koalíciu nechcú! John Kerry dokonca povedal, že by to mohlo eskalovať konflikt medzi USA a Ruskom. Aký konflikt, keby mali ísť spoločne proti ISIS?

.
A čo koalícia Ruska s EÚ proti ISIS?
Dávam pol roka – pamätajte si, čo hovorím – do pol roka budú európski politici na čele s Merkelovou, pokiaľ ju medzitým Nemci nepošlú do hája, chodiť s prosíkom za Putinom, aby pomohol Európe. Do pol roka, keď to takto pôjde s utečencami ďalej.

.

Nie sú problém a príčina aj v tom, že kedysi za vlády Charlesa de Gaulla Francúzi až príliš pustili uzdu benevolentnosti k prisťahovalcom z Alžírska či iným prisťahovalcom z moslimského sveta? Podobne neskôr hranice otvorili aj Nemci Turkom či Kurdom, ale urobili tak aj severské krajiny, Holandsko alebo Anglicko? Nebol problém už tam?
Teraz ste to v podstate pomenoval. To sú všetko bývalé koloniálne krajiny, pripočítal by som k nim ešte Portugalsko či Španielsko. Týchto chudákov vyrabovali, urobili si z nich doslova otrokov a dnes sa čudujú, že pomaly polovica zemskej populácie žije pod hranicou chudoby. To je prakticky všetko potenciál na utečencov. Pýtam sa: Čo majú Slováci, Maďari, Poliaci, Česi či Rakúšania a Bulhari spoločné s tým, že oni ich rabovali? Znie to možno veľmi egoisticky, ale – nech si to riešia! Generál de Gaulle to “pustil”, oni to začali riešiť tak, že je ich čím dá menej a menej, a hlavne to, že potrebovali ľudí, ktorí u nich budú robiť podradné práce. Tam je to celé podhubie migrantov. Prečo by sme my mali za iných riešiť to, čo sme nespôsobili? Mimochodom, podobný názor majú už aj Angličania. Tam dokonca začínajú vznikať fankluby Vladimira Putina! To samozrejme naše médiá nikdy nepovedia.
Jozef Banáš, narodený 27.9.1948. Vyštudoval zahraničný obchod na Vysokej škole ekonomickej v Bratislave, pôsobil v zahraničnom obchode a potom od roku 1977 v diplomacii. V rokoch 1990- 1992 bol zástupcom veľvyslankyne ČSFR vo Viedni. Neskôr pôsobil aj v politike, v rokoch 2002- 2006 bol poslancom Národnej rady SR, viedol parlamentné delegácie pri Rade Európy a Parlamentnom zhromaždení NATO. Tu bol zvolený za podpredsedu. Vo voľnom čase sa celý život venoval spisovateľskej a dramatické činnosti, napísal scenár niekoľkých televíznych inscenácií a niekoľko románov. Knihy Zóna nadšenia, Zastavte Dubčeka! a Kód 9 vyšli aj v slovenčine. Píše i novinové komentáre a eseje.
zdroj: parlamentnilisty.cz

 

Súvisiace články:

Projekt EUROMED(1) 

Prejav Putina v OSN28.9.2015

Solidarita žumpy – Banáš

Brexit bez komentára Danglár

Analýza Jozefa Banáša, ktorá štandardných politikov určite nepoteší:

http://www.parlamentnelisty.sk/arena/monitor/Kotlebu-volili-slusni-no-zufali-ludia-Analyza-Jozefa-Banasa-ktora-standardnych-politikov-urcite-nepotesi-264039

Snívam – Banáš na konferencii