Categories
MONITOR: Pán občan
18. septembra 2015 Bezpečnostné analýzy

Európe vládnu najväčší hlupáci

   Jozef Banáš, exdiplomat naložil aj Merkelovej, USA a ďalším …
september 17, 2015

Bývalý diplomat, poslanec a dnes v zahraničí nejprekladanejší a najcitovanejší slovenský spisovateľ Jozef Banáš si pri hodnotení súčasnej utečeneckej krízy neberie servítky. Európski politici, ktorých značnú časť za svojej kariéry osobne poznal, sú podľa neho hlupáci a oportunisti najhrubšieho zrna, ktorí sa boja priznať aj to, čo vraj dnes už vie každý idiot- totiž, že Sýriu, Irak a ďalšie turbulentné regióny rozdrbaly USA.

.
Tému migrantov určite sledujete pozorne. Kde je podľa vás skutočná príčina takejto masívnej vlny? Veď aj v minulosti sa v arabskom svete bojovalo a nikdy nebolo toľko utečencov. Prečo tomu tak je?
Mám k tomu jednu metaforu: Niekto prederavil vaňu, z tej vane vyteká voda. Čo urobí normálny človek, keď z vane vyteká voda? Snaží sa zapchať dieru! A tu teraz všetci európski politici behajú a premýšľajú: “Čo budeme robiť s tou tečúcou vodou z tej vane?” Sú to hlupáci a oportunisti najhrubšieho zrna! Osobne ich poznám viac, sedel som s nimi v Rade Európy i v Parlamentnom zhromaždení NATO. Preto hovorím: Áno, vždy boli utečenci, samozrejme, pretože tento svet je nespravodlivý. Ak však deti v Bangladéši a v Indii pracujú ako otroci na dámskych kabelkách, ktoré tu potom nosia dámy, neviem, pod akou značkou, a kupujú si ich len tak z roztopaše, tak tento svet nebude nikdy dobrý. Teraz by ma niekto mohol osočit, že hovorím ako marxista, ale je to tak!

.
Tak buďme teda konkrétnejší, ako vnímate súčasnú masívnu vlnu utečencov?
Pokiaľ ide o utečencov, nikdy ich nebolo toľko z tých krajín, ktoré sú relatívne blízko k Európe, teda z Líbye, Sýrie, z Iraku či čiastočne z Afganistanu. Je to najmä posledné štyri či päť rokov. Ale odkiaľ tí utečenci utekajú? No z miest, kde sú konflikty. Ako hovoria Sýrčania: “Zastavte vojnu a my nebudeme utekať …” Čiže odkazujem pani Merkelovej a všetkým, ktorí tu teraz robia veľké ramená – chápem ľudsky, že je to strašné pre tých mladých ľudí – čím viac bude utečencov brať, tým viac bude zhoršovať ich vlastnú situáciu. Pretože kto už chce utekať zo svojej vlasti? Mám priateľov v Sýrii, v Egypte, kto už chce opustiť svoju vlasť? Nikto! A oni ich z tej vlasti vlastne lákajú, takže je tu jediná odpoveď. Je potrebné sa opýtať, kto to celé spôsobil? A keď sa opýtame, kto “rozdrbal” Líbyu, Sýriu, Irak, Afganistan, vychádza nám jediná odpoveď: Spojené štáty americké! To už každý idiot vie! Len európski politici – lebo sú podplatení vysokými platmi a boja sa o svoju moc a svoje miesta, veď nie sú sprostí – len nikto z nich to nepovie nahlas. V týchto dňoch som tu mal svojich priateľov z Nemecka a pýtal som sa ich: Ako Nemci prijímajú utečencov? Viete, čo mi povedali? “To je propaganda ako sviňa, v Nemecku sú ľudia nasraní a oni v televízii ukazujú, ako je v Mníchove vítajú s otvorenou náručou. To je taká cenzúra, že až … “Čiže my sa tu musíme starať o to, aby sme zapchali špunt, len ide o to, že kam máme dať tú vodu, ktorá z deravej vane vyteká …

.
Sme ako Slováci či Česi povinní rešpektovať kvóty určené Bruselom? Je to podľa vás cesta, pretože najmä krajiny V4 v minulých dňoch vyjadrili výrazný odpor proti tejto metóde prerozdeľovania?
Tu nie je nad čím premýšľať. Samozrejme v tom podporujem Fica aj Orbána. Na tom je vidieť, akí idioti sú v Bruseli, ktorí sú úplne mimo realitu. Predstavte si, že sem príde Sýrčan, jeho brat ide do Nemecka a ďalší do Holandska. Jeden druhému zavolá a spýta sa: “Starý, koľko dostávaš na dávkach?” Ten v Nemecku povie 500 eur a ten na slovenskom povie – ja 50 … Tak ako dlho tu zostane? Ani päť minút! Čo teraz urobíme? Postavíme armádu, aby bránila utečencom, aby neutekali ďalej? Tie kvóty sú totálna nonsens! Čítal som napríklad rakúske noviny a tam bol titulok: “Z pätnástich tisíc utečencov, ktorí prišli do Rakúska, požiadalo o azyl 89!” Čítajte dobre – len 89 (!), Keďže Rakúsko je z hľadiska životnej úrovne inde, než sme my. Čiže koľko by ich chcelo zostať na slovensku?

.
Poznáte dobre nemecké aj rakúske prostredie. Prečo to teda Angela Merkelová robí, že ponúka migrantom takmer milión miest v Nemecku? Nie je to precedens, ako donútiť “malých” ako my, aby výrazne zvýšili počet prijatých utečencov?
Viem, prečo to Merkelová robí. Z dvoch dôvodov. Je pod tlakom USA, to je jasné, a za druhé si myslí, že títo nešťastní ľudia im tam budú zametať ulice a robiť podradné práce. Lenže nie všetci medzi nimi sú šťastní. Je potrebné sa opýtať, kto sú tí ľudia? Alebo keď vidím obrázky utečencov, je tam pár matiek s deťmi, ktoré zneužívajú na vyvolanie súcitu, ale ostatní sú väčšinou mladí, zdraví, silní chlapci! To znamená, že je tu jednoznačný záujem rozbiť Európu, lebo Európa bez Nemecka nemôže fungovať. Kto položí na kolená Nemecko, položí na kolená Európu. To znamená, odkazujem pani Merkelovej, že ona potápa Európu. Môže tú prezident Kiska hovoriť, ako chce, že hovorím o nejakom “Bielom Slovensku”, to sú také diletantské vízie, že človeku sa až rozum zastavuje.

.
Poďme k problému, ktorý tiež s utečencami súvisí. Ako sa podľa vás dá bojovať s islamskou republikou? Je nevyhnutná širšia dohoda aj medzi doteraz znepriatelenými stranami – USA, Ruskom, Čínou a EÚ?
Veľa čítam aj zahraničné médiá, na slovensku je totálna mediálna cenzúra v mienkotvorných médiách. Islamský štát vznikol z vysokých sunnitských dôstojníkov armády, polície, tajných služieb, ktoré mal v moci Saddám Husajn. Američania chceli “dať dole” Asada v Sýrii, Rusi povedali, Asada si nepustíme. Ale tak z týchto ľudí vymysleli ISIS (Islamský štát), aby sa tam dostali “zadnými dverami”. Teraz však nastáva hodina pravdy. Zachytil som vyhlásenie Rusov, že keď Američania nevedia urobiť poriadok s ISIS – logicky – nechcú urobiť poriadok, lebo im vyhovuje “bordel”, tak Rusi povedali: “My tam prídeme a poriadok tam urobíme.” Preto teraz Američania protestujú. Vytvoriť koalíciu proti ISIS? Samozrejme, len Američania žiadnu koalíciu nechcú! John Kerry dokonca povedal, že by to mohlo eskalovať konflikt medzi USA a Ruskom. Aký konflikt, keby mali ísť spoločne proti ISIS?

.
A čo koalícia Ruska s EÚ proti ISIS?
Dávam pol roka – pamätajte si, čo hovorím – do pol roka budú európski politici na čele s Merkelovou, pokiaľ ju medzitým Nemci nepošlú do hája, chodiť s prosíkom za Putinom, aby pomohol Európe. Do pol roka, keď to takto pôjde s utečencami ďalej.

.

Nie sú problém a príčina aj v tom, že kedysi za vlády Charlesa de Gaulla Francúzi až príliš pustili uzdu benevolentnosti k prisťahovalcom z Alžírska či iným prisťahovalcom z moslimského sveta? Podobne neskôr hranice otvorili aj Nemci Turkom či Kurdom, ale urobili tak aj severské krajiny, Holandsko alebo Anglicko? Nebol problém už tam?
Teraz ste to v podstate pomenoval. To sú všetko bývalé koloniálne krajiny, pripočítal by som k nim ešte Portugalsko či Španielsko. Týchto chudákov vyrabovali, urobili si z nich doslova otrokov a dnes sa čudujú, že pomaly polovica zemskej populácie žije pod hranicou chudoby. To je prakticky všetko potenciál na utečencov. Pýtam sa: Čo majú Slováci, Maďari, Poliaci, Česi či Rakúšania a Bulhari spoločné s tým, že oni ich rabovali? Znie to možno veľmi egoisticky, ale – nech si to riešia! Generál de Gaulle to “pustil”, oni to začali riešiť tak, že je ich čím dá menej a menej, a hlavne to, že potrebovali ľudí, ktorí u nich budú robiť podradné práce. Tam je to celé podhubie migrantov. Prečo by sme my mali za iných riešiť to, čo sme nespôsobili? Mimochodom, podobný názor majú už aj Angličania. Tam dokonca začínajú vznikať fankluby Vladimira Putina! To samozrejme naše médiá nikdy nepovedia.
Jozef Banáš, narodený 27.9.1948. Vyštudoval zahraničný obchod na Vysokej škole ekonomickej v Bratislave, pôsobil v zahraničnom obchode a potom od roku 1977 v diplomacii. V rokoch 1990- 1992 bol zástupcom veľvyslankyne ČSFR vo Viedni. Neskôr pôsobil aj v politike, v rokoch 2002- 2006 bol poslancom Národnej rady SR, viedol parlamentné delegácie pri Rade Európy a Parlamentnom zhromaždení NATO. Tu bol zvolený za podpredsedu. Vo voľnom čase sa celý život venoval spisovateľskej a dramatické činnosti, napísal scenár niekoľkých televíznych inscenácií a niekoľko románov. Knihy Zóna nadšenia, Zastavte Dubčeka! a Kód 9 vyšli aj v slovenčine. Píše i novinové komentáre a eseje.
zdroj: parlamentnilisty.cz

 

Súvisiace články:

Projekt EUROMED(1) 

Prejav Putina v OSN28.9.2015

Solidarita žumpy – Banáš

Brexit bez komentára Danglár

Analýza Jozefa Banáša, ktorá štandardných politikov určite nepoteší:

http://www.parlamentnelisty.sk/arena/monitor/Kotlebu-volili-slusni-no-zufali-ludia-Analyza-Jozefa-Banasa-ktora-standardnych-politikov-urcite-nepotesi-264039

Snívam – Banáš na konferencii

 

30 komentárov
 1. Ku kontextu príspevku nižšie napísaného …
  http://spravy.pravda.sk/domace/clanok/411593-leopoldovska-masakra-stale-neprebolela/
  Autor: Soňa Pacherová, Autor: SITA, Pravda | 22.11.2016 17:00
  “Prečo sa leopoldovskí väzni odhodlali na túto brutálnu formu úteku? Treba si pripomenúť KONTEXT vtedajšej doby. Bolo krátko po nežnej revolúcii a amnestii, ktorú vyhlásil vtedajší prezident ČSFR Václav Havel. V Leopoldove boli umiestnení najťažší zločinci, za vraždy, znásilnenia, lúpeže. Ani rozsiahla Havlova amnestia sa preto nevzťahovala na všetkých z 2 500 tamojších trestancov. Tí, čo museli zostať, cítili krivdu. Medzi nimi aj väzeň Polgári. Už v roku 1990 sa zviditeľnil ako hlavný iniciátor nepokojov, ktoré vyvrcholili najväčšou väzenskou vzburou v slovenských dejinách.
  Schyľovalo sa k nej tri mesiace, keď agresivita a odvaha väzňov postupne rástli. A naplno prepukla 28. marca 1990 ráno, keď zapálili strechu väznice a pri jednej z brán nechali vybuchnúť plynové fľaše. Po šesťhodinovom neúspešnom vyjednávaní zasiahli jednotky rýchleho nasadenia a vzbúrencov spacifikovali. Konečná bilancia? Jeden väzeň mŕtvy, 30 zranených, materiálne škody za vyše 27 miliónov Kčs. Zo 145 obvinených obžalovali 73 osôb, z ktorých bolo v apríli 1993 odsúdených 61, a to celkovo na 345 rokov a 10 mesiacov. Polgári, ktorý sa počas vzbury vyhlásil za „riaditeľa väznice“, však dva mesiace predtým vyfasoval výnimočný trest za neskoršiu masakru.
  Podľa generálneho riaditeľa Zboru väzenskej a justičnej stráže Milana Ivana je vražda piatich príslušníkov zboru pri úteku odsúdených pred 25 rokmi dodnes mementom upozorňujúcim na náročnosť a rizikovosť povolania dozorcu. „Aj preto je zámerom vedenia zboru a ministerstva spravodlivosti vyvíjať maximálne úsilie, aby sa podobná tragédia neopakovala, aby už nikdy pri plnení služobných povinností nebolo obetované to najcennejšie – ľudský život,“ zdôraznil Ivan. Ako dodal, potvrdením tohto zámeru je zlepšovanie podmienok výkonu služby, zvyšovanie pripravenosti a výcviku, osobnej bezpečnosti, skvalitňovanie vybavenosti, ale aj modernizácia a zvýšenie bezpečnosti objektov a väzenských zariadení”.

 2. Ospravedlňujem sa, nenašiel som pietnu rubriku pre príslušníkov ostatných silových, bezpečnostných zložiek, tak som to vsunul do tejto rubriky.Myslím, že je dôstojne si pripomenúť: “Väzni boli brutálni. Leopoldov si pripomína najväčšiu tragédiu.
  LEOPOLDOV -- Najväčšiu tragédiu v dejinách slovenského väzenstva si 25 rokov od zavraždenia piatich dozorcov pripomenú príslušníci Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) a príbuzní obetí pri pamätníku pred leopoldovskou väznicou v stredu 23. novembra”.
  http://aktualne.atlas.sk/slovensko/regiony/od-najvacsej-tragedie-leopoldove-ubehlo-25-rokov-vazni-boli-obzvlast-brutalni.html
  Zdroj: TASR, //aktuálne.atlas.sk/
  Agentúru o tom informoval Adrián Baláž z generálneho riaditeľstva ZVJS. Františka Slobodu, Milana Černého, Milana Galbavého, Igora Jošta a Mariána Zennera brutálnym spôsobom zabila skupina zločincov vedená Tiborom Polgárim.Najtragickejší útok na väzenských dozorcov spustil odsúdený Tibor Polgári 23. novembra 1991, keď pod zámienkou vhodenia listu do schránky požiadal referenta režimu Františka Slobodu, aby ho pustil za chodbové mreže. Spoločne s ďalším väzňom Milošom Urigom ho napadli a dobodali na smrť. Obaja zločinci sa potom prezliekli do uniforiem väzenských dozorcov a spoločne s ďalšími piatimi odsúdenými pokračovali v krvavej ceste za slobodou.
  Život v meste sa vtedy úplne zastavil
  Ich vyčíňanie neprežilo päť príslušníkov vtedajšieho Nápravnovýchovného ústavu, niekoľkí ďalší boli zranení. So strelnými zbraňami a rukojemníkmi sa sedmička zločincov dostala na slobodu. V ukradnutom aute blúdili, až sa napokon dostali opäť do blízkosti Leopoldova. Život v meste sa v tom čase zastavil, Leopoldov a okolie obsadili príslušníci špeciálnych jednotiek, nejazdili vlaky, ľudia boli poschovávaní doma. Po dvadsiatich hodinách od úteku všetkých utečencov za dramatických okolností zadržala polícia na okraji Piešťan a v stohu slamy pri Žlkovciach.
  Najvyšší súd v roku 1994 odsúdil Tibora Polgáriho a Miloša Urigu na doživotie, Bartolomejovi Botošovi vymeral 18 rokov, Daliborovi Bajgerovi a Václavovi Fedákovi po pätnásť a Vladimírovi Dudovi trinásť rokov väzenia. Ondrej Harvan si trest zvolil sám, spáchal samovraždu. Dráma nebola dielom náhody, útek bol dlhšie pripravovaný.
  ,,Od októbra 1991 sa postupne združovali k vzopretiu sa proti poriadku pre výkon trestu odňatia slobody, spoločne naplánovali a dohodli útek, a to aj za cenu použitia fyzického násilia i usmrtenia službukonajúcich príslušníkov Zboru nápravnej výchovy, pričom na tento účel si pripravili nože, palicu a tzv nunčák,“ píše sa v rozsudku Najvyššieho súdu SR. Viacerí z odsúdených aktérov tragédie sú už na slobode.
  Udalosť, po ktorej nasledovali významné zmeny v systéme bezpečnosti väzníc, pripomína v Leopoldove pamätník s menami všetkých obetí. Zbor väzenskej a justičnej stráže si ich pamiatku pripomína každoročne v deň výročia tragédie.

 3. http://www.hlavnespravy.sk/britania-zacala-stavat-obrovsky-mur-aby-zabranila-migrantom-v-calais-prekrocit-francuzske-hranice/835822
  Calais 23. augusta 2016 (HSP/BB/Foto:Twitter)
  “Múr bude vyrobený z hladkého betónu, aby sa po ňom nedalo vyšplhať, a navyše mu budú sekundovať ploty, z ktorých mnohé sú už na svojom mieste. Populácia “džungle” v poslednej dobe vzrástla na viac ako 10.000 migrantov a počet násilných incidentov neustále stúpa so zúfalstvom migrantov.
  Polícia vyhlásila Calais za “no-go zónu” po zotmení. Migranti spôsobujú havárie, hádžu na cestu kamene a zapaľujú okolitú trávu. Vodiči tiež boli napadnutí palicami, nožmi a dokonca aj motorovými pílami. Generálny riaditeľ prístavu v Calais Jean-Marc Puissesseau na začiatku tohto mesiaca uviedol: “Tento múr má zabrániť migrantom dostať sa na cestu. Už viac nemôžeme tolerovať tieto opakované útoky, povedal”…..
  toľko z článku .. viac v linku.

 4. Každý súdny človek si pomyslí svoje.Akýkoľvek komentár k tomu videu by mohol označovať človeka niečím čo nieje.

 5. Maďarský řidič kamionu a imigranti v Calais -- YouTube
  https://www.youtube.com/watch?v=Y8nBA79n-eE

 6. Ešte sa ospravedlňujem, pozabudol som dať citovaný list pána Jaroslava Husára do úvodzoviek, ale vychádzal som z posledných troch viet listu.”Vážený pán Budaj, budem rád, ak sa aj zahĺbite nad tým čo som napísal. To asi stačí. Možno aj Vy budete inak vnímať rok 1989, o ktorom spomínaný francúzsky filozof P. Bruckner v diele Bieda prosperity napísal, že sme premárnili príležitosť na budovanie lepšej spoločnosti.Prof. Ing. Mgr. Jaroslav Husár, Csc.”…koniec citátu.Nepodceňujem pána Budaja, ani ďalších slovenských politikov, len vzhľadom k obsahu listu si myslím, že by tento vzhľadom na ekonomické zameranie, mal byť posunutý slovenským ekonómom minimálne aj z MF SR.Pomôžem si vetou z príspevku linku :
  https://www.bezpzlozky.eu/2015/06/tretie-vyrocie-nevalorizacie/#comment-6787
  Jozef Lacuška napísal: 10. septembra 2016 o 11:04 …..”Jeden bývalý svetotvorca údajne povedal: “učiť sa, učiť sa, učiť sa””…..javí sa mi to výstižné a pravdivé aj v tomto prípade, vzhľadom na obsah predošlých príspevkov.

 7. Iaroslav Husár to mohol vysvetliť Janovi Budajovi aj stručnejšie, stačilo aby bol použil výroky Doc. Jiřího Suchého: Kapitalismus je lepší než socialismus, ale horší než jsem si myslel.
  Skutečný rozdíl mezi kapitalismem a socialismem:
  “V socialismu zloději kradli toaletní papír,mýdlo, tužky. V kapitalismu zloději kradou fabriky vyrábějící toaletní papír, mýdla, tužky. “V socialismu dělníci dostávali přebytky. V kapitalismu, jsou dělníci přebytkem. “V socialismu kradlo hodně lidí, ale málo. V kapitalismu krade málo lidí, ale zato hodně.”V socialismu se o zlodějích psalo v černé kronice a seděli v base. V kapitalismu se o zlodějích píše jako o celebritách a sedí v daňovém ráji.”

 8. . . . list pánovi Jánovi Budajovi . . .
  .
  Vážený pán Budaj,
  .
  nemôžem sa už neozvať. Počul som Vaše úvahy v rozhlase. Môžete si na mňa pamätať, pretože pán Kňažko potreboval ekonóma a p. doc. Stern odporučil mňa. Zoznámil ma s ním po divadelnom predstavení v kaviarni nad Novou scénou. Pán Kňažko ma pozval na vaše sedenie so skupinou ľudí v budove na Štefánikovej ulici. Boli ste teda tam aj Vy. Aj Vy aj pán Kňažko ste boli voči mne mladí ľudia.
  Prekypoval z Vás nepodložený optimizmus a sláva z ulíc zanechali na Vás stopy radosti, ba by som povedal až prognostikov určitosti. Len ste nemali skúsenosti s kapitalizmom a tak som sa tam snažil vysvetliť, že kapitalizmus nie je to, čo chceme. Vás to prekvapilo, možno ste už na to zabudli, lebo akýsi mladík vykríkol, že nepotrebujeme poúčať. Avšak vo vtedajšom Vašom veku som ja už mal vedeckú hodnosť získanú v zahraničí (1965) a dali mi ju takí velikáni ako prof. Tinbergen – predseda Centrálneho plánovacieho úradu Holandska a tvorca teórie hospodárskej politiky, prof. S. Kuznets, nositeľ Nobelovej ceny za ekonómiu a tvorca systému národných účtov, bez ktorých nevidíme do takého zložitého systému, ako je ekonomika, prof. Morton, človek, ktorý sa zaoberal matematickou optimalizáciou fungovania ekonomických systémov a iní. Nielen to, v roku 1968 (práve v deň vstupu vojsk do ČSSR) som na základe vyhraného konkurzu z 10 ľudí z ČSSR (hlavne Česi, lebo bol som jediný Slovák) nastupoval do Ženevy do OSN, konkrétne do EHK. Tam som pracoval na projekte komparácia krajín regiónu EHK plus USA, ZSSR, Kanada a Japonsko a to na báze Leontievovho modelu (Stalin ho vyhnal zo ZSSR), ktorého input/output tabuľka je dokonalým obrazom o principiálnych tokoch ekonomických informácií nutných k opodstatnenosti rozhodnutia o ekonomickom systéme, čiže je racionálnou organizáciou systému informácií na základe poznatkov súčasnej vedy. Tam som sa spoznal s ďalším velikánom ekonómom, prof. J. K. Galbraithom, ktorého som na spomenutej schôdzi citoval, že načo produkuje kapitalizmus spustu tovarov a služieb, ktoré sú umelou potrebou, ktorú velebíme a nadávame na výdavky vlády na verejné tovary, ba že ignorujeme extravaganciu súkromného sektora ekonomiky. Vyvolal som nevôľu aj na ďalšej schôdzi, ale už u p. Hamžíka, kde ma tiež odporučil p. doc. Stern. Ja som totiž kapitalizmus zažil a ekonomicky ho analyzoval a žiaľ, musel som priznať, že či Marx či Schumpeter mali pravdu pišúc o perspektíve kapitalizmu. Schumpeter jasne povedal: neprežije. Vy ste boli v eufórii (nielen Vy aj p. Havel, Dlouhý,…) a nevideli ste dôsledky, čo príde – nezamestnanosť, chudoba, rozkrádanie, bezohľadní zbohatlíci, bezdomovci, bezprávie, zlé potraviny, Gorila, Černák, Majský… . Nevedeli ste, že v roku 1969 R. Aron napísal skoro 400-stranové dielo Dezilúzia pokroku, nečítali ste Le Monde a iné zahraničné denníky, kde sa písalo o rastúcich nerovnostiach, alebo ako Jean-Paul Fitousi písal, ako stredné spoločenské vrstvy, ich väčšina skĺzla medzi chudákov, či články, ktoré písali, ako sme odsúdení na hojnosť (posmešne). Vám sa páčilo, že podriadený môže tykať vedúcemu, že prezident môže behať na kolobežke po Hrade. Profesionálna kariéra viažúca sa na diplom a klasickú trpezlivú prácu nebola pre vás vzorom. Nevedeli ste, čo je pôvodná akumulácia, alebo ako zbohatol Liverpool, či všeobecne, aká bola genéza priemyselného kapitalizmu, čo sa v ekonomických knihách písalo. Viete (vedeli ste), že veľký francúzsky filozof napísal dielo Bieda prosperity? To, že banka JP Morgan už zničila akciovku N. Teslu a že aj teraz hazarduje s peniazmi vkladateľov Vám asi nebolo známe. Neverím, že ste vedeli starú múdrosť: „Quid leges sine moribus, vanae proficiunt; na čo sú dobré zákony, ak chýba mravnosť.“ Pozrite na naše súdnictvo, či prokuratúru. Nemal kto dať ekonomické ani právne princípy ako základ fungovania spoločnosti, a už bolo známe ekonomické dielo Public Choice Theory od J. M. Buchanana z roku 1984. Autor dostal Nobelovú cenu. Veda bola a je u politikov stále na pokraji záujmu. Žiada zhrbený chrbát a dobré porozumenie z& aacute; ha d, enigiem. Neviem, či ste vedeli, že prof. Briška už v roku 1943 (p. Klaus sa práve narodil) napísal dielo Národné hospodárstvo, ktoré malo 665 strán. Z kapitoly Úverová (a kapitálová) politika Vám napíšem nadpisy pár podkapitol: pojem úveru a všetky jeho druhy, úverový trh: peňažný a kapitálový, jeho štátna regulácia a spôsoby tejto regulácie; otázka úroku, prirodzený úrok; otázka peňažníctva a druhy peňažníctva; otázka burzy, jej druhy a druhy obchodov na burze; otázka burzovej špekulácie a výšky kurzu na burze; organizácia burzy, burzové obchody, atď. Uviedol som iba jednu kapitolu, čo je cca 60 strán. Čiže na 665 stranách je toho iste veľa. Kto to vedel z tých kontaminovaných ekonómov na Slovensku z roku 1989?
  Ani jeden z Vás nebol Benjamin Franklin, 17/1/1706, tlačiar, vydavateľ, novinár, vynálezca, diplomat, politik. Nepoznali ste jeho vydavateľské motto: vydavatelia sú vychovávaní vo viere, že keď sa muži odlišujú v názore, obe strany majú byť vypočuté. Rozpracoval plán jednotnej Únie. V Anglicku si našiel priateľov medzi intelektuálmi. Pobudol tam niekoľko rokov. Bojoval za nezávislosť Ameriky. Kongres dal špeciálnemu výboru (bol v ňom aj Franklin) vypracovať Deklaráciu nezávislosti. Deklaráciu spísal mladý a inteligentný Thomas Jefferson – ostatní ju len redigovali. Bola prijatá 4/7/1774. A 3/9/1783 vo Versailles VB musela podpísať a uznať nezávislosť (a nehovorili o nežnej revolúcii). Mali ste niečo také? Ale ľudia v ČSSR o tom vedeli, nás to učili. Totiž veľa ekonómov zo Slovenska bolo expertmi OSN, prednášali v zahraničí – USA, VB, Belgicko… (už v 1948 prof. Briška) študovali v zahraničí, získali tam vedecké hodnosti – jeden dokonca PhD. v USA už v roku 1972, pracovali v OSN a tak poznali kapitalizmus. Nevedeli ste, že prof. R. Richta napísal dielo Civilizácia na rázcestí (na Slovensku vyšlo v roku 1967). S jedným z autorov som pracoval v EHK v Ženeve. Vy ste nevedeli ponúknuť alternatívu, ktorá je lepšia. Vy ste nevedeli, že už Galbraith písal o tom v roku 1958, že monetárna politika je mýtus, že fiškálna politika je mýtus, o tom že vlády USA, Anglicka a i. nerešpektujú ekonomické zákony a vládne pahltnosť zbohatlíkov. Nevedeli ste, aké sú problémy v kapitalistickom bankovom systéme, hoci o tom už písal Mises pred viac ako sto rokmi, nevedeli ste, čo je železný zákon mzdový a tak teraz ľudia bojujú o minimálnu mzdu. To ste chceli? Ja som napísal na AZZZ, RÚZ a aj ministerstvo práce, ako sa má počítať mzda a uviedol som konkrétny príklad z výroby sódovej vody. Marginalisti to vedecky spracovali temer pred 200 rokmi, pred narodením J. M. Keynesa.
  Vážený pán Budaj, budem rád, ak sa aj zahĺbite nad tým čo som napísal. To asi stačí. Možno aj Vy budete inak vnímať rok 1989, o ktorom spomínaný francúzsky filozof P. Bruckner v diele Bieda prosperity napísal, že sme premárnili príležitosť na budovanie lepšej spoločnosti.
  Prof. Ing. Mgr. Jaroslav Husár, Csc.

 9. http://aktualne.atlas.sk/slovensko/politika/komentar-eduarda-chmelara-rada-bezradnych.html
  SLOVENSKO/POLITIKA dnes, 1. júla 2016 o 06:00, zdroj: internetový denník //aktuálne.atlas.sk/
  KOMENTÁR Eduarda Chmelára: “Rada bezradných”.

 10. http://aktualne.atlas.sk/slovensko/politika/komentar-jozefa-banasa-brexit-pani-merkelova-odstupte.html
  SLOVENSKO/POLITIKA dnes 11:16
  “KOMENTÁR Jozefa Banáša: Brexit. Pani Merkelová, odstúpte!”
  KOMENTÁR -- „Tak nám zabili Európu“, vzdychol by si po brexite Švejk. Briti vystupujú a nájdu sa aj takí, ktorí sú z toho prekvapení. Tí, ktorí uverili médiám. Opäť sa raz ukázala účelovosť a zavádzanie britského, ale nielen britského mainstreamu. Ako nás len úporne presviedčali, že výsledok bude jasne proeurópsky. Ach, ach, mainstream…
  Spomínam si na spravodajstvo RTVS z Holandska v prípade holandského referenda o Ukrajine. Očividne inštruovaná redaktorka RTVS uviedla, že hovorila aspoň s dvadsiatimi respondentami a všetci boli za vstup Ukrajiny do EÚ. A potom sa všetci čudovali.
  V Británii prehrali zástancovia bezhraničného globálneho kapitalizmu, ktorý bez ohľadu na obete hľadí na jediné – maximalizácia zisku. Prostí Európania sa nechcú ďalej pozerať na to, že jedinou víziou, ktorú im EÚ núka je mastenia si vreciek veľkých koncernov, bánk a špekulantov pod rúškom voľného obchodu, voľného pohybu pracovných síl, či spoločnej meny.
  V Británii prehrali aj podporovatelia nekontrolovaného prisťahovalectva. Britský sociálny systém už teraz nestíha a to je na obzore uvoľnenie vízového styku s Tureckom. Podporovatelia brexitu argumentovali nedostatočnou kontrolou Británie nad tým, kto do krajiny prichádza a nechcú si dať podmienky diktovať Bruselom -- rozumej Berlínom.
  Šéf EP Schultz po britskom referende priznal, že sú v EÚ krajiny, kde je nezamestnanosť mladistvých nad 50 percent. Ako na potvoru to povie práve jeden z najiskrivejších podporovateľov imigračnej pozývateľky Merkelovej. Tak teda ako pani svetová najsilnejšia -- mal by odstúpiť Cameron, ktorý len dodržal svoj demokratický sľub, alebo vy, ktorá ste dohnali väčšinu britských voličov k brexitu svoju aroganciou nielen imigračnou?
  Založenie Európskeho spoločenstva uhlia a ocele v roku 1951 – ako predchodcu EÚ, malo hlavný cieľ – dostať pod francúzsku kontrolu nemecké uhoľné a energetické zdroje. Veľká Británia a Francúzsko chceli po vojne Nemecko takpovediac „poeurópštiť“. Stal sa však opak. Nemecko prebralo kontrolu nad Európou a Európa sa postupne „ponemčovala“.
  Kancelár Kohl neskôr obetoval nemeckú marku za euro preto, aby získal francúzsku podporu pre znovuzjednotenie Nemecka. (Ako je známe Margaret Thatcherová bola proti nemeckému zjednoteniu a dokonca od neho odhovárala aj Michaila Gorbačova).
  Dnes Európa v medzinárodnej hospodárskej a finančnej komunikácii síce hovorí po anglicky, ale pod nemeckou taktovkou. Napokon jedným z hesiel britských euroskeptikov bolo: EÚ je štvrtá ríša. Nemeckú dominanciu ukázala aj grécka kríza: Berlín Aténam prikázal ako bude a tak aj bolo. Cipras zrazil podpätky a Varoufakis radšej odišiel.
  Dôvod brexitu a aj nastávajúcich exitov, ktoré sa dajú očakávať, je v podstate jediný – totálna impotencia bruselských byrokratov dokonale podriadených Berlínu. Ak by Briti nevystúpili, vyslali by do Bruselu signál, že ich impotencia je v poriadku a Únia sa bude naďalej potácať v začarovanom kruhu od zakrivených uhoriek po selfíčka s migrantmi.
  Ďalšie referendum sa chystá v septembri v Maďarsku, aj keď oficiálne bude o kvótach. Na otázku (pokiaľ ju nezmenia): „Chcete, aby Európska únia nariadila povinné premiestnenie osôb bez maďarského občianstva do Maďarska bez súhlasu maďarského parlamentu?“ sa chystá prísť odpovedať nie požadovaných päťdesiat percent maďarských voličov, ale najmenej sedemdesiat.
  Bol som v Maďarsku v ostatnom čase na besedách niekoľkokrát a Maďari vopred ohlasujú rekordnú účasť s jasným proti. To zasa Orbán schytá… Ibaže národne orientovaní politici, ktorých mainstream označuje za populistov či dokonca fašistov, navrhujú referendá aj v ďalších krajinách. Som zvedavý ako budú kovaní demokrati argumentovať proti referendu – najdokonalejšiemu nástroju demokracie. Napokon ani Camerona, keď vlani ohlásil referendum, nikto za populistu neoznačil.
  Agentúra Focus tvrdí, že 62 percent Slovákov chce zotrvať v EÚ. Určite? Pokiaľ si dobre pamätám podľa Focusu boli predvolebné výsledky strán Sieť a ĽS NS výrazne iné ako bol napokon reálny výsledok. Ale bodaj by mal Focus pravdu. Ukázať to môže len referendum.
  Nazdávam sa, že ak by bol Brusel presvedčený o tom, že väčšina Európanov chce Úniu takú aká je, sebavedome by vyhlásili referendum vo všetkých členských krajinách oni sami. Sám takéto referendum navrhujem o necelé dva roky kedy budú voľby do Európskeho parlamentu. Dovtedy môžu bruselskí úradníci ukázať, že to so zmenami myslia vážne.
  Ak by takéto celoeurópske referendum dopadlo pre Brusel zle, je tu ešte stále možnosť, ktorá sa rysuje aj v prípade Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska -- opakovať referendá dovtedy, kým občania netrafia pre Brusel a Berlín ten správny výsledok. Ak však Britov (a nebodaj Európanov) k tomuto donútia, tak potom už ozaj len -- s pánombohom idem od vás…
  .
  Autor: Jozef Banáš je spisovateľ, diplomat a bývalý politik.

 11. Súhlasím s obidvoma komentármi. Veď aj niekde v Indii, keď sa vykoľajil vlak, tak minister železníc z fleku odstúpil. A určite to nebol on, čo nesprávne prehodil výhybku…

 12. JUDr. Marián ĎURINA

  Vážený pán kolega,

  je to racionálna myšlienka. Keďže britský premiér Cameron sa rozhodol rezignovať, rovnako by ho mali nasledovať aj čelní predstavitelia EÚ. A nielen oni. Aj u nás nesú za to zodpovednosť.
  Je to najvýraznejší signál zlyhania EÚ a zároveň aj posledná možnosť k radikálnej reforme. Ak to neurobia, treba sa rozlúčiť s touto inštitúciou čo najskôr. Občania Veľkej Británie vedia, čo robili.

  S pozdravom

  JUDr. M. ĎURINA

 13. Vyhlásenie predsedu NR Slovenskej republiky Andreja Danka k Brexitu.
  https://www.youtube.com/watch?v=VBgLBmeNOtQ
  Mimochodom, aj podľa konštatovania niektorých politológov/sociológov -- nemali by čelní predstavitelia EÚ po Brexite .. páni Juncker, Schulc, Tusk a iní .. v rámci Sebareflexie odstúpiť z vedenia riadiacich orgánov ÉU? Brusel a jeho úradníci s 10 -- 15 tisícovými euro-platmi sú na míle vzdialení od starostí bežných občanov Európskej Únie..

 14. K tomu výroku toho Kaščáka, poznám také porekadlo: “Je lepšie byť hviezdou medzi hovnami, ako hovnom medzi hviezdami”…..

 15. http://domov.sme.sk/c/20114692/do-suboja-o-vladu-vstupuju-aj-financnici.html?ref=njct Viac v linku.
  10. mar 2016 o 23:50 Autor: JÁN KREMPASKÝ , MATÚŠ BURČÍK, Zdroj: //domov.sme.sk/
  Volič nevie nič
  Z Gorily pochádza aj pamätný citát pripisovaný šéfovi finančnej skupiny Penta Jaroslavovi Haščákovi. „Volič o ničom nevie. Volič je hovno. Volič vníma iba absolútny povrch.“..”Volič je hovno.”..nevyzerá to tak po parlamentných voľbách 2016.
  Súhlasím s Vladimírom Petríkom 10. marca 2016 o 15:26 a analýzou pána Jozefa Banáša.

 16. Vladimír Petrík

  Súhlasím s analýzou Jozefa Banáša. Nezávislý, laický analytik Banáš vyjadril to, čo profesionálni analytici politológovia, sociológovia a iní -- ovia , nemôžu, či nechcú z objektívnych závislých dôvodov. Banáš hovorí to čo Kotleba, len kultivovane, neagresívne, s nadhľadom, bez ideologického nacionalistického a radikálneho nánosu. Banáša chápem tak, že poukazuje na podstatu pre očistu a sebareflexiu ” slovenskej súčasnosti” , na rozdiel od Kotlebu, ktorý je za čistenie a čistky s kanadami, pálkami a zdvihnutou rukou.
  A naši politológovia Horský, Baránek a spol. sa zamotali vo vlastnej malosti.

 17. Kotlebu volili slušní, no zúfalí ľudia. Analýza Jozefa Banáša, ktorá štandardných politikov určite nepoteší
  9.3.2016 11:00

  OKNO DO EURÓPY JOZEFA BANÁŠA “Kotleba je len dôsledok neschopnosti, ignorantstva, sebectva a pýchy etablovaných politikov. Je úplne jedno, či sú ľavicoví, alebo pravicoví.” Najprekladanejší slovenský spisovateľ, bývalý politik a diplomat Jozef Banáš vo svojom komentári pre
  ParlamentnéListy.sk analyzuje slovenské voľby.

  Cestoval som krátko pred voľbami slovenskou krajinou a obdivoval som odhodlanie kandidátov nechať sa okiadzať až za hranice svojich možností len preto, aby nám -- občanom mohli slúžiť. Minister znamená po latinsky služobník a my -- nevďační voliči, namiesto toho, aby sme týmto ľuďom prejavovali úctu, si z nich uťahujeme. Počul som dokonca, že kdesi našli roztrhané telo politika, ktorý sa roztrhal v snahe urobiť nás šťastnými. Verím, že táto príkladná obetavosť podnieti kompetentných, aby postavili na Slovensku dôstojný Pamätník neznámeho politika, kam budú v budúcnosti pochovávať podobných obetavcov. Niektoré bilbordové heslá boli vzácne úprimné – „Poď voliť, ide (nám) o všetko!“ Podobne ma zaujalo nápadité heslo inej strany: „Za lepšie Slovensko!“ Vyhodnotil som si ho ako verejné oznámenie odchodu tejto strany zo Slovenska. Zatiaľ odišli len z parlamentnej politickej scény...

  V mojej knihe Idioti v politike citujem niekdajšieho amerického prezidenta Ronalda Reagana: „Politika je druhé najstaršie remeslo na svete, a veľmi sa na to prvé podobá.“ To je v tejto chvíli zrejme všetko smiešne, čo mi v súvislosti so slovenskými voľbami schádza na um. A teraz to vážnejšie. Pokúsim sa o analýzu ich výsledkov i napriek riziku, že ma majitelia pravdy označia za sympatizanta Kotlebu či dokonca za fašistu. Po mnohých iných adjektívach, ktorými som bol počastovaný, som však už zvyknutý.

  Ale pekne po poriadku. Slovenské voľby nemožno vnímať izolovane, ich výsledok pochopíme len v európskom, ak nechcem povedať svetovom kontexte. Kto lezie v tejto chvíli najviac Bruselu a pani Merkelovej na nervy? Vyšehradská štvorka svojou antiimigračnou rétorikou. Poľsko a Maďarsko sú v tejto chvíli nepriechodné, je tu šanca začať ju oslabovať Slovenskom. Idú voľby a strategický cieľ je – odpáliť Fica. Začínajú sa čudesne načasované štrajky učiteľov a zdravotných sestier. Ich organizátorov prijíma dokonca prezident. Fico robí navyše fatálnu chybu – dáva sa do nezmyselného súboja s Matovičom. Prichádzajú voľby a Fico z nich vyjde citeľne oslabený. Ako jasný víťaz z nich vychádza Kotleba. Ako jasný porazený favorizovaná strana Sieť. Slabý výsledok KDH predpovedali prieskumy. Mizivý výsledok Procházku a skvelý výsledok Kotlebu nepredpovedal ani jeden prieskum. Ani jeden! Nie je možné sa takto opakovane mýliť, z čoho mi vyplýva jediné – prieskumné agentúry zámerne klamali. Povráva sa, že jedno percento v prieskume stojí päťdesiattisíc eur. Mám pocit, že na prieskumné agentúry platí to isté, čo na banky: Amatérski lupiči prevádzkujú bankové lúpeže, profesionálni lupiči prevádzkujú rovno banky. Je to Brechtova myšlienka, nie moja.

  Problémom Slovenska nie je Kotleba

  Prezident prijal po voľbách takmer všetkých lídrov parlamentných politických strán. Pred stretnutiami s ním boli vyhlásenia lídrov o možnej spolupráci so Smerom okrem Matoviča, Sulíka a Kollára vágne. Po stretnutí už aj Procházka s razanciou hraničiacou s odvahou prehlásil: S Ficom nie! Kotlebu prezident neprijal. Nielenže tým dokázal, že na Slovensku síce máme demokraciu, len nám chýbajú demokrati, ale urazil tým 209 779 občanov Slovenskej republiky a čo je horšie, začal Kotlebovi predvolebnú kampaň. Pretože z toho, čo je k dispozícii, sa normálna a najmä stabilná vláda fungujúca na základe vzájomnej hodnotovej dôvery postaviť nedá. Teda, aby som bol presný – ak by sme mali v tejto krajine štátnikov, a Sulík by sa dokázal dohodnúť s Ficom v záujme Slovenska a nielen v záujme svojej strany, mohla by vzniknúť skvelá veľká koalícia tak, ako nám to dlhé roky ukazujú Nemci alebo Rakúšania. Ukázali by sme svetu, že sme ozaj vyspelá krajina. Toto je však v tejto chvíli úvaha za hranicami fantastiky, hoci by som sa rád mýlil. Takže späť do reality. Aj keď pán Danko nadšene vyhlasuje, že zachránil SNS, prudko sa mýli. Má dve možnosti – ísť do koalície s Bélom Bugárom, čo znamená skazu SNS alebo ísť do predčasných volieb, čo znamená rovnako skazu SNS, lebo ich zhltne Kotleba. Tak ako s heslom Za Boha, za národ odrovnal KDH. Iba ak by Danko riadne pritvrdil, ale to už robí Kotleba.

  V podobnej situácii je Béla Bugár – ak pôjde do partie s Dankom – Most-Híd skončil a ak pôjde do predčasných volieb, zožerie ho SMK. A výsledok predčasných volieb by mal jasného víťaza – Kotlebu. Stavím sa, o čo chcete, že v predčasných voľbách Kotleba svoj zisk zdvojnásobí! Keďže tu nemáme štátnikov, Bugárovi a Dankovi začína zvoniť politický umieračik. Byť na ich mieste, riadim sa riekankou: „Vezmeme si hoblík pílku, lízneme si aspoň chvíľku.” A navyše by sa mohli pred svojimi voličmi obhajovať štátnickou zodpovednosťou. Pri malosti slovenských politikov to však skôr vyzerá, že na novú vládu môžeme zabudnúť. Jediný, kto sa môže oprávnene usmievať, je Boris Kollár, lebo mu opäť jeden z jeho obchodných projektov vyšiel. Aj keď pravdepodobne nová vláda z týchto volieb nevzíde, neboli zbytočné. Bol to veľmi reprezentatívny prieskum verejnej mienky a aspoň mne ukázal nasledovné:

  Problémom Slovenska nie je Kotleba, on je len reakcia na neriešenie problémov. Som posledný, kto bude obhajovať Kotlebu, ale som prvý, kto bude obhajovať pravdu. Alebo aspoň ju hľadať. Po voľbách som šokovaný z kľúčového faktu, v dôsledku ktorého nevidím budúcnosť Slovenska optimisticky. Sme jediná krajina na svete, v ktorej keď tesár nevie zatĺcť klinec, nadávame na kladivo!!! Kotleba je len dôsledok neschopnosti, ignorantstva, sebectva a pýchy etablovaných politikov. Je úplne jedno, či sú ľavicoví, alebo pravicoví. Moje tvrdenie zakladám na mnohých cestách po našej vlasti. Som ten slovenský spisovateľ, ktorý cestuje po krajine na besedy nepochybne najviac. Lebo píšem pre ľudí, a preto chcem o ich bolestiach a radostiach vedieť priamo od nich. Tri dni pred voľbami som absolvoval trasu: Bratislava -- Rakovec – Michalovce – Strážske – Pušovce – Prešov – Sabinov – Stará Ľubovňa – Hniezdne – Podolínec – Kežmarok – Poprad -- Bratislava. Po návrate z nej som vzal ceruzku a manželke som napísal na papier: Kotleba 9. Takmer som sa trafil. V okresoch, ktorými som cestoval a rozprával sa s ľuďmi, získal väčšinou viac ako mnou očakávaných deväť percent. Uvádzam okresy, kde získal nad desať percent: Stará Ľubovňa (10,13) Kežmarok (13,32) Poprad (10,31), Spišská Nová Ves (10,11), Gelnica (11,21), Revúca (13,64), Poltár (13,66), Veľký Krtíš (11,11), Detva (10,99), Brezno (14,06), Dolný Kubín (12,59), Tvrdošín (11,33), Námestovo (10,47) Krupina (15,35) Kysucké Nové Mesto (11,18) Žiar nad Hronom (12,09) Žarnovica (11,54) Aj s ostatnými 209 779 hlasov. Ak prekryjete mapu týchto okrskov s mapou nezamestnanosti a problémom Rómov, bude sa vám podozrivo zhodovať. Nech zodvihne ruku ten, kto je presvedčený, že títo ľudia sú fašisti. Ja o tom presvedčený nie som. Takže Kotlebu katapultovalo neriešenie zamestnanosti a Rómov.

  Nazveme fašistom aj Jahnátka?

  Odmietam Kotlebovo velebenie Slovenského štátu. Bol to vazalský štát v područí Hitlera, ale… Potom by sme museli zákonom zakázať vedúcu silu, ktorá za tohto štátu, ktorý poslal na smrť šesťdesiattisíc našich občanov, vládla a tou bola katolícka cirkev. Prezidentom bol dokonca farár. To by sa Kotlebovi asi nepáčilo. Rovnako by sme museli kategoricky odmietnuť naše štyridsaťročné moskovské vazalstvo a zákonom zakázať komunistickú stranu. Ak by sme to spravili, riskovali by sme, že o dvadsať rokov budú naši potomkovia kategoricky odmietať naše dnešné vazalstvo. A po tomto dnešnom možno ďalšie – moslimské… Odmietam Kotlebovo spochybňovanie holocaustu, ako aj jeho rodinkárstvo. Odmietam jeho znevažovanie Slovenského národného povstania. Možno má ešte dosť iných odmietnutiahodných vecí, ale nie som ten, kto má právo súdiť, a tak svoj výpočet odsudkov zastavím a sústredím sa na Kotlebove oficiálne predvolebné návrhy tak, ako som ich našiel na stránke jeho politickej strany:

  1. Zatočíme so zlodejmi v bielych golieroch! (Súhlasíte?)
  2. Zatočíme s príživníkmi v osadách! (Súhlasíte?)
  3. Preč z NATO! (Ak sú politici presvedčení, že väčšina Slovákov je za zotrvanie v NATO, dá sa o tom presvedčiť a usvedčiť Kotlebu jednoducho – urobiť referendum alebo aspoň prieskum verejnej mienky. Nikto zatiaľ s takouto myšlienkou neprišiel. Prečo?)
  4. Preč z EÚ! (Platí to isté, čo v prípade NATO. Ak sú si politici istí o našej vôli byť členom EÚ (najmä od začatia migračnej krízy), je tu možnosť rovnaká, akú majú občania Veľkej Británie -- referendum. Briti ho môžu mať -- my nie? Prečo?)
  5. Sociálna politika na princípe zásluhovosti – čiže dať ľuďom namiesto dávok prácu. (Súhlasíte?)
  6. Založenie domobrany. (Domobranu majú aj Švajčiari. Označuje ich niekto za fašistov?)
  7. Obnovenie potravinovej sebestačnosti.(Ten istý cieľ vyhlásil aj minister Jahnátek. Je preto fašista?)
  8. Obnovenie slovenskej koruny. (Svoje meny majú Veľká Británia, Poľsko, Maďarsko, Česko a ďalšie štáty. Sú preto fašisti?)
  9. Zastaviť mediálne vymývanie hláv. (Ak niektoré mainstreamové médium chce dokázať opak Kotlebovho – a v tomto prípade i môjho tvrdenia – môže to urobiť okamžite! Zverejniť tento môj komentár.)

  Tí, ktorí volili Kotlebu, nie sú žiadni fašisti. S viacerými som na východnom Slovensku hovoril osobne a sú to slušní, ale zúfalí ľudia. Učiteľka z rómskej školy, ktorá už niekoľkokrát zavšivavila seba i svoju rodinu, jej dcéra prekonala mums, jej kolegyňa dostala žltačku od rómskych detí, ktoré žijú v osadách v katastrofálnych podmienkach. Učiteľka by okamžite zutekala, keby mala kam. Na východnom Slovensku však prácu ťažko nájdete. Kotlebu volila aj úradníčka na úrade práce v istom východoslovenskom meste, lebo za štyristo eur (počujete dobre!) ju šikanujú rodinní príslušníci smerákmi dosadených funkcionárov. Kotlebu volil policajt, ktorý bojuje proti rusnáckej klike v jeho okresnom veliteľstve pružne sa prispôsobujúcej každej vláde. Kotlebu volili zúfalí otcovia, ktorých manželky udržujú nad vodou ich rodiny tak, že chodia utierať zadky rakúskym a nemeckým dôchodcom a doma sa im zatiaľ rozpadávajú manželstvá, Kotlebu volili zúfalci, ktorí majú za susedov Rómov, ktorých „systémové“ politické strany podporujú hlúpymi zákonmi v leňošení a v masovej produkcii detí. Rómske osady sú „no go zóny“ v ktorých, našťastie, neplatí šaría, ale neplatia tam ani slovenské zákony. Za incest, krádeže či znásilnenia ide každý biely do väzenia, Rómom sa to neraz prepáči. Neodsudzujem Rómov, ale tých, ktorí ich problémy neriešia. Bratislavskí aparátnici majú do Jarovníc, Luníka IX, Ľubice, Podolínca, Zborova, Letanoviec, Smižian, Šváboviec, Huncoviec, Žehry, Krásnohorského Podhradia, Sečoviec, Richnavy a ďalších rómskych alebo už takmer rómskych osád očividne ďaleko.

  Chcete zbaviť Slovensko Kotlebu? Tak…

  Po rokoch márneho volania doslova o pomoc k takzvaným systémovým stranám sa sklamaní ľudia obrátili na stranu nesystémovú. Teda na takú, ktorá tu, zatiaľ, pokiaľ mi je známe, nič neukradla, nesprivatizovala, neskorumpovala. Je iluzórne domnievať sa, že aj keby bol Kotleba súčasťou vládnej koalície, vyrieši zmienené problémy. Dal však ľuďom v ich zložitej situácii aspoň nádej. Čo je ďalšie posolstvo Kotlebu, o ktorom sa nehovorí? Postavil sa proti globalizácii. Postavil sa proti vykoreňovaniu národnej kultúry, rodného jazyka, vymývaniu mozgov zahraničnými médiami, proti tomu, aby nám do bíl, lídlov, kauflandov a iných globálnych reťazcov pchali nekvalitné potraviny, postavil sa proti tomu, že v Rakúsku so sedemnásobne vyššími platmi stojí benzín menej ako na Slovensku. V mojej knihe Dementi píšem, že už nemáme írečitého roľníka či gazdu, ale máme farmára, už nemáme správy, ale hedlájny, nemáme úroveň, ale level a bojím sa, že Pukanec čoskoro premenujú na Popcorncity. Som preto fašista?! V európskom kontexte nie je Kotleba žiadnou výnimkou. Voľby v Nemecku vynesú Pegidu a AfD, vo Francúzsku Le Penovú. V Maďarsku sa drží Orbán len preto, že je ochotný nechať si nadávať do fašistov a Jobbik ho posúva do stredu, v Rakúsku sa výrazne posilní FPÖ, a tak to pôjde vďaka Merkelovej pozvaniu naprieč Európou. Ten, kto vymyslel diabolský plán, zničenie európskych kultúr prostredníctvom imigrantov, si môže mädliť ruky. Vo výpočte dôvodov Kotlebovho volebného úspechu sú však imigranti menej dôležití.

  No a na záver posledné – najriskantnejšie riešenie: Zakázať Kotlebovu stranu. Takéto riešenie by zaváňalo účelovosťou, lebo do volieb Kotlebov „fašizmus“ nikomu neprekážal, po voľbách by odrazu prekážal. Neviem, ktorý súd, na ktorý by sa Kotleba nepochybne obrátil, by to uznal. Ale počkajme, ako budú „systémové“ strany riešiť Pegidu a AfD v Nemecku alebo Národný front vo Francúzsku. Mám jednoduché a vcelku účinné odporučenie ako zbaviť Slovensko Kotlebu: Páni „systémoví“ politici, prestaňte hájiť záujmy svoje a svojich sponzorov a začnite hájiť záujmy občanov. A moje odporučenie voličom: Nenahovárajte si, že je záujmom politikov pravých, ľavých, stredových, horných, dolných, červených či modrých pomôcť vám. Preto voľte tých, ktorí najmenej sľubujú. Aspoň budete menej sklamaní. Viem, o čom hovorím. Bol som v politike a keď som sa o službu občanovi pokúsil, rýchlo som skončil. Je mi ľúto, lepšiu správu nemám. A ešte posledná poznámka. Keďže sa povolebná situácia vyvíja veľmi rýchlo – tento komentár som napísal v stredu 9. 3. 2016 o piatej ráno. Boh vie, kto sa s kým dohodne o deviatej a kto sa s kým poháda o jedenástej. Zdá sa, že v mojich knihách Idioti v politike a Dementi je viac pravdy, ako som si sám vedel predstaviť…
  Jozef Banáš

 18. Vladimír Petrík

  Kto je občan ? Je na Slovensku de facto, nie de jure občan ?

 19. Vladimír Petrík

  JA SI PRIPOMÍNAM VÝROČIE VZNIKU ČSR, ako základ Slovenskej štátnosti.

 20. Vcelku zaujímavé video o snahe prijímania imigrantov (síce z dôvodov ekonomických -- z chudobných krajín) v USA a výslednom efekte:

  http://www.vedelisteze.sk/galerie/video-tento-muz-vam-na-zuvackach-ukaze-preco-je-prijimanie-utecencov-zbytocne

 21. Irák v rozkladu. Do Evropy prchají už i policisté a vojáci
  Mezi uprchlíky, kteří odcházejí z Iráku, jsou také iráčtí policisté, vojáci i členové šíitských nebo kurdských oddílů. Oznámila to v neděli agentura Reuters, která citovala výpovědi uprchlíků. Potvrzují to i sociální sítě. Vyvolává to otázku ohledně kvalit iráckých bezpečnostních složek a schopnosti bránit zemi.Podle Reuters v armádě převládá pocit, že politici nechali vojáky na bojišti na holičkách, nezajistili jim zdroje a obohacují se krádežemi. „Má cenu bojovat za Irák, ale ne za jeho vládu,” řekl policista z elitní jednotky SWAT, který emigroval z Iráku, když jeho bratra zabili radikálové v boji o rafinérii v Bajdží.Mezi uprchlíky je také skupina 16 vojáků, kteří byli na frontě v západní provincii Anbár. „My bojujeme, zatímco politické strany si vydělávají a jejich představitelé posílají své děti žít do ciziny,” řekl jeden z nich. „Odešli jsme, protože jsem viděli, jak jsou naši kluci zraněni, zabiti nebo zmrzačeni, a nikdo se nestará.”Měsíc dlouhou cestu do Švédska absolvoval i dvacetiletý člen šíitských milicí z provincie Dijála. Podle něj nedostávají jednotky bojující s IS dostatečnou podporu. „Nemůžete bojovat nebo žít v zemi za těchto okolností.” Podle něj „politici převrátili zemi naruby a Irák už není náš, jsme jen nájemníky”.Mluvčí iráckého ministerstva obrany řekl, že armádu uprchlická krize neznepokojuje, protože s uprchlíky odešli vojáci a policisté jen v řádu desítek: „Ozbrojené složky plní své povinnosti, není třeba se znepokojovat.”Podle zdrojů z Anbáru odešlo jen z jedné elitní jednotky do Evropy 100 jejích členů. Irácká armáda se už několik měsíců snaží dobýt zpět Anbár i jeho středisko Ramádí. Boje jsou ale sporadické a poznamenané spory sunnitů a šíitů na vládní straně.
  Irácká armáda i vláda slibovaly, že po dobytí Ramádí zahájí ofenzivu proti Islámskému státu v Mosulu. Ta je však v nedohlednu přes masivní americkou vojenskou pomoc.Poradce kurdského ministra pro síly pešmergů v iráckém Kurdistánu Saíd Kakaei sice nebyl schopen uvést počty pešmergů, kteří odešli do Evropy, ale uvedl, že jde o znepokojující čísla.
  Zdroj: Reuters
  .
  Z vyššie uvedeného článku pána Jozefa Banáša:
  “Veľa čítam aj zahraničné médiá, na slovensku je totálna mediálna cenzúra v mienkotvorných médiách. ISLAMSKÝ ŠTÁT vznikol z vysokých sunnitských dôstojníkov armády, polície, tajných služieb, ktoré mal v moci Saddám Husajn”…
  …je namieste otázka.Po úspešnom ukončení “vojnovej misie Púštna búrka” pod vedením/velením USA -- zaznievali v médiach /našich aj svetových/ otázky: “Kde sa podela armáda Saddáma Husajna?” /po prehratom boji/…možno je odpoveď v Islamskom štáte, či utečeneckej kríze…

 22. Bedřich Říčka, CZ

  Posílám pro zajímavost. Upozorňuji na datum vzniku článku 2012. V té době se u nás ještě o ničem takovém v médiích nepsalo a naši politici se dnes tváří, že nic takového nečekali, přitom to určitě věděli, museli to
  ratifikovat. Vypadá to, že na těch řečech o vlastizradě něco bude
  Čtete na tomto webu:
  https://www.bezpzlozky.eu/wp-content/uploads/2015/09/Projekt-EUROMED1.pdf

 23. Za posledné 4 roky viac než polovica syrčanov musela kvôli vojne utiecť zo svojich domovov. Na rozdiel od USA a EÚ, Rusi neorganizujú prĺliv migrantov do EÚ, ale pomáhajú im priamo v syrii. Kym celá EÚ na čele s Merkelovou a Junckerom sa kvôli návalu utečencov prepadáva do totálneho chaosu, Putinovi I’udia bez zbytočnych rečĺ a za tichosti európskych médiĺ, postavili v syrii prvy tábor pre utečencov.

  Kapacita stanového tábora je 1000 I’udĺ. Tábor je plne vybaveny pre relatĺvne pohodlny život. Obsahuje kuchyňu, jedáleň, sprchy, 2 mobilné generátory
  elektrickej energie a zariadenie na uskladňovanie vody. Stany sú vybavené postel’ami a vykurovacĺmi pecami.

  Toto je presne tá pomoc, po ktorej volali mnohĺ naši politici. Ale zatial’ čo naši politici iba ústami, Rusi aj skutkami. Neverĺm však vel’mi, že by sa naši politici plánovali, čo I len slovkom zmieniť o tom, že Rusko ukázalo celej Európe cestu, ako sa má pomáhať I’uďom v núdzi postihnutych vojnou. Naši.. spojenci”z NATO by ich za to totiž nepochválili. Žial’, o tom predovšetkym je tá naša spojenecká politika v NATO.
  Obzvlášť, keď si uvedomĺme, že USA zakázali Bulharsku a Grécku, aby umožnili prelet ruskych lietadiel s humanitárnou pomocou, z ktorej Rusi stavajú predmetné utečenecké tábory, cez ich územia do Sýrie.

  =>Dostal som to včera majlom od kamaráta. Vlastne niečo podobné som chcel sem tiež pôvodne napísať, ale tak presne by som to asi nezvládol vystihnuť- tak to preposielám. Samozrejme,s tým že mám ten samý názor.

 24. Miroslav Pršala

  Vždy som si myslel, že autor je produktom bratislavskej intelektuálnej kaviarenskej spoločnosti, ktorej degenerovalo myslenie z havlovských blábolov podporovaných americkými peniazmi. Za tento svoj názor sa mu na základe tohto článku ospravedlňujem a skláňam sa pred jeho odvahou a britkým intelektom. Kiež by bolo medzi ľuďmi, ktorí majú prístup k médiam viac viac takýchto osobností.

 25. Súhlasím s kolegami.
  Vyhlásiť, že každý kto chce môže prísť a bude o neho postarané, vytiahnuť ľudí z domova a potom ich nechať na polceste, bez peňazí, strechy nad hlavou, to môže iba hovädo.
  Vždy som si myslel, že v Nemecku majú rozumnejších politikov ako sú u nás, ale si musím opraviť svoj názor, sú všade! Bol to úmysel? Pretože také hlúpe rozhodnutia ako urobili pri migrantoch sú neodpustiteľné, veď je to ako holokaust, migranti nakoniec skončia v táboroch a čo s nimi ďalej?! Z toho sa bude spamätávať celá Európa ešte dlhé roky a Amerika je spokojná, ticho, iba ich transportéry križujú strednou európou..

 26. Roman Mandyčevský

  Pre toto priame a smelé vyjadrenie a logickú analýzu s pána Banáža vážím a verím mu, pretože sa v tých kruhoch pohyboval. Ja osobne som si vdaka antiruskej politike EU nevytvoril antipatie k Rusku a Putinovi. Je to tiež už kapitalistická krajina, no zatial som nepostrehol, žeby niekde bombardovaním daleko za jeho hranicami nastolovalo nasilu demokraciu. O ropu a suroviny bojovať vo svete nemusí, pretože má vlastých surovín dosť.
  My v tomto prípade máme ,,šťastie´´, že nemáme životnú úroveň západnej europy , sme malý štátik a nik sa k nám tak nehrnie.No takéto jednanie predstavitelov EU nám ju nezvýši a ohrozí i našu bezpečnosť.

 27. S uvedenými názormi je podľa mna možno iba súhlasit. Pre väčšinu z nás to nieje ohurujúca novota, iba pomenoval veci tak ako sa majú, treba si takúto pravdu vytrvale opakovať a nenechať sa zvyklať. Je mi jedno za koho Jozef Banáš kope, teraz píša podľa mňa pravdu.

Pridaj komentár
*