Categories
Rozhovor s gen. Vestenickým o bezpečnosti
20. októbra 2015 Bezpečnostné analýzy

 

Ako vojaci sme mali možnosť spolupracovať alebo pracovať pod velením generálmajora v.v. Ing. Emila Vestenického, ktorý napriek tomu že ako veterán už môže odpočívať  je aktívny a jeho názory sú nám, ako sami zistíte ak si  vypočujete priložené video, veľmi blízke.
Generál Emil Vestenický sa nezmenil, za názormi si stojí spôsobom jemu vlastným. Pre budúcnosť nie iba “držme” mu teda palce ale aj pomáhajme ak bude treba, on je jeden z mála ktorý hovorí jasným, otvoreným  jazykom.
Ďakujem Miroslavovi R. za príspevok 19. október 2015 o 6:17 za upozornenie na rozhovor ktorý má zhruba 39 minút a dá sa to počúvať.

vestenický1.
Hosťom v dnešnom vydaní diskusnej relácie Extra téma bol Generálmajor vo výslužbe Emil Vestenický, člen prípravného výboru strany Práca slovenského národa. Moderátor Radovan Kondrlík položil otázky dotýkajúce sa vojenského cvičenia NATO v Maďarsku, ale aj iniciatívy rôznych skupín proti politike Severoatlantickej aliancie. Hovorili aj o rozširovaní hraníc Aliancie až k Rusku, či o ponuke Andreja Kisku pre NATO na vytvorenie základní NATO na území SR. Nechýbala ani téma migrantov a konfliktu na Ukrajine či na Blízkom východe.
Celý rozhovor s Emilom Vestenickým si môžete pozrieť

tu.

Generálmajor Emil Vestenický: NATO v roku 2019 svoje 70. výročie už neoslávi – Hlavné správy

 

PS: vízia? počítačová hra? bude sa v blízkej budúcnosti bojovať takto?:

7 komentárov
 1. Miroslav Pršala

  Komentár bol zameraný na úsudok o inej osobe, preto odstránený.
  Webmajster

 2. Kauza predsedu parlamentu Andreja Danka a jeho tajného povýšenia na kapitána hýbe celým Slovenskom.
  Generálmajor vo výslužbe Emil Vestenický to pomenoval otvorene: dalo im to “bohovskú motiváciu”. „To je príklad ako náš vrcholový manažment devalvuje spoločenské hodnoty. Takto sa neposilňuje autorita štátnej moci. To je pach arogancie moci,“ vysvetlil.

  Vac na : http://www.hlavnespravy.sk/generalmajor-vo-vysluzbe-emil-vestenicky-o-kauze-danka-uvedomujete-si-co-vsetko-museli-skutocni-kapitani-preskakat-aby-taku-hodnost-dosiahli-minca-ma-vsak-aj-druhu-stranu/889102

 3. K otázkam bezpečnosti EU vyjadrujem súhlasné stanovisko s názorom Jozefa Kotuliča:
  „Teda ak niekto chce skutočne splodiť armádu Európy, potom je to podľa mňa iba zbrojárska a finančná lobby, ktorá takýmto spôsobom chce znásobiť svoje finančné zisky a posilniť svoj vplyv na politiku EÚ a vlastne celého sveta. A tomu podľa mňa treba v Európe skôr zabrániť ako to podporovať.“
  Viac nájdete tu: http://doko.blog.sk/detail-europska-armada-%96-balast-politikov.html?a=74e1b70437e4c71993edbbd4ee4585c0

 4. EÚ je vojenský trpaslík. Spojené štáty potrebujeme, tvrdí Šebej

  BRATISLAVA -- Ruský prezident Vladimir Putin vie presne, že ľudia, ktorí ničomu neveria a neveria ani sami sebe, sa podvolia hocičomu. Aj preto dlhý európsky mier závisí od prítomnosti amerických vojsk a Európa by bez tejto vojenskej sily nezažila tak dlhé obdobie mieru. Vyhlásil to v sobotu predseda Zahraničného výboru NR SR František Šebej (Most-Híd) na úvod Medziparlamentnej konferencie o Spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politike a Spoločnej bezpečnostnej a obrannej politike, ktorá sa koná na Bratislavskom hrade. Rokovanie potrvá do nedele 4. septembra.
  “My, ktorí sme väčšinu života strávili na zlej strane železnej opony, to vieme. Moja generácia preto vníma slobodu a demokraciu ako výnimočný dar, za ktorý treba byť vďačný a je mi úprimne ľúto, že je stále viac mladých ľudí, ktorí by radi koleso dejín vrátili späť,” povedal Šebej.
  Vojenský trpaslík
  Koaličný poslanec upozornil, že rozpočet obrany USA je vyšší o 597 miliárd dolárov ako európsky, ruský a čínsky vojenský rozpočet spolu. “Členovia EÚ vynakladajú na obranu viac ako 250 miliárd, majú 2000 stíhačiek, 500 námorných lodí, 1,4 milióna členov vojenského personálu a viac ako milión policajtov. Iba štyri európske krajiny vynakladajú na obranu viac ako očakávané dve percentá HDP,” povedal Šebej.
  Podľa jeho slov ruská propaganda považuje EÚ za vojenského trpaslíka a nikto voči tomu nenamieta. “Vo svetle teroristickej hrozby sa môžeme cítiť bezbranní, ale vôbec to tak nie je. Musíme vynakladať viac na obranu, ale naša slabosť nie je v počte vojakov či stíhačiek, ale v myslení našich politických elít. Strácame vieru v našu civilizáciu a slobody a tento úpadok musí byť zastavený,” apeloval.
  Šebej pripustil, že jesenné prezidentské voľby v USA môžu znamenať návrat amerického izolacionizmu. “Nie je to ale nič nové v americkej histórii. Je to logický výsledok toho, ako USA vlastne vznikli. Avšak americký izolacionizmus pre Európu vždy znamenal problémy,” dodal.

  Témami dvoch hlavných panelov konferencie sú “EÚ ako globálny hráč: Hľadanie efektívneho modelu multilaterálnej diplomacie” a “Západný Balkán a EÚ: Spolupráca a integrácia”. Okrem toho sa uskutočnia tri pracovné stretnutia. Riešiť sa tam bude Východné susedstvo EÚ: priority, perspektívy a výzvy, Trvalo udržateľný rozvoj a migrácia: Smerom ku komplexnému prístupu a napokon Smerom k Európske obrannej únii: Biela kniha ako prvý krok.
  Medziparlamentná konferencia vznikla po dohode predsedov parlamentov členských krajín Európskej únie z apríla 2012. “Podnetom pre založenie tejto konferencie bola snaha o posilnenie úlohy národných parlamentov členských štátov EÚ a Európskeho parlamentu pri formovaní rozhodnutí EÚ v oblasti zahraničnej a bezpečnostnej politiky,” uvádza NR SR na svojom webe.

  Konferencia združuje delegácie národných parlamentov členských štátov EÚ a Európskeho parlamentu. Schádza sa raz za šesť mesiacov v štáte aktuálne predsedajúcom Rade EÚ alebo v Európskom parlamente v Bruseli. Vedie ju parlament predsedníckeho štátu v úzkej spolupráci s Európskym parlamentom.

  /názor Šebeja nedokážem ani komentovať -- J.L./

 5. Roman Mandyčevský

  Pekne to povedal Pán generál , to bol a je ešte generál ktorý slúžil srdcom vojaka i človeka.

 6. Áno, súhlasím s poslednou vetou generála Hynka Blažka a aj závermi generála Emila Vestenického a dodávam, že pri rešpektovaní princípu “vox populi” by asi trebalo dať niekomu “po papuli”-čím skôr.
  mjr. Milan Faltin.

 7. Názor

  “Politici by měli respektovat „vox populi“ a trvat na tom, že migranti nejsou vítáni v tom počtu, v jakém přicházejí a chtějí se podílet na tom, co tu naši předci i my vybudovali”.
  Tak se vyjadruje generál v zálohe Hynek Blaško.
  Ostro hovorí i o pomeroch v českej armáde.
  Jeho názory sa velmi zhodujú s mojim názorom na uvedené otázky, preto si dovoľujem názory uverejniť a tiež preto, aby sme podobne ako u p. generála Vestenického poukázali že nie všetci generáli iba mlčia.

  ROZHOVOR

  Věříte stále v silu EU a NATO ?

  „To, co tady obě organizace v horkém létě předvedly, mě svádí na scestí nedůvěry v jejich akceschopnost.“

  Věříte, že by vystoupení z EU mohlo spoustu věcí vyřešit?

  „Nevěřím, že by vystoupení z EU něco vyřešilo.“

  Je Evropa schopna zvládnout tolik uprchlíků, kteří sem přišli a ještě nejspíš přijdou?

  „Politici nás přesvědčují, že ano. Z krátkodobého pohledu jim lze věřit, ale z dlouhodobého nikoliv. Stačí si jenom vzít obyčejnou kalkulačku a počty migrantů převést na peníze. Výsledná suma evokuje otázku, kde na to chtějí brát prostředky? Populace stárne; počty ekonomicky činných obyvatel, tedy těch, co platí daně, klesají. A najednou je tu vlna migrantů, kteří natahují ruku a chtějí mít lepší životní úroveň než doma, aniž by se jakkoli zasloužili o vybudování současné životní úrovně v zemi, kam přišli. Kdo je bude živit? Budou a jsou schopni pracovat, integrovat se?“

  Jak bychom se měli s tímto problémem v rámci Evropské unie popasovat?

  „Politici by měli respektovat „vox populi“ a trvat na tom, že migranti nejsou vítáni v tom počtu, v jakém přicházejí a chtějí se podílet na tom, co tu naši předci i my vybudovali. Jednoznačně odmítnout takzvané kvóty a trvat na „neprodyšnosti“ schengenské hranice, kterou mají zabezpečit státy, jež se na ní nacházejí. Dostávají na to snad málo prostředků?“

  Mezi uprchlíky je prý dost dětí. Uvádí to UNICEF. Co vy na to?

  „Mezi uprchlíky je dost dětí. Co to znamená? Tisíc nebo jedno procento z celkového počtu? Jaká je to veličina: dost?“

  Jak vnímáte dětské bojovníky v řadách Islámského státu (ISIS)?

  „Toto vnímám jako obrovský problém a jako potvrzení myšlenky, jak málo jim záleží na lidském životu. Kradou jim dětství! Co z těchto dětí bude, dožijí-li se dospělosti? Vraždící monstra.“

  Udělal jste někdy něco jako voják proti svému velícímu důstojníkovi?

  „Udělal. Když jsem ve funkci velitele roty chránil vojáka, přesněji dozorčího roty, proti podnapilému a řvoucímu nadřízenému. Málem mě to poslalo na Bory“.

  Jste s tím, jak se chová česká armáda za vedení herce Martina Stropnického, spokojen?

  „Vojáci se chovají v duchu požadavků doby. Horší je to nicméně s jejich řídícím „managementem“. Nedávno jsem byl na slavnostním předání funkce velitele hranické brigády v Přáslavicích. Ceremoniál byl ukázkou vyspělosti příslušníků brigády, ne tak vyspělosti představitelů generálního štábu a ministerstva obrany. Po ceremoniálu jsem se ptal odcházejícího velitele, zda byl pozván na některou z těchto institucí, aby mu byl vyhlášen personální rozkaz a aspoň pár slovy vyhodnoceno jeho působení v čele brigády. Nic takového se nekonalo. A já se ptám, kolik bojových brigád tato armáda má, a proč nikdo není schopen slézt z oblačných výšin a chovat se chvíli jako slušný člověk? Ono to není jen ocenění jednoho člověka, ale všech příslušníků brigády. Takže tímto dále pokračuje zavedená nekulturnost organizace, která staví kariéristy vyrostlé v salonech před ty, kteří prošli náročnou službou u vojsk“.

  Jste spokojený se svým životem generála v záloze?

  „Odešel jsem z armády po osmatřiceti letech služby ve věku pouhých sedmapadesáti let. Za svoji kariéru jsem prošel všemi velitelskými funkcemi počínaje velitelem čety a konče funkcí velitele Společných sil Armády České republiky (AČR). Jak jsem psal výše, nikdo nebyl schopen mi ani vyhlásit personální rozkaz, ani třeba říci, děkuji. Co taky jiného čekat od veleduchů vojenství Alexandra Vondry a Vlastimila Picka. Odešel jsem zhnusen poměry vládnoucími ve vyšších kruzích AČR, a přesto se zasmál nad tou ubohostí. Česko je bohatá země, když lidi jako jsem já, už nepotřebuje, ačkoliv do nich investovala ne nevýznamné finanční prostředky“.

  Generálové v době války rozhodují o životech lidí. Proč vy vojáci vlastně pořád chcete bojovat? Pořád chcete nové zbraně a tak dále. Co si to takhle rozdat v ringu, běhu či na kole?

  „Jeden klasik vojenství kdysi napsal: „válka je pokračováním politiky násilnými prostředky“. Tím je řečeno vše. Kdo žene národy do válek? Generálové? Ne! Dříve monarchové, dnes oligarchové a zdivočelí politici“.

  Jak by se dnes mělo chovat Česko, naše vlast?

  „Vystupovat suverénně s hrdostí na svou historii, jazyk a schopnosti“.

  Proč nemá spousta mladých Čechů chuť bránit svou zem?

  „Proč? Podívejte se na to, jak si tu dovolují celkem beztrestně dehonestovat prezidenta, hanobit státní symboly a tak dále. Někde ve výchovném procesu je něco špatně“.

  Co pro vás znamená láska k Česku?

  „Tady jsem vyrostl, tady je můj domov. Mám tohle údolíčko mezi dvěma kopci rád a jsem na něj hrdý. Nechť se někdo opováží mi na můj domov sáhnout“.

Pridaj komentár
*