Informácie a diskusia o histórii a aktuálnych otázkach vojenstva a bezpečnosti, sociálnych otázkach a činnosti neziskových organizácií

11. november 2015

—–MINISTERSTVO OBRANY Slovenskej republiky v súčinnosti s občianskym združením VOJENSKÝ VETERÁN BRATISLAVA zorganizovali dňa 11.11.2015 slávnostný akt spomienky na padlých v 1. svetovej vojne na cintoríne v Petržalke – Kopčanoch.
—–Za účasti predsedu Národnej rady Petra Pelegriniho, predstaviteľov Ozbrojených síl, diplomatických misií na Slovensku, odbojárov, ale aj novodobých vojenských veteránov a bratislavskej školskej mládeže, položili vence k centrálnemu krížu na cintoríne.

—–Pred 97 rokmi si ľudstvo vydýchlo a rozozneli sa zvony, ktoré zvestovali ukončenie prvej Veľkej vojny na bojiskách ktorej zomierali tisíce ľudí. Vojny, ktorá priniesla nesmiernu bolesť a utrpenie do nejednej rodiny. Na vojenskom cintoríne v Petržalke – Kopčanoch leží 331 mŕtvych vojakov trinástich národností (z toho viac ako tretina Čechov a Slovákov), ktorí zomreli v Posádkovej nemocnici Bratislava a divíznej nemocnici v Kopčanoch. Ich hroby sú pamätníkom pripomínajúcim tragické osudy jednotlivcov, ale aj celých národov.

—–Mladí muži plní života s túžbou po láske a milovaní svojimi blízkymi sa už domov nevrátili. Tak ako sa nevrátilo aj 70-tisíc Slovákov, vojakov z východného, západného, talianskeho a balkánskeho frontu.
—–Hroby na vojenskom cintoríne v Petržalke – Kopčanoch nám však pripomínajú i zlomové chvíle formovania našej štátnosti a svojbytnosti vznikajúcej na troskách rakúsko-uhorskej monarchie. Je preto namieste pripomenúť si, že na tejto pôde dnešnej Petržalky sa bojovalo ešte 9 mesiacov po ukončení Veľkej vojny, keď československí legionári oslobodili obce na pravom brehu Dunaja, ktoré sa stali súčasťou Bratislavy a Československej republiky.
—–
—–I v dnešnej dobe zomierajú naši vojaci v krajinách zmietaných vojnovými konfliktami. Plnia to, čo sa od nich očakáva. Dnes v Deň vojnových veteránov spomínajme preto na všetkých vojakov, ktorí padli vo všetkých vojnách.
—–Povinnosťou nás vojakov s epoletami či už bez nich, je niesť nielen vavrínové vence ale aj kríž pripomínajúci utrpenie a obete mužov a žien v uniformách. Pripomínať všetkým, že my vojaci sme prisahali svojej vlasti vernosť po celý svoj život i za cenu obetovania svojich životov. Vlasť sa k svojim verným vojakom živým či mŕtvym musí stavať s úctou, vďakou a rešpektom. Nielen vojaci boli a sú verní svojej vlasti, ale aj vlasť má byť verná svojim vojakom.
—–Veľký mravný imperatív preto v sebe nesie pozdrav československých legionárov “Vernosť za vernosť”.

 

Vojenský veterán Bratislava – predseda

 

Video zo spomienkového aktu nakrútil a spracoval hovorca o.z. VOJENSKÝ VETERÁN BRATISLAVA plk.v.v. Ing, Ivan KVAČKAJ.

 

Niekoľko spomienkových fotografií do archívu VVB.

 

HPIM3665 HPIM3669 HPIM3672 HPIM3674 HPIM3688 HPIM3690 HPIM3691 HPIM3693 HPIM3697 HPIM3701

 

2 Komentáre na Červené maky v Bratislave:

 • Osobne aj s kolegom som sa už po piaty raz zúčastnil spomienkového aktu na vojenskom cintoríne v Kopčanoch a môžem povedať svoj názor že tento akt má vzostupnú úroveň. Som starší dôchodca, zo zdravotných dôvodov som nebol vojak ale na akcie ktoré organizujú vojaci chodím pravidelne. Počuť vojenskú trúbku ako trúbi večierku, to je neopakovateľný zážitok, doporučujem každému.
  Páčil sa mi aj beh mládeže na počesť veteránov, rád som sa stretol s majstrom sveta v chôdzi p. Tóthom, z toho vyžarovala skromnosť a pokora, akú by sme mali mať všetcia najmä tí ktorí sme podobné víťazstvá nedosiahli.
  Rád som si pozrel aj pod článkom uvedené videá ako spomienku.ňĎakujem za zážitok.

 • Spolu s kolegyniami a kolegami JDS sme sa zúčastnili pietneho aktu a sme radi že sme boli medzi pozvanými.
  Okrem spomienky sme sa zúčastnili prehliadky bunkru kde nám pán Košírer velmi ochotne ukázal a vysvetlil fungovanie obrany v prípade nasadenia. Bohužiaľ vtedy nedošlo k tomu aby sme nemcom ukázali našu silu, politici vzdali možnosť obrany bez vzatia do úvahy názor ľudu, čo sa už viackráť opakuje nie iba v medzinárodných vzťahoch.
  Písateľ úvodného článku p. Ing. Bada sa nepochválil že pre nás účastníkov okrem ukážok a možnosti naživo si potriasť ruku s majstrom sveta v chôdzi p. Tóthom nás počastovali aj dobrým vojenským gulášom a teplým (horúcim) čajom, čo nám všetkým dôchodcom veľmi dobre padlo. Ďakujeme kuchárom a MO SR že na takúto pozornosť nepozabudli. Ďakujeme aj SZPB za poskytnutie vojenského autobusu pre náš dovoz a odvoz.
  Ubezpečujem za všetkých dôchodcov že prídeme aj na budúci rok, samozrejme za podmienky že sa dožijeme.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

:-)
 
:-)
:good:
 
:good:
:negative:
 
:negative:
:wacko:
 
:wacko:
:bye:
 
:bye:
:yes:
 
:yes:
;-)
 
;-)
:scratch:
 
:scratch:
:-(
 
:-(
:unsure:
 
:unsure:
more...
 

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.