Vyberte stranu

11. november 2015

—–MINISTERSTVO OBRANY Slovenskej republiky v súčinnosti s občianskym združením VOJENSKÝ VETERÁN BRATISLAVA zorganizovali dňa 11.11.2015 slávnostný akt spomienky na padlých v 1. svetovej vojne na cintoríne v Petržalke – Kopčanoch.
—–Za účasti predsedu Národnej rady Petra Pelegriniho, predstaviteľov Ozbrojených síl, diplomatických misií na Slovensku, odbojárov, ale aj novodobých vojenských veteránov a bratislavskej školskej mládeže, položili vence k centrálnemu krížu na cintoríne.

—–Pred 97 rokmi si ľudstvo vydýchlo a rozozneli sa zvony, ktoré zvestovali ukončenie prvej Veľkej vojny na bojiskách ktorej zomierali tisíce ľudí. Vojny, ktorá priniesla nesmiernu bolesť a utrpenie do nejednej rodiny. Na vojenskom cintoríne v Petržalke – Kopčanoch leží 331 mŕtvych vojakov trinástich národností (z toho viac ako tretina Čechov a Slovákov), ktorí zomreli v Posádkovej nemocnici Bratislava a divíznej nemocnici v Kopčanoch. Ich hroby sú pamätníkom pripomínajúcim tragické osudy jednotlivcov, ale aj celých národov.

—–Mladí muži plní života s túžbou po láske a milovaní svojimi blízkymi sa už domov nevrátili. Tak ako sa nevrátilo aj 70-tisíc Slovákov, vojakov z východného, západného, talianskeho a balkánskeho frontu.
—–Hroby na vojenskom cintoríne v Petržalke – Kopčanoch nám však pripomínajú i zlomové chvíle formovania našej štátnosti a svojbytnosti vznikajúcej na troskách rakúsko-uhorskej monarchie. Je preto namieste pripomenúť si, že na tejto pôde dnešnej Petržalky sa bojovalo ešte 9 mesiacov po ukončení Veľkej vojny, keď československí legionári oslobodili obce na pravom brehu Dunaja, ktoré sa stali súčasťou Bratislavy a Československej republiky.
—–
—–I v dnešnej dobe zomierajú naši vojaci v krajinách zmietaných vojnovými konfliktami. Plnia to, čo sa od nich očakáva. Dnes v Deň vojnových veteránov spomínajme preto na všetkých vojakov, ktorí padli vo všetkých vojnách.
—–Povinnosťou nás vojakov s epoletami či už bez nich, je niesť nielen vavrínové vence ale aj kríž pripomínajúci utrpenie a obete mužov a žien v uniformách. Pripomínať všetkým, že my vojaci sme prisahali svojej vlasti vernosť po celý svoj život i za cenu obetovania svojich životov. Vlasť sa k svojim verným vojakom živým či mŕtvym musí stavať s úctou, vďakou a rešpektom. Nielen vojaci boli a sú verní svojej vlasti, ale aj vlasť má byť verná svojim vojakom.
—–Veľký mravný imperatív preto v sebe nesie pozdrav československých legionárov “Vernosť za vernosť”.

 

Vojenský veterán Bratislava – predseda

 

Video zo spomienkového aktu nakrútil a spracoval hovorca o.z. VOJENSKÝ VETERÁN BRATISLAVA plk.v.v. Ing, Ivan KVAČKAJ.

 

Niekoľko spomienkových fotografií do archívu VVB.

 

HPIM3665 HPIM3669 HPIM3672 HPIM3674 HPIM3688 HPIM3690 HPIM3691 HPIM3693 HPIM3697 HPIM3701