—–Vytvorenie Sociálno-právnej komisie(SPK), bola reakcia na zásahy do sociálnych práv vyslúžilcov v roku 2012/2013 a vznikla z podnetu členov ZVSR v roku 2013 na septembrovej členskej schôdzi Klubu Bratislava. Do štruktúry ZVSR bola zahrnutá Uznesením 8. snemu ZVSR v novembri 2013. Jej činnosť bola po nástupe novozvoleného prezidenta, za podpory časti ÚR ZVSR, pacifikovaná a v rozpore z Uznesením 8.snemu premenovaná na Sociálno-zdravotnú komisiu (SZK). Napriek tomu SPK (SZK) aj po 2. zasadaní ÚR ZVSR pokračovala v intenciách cieľov prednesených predsedom SPK na 8. sneme.
—–Počas celého obdobia existencie SPK (SZK) sa jej činnosť rozvíjala prevažne na základe vlastnej iniciatívy bez systematickej podpory a spolupráce medzi ÚR ZVSR a SZK pri riešení aktuálnych problémov a hľadaní spoločných postupov, až nakoniec vymenovaním nového, odborne nepripraveného predsedu SZK, na jeseň 2014 jej činnosť úplne prestala.
—–SPK niečo stihla v prospech vyslúžilcov ozbrojených zložiek urobiť, väčšiu časť cieľov však nestihla splniť. Predovšetkým sa zatiaľ nepodarilo presadiť nášho zástupcu do poradných orgánov vlády a rezortov, čo nám obmedzuje prístup k informáciám súvisiacich s analýzami a legislatívnymi zámermi najmä v sociálnej oblasti, ďalej ani zastupovanie bývalým členom ÚR ZVSR v sociálnej komisii JDS neprinášalo očakávané efekty. Preto SZK poverila svojho vtedajšieho predsedu Dr. Juneka, aby na rokovaní s JDS presadil priame zastúpenie člena SZK v sociálnej komisii JDS, čo sa stretlo s okamžitým odporom prezidenta a viceprezidenta ZVSR a nedošlo ani k podpisu dohody. V súčasnosti neexistuje žiadna forma komunikácie prezídia ZVSR a SZK.
—–Nestihli sme riešiť problém starodôchodcov, bulharské konštanty, ale aj ďalšie diskriminačné opatrenia uvedené na webe www.zvazvojakov.sk ako aj na tomto www.bezpzlozky.eu pozri: https://www.bezpzlozky.eu/2014/12/diskriminacia-vysluhovych-dochodcov/).
Ako ďalej?
—–Nájsť východisko nie je až také ťažké ako by sa na prvý pohľad zdalo. Už prvá SPK bola koncipovaná svojim zložením z vojakov a policajtov v.v., i keď to bolo pod hlavičkou Klub Bratislava, ale zložená bola z odborníkov celého Slovenska.
Zloženie pôvodnej SPK:
Dr. Jaroslav JUNEK, (vojak v.v.)
Ing. Ľubomír DUBEŇ, (vojak v.v.);
Ing. Jozef KARNAS, (policajt v.v.)
JUDr. Marián ĎURINA, (vojak);
JUDr. František CIGÁNEK, (vojak);
RSDr. Milan KOLEN, (vojak);
Doc.PhDr. Emil JURKOVIČ, CSc (vojak)
Ing.Mgr. Julius KOVÁČ, (vojak)
Ing.Ján Michrina, (vojak)
Komisii pomáhalo radami mnoho dobrovoľných odborníkov z oblasti sociálneho práva – JUDr. Jozef Kotulič, Ing. Kereszteši, Milan Stanislav, … a ďalší vyslúžilci ozbrojených zložiek.
Nie je mojim cieľom analyzovať alebo hodnotiť, chcem iba poukázať nato, že o svoje práva v demokratickej spoločnosti sa musí každý občan starať a bojovať o ne.
Ako nato?
—–Hovorí sa že dvakrát do tej istej rieky nevstúpiš, u našich vyššie uvedených kolegov to pravdepodobne neplatí, sú to naslovovzatí bojovníci, ktorí sa len tak ľahko nevzdávajú.
V činnosti by mala SPK pokračovať, či už pod rovnakým názvom alebo iným, to nerozhoduje. Musí však mať podporu vyslúžilcov ozbrojených zložiek – vojakov, policajtov, zboru väzenskej justičnej stráže, colníkov, SIS, NBÚ, hasičov a horských záchranárov – združených, alebo aj individuálnych.
Ak ste viacerí prispievatelia rovnakého názoru, podporte tento návrh a napíšte v komentároch svoj názor.
Naši kolegovia Ľubo Dubeň a Milan Kolen toho času ozdravujú svoje starecké kĺby v Tatranských Zruboch, vyzvime ich aby nezaháľali a pripravili projekt, dali do činnosti SPK v najkratšom možnom čase.
Aby sme im uľahčili rozhodovanie, dávam im na vedomie že o.z. Vojenský veterán Bratislava ich bude podporovať, poskytne všestrannú pomoc a ako aj komunikačný priestor na tomto webe.
Postupne, za podpory členov/nečlenov, doriešime aj finančné zabezpečenie výdajov SPK.
o.z. Vojenský veterán Bratislava
predseda Ing. Pavol Bada
PS: aby sa kolegom ľahšie tvorilo, prikladám návrh mandátu SPK : Mandát SPK
—————
Dôležitý VÝSTUP Z DISKUSIE:
Podľa môjho názoru účet Advokát je vytvorený na základe dobrovoľnej verejnej zbierky vyslúžilcov ozbrojených síl a bezpečnostných zborov ako i sympatizantov a na presne určený účel t.j. náklady spojené so súdnym sporom vo veci nevalorizácie.
Žiadna iná zmena ani nie je možná z právneho hľadiska. Súdny spor Dubeň (oficálne poverený ZV SR) verzus VÚZS (MO SR), NR SR a MV SR prebieha . V auguste 2015 Krajský súd Bratislava vyhovel odvolaniu menovaného voči zamietavému rozsudku Okresného súdu Bratislava I a vrátil vec opäť OS BA I na nové rozhodnutie.
Takže keď to zosumarizujem:
Súdny spor vo veci nevalorizácie prebieha, je financovaný z vyzbieraných peňazí na účte Advokát a žiadna oficiálna zmena v použití týchto prostriedkov nie je a ani nemôže byť z právneho hľadiska.
.
Oprava – v štvrtom riadku od konca “ináč, ako cez Výbor NR SR pre Sociálne veci a Rodiny”.Správne má byť ináč ako cez Branno-bezpečnostný výbor.Prílepkom by Návrh bol až by šiel cez (MPSVaR) Výbor NR SR pre Sociálne veci a Rodiny.Ospravedlňujem sa, písal som bez konceptu-prípravy.Ďakujem.
S dovolením ešte môj názor k dátumu 19.8.2016 a “Návrhu doplnenia zákona č.461/2003 Z.z”., dokedy musí byť tento návrh predložený do NR SR.Až už teda nebude predložený návrh Zákona 328/2002 Z.z. do parlamentu na Branno-bezpečnostný výbor NR SR a otvorenie zákona 328-ky, najskôr pôjde o valorizáciu starobných dôchodkov, od ktorých sa odvíjajú výsluhové dôchodky a tým pádom ostane nezmenený § 68 ods.3 a tiež ods.16 — ináč povedané, valorizácia výsluhových dôchodkov sa nepresunie k 1. januáru príslušného roka (r. 2017).Ods. 16 je o zjednotení s civilnou valorizáciou, ale nie je s civilnou valorizáciou zjednotený v dátumoch — 1. júl príslušného roka 2017, 2018…..takto to ostáva naďalej, kdež to prechodné ustanovenie paragrafu §-fu 143 ah rieši aj tieto dátumy.
Neviem, či niekto vie ešte o inej možnosti, (asi to záleží aj na “politickej vôli”) zapracovania prechodného ustanovenia paragrafu §-fu 143 ah tak, aby bol účinný ako sa v ňom píše, ináč, ako cez Výbor NR SR pre Sociálne veci a Rodiny.Bol by to prílepok, ako bol prílepkom aj diskriminačný valorizačný mechanizmus v roku 2012 ods. 3 §-fu 68, len teraz by išlo prílepkom v podstate o nápravu terajšieho stavu valorizácie.Možno by to bolo porušenie Rokovacieho poriadku NR SR – možno nebolo.Neviem.Je to iba môj názor, k možnej náprave diskriminačného valorizačného mechanizmu.Určite sú aj iné názory, resp.možnosti nápravy.
“Návrh doplnenia zákona č.461/2003 Z.z. musí byť predložený do NR SR najneskôr do 19. 8. 2016″…..z príspevku JUDr. Hristo Gluškova k valorizácií VD/SD.Ešte raz prajem všetkým pekný deň.
Oprava: 0, 2733333 eura, t.j. približne 27 centov.Ďakujem, až neskôr som zbadal omyl.
Až sa nebude otvárať 328-ka cez Branno-Bezpečnostný výbor NR SR..tak ostáva už len tá časť z vyjadrenia JUDr. Hristo Gluškova:
JUDr. Hristo Gluškov, predseda SZK APVV, 04001 03 august 2016 04:53…..vybral som z príspevku.
“Ostáva nám teda ešte možnosť pred rokovaním NR SR (september) osloviť poslancov a najmä Výbor NR SR pre sociálne veci s návrhmi napr. na určenie vyššej minimálnej hranice valorizácie ako 2 % (navrhovali sme 11,2 euro čo je v prepočte asi 2,7 % a na úrovní roku 2013), ale napr. aj predĺženie platnosti navrhnutého mechanizmu valorizácie, pre zvyšovanie dôchodkov na rok 2017 na dlhšie časové obdobie resp. aj bez časového obmedzenia a aj s tým, aby obsahoval aj mechanizmus, ktorým by sa za priaznivej ekonomickej situácie, zvyšovala aj hranica minimálnej valorizácie dôchodkov.
Z medzirezortného pripomienkového konania zverejneného na web http: — http://www.slov-lex.sk/domov — (iba 31 subjektov a z toho polovica bez pripomienok) a najmä zo zásadnej pripomienky Ministerstva financií SR na základe ktorej „ nie je možné zo strany Ministerstva financií SR v súčasnosti súhlasiť s takto predloženou novelou zákona“ (z návrhu vyplýva výrazný negatívny vplyv na rozpočet verejnej správy) sa dá predpokladať, že budú „snahy“ navrhovanú minimálnu hranicu (2 %) ešte znížiť a určite riešiť valorizáciu iba pre rok 2017 nakoľko v prípade rozšírenia by sa to legislatívne nestihlo. Návrh doplnenia zákona č.461/2003 Z.z. musí byť predložený do NR SR najneskôr do 19. 8. 2016″.
Ostáva už najskôr iba možnosť oslovenia poslancov NR SR…..len, dokiaľ by sa nejednalo o “prílepok”, tak už asi nepôjde o §143 ah, ale pôjde o valorizáciu starobných dôchodkov, od ktorých sa odvíjajú výsluhové dôchodky a tým pádom §68 ods.3 ostane nezmenený a tiež ods.16 – ináč povedané, valorizácia výsluhových dôchodkov sa nepresunie k 1. januáru príslušného roka (2017).Ods. 16 je o zjednotení s civilnou valorizáciou, ale nie v dátumoch – 1. júl príslušného roka 2017, 2018…..takto ostáva naďalej, kdež to prechodné ustanovenie §-fu 143 ah riešilo aj tieto dátumy..len, tohtoročná najnižšia valorizácia výsluhových dôchodkov bola 6 centov, budúcoročná (2017) ..8,20 deleno 30 krát 1 rovná sa 0, 2733333 centov = žiadna výhra..