Informácie a diskusia o histórii a aktuálnych otázkach vojenstva a bezpečnosti, sociálnych otázkach a činnosti neziskových organizácií

 

Aj „láska k blížnemu“ má mať svoje hranice

.

……Už len pár krátkych chvíľ nás delí od najkrajších a najžiadanejších sviatkov v roku. Áno, vianočné chvíle robia zázraky. Dokonca až také, že ľudia mnohokrát podpíšu hoci čo, a potom sa nestačia čudovať, ak im hrozí exekútor.
…….Opíšem jeden skutočný príbeh.
…….Na dedine býva rodina, ktorú každý pozná. On pracuje na miestnom poľnohospodárskom družstve, ona v poisťovníctve a finančníctve a synovia sú tiež zabezpečení. Pred domom im parkujú dve staršie autá. A tak sa dedinčania nedivili, keď ona chodila po dedine a dávala ľuďom podpisovať rôzne finančné zmluvy. Raz to bola tzv. výhodná pôžička od Providentu, inokedy to bola zmluva o zábezpeke inej pôžičky a podobne. Všetko bolo v poriadku do určitej doby. Potom nastal zlom. Ľudí začali navštevovať, im neznáme osoby, ktoré zastupovali príslušnú finančnú firmu, aby od veriteľov či tzv. ručiteľov vymáhali dĺžne čiastky.
…….Postupne vyšlo najavo, že príslušná žena, ktorá býva v dedine, kde ju každý pozná a každý jej veril, je v skutočnosti podvodníčka. Totiž, keď už raz robila s peniazmi, prečo by to nejako nevyužila aj vo svoj prospech. A tak si vo finančnej nebankovej firme, ktorá poskytuje peniaze veľmi rýchlo a bez zbytočného papierovania a možno aj pri minimálnej kontrole svojich pracovníkov, niekoľkokrát sama pre seba požičala značnú sumu. Za ručiteľov si ako inak, vybrala miestnych ľudí, ktorí ju všetci dobre poznali. Všetko by bolo ako sa hovorí o. k., keby dotyčná žena bola svoje dlžoby splácala sama ale nie, ona to nechala na tzv. ručiteľov. A tí sa nestačili diviť. Okrem skutočných zmlúv o zábezpeke, ktoré jej v dobrej viere podpísalo pár spoluobčanov, na ďalších zmluvách už táto osoba, ich podpisy bez mihnutia oka falšovala.
…….A aká bola ich reakcia. Miesto toho, aby okamžite, ako zistili tento podvod, písomne informovali o sfalšovaných podpisoch príslušnú nebankovku a políciu – znova jej naleteli, lebo ich so slzami v očiach prosila, že teraz síce nemá peniaze veď stratila prácu, ale keď ich bude mať, hneď im ich peniaze vráti. Dobré duše jej teda zasa uverili a teraz platia. Platia istinu, platia úroky, platia penále z omeškania, hoci zmluvy nepodpisovali, čiže platia za niečo, o čom ani len netušili.
…….A to všetko iba preto, že hoci sami žijú väčšinou z dôchodkov – majú dobrú dušu a sú bezhranične dôverčiví a naivní. Veď aby nie, keď v očiach dedinčanov bola spomínaná žena vždy slušná, všetci ju poznajú, k ľuďom je láskavá, atď., prečo by jej potom nemali veriť? Prečo? Čo k tomu dodať?
…….Láska k blížnemu je potrebná! To mi dá za pravdu asi väčšina z čitateľov. No, ale len vtedy, ak ide o blížneho, o ktorom máme dosť referencii. Na základe nich by si potom každý z nás mal jasne definovať aj to, čo je schopný v rámci lásky k blížnemu obetovať. Niekto si môže dovoliť „iba“ slová súcitu, povzbudenia, či pochopenia, lebo sám trpí akútnym nedostatkom hmotných vecí. Iní sa už môžu podeliť aj s niekoľkými mincami centov či eúr, ale sú aj takí, čo svoju lásku k blížnemu dokážu úprimne oceniť aj na niekoľko papierových eúr. No ak už raz niekomu niečo dáme z lásky blížnemu, nemali by sme to neskôr ľutovať a pýtať späť.
…….Podpisovať zmluvy, vyššie spomenutého charakteru, len preto, že ma o to s úsmevom na tvári niekto požiada a hoci ten niekto je milý a každý ho dobre pozná – je hlúposť, ktorá nemá nič spoločné s láskou k blížnemu. Tu už totiž vôbec nejde o lásku k blížnemu, ale o tvrdý obchodnícky vzťah! Dal! Má dať! A toto sa bez zmluvy u notára nezaobíde!
…….Takže, najmä teraz, keď všade dookola doslova „zúri“ vianočná klíma, nezabúdajme, že láska k blížnemu má iný význam pre normálnych ľudí, a úplne iný pre podvodníkov, ktorých je žiaľ z roka na rok viac a viac.

Aj napriek tomu, či práve preto, prijmite prosím tento vinš.

.
……. „Šťastné, príjemné, pokojné a milostiplné vianočné sviatky, ale najmä pokoj a rozvahu všetkým ľuďom dobrej vôle praje doko“.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

8 Komentárov na Predvianočné zamyslenie pre SD:

 • http://ekonomika.sme.sk/c/20281639/v-obchodoch-su-uz-vianoce-operatori-zakaznikov-zatial-setria.html
  Deň: 21. sep 2016 o 17:40 Autor: MARTINA RAÁBOVÁ
  “Posúvanie termínu na vyloženie prvého vianočného tovaru sa posúva nielen na Slovensku, ale aj v celej Európe”.
  “BRATISLAVA. Začína sa to nenápadne jedným regálom čokoládových figúrok. Neskôr pribudnú k čokoládovým mikulášom perníky či baliace papiere s vianočným motívom, až sa napokon vianočná výzdoba potichu rozšíri do celej predajne alebo dokonca mimo nej na parkoviská”.
  PROTI tomu OBRÁTENÁ TVÁR kapitalizmu a konzumnej spoločnosti:
  Keďže po včerajšom zasadnutí Vlády Slovenskej republiky som nenašiel ani v mienko-tvorných médiách, ani meinstrimových-internetových denníkoch (možno som zle hľadal-pozrel) informácie ohľadom EXEKÚCII -- budem parafrázovať.Najskôr to “nie je nosná téma pre denníky -- obyvateľstvo?”: Vo večerných TV novinách myslím TV-JOJ odznel krátky šot, kde sa k téme exekúcii vyjadrovala pani Ministerka spravodlivosti SR pani Lucia Žitňanská, kde konštatovala, že v rámci Slovenskej republiky je evidovaných približne 3 600 000 -- slovom tri milióny šeststo tisíc exekučných prípadov.Vláda SR schválila zlepšené podmienky pre exekuované prípady a sťažila podmienky pre exekútorov.
  Na zamyslenie sa:
  Evidovaných exekučných prípadov: -3 600 000,-
  Počet obyvateľov SR: ………………..-5 400 000,-…………….viac ako každý druhý obyvateľ, firma, mesto .. a pod. má problém.
  Kam sme to v SR došli..a kam smerujeme, až to takto pôjde ďalej…

 • Užitočné (aj predchádzajúce príspevky sú) -- k titulu úvodného článku: “AJ LÁSKA K BLÍŽNEMU MÁ MAŤ SVOJE HRANICE.”
  .
  http://domov.sme.sk/c/20157372/exekutor-moze-siahnut-na-dedicstvo-no-nie-na-vsetky-veci.html?ref=trz
  Deň: 7. máj 2016 o 0:10 Autor: PETER KOVÁČ Zdroj: //domov.sme.sk/c/
  -- Exekútor môže siahnuť na dedičstvo, no nie na všetky veci
  -- Fiktívna zmena trvalého bydliska či neprevzatia oznámenia na pošte exekúciu nezastaví
  -- Ako sa postupuje pri osobnom bankrote
  -- Viac v linku..

 • http://ekonomika.sme.sk/c/20145565/dlhy-si-pockaju-aj-na-dochodcov-tolkoto-im-mozu-strhnut-z-penzie.html
  Deň: 22. apr. 2016 o 20:46 Autor: JANA TREBULOVÁ, Zdroj: //ekonomika.sme.sk/
  Dlhy si počkajú aj na dôchodcov, toľkoto im môžu strhnúť z penzie.
  Množstvo dlhov a exekúcií vzniká vtedy, keď dôchodca nevie odolať ponuke nebankovej spoločnosti a požičia si peniaze.
  -- V pasci sú tisícky ľudí
  -- Nie je dlh ako dlh
  -- Pozor na výnimky
  -- Čo starček nesplatí, môže zostať na jeho dedičov
  -- Ako dlho sa z dôchodku vykonávajú exekučné zrážky?
  -- Je výška zrážky po celý čas rovnaká?
  .
  Užitočný článok..viac v linku.

 • Užitočné.
  http://www.cas.sk/clanok/369540/velka-nebankovka-opusta-slovensky-trh-co-bude-s-vasou-pozickou
  včera, 16:15 | Správy | Servis | Peniaze, Zdroj: Nový čas.
  Požičali ste si peniaze v Providente?Novela zákona o spotrebiteľských úveroch je účinná iba od 23. decembra a niektoré pôžičkové a splátkové spoločnosti na Slovensku už opúšťajú trh. Provident Financial, jedna z najväčších, neposkytuje nové úvery a rozpúšťa sieť obchodných zástupcov. Pre terajších klientov spoločnosti to nič neznamená, ÚVERY MUSIA SPLÁCAŤ.
  Britská pôžičková spoločnosť odchádza zo slovenského trhu.„Provident bude naďalej poskytovať servis svojim súčasným zákazníkom a bude vyberať splátky úverov na základe zmluvných záväzkov,“ znie stanovisko . Viac v linku.

 • Miro Palfi napísal: 11. februára 2016 v 8:36
  Miro presne : HODY
  http://aktualne.atlas.sk/ekonomika/financie/exekutori-maju-500-percentne-hody-posledne-roky-im-dari-najviac-za-cele-storocie.html Deň: dnes, Čas: 06:00, Zdroj: //aktualne.atlas.sk/
  Tak takto sa :
  -- hyenizoval zákon.
  -- zákonodárna, výkonná moci. Na konci amorálneho reťazca sú exekútori.

 • http://www.aktuality.sk/clanok/317420/psychiater-peter-huncik-priznat-si-korupciu-je-velmi-tazke-vacsina-zije-v-sebaklame/
  dnes, 00:00, //aktuality.sk/
  myslím, že neukázal na nikoho prstom, len nejako podobne sa najskôr veci majú..viac v linku.

 • http://aktualne.atlas.sk/ekonomika/financie/exekutori-maju-500-percentne-hody-posledne-roky-im-dari-najviac-za-cele-storocie.html
  Deň: dnes, Čas: 06:00, Zdroj: //aktualne.atlas.sk/
  Exekútori majú 500-percentné hody. Posledné roky sa im darí najviac za celé storočie
  BRATISLAVA – Za 15 rokov vzrástol počet vykonaných exekúcií až o 500 percent. Je ich čoraz viac. Kým pred začiatkom milénia sa počet len rozbiehal, stihol narásť do závratných výšin.Posledné tri roky (2013 – 2015) prekonali v počte exekúcií celé súčasné storočie. Ako uvádza Štatistická ročenka Ministerstva spravodlivosti, išlo o poriadny nárast exekúcií vybavených súdnymi exekútormi. Vymáhači chodia za ľuďmi častejšie -- a to i napriek tomu, že sa ekonomike darí, platy rastú a od politikov pršia rôzne balíčky.Kým v roku 1999 sme za rok mali 45-tisíc návštev vymáhačov dlhov, v roku 2013 sa počet vyšplhal nad 300-tisíc a v blízkych hodnotách sa držal aj ďalšie roky.O vymáhaní si spravila prieskum aj spoločnosť Intrum Justitia, ktorá sa nesplateným pohľadávkam venuje po celej Európe. Zamerala sa aj na Slovensko.
  „Výsledky ukazujú, že podstatná časť všetkých domácností má problémy, a mnohé boli nútené si požičať, aby vôbec mohli platiť bežné pravidelné účty,“ uviedol Martin Musil z Intrum Justitia Slovakia.Slováci síce veria, že je dôležité platiť účty včas (myslí si to 93 percent), ale každý piaty Slovák s platením mešká.
  Dlhy máme radi
  Ochota požičiavať si je jednoducho vyššia. Len od roku 2010 narástol objem pôžičiek na hlavu o 50 percent. Kým pred piatimi rokmi sme si priemerne požičali 557 eur ročne, v roku 2015 až 830.Ako uvádza prepočet VÚB banky naše dlhy tvoria 55 percent disponibilného príjmu – teda vyše polovicu toho, čo donesieme domov po zaplatení odvodov.Banky však čoraz častejšie a lacnejšie požičiavajú. Motivuje ich k tomu nielen politika nízkych úrokových sadzieb, ale aj tlak konkurencie na trhu. Ako vyplynulo z prieskumu tímu webu FinančnýKompas.sk, banky majú svoje praktiky. O rôznych spôsoboch manipulácie s klientmi, ktoré uviedol Finančný Kompas sme už informovali tu.Okrem bánk si však na ľudí brúsia zuby aj nebankovky. Práve minuloročné leto sa niektorí politici ozývali v boji proti údajne úžerníckym nebankovkám. Ich argumentom okrem iného bol, že štát dostatočne nechráni ľudí a v mene Slovenskej republiky vynáša exekučné rozsudky .Nielen nebankovky, ale aj banky využívajú aj nevedomosť Slovákov. Ako im nenaletieť?Štát na ochranu ľudí používa zákon, ktorý núti nebankovky sa registrovať. Tie musia prejsť prevereniami Národnej banky Slovenska, aby vôbec dostali licenciu poskytovať úvery. Zákon však začal platiť len minulý rok. Dovtedy stihol počet vykonaných exekúcií narásť.
  Ako sa vyhnúť exekútorovi?
  Intrum Justitia ponúka zopár jednoduchých rád, aby do vášho života nemusel prísť exekútor.
  „Z našich vlastných údajov taktiež vyplýva, že ak máte problémy splácať dlh zvyšuje sa pravdepodobnosť, že sa neskôr stanete dlžníkom,“ radí Musil.Aká je prevencia proti exekútorovi?
  1/Robte si zoznam mesačných výdavkov
  2/Pred kúpou si premyslite, či naozaj vec potrebujete
  3/Odkladajte si na budúce účty – daň z príjmu, poistenie vozidla
  4/Nepodpisuje zmluvu skôr, než si prečítate a pochopíte podmienky
  5/Čítajte aj to, čo je „malými písmenami“
  6/Ak nemôžete zaplatiť včas, informujte o tom ľudí, ktorým dlžite – môžete dosiahnuť splácanie po splátkach alebo získať čas navyše
  7/Ak nezaplatíte čiastku z dlhu, môže vás kontaktovať vymáhač. Informujte o vašej situácii, aby ste obmedzili potenciálne škody a náklady a pokúsili sa nájsť riešenie
  8/Udržiavajte aktívnu komunikáciu, vynaložte úsilie na dosiahnutie riešenia
  9/Ak nemôžete dodržať plán splátok, kontaktujte serióznu inkasnú agentúru
  10/Nevyhýbajte sa finančným problémom, nechajte si poradiť a pracujte na tom, aby ste svoju ekonomickú situáciu dostali pod kontrolu
  .
  Téma: Aj „láska k blížnemu“ má mať svoje hranice -- je aktuálna po celý rok.Najmä až sa týka pôžičiek, nebankoviek, či exekútorov.V článku už nepíšu jedenástu radu, ale znela by asi takto..až už by malo dôjsť k neoprávnenej exekúcii, čo ako je aj v médiách zverejňované, k omylom dochádza, tak ako 11 bod ako ochranu pred exekútorom by sme nemali opomenúť podanie čo najrýchlejšej námietky na súde.Bez tejto okamžitej námietky na súde proti exekúcii, exekuovaný občan ťahá v drvivej väčšine prípadov za kratší koniec.
  Možno tiež jedna z dobrých tém pre pani JUDr. Moniku Jankovská štátnou tajomníčkou Ministerstva spravodlivosti SR ohľadom avizovanej besedy, ktorá sa bude konať dňa 23.2.2016 o 15 hod. bude v kine Strojár v Martine..najmä až má pani Jankovská na starosti mimo iné aj boj proti nebankovkám, ich úžerníckym praktikám..tam exekútori na takúto agendu priamo nadväzujú.Nie je potrebné si navrávať, ale dôchodcovia patria v spoločnosti medzi najzraniteľnejšie skupiny obyvateľstva.

 • Môžeme prijať ” lásku k blížnemu, sláviť sviatky pokoja ” na pár dni. Tak, či tak budeme hodnotiť rok 2015 a mať predsavzatia na rok 2016. Potom opäť vstúpime do reálneho sveta.
  Aký bol rok 2015 ?
  Lož a klamstvo rástlo .
  Bohatí bohatli, chudobní chudobneli, regionálne rozdiely sa zväčšili.
  Svetské i náboženské ” zvlčilo “.
  Média, odbory, tretí sektor sú ešte väčším vazalom.
  EU vymyslela ďalšie absurdity.
  Občan sa stal ešte väčšou bábkou. Volebnou bol a je , tam sa nezmenilo nič. Zmenilo sa k horšiemu, že ” iným ako oficiálnym názorom” sa už nezaoberá nik. Mimo formálnych odpovedí, “lebo”, resp. “nie je v kompetencii” . Občan s podnetom je nikto, či extrémista. Skôr objektom ” pozornosti “, ako riešenie podnetu.
  Vianoce na tom nezmenia nič. “Vianoce” môžeme mať každý deň v roku.
  V roku 2015 som ” zažil pekné dary “, ale celkovo racionálne a emotívne : len arogantné, hlúpe, nemorálne a nemravné správanie mocných v pyramíde od vykladačov bohov, po bežného človeka.
  A rok 2016 nenasvedčuje, že sa degenerácia hodnôt , morálky, práva zmenila.
  Východisko je : občiansky postoj a občianske správanie, hájenie svojich práv. Niekde medzi “Harman -- Dobrovodského syndrómom”.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

:-)
 
:-)
:good:
 
:good:
:negative:
 
:negative:
:wacko:
 
:wacko:
:bye:
 
:bye:
:yes:
 
:yes:
;-)
 
;-)
:scratch:
 
:scratch:
:-(
 
:-(
:unsure:
 
:unsure:
more...
 

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.