Informácie a diskusia o histórii a aktuálnych otázkach vojenstva a bezpečnosti, sociálnych otázkach a činnosti neziskových organizácií

 

—–Náčelník Generálneho štábu OS SR generál Milan Maxim prijal 2.12.2015 delegáciu o.z. VOJENSKÝ VETERÁN BRATISLAVA – plk.v.v. Jaroslava Juneka, plk.v.v.Milana Sobeka a plk.v.v.Ivana Kvačkaja.

—– Účelom pracovného stretnutia bolo informovať náčelníka GŠ gen. Maxima o histórii, súčasnosti, ale hlavne budúcnosti novovzniknutého občianskeho združenia, ktoré má v súčasnosti členov nielen z Bratislavy a blízkeho okolia, ale už aj z ostatných častí Slovenska.

—–ČČlenovia delegácie zablahoželali gen. Maximovi k menovaniu do najvyššej generálskej hodnosti v OS SR, v úvodnej časti diskusie odovzdali návrh dohody o spolupráci občianského združenia s MO SR a OS SR. Plk. v.v. Jaroslav Junek vysoko hodnotil doterajšiu spoluprácu a vyjadril presvedčenie, že po dnešnom stretnutí sa táto ešte viac zintenzívni. Súčasne gen. Maxima pozval v mene predsedu o.z. VOJENSKÝ VETERÁN BRATISLAVA plk. v.v.Pavla Badu na 3. Valné zhromaždenie ktoré bude v prvom štvrťroku 2016.

—–NNáčelník GŠ generál Maxim prijal našu ponuku na spoluprácu a oboznámil nás čím v súčasnosti žijú OS SR a v akej situácii sa nachádzajú aj vzhľadom na súčasnú medzinárodnú situáciu. Vyzdvihol naše zámery a aktivity a keď bude môcť, veľmi rád pomôže a v prípade potreby sa aj osobne zúčastní na aktivitách nášho združenia. Poukázal na skúsenosti, ktoré získal ako vojenský pridelenec v Českej republike, ktoré by sa dali aplikovať aj v našej spoločnej práci, i keď v otázkach vojenskej histórie a činnosti vojenských veteránov sú v Českej republike ďalej ako my na Slovensku.

……“Našou snahou je otvoriť diskusiu o statuse vojenského veterána” mimo iného uviedol plk.v.v Junek. Generál Maxim reagoval, že toto úsilie občianskeho združenia sa stretne s jeho podporou. Členov delegácie združenia ubezpečil aj v tom, že našich zástupcov pozve začiatkom budúceho roka na stretnutie NGŠ so združeniami, klubmi a zväzmi, kde by sa malo diskutovať  ako ďalej a čo všetko môžeme spoločne urobiť pre ďalšiu propagáciu OS SR ako aj veteránov a vojenských dôchodcov na verejnosti.  V tejto súvislosti sme sa s p.gen.Maximom zhodli na tom, že by bolo správne vrátiť sa k vojenským prísahám na verejnosti, ako tomu bolo v minulosti. ” Samozrejme, že teraz je tých vojakov menej, ale malo by to celospoločenský význam,” podotkol generál Maxim a plk.v.v.Junek navrhol, že by sa takéto akcie mohli konať pri pamätníkoch v jednotlivých vojenských posádkach.

……Plk.v.v. Milan Sobek poukázal na našu spoluprácu s klubmi veteránov v zahraničí, napr. so Svazem vojáků z povolání Armády České republiky – Klub vojenských důchodců při Univerzitě obrany Brno.  Plk.v.v. Junek doplnil, že by sa mala viac rozvíjať aj spolupráca s podobnými klubmi a združeniami vo Viedni a v Budapešti, ako tomu bolo v minulosti v iných oblastiach.

……Pracovné stretnutie bolo veľmi otvorené a konštruktívne. Veríme, že náš optimizmus sa prenesie aj do praktickej činnosti v budúcnosti.

……Na záver sme náčelníkovi GŠ p. generálovi Maximovi poďakovali za prijatie a odovzdali sme mu symboly nášho združenia – odznak, vlajočku a video DVD z 11.11.2015 / Červené maky v Petržalke Kopčany ako spomienku na uctenie si pamiatky padlých vojakov/.
……Obidve strany stretnutia vidia základ spolupráce v otvorenej, pravidelnej komunikácii a vzájomnej transparentnej informovanosti.

Text a foto: plk.v.v.Ing. Ivan Kvačkaj – hovorca o.z. VOJENSKÝ VETERÁN BRATISLAVA

IMG_4850

 

8 Komentárov na Prijatie náčelníkom GŠ OS SR:

 • V istom zmysle reakcia diskutérov na vyššie uvedený článok je príjemným prekvapením, je vidieť že téma statusu vojenský veterán (ako aj oceňovanie vyslúžilcov) je stále aktuálna, ktorá v rokoch minulých nebola doriešená, zodpovedaná.
  Vyššie uvedený článok nemal byť katalyzátorom, stimulátorom ďalšieho vývoja alebo organizátorom diskusie o statuse vojenského veterána. Zavesili sme tento článok iba ako informáciu že Vojenský veterán Bratislava nadväzuje kontakty, že máme záujem transparentne sa etablovať.
  Pri stretnutí s náčelníkom GŠ sme ponúkli že sa budeme spolupodieľať na vypracovaní statusu VOJENSKÝ VETERÁN a zisťovali či MO alebo GŠ (teda OSSR) budú mať záujem a budú prípadne túto záležitosť podporovať. U náčelníka GŠ sme sa stretli s pochopením, to je zatiaľ všetko. MO SR má dokonca aj svoj orgán, ktorého kapacity by sa mali využiť: Oddelenie starostlivosti o vojnových veteránov a vojenských dôchodcov s ktorým budeme mať záujem veci rozpohybovať, samozrejme bude prínosom ak sa do tvorby zapojí čo najväčší počet zainteresovaných slúžiacich aj vyslúžilcov – individuálne alebo v kluboch.
  VVB má svoje Stanovy, sme si vedomí že sa musíme dostať do povedomia nie iba VD ale aj vojakov a ich nadriadených orgánov objasňovaním nášho smerovania.
  T.č. dotvárame programové zameranie VVB, ktoré sa bude dotýkať sociálnej a iných oblastí, ktoré sú v popredí záujmu veteránov. Program bude predstavený profesionálnym vojakom aj vojenskej dôchodcovskej verejnosti, len prosíme o trochu trpezlivosti.
  Ďakujeme kolegom ktorí rozbehli diskusiu /p. Jozef Kotulič, p. Roman (škoda že chýba priezvisko), p. Milan Sobek (vysvetľujúci odznak), p. Miro Pálfi, p. Tomáš Kríž/, nepokračovali a nepodporili sme ďalšiu diskusiu, nakoľko by sme predbiehali nami pripravený postup.
  Na záver iba ubezpečenie že vaše príspevky nezapadnú prachom.

 • Ďakujem pánovi Mirovi Palfimu za podporu. Ale skutočne je to tak a skôr každý kto slúžil v téj hektickej dobe po prevrate v 1989 by si zaslúžil zlatú plaketu.Padol socialuzmus ,padla federacia,vznikla nova republika..zakony sa menili ako komu vyhovovali,služilo sa v strachu a neistote ,transformacia na profes.armádu ,.reorganizačné zmeny,nik nevedel čo bude za mesiac a či vôbec odslúži požadovaný počet rokov….nič v zlom ,ale kto to nezažil nemôže hodnotiť…kto má a kto nemá byť vojenský veterán…..A je to viac menej urážka pre tych ,ktorí zo spomenutých dôvodov nemohli doslužiť 20 a viac rokov.

 • Tomáš Kríž napísal: 3. decembra 2015 o 17:54
  Som z iného silového rezortu, ale súhlasím.Prelom roku 1989 sa tiež nikoho nepýtal, pri vstupe do “demokracie.”Bola to niekedy “lotéria”.Buď služba pokračovala, alebo nie.Niektorí sme mali šťastie, iní menej.Ktorí sme v tých časoch slúžili, poprípade pokračovali ďalej v službe nezabúdame.Čo to som naznačil o generačných rozdieloch 26. novembra 2015 o 11:34 v rubrike “Ako podporiť tento web”, v prvých 10-tich riadkoch, ale nechcem to širšie rozpisovať.Každý za seba vieme..preto ešte raz súhlas s príspevkom.

 • Všetko sa to pekne číta,ale znovu diskriminujeme teraz vlastných ľudí. Nezabudajme ,že sú tu tisicky VD ,ktorí vzorne plnili svoje služobné povinosti a slúžili štatu,ale pre zdravotnú nespôsobilosť alebo z reorganizačných dôvodov museli opustiť uniformu.Boli to menej kvalitní veteráni? Len preto že nemohli odslužiť 20 rokov. Mam taky picit ,že panuje taký mýtus ,že VC sú najlepší tí ktorí slúžili viac menej za socializmu a porevolučne zmeny sa ich viac menej ani nedotkli pretože boli za vodou. Nikomu neprajem tie stresy po novembry 1989 kef ste mali odslužené dva roky ,zákony sa prijmali horucou ihlou ,ake to bolo pre služiacich stresujuce…Nato sa zabuda…

 • @Milan Sobek napísal: 3. december 2015 v 14:16

  Dobry den pan Sobek,

  ja som reagoval na prispevok pana Kotulica -- “Jozef Kotulič napísal: 3. december 2015 v 10:55”, ktory som pochopil tak, ze navrhuje rokovat aj o nejakej institucionalizovanej forme ocenenia (“Vojenský veterán”) na urovni OS SR/MO SR, t. j. nieco co by udelovalo prave len MO SR, alebo GS. Len tolko k mojmu komentaru, pokial sme sa nepochopili, ospravedlnujem sa. Samozrejme odznak obcianskeho zdruzenia, to je uplne, uplne ina kategoria a je to skutocne len internou vecou danej entity. Dakujem pekne.

 • K vyjadreniu romana,
  odznak o. z. Vojenský veterán Bratislava je symbolický farebný odznak s emblémom mesta Bratislavy, ktorý sa nosí na klope saka.

 • Dobry den vsetkym,

  akakolvek komunikacia oz. Vojensky veteran s GS OS SR a MO SR je bezpochyby chvalihodna a urcite je potrebne tieto aktivity podporovat a rozvijat. K prezentovanym navrhom, tieto treba podla mojho nazoru citlivo zvazovat a troska viac precizovat, konkretne:

  k bodu 1: spristupnenie takehoto zoznamu moze byt v kolizii s platnou legislativou (napr. zak. c. 122/2013 Z. z. o ochrane osobnych udajov atd.), preto by som takuto poziadavku navrhoval nepresadzovat. Ak by oz napriek tomu zvazovalo, ze ano, treba ju transformovat len na moznost zapisu individualneho ziadatela splnajuceho podmienky do takehoto zoznamu;

  k bodu 2: ano, urcite takuto symbolicku formu ocenovania odznakom je potrebne podporovat. K naroku na odznak podla odsluzenych rokov by som, ale opat navrhoval citlivo vec vyprecizovat, nakolko zivotny cyklus sucasnych a minulych vojakov (tu je totiz ziaduce eliminovat medzigeneracne takpovediac “sluzobno-technicke” rozdiely, tak aby bola viac zvyraznena medzigeneracnu sudrznost vojakov) vratane dalsich externych faktorov (napr. inak nastavene skolstvo, aktualne platna legislativa upravujuca statnu sluzbu vojakov a pod.) sa moze diametralne odlisovat. Preto, ak ma byt taketo nieco efektivne etablovane a teda aj verejne pozitivne prezentovane, je treba narok odstupnovat inak, napr. 17r a viac rokov -- bronzovy “Odznak Vojenský veterán”, 22r a viac rokov strieborny odznak, 27r a viac -- zlaty odznak (pripadne aj nizsie vekove kategorie, ako priklad uvadzam -- napr. zlata medaila za vernost OSSR je od 15rokov, dalsie stupne su 10r a 5r). Dnes uz vojenska sluzba urcite nie je celozivotnym povolanim, vojaci sluzia za uplne inych podmienok ako to pravdepodobne zazili navrhovatelia z oz. Veteran Bratislava. Vacsim uspechom, alebo pridanou hodnotou takejto aktivity je podla mna PREDOVSETKYM pripadna vyssia popularizacia veteranskych a vojenskych tradicii vo verejnosti. Preto urcite netreba zabudat na mladych, resp. mladsich ludi;

  k bodu 3: navrh podporujem, ktokolvek kto konal vojensku sluzbu 15 a viac rokov, urcite zasluzene do tejto kategorie patri;

  k bodu 4: navrh podporujem, zrejme ale bude potrebne tiez vec vyprecizovat, je napr. otazkou, co s “cestnym” nositelom titulu vojensky veteran, ktory bol prepusteny podla paragrafu za neschopnost (samozrejme okrem zdavotnej nesposobilosti), co s pripadnym nositelom titulu, ktory bol defacto komunistickym zlocincom (napr. je vedeny v zvazkoch stb a pod.)… Tu ide totiz o to, aby si novozalozene oz neurobilo zbytocne a v podstate este v jeho pociatkoch medialne “medvediu sluzbu” a samo sa nediskvalifikovalo, alebo nechtiac nezdiskreditovalo;

  k bodom 5 a 6: samozrejme suhlas bez pripomienok.

  dakujem pekne, za moznost prejavit nazor.

 • Citujem: …“Našou snahou je otvoriť diskusiu o statuse vojenského veterána” mimo iného uviedol plk.v.v Junek. Generál Maxim reagoval, že toto úsilie občianskeho združenia sa stretne s jeho podporou…” Hoci nie som členom občianskeho združenia VOJENSKÝ VETERÁN BRATISLAVA, vítam možnosť otvorenej diskusie. V nej na začiatok navrhujem:
  1. Presadiť aby na GŠ OS SR, poprípade na MO SR viedli zoznam všetkých vojenských výslužilcov, ktorí vykonávali vojenskú službu na vojenských tabuľkových funkciách 15 a viac rokov. Zoznam sprístupniť aj širokej verejnosti.
  2. Zriadiť odznak “Vojenský veterán” s troma stupňami.
  Na “Zlatý odznak Vojenský veterán” by mal mať nárok každý vojenský vyslúžilec, ktorý vykonával vojenskú službu na vojenských tabuľkových funkciách 30 a viac rokov.
  Na “Strieborný odznak Vojenský veterán” by mal mať nárok každý vojenský vyslúžilec, ktorý vykonával vojenskú službu na vojenských tabuľkových funkciách 25 a viac rokov.
  Na “Bronzový odznak Vojenský veterán” by mal mať nárok každý vojenský vyslúžilec, ktorý vykonával vojenskú službu na vojenských tabuľkových funkciách 20 a viac rokov.
  3. Ďalej v príslušných dokumentoch definovať, aby každý vojenský vyslúžilec, ktorý vykonával vojenskú službu na vojenských tabuľkových funkciách 15 a viac rokov mal nárok na používanie titulu “Vojenský veterán”.
  4. Na titul “Vojenský veterán” a na “Odznak Vojenský veterán” by nemali mať nárok tí vojenskí výslužilci, ktorí boli zo služobného pomeru prepustení pre spáchanie akéhokoľvek trestného činu.
  5. Občianske združenie Vojenský veterán, by malo mať právo kontrolovať plnenie stanovených kritérií, platných pre vojenských veteránov, v súlade s prijatými záväznými predpismi .
  6. Nárok na priznanie titulu “Vojenský veterán” a na “Odznak Vojenský veterán” nesmie byť podmieňovaný členstvom v žiadnej organizácii, združení, hnutí a podobne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

:-)
 
:-)
:good:
 
:good:
:negative:
 
:negative:
:wacko:
 
:wacko:
:bye:
 
:bye:
:yes:
 
:yes:
;-)
 
;-)
:scratch:
 
:scratch:
:-(
 
:-(
:unsure:
 
:unsure:
more...
 

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Kalendár udalostí
Nové komentáre: