Informácie a diskusia o histórii a aktuálnych otázkach vojenstva a bezpečnosti, sociálnych otázkach a činnosti neziskových organizácií

 

ATT00035Ilustračné foto z domácnosti SD

Tajomstvá šťastných ľudí: Vyskúšate ich?

.
Neviete prísť na to, ako môžu byť niektorí ľudia stále spokojní a nechápete, prečo sa vám to nedarí? Odhalili sme tajomstvá šťastných ľudí a prezradíme vám ich, aby ste aj vy mali hodnotnejší život. (pozrite: magazín  Štýl ).

1.Obklopujú sa pozitívnymi ľuďmi
Pesimisti a večne negatívni ľudia oberajú o energiu každého, kto sa snaží byť šťastný. Preto treba obmedziť kontakt s takýmito „toxickými” osobami. Šťastie a radosť sú nákazlivé, preto majte okolo seba ľudí, ktorí sú spokojní a motivovaní.

2. Tešia sa z maličkostí
K úsmevu na tvári a ku šťastiu im stačí aj obyčajná banalita, ktorú si niekto ani vôbec nevšimne. Či už je to roztomilý detský smiech alebo zakvitnutie kvetov na parapete v obývačke. Keď si viete nájsť každý deň niekoľko dôvodov na radosť, tak celý váš život bude naplnený spokojnosťou.

3.Nenechajú sa znechutiť
Keď niečo nevyjde, šťastný človek sa na to pozrie z pohľadu, že mohlo to byť aj horšie. Nerobí si ťažkú hlavu, nezveličuje, ale naopak, veci zľahčuje a je vďačný, že to nedopadlo inak.

4. Nezištne pomáhajú ostatným
Urobiť niekomu láskavosť alebo sám od seba pomôcť, to každý nedokáže. Musíte prísť na to, že keď potešíte niekoho iného, potešíte tým zároveň aj seba a vďaka tomu, že robíte dobré veci, sa stávate hodnotnejším človekom.

5. Nevystavujú sa negatívnym a násilným materiálom
Pozeranie filmov plných násilia a hranie strieľačkových hier nejde dohromady so šťastím a spokojnosťou. Ľudia, od ktorých chceme odkukať návod na šťastný život, sledujú filmy a programy s pozitívnou tematikou.

6. Robia veci, ktoré im prinášajú radosť
Ľudia, ktorých považujeme za šťastných, majú záľuby a koníčky, ktorým sa venujú, aby boli šťastnejší. Svoj čas investujú do vecí, na ktorých síce nezarobia, ale majú hodnotu pre nich a pre ich blízkych.

7. Používajú slová „prosím” a „ďakujem”
Komplimenty, prejavy zdvorilosti a vďaky šťastní ľudia nepoužívajú iba zo slušnosti, ale preto, že to tak naozaj cítia. Sú radi, keď môžu niekomu spríjemniť deň pekným slovom. Je jedno, či poviete predavačke, že má pekný účes alebo úprimne poďakujete kolegovi za radu.

8. Vybrali si, že chcú byť šťastní
A aj vy sa môžete rozhodnúť, či budete večne na všetko frfľať, rozčuľovať sa, aká je doba zlá a že váš život stojí za nič, alebo sa začnete na svet pozerať z tej krajšej stránky.

 

Tak ako? Ideme nato? Alebo už tak konáme?

Najmä si vyberaj priateľov a nezaoberaj sa nedávnou minulosťou:

Banda_zlodejov_1

Potešte sa snami:

https://www.facebook.com/video.php?v=10201446320439123

Jak zit po 60-tke.pps

Pozor na rýchlosť:

https://smeonline.cartodb.com/viz/7aedccf8-c449-11e5-9e5f-0ef7f98ade21/embed_map

Kamery-pevné-SR-2016 

81 Komentárov na Chceš byť šťastný?:

 • Z rubriky Nevalorizácia 2012 pred ÚS SR, prípadne Verejný priestor pre diskusiu.
  P. Jaroslav Bednařík napísal: 27. mája 2018 o 16:05
  P. Štefan Javorík, tlačový hovorca ZV SR napísal: cit.: “ale zriaďovateľ (vydavateľ) webovej stránky je povinný dodržiavať pri uverejňovaní článkov Tlačový zákon, Autorský zákon, Zákon o reklame a pod. Taktiež zodpovedá, aby sa v článkoch nevyskytovali vulgarizmy, ohováranie, nepodložené argumenty atď. Práve preto, že nie sme “Jsme snad ještě občanské sdružení nebo jen přívěsek MO ?” a na základe minulých skúsenosti, kedy boli zo strany autorov porušované uvedené zákony a zásady, umožňujeme našim členom vkladať na webovú stránku ZV SR svoje príspevky prostredníctvom predsedov jednotlivých klubov. Ak Váš príspevok je v súlade s uvedenými zákonmi a zásadami, nevidím dôvod, prečo by Vám ho Váš predseda neuverejnil na webovej stránke ZV SR. Dúfam, že moje vysvetlenie je pre Vás postačujúce. Želám Vám príjemný deň”.
  .
  Ako jeden z mnohých pamätníkov aj starého webu ZV SR som si pospomínal aj na nás nečlenov-sympatizantov vtedajších prispievateľov na starý web ZV SR, ktorí sme vtedy boli vyhnaní, /o vyhnaní z webu ZV SR som písal v rubrike Verejný priestor pre diskusiu/, že som to nepísal ako prázdnu frázu, ale boli to v tom čase fakty… podložím to ešte pre zaujímavosť príspevkami nižšie, -- dnes to už nie je dôležité, ani podstatné, ale spravidla sme si nikdy nezvykli vymýšľať-“prikrašľovať” veci.
  Príklad:
  Prenesené zo starého webu(ZVSR) — až nás (ne)členov tam nechcú.
  Miro Palfi:
  28.1.2015 o 11:14
  Skúsim to preniesť na nový web – až nás tu nechcú.Všetkých pozdravujem a pekný slnečný deň prajem…
  Milan Faltin:
  28.1.2015 o 10:53
  Pre Mariana :
  Pokiaľ sa nemienite zamestnať niekde v civile po odchode od hasičov, treba sa nahlásiť. Bola by podľa mňa škoda 6-tích rokov.
  Robert Kramár:
  28.1.2015 o 10:41
  Pre Marian (hasič)28.1.2015, Marek, a ďalších ktorý nie ste členmi ZVSR, o odpoveď na Vaše otázky sa zaujímajte na webe https://www.bezpzlozky.eu pod článkom “Novelizácia zákona č. 461/2003 Z.z.”. Tam majú prístup všetci príslušníci bezpečnostných a ozbrojených zložiek, bez výnimky členovia/nečlenovia, tam môžete voľne vyjadrovať v komentároch svoje požiadavky a je predpoklad že sa dočkáte kvalifikovanej odpovede.
  Toto je interný web ZVSR, na ktorom nemáte čo pohľadávať!
  .
  Podotýkam, diskutovalo sa slušne-žiadna vulgárnosť… k Mariánovi nižšie:
  Marian:
  28.1.2015 o 9:57
  Príjemný deň prajem. Žiadam o informáciu. Som hasič. Odchádzam na VD. Mám 56 rokov. Nárok na SD budem mať pri dovŕšeni 62 rokov. Teraz sa pýtam, budem VD a či mám sa alebo nemám sa nahlásiť na úrad práce do evidencii aby som tam bol evidovaný až do veku 62 rokov, kedy budem mať nárok na SD.
  .
  Príspevky aj s… “Toto je interný web ZVSR, na ktorom nemáte čo pohľadávať!”,
  sú z pred 3 a pol roka… myslím, že dnes sa je potrebné na tú situáciu pozerať už s úsmevom -- nadhľadom.:-):)Ale tých cez 2500 vymazaných príspevkov-komentárov na starom webe ZV SR je škoda… mohli aj dnes pomôcť mnohým kolegom.

 • Zaujal ma tento predchádzajúci článok, až som si ho premietol do praktickej roviny užívateľa internetu.Ohľadom ochrany osobných údajov máme viac-menej jasno.Ale, napr. prípadná daň zo zdieľania obsahu na internete, daň z linkov, či autorské práva a duševné vlastníctvo, to môže byť v budúcnosti dobrý zásah do peňaženky občana pri zdieľaní informácii.Pri zdieľaní linkov a článkov z internetovej tlače, čo sa dnes bežne zdieľa, sa ešte človek vyvaruje.Až sa nepozabudne.Ale zdieľali sme napr. hromadne na Slov-lex linky k hromadným a zásadným hromadným pripomienkam.Prípadne do budúcnosti bude potrebné zvoliť podobné spoločné postupy šírenia internetových informácií.Najskôr je myslené, že aj z takýchto činnosti sa budú platiť dane?Pritom si každý platíme rôznych operátorov internetu.(telekom, orange, upc… a pod.).
  Či také autorské práva -- duševné vlastníctvo.Až si zoberieme len takú rubriku Poradenstvo (aj iné) na tomto webe… to už potom nikto nikomu, aj navzájom si neporadíme, nebudeme zdieľať názory?… aby sme “náhodou” z niečoho neplatili daň., no, neviem, čo budúcnosť prinesie…

 • Buďme z tohoto všetci “múdri” -- možno by sa to mohlo považovať za užitočné informácie tak dnes, ako aj do budúcnosti.
  Čo sa skrýva za snahou európskych inštitúcii presadiť nový zákon o autorských právach a cenzúre internetu?
  Nová smernica Európskej únie o ochrane osobných údajov zasiahla takmer každého občana. Bruselskí úradníci však dobudúcna pripravujú mnoho ďalších podobných kontroverzných zmien a na jednu z nich upozorňuje europoslankyňa z Nemecka Julia Reda na svojom blogu. Hovorí o tom, ako sa v tichosti pripravuje veľká reforma internetu spojená s úpravou súčasného vnímania autorských práv, šírenia hyperlinkových odkazov a s celkovou kontrolou a cenzúrou na internete.
  Julia Reda upozorňuje na skutočnosť, že nová smernica EÚ o osobných údajoch GDPR, ktorá nadobudla účinnosť minulý piatok, vyvolala značný rozruch a množstvo rozporuplných reakcií. Na zmenu už je však neskoro a každý musí rešpektovať toto nariadenie. Chystajú sa však ďalšie podstatné nariadenia najmä v interaktívnej a internetovej oblasti, o ktorých sa v súčasnosti oplatí diskutovať a pripomienkovať ich. Poslankyňa EP hovorí o nariadení EÚ o internetovej kontrole, ktoré by malo vstúpiť do platnosti zhruba o dva roky.
  “Pokiaľ ide o autorské práva a cenzúru internetu, je čas a šanca uplatniť nejaké zmeny. V budúcnosti, keď začne táto legislatíva platiť, môže byť neskoro,” napísala Julia Reda a dodala, že sa pripravujú novinky, ktoré výrazne ovplyvnia internetové prostredie a jeho kontrolu vrátane v súčasnosti najpoužívanejších služieb a aplikácií.
  viac v linku, prevzaté z internetovej tlače /HS/: https://www.hlavnespravy.sk/co-sa-skryva-za-snahou-europskych-institucii-presadit-novy-zakon-o-autorskych-pravach-cenzure-internetu/1419266

 • O epifýze /šišinke/ ste určite počuli. / žľaza v centre mozgu -- prijíma, riadi a kontroluje funkcie fyzickej a duševnej pohody -- „tretie oko“.
  Pre dôchodcov po pekných chvíľach v šišunke v hesle : ” Dobrá myseľ je lepšia, ako zlý sex” , je čas , rozvíjať šišinku -- hrášok maličký.

 • Blahoželám všetkým Petrom a Pavlom / Petrám k dnešným meninám, taktiež do ďalších rokov života veľa pevného zdravia, šťastia a pohody.:-):)

 • Pán Vl. Petrík, prosím neber tieto veci ironicky, tu ide o vážnu vec.
  Vrátiš potom ľuďom zo svojich peňazí ak sa nezmenia tarify? Predseda vlády určite nie, určite nie zo svojho. Tak prosím nezamlžuj. Protestovať sa musí inak a nie neuhradením faktúry, na tom sa už mnohí popálili. Pri odvolávaní nepomôže tvrdenie : “niekto povedal” ani keby to bolo od Pána Boha!
  Kto má záujem vezme predchádzajúcu moju výzvu vážne ešte než sa stratí v nič nehovoriacej desiatke iných komentárov.

 • ad. Milan Sloboda napísal: 23. januára 2017 v 12:24
  Milan:
  Plne by sa mala rešpektovať výzva predsedu vlády p. Fica :
  “Zahoďte svoje faktúry za elektrinu a plyn do koša. Vôbec si ich nevšímajte”.
  Ak by vyzval ktokoľvek iný mohlo by ísť o trestný čin poburovania. Ale toto je náš premiér.
  Poplatky RTVS za /zásuvku / už bežia roky.
  Meranie vykurovania. Z pomeru z 20 na 80 je aktuálne 60:40 , zväčša v bytovkách sa pomer zmenil na 80:20.
  / ak šetríš, aj tak neušetríš, lebo Tvoja spotreba je len 20% dodaného tepla /
  Paušál za merač vody teplej a studenej je bez ohľadu na odber najväčšia položka.
  A teraz elektrina a plyn.
  Výsledok : Aj keď si užívateľ znížil dodávky úspornými opatreniami, dodávateľ účtuje cez ” schránku” , tie isté peniaze, bez toho, aby urobil racionalizačné opatrenia.
  A podobne je to všade o vo všetkom. V nemocniciach, škole, v mestskom parkovaní. Všetko rieši občan, cez finty.
  Tu nás vyzval náš priemiér . Nebolo to medzi riadkami, ani vytrhnuté z kontextu, postavil sa za občanov -- odberateľov . Ak nezahodíme faktúry, zahodíme šancu riešiť vec priamo na výzvu predsedu vlády SR.
  Táto situácia sa už nebude opakovať.

 • Kolegovia, platcovia energií,
  neberte slová pána predsedu vlády vážne, veď viete svoje, doplatili by ste nato iba vy sami, radšej počkajte, alebo zaplaťte až tesne pred termínom.
  “Zahoďte svoje faktúry za elektrinu a plyn do koša. Vôbec si ich nevšímajte”. Odporučil premiér Robert Fico v stredu ľuďom. Ak to však spravia, môžu mať problém. Združenie dodávateľov energií, ktorého členmi sú napríklad SPP, SE Predaj, Magna Energia či ČEZ Slovensko, vyzýva ľudí, aby Fica neposlúchli.
  “Pri nezaplatení alebo iba čiastočnej úhrade hrozí zákazníkom vymáhanie dlžnej sumy,” vysvetľuje Koudela zo Slovakia Energy.
  Aj Stredoslovenská energetika upozorňuje, že ak zákazník neuhradí preddavkovú platbu, pristúpi firma k upomínaniu zákazníka. Podľa hovorkyne SSE Michaely Krivej je prvý termín splatnosti až v polovici februára.
  “Pár dní po splatnosti posielame bezplatnú pripomienku formou SMS alebo e-mailu. Následne zasielame papierovú upomienku v lehote do desať dní odo dňa splatnosti preddavkovej platby,” vysvetľuje Krivá. A ak ani potom nezaplatí faktúru, môžu požiadať prevádzkovateľa distribučnej sústavy o prerušenie dodávky elektriny.
  Dôvodom, prečo dodávatelia energií požadujú aby ľudia splatili preddavky, je, že dodávatelia neprofitujú z celej ich platby. Peniaze za distribúciu, ktoré od zákazníkov dostanú, musia poslať ďalej na účty distribučných spoločností. A to už aj spravili, v tom je zákon nekompromisný i keby nebolo ani na mzdy pracovníkom (plynárom, elektrikárom, pohotovosti).
  Pre ľudí je preto lepšie zaplatiť. Ak by aj regulačný úrad rozhodol a vrátil by sa k vlaňajším tarifám a cenám za distribúciu spätne, teda od 1. januára, ľudia o svoje peniaze by nemali prísť. Vyrovnať by sa to malo vo vyúčtovacej faktúre, avšak až začiatkom budúceho roka. Zrejme sa to však diať nebude, kedže regulačný úrad nemôže ceny upravovať so spätnou platnosťou.
  Takzvané “odhadzovanie faktúr” sa týka len Stredoslovákov.
  “Ide skôr už o technické záležitosti, no stále platí, že poplatky sa vrátia na úroveň roku 2016,” povedal v relácii 5 minút po dvanástej Pellegrini.
  Pekný radostný studený deň prajem! (kúrenie mi beží vo dne v noci a plynomer sa krúti ako zbesnený!)

 • 6 chytrých trikov najmúdrejších ľudí (Lauren Gelman)
  Inteligencia môže byť sčasti vrodená, ale múdrosť sa určite dá naučiť. Tu je návod ako zmúdrieť v akomkoľvek veku
  MÚDROSŤ VS. INTELIGENCIA
  Aj keď si ľudia cenia inteligenciu – porozumenie, zdôvodňovanie, schopnosť učiť sa – tiež si vážia múdrosť, alebo vedomosť a skúsenosť, ktorú zhromažďujeme počas celého života. Vedci, zaoberajúci sa poznávaním nazývajú prvú „kvapalnou inteligenciou“, ktorá môže v dospelosti ubudnúť a druhú „kryštalizovanou inteligenciou“, ktorá sa spravidla vekom zlepšuje. Do istej miery, múdrosť je ako krása: vážime si ju, túžime po nej, poznáme ju, keď ju vidíme, ale je takmer nemožné pochopiť podstatu takejto éterickej kvality. Ale výskumníci to vyskúšali – a tu je, na čo prišli.
  DEFINÍCIA MÚDROSTI
  Koncom osemdesiatych rokov minulého storočia, berlínsky Projekt Múdrosť v Inštitúte Maxa Plancka pre ľudský rozvoj definovali múdrosť ako mať:
  rozumovú vedomosť
  faktickú vedomosť
  skvelý úsudok
  výnimočné schopnosti pri riešení problémov
  schopnosť učiť sa zo skúseností
  pokoru
  emočnú pružnosť, alebo schopnosť odraziť sa od prekážky
  otvorenosť, alebo vyspelosť kľudne dovoliť svetu vidieť seba samého takého, akým naozaj je
  hlboké porozumenie ľudskej povahy vrátane empatie k ľuďom, ktorí sú odlišní, alebo z iných kultúr
  Nemáte všetky tieto kvality? Takmer každý má kapacitu stať sa múdrejším, najmä, ak posilníte týchto 6 zvykov, ktoré majú múdri ľudia spoločné.
  1. PRACUJÚ NA TOM, ABY BOLI SOCIÁLNI
  Štúdie ukazujú, že ľudia, ktorí ostanú v kontakte s druhými, vykazujú vyššiu úroveň múdrosti ako tí, ktorí sú viac izolovaní. Snažte sa zapojiť sa do rôznych nových spolkov, opätovne sa spojiť so vzdialenými priateľmi na Facebooku, alebo pozvite starého priateľa alebo nového spolupracovníka na kávu. Nabudúce, keď budete na party alebo na posedení, vyberte si niekoho, kto stojí osamote a začnite konverzáciu. Ľudia všeobecne milujú rozprávať o sebe; vy, na druhej strane máte ťažšiu úlohu: pozorne počúvať.
  2. PRAKTIZUJÚ NEPREDPOJATOSŤ
  Múdrosť zahŕňa schopnosť porozumieť všetky strany problému bez toho, aby emócie a osobné pocity stáli v ceste. Byť otvorený znamená nájsť empatiu a uvedomiť si, že každý má svoj vlastný životný príbeh, ktorý ovplyvňuje jeho činy. Priebežne počas dňa je dobré si urobiť zoznam problémov a záležitostí, ktoré vás otravujú a na chvíľu sa nad nimi zamyslieť z inej perspektívy.
  3. NAUČILI SA AKO POVEDAŤ: „MÔŽEM SA MÝLIŤ“
  Múdry človek rozumie, že je nemožné vedieť všetko, a že život môže nabrať nečakaný smer. Uvedomenie si svojich chýb môže viesť iba k väčšej múdrosti a priznanie si, že sa môžeme mýliť vedie k upevneniu našej reputácie ako niekoho, komu sa dá dôverovať. Ako rímsky filozof Cicero povedal: „Každý človek sa môže mýliť, ale iba blázon zotrváva v omyle.“
  4. STRIEDAJÚ TYPY KNÍH, KTORÉ ČÍTAJÚ
  Aj keď aktuálne udalosti sú dôležité, beletria aj náučná literatúra vám môžu pomôcť rozšíriť váš pohľad na svet, umožnia vám preskúmať nové myšlienky a ukážu vám nový uhol pohľadu. Premiešajte svoju knižnicu: Čítajte historické knihy, biografie a memoáre, vtipné poviedky, beletriu, knihy, ktoré vám odhalia nové kultúry a éry a knihy, ktoré prezentujú určitý uhol pohľadu na rôzne aspekty zdravia/vedy, politiky a iných oblastí.
  5. SÚSTREĎUJÚ SA NA SEBA-POZNANIE
  Naučili ste sa veľa už len tým, že ste nažive, ale našli ste si dosť času na zhodnotenie všetkého, čo ste sa naučili? Skúste toto cvičenie: napíšte svoje tri najväčšie neúspechy a tri najväčšie úspechy. Pre každý bod zhodnoťte udalosti, ktoré vás k nemu doviedli a aké poučenie ste si z tejto skúsenosti zobrali. Hľadajte vzorce. Toto nie je čas na ľútosť alebo hrdosť; cieľom je pozrieť sa na každú skúsenosť, dobrú alebo zlú ako na palivo, ktoré poháňa vašu múdrosť.
  6. ČÍTAJÚ SPRÁVY
  Nemôžete urobiť vyvážené rozhodnutia, kým nerozumiete okolnostiam vo svete a skúsenostiam iných. Ak už nečítate denníky alebo online správy, začnite prehľadom jedného článku na titulke hlavného rešpektovaného zdroja správ od začiatku do konca každý deň. Nie iba preletieť pohľadom a preskočiť článok, čítajte každé slovo. Časom sa skúste prelúskať cez hlavné články celých novín každý deň.
  ZDROJ:www.rd.com

 • Premiér Fico: Všetci musíme počúvať ľudí a táto pravda sa absolútne v USA ukázala.
  … a keďže sme ťuťmáci tak oni nám ľahko podsúvajú čo by by sme mali chcieť a kedy budeme šťastní.
  Toť popísane v príspevku nižšie Vladimír Petrík napísal: 27. novembra 2016 v 12:45
  Chceš byť šťastný ? Akceptuj aroganciu moci .

 • KU: Vladimír Petrík napísal: 27. novembra 2016 o 12:45
  Janka Cigániková (SaS): “Málo zarábajúci ľudia sú ťuťmáci. My, poslanci, si zaslúžime vyššie platy”., atď.Neskôr som čítal v médiách “upresnenie” pani poslankyne …KU poslednému riadku o 12.45 by som ešte dopísal “ťuťmáci” … jedno z posledných vyjadrení ústavného činiteľa, poslankyne parlamentu SR smerom k bežným občanom.Nech to bude ucelenejšie.Čo už.:-)

 • ad. Miro Palfi : 27. novembra 2016 v 8:19
  Europoslanci nielen Štefanec škodí viac ako Isil . Europoslanci Slovenska popierajú odbornosť. Trepú do ” vetra”, ako vietor fúka .
  Až na Sulíka. Ten to Trumpovsko americky, brexiťácky, pragmaticky pomenováva. / nech je mu neodpustené správanie supermana s vypchatým rozkrokom , podrž balónikom, či s porezanou rukou pri ” víťaznom otváraní šampanského” .

 • Chceš byť šťastný ? Akceptuj aroganciu moci .
  Dnes 27.11.2016 pán minister financii prehlásil o 5´12-násť: ” vy tomu nerozumiete”
  Pred pár dňami premiér povedal, ” vy ste protislovenské , proti EU predsednícke ako prostitútky ? ”
  Pred pár dňami minister zahraničných vecí ” povedal ” že občianka podávajúca podnet tomu nerozumie” .
  ZV SR sa už dávno ” obmurovalo ” názorom.
  Chceš byť šťastný? Akceptuj, že si ten čo nerozumie. že múdrosť ” není z hora dána, v apatece nekoupiš” .
  Teda múdrosť je daná spoločenským rebríčkom, aktuálnej moci. Raz Vlado, raz Miki, raz Robert. A hlúpa ulica , lúza, extrémisti, škodcovia , nepriatelia Slovenska.

 • Zo Slovenskej tlače: Štrasburg/Bratislava 26. novembra 2016
  Nepáči sa mi. Medzi Islamský štát a Rusko z pohľadu schválenej rezolúcie Europarlamentu a pána Europoslanca Štefanca dať rovnítko … tak to je aspoň z môjho pohľadu. sila …
  Europoslanec Štefanec z Hlinovho KDH: Islamský štát a Rusko rovnako ohrozujú bezpečnosť, stabilitu a mier v Európe.Po tom, čo Európsky parlament schválil text známy ako rezolúcia o boji proti „ruskej propagande“, radosť prejavil aj europoslanec Ivan Štefanec (KDH). Podľa neho ide o významný krok, pretože Európska únia sa konečne začína takýmito fenoménmi zaoberať ako celok.Spokojný Štefanec podľa Európskych novín povedal: „Samozvaný Islamský štát svojou propagandistickou činnosťou sleduje primárne nábor nových bojovníkov a informátorov. Rusko sa zasa snaží rozložiť jednotu Európskej únie a presvedčiť svet o oprávnenosti svojich nárokov na územie celého bývalého Sovietskeho zväzu. Oba zdroje propagandy a hybridnej vojny rovnako ohrozujú bezpečnosť, stabilitu a mier v Európe. Je dobrou správou, že si to začínajú uvedomovať aj európske inštitúcie a vlády členských štátov. Pri úrade Vysokej predstaviteľky pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku už existuje skupina pre boj s ruskou dezinformačnou kampaňou. …
  ALE PÁČI sa mi, len je to dlhé a voľnejšou formou … posledný odstavec a v ňom posledná veta.
  Bratislava 27. novembra 2016
  PAHREBA: Utrápená Európa zvádza ťažký boj proti ruskej propagande. Naši odvážni politici a mainstream vychádzajú zo zákopov
  Poslanci Európskeho parlamentu v utorok, 22. novembra, sa v Štrasburgu zaoberali aktuálnou otázkou boja proti ruskej propagande. Členské štáty únie mienia prijať opatrenia na efektívny boj proti dezinformačným kampaniam a podporiť slobodné a demokratické média.
  .
  “Nazdar, Jožo. Prosím ťa, o Trumpovi už ani slovo. Všade počujem iba jedno: „Trump, Trump, Trump.“ Deje sa ešte niečo, je na tomto svete ešte aspoň niečo zaujímavé?
  No samozrejme. Čo tam po nejakom Trumpovi?! V utorok sa uskutočnila epochálna udalosť, ktorá sa navždy zapíše do dejín ľudstva červenými písmenami. Alebo nejakej inej farby…
  Preboha, čo sa stalo? Prišli Marťania, našli liek na rakovinu, zvýšia u nás dôchodky?
  Prosím ťa, také maličkosti. Všetko je to nič v porovnaní s tým, čo sa stalo v Štrasburgu. Totiž zástupcovia európskeho ľudu, naši vyvolení a vyholení, najmúdrejší, najdemokratickejší a najobjektívnejší poslanci Europarlamentu riešili mimoriadne horúcu otázku, ktorá je v súčasnosti najdôležitejšou – ako bojovať proti hrôzostrašnej hnusnej ruskej propagande. Dokonca prijali rezolúciu o tom, ako budú bojovať proti tomuto „svetovému zlu“.
  Jaj, ale ja som ozaj dúfal, že konečne zvýšia dôchodky… A ako mienia bojovať proti ruskej propagande? Veď pred rokom písali, že chcú vytvoriť nejaký úrad či redakciu v Bruseli, aby bojovali. Neviem, nepostrehol som to – vytvorili či nevytvorili?
  Čo je tam po nejakej redakcii či úrade? Ide o globálny boj proti hnusnej ruskej propagande. A som, ako Slovák hrdý na to, že tento celoeurópsky boj začíname aj na podnet našich odvážnych europoslancov, ktorí sa ako jedni z prvých vyrútili zo zákopov a vyrazili do útoku proti ruskej propagande. Napríklad, pred pár dňami naša europoslankyňa, profesionálna politička a skúsená novinárka Jana Žitňanská vyhlásila, že Putinovská propaganda a dezinformácie sú obrovskou hrozbou, ktorej sa musíme postaviť oveľa razantnejšie ako doteraz. Úplne s ňou súhlasím a tiež si pohľadám v šope bodák, aby som spolu s našimi europoslancami, politikmi, analytikmi a médiami vyrazil do útoku proti ruskej propagande.
  Ha-ha-ha, to by som ti aj uveril, keby v tom nebolo cítiť toľko irónie… Inak furt nerozumiem tým našim politikom a médiám. Stále vyzývajú na boj proti ruskej propagande, ale stále nevedia preukázať, kde sa vlastne skrýva tá putinová propagandistická mašina. Že vraj je všade. Ale predsa kde? Ak treba, tak pôjdeme bojovať – ale proti veterným mlynom?
  Akože proti veterným mlynom? Nepozeráš správy, nečítaš noviny? Ruskí agenti sú všade, takmer v každom médiu. Preto sa čudujem, ako to ešte prežil náš vrelo milovaný mainstream. Podľa toho, čo hovoria, všetky naše média by už mali obsadiť ruskí agenti. Nie je to tak?
  Čo ja viem? Nie som odborník, ale z našich médií sa často dozvedám, že v Európskej únii stále chcú prijať nejaké opatrenia na efektívny boj proti propagande a dezinformáciám. Europoslanci navrhujú vytvoriť spoločnú stratégiu boja proti ruskej propagande, mienia viac propagovať činnosť a fungovanie inštitúcií EÚ, aby vyvracali dezinformácie a klamstvá. Dlhšie sa hovorí o vytvorení „mediálnej armády“, ktorá zabojuje proti ruským agresorom. Stále chcú podporovať slobodné demokratické médiá – akurát neviem, či tie média dostávajú takú malú podporu, že prehrávajú s Rusom… Nakoľko viem, v tých médiách sa točia milióny a miliardy. Je to stále málo?
  Asi málo. Neviem, koľko ešte potrebujú na to, aby konečne zvíťazili nad hnusnou ruskou propagandou. Aj tentoraz v Štrasburgu zasa prízvukovali, že Rusko sa dlhodobo snaží zasahovať do vnútornej politiky členských štátov našej milovanej únie a podrývať jej súdržnosť šírením dezinformácií. Neviem-neviem, na to, aby sme sa presvedčili, že tá únia je prehnitá a nefunkčná mi postačí čítať aj náš mainstream – na to nepotrebujem čítať správy z Ruska. Fakt, neviem, prečo by Rusi chceli zrušiť Európsku úniu. Majú jedného väčšieho partnera, s ktorým môžu rokovať a riešiť všetky otázky. Ak by sa únia rozpadla – budú rokovať s desiatkami slabých, rozkradnutých, nestabilných štátov? Čo potom vyriešia s podobnými chudákmi? To, že sa v každom štáte EÚ nájdu ľudia, ktorí chcú poslať túto úniu k vode a vytvoriť silný nezávislý národnostný štát – to viem. Ale načo by ti Rusi mali záujem o to, aby skrachovala EÚ – to nemôžem pochopiť. Ale mainstream nás o tom presviedča.
  Možno nás chcú presvedčiť o tom, že Rusi chcú zničiť EÚ a potom nás obsadiť? Hm, neviem-neviem, načo by si tým zbytočne prihodili toľko roboty a toľko problémov?
  Somarina. Kandidáti na vládnutie svetu a rozkazovanie Európskej únii nesedia v Moskve, ale v inom mestečku – za veľkou kalužou. Takže neviem, v čom by pre Rusov bol zmysel svojimi dezinformáciami demolovať našu krásnu úniu a prečo by sa o to snažili.
  Ešte niečo neviem pochopiť: prečo sa všetci tak boja tej ruskej propagandy? Je taká mocná a všemohúca? Zo všetkých strán počujem, že Kremeľ investuje gigantické finančné prostriedky do svojich dezinformačných a propagandistických kampaní a médií. Kde na to berie? A kde sú tie peniaze, prečo naši politici, analytici a odvážny mainstream neukáže, kde sú tie prachy? Komu ich Kremeľ dáva, kedy, koľko?
  Aha, a čo ti majú ukázať? Figu borovú? Je to presne tak, ako vo veci s tým ruským dopingom: vraj niekto používal, vraj bol do toho zamiešaný aj štát, vraj niečo sa stalo. Ale žiadne fakty, dôkazy, dokumenty. Iba keci. Ale aj tie keci postačili na to, aby ruských atlétov nepustili na Olympiádu v Riu a potom na Paraolympiádu nepustili kompletné ruské paraolympijské družstvo. Rusi sa stále dožadujú, aby „prokurátori“ predložili dôkazy. Ale načo? Kto potrebuje dôkazy? Tak aj s tou ruskou propagandou – vraj nás ohrozuje a dezinformuje. A vraj Rusi na to utrácajú miliardy. Na to by mali mať aspoň tucet Sorosov… Ale nemajú.
  Neviem, pátral som po tých ruských či proruských médiách. Áno, existuje tá televízna stanica Russian Today. Je tam ešte nejaký Sputník. A čo ešte? Fakt, pátral som po tom, ale nič iné som nenašiel. Je možné, že ruské média podávajú správy trochu inak, ako európsky alebo zaoceánsky mainstream. Ale čím nás to ohrozuje? Koľko ľudí vo svete číta ruské noviny či pozerá ruskú televíziu? To je tá povestná ruská propaganda?
  Asi áno, pretože inú nepoznám. Neviem o tom, že Rusi majú vo svete niečo okrem toho Sputniku a Russia Today. Kde sú potom schované ich dezinformačné média, ktorými nás straší mainstream a politici? Ak tá hrozba existuje, nech na ňu ukážu prstom – konkrétne. Ale používajú všeobecné keci – je tu hrozba, všade – ale kde konkrétne? Že Kremeľ dáva na „svoje“ média“ vo svete obrovské financie. Kde, kedy, koľko – je aspoň jeden dokument, faktúra, list? Zasa je tu hon na čarodejníce, ako v prípade s ruským dopingom. Samé keci.
  Nie, brate, stále nechápem. Prečo sa všetci tak boja tej ruskej propagandy? Nik ju nevidel, nik ju nepočul, ale všetci sa jej boja a všetci sú presvedčení, že je všade – ako duchovia na cintoríne. Na druhej strane faktom je, že proti ruskej propagande dnes bojujú tisíce európskych a zaoceánskych médií, ktoré obracajú miliardy dolárov či eur. A nevedia zvládnuť nešťastné Russia Today, Sputnik a zopár mýtických „proruských médií“? Fakt to mi všetko pripadá, ako boj proti veterným mlynom – je to veľmi namáhavé, zaberá to strašne veľa času, nervov, financií a síl – a je to úplne zbytočne.
  Tak s tým súhlasím. Vysvetlenie vidím iba jedno. Naši politici a mainstream potrebujú vytvárať obraz nepriateľa. Je to jedno, kto to bude – Rusko, Čína, Jožko Ferko. Všetci potrebujú nepriateľa – politici, armáda, média. Niet nepriateľa – niet financií, nie je dôvod, aby sa utrácali miliardy na otriasanie vzduchom – na nákup zbraní, financovanie rôznych organizácií, reklamu v médiách, platy politikom apod. Kto potom uverí politikom, kto ich bude potrebovať? Kto bude čítať mainstream? O čom budú písať naše média? O hádkach našich politikov alebo o tom, že tu máme nízku životnú úroveň? Ale niekto za to môže. Žeby naši domáci? Kdeže! Za to môže Rusko, Čína a Jožko Ferko. A tak bojujme proti ruskej propagande, vyhadzujme na vietor milióny a tešme sa z toho, že vraj to robíme preto, aby sme sa zachránili a aby nám bolo lepšie. Nuž, to je tá pravá propaganda, ale nie je ruská.
  .
  A prečo sa to deje? Ak je to tak, to znamená, že to niekto potrebuje? Ale kto a prečo?
  To už je iná otázka. Odpovedal by som ti, ale potom ma naši milovaní politici, analytici a média označia za ruského špióna, propagandistu a nepriateľa štátu. Potom vysvetľuj každému, že nie si ťava. Normálni ľudia poznajú pravdu, ostatní nech si čítajú mainstream a počúvajú našich europoslancov. Mimochodom, nevieš, prečo takmer všetci naši poslanci po pár mesiacoch vysedávania v Štrasburgu či Bruselu sa menia na nepoznanie a akosi im to prestáva fungovať v hlave. A vlastne… Je to už úplne iná téma a ak to začneme rozoberať, rýchlo ma označia za ruského špióna, propagandistu či zlodeja. Radšej ideme na pivo”…-:)
  Eugen Rusnák

 • Chlieb a hry (panem et circenses) je latinské príslovie, ktoré charakterizovalo prístup cisárov v neskorom úpadkovom období Rímskej ríše, kedy bola za jedlo a hry získavana priazeň prostého ľudu, ktorá potom bola využitá k ich vlastním cieľom.
  Žeby sa história opakovala??? :yes:

 • Ešte raz chcem povedať, že naši skutoční hrdinovia sú vojaci, intelektuáli, farmári, robotníci, poctiví obchodníci, ktorým kradnú česť a slávu paraziti, ktorí sú nám permanentne servírovaní.
  V prípade invalidov a veteránov sa sociálna pomoc nadeľuje podľa závažnosti chorôb a zásluh pred národom, ale v prípade športovcov ide o zdravých a silných, ktorých jedinou zásluhou je, že sa vedia spustiť z kopca na sánkach. Aby tých, ktorí klamú sociálny systém vyznamenávali ešte aj medailami, je možné iba v profesionálnom športe.
  PERLIČKA: Zaujímavé je, že výsluhové dôchodky schválené športovcom (mnohokrát ťažkým milionárom) parlamentom SR (2012 -- 2016) za medailové umiestnenia na OH, MS, ME -- najmä v novodobej histórii po r. 1989 … NEVADIA nikomu, naproti tomu výsluhové dôchodky silových rezortov za službu vlasti … VADIA … kdekomu.
  Napr. podľa medializovaných informácii, pán Masný (pán futbalista), aj iní: Majster Európy vo futbale z roku 1976 (za socializmu), si musí privyrábať na živobytie -- ako SBS-kár.(táto éra ME -- vo futbale a život týchto hrdinov-športovcov má byť sfilmovaný).
  .
  90 % profesionálnych športovcov sú paraziti
  Tak nakoniec prešla vlna emócií a nadšenia z úspechu tímu Ruska na olympijských hrách. Rozhovory a materiály o profesionálnych športovcoch zaplnili všetko, dokonca aj nešportové publikácie, ale je čas pripomenúť jednu jednoduchú a desivú pravdu:
  Profesionálni športovci sú paraziti!
  Sú to ľudia, ktorí nevytvárajú žiadny intelektuálny, ani kultúrny, ani fyzický produkt. Dokonca ani žiadnu službu. Obyčajný priekupník, ktorý na svojom chrbte prenesie módne tenisky z USA a potom ich v Moskve predá trikrát drahšie, tvorí službu, keď vypĺňa deficit tovaru na trhu a dovezie vám ho až k vám domov, ale profesionálni športovci nerobia nič.
  Oni sa iba trénujú. Rok čo rok, mesiac po mesiaci. Milión za miliónom z peňazí daňových poplatníkov. Potom idú na súťaž a zrazu sa ukáže, že títo ľudia, čo ani tenisky nevedia predávať, sú hrdinovia a stelesnením našej krajiny. Všetci na nich musíme byť hrdí, pretože nikto nevzýva viac pýchy ako chémiou napumpovaný genetický mutant parazit, ktorý sa spustil z kopca na sánkach o jednu sekundu rýchlejšie, ako iný parazit zo susednej krajiny.
  Chápte správne, amatérsky šport je krásna a prospešná vec. Hlavne preto, že amatérskemu športu sa venujú hlavne milovníci. Ľudia, ktorí okrem jazdenia na sánkach majú ešte nejaké iné prínosné veci v živote. Posánkoval sa a išiel ďalej budovať atómový reaktor alebo nacvičovať operu. To je zdravé a správne, taký šport je potrebný.
  Ale keď sa celý život človeka skladá z behu na korčuliach na čas, aby dokázal čo? Komu? Načo? Tento človek by sa mal liečiť a okrem neho aj my všetci, pretože tento človek behá na korčuliach celý svoj život za naše peniaze. Pokiaľ ste milionár, môžete si na korčuliach behať, aj na rukách chodiť. To je právo každého jednotlivca, ako bude svoje peniaze míňať, ale oni tam súťažia za naše dane!
  Ešte chápem napríklad hokej, to je obrovský ziskový šoubiznis, aj keď nevyhrajú, majú za úlohu vytvoriť krásnu šou s bitkami, dramaturgiou. Alebo krasokorčulovanie, výborná príležitosť pozrieť sa na stehná mladých dievčat a koho zaujíma nejaká technika alebo choreografia, hlavne, že odev sa podobá kostýmom striptízových hviezd. To sa dá ešte pochopiť, tvrdí muži bijú jeden druhého do tváre, mladé mäso v obtiahnutom kostýme sa krúti, ľudia sú ochotní na to pozerať a platiť za to.
  Ale akrobatické lyžovanie alebo skeleton? Kto z nás Rusov by nebol hrdý na našich veľkých skeletonistov, ktorí z posledných síl vybojovali víťazstvo nad…čo na tom záleží nad kým? 90 % olympijských športov je nezaujímavých pre masového diváka, to nie je šou, ale fanklub genetických šialencov platených z peňazí daňových poplatníkov.
  Nech sa títo akrobati a skeletonisti zaoberajú čím chcú, žijeme v slobodnej krajine, ale prečo to robia za naše peniaze a ukazujú sa nám ako hrdinovia?
  Sedíš, si inžinier, projektuješ novú vodnú elektráreň a namiesto toho by si mal pozerať na skutočného hrdinu, ktorý sa rýchlejšie „zaskeletonil” ako iný, lebo to je človek hrdina, nie ty, obyčajný projektant, návrhár vodných turbín.
  90 % profesionálnych športovcov sú paraziti a príjemcovia sociálnej štátnej pomoci. V prípade invalidov a veteránov sa sociálna pomoc nadeľuje podľa závažnosti chorôb a zásluh pred národom, ale v prípade športovcov ide o zdravých a silných, ktorých jedinou zásluhou je, že sa vedia spustiť z kopca na sánkach. Aby tých, ktorí klamú sociálny systém vyznamenávali ešte aj medailami, je možné iba v profesionálnom športe.
  Je potrebné si uvedomiť, že ľubovoľný človek, ktorý sa zaoberá produktívnou prácou je desaťkrát väčším hrdinom ako všetci profesionálni športovci dohromady. Nespravodlivosť v našom svete je v tom, že nikto neukazuje hodinové televízne prenosy z práce v laboratóriách jadrovej fyziky, ale ukazujú ľahko odeté striptérky a bitky milionárov na ľade, o skeletone radšej ani nehovorím. Snaž sa človeče, usiluj sa a raz možno budeš vrtieť zadkom s flitrami na kameru s prenosom po celom svete. To nie je normálne.
  Ešte raz chcem povedať, že naši skutoční hrdinovia sú vojaci, intelektuáli, farmári, robotníci, poctiví obchodníci, ktorým kradnú česť a slávu paraziti, ktorí sú nám permanentne servírovaní.

 • Jednoduchý recept ako urobiť zo zaostalej oblasti plnej odpadu a chudoby prosperujúci, príjemný, ekologický a útulný domov pre všetkých obyvateľov.
  Na Slovensku asi nemožné, lebo z toho by mali rovnaký prospech a úžitok všetci -- aj bežní občania -- a to je v našich končinách neprípustné.

  http://www.biosferaklub.info/ curitiba-mesto-kde-zvitazil- zdravy-rozum/

 • http://strategie.hnonline.sk/marketing/830317-nase-nakupovanie-sa-zmeni-tesco-spusta-revoluciu
  Dobu nezastavíme, technológie postupujú míľovými krokmi…pestré komentáre pod článkom.
  zdroj: internetové HN.

 • Pokračovanie predchádzajúceho príspevku (v poradí predchádzajúci a tento.PC mi to takto rozdelil.:-)
  .
  Chci zaplatit, ale číšník nerozezná stovku od tisícovky a nemůžeme přijít na to, kolik má vlastně vrátit peněz.
  Jdu domů.
  Děti ve věku 48 a 50 let se mě ptají, jestli bych jim nepomohl najít nějakou práci.
  Ne, děti moje, na to jste ještě příliš mladí. Ještě pracujeme MY.
  Večer jdu do Národního divadla na Labutí jezero. Beru si raději pampersky, abych to vydržel. Představení je hned v prvním dějství zrušeno, protože 68 letá baletka, představitelka hlavní role, padá a láme si krček kyčelního kloubu.
  Vracím se domů. Odložím obě zubní protézy.
  Pustím televizi a sleduji celostátní oslavy narozenin prezidenta Kalouska, který se k naší radosti v plné síle, zdraví a svěžesti dožívá 120 let a nabádá vládu, aby zvýšila věkovou hranici odchodu do důchodu.

 • http://spravy.pravda.sk/ekonomika/clanok/404328-dochodkovy-strop-bude-musiet-mat-aj-slovensko/
  Branislav Toma, Pravda | 07.09.2016 12:00……..Na “osvieženie” z príspevkov/komentárov pod článkom.
  Keď sa chce, tak sa dá…
  .
  Jedu z práce. Je mi 75 let. Musím vlakem, protože o řidičák jsem přišel jako zdravotně nezpůsobilý. Poté, co mi ve vlaku štípne lístek průvodčí s naslouchátkem a silnými dioptriemi, vystupuji.
  Vystupuji velice opatrně. Mám totiž jen jedno oko. To pravé mi vypíchl 70 letý oční chirurg při odstraňování šedého zákalu, když se mu třásly ruce, protože měl Parkinsonovu nemoc.
  Z lokomotivy vytahují strojvedoucího na invalidním vozíku. Procházím nádražní halou, kterou hlídá hrbatý policista, který se pomočil. Opět to nestihl.
  Vycházím ven a jdu na tramvaj. Řidička žádá cestující, aby jí řekli, kde má zastavit, protože trpí ztrátou paměti.
  Vystupuji a mám hlad.
  V restauraci mi číšník oznamuje, že jídlo dostanu, jakmile se podaří dostat kuchaře z komatu. Objednávám si pivo, ale číšník kvůli třesoucím se rukám vylije půlku dřív, než dojde k mému stolu…

 • http://hnporadna.hnonline.sk/clanky/799780-ludia-s-vysokym-iq-taketo-maju-problemy/diskusia
  26.07.2016, 00:00, Autor: sok, HN .. “Vysoké IQ môže byť veľakrát prekážkou. Takéto problémy zažívajú inteligentní ľudia denne.”..viac v linku.

 • http://aktualne.atlas.sk/zahranicie/amerika/marihuana-nepochadza-z-nasej-planety-mimozemsku-dna-potvrdila-aj-nasa.html
  ZAHRANIČIE/AMERIKA dnes 11:00, Zdroj: //aktuálne.atlas.sk/
  “Marihuana nepochádza z našej planéty. Mimozemskú DNA potvrdila aj NASA.”
  NAJVIAC v informácií v posledných dvoch riadkoch linku.:-) 🙂

 • Blahoželám Petrom k dnešným meninám a Božie požehnanie prajem aj ďalším nositeľom požehnaných kresťanských mien.

 • ZRAK JE NEJDŮLEŽITĚJŠÍM LIDSKÝM ORGÁNEM.
  ZPROSTŘEDKOVÁVÁ NÁM PŘES 90% INFORMACÍ Z TOHOTO SVĚTA.MÁLOKDO SI TO UVĚDOMUJE A MÁLOKDO O SVŮJ ZRAK PEČUJE.
  počet běžných očních vad (krátkozrakost, dalekozrakost) v ČR je 53%.Před 100 lety to bylo kolem 5-10%. Nárůst je doslova epidemiologický.
  v některých částech světa (velkoměsta východní Asie) se počet běžných očních vad pohybuje nad hranicí 80%. V Singapuru je počet krátkozrakých osob vyšší než 90%. v 60-ti letech trpí kolem 50% lidí šedým zákalem. V 70-ti letech je toto číslo ještě o 10-20% horší.
  v ČR je kolem 35-45 tisíc osob s makulární degenerací. Každý rok je to asi 1000 nových případů. Makulární degenerace vede ke slepotě (někdy i velmi rychle) a medicína ji neumí léčit.
  CO MŮŽETE PRO SVÉ OČI UDĚLAT? DODRŽUJTE NÁSLEDNÉ.
  1. MRKEJTE
  Přední část oka zvaná rohovka je zvlhčována a vyživována slzami. Slzy mají 3-vrstvou strukturu, skládající se z mucinové vrstvy, vody a olejnaté vrstvy.Špatná kvalita slz bývá způsobená toxikací a překyselením a nedostatkem výživných látek.Oko by mělo mrknout každých 3-5 vteřin. Pokud málo mrkáte, rohovka nedostává výživné látky. Pokud se soustředíte, přestáváte mrkat. Typické aktivity, při kterých mrkáte méně často, jsou například čtení a práce na počítači. Pokud dlouhodobě málo mrkáte, oko je unavené a časem se tento stav může stát chronickým.Jak na to: nalepte si na monitor počítače cedulku “MRKEJ”. Do knihy si dejte záložku se stejným nápisem. Podobně samolepku do auta na palubní desku, atd. Zpočátku Vám cedulky připomenou, že málo mrkáte. Uvidíte, že to je pravda. Také si všimněte, že během několika dní si na mrkání vzpomenete sami i bez cedulek. Proces se zautomatizuje.
  2. DÍVEJTE SE DO DÁLI
  Oči jsou v klidové poloze tehdy, pokud se díváte do dáli. Tím je myšleno opravdu do dáli, až na horizont. Jakýkoliv pohled na blízko je pro oči
  zatěžující, dochází ke kontrakci očních svalů i tzv. ciliárního svalu, který ovládá oční čočku. Nejvíce zatěžující je dlouhodobá práce na blízko, např čtení či celodenní práce na počítači. Zkuste si sami odpovědět na otázku, kolikrát a jak dlouho se díváte opravdu do dáli, na horizont? Vaše oči jsou trvale přetěžované.Jak na to: Při přestávkách v práci se dívejte z okna, co nejvíce do dáli.Jděte se projít, zvedněte hlavu a dívejte se co nejdále můžete. V ulicích města je to na nejvzdálenější dům nebo konec ulice před Vámi, v přírodě jsou to třeba hory v dálce, a podobně. Pokud se díváte na bližší předměty, snažte se vždy představovat, jako byste se dívali “skrz ně”, do dáli až na horizont.
  Pokud nosíte brýle, odložte je a dívejte se do dáli bez nich. Vnímejte věci tak jak je vidíte, “neřešte”, že nejsou ostré.
  3. OKYSLIČUJTE
  Oči a zrak jsou velkým spotřebitelem kyslíku. Pobyt v klimatizovaných místnostech, zakouřených prostorách a podobně očím neprospívá. Sedavá zaměstnání a život ve městech znamenají další faktory, podílející se na nedostatečném okysličení. Nedostatek pohybu a nekvalitní vzduch mají za následek nejen neokysličené tkáně, ale také překyselený organismus.Jak na to: Dodržujte následující jednoduchá pravidla:
  pokud máte sedavé zaměstnání, dělejte si po 45 minutách přestávky, vyvětrejte, protáhněte se, zacvičte si každý den si zajistěte pobyt venku spojený s pohybem. Stačí svižná procházka nebo jednoduché cvičení. šikovná je malá trampolína, je vždy po ruce, doma nezabere moc místa a
  během pár minut rozproudíte krev v celém těle důležité je správné a hluboké dýchání. Pokud se soustředíte, přestáváte dýchat. Myslete na správné dýchání, udělejte si cedulky, až se Vám tato činnost zautomatizuje.
  4. DOPŘEJTE OČÍM RELAXACI
  Většina aktivit, které v dnešní společnosti provádíme, jsou pro oči zatěžující.Jedná se o řadu faktorů zmíněných v této brožuře. Tuto zátěž je nutné kompenzovat a nejvhodnější technikou je tzv. palming.Palming -- jak na to: Rychle třete dlaně o sebe, až budou příjemně zahřáté. Třete po dobu ca 20 vteřin.Z dlaní vytvořte “misku” a tou zakryjte zavřené oči. Prsty by se měly překrývat a volně spočívat na čele. Dlaněmi se nedotýkejte očních víček.Miska vytvořená z dlaní by také měla umožňovat volné dýchání.Zhluboka dýchejte. Nádechy musí být prováděny do bránice, nikoliv “do plic”.Setrvejte takto alespoň 2 minuty (ideálních je 6 a více minut). Pokud při tomto cviku vidíte černou barvu, je to znak uvolnění. Budete-li se dále uvolňovat, černá by se měla stát tmavší a “černější”.Cvičte palming několikrát denně, když máte volnou chvilku a speciálně pokud máte oči unavené nebo Vás pálí.
  5. BUDIŽ SVĚTLO
  Přirozené denní světlo je důležité pro správné vidění, zdravý zrak i celé tělo.Sluneční světlo umožňuje řadu metabolických pochodů, mezi nimi jmenujme např. syntézu vitamínu D nebo vyrovnanou funkci autonomní nervové soustavy. Ta nám pomáhá zaostřovat. Chcete-li být zdraví, musíte chodit každý den ven.Naopak mnoho zdrojů umělého světla poškozuje nejen zrak, ale i celý
  organismus. Jeden z nejhorších zdrojů umělého osvětlení je zářivkové světlo.Jak na to: najděte si každý den čas na pobyt na přirozeném denním (slunečním) světle. Mělo by to být alespoň 30-60 minut denně. při pobytu venku nenoste žádné optické pomůcky (brýle, sluneční brýle, čočky). Sluneční brýle noste pouze v extrémních popdmínkách (na ledovci při silném slunečním svitu apod.) zajistěte si tzv.plnospektrální zdroj umělého světla (najdete na internetu).To je umělé světlo, jehož barevné podání se přibližuje světlu slunečnímu.
  6. OČNÍ FITNESS
  Oči jsou ovládány tzv. extraokulárními svaly, kterých je celkem šest. Uvnitř oka je další sval, tzv. ciliární, který ovládá oční čočku a umožňuje zaostřování. Již jsme zmínili, že práce na blízko tyto svaly přetěžuje a dlouhodobě unavuje.Stejně jako jiné svaly těla je potřeba i oční svaly posilovat a zároveň relaxovat. Cvičte tedy své oči, pomůžete jim tak správně fungovat!Jak na to: cvičte tzv. oční jógu. Se zavřenýma či otevřenýma očima pohybujte očima nahoru, dolů, doleva, doprava a úhlopříčně. Nezapomeňte u toho dýchat a mrkat. na konci každého fitness cvičení proveďte palming oční fitness (se zavřenýma očima) lze provádět ve volných chvilkách -- v městské hromadné dopravě, při přestávkách v práci, apod. vyzkoušejte techniku přeostřování (návod naleznete na následující straně)
  Přeostřování
  Postavte se asi 3-5 metrů od zdi, na které jsou umístěny nějaké předměty.Ideální je obraz, nebo na zeď připevněná zraková tabulka. Odložte brýle.Není důležité, aby obraz v pozadí byl ostrý.Zdvihněte svůj palec, umístěte ho do výše svých očí, ve vzdálenosti asi 15-25 cm od obličeje. Uvolněte se, zhluboka dýchejte – hlídejte, abyste nezadržovali dech. Cvičit můžete vsedě nebo ve stoje.Podívejte se na svůj palec, zaostřete na nějaký bod na palci. Máte-li zaostřeno na palec, periferním viděním si všimněte, že v pozadí vidíte iluzi 2 vzdálených předmětů (obrazů či tabulek). Pokud se nedaří, zkuste palec posunout o kousek blíž nebo dál od sebe. Soustřeďte se, abyste měli zaostřeno na nějaký bod na palci.
  Palec stále držte asi 15-25 cm od sebe, v úrovni očí. Nyní se však podívejte na předmět za zdi (obraz, tabulka). Dívejte se na tabulku a všimněte si periferním viděním, že v popředí vidíte iluzi dvou palců. Pokud se Vám nedaří, opět zkuste palec posunout kousek dále či blíže a ujistěte se, že ostříte na vzdálený předmět.Střídejte pohledy na palec a na tabulku a vnímejte zdvojené iluze v pozadí, resp. v popředí
  7. ELIMINUJTE STRES
  Oči jsou součástí nervové soustavy. Buňky oka mají stejnou strukturu, jako buňky v lidském mozku. Oči jsou silným optickým nervem spojeny se zátylní částí mozku, kde se nachází zrakové centrum.Pak by Vás nemělo překvapit, že stres ovlivňuje to, jak vidíme. Práce se stresem je tedy důležitá pro zachování ostrého zraku.Jak na to: věnujte se pravidelné relaxaci a meditaci. Vhodnou pomůckou je metoda palming, se kterou jste se již seznámili. poslouchejte relaxační hudbu, choďte na výstavy a podobně nenechte se ovlivňovat mediálním zpravodajstvím. Ideální je přestat sledovat zprávy v TV a dalších médiích. Nebojte se, o nic nepřijdete. Sepište si, co Vás v životě stresuje. Seřaďte si body dle priorit a začněte se zbavovat největších stresorů. Důležité je nečekat, až se věci “samy” vyřeší.Nevyřeší. Musíte pro to něco udělat. Teprve změna z Vaší strany zahájí sled dalších událostí, které Vás stresoru pomůžou zbavit.
  8. BRÝLE KAZÍ ZRAK
  Brýle umožňují opět ostře vidět, bezpracně a rychle. Neřeší však příčinu toho, proč se zrak zhoršil. Je prokázáno, že brýle přispívají k dalšímu zhoršování zraku. Pokud by člověk s dokonalým zrakem začal nosit dioptrické brýle, bude mu to nejprve nepříjemné, ale postupně si zvykne a asi za rok již nebude správně vidět -- brýle mu zkazí zrak. Brýle omezují periferní vidění, souvisejícím jevem je zhoršené vidění za šera.
  Jak na to: pokud nosíte brýle, odkládejte je, kdykoliv to je možné. Nejprve ve známém prostředí, doma, v parku apod. Využijte další rady z této e-knihy -- dívejte se do dáli, cvičte oční fitness, provádějte palming atd. nepoužívejte sluneční brýle, pouze v extrémních světelných
  podmínkách. Časté nošení slunečních brýlí degraduje činnost zorničky a člověk se brzy stane přecitlivělý na světlo. pokud se Váš zrak zhoršil, hledejte příčinu a snažte se navrátit mu přirozenou funkci, bez optických pomůcek. Brýle nasaďte pouze na nezbytně nutnou dobu, pak je zase sundejte.
  9. VÝŽIVA PRO OČI
  Oči jsou velkým spotřebitelem výživných látek, tedy vitamínů, minerálů a antioxidantů. Koncentrace vitamínu C ve zdravém oku je vyšší, než v jiných tělesných orgánech. Metabolismus očí je rychlejší, než v jiných částech těla.Řada vážných očních nemocí je spojena s nedostatkem antioxidantů v těle a působením tzv. škodlivých volných radikálů (např. makulární degenerace).Dostatek organických výživných látek je pro zdravé oči nezbytný.Jak na to: výživné látky je možné dodat třemi způsoby:konzumací dostatečného množství syrové zeleniny a ovoce. Pro oči
  doporučuji zejména mrkev, zelenou listovou zeleninu (ideálně listový špenát nebo nať z bio mrkve), červené ovoce (pomeranče apod.).
  pomocí čerstvých ovocných a zeleninových šťáv, připravovaných doma v odšťavňovači. Používejte stejné druhy, jako výše.pomocí kvalitních doplňků stravy. Používejte přípravky s dostatečným množstvím výživných látek, organické, nepoužívejte jednotlivé vitamíny a minerály, v přírodě vždy fungují “v týmu”.
  10. OČI NEJEN JAKO OKNO DO DUŠE
  Říká se, že oči jsou oknem do duše. Já doplňuji, že jsou také “bránou do těla”. Porucha zraku je vždy signálem, že je v těle něco v nepořádku. Můžou to být oslabená játra, toxikovaný organismus, chronický a dlouhodobý stres, nedostatek výživných látek a řada dalších faktorů. Oči jsou spojené s celým organismem a jeho zdravím.Oči také umožňují vyjadřovat emoce, pocity a nálady. Z pohledu do očí je možné vyčíst, jak se člověk cítí. Očním kontaktem je možné ovlivňovat ostatní.Oči nám zprostředkovávají více než 90% informací z tohoto světa a pro
  kvalitní a plnohodnotný život jsou nejdůležitějším lidským orgánem.Většina z nás si několikrát denně čistí zuby a chodí na pravidelné kontroly k
  zubnímu lékaři. Zubní prevence se stala samozřejmostí a nijak o ní nepřemýšlíme.Podobně bychom se měli starat i o své oči a zrak. Jen tak je možné zastavit epidemii očních vad a nemocí. Věřím, že i tato e-kniha k tomu přispěje.
  (c) Tomáš Brouček 2014, http://www.DobreOci.cz
  DESATERO PRO VAŠE OČI
  Dodržujte následující pravidla péče o zrak. Zaměřte se každý týden na jedno pravidlo a snažte se ho začlenit do svého života.
  MRKEJTE
  DÍVEJTE SE DO DÁLI A ELIMINUJTE PRÁCI NA BLÍZKO
  OKYSLIČUJTE CELÝ ORGANISMUS
  DOPŘEJTE OČÍM RELAXACI (PALMING)
  KAŽDÝ DEN SI ZAJISTĚTE POBYT NA DENNÍM SVĚTLE. POŘIĎTE SI
  PLNOSPEKTRÁLNÍ ZDROJE UMĚLÉHO SVĚTLA.
  CVIČTE OČNÍ SVALY (OČNÍ FITNESS, OČNÍ STREČING)
  ELIMINUJTE STRES (RELAXACE, ODBOURÁNÍ MÉDIÍ)
  ODKLÁDEJTE DIOPTRICKÉ BRÝLE, NENOSTE SLUNEČNÍ BRÝLE
  DODÁVEJTE TĚLU VÝŽIVNÉ LÁTKY (SYROVÉ OVOCE A ZELENINA,
  ČERSTVÉ ŠŤÁVY, DOPLNĚK STRAVY SUPERFOOD PLUS)
  VĚNUJTE SE OČÍM ALEPOŇ TAK, JAKO ZUBNÍ PREVENCI. UDRŽUJTE
  TĚLO ZDRAVÉ A ČISTÉ. PRAVIDELNĚ DETOXIKUJTE, ZEJMÉNA
  STŘEVA A JÁTRA

 • Analýza fungovania SK -- je to staršieho dáta, ale stále to u nás takto funguje-je to aktuálne..
  -- Bol raz jeden slovenský kanoistický tím.
  -- Slovenská a Japonská spoločnosť sa rozhodli, že každý rok usporiadajú závod medzi svojimi družstvami kanoistov, z ktorých každé malo 8 mužov.
  -- Obe družstvá tvrdo trénovali a v deň, kedy sa závod začal, boli kanoisti v rovnako výbornej forme.Aj napriek tomu Japonci vyhrali a to s náskokom jedného kilometra.
  -- Po prehre bola nálada v slovenskom tíme na bode mrazu.Vrcholové vedenie rozhodlo, že ich tím musí budúci rok vyhrať a vytvorilo super tím analytikov, ktorý mal za úlohu daný problém preštudovať a následne vyhodnotiť.
  -- Tím analytikov po niekoľkých dôsledných a podrobných analýzach zistil, že Japonci mali 7 veslárov a len jedného kapitána.
  -- Ale slovenský tím mal sedem kapitánov a len jedného veslára.
  -- Tvárou v tvár tejto krízovej situácii ukázalo slovenské vedenie veľkú dávku múdrosti: najalo okamžite poradenskú spoločnosť, aby vykonala analýzu štruktúry slovenského tímu.
  -- Po dlhých mesiacoch usilovnej a namáhavej práce dospeli odborníci k záveru, že v slovenskom tíme bolo príliš veľa kapitánov a nedostatok veslárov.Na základe odborného posudku bolo rozhodnuté, že štruktúra tímu sa musí okamžite zmeniť.
  -- Počínajúc dnešným dňom budú v tíme štyria kapitáni, dvaja dozorcovia, jeden pozorovateľ a jeden veslár.Okrem toho sme zaviedli sériu opatrení za účelom motivácie veslára.”Musíme zlepšiť jeho pracovné prostredie a dať mu viac právomoci”.
  -- Nasledujúci rok Japonci zvíťazili s náskokom dvoch kilometrov.
  -- Slovenská spoločnosť okamžite prepustila veslára vzhľadom na zlé výsledky jeho práce.
  -- Ale zaplatila honorár vedeniu za silnú motiváciu , ktorú tím dosiahol.
  -- Poradenská spoločnosť pripravila nový rozbor, ktorý dokázal, že bola zvolená dobrá taktika, motivácia tiež bola v poriadku, ale použitý materiál je potrebné vylepšiť.
  -- V súčasnosti slovenská spoločnosť uvažuje o novom modeli kanoe.:-) 🙂

 • Neviem ako ste na tom vy ale mne najviac pomáha čítanie kníh. Rozširuje to môj uhol pohľadu a naučila som sa dokonale ovládať svoju myseľ. Dá sa povedať, že teraz som šťastná 🙂
  Uvediem aspoň 3 knihy, ktoré naozaj stoja za to.
  Randy Gage -- Proč ste tak hloupi, nemocni a bez penez
  Tajomstvo -- The Secret
  Mark Green -- Šťastie stav mysle

 • Na doplnenie PVV doporučujem pre dlhé “jarné” dni si predčítať:
  https://www.bezpzlozky.eu/wp-content/uploads/2016/01/Banda_zlodejov_1.pdf
  Ani tu sa netreba priveľmi čúliť, sami sme im pomohli tam kde sú.

 • Milan Faltin napísal: 18. Apríla 2016 o 21:11:-) 🙂 -- Pre informáciu zopár oblastí z Programového vyhlásenia Vlády SR, ktoré je aj dnes schvaľované v parlamente som “rozhodil” do štyroch rubrík.Predsa len, dokument má približne 70 strán a každý až by mal všetko prečítať, možno by nebol pritom veľmi šťastný:-)..takto si skôr pozrie každý svoju oblasť, ktorá ho zaujíma..Vybral som iba orientačne.V linku sú tiež ďalšie oblasti “šité” na každú profesiu.:-)

 • Niekoľko rád dôchodcom …

  …trocha optimizmu nezaškodí…
  Vláda sa rozhodla kompenzovať dôchodcom dopady finančnej krízy a preto zriadila
  zvláštnu tridsaťčlennú komisiu, ktorá s vypätím síl pripravila nasledujúce rady a vyhlásenie:
  Niekoľko rád pre rok 2016:

  1. Ráno si dlhšie pospite. Nebudete musieť svietiť a ušetríte.
  2. Ak budete vstávať po deviatej hodine, môžete vynechať raňajky a opäť ušetríte.
  3. Vzhľadom na Váš zdravotný stav sa na poludnie neprejedajte, nebudete v
  budúcnosti potrebovať lekára a opäť ušetríte.
  4. Po obede choďte spať, nech si Vaše telo oddýchne. Môžete tak vynechať
  olovrant a opäť ušetríte.
  5. Zaraďte častejšie do programu tzv. Pôstne dni a opäť ušetríte.
  6. Večer chodievajte skoro spať. Nemusíte svietiť, spiaci sa na televíziu nepozerajú
  a opäť ušetríte.
  7. Autom nejazdite, znečisťuje ovzdušie. A sú tu ďalšie úspory za benzín.
  8. Pri výbere potravín vyberajte hlavne v úseku zliav. Potraviny sú už trošku
  “načaté”, budú ľahko stráviteľné a opäť ušetríte.
  9. Zbytočne neupratujte, aj drogéria niečo stojí.
  10. Radujte sa z maličkostí (na veľké veci rovnako nedosiahnete).

  Zrátané a potvrdené:
  a) urobíte maximum pre svoje zdravie
  b) ušetríte peniaze, ktoré by Vám mohli v budúcnosti určite chýbať

  Neobávajte sa výrazného zvýšenia dôchodkov.
  Vážte si tých priemerných 1,90 eur, o ktoré sa možno zvýši Váš mesačný príjem z
  dôchodkového zabezpečenia.
  Pýtate sa, čo s toľkými ušetrenými peniazmi?
  No, tie si schovajte na liečebné výdavky.
  Kto prežije, zaslúži si náš obdiv

 • Určitě stojí za přečtení:
  https://www.bezpzlozky.eu/wp-content/uploads/2016/01/Jak_ziit.pps

  Přeji příjemný den.

 • Pocit osobného šťastia je pupočnou šnúrou spojený s kvalitou života, akí spokojní sme radoví občania, ako kvalita vplýva na udržateľnosť spoločenského života, možnosť ľudí hovoriť do vecí (a možnosť ovplyvňovať ich) ktoré sa nás týkajú.
  Mám vážny pocit, že posledné roky stagnujeme, tento pocit súvisí s nedostatkom vízie rozvoja Slovenska na strane ľudí vo vláde. Víziou nemôže byť poskytovanie záchranných balíčkov pri nástupe do nemocnice, balíčkov “najchudobnejším”, ani neustále strašenie že nebude na dôchodky atď. Myslím že je už najvyšší čas vyrovnať sa aj s problémami, ktoré dlhodobo zásadne nie sú riešené, ako je korupcia, zdravotníctvo a školstvo. Zbytočne veľa z darovaných 13 miliárd eurofondov sme už prešustrovali. Ani právo neplatí pre všetkých rovnako, doteraz najvyššie postaveným verejným činiteľom potrestaným za korupciu je exprimátor Čadce (za skutok z r. 2005).
  Takže: Áno, chcem byť šťastný, ale keďže nežijem na inej planéte a realitu vidím každý deň, nedá sa byť veľmi šťastným iba tak trochu (ak nepovažujem za veľké šťastie že ma neprešla električka).

 • Osem tajomstiev pre šťastný život v žiadnom prípade nezavrhujem, naopak snažím sa tak akosi konať, i keď sa nie celkom darí.
  Hoci sa hovorí, že za vlastné šťastie si môže každý sám, nie je to celkom pravda. Niektoré merateľné oblasti života jednotlivý človek nemusí vedieť sám ovplyvniť. Stará sa o ne napríklad štát a vláda ktorá krajinu riadi.
  Pre mladú generáciu je dôležitá najmä oblasť vzdelávania, ktoré ovplyvňuje ich budúci život.
  Stredná generácia oveľa viac prihliada na dostatok práce a príležitostí ktoré jej umožnia sa realizovať. A kedže bremeno financovania štátu je najmä na jej pleciach, úplne oprávnene sa pýta na dane a odvody a ako sa s nimi nakladá.
  Starších z nás trápi najmä zdravotná starostlivosť, ale tiež výška dôchodkov a ich valorizácia a sociálne zabezpečenie, aby sme dokázali žiť aktívny a dôstojný život.
  Každého z nás napadnú aj ďalšie faktory, ktoré sú pre kvalitu života dôležité, nezabúdajme však, že pre osobný pocit šťastia sú oveľa dôležitejší ľudia v našom okolí a kvalita vzťahov s nimi, než výška platu a mnohociferné číslo na účte.
  Pekný jarný deň prajem.

 • Doplním k predchádzajúcemu príspevku.Umiestnil som ho do rubriky aj vzhľadom k bodu /8/ “Vybrali si, že chcú byť šťastní.
  A aj vy sa môžete rozhodnúť, či budete večne na všetko frfľať, rozčuľovať sa, aká je doba zlá a že váš život stojí za nič, alebo sa začnete na svet pozerať z tej krajšej stránky”.
  Aká je realita v Slovenskej spoločnosti, si najlepšie človek všimne, až si prečítame komentáre pod článkom.Ako je spoločnosť rozdelená.Denník Nový čas uviedol, že: “ľudia na Facebooku vytvárajú zaujímavé koláže”..len tiež podľa komentárov nie každý nazrie na tento link s “kolážami” z nadhľadom, úsmevom a možno by sa to hodilo do nejakej inej rubriky..ale taká je dnes realita na Slovensku.Preto by som poprosil: kto sa vieme pousmiať, usmejme sa, komu predchádzajúci link vadí, nech ho preskočí, poprípade súhlasí-nesúhlasí s niektorým komentárom pod článkom.Ďakujem za porozumenie.

 • Na Odľahčenie s Politikou od Politiky:-) 🙂
  http://www.cas.sk/clanok/376142/volici-im-to-spocitali-aj-s-urokmi-top-vtipy-na-ucet-bugara-a-prochazku/
  Dátum: dnes, Čas: 09:00 | TOP Čas, Zdroj: //čas.sk/, Zdroj: Facebook.com, Nový čas.

 • Kedz kupiš cigaretle, peneži idu ukrajincom,
  kedz kupiš nohavice, peneži idu vietnamcom,
  kedz kupiš kurče, peneži idu poľakom,
  kedz kupiš hračky, peneži idu čiňanom.
  .
  Iba kedz kupiš borovičku, peneži idu slovakom,
  ale vyšvetli manželke, že piješ v karčme z LASKY K VLASTI.

 • Ešte perličku, aby to nevyzeralo, že som nejaký veľmi múdry a disciplinovaný:
  V Rusku, niekde v priestore Zapadnej Dviny, je taká pahorkatina, ale cesta rovná, jak podľa pravítka. A pred vrcholom každej terennej vlny, je samozrejme bielá neprerušovaná čiara. Lenže nie podľa naších rozmerov, ale podľa Ruských.Začína dlho pred kopcom a končí dlho za kopcom. Rýchlosť na Ruských cestách je pre náklaďáky bez výnimky 70 km/hod a dodržuje sa. No a pred takým mierným stupačikom som dobehol tou 70-tkou kone, čo ťahali rebriňák, a boli už na úrovni bielej čiary. Keďže na vrchol bolo ešte ďaleko, a ja som sedel v kamione vo výške asi 3,5 metra nad cestou, čiže videl som aj za kopec, tak som ich obehol. To som ale nemal robiť, lebo kým som prišiel na horizont, odvedľa z krovia vybehol milicioner, zastavil ma a dal mi pokutu, že som predbiehal cez plnú čiaru. Bolo to len 100 rubľov, čo je asi tak na 2 piva, ale srandovnejšia bola jeho odpoveď a popis dopravného priestupku. Na otázku,že čo som mal teda robiť, keď som dobehol kone: “Tebe nádo bylo pritormoziť, jechať medlenno za lošaďami až tam dolu (ukázal asi pol kilometra na druhu stranu vršku, kde sme stáli a kde plná čiara končila ), a potom Ty mog eti lošadi objechať. Kogda by Ty eto tak sdelal, ja by Tebe štraf sejčas nedal”. Zasmiali sme sa spoločne a ja som od neho ani pokutový bloček nevzal 🙂

 • Ja z vlastných skúseností na cestách viem, že dopraváci tolerujú prekročenie do 10 km/hod. Ale 11..13…15 a vyššie už zvyčajne spokutujú. Keď však je človek na ních slušný, zpravidla tou minimálnou pokutou. Nepamätám však, či 10€ alebo 20€, lebo dlhšie ma už nezastavili, a sadzobník sa nedávno tuším menil. A predtým keď aj hej, tak zvyčajne pomohol preukaz VD nenápadne zapotrošený medzi požadovanými dokladmi . Ono to je aj na považenie, tých plus- mínus 5 km/h. Žiadný tachometer nemá také ciachovanie. Ale po 10 km/h, skoro každy, čiže v týchto desiatkových reláciach sa ta rýchlosť dá ustrážiť… Takže v meste jazdiť pod 60, na cestách pod 100 a na dialnici okolo 120-tak to aj najmenej žerie. Na náklaďakoch na plný plyn mimo obce a na dialniciach v pravom pruhu. Tie neprekročia 90 km/hod, pretože majú automatický omedzovač otáčok, nastavený na 88-89 km/h, čiže rýchlejšie nepôjdu. A tie staršie, čo ho nemajú, aj tak takú rýchlosť nevyvinú… 🙂

 • Ku príspevku Karol Slovík, NO napísal: 3. februára 2016 v 14:45 -- tiež pribudlo: plus linkom nad príspevkami -- (modrým a čiernym písmom) POZOR NA RÝCHLOSŤ:
  Po prezrení si plánovaných stacionárnych kontrol na
  https://smeonline.cartodb.com/viz/7aedccf8-c449-11e5-9e5f-0ef7f98ade21/embed_map
  som s prekvapením zistil, že na D1 sú kontrolované úseky ako zákaz predbiehania (Piešťany — Horná Streda aj inde). To som si ani neuvedomil že také úseky na D1 existujú, pritom jazdím tadiaľ pomerne často.
  &tak teda musím zvýšiť pozornosť, dúfam že tie omedzené úseky platia iba pre náklaďáky.
  .
  Ku Pozor na rýchlosť: Pri rozhovoroch s kolegami činnými v aktívnej službe sme dospeli k záveru, že radary na meranie rýchlosti majú rezervu 5 km/h naviac.Pri obmedzenej rýchlosti dopravnými značkami nie je ešte na pokutu prekročenie rýchlosti pri 50(55), 60(65), 80(85), 90(95), 110(115), 130(135)..to zvýšenie a nameranie rýchlosti nad 5 km/h naviac by už malo byť na pokutu.Ešte by mali byť merané úseky priemerované, napr. pri vjazde a výjazde z diaľnice, či iného meraného úseku podľa toho, aká bola priemerná rýchlosť na meranom úseku.Nemusí to byť pravidlo.
  Sú to informácie z bežných rozhovorov, možno vie niekto uviesť presnejšie, aby sme zbytočne nezaťažovali naše peňaženky.

 • http://cestovanie.pravda.sk/mesta/clanok/383294-najspokojnejsie-mesto-europy-je/
  ela, Pravda.sk | 16.02.2016 07:00
  Práca
  Čo sa týka práce, len v 14 mestách uviedli obyvatelia, že je jednoduché nájsť si zamestnanie – napríklad v Prahe (72%), rumunskom Kluži (67%), Mníchove (62 %) aj v Bratislave (62 %).
  Naopak, najhoršie sa hľadá práca v talianskych mestách Palermo (myslí si to 96 % opýtaných), Neapol (93 %), Turín (85%) a tiež v španielskych a gréckych mestách.
  Len 2 % opýtaných Košičanov si myslia, že nájsť prácu v ich meste je jednoduché a 17 % si myslí, že sa to dá zvládnuť. Naopak, nájdenie práce za veľmi obtiažne pokladá 72 % košických respondentov.
  MHD
  S verejnou dopravou je spokojných v Bratislave 54 % opýtaných, v Košiciach 45 %. Najviac sú spokojní obyvatelia Zürichu, Viedne, Helsínk, Osla, ale aj Prahy (86 %).
  Zdravie
  S dostupnosťou a kvalitou zdravotnej starostlivosti je v Bratislave maximálne spokojných 46 % a úplne nespokojných 51 %. V Košiciach je spokojných 59 %, úplne nespokojných je 40 %.
  Šport
  So športovým vybavením je v Bratislave spokojných 43 %, úplne nespokojných je 44 %. Košice uspokojujú športové potreby 55 % a nespokojných je 35 %.
  Kultúra
  S možnosťami kultúrneho vyžitia je úplne spokojných 76 % opýtaných Bratislavčanov a 84 % Košičanov, nespokojných je 14 % Bratislavčanov a len 9 % Košičanov.
  Školy
  Čo sa týka kvality škôl a vzdelávacích zariadení, úplne spokojných je 55 % Bratislavčanov a 61 % Košičanov, úplne nespokojných 45 % obyvateľov slovenskej metropoly a 38 % Košičanov.
  Viac informácii v linku.

 • http://spravy.pravda.sk/parlamentne-volby-2016/clanok/383383-vaha-vyse-miliona-volicov/ -- Viď link.
  Autor: Igor Stupňan, Zdroj: Pravda | 14.02.2016 15:00…………………………………………….. -- Analýza sociológov --
  “Viac ako milión ľudí zatiaľ nevie, akú stranu si v marcových parlamentných voľbách vyberie a či vôbec bude voliť”.

 • …chcete byť šťastní??
  Zastavme spoločne volebný zločin!!!
  Len ak budú voľby také ako naozaj majú byť -- demokratické -- budú mať ľudia ozajstnú moc aj právomoci, len vtedy budú naozaj slobodní a len vtedy budú mať svoje šťastie naozaj vo svojich rukách.
  Uverím len politikovi, ktorý bude aktívne bojovať proti súčasnému volebnému podvodu a bude aktívne presadzovať skutočné demokratické princípy volieb (pozri video).
  A my všetci musíme tomu pomôcť, lebo čo si sami nevybojujeme, to nám nikto nám nedaruje -- naša sloboda a šťastie nie sú výnimkou.

  http://m.mojevideo.sk/3dd5

 • Môžeš byť šťastný, ak máš zabezpečené základné potreby, to každý vyslúžilec bezpečnostných zložiek má.
  Môžeš byť šťastný , ak môžeš prekážku/ problém prekonať/riešiť . Alebo obísť, alebo utiecť. To každý vyslúžilec môže.
  AK BY MI TO STAČILO K ŠŤASTIU , TAK NA TOMTO FÓRE NIE SOM.

 • Užitočné, prenesené z inej sekcie (kto nečítal) -- aby sme boli všetci naďalej šťastní..
  http://adam.cas.sk/clanky/22855/dobre-rady-na-ochranu-informacii-na-socialnych-sietach.html/?utm_source=cas.sk&utm_medium=zona-hp&utm_content=box-adam-hp&utm_campaign=cross
  Sociálne siete sú jedným z miest, na ktorom sa internetoví surferi delia o svoje osobné údaje dobrovoľne a mnohokrát nezodpovedným spôsobom.Starý kontinent si pripomenul už 10. výročie Európskeho dňa na ochranu osobných údajov. Ondrej Kubovič, špecialista na digitálnu bezpečnosť zo spoločnosti ESET, preto pripravil zoznam šiestich rád, ktoré by mohli používatelia sociálnych sietí využiť: Podrobnosti -- rady sú pre záujemcov v linku vyššie.

 • pokračovanie bilbordy po Košicoch…
  .
  Čim budzeš, kedz vyrostneš?Ta Blavakom, ňe?
  .
  Na vychodze šicke patria ja še robi a jeden robi jak še patri
  .
  Nejeme zato, žebi sme žili, jeme zato, žebi zme nepili na lačni žaludok
  .
  Po oslave som 2 dni nemoch prijsc ku sebe, ňe išče ku tebe
  .
  Už vecej nepijem, ale ani menej, včera bulo akurat
  .
  Prvu fľašku sme vypili do jednej a do trecej pol druhej
  .
  vychodňar chtori nafuka 1 promile, 3 dni nevypil!
  .
  Prečo východňari hovoria všade dz? Dze všadzi?
  .
  Jedno pametajce, že nichto nad palenku nevyhral, len my remizovali.:-) 🙂

 • Bilbordy po Košicoch:-) 🙂
  .
  To žiadne tajomstvo, že najšumnejše pražačky hutoria po vychodňarsky.
  .
  Zrazia sa autom blavák s pražákom.Blavák vraví:”Ta co budzeme robic?” A Pražák:”Ta co ja znam?”
  .
  Ale tota fľaška už fakt kapurkova.
  .
  Pán boh vydumal palenku, žeby vychodňare neovladli švet.
  .
  Východňare majú stroj času.Liter borovičky a sú tam, dze buli včera.

 • Jazykové okienko: Správne je : Chcete byť šťastní . / prídavné meno , množné číslo / . V jednotnom čísle je ypsilon . Chceš byť šťastný

 • ad. Milan Faltin : 5. februára 2016 v 19:14
  Ja som šťastný, keď aspoň riešim, aj keď nič nevyriešim. ha-ha.
  Co je štěstí ? ” štěsti….muuška jenom…. ” . Ak Ti sadne muška na mušku , presne nenamieriš.

 • Pre Vlada Petríka.:
  Ten nezáujem, resp záujem MP o nepodstatné -- dôležite veci nerieš. To je asi národný šport. Ja keď som ešte pred 20 rokami- MP vtedy ešte neexistovala- zavolal hasičom z pevnej linky-mobily tiež neboli, že na Bratislavskej, na parkovisku (to kryté,pod cestou smerom ku ZŠ, čo sú tam teraz tie miniobchody, či minisklady, či čo?), že tam horia kontajnery, tak síce poslali “kropičák”, čo to tam zalial s vodou, ale asi za hodinu ma telefonicky zdžubali, či som to nemohol zahasiť sám s dvoma vedrami vody. Tak som sa nenechal vychovávať, a volajucého som niekam poslal. Akurát sa zmohol na vyhrážky že si ma preverí a že mi tu cisternu predpíše k náhrade. Nepredpisal dodneska. Mimochodom, v tej dobe sme tam okolo konečnej 33-ky mali aj problémy s tlakom vody. Možno že to ma zachránilo…neviem.

 • Chcete si overiť či nebudete za jazdu na D1 a R1 nešťastný?
  Skontrolujete si, ci mate dialnicnu známku ak ste si už kúpili zaevidovanú v NDS Slovensko. Postup jednoduchý.

  https://www.eznamka.sk/selfcare/check/

  OK

 • http://www.aktuality.sk/clanok/313136/foto-20-tisic-problemov-ktore-trapia-slovakov/ -- Zdroj: //www.aktuality.sk/ Odkaz pre starostu, Autor: Silvia Majerová”…Aké problémy najviac trápili ľudí”?
  Slováci tam zatiaľ poslali (obyvatelia stovky miest) už viac ako 20 400 podnetov. Pomocou tejto služby sa totiž informácie dostanú ku kompetentným najrýchlejšie.Ak nafotíte napríklad rozbitú lavičku pred vašim domom, môžete ju poslať na portál Odkazprestarostu.sk, kde je združených 101 slovenských miest a obcí…Viac v linku vyššie.

 • Milan Faltin napísal: 5. februára 2016 v 9:03
  Najlepšie je uháňať tých, z ktorých sa dá zarobiť, t.j. z 90% nižšej, vyššej, strednej vrstvy.
  Neriešiť spodinu -- z nich nič nezískaš a neriešiť vrchnosť, tí sú nedotknuteľní.

 • Bývam na sídlisku na Sekčov v Prešove , úplne rovnaké ako na sídlisku Luník IX v čase vybudovania. Za cca 30 rokov moje bydlisko je ” priestor spokojného žitia .
  Prečo píšem ? Lebo dnes ráno bol kontajner pred bytovkou vyhádzaný . Romami , ktorí robia zo sídliska Sekčov -- Luník.
  Denne jednotlivci a skupinky rómov z dlane i nefetujúci i fetujúci robia zo sídliska Sekčov -- Luník. Mnohí sú arogantní, kričia, močia. Neakceptujem nafetovaných či asociálnych romov , narušujúcich komunitu slušných ľudí a slušné prostredie. Je sebazáchovná nutnosť riešiť v zárodku. Denne vidím 3-4-roch romov do dlane čuchajúcich na ul. Bratislavská , Federátov Prešov. / Na MP som ohlásil, ale tých skôr zaujímalo, kto som. Nereagovali na môj podnet ” Idú smerom k stanici MP ” .
  Pre moje šťastie je dôležité, aby každý kto príde akceptoval sociokultúru miniregiónu zvané sídlisko. Či róm, či moslim, či inakosť. Ak sa prispôsobia, nebude problém. Ja sa nebudem prispôsobovať. Nemám dôvod. Nič nežiadam, nenarušujem žiadne práva, ,len si chránim svoje.

 • Sa mi to zdá, nejaké prekamerované-ani v Hollywode. Aj, v Čechách, sú stacionárne kamery-z Vysokého Mýta mi prišla tiež fotka. V Poľsku naprieč, v severojužnom smere , tiež ich je habadej-len asi nefungujú, lebo stamaď fotky nemám, no sú v takých typických budkach, čo sú viditeľne na kilometer -- niečo na spôsob, jak u nás drevené atrapy policajta… Na Litve a v Lotyšsku som si všimol dopravné značky s vyobrazenou kamerou, ale kamery som nikde nevidel. No a konečne v Rusku-smerom na Moskvu, tiež nie sú stacionárne kamery, ale každý druhý milicionár má fotopušku-účinnú aj na vzdialenosť hajbližšieho horizontu. Lenže tam sú pokuty nízke,asi tak fakt na pivo…Ibaže milicionár na cestu vybehne hockedy, aj v hlbokom lese z hocakého hvozdu, či je leto, či je mráz , či svetlo, alebo tma 🙂
  Takže asi bude treba na na Slovensku …”městem chodit radši pěsky”…

 • Ešte k mapkám, aby sme si ako píšu kolegovia predo mnou, namiesto pokuty dali pivko, či iné pôžitky.Plus mapka plus výška pokút Prekročenie najvyššej povolenej rýchlosti plus pokuty za priestupky plus pokuty za prekročenej najvyššej povolenej hmotnosti: zdroj: Ministerstvo vnútra.
  http://autobild.cas.sk/clanok/210469/unikatna-mapa-presne-tu-na-vas-cihaju-radary?utm_source=cas.sk&utm_medium=zona-hp&utm_content=box-autobild-hp&utm_campaign=cross

 • Milan Škuci: :good:

 • U nás na SV Slovenska koluje takýto vtip:
  Pýta sa premiér jednej krajiny svojho ministra zdravotníctva ako to tam v tom jeho rezorte vyzerá.
  On mu na to odpovie: sestričky síce stále štrajkujú, ale teraz už je lepšie lebo sme povolali na výpomoc “vojenské sestričky”.
  Tak to je dobre, dúfam že do volieb to nejako vydržíme. A potom sa pýta premiér ministra školstva a u teba ako to je?
  Tak nie veľmi dobre. Učitelia stále štrajkujú. Neviem ako to vydržíme do volieb. Pán premiér neboli by nejakí “vojenskí učitelia” na výpomoc počas štrajku učiteľov?
  Až ma zamrazilo, že ma znova povolajú!
  Ja chcem byť šťastný spolu s učiteľmi.

 • …ja tiež Miro, ale tým mariašovým… 🙂 Kreditné sa mi veľmi často zasekavajú v stroji-a potom musím dlho čakať na montážnika, čo ich vyprostí. To s mariašovými môžeš búchať o stôl aj do zaverečnej-ani sa nenazdáš, jak rýchlo nastane…

 • V novom roku s úsmevom
  .
  Človek si v živote ten sex nestačí ani užiť.
  Najskôr sa bojí,
  že ho prekvapia rodičia,
  potom deti a nakoniec, že ho skolí infarkt.
  .
  Aj keď nie som moc poverčivá/vý, kartám predsa len verím.
  Najmä tým kreditným ..
  .
  Nie som náladová/vý!… Som emočne flexibilná/ný!

 • Ale pozor, na trase TT-BA ale aj opačne, aj s osobákom, keď predbehnem pomalších , cez hociktorý rýchlý pruh, musím sa zaradiť do pravého. Inak hrozí tiež pokuta… 🙂

 • No, na dialniciach a rýchlostých cestách na Slovensku je zakázané predbiehanie pre náklaďaky, nad 7500 kg pohotovostnej váhy. Tie musia jazdiť v pravom pruhu, už aj len z toho dôvodu, že majú max. rýchlosť automatom-obmedzovačom otáčok, obmedzenú cca na 88-89 km/h. A min. rýchlosť na dialnici je 80 km/hod.Keď to bolo v minulosti dovolené (to predbiehanie, lebo min. rýchlosť bola tuším 60 km/hod), dlho trvalo kamionu, kým predbehol kolegu-čo zdržovalo ostatných v rýchlom jazdnom pruhu. Na trojpruhu,TT-ZA, je tiež povolené náklaďakom jazdiť len v pravom pruhu. Druhý a tretí pruh je rýchly, určený na predbiehanie, takže tiež v ňom nesmú náklaďaky jazdiť. V kocke asi tak… Osobáky predbiehať môžu pomalších(ak to nie je značkou zakázane- zpravidla pri oprave dialnice, čo dočasne býva…prípadne pri zvedení jazdy do protismeru-čo je logické…).

 • Po prezrení si plánovaných stacionárnych kontrol na
  https://smeonline.cartodb.com/viz/7aedccf8-c449-11e5-9e5f-0ef7f98ade21/embed_map
  som s prekvapením zistil že na D1 sú kontrolované úseky ako zákaz predbiehania (Piešťany -- Horná Streda aj inde). To som si ani neuvedomil že také úseky na D1 existujú, pritom jazdím tadial pomerne často.
  &tak teda musím zvýšiť pozornosť, dúfam že tei omedzené úseky platia iba pre náklaďáky.

 • Pridám:
  Úvaha východňara:
  “Kedz pijeme na zdravie, nemala by to hradzic zdravotná poisťovňa ?”

 • Aby sme boli šťastní dajme si namiesto pokuty pivko.

  Kde bude automat kontrolovať rýchlosť, predbiehanie a nedanie prednosti v jazde.

  Planovane umiestnenie stacionarnych systemov po Slovensku (dá sa to zväčšiť + )

  https://smeonline.cartodb.com/viz/7aedccf8-c449-11e5-9e5f-0ef7f98ade21/embed_map

 • Páči sa mi vtip.Nemôžem si ho nechať iba pre seba, to by sa nepatrilo.:-)
  Vstupní test uchazeče pro práci v CIA. Přihlášení jsou dva muži a jedna
  žena.
  První muž dostane revolver a instrukci: “V CIA potřebujeme odvážné lidi bez zábran. Ve vedlejší místnosti je vaše žena. Vstoupíte tam a zastřelíte ji.
  Chlapíkovi se rozklepou kolena:
  “To přeci nemůžu! Nedokážu zabít svoji ženu!” Neprošel.
  Druhý muž dostane také revolver a stejné instrukce. Zbledne, ale vezme
  revolver a vstoupí do místnosti. Po chvilce ticha vyjde ven celý rozsypaný:
  “Ne! To nedokážu! …….Škoda…
  Na řadu přijde poslední uchazečka. Dostane rovněž revolver a instrukci: “Ve vedlejší místnosti je váš manžel. Zastřelte ho.
  Žena vezme revolver, vejde do místnosti a zavře dveře.
  Zazní šest výstřelů a pak ještě několik tupých úderů. Po chvíli se dveře
  otevřou a žena zaječí:
  “Vy hajzlové! Vy jste mi tam dali slepý! Já ho musela umlátit židlí!”

 • ad. Milan Faltin napísal: 1. februára 2016 v 7:27
  Milan -- No veď. Sú riešenia ak človek chce, vie a môže. Urobiť z ” ničoho ” čokoľvek nízko nákladovo
  Urobiť z čohokoľvek ” nič” vysoko nákladovo.

 • K Vado Petrík, 31.1.2016 o 13:43 hod.:
  Tiež tak konšpiračne k tým “sifónom”:
  Keď sme učili aplikáciu spojených nádob v praxi , tak sme si cestou na učebňu požičali od náčelníka VSB jeden kus siifonu, po ktorý nam odbehol do skladu. Hýdraulický hever som si tiež zobral na parkovisku z auta. Pamätáš Vlado? 🙂 A chlapci boli šťastní, keď mohli sami v školskej dielni za pomoci zveráka, pilky na železo, pilníka a drotenej kefy, ten “sifon” pozdlžne rozrezať- lebo sa nestihalo skúšať. No a keď ten rez nemohli ešte v ten deň pekne vymaľovať-lebo farbu a štetce som so sebou neťahal, boli ešte šťastnejší, pretože to znamenalo, že na budúcej hodine sa nebude skúšať, ale esteticky dotvárať učebná pomôcka…

 • Začiatkom 90-tych rokov som absolvoval výcvik SU-JOK , ktorý viedol lekár prof. z Ukrajiny. Zdalo sa mi utópiou jeho tvrdenie, že sme nastavení dožiť sa veku 130 rokov. Ako? Prijať vonkajšie prostredie,
  harmonizovať vnútorné.

 • Konšpiračne:
  “Sifón” v predvolebnom období objednaný v reklamnej agentúre zaplatí aj volebné bilbordy. Stačí čarovať a z 8 EUR vyrobiť 240, ktoré ” školstvo úmyselne zaplatí”.

 • U nás je to VŠEOBECNE TAK . Aktuálne, ako sifón, či splachovač…… Učebná pomôcka, ktorú si môže každý “ošahať” stojí cca 8 EUR. / taká primárna pedagogická zásada : čo vidíš -- účinnosť cca +-5%, čo počuješ cca+-5% , čo ošaháš cca 20% +- , s čím pracuješ je účinnosť +- 90%. Tak ak priamo v praxi kúpime pre učňov-inštaláterov 10 000 sifónov a v rámci praxe ich doma zamontujú, budeme mať za málo peňazí veľa muziky.
  Podporí prax, výrobu…. účinnosť 100%.
  Za cenu ” najvýhodnejšej ponuky ” a účinnosťou 0-5% . sa ” sifón stáva školskou pomôckou za 40 násobok ” A tak je to so všetkým. Eurofondami ” h/n/ojené”.

 • Keď som bol malý chlapec a kúpili sme si čiernobiely televízor Tesla-Carmen -- dakedy začiatkom 60-tých rokoch minulého storočia, tak ako dnes si pamätám, s jakym záujmom sme my, malí šarvanci sledovali-a dokonca dlho-dlho medzi sebou rozoberali jeden šot (vtedy sa tomu hovorilo tuším cestopinsý dokument), o dlhovekosti na Kavkaze. Ukazovali tam postarších bradačov, jeden ten najsvižnejší bol syn, druhý snaď otec, ďalší dedo, pradedo, snáď aj pra-pradedo…ale aj títo boli pomerne vitálni. Najmladšiemu bolo tesne okolo 100-ky, najstaršiemu asi 150 rokov. Ale možno aj viac, lebo si už nepamätal, pretože aj kalendáre sa tam za tú dobu pomenili, podľa toho, komu Kavkaz kedy patril…. Volal sa Širalli Muslimov. :good:

 • K predchádzajúcemu príspevku:
  1/..””Žiť až do stopäťdesiatich rokov?………………v ZDRAVÍ budeme šťastní:-)
  2/..””Takéto predĺženie života nás nepochybne donúti predĺžiť produktívne obdobie života.„Po prvé budeme musieť predĺžiť dôchodkový vek. Podľa štúdie, v ktorej sme brali do úvahy priemerný vek sto rokov, by sa malo pracovať do sedemdesiatdeväť až osemdesiatdva rokov,“ hovorí Lynda Grattonová z London Business School..„……nebudeme šťastní(:- , nepáči sa mi to(:-
  3/..Na Slovensku sa mi páči.Budeme šťastní?:-) :)Od roku 2017 sa vek na starobný dôchodok bude zvyšovať za každý rok o približne 50 dní.Vychádza to, za každých 7 rokov o 1 rok naviac.. má sa to v budúcnosti aplikovať v praxi na základe priemerného veku dožitia obyvateľstva.:-)
  4/..K bodu dva: Nech si Lynda Grattonová z London Business School o práci (do dôchodku) vo veku od 79 -- 82 rokov hovorí, čo chce..pripadá mi to od Svetového ekonomického fóra vo švajčiarskom Davose..ako saien fikšn.:-)

 • http://style.hnonline.sk/veda-139/dozit-sa-stovky-je-mozne-toto-su-tajomstva-dlhovekych-1053768
  Kliknúť na link, obrázok a šípky 1 až 11.Zdroj: HN
  .
  Do dôchodku v stovke? Ak budeme stále dlhšie žiť, môže to byť reálne.
  Deň: 30.01.2016, Zdroj: | ČTK
  Žiť až do stopäťdesiatich rokov? Mocní tohto sveta na Svetovom ekonomickom fóre vo švajčiarskom Davose tento rok diskutovali okrem financií a ekonomiky rovnako o tak zásadnej revolúcii a o dôsledkoch, aké bude mať také predĺženie života nielen na ekonomiku a politiku, ale aj na každodenný život. Zmenil by sa tým totiž celý náš spôsob života, medziľudské vzťahy, štúdium i trávenie voľného času. A pozor: s trochou šťastia to môžu na vlastnej koži zažiť už súčasníci, sľubujú experti.
  Svetové ekonomické fórum Zdroj: SITA, Davos, dlhovekosť, Svetové ekonomické fórum
  „Nie je to nič vizionárske, najdôležitejší je však spôsob, akým k tomu dospejeme,“ tvrdí austrálska biologička Elizabeth Blackburn, ktorá v roku 2009 dostala Nobelovu cenu za fyziológiu a lekárstvo.„Vieme, že starnutie nie je nezvratné a medicína sa tým zaoberá. U zvierat sme už objavili gén, ktorý za to zodpovedá. U ľudí to nie je také jednoduché. Ale už dnes toho vieme toľko o ľudskom tele, počnúc rolou vaskulárnych chorôb. Keď sledujeme storočných , ktorých je čím ďalej tým viac, vidíme, že nikdy neumierajú na vaskulárne problémy, ale na banálnejšie choroby, ktoré boli podcenené z dôvodu ich veku,“ cituje Blackburnovú taliansky denník Corriere della Sera.Expertka neskrýva veľkú dôveru v pokrok lekárstva. Takéto predĺženie života nás nepochybne donúti predĺžiť produktívne obdobie života.„Po prvé budeme musieť predĺžiť dôchodkový vek. Podľa štúdie, v ktorej sme brali do úvahy priemerný vek sto rokov, by sa malo pracovať do sedemdesiatdeväť až osemdesiatdva rokov,“ hovorí Lynda Grattonová z London Business School.„Ale potom sa musíme pýtať: keď budú musieť ľudia tak dlho pracovať, čo budú robiť? Ak sa bude pracovať do osemdesiatich rokov, bude potrebné sa neustále vzdelávať. Prečo by sme sa mali rozhodovať o svojej kariére v dvadsiatich rokoch? Pravdepodobne budeme musieť revidovať dĺžku a organizáciu vzdelávania. Verím však, že kľúčová bude schopnosť zmeny a adaptácie,“ dodáva.
  Dlhovekosť vyvoláva otázky aj okolo citových vzťahov: ako dlho bude trvať manželstvo? Kedy bude správny vek pre obstaranie detí? Podľa online prieskumu na internetových stránkach davoského fóra, ktorý sa uskutočnil na viac ako 2500 osobách, sa ľudia budú rozvádzať a znovu uzatvárať sobáše častejšie (58 percent), ale tiež budú mať neskôr deti (54 percent). Do dôchodku sa bude chodiť v sto rokoch (62 percent). Produktívny život nám pomôžu predĺžiť nové technológie.
  „Vďaka preventívnemu skríningu bude možné nielen zvoliť si prirodzené počatie, ale vybrať si z genetického hľadiska potenciálne odolnejšie a zdravšie dieťa, ktoré bude žiť dlhšie,“ provokuje Derek Yach, šéf nadnárodnej spoločnosti Vitality, ktorá ponúka wellness programy a ochranu zdravia. Takáto hypotéza nevyhnutne otvorí otázky etiky, ale problém nastane aj vtedy, keď budeme mať možnosť manipulovať s génmi v našej DNA, aby sme žili dlhšie.Podľa Thomasa Deros, výkonného riaditeľa spoločnosti WellTowers, ktorá investuje do nehnuteľností učených špeciálne pre tretí vek, je potrebné vytvoriť pre staršiu spoločnosť nový svet.
  Kto bude ale taký dlhý život financovať? Jediným spôsobom, ako urobiť toto starnutie ekonomicky udržateľné, je to, že sa nielen bude dlhšie pracovať, ale že budú v rodine pracovať muž i žena, čo zahŕňa skutočnú rovnosť mužov a žien, hovorí Lynda Grattonová.
  „Musíme tiež zvážiť možnosť, aká bude rovnováha medzi rodinou a kariérou v priebehu života, v akom období sa bude treba intenzívnejšie venovať rodine a kedy zamestnaniu, bez toho aby sa dlhodobo znižovala produktivita práce,“ navrhuje Elisabeth Blackburnová. Táto cesta je veľmi zložitá a je lepšie hovoriť o nej už dnes, súdi.

 • 🙂 To nemá chyby, Vierka. 😉

 • Pre Milan Falti a ďalších, pre všetkých:

  Malý černoško spieva moravskú ľudovú pesničku „Nechal si ma nechal“.
  Prekrásne, to sa nedá nechať iba pre seba.

  https://www.facebook.com/video.php?v=10201446320439123

 • Pre Ivan Šťastný, aj pre ostatných:
  :good:

 • -- dodatok k disk. téme …od J.W.

  “Kdo víno má a nepije…,
  Kdo hrozny má a nejí je…,
  Kdo ženu má a nelíba…,
  Kdo zábavě se vyhýba…
  Na toho vemte bič a húl…
  To není člověk…
  TO JE VÚL…!!! „
  J. Werich

 • Pre osobné šťastie stačí na škále : 1….2…3…4…5…6….7….8…9…10
  1 . ……………………………………………………………………….. 10.
  -- nevidieť, nepočuť, nehovoriť. …………………… -- vidieť, počuť, hovoriť
  -- vytvoriť si kruh, do ktorého nikoho a nič nepustiť -- zasahovať vždy a všade
  -- odstrihnúť sa od sveta aj s výdobytkami vedy a techniky -- byť , riadiť, využívať všetko čo svet ponúka
  -- mať minimálne ciele -- mať maximálne ciele
  -- byť altruistom -- byť egoistom
  a ďalších x medzných možnosti
  No a potom v kombinatorike, variácií s opakovaním vznikne jedinečný neopakovateľný človek, tak ako otlačok prsta. Jeden jedinečný jedinec z miliárd možnosti.
  To si však musí jedinec ” nastaviť sám ” . Či chce byť originál, či duplikát niekoho a niečoho. Patríme medzi 2% najšťastnejších ľudí zeme vzhľadom k tomu kde a ako žijeme . Ako je to na Slovensku , v regióne, práci, rodine, v sebe samom je len na tom, ako jedinec vníma, prežíva a správa sa.

 • http://adam.cas.sk/clanky/22316/co-treba-urobit-s-facebookom-aby-ste-boli-stastni.html
  Video pod článkom som nepozeral..keďže už nepatrím medzi (junior teenager) .. 🙂 🙂

 • Tiež sa najradšej vŕtam na záhradke v zemi, toto obdobie “temna” /november až február/ je pomerne dlhé, málo pohybu, chlad, vlhko, nachladnutia, nikdy som nemala čas si to nejako zvlášť v dennom zhone uvedomiť.
  Ďakujem autorovi za vtipný záber do domácnosti jedného z nás dôchodcov, s úsmevom ide všetko ľahšie.
  PS: doporučujem nemiešať sa mladým priveľmi do života, do volieb, budúcnosť patrí im, nech sa rozhodujú.

 • I ja sa pripájamm (nie je to síce moja pôvodná tvorba ale je tak).
  Som Seenager (Senior teenager) -- VD.
  Mám všetko, čo som chcel ako teenager, s iba 60-ročným spozdením.
  Nemusím chodiť do školy alebo do práce.
  Dostávam príspevok (dôchodok).
  Mám svoj vlastný PC.
  Nemám zákaz vychádzania.
  Mám vodičák a vlastné auto.
  Mám občianku, ktorá mi umožňuje vstup do baru a krčmy.
  Ľudia, s ktorými sa stýkam sa neboja otehotnenia.
  A nemám akné.
  Život je skvelý!!!

 • Podľa bodov 1-8 som už starý čkovek, tak akosi to beriem, no neviem sa zbaviť zlozvyku sledovať politiku. No ide jar a budem sa vrtať v záhradke, možno ma to prejde. Inak dakujem za článok, potešil.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

:-)
 
:-)
:good:
 
:good:
:negative:
 
:negative:
:wacko:
 
:wacko:
:bye:
 
:bye:
:yes:
 
:yes:
;-)
 
;-)
:scratch:
 
:scratch:
:-(
 
:-(
:unsure:
 
:unsure:
more...
 

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.