Informácie a diskusia o histórii a aktuálnych otázkach vojenstva a bezpečnosti, sociálnych otázkach a činnosti neziskových organizácií

Prevzaté z domény: http://www.vysluhy.cz/   13.01.2016

Veřejné projednání petice za zrušení zdanění výsluhových příspěvků

Dnešního dne, tj. 12. ledna 2016 došlo v době mezi 15:00 – 16:30 hodin, na půdě Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky v Praze k veřejnému projednání “Petice za zrušení zdanění výsluhových příspěvků”. Za Unii bezpečnostních složek se zúčastnil předseda Unie BS – PČR Zdeněk Drexler a místopředseda Unie BS – VS Karel Smíšek. Jednalo se již o 27. schůzi petičního výboru k dané problematice.

Projednání byli přítomni členové petičního výboru, který petici inicioval, zorganizoval a podařilo se u shromáždit téměř 20.000 podpisů. Dalšími zúčasněnými byli zástupci Ministerstva obrany, Ministerstva vnitra, Ministerstva financí, poslanci a zástupci široké veřejnosti zejména z řad bývalých i aktivně sloužících příslušníků ozbrojených složek.

V průběhu projednání se vyjádřili zástupci Ministerstva vnitra a Ministerstva obrany, že v případě návrhu zrušení zdanění výsluhových příspěvků, tuto změnu podpoří. Vlastní iniciativu však nepotvrdili. Naopak byli vyzvání poslanci, kteří mají možnost, aby změnu prosadili v rámci legislativy. Proti zrušení zdanění “renty” byl zástuce Ministerstva financí, který daň obhajoval a vysvětloval důvody, proč je správně zavedená.

Výsledkem projednání byl příslib iniciátorů petice ústy Ing. Jiřího Kohouta, že ve svém úsilí neustanou a budou hledat poslance ochotné na změně spolupracovat. Jedním z těch, kdo otevřeně na místě podpořil zrušení zdanění výsluhového příspěvku byl přítomný poslanec Zdeněk Ondráček.

Veškeré info lze sledovat na webu http://www.vysluhy.cz

http://www.uniebs.cz/informujeme/188-verejne-projednani-petice-za-zruseni-zdaneni-vysluhovych-prispevku

.

Jeden komentár k článku:

Usudek si dělej sám

Veřejné projednání petice

Sál byl plný. V diskuzi vystoupilo asi 10 našich zástupců.  Více prostoru z časových důvodů nebylo.  Ze strany poslanců (některých), bylo konstatováno, že tak dobře zorganizovanou akci a připravenou argumentaci tam ještě neměli.  Pan tajemník z ministerstva AČR a paní náměstkyně MV působili spíše dojmem nerozhodných oponentů.  Až ke konci, pod tíhou vývoje nesměle prohlásili, že náš požadavek podpoří. Beru s rezervou.  Zástupce MF tam plácal nesmysly,  přesněji řečeno lži,  které jsme mu snadno vyvrátili.  Nechci raději komentovat poslance TOP,  který tam začal ječet, že děláme politickou agitaci.   Ale nebudu předbíhat.  Komentář zašle určitě Jirka Kohout.

Pozn:  Myslím, že když se dáme dohromady, tak máme i na víc.

 

6 Komentárov na Monitor:Češi požadujú zrušenie zdanenia VD:

 • Prostredníctvom holubov sa zasa začína poľovačka médií na výsluhových dôchodcov. Všimnite si poznámku o VD, ktorá neviem prečo je v článku keď s jeho témou vôbec nesúvisí.

  http://www.topky.sk/cl/10/1578165/Kuriozny-tender-na-ministerstve-obrany--Vyhlasilo-velku-vojnu-h-vnam--vojaci-sa-spinit-nebudu-

 • Na doplnenie predchádzajúceho príspevku SKOK – Slovenská občianska iniciatíva — PhDr. Juraj Miškov, predseda strany.Pre informáciu, mi to pre-poslal kolega: citujem: “Vysvetlenie pána Daniela Krajcera a
  Reakcia kolegu Chrena, ktorý je šéfom našej Programovej rady, snáď je to dostatočne vysvetlenie, ktoré Vás neohrozuje:
  Každopádne, ja ten text chápem tak, že nejde o zmeny u tých, čo už mali dôchodky priznane (to by ani nešlo, bolo by to protiústavne), ale len o budúcnosť. Pričom sa tam jasne píše, že sa ma odlišovať, či policajt alebo vojak robí naozaj prácu v teréne, alebo civilnú prácu. Cele ministerstvo vnútra napríklad treba scivilniť, rovnako ako dopravný inšpektorát. Úradník z ministerstva, alebo policajt za prepážkou vydávajúci vodičáky, by nemal mať rovnaké nároky, ako poctivo makajúci policajt v teréne, ktorí často nasadzuje svoj život a zdravie”.

 • Nižšie uvedené pre výsluhových dôchodcov pripravila vo volebnom programe 2016 SKOK – Slovenská občianska iniciatíva --
  PhDr. Juraj Miškov, predseda strany
  Poslanec Národnej rady SR a bývalý minister hospodárstva. Pred vstupom do politiky v roku 2009 úspešný podnikateľ.
  12. ÚSPORY V ZABEZPEČENÍ SILOVÝCH ZLOŽIEK
  Náklady účtu sociálneho zabezpečenia Ministerstva vnútra na úhrady výsluhových dôchodkov (menšiu časť tejto sumy tvoria tiež odchodné, nemocenské, materské, či sirotské dávky) v roku 2013 tvorili 155 miliónov eur. Výdavky osobitného účtu ministerstva obrany v roku 2013 dosiahli 160 mil. eur (141 mil. eur z tejto sumy tvorili klasické výsluhové dôchodky).
  V roku 2013 prebehli v systéme výsluhových dôchodkov viaceré zmeny. Pre nových policajtov a vojakov bude vznikať nárok na výsluhový dôchodok až po 25-tich rokoch služby.
  Faktom však ostáva, že dnes máme mnoho výsluhových „dôchodcov“ v preddôchodkovom veku, a tento stav sa nezmenil ani v novom systéme. Bývalý policajt či vojak v preddôchodkovom veku poberajúci výsluhový dôchodok má pritom rovnaké možnosti zabezpečiť si príjem ako ktorýkoľvek iný občan. Slovensko nie je také bohaté, aby si mohlo dovoliť vyplácať štedré dôchodky 30-tnikom či 40-tnikom, aj keď predtým pracovali v silových zložkách. V súčasnosti vyplácané výsluhové dôchodky predstavujú neprimeranú výhodu, a preto vzniká legitímna otázka, či by výsluhové dôchodky zamestnancov, ktorí neboli v aktívnej službe, nemali byť zdanené. Prísnejšie rozlišovanie zamestnancov, ktorí sedia v kancelárii a tých, ktorý nasadzujú život a zdravie v teréne, predstavuje
  zdroj úspor nielen z pohľadu výsluhových dôchodkov, ale aj ostatných dávok vyplácaných počas služby. Pozitívny dopad týchto úsporných opatrení na verejné financie odhadujeme na približne 20 mil. eur ročne.

 • Vládnutie de jure a de facto.
  V Českej republike vládne de jure sociálna demokracia.MF ČR -- de facto..?
  Kto vládol na Slovensku v rokoch 2012 -- 2016..?De jure Smer -- SD sociálna demokracia aj so svojimi “istotami”, no de facto kto to bol?Tiež pravicové MF SR?Radový občan buď múdry.Kto nás starobných, starobno/výsluhových a výsluhových dôchodcov bude zastupovať po voľbách?Smer -- SD vstúpil na tenkú ľadovú plochu a svojimi piruletami sa mu veľmi ľahko môže stať, že sa pod ním ten tenký ľad prelomí.V Grécku pod nátlakom veriteľov (vieme kto nimi je) ostali už po reforme -- znížení dôchodky v priemernej výške 833 eúr.Gréci nižšie de facto nepôjdu, keď sa kapitalisticko-imperialistickí veritelia aj neviem čo..A my, či kolegovia z Česka majú byť pápežskejší ako pápež..Potom bude pravda, že my svojimi dôchodkami zachraňujeme de facto aj “”skrachované”” grécke dôchodky.Toto má byť tá novodobá spravodlivosť..?Veď “motto” z jedného nemenovaného volebného bilbordu znie: “Chránime Slovensko” -- až som si dobre všimol..nuž, ako..
  .
  Kolegom v ČR tiež držím palce a touto cestou im prajem výhru, ako aj spätné doplatenie.Kvôli etickému a morálnemu zlyhaniu politikov aj s úrokmi.

 • Z článku:
  “Naopak byli vyzvání poslanci, kteří mají možnost, aby změnu prosadili v rámci legislativy. Proti zrušení zdanění “renty” byl zástuce Ministerstva financí, který daň obhajoval a vysvětloval důvody, proč je správně zavedená”.
  .
  Paralela a podobnosť s Českým Ministerstvom financií..?
  .
  http://aktualne.atlas.sk/ekonomika/slovenska-ekonomika/rozhovor-slovensko-je-zrele-nulovy-rozpocet-30-percent-rozpoctu-leti-hore-kominom.html
  Deň: 06. január 2016, Čas: 08:00, Zdroj: //aktualne.atlas.sk/
  “Trúfnete si odhadnúť rast našej ekonomiky?
  Na to nie som ja. To robia bankoví analytici, na to je Medzinárodný menový fond, Eurostat, ale hlavne Ministerstvo financií SR. Tak, ako to prognózujú, je to v rámci reálnych hraníc. Podľa môjho názoru by však úlohou ministerstva financií nemala byť tvorba optimistických prognóz, ale pesimistických. Myslím si však, že procesy sú tam celkom slušne nastavené. Ministerstvo financií funguje dobre, je to jedno z najlepších ministerstiev na Slovensku. Je to aj preto, že bolo postavené ešte za éry Ivana Mikloša. Po výmene vlády nové vedenie Ministerstva bolo dostatočne pragmatické a nevymenili polovicu ministerstva. Ľudia, ktorí tam chceli ostať a bavilo ich to, osobnostne vyrástli. Iná vec je, aké politické úlohy musí ministerstvo plniť”.
  .
  “”Je to aj preto, že bolo postavené ešte za éry Ivana Mikloša. Po výmene vlády nové vedenie Ministerstva bolo dostatočne pragmatické a nevymenili polovicu ministerstva. Ľudia, ktorí tam chceli ostať a bavilo ich to, osobnostne vyrástli. Iná vec je, aké politické úlohy musí ministerstvo plniť””.
  Tak, pán Minister financií SR, pán Kažimír.Občania Slovenska zvolili vo voľbách 2012 ako vládnúcu stranu Smer SD, ktorá sľúbila ľuďom istoty.A nie PRAVICU. Podľa článku ste pán minister nevymenili polovicu ministerstva.”Ľudia, ktorí tam chceli ostať a bavilo ich to, osobnostne vyrástli”.Nedivil by som sa, až by podobná situácia bola tiež v Českej republike.
  Nemyslím si, že na iných ministertsvách to bude ináč..Už pre mňa nie je prekvapením, že sú medzi slovenskími politikmi otáčky a piruety keď: “””Ľudia, ktorí tam chceli ostať a bavilo ich to, osobnostne vyrástli”.”””””polovica pravicového ministerstva..
  Súhlasím s príspevkom kolegu predo mnou..kto prečítame medzi riadkami, nečudujme sa ani MF ČR, ani MF SR..prašť jak uhoď.A klinec do toho vrazil pán minister MPSVaR pán Richter.

 • Kolegom v ČR držím palce a touto cestou im vyjadrujem podporu.
  Ako sledujem vývoj, a posledné vyhlásenie MPSVR SR ministra Richtera nasvedčuje tomu, že naše obavy o možnom zdaňovaní VD alebo vôbec zdanenie dôchodkov treba brať vážne. Politici sú nepoučiteľní a siahnu na všetko čo sa nedokáže brániť.
  Musíme byť pripravení a prevzatie skúsenosti od Únie bezp. zložiek z Čiech, to by mala byť samozrejmosť.
  Milan

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

:-)
 
:-)
:good:
 
:good:
:negative:
 
:negative:
:wacko:
 
:wacko:
:bye:
 
:bye:
:yes:
 
:yes:
;-)
 
;-)
:scratch:
 
:scratch:
:-(
 
:-(
:unsure:
 
:unsure:
more...
 

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Kalendár udalostí
Nové komentáre: