Vyberte stranu

[03.05.2016] Sociálna poisťovňa vysoko prekračuje plán výberu poistného

……Stále sa vraciame k tomu, v čo sme dúfali že sa vyriešilo, bohužiaľ ani zďaleka nie je to tak. Mám na mysli vybavovanie starobných dôchodkov, resp. prechod z výsluhového na starobný dôchodok. Je až nepochopiteľné ako inštitúcie neslúžia ľuďom aj keď z ich prostriedkov oni žijú, ale slúžia akýmsi spolčeniam. Kedy skončí byrokratizmus aparátu Sociálnej poisťovne? Prečo sa nesnažia pomôcť a poradiť človeku pri vybavovaní?

……Ako pokračuje vybavovanie SD – jeden z mnohých poznatkov od nášho prispievateľa, ktorý možno pomôže ďalším VD:

……„Pekne pozdravujem. Chcem sa podeliť so svojou praktickou skúsenosťou pri spisovaní žiadosti o starobný dôchodok na základe kategórii funkcií. Tak, aj na mňa došla rada a dnes som bol žiadosť o SD spísať. Pocity/dojmy mám zmiešané.

Pracovníčka príslušnej pobočky Sociálnej poisťovne pri mojom požiadaní o SD na základe a predložení tlačív/potvrdení – a nahliadnutí do nich mi oznámila, že nemám v kategóriách funkcií odslúžených dvadsať rokov. Šťastie, že mám máličko naštudované-prečítané niektoré zákony a §§-fy, tak som jej ihneď upresnil, že nežiadam o SD podľa § 21, ale žiadam o SD na základe kategórií funkcií na základe § 174 odst. 1 písmeno a), a ost.2, zákona č. 100/1988 Z.z od 56 rokov fyzického veku., nakoľko mám v I. kategórii funkcií odslúžených 19 rokov a 9 mesiacov do konca roku 1999, tiež moja služba pokračovala cez dátum 31.12.1999 (nakoniec to pracovníčka videla aj z predložených potvrdení). Po odcitovaní §-fu 174 sa pracovníčka zdvihla, poprezerala nejaké “fascikle, kde zistila že hovorím pravdu” a tak sme sa pustili do spisovania žiadosti. Tu si myslím, že mnoho kolegov, ktorí nemajú bližšie informácie, už by boli týmto “odbití” hneď na príslušnej pobočke, zvrtli by sa na opätku a bolo by: “považujte za vybavené”…

Pri spisovaní žiadosti som viackrát požiadal/poprosil, či do žiadosti nie je potrebné uviesť, že žiadam o SD na základe § 174 a nie na základe §-fu 21, ale zakaždým mi pracovníčka pobočky Sociálnej poisťovne zdôraznila, že   ONI   to vedia (myslela asi Ústredie na SP). Pri podpisovaní tlačív som tam nevidel ani kolónku na §-fy, na základe ktorých som požiadal o SD. Tak snáď na Ústredí Sociálnej poisťovne doopravdy tieto rozdiely medzi §§-mi 21 a 174 vedia…Až keď som sa spýtal, ako dlho trvá vybavovanie SD, bolo mi oznámené, že tak 5 mesiacov. Len keď som oznámil, že mám všetky potvrdenia u seba, aj výšky hrubých platov, povedala mi pani, že potom je to vybavené skôr. Trocha mi to vychádzalo na obdobie, keď v roku 2013, 2014 fakt ešte neboli doriešené niektoré záležitosti a trvalo vybavovanie SD tak dlho. Ešte čo som si všimol, Pracovníčka Sociálnej poisťovne nenazývala tieto SD podľa kategórií funkcií, ale nazývala to “predčasným dôchodkom“.. No, aký bude výsledok, nechám sa prekvapiť, verím, že na Ústredí Sociálnej poisťovne doopravdy vedia tieto rozdiely aj medzi paragrafmi. Uviedol som to iba pre zaujímavosť. Dúfam, že sa nebudem musieť odvolávať. Snáď nie som prvý čo žiada o SD podľa §-fu 174 z počtu približne 5 000 kolegov a kolegýň. Ináč až na ten začiatok, jednanie s pracovníčkou SP bolo myslím seriózne a k veci..

…….Nechcel som to dávať na stránku, kto číta web, tak § 174 je tam už mnohokrát uvedený, tiež neviem tomu, čo som predtým napísal dať “všeobecnú-informačnú košieľku”. (Možno niekto iný).  Aby som niekoho z budúcich žiadateľov o SD nedezinformoval. Ostáva mi veriť, že Ústredie Sociálnej poisťovne bude postupovať tak ako má. Nakoniec, čas ukáže a presvedčím sa o výsledku.

Pekný deň prajem“.

Toľko z jedného e-mailu. Napíšte svoje skúsenosti s vybavovaním, pomáhajte si navzájom. Nebojte sa. Nič sa samé od seba nevyrieši, je nutné na chyby a krivdy upozorňovať, inak sa ďalej nepohneme.

.

http://Sociálna poisťovňa – Kontakty – ústredie

Podateľňa – úradné hodiny (v pracovných dňoch): Pondelok: 08.00 – 17.00 h. Utorok: 08.00 – 16.00 h. Streda: 08.00 – 16.00 h. Štvrtok: 08.00 – 16.00 h

 

http://soc poisťovňa košice
soc poist prešov
soc poist senica
soc poist galanta
soc poist senec
soc poist považská bystrica