Prevzaté zo stránky APVV závery Sociálno-zdravotnej komisie:
http://www.asociaciapolicajtov.sk/downloads/soczdrav/valorizacia_dochodkov.doc
.
Dr. Milan Kolen napísal: 01. mája 2016 v 20:30
Prosím o zavesenie tohto môjho komentára k článku Zmeny valorizácie ktorý napísal Ľ. Dubeň a dal tam návrhy SZK APVV. Mne sa to nedarilo zavesiť z dôvodu, že červené opravy s nezverejnili červeným písmom ale čiernym písmom, čím nebolo jasné čo som preformuloval. V zátvorke sú veci ktoré je potrebné vypustiť z pôvodného návrhu. Ďakujem.
Milan Kolen
ZJEDNOTENIE NÁVRHU SZK APVV A DRUHÉHO NÁVRHU:
V návrhu SZK som červeným písmom preformuloval niektoré zmeny a v zátvorke uvedené veci navrhujem vypustiť.
Vzhľadom na uvedené (SZK) odporúčame :
1.Podporovať riešenie valorizácia čo najskôr.
Keďže zmena si vyžaduje novelizáciu minimálne zákona č. 461/2003 Z. z. a vzhľadom na postup a lehoty súvisiace s legislatívnym procesom prijímania zákonov najskorší termín je možný k 1.1.2017.
2.Podporovať ustanovenie minimálnej pevnej sumy valorizácie.
Súčasný právny stav (ale aj stav platný od 1.1.2018) je nastavený nedostatočne nakoľko v prípadoch keď je inflácia nulová alebo aj nízka, je aj valorizácia dôchodkov neprimerane nízka. Z toho dôvodu je potrebné ustanoviť aj minimálnu hranicu percenta pod ktorú nebude možné pri valorizácii v danom roku klesnúť bude slúžiť na výpočet minimálnej percentuálnej sumy (pevnej sumy) pravidelnej valorizácie, alebo minimálnu hranicu percenta (pevnej sumy), ktorou budú dôchodky pravidelne valorizované. Toto je potrebné následne použiť aj od 1.1.2018. (SZK) Zastávame stanovisko, že výška priznaného dôchodku, či už starobného alebo výsluhového je odrazom aktivít, postavenia a odvodov v čase dôchodkového poistenia, preto by valorizácia všetkých dôchodkov mala byť realizovaná percentuálne (pevnou sumou).
Poznámka:
Práve na základe výšky odvedených odvodov zásluhovosť táto skutočnosť pokiaľ nechceme aby lepšie zarábajúci na základe solidárnosti neboli už štvrtý krát poškodení, okradnutí je potrebné valorizáciu vykonávať p e r c e n t u á l n e.
Tento bod je možné naformulovať aj takto:
V súlade s pripravovanými legislatívnymi zmenami v zákone č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení to je s ustanovením minimálnej pevnej sumy valorizácie v roku 2017 a v ďalších rokoch navrhujeme rovnaké zmeny vykonať aj zákone č. 328/2002 Z. z. o sociálnom zabezpečení.
3.Využiť riešenie valorizácie v roku 2016 na zmenu zákona č. 328/2002 Z. z.
a)Výsluhové dôchodky sú od roku 2013 valorizované tak ako starobné dôchodky s tým, že pri výsluhových dôchodkoch sa uplatňuje ešte prepočet koeficientmi za roky služobného pomeru (§ 68 ods. 3). Tento stav platí do 1.7.2018 odkedy sa už tento prepočet uplatňovať nebude. Vzhľadom k tomu, že roky služobného pomeru boli pri priznávaní výsluhových dôchodkov a výpočte ich sumy už „zohľadnené“, valorizácia všetkých dôchodkov by mala byť realizovaná rovnako u všetkých poberateľov bez ohľadu na roky služobného pomeru (dvakrát uplatnený princíp zásluhovosti). (SZK) Preto navrhujeme toto ustanovenie začať neuplatňovať nie až od 1.7.2018 ale už od účinnosti noviel prijatých k zmene valorizácie
Tento bod je možné naformulovať aj takto:
Výsluhové dôchodky sú v súlade s § 68 ods. 1 zákona č. 328/2002 Z. z. od 1.5.2013 valorizované rovnakým spôsobom ako dôchodkové dávky vo všeobecnom dôchodkovom systéme s tým, že do 1.7.2018 sa uplatňuje prepočet koeficientom podľa odslúžených rokov. Vzhľadom k skutočnosti, že odslúžené roky boli pri výpočte výsluhového dôchodku už zohľadnené, prepočtom koeficientom sa druhý krát zohľadňujú, čo poberateľov výsluhových dôchodkov s nižším počtom odslúžených rokov oproti poberateľom s vyšším počtom rokov odslúžených znevýhodňuje (dvakrát sa hodnotia počty odslúžených rokov). Valorizácia dôchodkových dávok v obidvoch dôchodkových systémoch by mala byť realizovaná v rovnakom termíne.
Navrhujeme termín valorizácie z 1.7.2018 zmeniť na rovnaký termín ako je ustanovený v zákone č. 468/2003 Z. z. o sociálnom poistení, to je na termín k 1.1. kalendárneho roka od účinnosti noviel prijatých k zmene valorizácie.
b)Od roku je mechanizmus valorizácie starobných a výsluhových dôchodkov upravený „jednotne“ (zákon č. 328/2002 Z. z. § 68 ods. 1 sa odvoláva na spôsob ustanovený v zákone č. 461/2003 Z. z.). Termín valorizácie ale ostal naďalej rozdielny (1.1. starobné dôchodky a 1.7. výsluhové dôchodky). Vzhľadom na jednotný postup valorizácie obidvoch „systémov“ dôchodkového zabezpečenia (SZK) odporúčame navrhnúť zjednotiť aj termín valorizácie t.j. obidva systémy k 1.1. kalendárneho roka.
Tento bod je možné naformulovať aj takto:
V súlade s ustanovením § 68 ods. 16 zákona č. 328/2002 Z. z. o sociálnom zabezpečení od 1. júla 2018 sa všetky dávky výsluhového zabezpečenia zvyšujú o percento zvýšenia dôchodkových dávok ustanoveného vo všeobecných predpisoch sociálneho poistenia na kalendárny rok, v ktorom sa tieto dôchodky výsluhového zabezpečenia zvyšujú. Vzhľadom na rovnakú valorizáciu dôchodkových dávok vo všeobecnom ako aj v osobitnom systéme dôchodkového zabezpečenia navrhujeme zjednotiť aj termín valorizácie na rovnaký to je k 1.1. kalendárneho roka.
4.Podporovať osobitné riešenie dôchodkov „starodôchodcov“.
Skupinu „starodôchodcov“ – poberateľov dávok z výsluhového zabezpečenia príslušníkov ozbrojených bezpečnostných a záchranných zborov nízke percento (PZ tvorí menej ako 2000 osôb a ani jedna) z nich v súčasnosti spĺňa ( nespĺňa) podmienky na priznanie minimálneho dôchodku podľa zákona č.461/2003 Z. z. o sociálnom poistení a najnižší výsluhový dôchodok u týchto osôb je vyšší ako je v súčasnosti 1,7 násobok životného minima. Keďže sa pri priznávaní výsluhových dôchodkov uplatňuje princíp zásluhovosti t.j. uplatňuje sa doba služby a výška služobného príjmu, nemožno zabezpečiť (a ani by to nebolo vzhľadom na odvedené sumy poistného spravodlivé), aby výška skôr priznaných dôchodkov dosiahla úroveň súčasne priznávaných dôchodkov, odporúčame podporiť osobitné riešenie „starodôchodcov“ všeobecného systému s tým, aby sa to primerane dotýkalo aj tých „starodôchodcov“ z osobitného systému, ktorým bola priznaná dôchodková dávka podľa predchádzajúcich predpisov upravujúcich oblasť sociálneho zabezpečenia t.j. pred nadobudnutím účinnosti zákona č. 328/2002 Z.z.
Poznámka:
Najnižší VD je 204 eur mesačne + valorizácia za rok 2016 podľa koeficientu. Týka sa to všetkých VD ktorí majú nižší VD ako 1,7 životného minima to je pod sumu 336,675 eur.
Tento bod je možné naformulovať aj takto:
Je potrebné seriózne riešiť problém starodôchodcov to je tých, čo v podmienkach osobitného dôchodkového systému odišli do dôchodku pred účinnosťou zákona č. 328/2002 Z. z. o sociálnom zabezpečení ktorým boli spôsobené značné krivdy.
Záver:
Obidva návrhy sú v podstate rovnaké s rozdielnymi formuláciami, bez zmeny významu. Rozdiel je len v spôsobe vykonanie valorizácie to je p e r c e n t u á l n e alebo p e v n o u s u m o u. Je potrebné sa zjednotiť ktorý spôsob valorizácie budeme presadzovať. V analýze ktorú zavesím na web ako samostatný článok som uviedol dostatok dôvodov prečo je v rokoch 2018 -2022 potrebné valorizáciu vykonávať p e r c e n t u á l n e.
Dr. Milan Kolen
https://www.bezpzlozky.eu/2017/02/riesenie-skrivodlivosti-sd-a-vd/ .. bol som “taktne upozornený …”, že svojimi príspevkami zahmlievam podstatu. Až som okrem iného napísal v príspevku 18. júla 2017 v 7:57, prípadne ďalších príspevkoch (podrobnosti sú v linku): ” tak pri presune valorizácie výsluhových dôchodkov na 1. január 2018 bez súčasnej navrhovanej zmeny zásadnej hromadnej pripomienky APVV – navrhovaný § 68 ods. (16) a ods. (17) by valorizácia všetkých výsluhových dôchodkov aj od 1. júla 2018 mohla byť takáto.Priemerný starobný dôchodok = cca. 426 eúr.Tohtoročná inflácia bude približne 1 % (+-).Valorizácia výsluhových dôchodkov by v tomto prípade k 1. januáru 2018 bola cca. 4,26 eura.Keďže sa valorizácia dôchodkov už bude odvíjať od zákona č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení a k 1. januáru 2018 by ešte v našom zákone č. 328/2002 Z.z. zmena nebola.Predpokladajme, že to nikto z nás a to valorizáciu VD 4,26 eura v januári r. 2018 nechceme”.Pozn. a nechceme takúto valorizáciu VD ani k 1. júlu 2018.
Nie som odborník, ale som názoru, že zásadnú hromadnú pripomienku APVV vrátane paragrafu pripojeného k nej § 68 ods. (16) a ods. (17) pripravili odborníci-právnici APVV a preto je podstatné, ako skončí ZHP APVV na Legislatívnej rade vlády SR a jej prípadné posunutie na rokovanie vlády SR a ďalej do parlamentu SR.
Môj názor: Až by neprešla, nebola kladne presadená zásadná hromadná pripomienka APVV (pripravený na novelizáciu § 68 ods. (16) a ods. (17). .. a postupovalo by sa od r. 2018 podľa nenovelizovaného-stále platného a aj od r. 2018 (zatiaľ) účinného § 68 ods. (16), nastal by rozpor, resp. nebol by súlad medzi valorizáciami civilných dôchodkov a výsluhových dôchodkov.T.j. nebol by súlad medzi zákonmi a ich paragrafmi k valorizácii dôchodkov – medzi zákonmi č. 328/2002 Z.z. o sociálnom zabezpečení silových zložiek a zákonom č. 461/2003 Zb.Tiež sa rád nechám prekvapiť schváleným textom novely parlamentom. .. prípadne, napr. prílepkom k valorizácii VD k zákonu č. 461/2003 Zb.
Dorovnávanie dávok starodôchodcom vo všeobecnom systéme – otázky a odpovede. Prevzaté z denníka Pravda dňa 24.8.2017.
–
Kto sú starodôchodcovia a koľko ich je?
Vo všeobecnosti sú starodôchodcovia poberatelia starobných dôchodkov, na ktoré vznikol nárok podľa predpisov účinných pred 1. januárom 2004, a to zákona č. 100/1988 Zb. o sociálnom zabezpečení a zákona č. 121/1975 Zb. o sociálnom zabezpečení (zákon o sociálnom zabezpečení). Ich počet je približne 451-tisíc. Na účely novely sú to poberatelia uvedených starobných dôchodkov, ktorých suma by bola vyššia, ak by bola vypočítaná podľa zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení, ktorý je účinný od 1. januára 2004. Ich počet je viac ako 110-tisíc.
–
Prečo sa novela zákona vzťahuje iba na časť starodôchodcov?
Vzťahuje sa len na tých starodôchodcov, ktorých dôchodok by bol vyšší, ak by sa jeho suma určila podľa zákona o sociálnom poistení. Ide o dôchodcov, ktorí boli nadpriemerne ekonomicky aktívni, teda mali v zásade zárobky nad úrovňou priemernej mzdy v hospodárstve.
–
Na aké dve skupiny sa členia starodôchodcovia?
Starodôchodcom, ktorým vznikol nárok na dôchodok podľa zákona o sociálnom zabezpečení účinného do 31. decembra 2003, sa bude penzia prepočítavať podľa zákona č. 100/1988 Zb. o sociálnom zabezpečení. Starodôchodcom, ktorým vznikol nárok na dôchodok podľa predpisov sociálneho zabezpečenia účinných pred 1. októbrom 1988, sa penzia nebude znova prepočítavať, ale rovnako ako v roku 2009 sa zvýši o pevnú sumu. O sumu 25,50 eura sa zvýši aj penzia starodôchodcov, ktorí odišli do penzie v rokoch 1965 až 1988.
Pri novom výpočte starobného dôchodku bude dodržaná zásada, aby sa postupovalo od najstarších starodôchodcov. V prvom kroku sa uskutoční výber dôchodcov, ktorých sa uvedená právna úprava bude týkať. Ako výberové kritérium slúži hodnota priemerného mesačného zárobku, z ktorého bol vypočítaný dôchodok pri priznaní.
Ak bol dôchodok starodôchodcu priznaný po 31. decembri 2003 a jeho suma bola vypočítaná podľa zákona č. 100/1988 Zb. o sociálnom zabezpečení, upraví sa suma jeho priemerného mesačného zárobku podľa pravidiel platných na rok 2003. Po vypočítaní starobného dôchodku sa jeho suma valorizuje a prípadne zvýši za obdobie dôchodkového poistenia získané po vzniku nároku od dátumu jeho pôvodného priznania až do roku 2018.
Úprava priznaného dôchodku podľa predpisov účinných pred 1. januárom 2004 k novo vypočítanej sume starobného dôchodku nepatrí, pretože už je zohľadnená v úprave priemerného mesačného zárobku. V prípade, že by sa na novo vypočítanú sumu starobného dôchodku použila úprava dôchodku podľa predpisov účinných pred 1. januárom 2004, výsledná suma penzie by bola výrazne vyššia ako suma, ktorá by bola vypočítaná podľa zákona o sociálnom poistení, čo je v rozpore s hlavným cieľom, ktorý novela sleduje.
Uvedeným postupom sa vypočíta suma starobného dôchodku, na ktorej výplatu vznikne starodôchodcovi nárok k 1. januáru 2018. Nárok na výplatu penzie v tejto sume vznikne iba vtedy, ak je vyššia ako suma, ktorá starodôchodcovi patrí k 1. januáru 2018.
Starobný dôchodok starodôchodcu, ktorý bol priznaný podľa zákona o sociálnom zabezpečení účinného pred 1. októbrom 1988: sa zvýši o pevne stanovenú sumu 25,50 eura. V prvom kroku sa uskutoční výber dôchodcov, ktorých sa uvedená právna úprava bude týkať.
–
Prečo sa dôchodok starodôchodcov, ktorých sa novela týka, prepočíta podľa zákona č. 100/1988 Zb. o sociálnom zabezpečení a nie podľa zákona o sociálnom poistení?
Starobný dôchodok starodôchodcov, na ktorý vznikol nárok podľa zákona č. 100/1988 Zb. o sociálnom zabezpečení sa opätovne vypočíta podľa tohto zákona, ale z inak upraveného priemerného mesačného zárobku. Uvedený postup je v súlade so zásadou, ktorá sa dlhodobo uplatňuje v práve sociálneho zabezpečenia, že nároky na dôchodkové dávky sa posudzujú podľa predpisov, v čase účinnosti ktorých boli splnené podmienky nároku na dôchodkovú dávku. Táto zásada je konkrétnym uplatnením princípu právnej istoty a legitímneho očakávania poistenca, že o jeho dôchodkových nárokoch bude rozhodnuté podľa tých právnych predpisov, počas platnosti ktorých nadobudol svoje dôchodkové nároky a splnil podmienky stanovené na nárok na dôchodkovú dávku.
–
Aké je priemerné zvýšenie starobného dôchodku prvej skupiny starodôchodcov?
Priemerné zvýšenie starobných dôchodkov priznaných podľa predpisov účinných od 1. októbra 1988 do 31. decembra 2003 sa v roku 2018 odhaduje na úrovni cca 45 eur a v rokoch 2019 a 2020 na úrovni cca 46 eur. V rokoch 2019 a 2020 bude uvedené zvýšenie závisieť od percenta valorizácie starobného dôchodku.
–
Prečo sa druhej skupine starodôchodcov zvyšuje dôchodok pevnou sumou a ako bola vypočítaná?
Zvýšenie starobných dôchodkov priznaných podľa predpisov účinných pred 1. októbrom 1988 sa vykoná pevnou sumou, pretože Sociálna poisťovňa nemá k dispozícii všetky informácie potrebné na výpočet týchto dôchodkov evidované v digitálnom tvare tak, aby boli spracovateľné informačnými technológiami, a nemá k dispozícii ani programové aplikácie na výpočet dôchodku podľa zákona č. 121/1975 Zb. o sociálnom zabezpečení, ktorý bol platný pred 1. októbrom 1988.
Suma starobného dôchodku, na ktorý vznikol nárok podľa predpisov účinných pred 1. októbrom 1988, sa zvýši o pevnú sumu 25,50 eura. Táto suma je ekvivalentom predpokladanej priemernej sumy zvýšenia penzií, ktoré boli priznané podľa zákona č. 100/1988 Zb. o sociálnom zabezpečení v rokoch 1988 až 1991. Obdobie rokov 1988 až 1991 je najbližšie k príjmovým pomerom pred rokom 1988, a práve z tohto dôvodu sa pri určovaní výberového kritéria a pevnej sumy zvýšenia vychádza z tohto obdobia.
–
Prečo sa zvýšenie dôchodku nevyplatí dotknutým starodôchodcom spätne od roku 2004?
Ak by zákon, účinný od 1. januára 2018 stanovil, že dôchodky sa vyplatia spätne od 1. januára 2004, znamenalo by to, že mení so spätnou účinnosťou právne vzťahy, ktoré vznikli pred jeho platnosťou. (Pôsobil by v čase, keď ešte neexistoval). Išlo by o pravú retroaktivitu, ktorá je v právnom štáte v zásade neprípustná. Právna teória pripúšťa, že pravá retroaktivita by mohla byť za zvlášť mimoriadnych okolností v prípade sledovania osobitných a dôležitých cieľov celospoločenského alebo medzinárodného záujmu prípustná. V uvedených súvislostiach by však bola pravá retroaktivita opätovne významným právnym precedensom, ktorý by v budúcnosti mohol spôsobovať problémy pri nevyhnutných zmenách právnej úpravy dôchodkového systému.
Novela je tiež retroaktívna, pretože so spätnou platnosťou mení sumu dôchodku, ktorý bol priznaný ešte pred jej účinnosťou a aj platnosťou, ale jej právne účinky (nárok na výplatu dôchodku) nastáva až od jej účinnosti to znamená od 1. januára 2018. Tento druh retroaktivity je nepravou retroaktivitou, ktorá, ak je nevyhnutná na dosiahnutie sledovaného cieľa, je prípustná.
Zdroj: Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR
Pre JUDr.Kotulič:
Pán doktor, výmena názorov je hybnou silou, ktorá sa potom približuje k optimálnemu riešeniu.
V mojom príspevku z 16.augusta 2017 som sa opieral o vyhodnotenie medzirezortného pripomienkového konania, kde pripomienka KRRZ – zmena valorizácie sa dotkne aj výsluhových dôchodkov podľa zákona č.328/2002 Z.z., pretože od roku 2018 sa valorizácia VD odvíja od valorizácie sociálnej poisťovne. Vyčíslenie nie je v doložke vplyvov na rozpočet.
Odpoveď prekladateľa MPSVaR SR znie – minimálna valorizácia sa na valorizáciu výsluhových dôchodkov nevzťahuje. Zvýšenie VD o % podľa všeobecných predpisov o sociálnom poistení sa vzťahuje iba k valorizácii o dôchodcovskú infláciu.
Takto ministerstvo zdôvodnilo,že nepočíta s rozpočtovými dopadmi kvôli valorizácii výsluhových dôchodkov. Samozrejme, predkladaný materiál sa v procese predkladania a schvaľovania môže meniť, ale pôvodný zámer MPSVaR SR je, že minimálna valorizácia bude len vo všeobecnom systéme poistenia. Predpokladám, že ich k tomu vedie vykazovaná priemerná výška dávok z osobitného systému. Rád sa nechám prekvapiť schváleným textom novely parlamentom.
Môj osobný názor na valorizáciu výsluhových dôchodkov (VD) od 1.7.2018 je mierne odlišný od tých, čo už boli na tejto stránke zverejnené. Najprv si dovolím odcitovať zákonné úpravy platné v roku 2018:
Zákon 461/2003 Z.z. Návrh novely: ,,§ 82 Zvyšovanie dôchodkových dávok
(1) Dôchodková dávka, okrem vyrovnávacieho príplatku, vyplácaná k 1. januáru príslušného kalendárneho roka a dôchodková dávka, okrem vyrovnávacieho príplatku, priznaná od 1. januára do 31. decembra príslušného kalendárneho roka sa zvyšuje o percento medziročného rastu spotrebiteľských cien za domácnosti dôchodcov vykázaného štatistickým úradom za prvý polrok kalendárneho roka, ktorý predchádza príslušnému kalendárnemu roku.
„Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. januára 2018 , § 293dw
(1) Od 1. januára 2018 do 31. decembra 2021 sa dôchodková dávka, okrem vyrovnávacieho príplatku, vyplácaná k 1. januáru príslušného kalendárneho roka a dôchodková dávka, okrem vyrovnávacieho príplatku, priznaná od 1. januára do 31. decembra príslušného kalendárneho roka zvyšuje podľa § 82, najmenej o pevnú sumu určenú 2 % z priemernej mesačnej sumy príslušnej dôchodkovej dávky vykázanej Sociálnou poisťovňou k 30. júnu kalendárneho roka, ktorý predchádza príslušnému kalendárnemu roku.
Platný zákon 328/2002 Z.z. § 68 ods. 16)
Od 1. júla 2018 sa výsluhové dôchodky, invalidné výsluhové dôchodky, vdovské výsluhové dôchodky, vdovecké výsluhové dôchodky a sirotské výsluhové dôchodky zvyšujú o percento zvýšenia dôchodkových dávok ustanoveného vo všeobecných predpisoch o sociálnom poistení na kalendárny rok, v ktorom sa tieto dôchodky z výsluhového zabezpečenia zvyšujú.
Mne osobne to vychádza tak, že valorizácia VD od 1.7.2018 nemôže byť iná ako pri SD. Právnu oporu vidím v pripravovanej novele § 293dw kde je jasne napísané, že dôchodková dávka, sa v prechodnom období od 1. 1. 2018 do 31. 12. 2021 síce zvyšuje podľa § 82, teda o percento zvýšenia dôchodkových dávok ustanoveného vo všeobecných predpisoch o sociálnom poistení, ale najmenej o pevnú sumu určenú 2 % z priemernej mesačnej sumy príslušnej dôchodkovej dávky vykázanej Sociálnou poisťovňou k 30. júnu kalendárneho roka, ktorý predchádza príslušnému kalendárnemu roku. S prihliadnutím na vyššie uvedené, si myslím, že môj názor nie je v rozpore ani s ust. § 68 ods. 16) zákona 328/2002 Z.z
Keby tých cca 1550 VD ,(čo podporilo hromadnú pripomienku APVV ) zobrali do ruky písacie pero,alebo sadli za počítač a oboznámili s problematikou ktorá nás trápi aj poslancov NR SR, ministrov,štátnych tajomníkov silových rezortov, určite by nás to posunulo ďalej. Veď takmer väčšina poslancov,politikov ani nevie ,čo vlastne riešime…..Ak si nepomôžeme sami , nepomôže nám nik. Ale to musí byť záujem skutočne všetkých ktorých sa to týka, nie pár ľudí ktorí dookola tu na webe vypisujeme a nič s toho.
Úplne súhlasím s Miroslavom Pršalom, kedy je vhodnejšia doba ak nie teraz , keď každý s politických strán je extrémne citlivý na to kto čo urobí skôr pre svojho voliča a aby mu druhý nezobral tému…Aj ja si myslím,že je vhodný čas na presadzovanie našich požiadaviek. Každý môže individuálne upozorňovať vládnucich politikov na naše problémy ,ako to robím aj ja .Čím viac tým lepšie, ale chce to viac záujmu a ochoty niečo preto urobiť.
Plne súhlasím s tým, že sa len sťažujeme a nič konkrétne sa nerobí. Nuž, ale čo môžme čakať, keď sa vedenie našich záujmových organizácií potľapkáva s vedením ministerstva po pleciach a privesuje si na prsia medaile.
Je potrebné poriadať tlačové besedy, organizovať petície – prosto začať mediálny tlak na ministerstvá. Dnes sú v situácii, že si nemôžu negatívnu pozornosť príliš dovoliť a to je naše plus. To je práca, ktorú majú naše organizácie vykonávať a samozrejme ďaleko viac, veď na to sedia v radách a výboroch fundovaní ľudia, z ktorých mnohí vyštudovali propagandu a tak by mali vedieť ako na to.
Viem, že za tento príspevok opäť sklidím nevraživé reakcie o tom ako je všetko v poriadku a ako sa všetci snažia. Ja však ako súkromná osoba môžem mať svoj osobný názor a mám právo ho tu pertraktovať aj keď je tento názor vedeniu nepohodlný.
Nuž chlapi, jak by som to povedal? Asi tak: že všetci tí politici, ekonomovia radci a znalci, eventuélne experti pre všetko, čo vystupujú na obrazovkách ku všetkému a k ničomu, nevystupujú zadarmo, ale za honorár očistený od “bulharských konštánt” . A dobrý honorár. A hlavne u naších penzii, či už VD, alebo SD, poťažmo ďalších- je to pre ních nosná téma- veď čo už penzisti…. Takže sa nečudujte. Platí, že za málo muziky, veľa peňazi. A za druhé, platí tiež, že bližšia košeľa, ako kabát. Hlavne teraz v tých horučavách
Pre Igora :
Napíšem to krátko a po lopate, pretože vidím, že to nikto z fundovaných nechce tu objasniť.
príklad: Ak je výška výsl.dôch. 500 E , tak sa od 1.7.2018 dôch. zvýši o : 500×0,8% = 4 E
Civilný dôch. od 1.1.2018 sa tiež má zvýšiť o 0,8 %, ale vzhľadom k tomu, že je v zákone garantovaná poistka, tak sa zvyšuje o 2 %, ak dôch. inflácia je menšia ako 2 %, tak sa dôch.civilný od 1.1.2018 zvýši o :
500×2 %=10E
Tak zas výsl. dôchodcovia aj v budúcich rokoch budeme vždy ťahať len za kratší koniec.Ak Ste spokojní, tak tu len komentujte a píšte a píšte, tak ako sa to píše od nevalorizácie 2012 a doposiaľ sa nedostavili žiadne výsledky. Ja rozhodne spokojný nie som.
Po všetkých týchto diskusiách a pripomienke,kde som sa pripojil,bolo by dobre povedať a napísať ako skutočne budú valorizované naše dôchodky v roku 2018.Osobitne civilné a potom vojenské,aby nedochádzalo k nesprávnemu chápaniu zákona ,ktorý prerokovala s schválila vláda 16.8.2017.Ďakujem
Pre Tomáš Kríž:
Pán kolega v §68 ods.16 zákona č.328/2002 Z.z. sa hovorí,že:
(16)
Od 1. júla 2018 sa výsluhové dôchodky, invalidné výsluhové dôchodky, vdovské výsluhové dôchodky, vdovecké výsluhové dôchodky a sirotské výsluhové dôchodky zvyšujú o percento zvýšenia dôchodkových dávok ustanoveného vo všeobecných predpisoch o sociálnom poistení na kalendárny rok, v ktorom sa tieto dôchodky z výsluhového zabezpečenia zvyšujú.
Takže v teraz platnom znení zákona sa počíta so zrušením konštánt a koeficientov od 1.7.2018.
To čo som chcel v predchádzajúcom príspevku povedať je fakt,že valorizačná poistka 2% je len pre civilných dôchodcov.
Pre Ing. Ľubomír Dubeň.
Poberateľom výsluhových dôchodkov sa od 1.7.2018 zvýšia dávky o 0,8% (o dôchodcovskú infláciu), v roku 2019 asi o 1,8%, v roku 2020 asi o 1,8% a v roku 2021 asi o 2,1%. Ak to je pravda ,tak dúfam,že už bez bulharských konštant a prepočtov podľa odslužených rokov,pretože to opäť bude len o pár centoch.
Dnes vláda SR schválila materiál o novele zákona č.461/2003 Z.z, o sociálnom poistení. Pre dôchodcov je najdôležitejší §82 o valorizácii o dôchodcovskú infláciu a §293 dw o zohľadnení minimálnej valorizácii o 2% v rokoch 2018 až 2021. Z dôvodovej správy vyplýva, že dôchodcovská inflácia je v roku 2017 vo výške 0,8% v roku 2018 sa predpokladá vo výške 1,8%, v roku 2019 vo výške 1,8% a v roku 2020 vo výške 2,1%.
Z vyhodnotenia pripomienkového konania vyplýva, že “poistka” 2% (v prípade nízkej dôchodcovskej inflácie) sa týka len všeobecného systému sociálneho poistenia.
Poberateľom výsluhových dôchodkov sa od 1.7.2018 zvýšia dávky o 0,8% (o dôchodcovskú infláciu), v roku 2019 asi o 1,8%, v roku 2020 asi o 1,8% a v roku 2021 asi o 2,1%.
Pripomienka verejnosti APVV (ktorú podporili aj bývalí vojaci) bola odmietnutá s tým, že je to vecou silových rezortov a osobitného zákona o sociálnom zabezpečení. Zaujímavý argument, keď sa jednalo o nevalorizáciu, tak nebol žiadny problém to riešiť na poslednú chvíľu až na rokovaní parlamentu poslancom Smeru-SD a prílepkom k zákonu o zdravotnom poistení. Tu vtedy takýto argument neodznel. Platí, kto chce psa biť, palicu si vždy nájde.
Výstižný a zároveň smutný je fakt,že dlhé roky sa ozývajú v pripomienkových konaniach s návrhmi brániacimi výsluhových dôchodcov len organizácie výsluhových dôchodcov a silové ministerstvá ako keby sa báli nás zastať.
http://www.ta3.com/clanok/1111005/padlo-rozhodnutie-ako-sa-budu-penzistom-zvysovat-dochodky.html
Na jednej strane sa vytešujeme ak niekomu politik prisľúbi ,že bude v danej veci konať,veď je to nehorázne tak diskriminovať časť populácie.
Pri pozeraní sobotného spravodajstva , v tridsiatej minúte ma nadvihlo.Redaktorka spovedala ekonóma SAV. Zase riešili nehorázne vysoké dôchodky eštebákov a bezbrehé zvyšovanie výsluhových dôchodkov a súbeh práce a poberania starobných dôchodkov.Istotne pán ekonóm vie ako by nahradil 180 000 pracujúcich dôchodcov.Alebo sa také informácie na SAV vôbec naedostanú ?
Na čiu stranu sa priklonia politici , na stranu uznávaných ekonómov alebo na stranu výsluhových dôchodcov ,ktorí bez hanby natiali ruky k SP aby im vyplácali druhý dôchodok ?
Pre informáciu čitateľom uvádzam niektoré moje kroky smerom k valorizácii. Nebolo by vhodné od viacerých z nás posielať ich opakovane na patričné adresy?
Od: Ing.Edo Kerestesi
> Komu: , Dubeň, Bada
> Dátum: 19.07.2017 14:55
> Predmet: Fwd: Komunikácia cez s
>
Zdravím pán Ing…
Posielam Vám komunikaciu s podpredsedom NR SR, Belom Bugárom cez facebook. Vyrušil som ho na dovolenke, ale vážim si ,že si našiel čas na reakciu.
Kereszteši:
Pán Bugár, veľmi pekne Vás prosím ako podpredsedu NR SR, o odpoveď, či sa zmení diskriminačny valorizačny mechanizmus vysluhových dôchodcov…od roku 2018 nik nevie aká bude valorizácia vysluhovych dôchodkov. Veď sa jedná o desaťtisíce potencionálnych voličov aj Mostu _ Híd.. Vďaka, S pozdravom Ing.Kereszteši.
Bugár :
Som na dovolenke pan Kereszteši, teraz nebudem volat Kalinakovi, ale budem to riesit…
–
–
Od: Ing.Edo Kerestesi
> Komu: osz@minv.sk
> Dátum: 28.07.2017 11:49
> Predmet: Valorizácia výsluho
>
–
Vážený pán JUDr. Ivan Fufaľ (riaditeľ odboru sociálneho zabezpečenia MV SR)
Takmer pred rokom som Vás upozornil na to, aby sa opäť prehodnotil zákon 328/2002 Z.z.( Zákon o sociálnom zabezpečení vojakov a policajtov) a to § 68. Valorizácia (valorizačný mechanizmus) je protiústavný a diskriminačný. Konštatovanie, že výška valorizácie sa viaže aj na princíp zásluhovosti nie je možné aplikovať na poberateľov výsluhového dôchodku lebo tento princíp sa už raz uplatnil (pri výpočte sumy výsluhového dôchodku, kde sú zohľadnené odslúžené roky) a nie je možné ho uplatňovať dva krát. Zákon stále definuje pojem výsluhový dôchodca a nie kategórie VD podľa rokov služby. Je zarážajúce ,že valorizačný mechanizmus pre vojakov ,policajtov , záchranárov , colníkov ,ZJVS je diskriminačný a od 1.júla 2016 bol v rozpätí od 0,06 centa do 3,50 €. Je to neskutočne ponižujúce keď (policajti ,vojaci , hasiči, záchranári, colníci ) ktorí pri svojej práci boli neraz v ohrození na živote a zdra
ví , majú už piaty rok takúto valorizáciu.
Vážený pán riaditeľ , listom SPOU-OSZ-5-005/2016-VE, ste mi napísali,: citujem. “V danej veci je potrebné uviesť, že otázka valorizácie dôchodkových dávok u bývalých policajtov je predmetom rôznych odborných diskusií na viacerých úrovniach, pričom zjednodušene by sa dalo povedať, že cieľom týchto diskusií je vybrať a realizovať taký model valorizácie, ktorý by bol jednak solidárny, ale čo sa týka výšky valorizácie aj akceptovateľný tak poberateľmi ako aj finančne únosný osobitnými účtami, ktoré ho vyplácajú.
Možné riešenie valorizácie dôchodkových dávok bude predmetom ďalších odborných diskusií na viacerých úrovniach za účelom dosiahnutia jeho optimálneho stavu.
Zároveň mi dovoľte poďakovať Vám za Váš podnet.”koniec citátu.
–
Uplynulo vyše roka a nič sa nedeje, aj na poslednom zasadnutí k Hromadnej pripomienke organizovanej Asociáciou policajtov vo výslužbe (dňa 26.7.2017) ,ste konštatovali, že MV SR bude valorizáciu dávok výsluhového zabezpečenia riešiť samostatnou novelou zákona č. 328/2002 Z. z. tak, aby nadobudla účinnosť najneskôr do 30. 6. 2018. Zároveň ste uviedol, že vytvoria sa podmienky na to, aby sa aj zástupcovia občianskych združení výsluhových dôchodcov mohli do prípravy tejto novely zákona aktívne „zapojiť“. Upozornili ste aj na to, že sú rôzne pracovné varianty návrhu nového modelu valorizácie, pričom možný nový model môže závisieť aj od spôsobu, akým bude valorizácia dôchodkov od roku 2018 touto novelou zákona o sociálnom poistení nakoniec schválená.
Ja chcem len upozorniť na závažný fakt ,že veľké množstvo výsluhových dôchodcov svojim podpisom k hromadnej pripomienke, potvrdilo svoju nespokojnosť s diskriminačným valorizačným mechanizmom a žijú v neistote , akým spôsobom bude nastavená valorizácie od roku 2018.
Čo sa týka nastaveného valorizačného mechanizmu výsluhových dôchodkov ,ten je možné zmeniť nakoľko aj minister vnútra pán Kaliňák to konštatoval v rozhovore pre denník Pravda dňa 19.2.2016 citujem ” Ak bude vôľa zmeniť valorizačný mechanizmus na ten, ktorý sa navrhoval, sme pripravení na takúto zmenu. Na druhej strane treba povedať, že malá valorizácia dôchodkov ako celku je spôsobená tým, že jej systém bol naviazaný na infláciu, teda rast cien. Vzhľadom na to, že v posledných mesiacoch máme defláciu, teda pokles cien, valorizácia je malá. Aj preto súhlasím s tým, že ten mechanizmus treba zmeniť.” http://spravy.pravda.sk/otazky-a-odpovede/638-predvolebny-online-s-podpredsedom-smeru-robertom-kalinakom/ .
Nerozumiem potom kde je problém, keď aj sám pán minister vnútra Róbert Kaliňák v médiách upozorňuje, že zmena valorizačného mechanizmu ako aj spôsob valorizácie VD, pre neho nie je problém . A vôľa výsluhových dôchodcov je veľká.
S pozdravom a úctou. Ing. Eduard Kereszteši.
–
Minimálna valorizácia penzií o pevnú sumu má byť len štyri roky.
Ministerstvo práce a sociálnych vecí sa s rezortom financií dohodlo na tom, že navrhovaná minimálna valorizácia dôchodkov o pevnú sumu sa bude uplatňovať na Slovensku len najbližšie štyri roky.Uvádza sa to vo vyhodnotení medzirezortného pripomienkového konania k návrhu novely zákona o sociálnom poistení. Ministerstvo financií pritom žiadalo stanoviť alternatívnu minimálnu valorizáciu vo výške 2 % z každého individuálneho dôchodku. Ministerstvo práce to však neakceptovalo.
„Účelom minimálnej valorizácie definovanej v novele je garantovať istú minimálnu nominálnu sumu zvýšenia dôchodku, ktorá by bola akceptovateľná dôchodcovskou verejnosťou. Akceptáciou pripomienky Ministerstva financií SR by predmetný účel nemusel byť naplnený, najmä v prípade dôchodcov s nižšími dôchodkami,“ argumentoval rezort práce a sociálnych vecí.Od budúceho roka sa majú dôchodky na Slovensku zvyšovať o tzv. dôchodcovskú infláciu. Ide o percento medziročného rastu spotrebiteľských cien za domácnosti dôchodcov. Ak by však suma zvýšenia dôchodku určená na základe dôchodcovskej inflácie bola nižšia ako pevná suma určená ako 2 % z priemernej výšky príslušného druhu dôchodku k 30. júnu tohto roka, dôchodok sa má zvýšiť o pevnú sumu. Táto pevná suma by pri starobných dôchodkoch dosiahla 8,40 eura.„Účelom ustanovenia takto definovanej minimálnej miery valorizácie dôchodkov je garantovať istú minimálnu sumu zvýšenia dôchodku, ktorá by bola akceptovateľná dôchodcovskou verejnosťou, najmä ak by miera dôchodcovskej inflácie bola veľmi nízka,“ uviedol rezort práce a sociálnych vecí v dôvodovej správe k návrhu novely zákona o sociálnom poistení.
Od začiatku tohto roka si poberatelia starobných dôchodkov prilepšili o 8,2 eura mesačne. Predčasným starobným penzistom od začiatku tohto roka stúpli dôchodky o 7,90 eura mesačne. Invalidný dôchodok priznaný pre pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 % išiel od začiatku tohto roka nahor o 7,10 eura. O 4 eurá sa zvýšil invalidný dôchodok priznaný pri poklese schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť najviac o 70 %. Od januára tohto roka vzrástol aj vdovský a vdovecký dôchodok, a to o 5,30 eura a sirotský dôchodok o 2,60 eura.Pevné sumy zvýšenia jednotlivých druhov dôchodkov na rok 2017 určilo ministerstvo práce a sociálnych vecí ako 2 % z priemernej mesačnej sumy daného druhu dôchodku./SITA 04.08.2017 11:49/.
Včera, t.j. 3 augusta 2017 sa konala tlačová beseda (TA3) po rokovaní Koaličnej rady Vládnej trojky (Smer-SD, SNS, Most-Híd).Okrem iného ma zaujalo vyjadrenie Predsedu vlády SR pána Fica k stavbe rýchlostnej cesty R-2.Citát-výrok premiéra: “nezaujíma ma názor úradníka, zaujíma ma Programové vyhlásenie vlády SR”.Ku tvrdenie analytického odboru “Hodnota za peniaze” – Ministerstva financií SR, že výstavba R-2 je z rôznych dôvodov nevýhodná.Na prvý pohľad uvedená téma nesúvisí s valorizáciou výsluhových aj starobných dôchodkov od r. 2018.Ale určitú súvislosť to má a to v daní predností najvyššími ústavnými činiteľmi SR v obsahu PVV pred názormi rôznych úradníkov ministerstiev.O čom pojednáva Programové vyhlásenie vlády SR v Sociálnej oblasti: (výber z uvedenej oblasti).
– Vláda uskutoční úpravu valorizácie dôchodkov pri zachovaní dlhodobej udržateľnosti verejných financií. Súčasný vývoj makroekonomického prostredia, ktorý je značne poznačený stagnáciou či dokonca poklesom cien, vedie k príliš nízkej valorizácii dôchodkov. Vláda chce tento stav zlepšiť.
– Vláda si uvedomuje, že je potrebné pozornosť naďalej zameriavať na poberateľov nízkych dôchodkov a zlepšovať ich životnú situáciu. Vláda zabezpečí zvýšenie vianočného príspevku pre dôchodcov s dôrazom na starodôchodcov.
Ako je už dnes všeobecne známe, bola 1552 podporovateľmi širokého spektra všetkých výsluhových dôchodcov podporená hromadná pripomienka Prezídia APVV, následne sa konalo rozporové konanie s MPSVaR, pričom rozporové konanie bolo ukončené s potvrdením rozporu s výhľadom posunutia problematiky valorizácie výsluhových dôchodkov na rokovanie Legislatívnej rady vlády SR, .. atď.Bližšie v posledných päť príspevkoch linku (kto nečítal) .. https://www.bezpzlozky.eu/2015/06/tretie-vyrocie-nevalorizacie/#comment-11540 .. tiež s Informáciou APVV, prehľadom 1552 podporovateľov, ako aj novo navrhovaným § 68 ods. (16) a ods.(17) zákona 328/2002 Z.z. Je potrebné dúfať, (môj názor) že sa nenájde lobistická – záujmová skupina, ktorá prakticky ani nemôže byť reálne počtom vyššia, ako bol už uvedený počet podporovateľov (1552) zásadnej hromadnej pripomienky APVV a táto lobistická skupina by celú túto snahu podporovateľov HP – eventuálne zvrátila.Prípadne určený “gestor” Ministerstva vnútra SR (prípadne iný “gestor”), ako sa to stalo pri zásadnej hromadnej pripomienke k staro-výsluhovým dôchodcom, ktorú zorganizovalo občianske združenie Vojenský Veterán Bratislava – kde práve z uvedeného dôvodu (“gestora” silového rezortu) zásadná hromadná pripomienka VV – Bratislava skončila pri zasadnutí vlády SR podľa dostupných informácii neúspechom.
Dovolím si mierne poopraviť Tomášov Krížov komentár. Práve že ten valorizačný mechanizmus bol v rokoch 2013, až 2017 deformovaný tými odslúženými rokmi, čiže nepriamo aj dosiahnutými šaržami (čím dlhšie slúžiš tým máš vyššiu hodnosť)- teda jak my vravíme “Bulharskými konštantami”. Ale presne- s ostatným súhlasím. Po 1. 7. 2018 to má padnuť a valorizácia VD má prebiehať tak isto ako valorizácia SD. Čiže koľko robotníkovi, toľko riaditeľovi, alebo koľko generálovi, toľko práporčikovi.
Pre pána Podmanického.
Valorizačný mechanizmus nikdy nebol, ani nemal by byť podmienený počtom odslúžených rokov ,či hodnosťou. O tom nie je valorizácia , ale konečný výpočet výsluhového dôchodku pre každého VD.Nemiešajme hrušky a jablká. V civilnom sektore valorizáciu neriešia podľa toho či bol niekto robotník alebo riaditeľ. Nezamotávajme sa ešte viac už aj tak v zamotanom valorizačnom mechanizme , ktorý dúfajme, že v júli 2018 skončí.
Osobne mi je úplne jedno, či bude valorizácia percentuálna, alebo o pevnú sumu. Viac ma žerie a navždy aj bude žrať valorizácia v rokoch 2013 – 2017. Zásluhovosť podľa odrobených rokov, to osobne pociťujem ako jeden obrovský podvod, nakoľko výsluhové dôchodky sú vyplácané z osobitného účtu, a nie z odvodov do sociálnej poisťovne. Takže keď napr. v roku 2013 išli do VD dvaja vyslúžilci, jeden s odrobenými 20-timi, druhý s 30-timi rokmi, v podstate do fondu odviedli obaja rovnako len odvody za posledných 10 rokov. Čiže vklad v podstate rovnaký, výnos diametrálne rozdielny. No nič, musím sa s tým naučiť žiť.
Nič v zlom, pán Podmanicky. Snáď by sa aj dalo s týmto návrhom súhlasiť, ale to by asi ta valorizačná tabuľka musela byť postavená v opačnom garde. Lenže to by tiež nebolo zrejme s kostolným poriadkom. Veď v civile má stejnú vyšku valoizácie SD bez rozdielu jak upratovačka tak aj smetiar ako i riaditeľka sro-čky, či rezortný minister…keď riadne odvádzali odvody.
Vo valorizácii je potrebné zohľadniť aj funkciu a hodnosť dôchodcu, veď práporčík v dnešnej dobe dostane viac ako podplukovník, ktorý odišiel pred 10 rokmi, je to dehonestácia hodností a výkonu funkcií vyšších dôstojníkov v porovnaní s nižšími hodnosťami v dnešnej dobe a valorizácia ich bude naďalej zvýhodňovať.
Oznam Prezídia APVV
Sobota, 20 august 2016
Vzhľadom k tomu, že Vláda SR dňa 17.8.2016 na svojom rokovaní schválila návrh doplnenia zákona č. 461/2003 Z.z. tak, ako bol predložený MPSVaR (minimálna hranica 2% a bez zmeny v zákone 328/2002 Z.z.), prezídium APVV zaslalo v mene občianskeho združenia listy priamo predsedovi Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť a predsedníčke Výboru NR SR pre sociálne veci. Text listu si môžete pozrieť tu: http://www.asociaciapolicajtov.sk/downloads/NR_SR_vybor_pre_obranu_a_bezpecnost.pdf
Prezídium APVV
Ako vidno APVV je aktívna. Problematikou sa zaoberá a aj informuje. A čo na to ZV SR?
Vláda prijala návrh na zmenu valorizácie starobných dôchodkov:
http://www.etrend.sk/financie/vlada-meni-valorizaciu-dochodkov-v-prospech-penzistov.html
Skúsim byť pravdivý a úprimný k sebe, ale aj ostatným čitateľom-prispievateľom na tento web.Píšem to napriek tomu, že viem, že nie každý má na túto vec totožný názor s mojím názorom.Napriek tomu, že pri preklikávaní sa na tento web je upozornenie na web ZV SR – Poradenstvo, (táto stránka môže poškodiť Váš počítač, či iné upozornenie v linku príspevku z 15. Júna 2016 o 22.48 v rubrike Diskusia k návrhom valorizácie – “výstraha v Červenom Poli” /záujemcovia si môžu vyhľadať a rozkliknúť/), som opätovne – náhodne cez mobilnú aplikáciu nazrel na web stránku ZV SR, kde ako sa mi ukázalo, táto funguje – je činná.Dokonca v príspevkoch/komentároch – najnovších komentároch je tiež príspevok pána Tomáša Šveca, prezidenta ZV SR.Ďalej som na web stránke ZV SR „vyčítal“ ..( členovia ZV SR najskôr budú mať informácie) – budem parafrázovať:
Pod úvodom – najnovšie články, je článok z 11. Júla 2016.Dňa 30 júna 2016 sa uskutočnilo rokovanie ZV SR s Predsedom Výboru pre Obranu a Bezpečnosť NR SR Antonom Hrnkom.Cieľom rokovania bolo skvalitnenie spolupráce s NR SR pri presadzovaní a dodržiavaní občianskych a sociálnych práv profesionálnych vojakov, vojnových veteránov a vojakov poberajúcich výsluhové dôchodky.Pri rokovaní sa vychádzalo z Programového zamerania občianskeho združenia ZV SR, (možno som prehliadol), ale nikde ani zmienka o rokovaní ohľadom Programového zamerania bodu /4.2/ – a diskriminačného valorizačného mechanizmu vrátane nevalorizácie výsluhových dôchodkov v roku 2012.Prezdent ZV SR informoval Predsedu výboru…atď.,
Osobne nerozumiem takejto „spolupráci“ občianskych združení ZV SR a APVV, kde APVV pripravila K novelizácií Zákona 328/2002 Z.z. prechodné ustanovenie § 143 ah (je v rôznych rubrikách aj na tomto webe) – t.j. valorizácia výsluhových dôchodkov od 1. Januára príslušného roka – aj 2017, ktorá sa má odvíjať od valorizácie civilných dôchodkov……a občianske združenie ZV SR NIČ.
Tým, že web stránka ZV SR je oficiálne prezentovaná ako “škodiaca” vášmu (minimálne môjmu) počítaču a pritom funguje, aspoň pre mňa z toho vyplýva, že nie členovia, sympatizanti, či ďalší prispievatelia, resp. čitatelia, nie sú na nej žiadúci.Neviem si to vysvetliť, ale prečo takéto zavádzanie?Veď jednoducho je potrebné napísať: na webe ZV SR neobťažujte, ste pre nás príťažou a vaše (sympatizantov) príspevky sú nám škodiace.A nie takto zavádzať v zmysle: „vodu kážem – víno pijem“.Som pripravený za tento príspevok-komentár obdržať tiež kritické ohlasy, ale uviedol som ako to vidím, pretože opätovne rokovanie na pôde NR SR bolo a o diskriminačnom valorizačnom mechanizme sa zo strany ZV SR nerokovalo.Len, takto je rozpor medzi tým čo oficiálne prezentuje občianske združenie APVV a občianske združenie ZV SR.Nehovorím o tom, že takýmto prístupom (aj nezmyselným blokovaním webu ZV SR) sa najmä mladšie ročníky do občiansých združení silových zložiek nezískavajú a ani v budúcnosti nezískajú, resp. hrnúť nebudú.Práve naopak.Nuž, niekomu to takto vyhovuje, ako „aj zabetónovaniu“ §-fu 68 ods.3 a odst.16 v Zákone 328/2002 Z.z.Pričom sa to ešte aj „niekým“ – (verím – som presvedčený, že určite nie občianskym združením VVB) zahmlieva.Skúsil som popísať stav vecí, ako ich vidím ja z môjho pohľadu, pričom netvrdím, že ten pohľad musí byť správny, len ináč mi to, aj blokovanie web stránky ZV SR nevyšlo.Je iba môj názor.Ďakujem.
Pre informáciu prenesené z web stránky APVV:
JUDr. Hristo Gluškov, predseda SZK APVV, 04001 03 august 2016 04:53
Na základe stanovísk zainteresovaných ministerstiev (MV SR, MO SR a MS SR), vyhodnotenia doterajšieho priebehu medzirezortného pripomienkového konania (ukončené 21.7.2017) a prerokovania našich zásadných pripomienok na MPSVaR je zrejmé, že zákon č. 328/2002 Z. z. sa v súvislosti s návrhom na riešenie valorizácie dôchodkových dávok v roku 2017 „otvárať nebude“. APVV v tejto súvislosti navrhovala napr. zjednotenie termínu valorizácie so všeobecným systémom, neuplatňovanie prepočítavania určenej sumy valorizácie koeficientmi už od budúceho roku, k čomu sme predložili aj návrh doplnenia zákona v paragrafovom znení. Toto sa ale z rôznych, aj objektívnych dôvodov riešiť nebude. Ostáva nám teda ešte možnosť pred rokovaním NR SR (september) osloviť poslancov a najmä Výbor NR SR pre sociálne veci s návrhmi napr. na určenie vyššej minimálnej hranice valorizácie ako 2 % (navrhovali sme 11,2 euro čo je v prepočte asi 2,7 % a na úrovní roku 2013), ale napr. aj predĺženie platnosti navrhnutého mechanizmu valorizácie, pre zvyšovanie dôchodkov na rok 2017 na dlhšie časové obdobie resp. aj bez časového obmedzenia a aj s tým, aby obsahoval aj mechanizmus, ktorým by sa za priaznivej ekonomickej situácie, zvyšovala aj hranica minimálnej valorizácie dôchodkov.
Z medzirezortného pripomienkového konania zverejneného na web http: – http://www.slov-lex.sk/domov – (iba 31 subjektov a z toho polovica bez pripomienok) a najmä zo zásadnej pripomienky Ministerstva financií SR na základe ktorej „ nie je možné zo strany Ministerstva financií SR v súčasnosti súhlasiť s takto predloženou novelou zákona“ (z návrhu vyplýva výrazný negatívny vplyv na rozpočet verejnej správy) sa dá predpokladať, že budú „snahy“ navrhovanú minimálnu hranicu (2 %) ešte znížiť a určite riešiť valorizáciu iba pre rok 2017 nakoľko v prípade rozšírenia by sa to legislatívne nestihlo. Návrh doplnenia zákona č.461/2003 Z.z. musí byť predložený do NR SR najneskôr do 19. 8. 2016.
.
Rozporuje mi to s: — https://www.bezpzlozky.eu/2016/05/nazory-k-valorizacii-dochodkov/#comment-6069 — príspevkom v linku Ing.Eduard Kereszteši napísal: 2. augusta 2016 o 11:43 — odpoveď z OSZ MV SR.Podľa pána JUDr. Hristo Gluškova: “je zrejmé, že zákon č. 328/2002 Z. z. sa v súvislosti s návrhom na riešenie valorizácie dôchodkových dávok v roku 2017 „otvárať nebude“”…..Podľa môjho názoru nemôže byť týmto presadený paragraf — § 143 ah, (väčšia solidarita — keďže bude “obídený” aj Branno-bezpečnostný výbor) o ktorom sme písali aj v predošlých príspevkoch.Výsledok = poznáme, pokračovanie diskriminačného valorizačného mechanizmu (naďalej zvýraznená zásluhovosť a naďalej v platnosti diskriminačný paragraf § 68 ods.3..a aj ods.16)..
.
Nakoniec, po včerajšom “miernom optimizme” mi ostáva najskôr súhlasiť s príspevkom Juraj Fusek napísal: 2. augusta 2016 o 12:31
“Odborné diskusie prebiehajú už niekoľko mesiacov, niekoľko mesiacov ešte budú aby sa zistilo , že sa na niečo zabudlo, prebehne niekoľko stretnutí na najvyššej úrovni aby sa zisťovalo na čo sa vôbec zabudlo.Nakoľko je do toho zapojených veľa subjektov dohoda sa bude rodiť ťažko.Potom sa príde nato, že žiadne zmeny netreba lebo polovica nespokojných už medzi nami nieje a ostatní sú spokojní čo dostanú”.
Medzirezortné pripomienkové konanie končí 21.7.2016 (DNES) a k návrhu je možné zasielať pripomienky aj verejnosťou, napr. aj na http://www.slov-lex.sk/domov, alebo písomne priamo predkladateľovi návrhu zákona MPSVaR SR.Zásadná pripomienka z TEXTU listu APVV, aj v PARAGRAFOVOM znení je nižšie v príspevku(och).Pre informáciu.
Ešte s dovolením Príloha č. 1 k ZÁSADNEJ PRIPOMIENKE…je dosť “skrytá” v spodnej časti listu.
.
Príloha č. 1 k zásadnej pripomienke
N á v r h
ZÁKON
z …………2016,
ktorým sa dopĺňa zákon č. 328/2002 Z. z. o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov
a o zmene a doplnení niektorých zákonov
Národná rada Slovenskej republiky sa uzniesla na tomto zákone:
Čl. I
Zákon č. 328/2002 Z. z. o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov a o zmene a
doplnení niektorých zákonov sa dopĺňa takto:
Za § 143ag sa vkladá §143ah, ktorý vrátane nadpisu znie:
§ 143ah
Prechodné ustanovenie
účinné od 30. októbra 2016
„(1) Výsluhové dôchodky, invalidné výsluhové dôchodky, vdovské výsluhové dôchodky,
vdovecké výsluhové dôchodky a sirotské výsluhové dôchodky sa zvyšujú od. 1. januára
kalendárneho roka o percento zvýšenia dôchodkových dávok ustanoveného vo všeobecných
predpisoch o sociálnom poistení na kalendárny rok, v ktorom sa tieto dôchodky
z výsluhového zabezpečenia zvyšujú.
Čl. II
Tento zákon nadobúda účinnosť 30. októbra 2016.
K predošlému príspevku TEXT LISTU. (v linku).
http://www.asociaciapolicajtov.sk/downloads/Zasadna_pripomienka.pdf
.
Pre vysvetlenie (z príspevku 11. júla 2016 v 11:55 cca. 4 príspevky nižšie) – až by nebola ZÁSADNÁ PRIPOMIENKA – Podľa Zákona 328/2002 Z.z. §-68 odst. 3, bude-bola by podľa diskriminačného valorizačného mechanizmu na základe koeficientu najnižšia valorizácia výsluhových dôchodkov v roku 2017: 8,20 deleno 30 krát 1 rovná sa 0, 2733333 centov.Slovom dvadsaťsedem centov..(pre informáciu).
ZÁSADNÁ PRIPOMIENKA, prenesené z hlavnej stránky webu APVV, zdroj APVV.
Oznam prezídia APVV – Piatok, 15 júl 2016
Prezídium APVV v rámci medzirezortného pripomienkového konania zaslalo MPSVaR SR v mene občianského združenia APVV zásadnú pripomienku k riešeniu spôsobu valorizácie dôchodkových dávok podľa všeobecného systému v roku 2017 (návrh, ktorým sa dopĺňa zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov). Text listu si môžete pozrieť tu. Medzirezortné pripomienkové konanie končí 21.7.2016 a k návrh je možné zasielať pripomienky aj verejnosťou, napr. aj na http://www.slov-lex.sk/domov, alebo písomne priamo predkladateľovi návrhu zákona MPSVaR SR.
Tomáš Kríž napísal: 12. júla 2016 o 18:15
Pripojím aj svoj názor.Ten list z APVV pre pána JUDr. Jána Richtera ministra – Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky sme zaregistrovali-všimli sme si (aspoň ja) ešte pred takmer mesiacom 16. júna 2016 o 20:29 – aj na tomto webe – https://www.bezpzlozky.eu/2015/11/podporme-socialno-pravnu-komisiu/
Len, mne napríklad osobne chýba informácia, (aj keď ju nemáme, len aby sa v tom niečo dialo) či tento list bol odoslaný tiež MV SR, MO SR a pod.Aspoň ja predpokladám, že Zákon 328/2002 Z.z § 68 minimálne odstavce 3 a 16 nemôže meniť MPSVaR pán Richter, ani NR SR – Výbor pre Sociálne záležitosti, ale Návrh na zmenu Zákona 328/2002 Z.z. §-fu 68 by mal odísť zo silových rezortov smerom do parlamentu na Branno-bezpečnostný výbor, následne na prerokovanie a schválenie do pléna NR SR.MPSVaR, to najskôr bude posúvať do parlamentu na Výbor pre Sociálne záležitosti.Ale to iba predpokladám.Civilná valorizácia starobných dôchodkov a valorizácia výsluhových dôchodkov sú spojené nádoby, len vidím v tom uvedenú rozdielnosť.Civilné ministerstvo a jeho úradníci, najskôr nevedia presne problematiku silových rezortov.(Nie, že by som niekoho z MPSVaR podceňoval).Ale nie som odborník.Možno sa to dá aj ináč.
Vážený pán
JUDr. Ján Richter
minister
Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky
Špitálska 4, 6, 8
816 43 Bratislava
Vážený pán minister,
Asociácia policajtov vo výslužbe je občianske združenie, ktoré vzniklo v roku 2006
a v súčasnosti má v Slovenskej republike 44 miestnych organizácii, v ktorých je
registrovaných už viac ako 5680 členov – bývalých príslušníkov, teraz poberateľov
výsluhových dôchodkov (čo je viac ako 1/3 všetkých výsluhových dôchodcov).
Podľa stanov združenia je poslaním tejto stavovskej organizácie nielen obhajovať
záujmy svojich členov a zastupovať ich vo vzťahoch k štátnym orgánom Slovenskej republiky
ale aj spolupracovať pri tvorbe a zmenách právnych noriem a ďalších predpisov týkajúcich sa
výsluhového zabezpečenia príslušníkov Policajného zboru a predkladať k tomu aj stanoviská
a návrhy.
Vzhľadom na uvedené a s cieľom podieľať sa na príprave legislatívnych zmien
v oblasti riešenia valorizácie dôchodkov a odvolávajúc sa na Vaše vyhlásenia v niektorých
médiách o nutnosti sociálneho dialógu a práva tých, ktorých sa zmeny dotýkajú a na možnosť
sa k nim vyjadriť, predkladáme Vám v mene všetkých členov nášho občianskeho združenia
analýzu doterajšieho stavu a návrhy na riešenie.
Valorizácia výsluhových dôchodkov bola do roku 2009 v priemere 5,8 %, od roku
2010 je ale zaznamenávaný stály pokles (2010 = 2,30 %, 2011 = 2,10 %, 2012 = bola 0 %,
2013 = 1,76 %, 2014 = 1,37 %, 2015 = 0,80 % a 2016 = 0,29 %). V peňažnom vyjadrení to
predstavuje pokles z 10,24 € na 1,90 € v roku 2016. Podľa prepočtov, pri zachovaní
súčasného systému zvyšovania dôchodkov, by v roku 2017 vzrástli dôchodky len o 1,3 €.
Hlavnou príčinou je zmena v právnej úprave, ktorá bola vykonaná novelami zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení a zákona č. 328/2002 Z. z. o sociálnom zabezpečení
policajtov a vojakov, kde bol zmenený mechanizmus výpočtu a tiež vývoj inflácie
v posledných rokoch. Od roku 2013 bol tzv. švajčiarsky model valorizácie (50 %
medziročného rastu spotrebiteľských cien v domácnostiach dôchodcov a 50 % k rastu
nominálnych miezd) nahradený systémom každoročného 10 % nárastu miery váhy v prospech
medziročného rastu spotrebiteľských cien k medziročného rastu priemernej mesačnej mzdy
a to z priemernej mesačnej sumy starobného dôchodku. Tento je v tomto roku už 80 %
k 20 %. Okrem toho valorizácia je od uvedeného roku určovaná už nie v % ale v pevnej sume.
Pri valorizácii výsluhových dôchodkov sa okrem toho začal od roku 2013 uplatňovať
aj prepočet podľa určených koeficientov (podľa trvania služobného pomeru), ktorý sa podľa
súčasného právneho stavu už od 01.01.2018 nebude uplatňovať.
Osobitnú kategóriu tvoria tzv. starodôchodcovia, ktorým na rozdiel od ostatných
„novodôchodcov“ neboli k 01.01.2004 dôchodky zvýšené (prepočítané). Za
„starodôchodcov“ je v osobitnom systéme možné považovať tých poberateľov dávok, ktorým
bola priznaná dôchodková dávka podľa predchádzajúcich predpisov upravujúcich oblasť
sociálneho zabezpečenia pred nadobudnutím účinnosti zákona č. 328/2002 Z. z. napr. podľa
ustanovení zákona č. 100/1988 Zb. o sociálnom zabezpečení v znení neskorších predpisov
a po nadobudnutí účinnosti zákona č. 328/2002 Z. z. sa prekvalifikovali na dávky výsluhové
a v súčasnej dobe sú tieto vyplácané z osobitného systému výsluhového zabezpečenia.
Do 30.11.2008 obsahoval zákon č. 328/2002 Z. z. prechodné ustanovenie (§ 68 ods. 3)
podľa ktorého sa dôchodky valorizovali (dvakrát) t. j. aj s prihliadnutím na rast priemerných
služobných príjmov a to až do času keď ich priemerná výška dosiahne priemernú výšku
rovnakých dávok priznaných podľa zákona č. 328/2002 Z. z. Na tieto účely boli postupne
prijaté zákony č. 586/2006 Z. z., č. 508/2007 Z. z. a č. 433/2008 Z. z. (0,03 % za každý rok
trvania služobného pomeru) o zvýšení výsluhových dôchodkov zo sociálneho zabezpečenia
policajtov a vojakov v príslušnom kalendárnom rokvýška výsluhového dôchodku dosiahne priemernú výšku výsluhových dôchodkov
vyplácaných k 31. decembru 2007“). Suma životného minima je od 01.07.2015 do 30.06.2016
198,09 €. 1,7 násobok je 336,70 € čo je na úrovni minimálneho dôchodku pri
„odpracovaných“ 44. rokoch.
Vzhľadom na uvedené pri úprave mechanizmu valorizácie:
1. Podporujeme riešenie valorizácie čo najskôr t. j. k 01.01.2017.
2. Podporujeme ustanovenie minimálneho percenta valorizácie.
Súčasný právny stav (ale aj stav platný od 01.01.2018) je nastavený nedostatočne nakoľko
v prípadoch keď je inflácia nulová alebo aj nízka je aj valorizácia dôchodkov neprimerane
nízka. Z toho dôvodu je potrebné ustanoviť aj minimálnu hranicu percenta, ktorým budú
dôchodky valorizované. Tento postup odporúčame použiť aj od 01.01.2018. Zastávame
stanovisko, že výška priznaného dôchodku, či už starobného alebo výsluhového má byť aj
odrazom aktivít, postavenia a odvodov v čase dôchodkového poistenia. Valorizácia v roku
2017 by sa mala pohybovať na úrovni roka 2013.
3. Odporúčame využiť riešenie valorizácie v roku 2016 na zmenu zákona č. 328/2002 Z. z.
Mechanizmus valorizácie starobných a výsluhových dôchodkov je v súčasnosti upravený
„jednotne“ (zákon č. 328/2002 Z. z. § 68 ods. 1 sa odvoláva na spôsob ustanovený
v zákone č. 461/2003 Z. z.). Termín valorizácie ale ostal naďalej rozdielny (01.01. starobné
dôchodky a 01.07. výsluhové dôchodky kalendárneho roka). Vzhľadom na jednotný postup
valorizácie obidvoch „systémov“ dôchodkového zabezpečenia navrhujeme zjednotenie aj
termínu valorizácie t. j. obidva systémy k 01.01. kalendárneho roka.
4. Podporujeme osobitné riešenie dôchodkov „starodôchodcov“.
Skupinu „starodôchodcov“ – poberateľov dávok z výsluhového zabezpečenia príslušníkov
Policajného zboru tvorí menej ako 2000 osôb a ani jedna z nich v súčasnosti nespĺňa
podmienky na priznanie minimálneho dôchodku podľa zákona č. 461/2003 Z. z.
o sociálnom poistení a najnižší výsluhový dôchodok u týchto osôb je vyšší ako je
v súčasnosti 1,7 násobok životného minima. Keďže sa pri priznávaní výsluhových
dôchodkov uplatňuje princíp zásluhovosti t. j. uplatňuje sa doba služby a výška služobného
príjmu, nemožno zabezpečiť (a ani by to nebolo vzhľadom na odvedené sumy poistného
spravodlivé), aby výška skôr priznaných dôchodkov dosiahla úroveň súčasne priznávaných
dôchodkov, podporujeme osobitné riešenie „starodôchodcov“ všeobecného systému s tým,
aby sa to primerane dotýkalo aj tých „starodôchodcov“ z osobitného systému, ktorým bola priznaná dôchodková dávka podľa predchádzajúcich predpisov upravujúcich oblasť
sociálneho zabezpečenia t. j. pred nadobudnutím účinnosti zákona č. 328/2002 Z. z.
5. Zmeny vyplácania vianočného príspevku.
Pri zmenách vyplácania vianočného príspevku (zvýšenie hranice sumy dôchodku) toto
navrhujeme riešiť tak, aby sa tieto skutočnosti dotýkali primerane aj poberateľov
dôchodkov z výsluhového zabezpečenia tak ako doposiaľ.
6. Valorizácia od 01.01.2018.
Keďže od roku 2018, bude podľa súčasnej právnej úpravy, valorizácia opäť určovaná
v percentách (§ 82 ods. 1 písm. b) zákona č. 461/2003 Z. z. a § 68 ods. 16 zákona
č. 238/2002 Z. z.) a zo skúseností z minulých rokov je zrejmé, že uprednostňovanie miery
inflácie pri výpočte valorizácie má negatívny vplyv na nižšiu valorizáciu. Budeme
podporovať valorizáciu v percentách (napríklad 3 %) s tým, že nebude viazaná na
akúkoľvek infláciu.
Ing. Eduard Pokorný
prezident
Asociácia policajtov vo výslužbe
Najskôr tento príspevok nikoho z kompetentných zaujímať nebude, ale nedá mi ešte nezareagovať ohľadom valorizácie všetkých, aj výsluhových dôchodkov.Hoci som bol a aj naďalej som nepolitický – Ale každý (väčšina občanov) občan a aj ja si všímam politické dianie na Slovensku, ako aj pád preferencii Smeru-SD po marcových voľbách do parlamentu tohoto roka – 2016 a nutnosť vytvorenia štvor-koalície.Neviem, či budem ďaleko od pravdy, ale tento stav bol dosiahnutý tiež sociálnou politikou aj u dôchodcov po voľbách 2012 a valorizáciami ich dôchodkov – kde sa pripravuje na MPSVaR v tomto čase náprava (reparát) v ich valorizácii.Ako sa to snaží vyriešiť MPSVaR je v posledných štyroch príspevkoch od konca – zdroj: Užitočná Pravda.Ale naspäť k problematike valorizácie:
príspevky: 9. júla 2016 o 18:01 a 9. júla 2016 o 11:18 (v linku-kto nečítal)
https://www.bezpzlozky.eu/2015/06/tretie-vyrocie-nevalorizacie/#comment-5772
V príspevkoch je zaujímavé, že valorizáciu cca. 8,20 eúr (až nedôjde k zmene) dostane dôchodca tak s odpracovanými 15 rokmi, ako aj so 40 odpracovanými rokmi, resp. rokmi dôchodkového poistenia.Tu si aspoň podľa článku vzalo MPSVaR ponaučenie z nepodarenej valorizácie v minulosti a chystá sa zákon 461/2003 zmeniť.
Nie sú indície zatiaľ ani z APVV, ani ZV SR (alebo sa mýlim?) žeby sa niečo išlo udiať so zákonom 328/2002 Z.z., konkrétne jeho paragrafom 68, pričom čas pripomienkovania sa kráti.Vyplývajúca je z toho informácia ohľadom pripravovanej civilnej valorizácie pre MV SR (Smer-SD) a MO SR (SNS), resp. ich odbory sociálneho zabezpečenia.Osobne neverím, že by sa o tom nevedelo.Až ostane civilná valorizácia na rok 2017 – 8,20 eúr, podľa zákona 328/2002 Z.z. §-68 odst. 3, bude podľa diskriminačného valorizačného mechanizmu na základe koeficientu najnižšia valorizácia výsluhových dôchodkov: 8,20 deleno 30 krát 1 rovná sa 0, 2733333 centov.Slovom dvadsaťsedem centov.No, neviem, až sa nič nezmení, či to nebude zahrávanie sa s dôverou (opakovane) významnej časti výsluhových dôchodcov do budúcnosti.Nepochybne ostáva ešte vyriešiť presun valorizácie na čo najbližší termín k 1. januáru 2017 – zákon 328/2002 Z.z. §-68 odst. 16, ktorý až sa nič nezmení bude rovnaký s civilnou valorizáciou až od 1. júla 2018.Môj názor je: Bolo by škoda, nevyužiť/prepásť príležitosť – keďže sa v tomto čase pripravujú na prerokovanie do parlamentu legislatívne zmeny vo veci valorizácie dôchodkov.
Cez skutočnosť, že na webe prebieha intenzívna diskusia o zmenu bulharských koeficientov valorizácie VD pravdepodobne doposiaľ nikto, prezídium ZV SR a asi ani prezídium APVV nedal žiadny návrh na rovnakú legislatívnu zmenu v zákone č. 328/2002 Z. z. o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov ako je navrhovaná legislatívna zmena v zákone č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení pre rok 2017, to je pevnou sumou v rozsahu asi 2 % čo pravdepodobne bude činiť v rozsahu asi okolo 8,15-8,30 eur. Samozrejme nikto nepodal ani návrh na zmenu valorizačného mechanizmu pre roky 2018-2022 percentuálne ako o rom píšem vo svojej Analýze. Z uvedeného dôvodu valorizácie VD až do 1.7.2018 bude prebiehať rovnakým spôsobom, to je podľa koeficientov. Existuje tu ešte posledná možnosť ako tento stav zmeniť.
Z príspevku zo dňa: 21. júna 2016 o 21:06
“Predpokladaný termín predloženia návrhu zákona do medzirezortného konania je 1. júl 2016. V prípade záujmu o prebiehajúci legislatívny proces Vám odporúčame, aby ste ho sledovali prostredníctvom portálu, ktorý je súčasťou informačného systému verejnej správy Slov-Lex (https://www.slov-lex.sk/domov), kde bude návrh zákona zverejnený”.
Tiež mi vyšlo, že by pri valorizácii všetkých druhov dôchodkov od 1. januára 2017 malo dôjsť k pozitívnej zmene.Aspoň raz by sme sa nemuseli zmýliť..
Neverím ,že pôjde o takú výšku valorizácie. Veď ani pánom poslancom sa nepozdávala výška tohoročného zvyšovania.
https://www.bezpzlozky.eu/2016/06/analyza-zmeny-valorizacie-dochodkov/ – Dr. Milan Kolen – link by sa mal dal rozkliknúť vľavo.
Pripojím s dovolením ešte jeden môj názor.Možno to bude-možno nebude zaujímať “Elity-Elitárstvo”, v mnohých prípadoch takzvané, prípadne samozvané.Elity – “financmajstrov”, z rôznych finančných odborov ministerstiev SR, ale možno tiež financ-majstrov silových rezortov a v mnohých prípadoch odborníkov aj tzv. samozvaných.
Človek je tvor spoločenský-komunikatívny.Stretáva sa s priateľmi, kolegami, ale tiež s kapacitami aj elitami v rámci silových zložiek, ktorí sú už či na výsluhovom dôchodku, prípadne ešte slúžia v “štruktúrach” ministerstiev-rezortov..zvyčajne píšem(e) na web stránku na základe faktov- informácie aj zo zdrojov, ktoré uvádzam(e).Predsa len, sú aj niektoré vyjadrenia najmä od “Elít”..”nerýpte do výsluhových dôchodkov, pretože nám v budúcnosti ešte aj zoberú”..klasik pán Klaus by povedal – je to/bolo by to “hluboké nedorozumění”..k tomu toľko:
Kuvici, čo kuvikajú takéto skutočnosti, nemajú najskôr informácie, ktoré sme uvádzali/uvádzame na web stránke a pri komunikácii v zmysle “JPP” povedala, najskôr vyťahujú informácie z kontextu napísaného.Medzi sebou, či už v krčmách, reštauráciách, dovolenkách..morských plážach..
Prečo to píšem: Píšem to na ozrejmenie, že vôbec nejde o to, aby niekomu niekto vzal protiústavne, protizákone, protiprávne z jeho zaslúženého a z 90 percent aj vo výkone odkrúteného a vypočítaného-priznaného a vyplácaného výsluhového príspevku, či výsluhového aj starobného dôchodku.Vždy išlo o valorizáciu týchto dôchodkov, najmä až priemerný výsluhový dôchodok je 650 eúr, niekoľkotisíc VD má výsluhový dôchodok okolo 400 eúr, či najnižší VD je 204 eúr.Aspoň podľa zdroja OSZ MV SR, uvedeného aj na webe APVV..kto sme si dali tú námahu, a pozreli..
K budúcej možnej valorizácii pozrime aj (link – vyššie) /analyza-zmeny-valorizacie-dochodkov/ od Dr. Milana Kolena.
O čo ide:
Bolo konštatované/avizované, že od 1. januára 2017, sa majú starobné dôchodky valorizovať o 1,30 eura.Dúfajme všetci, že to tak nebude.Od tejto valorizácie sa odvíja valorizácia výsluhových dôchodkov – § 68 odst. 3 zákona 328/2002 Z.z., keď tohtoročná valorizácia výsluhových dôchodkov začína od mizivých 6 centov.Pozrime valorizačnú tabuľku.(je aj v linku v tejto rubrike).Až by to tak ostalo, budúci rok by najnižšia valorizácia výsluhových dôchodkov podľa § 68 bola: 1.30 eura deleno 30 (odslúžené roky) krát 1 (koeficient) rovná sa približne 4 centy najnižšej valorizácie..no, bolo by to v poriadku?Preto je skutočne potrebné poďakovať Sociálno-právnej komisii APVV a Sociálno-zdravotnej komisii ZV SR, ako aj všetkým ostatným kolegom a kolegyniam, ktorí sa na zmene vo veci budúcej možnej zmeny valorizácie podieľajú, ako aj za túto novo-valorizačnú iniciatívu.
Ešte kto neskôr prišiel ku počítaču, či pre odborníkov aj z finančnej sféry rezortov, prípadne aj iných..až tie príspevky sú “ťažké” na prečítanie a vyznanie sa v nich a sú dooprady k valorizácii a NIE k pseudovymyslenému znížovaniu dôchodkov, ako chodia reči “JPP”. Na prečítanie-naštudovanie si, je potrebné pozrieť aspoň informačný príspevok nižšie: aby cieľ zmeniť valorizáciu k lepšiemu malo zmysel, pretože možná budúcoročná valorizácia (až by sa s tým “nepohlo”) o 1,30 eura SD, či valorizácia o 4 centy VD hovoria jasnou rečou.
Pavol Bada napísal: 21. júna 2016 o 21:06 – pre informáciu kto nečítal.
https://www.bezpzlozky.eu/2015/01/verejny-priestor-pre-diskusiu/#comment-5575
Je len potrebné dúfať, že : /Pavol Bada napísal: 21. júna 2016 o 21:06/ výsledok pripomienkového konania bude taký, že počet dôchodcov, ktorým budú v budúcnosti valorizované starobné dôchodky, aj výsluhové dôchodky, budú mať za následok zvýšenie počtu poberateľov dôchodkových dávok presahujúcich priemernú mzdu na Slovensku v sume 883 eúr NAD : “Penziu nad priemernou mzdou malo 8,3 tisíca ľudí.”Čo je podľa mňa IBA 8,3 tisíca ľudí, z nad milióna dôchodcov..a nie opačne. A ostatní dôchodcovia aby sa k uvedenej sume penzie nad priemernou mzdou v národnom hospodárstve minimálne približovali. Brexit by mal byť dostatočným ponaučením, čo trápi ľudí-dôchodcov, aby náhodou nenastal dôvod na Slovensku na SKexit…..”SEXIT”..Verím v otázkach budúcej valorizácie v zodpovedný prístup kompetentných a zapracovania pripomienok z diskusií k valorizácii aj analýzy Dr. Milana Kolena k valorizácii do návrhu-legislatívneho procesu..A realizovaní valorizácie podľa novo-schválených-legislatívnych podmienok MPSVaR a v spolupráci s ostatnými príslušnými rezortami – ministerstiev už k 1. januáru 2017.
Informácia prevzatá z:
http://www.asociaciapolicajtov.sk/index.php?option=com_easybook&Itemid=63
JUDr. Hristo Gluškov, 1.viceprezident APVV, 04001 20 jún 2016 04:06
Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR nám poskytlo v súvislosti s pripravovanou zmenou valorizácie dôchodkov v roku 2017 túto informáciu :
Návrh zákona, ktorým sa dopĺňa zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov, prostredníctvom ktorého sa navrhuje právna úprava valorizácie dôchodkových dávok a príslušných úrazových dávok v roku 2017, sa v súčasnosti nachádza v štádiu predbežného pripomienkového konania. Po ukončení predbežného pripomienkového konania bude zákon predložený do medzirezortného pripomienkového konania, v rámci ktorého má verejnosť možnosť sa vyjadriť k návrhu zákona a preložiť k nemu pripomienky. Predpokladaný termín predloženia návrhu zákona do medzirezortného konania je 1. júl 2016. V prípade záujmu o prebiehajúci legislatívny proces Vám odporúčame, aby ste ho sledovali prostredníctvom portálu, ktorý je súčasťou informačného systému verejnej správy Slov-Lex (https://www.slov-lex.sk/domov), kde bude návrh zákona zverejnený.
PS: Ďakujeme APVV za info.
Už iba krátko k predchádzajúcemu príspevku: Následujúce stránky UŽ obsahujú malvér – píše sa po rozkliknutí linku prenesenom tiež na tento web zo dňa 2. januára 2016 o 8:35 http://www.zvazvojakov.sk/2015/12/rokovanie-zvazu-vojakov-sr-s-predstavitelmi-ministerstva-vnutra/ — Uvediem z článku: (prenesené z inej rubriky tohoto webu): citujem: “Predstavitelia zväzu vojakov taktiež informovali o názorovej hladine v jednotlivých sociálnych skupinách vojakov o zmenách zákona pri valorizácii, ktoré prebehli bez patričnej diskusie. Čo vyvoláva určitú nedôveru k schvaľovaciemu procese tohto zákona z predchádzajúceho obdobia. Skúsenosti členov zväzu ukazujú na potrebu pozorne sledovať verejnú mienku príslušníkov ozbrojených síl, pravidelne ju vyhodnocovať a v konečnej etape viesť účinnú obsahovú osvetovú prácu s cieľom ukázať ako každá zmena zákona sa dotkne jednotlivých sociálnych skupín profesionálnych vojakov v Ozbrojených silách Slovenskej republiky a výsluhových dôchodcov”.
Keďže podľa článku pri predchádzajúcich zmenách zákona k valorizácii – tieto zmeny prebehli BEZ patričnej diskusie – aj preto (som presvedčený) sme viacerí diskutujúci boli a sme zvyknutí povyzvŕtať problém(y) zo všetkých možných strán.Čo k tomu viac dodať..snáď len, povyzvŕtali sme (zatiaľ) problémy, ako sme najlepšie vedeli.
Pre Miroslava Pršalu 15. júna 2016 o 14:09 (do pozornosti aj tento príspevok v linku).
Milan Kolen PP napísal: 7. marca 2016 o 7:32 – https://www.bezpzlozky.eu/2015/06/tretie-vyrocie-nevalorizacie/
A či je: “akákoľvek diskusia je len mlátenie prázdnej slamy”..nuž od roku 2012 (vrátane)..ide opätovne júl, august..obvykle každý rok v lete býva žatva, uvidíme akú úrodu – či sýpku (plnú, poloprázdnu, prázdnu) sme všetci spoločne (v diskusiách) “vymlátili”..
Osobne si myslím, že rozbor a návrhy Dr. Kolena sú ako vždy maximálne správne a akákoľvek diskúsia je len mlátenie prázdnej slamy. Skôr je potrebné uvažovať ako mechanizmus valorizácie, ktorú náš kolega navrhuje pretlačiť na správne miesta, aby sa s ňou zaoberali na MO, MPSV, MF a ďalších úradoch.