Informácie a diskusia o histórii a aktuálnych otázkach vojenstva a bezpečnosti, sociálnych otázkach a činnosti neziskových organizácií

26. august 2016     Peter Kováč

Armáda sa rozšíri, Slovensko začína vytvárať aktívne zálohy

Najväčšiu šancu budú mať bývalí profesionálni vojaci, uplatnia sa aj dobrovoľníci vycvičení v pilotnom projekte.

BRATISLAVA. Slovenská armáda, ktorá sa v ostatných rokoch len zmenšovala, sa rozšíri. Minister obrany Peter Gajdoš (SNS) totiž ohlásil, že už od septembra začína vytvárať aktívne zálohy.

Znamená to, že štát si za odmenu vycvičí dobrovoľníkov, ktorých povolá v prípade núdze. „V roku 2017 predpokladáme vycvičiť do 50 aktívnych záloh ,“ povedal Gajdoš. V najbližších dňoch preto obrana zverejní výzvy na prihlásenie sa na výcvik, na ktorý by malo byť možné zapísať sa počas celého septembra. Prebehnúť by ma v máji budúceho roka.

„Chceme reagovať na súčasné bezpečnostné výzvy,“ dodal náčelník generálneho štábu Milan Maxim.

V tomto volebnom období by ministerstvo chcelo vybudovať zálohy v rozsahu 257 ženistov.

Armáda sa chce sústrediť najmä na špecialistov. V prvej fáze bude hľadať ženistov, v ďalších aj veliteľov družstva, vodičov tankov, ale aj chemikov či delostrelcov. Práve preto budú mať najväčšiu šancu uspieť najmä bývalí profesionálni vojaci. Predpoklad na to budú mať aj prví absolventi dobrovoľnej vojenčiny, ktorí končia už tento mesiac. V pilotnom projekte si ich armáda vycvičila napokon len 31.

Okrem týchto ľudí sa do aktívnych záloh budú môcť prihlásiť iba tí, ktorí v minulosti absolvovali povinnú vojenskú službu alebo slúžili ako profesionálni vojaci.

Účasť na aktívnych zálohách pritom bude platená. Dobrovoľník dostane spätne príspevok 600 eur za to, že absolvuje výcvik. Nárok naň však bude mať až po čase, keď z neho absolvuje 75 percent. Podľa počtu dní, ktoré strávi na výcviku, dostane zároveň hodnostný plat prislúchajúci profesionálnemu vojakovi v danej hodnosti. Teda ak bude zaradený do funkcie čatára na výcviku, ktorý potrvá 12 dní, dostane plat, ktorý by prináležal profesionálnemu čatárovi za 12 dní.

Zamestnávateľovi dobrovoľníka vykompenzuje štát zas čas, počas ktorého nebude v práci. Podľa zákona budú firmy povinné takéhoto dobrovoľníka zaradeného v aktívnych zálohách z práce uvoľniť.

„Výcvik by mal prebiehať v ženijnom prápore Sereď,“ doplnil Gajdoš s tým, že ženisti pôsobia taktiež aj v Michalovciach.

Kontrakt s ľuďmi v zálohách uzatvorí armáda na dva až päť rokov. Odmenu dostanú vždy v prípade, ak sa za predošlý rok zúčastnia armádneho výcviku. Ak by ho armáda nevypísala, no oni by boli pripravení, o 600-eurovú odmenu by neprišli.

Armáda na projekt vyčlení len v budúcom roku 74-tisíc eur. Podľa Gajdoša bude ďalší rozvoj projektu závisieť od záujmu verejnosti. Sklamaním skončil totiž podobný projekt dobrovoľnej vojenčiny, do ktorej sa na rozdiel od aktívnych záloh hlási najmä laická verejnosť. Namiesto očakávaného počtu 150 ľudí sa v pilotnom projekte podarilo vycvičiť len 31 ľudí. Prípravu by mali slávnostne ukončiť budúci týždeň.

Aktívne zálohy na Slovensku dosiaľ nefungovali vôbec. Ich vytvorenie umožnila novela zákona o brannej povinnosti, ktorá platí od začiatku tohto roka.

Projekt, ktorý predstavil minister obrany Gajdoš, pripomína systém zavedený v Česku.


Nadväzujúci článok K. Krpala :

Download (PDF, 292KB)

11 Komentárov na Monitor: Armáda sa rozšíri:

 • Úspech, alebo systémová chyba ?
  Je vycvičenie 30 vojakov dobrovoľnej služby v roku 2016 úspech ?
  P. Minister obrany Peter Gajdoš povedal cit. „ V roku 2017 predpokladáme vycvičiť do 50 aktívnych záloh “
  Náčelník generálneho štábu Milan Maxim povedal: „Chceme reagovať na súčasné bezpečnostné výzvy“ .
  Je to adekvátna reakcia na súčasné bezpečnostné hrozby? Obrana niečo stojí. 2 % HDP pre OSSR by počty aktívnych záloh mohla zvýšiť stonásobne. 5 000 mužov vo veku 18 rokov absolvujúcich základný výcvik v rozsahu 30 dní .

 • Nefunkčná politika rezortu obrany ale i bezpečnosti
  Dňa 18. Septembra 2016 som k tomuto problému napísal, že je možné iba privítať plánované formovanie aktívnych záloh. Zároveň som upozornil, že v období “demokracie bola dôsledne vyrabované infraštruktúra rezortu MO SR. Spravidla, čo nový minister to nový team (suita), ktorý mal predovšetkým na starosti nie zabezpečovanie bojaschopnosti jednotiek ASR, ale ako tento rezort vyčistiť ekonomický. Napríklad Vojenský liečebný a rehabilitačný ústav Nová Polianka bol ešte za ministra M. Glbáča určený na rehabilitáciu našich vojakov prechádzajúcich zo zahraničných misií. Naraz došlo k tradičnému obratu a totálnej privatizácii Ústavu. Takýchto príkladov je možné uviesť bez počet. Údajne na rade po Novej Polianke je skoro 150 ročné liečebné a kúpeľné zariadenie v Piešťanoch, ktoré na privatizáciu pripravuje riaditeľka (vzdelaním geodet). V súčasnosti sme svedkami, že po odovzdaní viac ako 80 ročnej Vojenskej Nemocnice v Bratislave rezortu MV SR bude privatizovaná. Na mieste je otázka akú majú predstavitelia rezortov MO, MV víziu starostlivosti o ľudské zdroje. Nebolo by na mieste vytvoriť z bývalej Vojenskej nemocnice v Bratislave zariadenie pre zranených, nemocných a prestarlých veteránov bezpečnostných zborov. Alebo za dvadsať rokov spomínané rezorty boli hluché voči prosbám starých veteránov výsluhových dôchodcov, ktorých výsluhové dôchodky (vtedy tzv. príspevky) boli napríklad v roku 1997 po štyridsiatich a viac rokov služby v sume okolo 6. tisíc Sk teda 200 Eur. Pritom sa podielali na prerozdelení bývalej federálnej ČSA a budovaní novej ASR a rezortov MO a MV SR. Asi, by sa mali obrátiť o pomoc k politickým stranám Most-Híd alebo ĽS naše Slovensko. Už štvrť storočie je realizovaný bezbrehý rozvrat rezortu obrany a naraz dôjde k nejakému obratu ?! V tomto smere je zaujímavá nasledujúca štúdia.
  https://www.bezpzlozky.eu/2016/11/obcianske-branne-aktivity-a-ich-deformacie/

 • Neprajníkom vytreli zrak. Desiatky dobrovoľníkov ukončilo vojenský výcvik
  BRATISLAVA -- Slávnostným nástupom, zložením vojenskej prísahy a povýšením do hodnosti vojakov 2. stupňa ukončilo v piatok dobrovoľnú vojenskú prípravu 22 mužov a deväť žien. Počas 12-týždňového výcviku nadobudli základné vojenské zručnosti v odbornostiach strelec, ženista, odmorovač a spojár. Uvádza sa v tlačovej správe, ktorú poskytla hovorkyňa ministerstva obrany Danka Capáková.
  Za odhodlanosť, húževnatosť a za to, že náročnú prípravu nevzdali, v piatok historicky prvých absolventov dobrovoľnej vojenskej prípravy prišiel do Práporu výcviku Martin podporiť aj minister obrany Peter Gajdoš (nominant SNS).
  Ten na svojej facebookovej stránke napísal, že “neprajníkom dobrovoľnej vojenskej prípravy sme dnes vytreli zrak”. Podľa ministra sa prejsť k profesionálnym vojakom chystá 21 z absolventov dobrovoľnej vojenskej prípravy.
  Ide o pilotný projekt, do ktorého sa pôvode prihlásilo 129 záujemcov. Časť z nich však neprešla zdravotnou prehliadkou, psychotestmi alebo bola vyradená z administratívnych dôvodov.
  Pôvodne sa počítalo s tým, že tento rok by malo dobrovoľnú vojenskú prípravu absolvovať maximálne 150 občanov.
  „Napriek tomu, že mnohí odsúdili dobrovoľnú vojenskú prípravu na zánik, aj naďalej zostáva jednou z priorít rezortu obrany, ku ktorej sme sa zaviazali aj v programovom vyhlásení vlády,“ zdôraznil šéf rezortu obrany. Pripomenul, že predseda parlamentu Andrej Danko (SNS) chce iniciovať zmeny, ktoré umožnia absolventom dobrovoľnej vojenskej prípravy bezproblémové prijatie do štátnej služby, či už do ozbrojených síl alebo polície.

 • Ministertvo obrany volá do služby: Armáda chystá veľký nábor!

  25.09.2016 14:13

  BRATISLAVA -- Ministerstvo obrany chce do konca budúceho roka zvýšiť počet vojakov o 578 a zamestnancov ozbrojených síl pri výkone práce vo verejnom záujme o 833. Celkove by sme potom mali mať tabuľkovo 17 331 vojakov a 4 810 zamestnancov ozbrojených síl.

  Vyplýva to z materiálu Celkové početné stavy vojakov a zamestnancov a počty hlavných druhov vojenských zbraní, vojenských zbraňových systémov a bojovej techniky v ozbrojených silách, ktorý už prešiel pripomienkovým konaním a ministerstvo obrany ho bude predkladať na vládu.

  Dôvodom na toto navýšenie je okrem iného zvýšenie tabuľkových počtov 5. pluku špeciálneho určenia, práporu ISTAR a 23. motorizovaného práporu, reorganizácia vnútornej štruktúry Generálneho štábu Ozbrojených síl Slovenskej republiky a 13. mechanizovaného práporu ako aj vytvorenia roty bojového zabezpečenia a 3. tímu riadenia presunov. Za navrhovanými personálnymi zmenami je aj prepodriadenia stredísk prevádzky objektov z Agentúry správy majetku do pôsobnosti ozbrojených síl Slovenskej republiky v roku 2017.

  K 31. decembru 2017 by mali mať vojaci podľa materiálu k dispozícii napríklad 58 mínometov, deväť húfnic,16 samohybných kanónových húfnic či 17 raketometov. V predloženom materiáli sa navrhuje, aby vojaci mali jeden protilietadlový raketový komplet stredného dosahu a päť kompletov blízkeho dosahu.

  V prípade bojovej techniky sa navrhuje napríklad 22 tankov, 60 obrnených transportérov, ale aj 12 bojových lietadiel a 10 cvičných lietadiel. V materiáli sa počíta ku koncu decembra 2017 s dvomi strednými dopravnými lietadlami a siedmimi ľahkými strednými lietadlami. Viacúčelových vrtuľníkov by mali mať vojaci 14 a jeden cvičný.

 • V neposlednom rade je možné iba privítať plánované formovanie aktívnych záloh. Zároveň je treba si uvedomiť, že v období “demokracie bola dôsledne vyrabované infraštruktúra rezortu MO SR. Spravidla, čo nový minister to nový team (suita), ktorý mal predovšetkým na starosti nie zabezpečovanie bojaschopnostii jednotiek ASR, ale ako tento rezort vyčistiť ekonomický. Napríklad Vojenský liečebný a rehabiiitačný ústav Nová Polianka bol ešte za ministra M. Glbáča určený na rehabilitizáciu našich vojakov prechádzajúcich zo zahraničných misií. Naraz došlo k tradičnému obratu a totálnej privatizácii Ústavu. Takýchto príkladov je možné uviesť bezpočet. Už štvrť storočie je realizovaný bezbrehý rozvrat rezortu obrany a naraz dôjde k nejakému obratu ?!

 • Oznámenie Ministerstva obrany SR o možnosti zaradenia vojakov v zálohe do aktívnych záloh

  Vojaci sú pripravovaní pre Ženijný prápor Sereď, predpokladaný dátum zaradenia do funkcie je do 15.12.2016. Termín podávania žiadosti: 2.9. -- 30.9.2016.

  P.č. Funkcia Hodnosť Počet Kvalifikačné predpoklady Odborné požiadavky

  Viac najdete v linku: http://www.mod.gov.sk/oznamenie-ministerstva-obrany-sr-o-moznosti-zaradenia-vojakov-v-zalohe-do-aktivnych-zaloh/

 • Obrana a ochrana národných záujmov SR nie je o slovenských vojakov na Cypre medzi strategickými hráčmi Gréckom a Tureckom, ani o vojakoch ASR v zahraničných misiách v rámci .
  Absentuje povinnosť obrany suverénnej SR republiky a štátnosti.

 • Stačí sa vrátiť k povolávaniu aktívnych záloh na cvičenia a povinnosť každého občana SR po dovŕšení 18 roku / muža i ženu/ absolvovať základný výcvik. Jedno ako sa to nazve branná výchova, civilná, obrana, či základný výcvik.

 • Doteraz nevedeli aká odmena by bola adekvátna, za ochotu ísť na niekoľkodňové cvičenie. A buchli sa po vrecku : 50 éčiek na mesiac. Som zvedavý koľko ľudí sa nájde, keď na dobrovoľný výcvik sa prihlásilo až 30 vojakov .Samé zúfalé čísla.

 • Aktívne zálohy sú zavedené v legislatíve už od roku 2005 a to zákonom o brannej povinnosti. To len realizácia zákona do praxe trvá 11 rokov.
  Zavádzanie v priamom procese “V tomto volebnom období by ministerstvo chcelo vybudovať zálohy v rozsahu 257 ženistov”. -- každý kto bol odvedený je zaradený do zálohy, tak aké zálohy chcú vybudovať v počte 257?
  To zajtra môžu tvrdiť, že zavádzajú v rámci sociálnych istôt paragraf o nároku zamestnanca na mzdu za odvedenú prácu.

 • Svoj názor už roky rokúce nemením a prikláňam sa jednoznačne ku gréckemu riešeniu vytvárania záloh pre našu obranyschopnosť, inak sa mi to zdá iba také nedokonalé “zavádzanie” veterejnosti.
  V Grécku ako vieme, je povinná vojenská služba. Pokiaľ nechce mládenec nastúpiť povinnú vojenskú službu, tak o výnimku môže požiadať úrady a dostane modrú knižku. Dnes je služba v gréckych ozbrojených silách natoľko „vážená“, že žiadostí o modrú knižku by sa dali spočítať na prstoch jednej ruky. Hlavným problémom po vystavení MK je získanie celoživotnej invalidity, ktorá majiteľom modrých knižiek neumožňuje prácu v štátnych službách. Ten kto má modrú knižku je automatický radený na posledné miesto vo všetkých zoznamoch, ktoré štát pre uspokojovanie svojich občanov musí vytvoriť. Takže nie je osobou ktorá je volená, pri podpore v prípade nezamestnanosti je na poslednom mieste i pri žiadosti o byt, transplantáciách orgánov atď.
  Jednoducho nič nedáš pre štát – štát nedá nič tebe.
  V zemi, kde vzniklo slovo demokracia, je účasť vo voľbách povinná a neúčasť znamená pokutu.
  (Ing. Péliová – Odbor implementácie štátnej podpory výskumu a vývoja. MŠVVS SR.)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

:-)
 
:-)
:good:
 
:good:
:negative:
 
:negative:
:wacko:
 
:wacko:
:bye:
 
:bye:
:yes:
 
:yes:
;-)
 
;-)
:scratch:
 
:scratch:
:-(
 
:-(
:unsure:
 
:unsure:
more...
 

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.