Informácie a diskusia o histórii a aktuálnych otázkach vojenstva a bezpečnosti, sociálnych otázkach a činnosti neziskových organizácií

 

 

5 Komentárov na MONITOR z TASR:

 • BRATISLAVA -- TASR -- Medzinárodná štúdia PISA
  Odborníci varujú: Z nevzdelaných detí vyrastú povrchní a naivní občania
  BRATISLAVA – Slabé výsledky slovenských detí, ktoré vyplynuli z medzinárodnej štúdie PISA, môže pocítiť celá spoločnosť. Keďže majú problém porozumieť čítanému textu, môžu z nich vyrásť naivní občania, neopatrní spotrebitelia a dôverčiví voliči.Jednou z oblastí, ktorú skúmala štúdia PISA, bola aj čitateľská gramotnosť, kde sa slovenskí žiaci ocitli hlboko pod priemerom OECD.Nedostatky v čitateľskej gramotnosti znamenajú, že školáci majú problém porozumieť zmyslu prečítaného textu, vyvodiť z neho závery, čerpať informácie či hľadať súvislosti, nehovoriac o kritickom myslení, ktoré im tiež chýba.
  Problémy v bežnom živote
  Podľa nezaradenej poslankyne Zuzany Zimenovej, bývalej analytičke portálu Nové školstvo, sú závery štúdie PISA alarmujúce. Najmä pri porovnaní so staršími výsledkami. Aj tie boli nelichotivé, no k náprave nedošlo.„Prudko sa nám zvyšuje počet detí, ktoré sú s výsledkami pod priemerom. Aj v samotnom testovaní PISA sa nazývajú „rizikoví žiaci“. Nevyznajú sa v tom, čo čítajú, nerozumejú textu, nevedia ho zhodnotiť, ani vytiahnuť z neho to, čo je dôležité,“ vysvetľuje Zimenová.
  V spomenutej rizikovej skupine tých, čo nemajú ani najzákladnejšie čitateľské zručnosti, sa u nás ocitlo až 32 percent žiakov, zatiaľ čo pred troma rokmi ich bolo o štyri percentá menej.Podľa Zimenovej títo žiaci vychádzajú zo škôl bez toho, aby mali vybudované základy pre život v dospelosti. „Nebudú sa mať čoho chytiť, nebudú vedieť, ako sa majú rozhodovať, a to nielen za seba, ale aj o svojej rodine, deťoch a o spoločnosti,“ varuje odborníčka.Neschopnosť porozumieť textu a odhadnúť, čo je v ňom dôležité, môže spôsobiť, že sa títo ľudia v dospelosti nedokážu zorientovať v prívale informácií.
  Zároveň môžu mať problémy pri čítaní pracovných či iných zmlúv, pri vybavovaní rôznych vecí na úradoch, v bankách, na polícii alebo na súde.
  Znevýhodnení pri hľadaní práce.Ako Zimenová pripomína, na Slovensku vlastne dospieva generácia veľmi povrchných ľudí. Je otázne, či sa budú vyznať v zákonoch a ako spotrebitelia v množstve ponúk. Navyše z nich môžu vyrásť naivní voliči, lebo sa nebudú vyznať ani v tom, čo počujú a čítajú.
  Podľa analytičky M.E.S.A. 10 Renáty Králikovej budú mať ľudia, ktorým chýba čitateľská gramotnosť, aj problémy na pracovnom trhu. OECD totiž predpovedá, že základné znalosti s prácou pri počítači bude treba už aj pri manuálnej práci.Ako ukázala medzinárodná štúdia PIAAC, ktorá skúma zručnosti dospelých, už dnes nevie asi štvrtina dospelých Slovákov pracovať s počítačom – chýbajú im základné zručnosti.
  „Takí ľudia môžu mať problémy pri hľadaní práce, keďže sa bude automatizovať výroba. Bude menej manuálnych pracovných miest a pribudne takých, kde treba sofistikovanejšie zručnosti,“ hovorí Králiková.
  Zmena k lepšiemu neprišla
  Zimenová pred takým vývojom varovala už pred šiestimi rokmi, keď sa zverejnili výsledky štúdie PISA za rok 2009. Už vtedy slovenskí žiaci výrazne zaostávali.Ministerstvo školstva na to v tom čase reagovalo vyhlásením, že výsledky zanalyzuje, vyhodnotí a navrhne opatrenia, aby sa situácia zlepšila. Ani po šiestich rokoch však nijaké pozitívne zmeny nevidno. Práve naopak.„Je zrejmé, že sa učí stále rovnako. Ale keď vidíme, že tento spôsob výučby nefunguje, prečo sa nezmení?“ pýta sa Zimenová.Podľa nej je chyba v tom, že vyučovanie na základných školách prebieha stále rovnako, tak, ako pred desiatimi rokmi. Učiteľ vysvetľuje učebnú látku jedným spôsobom a v rovnakom tempe pre všetkých.
  Neprihliada sa na to, že každý žiak potrebuje osobitný prístup a čas, aby učivu porozumel. A kto podľa Zimenovej nezapadá pod označenie „bežný žiak“, má problém. Ak je slabší, nestíha výučbu sledovať, a ak je šikovnejší ako ostatní, tak sa nudí.„Nevieme pracovať so žiakmi „z oboch koncov“. Ani s tými slabšími, ani s talentovanými. Podľa štúdie PISA nám totiž klesol aj počet tých nadaných, nadpriemerných žiakov,“ upozorňuje poslankyňa.
  Vyrieši to národný program?
  Zimenová vidí problém v tom, že je celý vzdelávací systém nesprávne nastavený. Preto sa neustále zhoršujú i výsledky slovenských detí v štúdii PISA.„Učí sa tak, že neprispôsobujeme systém žiakom, ale žiakov systému, a to nefunguje,“ hodnotí odborníčka.Učitelia v školách nie sú za takých podmienok schopní pracovať s deťmi individuálne. Nemajú čas venovať sa tým slabším a talentovaným. Ak deti učivo nezvládajú, odporučí sa im, aby sa to doučili doma, čím sa bremeno presúva na rodiny.
  „Je najvyšší čas niečo s tým urobiť,“ pripomína Zimenová. Nádejou by mohol byť národný program výchovy a vzdelávania, kde sa už tieto otázky riešia.„Ciele sú nastavené dobre, len uvidíme, aké budú konkrétne opatrenia, ktoré budú známe v januári, a či sa ich podarí presadiť,“ uzatvára odborníčka na školstvo.

 • 18. nov 2016 o 7:29 ČTK -- BRUSEL. Európska komisárka pre spravodlivosť, ochranu spotrebiteľa a rodovú rovnosť Viera Jourová.(Zdroj: SITA).Viac ako polovica Európanov neverí v nezávislosť médií.Prieskum tiež ukázal, že za svoje názory zažili na internete vyhrážky až tri štvrtiny ľudí.
  BRUSEL. Viac ako polovica obyvateľov Európskej únie neverí v slobodu médií vo svojej krajine a len niečo málo cez päťdesiat percent Európanov si myslí, že im médiá poskytujú dôveryhodné informácie.Vyplýva to z prieskumu Eurobarometer, ktorý bol uverejnený vo štvrtok v Bruseli. Prieskum bol zverejnený pri príležitosti dvojdňovej besedy, ktorá pokračuje v Bruseli a ktorej organizátorom je Európska komisia.
  Jej účastníci diskutujú o problémoch plurality médií a demokracie. Z prieskumu Eurobarometra vyplynulo, že 57 percent respondentov neverí, že médiá v ich krajine nie sú pod politickým či komerčným vplyvom.Iba 53 percent opýtaných sa domnieva, že im médiá poskytujú dôveryhodné informácie. Nedôvera v médiá je nižšia medzi ľuďmi s nižším vzdelaním. Len 37 percent z oslovených si myslí, že orgán, ktorý v ich krajine dohliada na nezávislosť audiovizuálnych médií je sám nezávislý.Prieskum tiež ukázal, že tri štvrtiny ľudí, ktorí diskutujú na sociálnych sieťach, zažili kvôli svojim názorom na internete vyhrážky. “Občania sa musia cítiť bezpeční pri vyjadrovaní svojich názorov na internete a novinárom musí byť umožnené pracovať slobodne. Komisia sa bude zaoberať ochranou zdrojov novinárov aj pravidlami whistleblowingu v Európskej únii,” uviedla pred dnešným rokovaním v Bruseli európska komisárka pre spravodlivosť, ochranu spotrebiteľa a rodovú rovnosť Viera Jourová…..toľko citát z internetového denníka Sme.
  dnes, 12:35, Autor: Matej Dedinský, Zdroj: TASR.
  „Extrémizmus je na takom vzostupe, aký priestor mu vytvára Slovenská televízia (RTVS). Potom sa nečudujte, že títo ľudia sú vnímaní atraktívne,“ vyhlásil premiér Robert Fico. … viac v linku. … a záverom z príspevku nižšie:
  10. novembra 2016 v 8:20 Novinári už toho majú dosť: “Budú chodiť po školách a presviedčať deti, aby im verili”.(RTVS).
  .
  Úmyselne som spojil viac príspevkov z dôvodu, že ma upútalo z vyjadrenia z Bruselu: ” Nedôvera v médiá je nižšia medzi ľuďmi s nižším vzdelaním”. … Neviem, ako “Prieskum” došiel k takémuto záveru, len, podľa uvedených príspevkov mi vychádza, že tá nedôvera v média aj podľa uvedeného prieskumu aspoň čo sa SR týka, začína od detí (školákov) a pokračuje cez všetky vzdelanostné vrstvy až po najvyšších ústavných činiteľov SR. Nuž, niečo na tom bude, niekde sa im (Bruselu -“anketárom”) vloudila chybička…
  “Prieskum tiež ukázal, že za svoje názory zažili na internete vyhrážky až tri štvrtiny ľudí”…až by to bola pravda, potom je to smutné konštatovanie…

 • z príspevkov (nižšie) pod článkom:
  po Havlem vyhlášené amnestii, Autor článku: Robert Flachs • 16. 11. 2016 v 06:50
  “”Blíží se mediální masáž ohledně vzpomínání na „masakr“ 17. listopadu 1989, při kterém nikdo nezemřel. Bohužel jsou opomíjeny skutečné oběti na životech po amnestii z 1. 1. 1990. Uvádím několik případů, které by neměly být zapomenuty”.
  “”Desetinásobně trestaný Jiří R. se ihned po propuštění dopouštěl trestné činnosti v podobě krádeží a loupeží. Při jednom vloupání v Řícmanicích u Šlapanic na Brněnsku ho přistihla policejní hlídka. Po vystoupení z policejního auta byl tímto recidivistou bez varování zastřelen četař Zbyněk F. Není bez zajímavosti, že tento vrah byl propuštěn v roce 2007 na svobodu. Několik měsíců poté opět střílel na policejní hlídku, tentokrát při loupeži na poště ve Starém Bydžově u Hradce Králové””. … .

 • http://www.hlavnespravy.sk/
  Bratislava 16. novembra 2016 (HSP/Foto:archív) Autor: Ľudovít Števko
  Spievanky na tému „Sľúbili sme si lásku“ a „Pravda zvíťazí“ zostali nenaplneným ideálom. … Zabudnime …?! …

 • Novinári už toho majú dosť: Budú chodiť po školách a presviedčať deti, aby im verili
  Bratislava 10. novembra 2016 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)
  “Nielen prezidentské voľby v USA ukázali, že ľudia už prestali veriť mainstreamovým médiám kvôli ich jednostrannej propagande v prospech svetových elít a v prospech skorumpovaného politického establishnemtu. Na Slovensku je situácia podobná, a preto slovenskí novinári na čele s redaktorkou RTVS Zuzanou Hanzelovou rozhodli, že budú chodiť po školách a deťom “vysvetľovať, prečo by im mali veriť”…..
  + príspevky pod článkom … (snáď to nebude povinné, či cez vyučovacie hodiny v školách … ozaj, čo na to rodičia detí …)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

:-)
 
:-)
:good:
 
:good:
:negative:
 
:negative:
:wacko:
 
:wacko:
:bye:
 
:bye:
:yes:
 
:yes:
;-)
 
;-)
:scratch:
 
:scratch:
:-(
 
:-(
:unsure:
 
:unsure:
more...
 

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.