Informácie a diskusia o histórii a aktuálnych otázkach vojenstva a bezpečnosti, sociálnych otázkach a činnosti neziskových organizácií

 

Vojenský cintorín 1. SV KOPČANY a bunker BS-8 Hřbitov

 

  • Nachádza sa v Petržalke tesne pri hranici s Rakúskom.
  • K  cintorínu a bunkru sa dá prísť pešo, na bicykli alebo aj autom z Kopčianskej ulice. Dá sa ľahko lokalizovať podľa skupiny topoľov.
  • Pešo možno prísť od autobusu č. 80 zo zastávky „Kopčianska“ alebo od nákupného strediska „Danubia“ (od predajne NAY popri záhradkárskej osade).

 

 

kopcany-16a_fin

 

Vojenský cintorín padlých v prvej svetovej vojne KOPČANY,

11.novembra 1918 si ľudstvo vydýchlo a rozozneli sa zvony, ktoré zvestovali ukončenie prvej Veľkej vojny na bojiskách ktorej zomierali milióny ľudí. Vojny, ktorá priniesla nesmiernu bolesť a utrpenie do nejednej rodiny. Na vojenskom cintoríne v Petržalke – Kopčanoch leží 331 mŕtvych vojakov trinástich národností (z toho viac ako tretina Čechov a Slovákov), ktorí zomreli v Posádkovej nemocnici Bratislava a divíznej nemocnici v Kopčanoch. Ich hroby sú pamätníkom pripomínajúcim tragické osudy jednotlivcov, ale aj celých národov.

 

Bunker BS-8 Hřbitov je najväčším Petržalským bunkrom pevnostnej línie v Bratislavskom predmostí. Pár desiatok metrov od rakúskej hranicena kraji Petržalky najskôr bol obnovený vojenský cintorín padlých v prvej svetovej vojne. Pri jeho rekonštrukcii prišiel s myšlienkou premeniť zanedbaný bunker na atraktívne miesto Miroslav Košírer, Inicioval založenie občianskeho združenia Zachráňme petržalské bunkre a nasledovali stovky bezplatne odpracovaných hodín, množstvo vynaloženého úsilia i vlastných peňazí.

Dnes je v okolí bunkra malý oddychový areál, kam si zajdu rodiny na opekačku a mnohí nazrú aj do útrob bunkra.

P O Z Ý V A M E   V Á S

 

Občianske združenie   VOJENSKÝ VETERÁN BRATISLAVA

 

 

 

1 Komentár na Deň vojnových veteránov 11. november:

  • K využitiu presunu na spomienkové stretnutie je možno využiť aj prepravu autobusom, ktorú organizuje Obl. výbor SZPB Bratislava. Odchod autobusu je v 09:15 z námestia SNP. Autobus bude mať zástavku aj na žel. stanici Petržalka.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

:-)
 
:-)
:good:
 
:good:
:negative:
 
:negative:
:wacko:
 
:wacko:
:bye:
 
:bye:
:yes:
 
:yes:
;-)
 
;-)
:scratch:
 
:scratch:
:-(
 
:-(
:unsure:
 
:unsure:
more...
 

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Kalendár udalostí
Nové komentáre: