Vyberte stranu

Prevzatý článok denníka SME so súhlasom autora a redaktorky.

 

Dokáže sa Európa postarať o svoju bezpečnosť?

  1. okt 2016 Jozef Ulian
    Autor je vojnový veterán

Konflikt v medzinárodných vzťahoch nie je ničím neobvyklým. Ak ide o životne dôležitý záujem, akým nepochybne je bezpečnosť 500 miliónov Európanov, je dokonca žiaduci.

Európska bezpečnosť bez Ruska je nonsens. Putinovské Rusko vidí EÚ ako hrozbu a EÚ chápe Rusko ako nepredvídateľného, rizikového partnera, teda tiež hrozbu.

Nijakým spôsobom ju nemôže redukovať, ale musí s ňou počítať.

Neuralgickým bodom vzťahov sú štáty východného partnerstva EÚ, teda bývalé sovietske republiky, a zvlášť Ukrajina. Výsledkom konfliktu medzi vyspelými národmi a medzi inteligentnými ľuďmi je vždy spolupráca.

Rusko a Ukrajina sa musia dohodnúť na reintegrácii Donecka a Luhanska. EÚ a Rusko sú odsúdené na spoluprácu, riešením je partnerstvo za mier na našom kontinente.

 

Chceme európsku armádu?

Je tu ešte interný rozmer. Bezpečnosť EÚ je problém, lebo spolupráca medzi jej členskými krajinami je problematická. Za posledných dvadsať rokov sa táto téma neriešila, hoci sme na ňu upozorňovali.

Dnes je to akútny problém. Väčšina európskych štátov si uvedomuje, že bezpečnosť na našom bezpečnom kontinente sa zhoršuje a začal sa nekontrolovateľný proces – preteky v zbrojení.

Pred mesiacom nemecká ministerka obrany a jej francúzsky náprotivok pripravili koncept užšej spolupráce EÚ, ktorý zahŕňa nové vojenské veliteľstvo EÚ a ľahšie nasadenie európskych vojakov v zahraničných misiách.

Lídri Európskej únia, okrem Spojeného kráľovstva, prediskutovali túto nemecko-francúzsku iniciatívu počas bratislavského summitu a následne i ministri obrán EÚ.

Kým iniciátori hovoria o európskej obrannej únii, iní si pod týmto pojmom predstavujú európsku armádu. Kto sú tí iní? No, predsa nemecký , francúzsky a český socialisti, maďarský premier Orbán a občas aj predseda Európskej komisie Juncker.

 

Európsky pilier NATO

Hoci má EÚ viac vojakov než zámorská veľmoc, európske armády sú vraj nekompatibilné. Čo robilo asi 400 aliančných výborov v Bruseli počas posledných 60 rokov? Nevieme.

Ale vieme, že počas posledného roka dvaja bývalí generálni tajomníci NATO viedli pracovnú skupinu, ktorá odporúča posilniť európsky pilier NATO. Projekt nie je nový, len oprášený.

O strategickej rovnováhe na oboch stranách atlantiku nemožno zatiaľ ani snívať, nieto hovoriť. V súlade s článkom 42(7) Lisabonskej zmluvy odporúčajú vytvoriť „stálu štruktúru na spoluprácu“ (PESCO), inými slovami nové veliteľstvo EÚ.

Ide o vytvorenie niekoľko stoviek nových medzinárodných štábnych funkcií.Myslíte si že to bude stačiť?

 

NATO po brexite

Aké bude NATO po brexite? Funkciu zástupcu vrchného veliteľa strategického veliteľstva NATO v Európe vykonáva vždy britský dôstojník. Najvyšší post na predmetnom strategickom veliteľstve, ktorý má Nemecko, je náčelník štábu. Je to vlastne výkonný dôstojník mimoeurópského vrchného veliteľa.

Francúzsko má významný veliteľský post na druhej strane Atlantiku, čo nerieši európsky pilier. Teda aký bude európsky pilier NATO po brexite?

Hoci programové tézy jednej z vládnucich strán hovoria o tom, že strategickým a existenčným záujmom Slovenska je byť v jadre krajín EÚ a byť aj zodpovedným členom NATO, o čo ide slovenským socialistom v bezpečnosti Slovenska, sa dozvieme asi až po sneme Smeru v decembri.

Nemali by sme však čakať veľa, lebo doktori politických vied (RSDr.)v think tankoch vládnucich politických strán nič rozumné nevymyslia.

 

Jozef Ulian
Autor je vojnový veterán.
Uverejnené na webe bezpzlosky.eu so súhlasom redaktorky SME a autora.
Čítajte viac: http://komentare.sme.sk/c/20367386/dokaze-sa-europa-postarat-o-svoju-bezpecnost.html#ixzz4OJLW2Z3n