Categories
Bude v BA Národný pamätník?
24. novembra 2016 História vojenstva a bezpečnosti

 

Vážení priatelia,

občianske združenie ČESKÁ A SLOVENSKÁ OBEC DELOSTRELECKÁ nám zaslalo OZNÁMENIE  v ktorom vyzýva nás i širšiu verejnosť k podpore zriadenia pietneho miesta – Národného pamätníka – v hlavnom meste Slovenska. Zapojiť sa do podpory myšlienkou, názorom i hľadaním vhodnej lokality. Vyjadrite v diskusii svoj názor na tento návrh a prispejte tak do širokej diskusie.

Viac nájdete v pripojenej výzve:  (celkom 6 strán – klikajte v záhlaví každého listu)

Download (PDF, 3.79MB)

 

 

3 komentáre
 1. Jaroslav Gofjár

  Vynikajúca myšlienka, treba ju len podporiť a zrealizovať!
  Mám však obavu, že bezbrehý developerský rozmach v Bratislave neumožní nájsť vhodnú, a asi ani nevhodnú lokalitu. Nech už by bola naša skromnosť akokoľvek ústretová, na druhej strane bude dlhú dobu ticho (za druhú stranu v tomto prípade považujem exekutívu na všetkých možných úrovniach). Osobne som sa veľmi zahanbil, keď som si uvedomil, že u nás také pietne miesto ešte nemáme. Samozrejme, s Amerikou sa porovnávať nemôžeme, lebo v tom prípade by sme takých pietnych miest mali mať po celej republike spústu. Myšlienka s centrálnejším umiestnením do Liptovského Mikuláša je pekná a zdá sa, že aj zrealizovateľná (hádam sa žiaden developer ešte nezadíval smerom na Háj Nicovô). Aj by som ju podporil, ak sa o dislokáciu nepobije Banská Bystrica, ale zas to netreba zdôvodňovať nejakou snahou umiestniť taký pamätník za každú cenu niekde do stredu Slovenska. Ono, ani tie americké národné pamätníky nie sú umiestnené kompromisne v strede krajiny, aby k nim mali všetci rovnako ďaleko (úprimne povedané, ono rovnako to nikdy nebude). Raz je hlavné mesto umiestnené excentricky, tak to treba tak brať a treba dať ľuďom šancu, aby si návštevu takého pamätníka zapísali do zoznamu pamätihodností, ktoré pri svojej návšteve hlavného mesta budú chcieť navštíviť.

 2. Július Kováč

  podporujem návrh,
  dôsledne vypočujte názory a návrhy p. plk.v.v. Bartáka z Klubu Akademik,
  zastávam názor, aby “Pamätník” bol mimo Bratislavy.

 3. Veľmi pekne ďakujem autorovi návrhu i Paľovi Badovi za otvorenie odbornej diskusie vo veci zriadenia pietneho miesta – Národného pamätníka – v hlavnom meste Slovenska.
  Súhlasím s návrhom jednej alternatívy tak ako je uvedená v liste ČaSOD.
  Pamätník neznámeho vojaka má byť symbolom národnej identity Slovákov. Má byť pamätníkom obetí všetkých vojen a tým zjednocovať úsilie pri výchove mladej generácie v duchu národných vojenských tradícií. Na absenciu takéhoto miesta upozorňujem v príslušnej kapitole mojej knihe Spomienky z vojenských misií. Malo by sa uvažovať aj s premiestnením sochy vojnového veterána generála MR Štefánika, ale to už je len detail.
  Rozumiem tomu, že na poslednej strane medzi adresátmi návrhu nie je uvedený pán prezident Kiska ako hlavný veliteľ ozbrojených síl, ktorý o problematiku veľmi záujem nejaví. Nerozumiem tomu, prečo je tento návrh adresovaný Klubu generálov bez vojska http://www.kgsr.sk/ a Zväzu vojakov https://zvazvojakov.sk/. Vo svojich Stanovách či poslaní nič také nemajú. Na druhej strane, ja nie som členom UVV SR, ale toto združenie v článku 5 Stanov UVV SR túto činnosť má uvedenú „propagáciu národných vojenských tradícií“, ale medzi adresátmi nie je. To chceme aby to bol pamätník uniformovaných papalášov, politikov, alebo vojakov?
  Ja navrhujem aby realizačnú časť prevzala organizácia v mieste a my ostatní by sme sa poskladali na tento Pamätník. Jednoducho urobiť finančnú zbierku a nečakať, že nám politici niečo dajú. Ak budú zdroje bude sa ľahko a dobre robiť.
  Okrem toho nemalo by sa zabúdať aj na 58 známych vojakov Armády SR (OS) SR, ktorí zomreli v zahraničných misiách. Toto pútnické miesto by malo byť v strede Slovenska, a malo by symbolizovať kontinuitu so zahraničným vojskom -- legionármi 1. Č-SR, 1. SR a SNP. Bolo by dobré podporiť túto ideu -- Háj Nicovô by mal spomínať aj na novodobých slovenských veteránov -- http://www.mikulas.sk/sk/samosprava/oznamy.php?lmd=6595
  V Liptovskom Mikuláši sa hovorí, že miestni politruci sabotujú úsilie vojnových veteránov a mesta o zriadenie tohto pomníčka.

Pridaj komentár
*