Informácie a diskusia o histórii a aktuálnych otázkach vojenstva a bezpečnosti, sociálnych otázkach a činnosti neziskových organizácií

.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
…..Dňa 15. januára 2017 si pripomíname Deň raketového vojska a delostrelectva, slávnej tradície ktorej nositeľmi sme i my bývali vojaci i súčasní profesionální vojaci – velitelia delostreleckých a raketových jednotiek, štábni dôstojníci delostrelectva a raketového vojska, technici delostreleckých a raketových systémov a vyzbrojari.
.
……Pred 72 rokmi pri Poľskom meste Jaslo päť delostreleckých plukov s 2500 vojakmi 1. československého armádneho zboru s 90 delami a mínometmi raže nad 76 mm zabezpečovalo delostreleckú podporu mohutného útoku 4. ukrajinského frontu Červenej armády v rámci Západokarpatskej operácie proti nemeckým vojskám v priestore medzi riekami Vislou  a Odrou. 1.,2.,3., a 4. del. pluk podporovali útok 3. divízii a 5. del. pluk vyzbrojený kanónovými húfnicami 152 mm pôsobil v armádnej delostreleckej skupine. Tým sa nasadenie piatich delostreleckých plukov 1. československého armádneho zboru stalo najväčším bojovým vystúpením československého delostrelectva počas 2. svetovej vojny , ale aj v dejinách českého a slovenského národa.
.
……Vystúpenie našich delostrelcov pri Jasle bolo sovietskymi predstaviteľmi vysoko hodnotené. Za úspešné splnenie úloh bol 2.,4., a 5.delostreleckým plukom udelený sovietskym vedením čestný názov Jaselský.  Ocenením pre všetky delostrelecké jednotky bojujúce pri jasle bolo  vyhlásenie 15. januára  Dňom delostrelectva a pozdejšie aj raketového vojska.
.
…..Pre pokračovateľov delostreleckých tradícii by bolo dobre aby sa v OS SR vrátila opätovne tradícia Dňa delostrelectva a raketového vojsk a nebola len prejavom nostalgie príslušníkov delostreleckých útvarov a nadšencov delostreleckej histórie.
.
Text a foto:  plk.v.v. Jozef Halapin – delostrelec
.
.

8 Komentárov na Deň raketového vojska a delostrelectva:

 • Pre PhDr.Skácel Josef:
  Tento rok prebehli a prebiehajú akcie oslavujúce 70.výročie vzniku výsadkových jednotiek. Uskutočnilo sa stretnutie veteránov výsadkárov v Prostějove, Praha-západ, tento týždeň si výročie pripomenú stovky veteránov z klubov SR a ČR v priestoroch 5.pluku ŠU v Žiline. Pripravujú sa oslavy vzniku útvaru v Chrudimi spolu so 70.výročím výs. jednotiek a ďalšie akcie.V rámci veľtrhu IDET Brno sa prezentovala výstava vzniku a vývoja výsadkových jednotiek. A mohol by som pokračovať aj ďalšími akciami.
  Možno je to tým,že máme výraznú stavovskú hrdosť na svoj druh zbrane a sú medzi nami menej výrazné rozbroje.

 • Pán kolega Jozef, u mňa sa nezabúda, ale nie sú ľudia, tradície občas spomeniem, ale iba ja?
  Doporučujem napísať článok, neakú fotku k tomu a ja to zavesím.
  Mail: bada@bezpzlozky.eu
  PS: aj ja som iba dôchodca a mám čo robiť aby som odstraňoval nicky na cudzie médiá po nedisciplinovanych komentátoroch, pozrite aj teraz sú tam dva!!!

 • Na tradice druhů vojsk se zapomíná. Proč ?

 • Presne tak, pán generál. :good:
  Napríklad ja a pár kamarátov si takto-podobne pripomíname 17. september- deň letectva.
  Zdravím Vás Milan Faltin ZA.

 • Vážení priatelia -- rakeťáci a delostrelci,
  srdečne Vás pozdravujem pri príležitosti významného dňa Raketového vojska a delostrelectva. Nie každý druh zbrane sa môže pochváliť, že má deň svojej zbrane. Aj keď v súčasnej dobe už ho nemá asi nikto. Ešte, že existujú kluby, kde si predovšetkým starší kolegovia pripomínajú tieto pamätné dni. Ste právom hrdí na tento svoj deň. Ešte raz Vám srdečne pozdravujem a blahoželám k Vášmu sviatku.
  S pozdravom generálporučík v.v. Ing. Pavel Honzek :good:

 • Vážení priatelia,
  blahoželám delostrelcom, našim kolegom v zbrani, k tomuto významnému dňu. Aj my, výsadkári, sme hrdí na svoju históriu, tradície, ktoré po celom bývalom Československu udržiavame v svojich kluboch. Ešte okrem letcov si žiadny druh vojska nepripomína svoju minulosť. Preto buďme na ňu hrdí, živme ju a nedovoľme si ju zobrať. Terajšia generácia našich nasledovníkov už tak významne nemôže vstúpiť do histórie. Môžem to zodpovedne povedať, prisahali sme vernosť vlasti, na jej obranu sme sa pripravovali i s odhodlaním položiť život. Vlasť sa nebráni v zahraničí, tam nie sú naše záujmy a potreby. Delostrelci, naďalej rozvíjajte vaše tradície a držte sa odkazu našich predkov. S pozdravom Ing. Jozef Krajčír.

 • Vážení,
  kohože to už dnes zaujíma ako to bolo a o čom tom bolo v priebehu 2.svetovej vojny, kde jednu z rozhodujúcich úloh v boji proti nemeckému nacizmu zohrali aj delostrelci. Tých je veru málo. Dnes sa verejnosti delostrelci pripomenú iba vtedy, keď na nábreží Dunaja vystrelia naši chlapci pár cvičných granátov. Napriek tomu si vysoko vážim tieto články, ktoré nám bývalým klasickým delostrelcom boli pripomenuté zásluhy o oslobodenie našej vlasti. Veľká vďaka Vám.
  Plk. v.v. Kamil Macák, pôvodne delostrelec, VDU Martine 1967. +++

 • Vážení páni Rytieri delostrelectva, delostrelci, sympatizanti,

  ​už tento víkend, v nedeľu 15. januára, si pripomenieme Deň ​čs. ​delostrelectva a raketového vojska, slávnej tradície, ktorej nositeľmi ​sú vojenskí vyslúžilci a profesionálni vojaci​.

  V spomienkach jedného z účastníkov bojov, ppor. Štefana Nováka, sa okrem iného uvádza: Okolo šiestej ráno začala delostrelecká paľba, akú som v živote nepočul. Od dôstojníkov sme sa neskôr dozvedeli, že tam bolo približne 30 000 diel a 7 000 kaťuší. „Všetko to mlátilo do Nemcov. Rusi naplánovali rýchly postup cez Poľsko. Proti nám boli dve nemecké armády. Lenže prvá a druhá línia obrany bola úplne rozstrieľaná, všetko bolo pobité. My sme bez prestávky pálili. Zo siedmych nákladných áut naložených muníciou nám ostalo 42 nábojov“. Batéria mala 4 kanóny, smer streľby bol presne určený a nemenil sa. Iba sa nabíjalo a strieľalo. Všetci sme boli iba v košeliach, tak sme sa potili. Bol som veliteľ družstva – podporučík, no nabíjal som aj ja. Náboj vážil 80 kg. Dvaja chlapi mali čo robiť, aby ho šupli do kanóna“.

  Vystúpenie našich delostrelcov pri Jasle bolo sovietskymi predstaviteľmi vysoko hodnotené. Veliteľ 38. armády generálplukovník ​K. S. ​
  Moskalenko zaslal veliteľovi 1. československého armádneho zboru brigádnemu generálovi Ludvíkovi Svobodovi telegram, v ktorom vyslovil svoju vďaku príslušníkom armádneho zboru za vynikajúcu činnosť dňa 15. januára 1945. Za úspešné splnenie úloh bol 2., 4. a 5. delostreleckému pluku udelený sovietskym vedením čestný názov „Jaselský“. Ocenením pre všetky delostrelecké jednotky bojujúce pri Jasle bolo v roku 1949 vyhlásenie 15. januára Dňom delostrelectva a neskôr aj raketového vojska.

  Vážení páni ​Rytieri delostrelectva, delostrelci​ a , sympatizanti,

  ​gratulujem​e​ Vám k nášmu sviatku delostrelcov a príslušníkov raketového vojska. Ako pokračovateľov slávnej delostreleckej tradície Vás chcem​e​ touto cestou požiadať, aby sme spoločne vynaložili všetky sily na uchovávanie a ďalšie rozvíjanie historického odkazu našich predchodcov, hrdinských delostrelcov od Jasla. Histórie, ktorá je na území Slovenskej republiky úspešným 600 ročným príbehom konštruktérov, výrobcov diel a ďalších palných zbraní, delostreleckých jednotiek, útvarov, vojenských škôl pripravujúcich veliteľov a technikov delostreleckej odbornosti a raketového vojska.
  Buďme hrdí na svoju príslušnosť k delostrelectvu a raketovému vojsku a na svoje zbrane.
  Nezabúdajme na kanoniersky sľub „Sľubujem, že v ten deň, kedy naše delá museli zahrmieť proti nepriateľovi, ohrozujúcemu našu vlasť a slobodu, budeme ich obsluhovať a riadiť statočne až do posledného dychu tak, ako to robili naši predchodcovia“!

  ​S pozdravom
  ČASOD Bratislava

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

:-)
 
:-)
:good:
 
:good:
:negative:
 
:negative:
:wacko:
 
:wacko:
:bye:
 
:bye:
:yes:
 
:yes:
;-)
 
;-)
:scratch:
 
:scratch:
:-(
 
:-(
:unsure:
 
:unsure:
more...
 

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Kalendár udalostí
Nové komentáre: