Categories
Oslobodenie Bratislavy 4.4.1945
22. marca 2017 Z činnosti organizácií

Download (PDF, 221KB)

 

8 komentárov
 1. ” Že vraj ” … uviedli to internetové noviny, či komerčná televízia JOJ.(dá sa to pozrieť v archívoch).
  Rešpektujem všetkých súčasných poslancov parlamentu, zvolených občanmi SR v demokratických voľbách, ako aj funkciu novozvolenej prezidentky SR … o tom je a mal by byť parlamentarizmus, kde v každých voľbách rozhodujú občania.
  Ale, pamätáme časy, keď za vlády opozície v niektorých rokoch boli dokonca zrušené oslavy na Dukle.(opravte ma prosím, až sa mýlim).
  Snáď sa nebudeme hanbiť aj za Slavín.To by bolo smutné, veľmi smutné.(súčasnou opozíciou, resp. magistrátom mesta BA).

 2. Zdroj: TASR
  Pietna akcia v Bratislave 4.4.2019
  Všetci sa musíme postaviť zlu v krajine, vymedziť sa voči nemu a jasne ho pomenovať. Vyhlásil to prezident Andrej Kiska na štvrtkovej pietnej akcii. Tá sa konala pri pomníku víťazstva na bratislavskom Námestí Eugena Suchoňa pri príležitosti 74. výročia oslobodenia Bratislavy. Podľa prezidenta je potrebné sa pýtať, prečo mnohí na Slovensku dokážu voliť ľudí, ktorí zlo skryte propagujú.
  Každá takáto pietna akcia je podľa neho príležitosťou nielen poďakovať sa, ale aj si pripomenúť, čo bolo na začiatku “besnenia a obrovského zla”.
  “Na začiatku bolo slovo nenávisti voči ľuďom iného vyznania, voči inému náboženstvu. Slovo o zle a nenávisti dokázalo spustiť obrovskú tragédiu a o tom musíme hovoriť aj dnes,” skonštatoval prezident s tým, že nenávistné slová zaznievajú aj v súčasnosti. Vymedzenie sa voči zlu a jeho pomenovanie je preto, ako tvrdí, tou najdôležitejšou vecou, ktorú musia ľudia spraviť. Mnohí Slováci, ktorí volia ľudí, čo zlo propagujú, to podľa hlavy štátu robia zo vzdoru alebo je to volanie po pomoci takých, ktorí sa prepadajú na dno spoločnosti, sú chudobní a nevedia si rady a sú sklamaní.
  “Musíme na to myslieť a riešiť problémy ľudí, aby sme potom tých, čo šíria zlo, vedeli od nás jasne oddeliť. Musíme to spraviť všade, aj v parlamente. Hneď ako sa spája a diskutuje so zlom, je to zlý signál pre celú krajinu, lebo tým legitimizujeme zlo,” podotkol.
  Na pietnej akcii sa zúčastnili aj zástupcovia hlavného mesta. Primátor Bratislavy Matúš Vallo si len ťažko vie predstaviť, ako by vyzeral súčasný svet, ak by v druhej svetovej vojne nezvíťazili spojenci, ale fašizmus. “Naša úcta a vďaka patrí všetkým, ktorí sa o koniec zla pričinili,” povedal s tým, že je potrebné sa snažiť, aby sa situácia z minulosti nezopakovala.
  Valla trápi, keď v súčasnej spoločnosti cíti nenávisť. “Keď počúvam výzvy na násilie alebo keď čítam slová o parazitoch, tak nápadne sa podobajúce heslám, ktoré vyprevádzali Židov alebo Rómov do koncentračných táborov. Nenechajme tieto prejavy bez odozvy, nepodliehajme ‘hnedému’ populizmu,” vyzval. Ľudia by podľa jeho slov nemali podliehať pokušeniu, že zlo sa zastaví samo. “Čo len trocha poľavíme v boji za demokratické hodnoty, rýchlo stratíme doterajší slobodný život,” upozornil.
  Pripomenúť si oslobodenie Bratislavy prišiel na Námestie Eugena Suchoňa aj predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer-SD) či priamy účastník bojov Ján Chudík. Okrem zástupcov mesta Bratislavy boli prítomní predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba, zástupcovia veľvyslanectiev, akademickej obce či cirkví.

  -- -- --
  Mimo oficiálnej časti zo zdroja TASR za seba dodávam
  Že vraj „Viacerí poslanci parlamentu sa posťažovali, že na mestskom podujatí, na rozdiel od predchádzajúcich rokov, nie sú vítaní“. Nespokojnosť vyjadril aj podpredseda parlamentu Martin Glváč (to je ten pravý!). Toto je slušnosť? Odbornosť? Alebo len blbosť?“ nekládol si moralistickú servítku Glváč, za škandalózne označil nepozvanie Vallom poslanec Smeru Blaha, sklamanie neskrývali ani Juraj Blanár a Dušan Jarjabek (čaká sa ešte na vyjadrenie Gallisa, Rašiho a Fica). Podľa mňa títo blahovci, glvačovci, dankovci, keď nasilu vnucujú ľuďom svoje zámery, rozbíjaju vzťahy so susedmi, konkrétne aj s Ruskom. My vieme dobre komu, začo máme byť vďačný a vieme sa poďakovať aj 2. ukrajiskému frontu v ktorom padli aj rumuni.
  Dlhé roky chodím na kladenie vencov 4.4. k pomníku pri Redute pripomenúť si oslobodenie Bratislavy, ani raz som tam nevidel poslancov Jariabka, Blahu, Galisa a podobných poslaneckých exotov, ktorým poslanecká stolička už prirástla k zadnici (Jariabek prežil všetky voľby SR). Bez pochýb táto politická skládka toxického odpadu chce naďalej fungovať a zamorovať prostredie, schvaľovať „novely“ zákonov aj bez ich prečítania, hlavne ak sú pre ich ľudí alebo proti opozícii. A budú aktívne špiniť. Onedlho, ak im nepôjde po ruke, aj na novozvolenú prezidentku Čaputovú, ešte ani neprevezme úrad a už to spustia.
  Primátor, podľa môjho názoru nechce, aby takéto oslavy boli len rétorickým obalom pre vypasené kasty lojálnych a chránených v službách jednej strany.

 3. JUDr. Marián ĎURINA

  Bratislavu oslobodili vojská II. Ukrajinského frontu, ktorým velil maršal ZSSR Rodion Jakovlevič MALINOVSKIJ, dvojnásobný hrdina Sovietskeho zväzu a tiež aj minister obrany ZSSR.
  Nevďační predstavitelia bratislavčanov dali v 90-tych rokoch odstrániť pamätnú tabuľu na Hlavnom námestí v Bratislave a odložili ju do muzeálneho depozita. Zároveň premenovali nám. 4. apríla na “Hlavné námestie”.
  Potom premenovali ulicu Malinovského na “Šancová”, kde tiež odstránil pamätnú tabuľu svojmu osloboditeľovi.
  Národ, ktorý si neváži svoju minulosť je odkázaný na to, aby ju prežil opäť.
  P.S. Pri oslobodzovaní ČSR padlo na Slovenskom území vyše 63 000 sovietskych vojakov.
  S pozdravom

  JUDr. Marián ĎURINA

 4. Osláv oslobodenia Bratislavy Sovietskou armádou si pripomenula aj značná časť členov občianskeho združenia Vojenský veterán Bratislava. Pri slávnostnom akte kladenia vencov na Slavíne sme položili kytičky kvetov na hroby padlých vojakov. Pietny akt organizovalo Veľvyslanectvo RF v SR.
  Tak isto sme sa zúčastnili kladenia vencov pri Pomníku víťazstva ( vedľa Reduty). Tento pomník postavili občania Bratislavy Sovietskej armáde osloboditeľke.
  Obidva akty sa niesli v duchu vďaky Sovietskej armády ako osloboditeľke našej Bratislavy. Jediný rečník, ktorý ani raz nespomenul, že Bratislavu oslobodili vojska Sovietskej armády bol primátor Bratislavy pán Nesrovnal, ktorý hovoril o tom, že 4. apríl 1945 sa zapísal do dejín hlavného mesta ako ukončenie bojov o hlavné mesto SR Bratislavy a deň definitívneho ukončenia bojov druhej svetovej vojny.

 5. Rok 1946: Prvé výročie oslobodenia Bratislavy
  Viac nájdete tu:
  http://www.vtedy.sk/galeria/oslobodenie-bratislava-oslavy/0
  Bratislava bola oslobodená 4. apríla 1945. V bojoch o mesto zahynulo 742 sovietskych, 470 nemeckých a maďarských vojakov a 121 civilistov. Počas bojov zhorelo a bolo poškodených viacero budov.
  Na oslavy prvého výročia oslobodenia Bratislavy pricestovala na Slovensko vládna delegácia z Prahy. Spolu s predsedom čs. vlády Zdeňkom Fierlingerom, vítali mohutné zástupy Bratislavčanov ministra národnej obrany Ludvíka Svobodu, námestníka predsedu vlády Klementa Gottwalda a Viliama Širokého, zástupcov Červenej armády a ďalších hostí.
  Na MNV sa pri tejto príležitosti konalo aj slávnostné zasadnutie, na ktorom sa oceňovali významné osobnosti mesta. Laureátmi sa stali okrem iných aj spisovateľ Fraňo Kráľ a výtvarník Vincent Hložník. V tento deň získali čestné občianstvo hlavného mesta aj niektorí príslušníci Červenej armády.
  .
  Rok 2017: V uliciach Bratislavy bolo rušno. Pripomenuli si výročie oslobodenia
  4.4.2017 19:36 | zdroj: TA3 | zdroj foto: SITA/Peter Maďar
  Na viacerých miestach v Bratislave si pripomenuli 72. výročie jej oslobodenia. Stovky ľudí sa zišli na Slavíne, aby si na vojenskom cintoríne uctili pamiatku sovietskych vojakov. Na ukončenie bojov spomínali aj pri pomníku víťazstva v historickom centre mesta. Ústrednou myšlienkou väčšiny prejavov bola obava zo skresľovania histórie a z nárastu napätia v spoločnosti.

  http://www.ta3.com/clanok/1103023/v-uliciach-bratislavy-bolo-rusno-pripomenuli-si-vyrocie-oslobodenia.html

 6. Michal Hronec,Ing.

  Veľvyslanectvo Ruskej federácie v Slovenskej republike spolu s Univerzitnou knižnicou v Bratislave, Slovenským zväzom protifašistických bojovníkov, Volgogradskou mestskou samosprávou a Štátnym múzeom Stalingradská bitka v rámci osláv 72. výročia oslobodenia Bratislavy spod fašistickej okupácie a 75. výročia stalingradskej bitky usporaduje fotodokumentačnú výstavu s názvom Od Stalingradu do Bratislavy.
  Využil som pozvanie na otvorenie výstavy, ktoré bolo dnes v pondelok 3. apríla 2017 o 11:00 na Barokovom nádvorí Univerzitnej knižnice v Bratislave na adrese Bratislava, Ventúrska 11.

  Naší renomovaní politici na Vernisáži neboli — Keby predseda vlády poslal aspoň treťoradého úradníka alebo primátor mesta aspoň upratovačku,ale nič. Z našich zadubených politikov , ktorí by Rusov utopili v lyžičky vode, nebola ani noha. Som presvedčený ,že až raz budú racionálne zmýšľajúci historici hodnotiť tieto ich činy, mám na mysli naozaj racionálnych historikov, budú ich musieť hodnotiť ako najhnusnejšie bahno svetových dejín.
  Iba Jano Čarnogurský sa tak trochu utiahnuto sem tam s niektorým účastníkom rozprával. Môj známi partizánsky účastník Ing. Karol Kuna , ktorý takéto akcie nevynechá tiež nebol. Aby som nezabudol bol tam aj direktor SAV. Ostatných som nepoznal. Účasť bola cca 45-50 osôb.
  Verím že 4. apríla na Slavíne a potom pri Redute nás bude väčší počet tých ktorí sú vďační za oslobodenie od fašizmu.

 7. Bohrnova Mária

  P o z v á n k a

  4. apríla tohto roku si pripomíname 72. výročie oslobodenia Bratislavy od fašistických okupantov. Na bratislavskom Slavíne leží 6845 zo 63 512 vojakov a dôstojníkov Červenej armády, padlých za oslobodenie Slovenska.

  Veľvyslanectvo RF v SR Vás pozýva na slávnostný akt kladenia vencov na Slavíne 4. apríla o 12.00 v súlade s dlhoročnou tradíciou pripomínania si tohto spoločného pre naše národy historického výročia.

  Budeme vďační za účasť.

  S úctou,
  Veľvyslanectvo Ruskej federácie v Slovenskej republike

  4. 4. 2017 o 11,30hod. bude pristavený autobus na nám. SNP, ktorý Vás odvezie na Slavín a dovezie späť.

  Ďakujeme za účasť.

  tajomníčka Obl. V SZPB

  Veľvyslanectvo Ruskej federácie v Slovenskej republike spolu s Univerzitnou knižnicou v Bratislave, Slovenským zväzom protifašistických bojovníkov, Volgogradskou mestskou samosprávou a Štátnym múzeom Stalingradská bitka v rámci osláv 72. výročia oslobodenia Bratislavy spod fašistickej okupácie a 75. výročia stalingradskej bitky usporaduje fotodokumentačnú výstavu s názvom Od Stalingradu do Bratislavy.

  Dovoľujeme si Vás pozvať na otvorenie výstavy, ktoré sa bude konať v pondelok 3. apríla 2017 o 11:00 na Barokovom nádvorí Univerzitnej knižnice v Bratislave na adrese Bratislava, Ventúrska 11. Oficiálna časť otvorenia bude podľa programu trvať od 11:00 do 11:30, od 11:30 je naplánovaná čaša vína.

  Prosíme, aby ste svoju účasť potvrdili podľa možnosti do 31. marca 2017 zaslaním e-mailu na adresu emb.ru@mail.ru

  S úctou,
  Veľvyslanectvo Ruskej federácie
  v Slovenskej republike

 8. Vladimír Mikunda

  V stredu 5. 4. o 10.00 hod. sa na Gymnáziu Mercury v Petržalke uskutočnia po dlhých rokoch oslavy oslobodenia Petržalky.
  Oslavy nebudú “tradičné”, kvety sa nebudú klásť ku pamätnej tabuli, ale prítomným našim veteránom z Petržalky.
  Program aj s vystúpením detí je pripravený.
  Osláv sa zúčastnia:
  -- Vedenie a žiaci gymnázia Mercury
  -- Zástupca starostu Petržalky
  -- Predstaviteľ ruského veľvyslanectva
  -- Predsedníčka a členovia Petržalského okrášľovacieho spolku
  -- My, členovia 19. ZO SZPB
  -- Členovia 37. ZO SZPB -- (druhá petržalská organizácia)
  -- Niekoľko členov Vojenský veterán Bratislava a vojenský vyslúžilci z Petržalky.

  srdečná vďaka

  Vladimír Mikunda

Pridaj komentár
*