Na Slovensku sa nepripravuje projekt vojenskej základne USA
V nadväznosti na medializované informácie na webovom portáli Topky.sk vedenie rezortu obrany upozorňuje, že nevedie žiadne rokovania s americkou stranou o výstavbe žiadnej základne, ani vojenského centra na území Slovenskej republiky.
V rámci bilaterálnych stretnutí sa doteraz uskutočnili iba neformálne rokovania, z ktorých vzišla možnosť podpory rozvoja už existujúcej infraštruktúry v rámci Ozbrojených síl SR. To znamená, že Slovenská republika má príležitosť modernizovať svoju vojenskú infraštruktúru, v tomto prípade určenú pre Vzdušné sily OS SR. V rámci toho by mohli byť zmodernizované letiská na Sliači a v Kuchyni, čo samozrejme vnímame pozitívne aj z pohľadu novej modernej techniky, ktorá je postupne zavádzaná do ozbrojených síl, a pre ktorú je potrebné zabezpečiť adekvátnu infraštruktúru. V tejto súvislosti však ešte neboli podpísané žiadne dokumenty ani medzivládna dohoda, preto je predčasné hovoriť o realizácii medializovaného projektu.
Rezort obrany však víta každú investíciu do modernizácie, ktorú sa nám podarí získať aj v rámci medzivládnych projektov. V prípade, že dôjde k dohode, budeme o nej a jej výhodách pre Slovenskú republiku, určite včas informovať.
Prvé opatrenie nového prezidenta USA J.Bidena v armáde USA
Hneď v prvý deň v úrade amerického prezidenta prišlo jeho vyhlásenie o zrušení zákazu prijatia transgenderových záujemcov do armády USA a v piaty deň bola podpísaná norma o zrušení pôvodného zákazu vyhláseného predošlým prezidentom D.Trumpom v apríli 2019. V roku 2019 bolo v službe 14.700 aktívnych transgender vojakov. V rokoch 2016-2019 minul Pentagon na zmenu pohlavia 8 mil US dolárov. V roku 2016 dovolil prezident B.Obama slúžiť a financovať zmenu pohlavia hormonálnou a chirurgickou liečbou.
V armáde USA slúži celkovo 1,3 mil aktívneho personálu. Podľa výskumu Rand Corporation report (2015 survey) je 6,1% slúžiacich LGBT. Z celkového počtu je 4,2% mužov LGBT a 16,6% žien LGBT. Podľa sexuálnej orientácie je 5,8% LGB a 0,6% transgender.
Celá táto problematika zapadá do nových trendov presadzovaných vo vyspelých západných krajinách, ale nemyslím si, že by to bola prvoradá téma v našich podmienkach alebo sa mýlim?
Tieto investície do Projektu Európskej iniciatívy Istota sú súčasťou balíka 500 mil. USD na 260 projektov vylepšenia letísk, kasární, operačných stredísk a podporných zariadení. Umožní to pravidelnú 9 mesačnú rotáciu amerických síl na podporu operácie Atlantic Rescue. Investície budú realizované v Bulharsku,Estónsku, Nemecku, Lotyšsku, Litve, Poľsku a Rumunsku, neskôr v Maďarsku, Luxemburgu, Nórsku a Slovensku. Dokončí sa vojenská základňa TAPA v Estónsku pre potreby US Army, nová železnica na leteckú základňu a modernizácia letiska Amari (45 km juhozápadne od Tallinu). Vyššie uvedené investície sú vyvolané prechodom USA (NATO) z politiky zabezpečenia bezpečnosti na odstrašovanie proti hroziacemu nebezpečenstvu zo strany Ruskej federácie.
Uvedené informácie boli zverejnené 26/9/2016 americkou stranou.