Vyberte stranu

98. výročie smrti generála M. R. Štefánika

sme si uctili na mieste tragickej nehody v Ivanke pri Dunaji
a pri pamätníku Milana Rastislava Štefánika na nábreží Dunaja v Bratislave. 

.

…….Je tomu už 98. rokov čo sa v Ivanke pri Dunaji v roku 1919 zrútilo lietadlo s posádkou, v ktorej bol aj vtedajší československý minister vojny.

……Vďaka Štefánikovi bol národnooslobodzovací boj slovenského národa úspešne zavŕšený 28. októbra 1918 vznikom prvej Československej republiky. Štefánik zasvätil celý svoj život snahe o dosiahnutie samostatnosti nášho národa. Celé roky na to sústreďoval svoju prácu. Bol vojakom – bojovníkom v tom pravom zmysle. Naplno využil svoje vycibrené strategické myslenie, diplomaciu, odhodlanie, schopnosť prispôsobiť sa okolnostiam a tiež pro-európske myslenie. Milan Rastislav Štefánik zohral najvýznamnejšiu úlohu vo formovaní československého zahraničného odboja počas prvej svetovej vojny a bol jednou z najvýraznejších osobností pri zrode prvého spoločného štátu Čechov a Slovákov. VOJENSKÝ VETERÁN BRATISLAVA celou činnosťou a programom  podporuje tie myšlienky a osobnosti, ktoré bojujú za bezpečnejší svet a spoločnosť bez nebezpečných extrémizmov.

……Na pietnej spomienke sa zúčastnili aj zástupcovia MOSR,  GŠ OS SR, VK prezidenta SR a ďalší zástupcovia občianskych združení, diplomacie a mesta.

……Združenie VOJENSKÝ VETERÁN BRATISLAVA zastupovala oficiálna delegácia:  plk. v. v. Ing. Ladislav Balla, Ing. Jozef Halapin, Ing. Milan Sobek, pplk. v. v.  Emil Bošanský, mjr. v. v. Štefan Chňapek, ktorá položila kvety k pamätníku.

 

Dňa 4.5.2017 Bratislava

Text: plk. v.v. Ing.Milan Sobek
Foto: Plk.v.v. Ing. Jozef Halapin

 

 

.