Informácie a diskusia o histórii a aktuálnych otázkach vojenstva a bezpečnosti, sociálnych otázkach a činnosti neziskových organizácií

98. výročie smrti generála M. R. Štefánika

sme si uctili na mieste tragickej nehody v Ivanke pri Dunaji
a pri pamätníku Milana Rastislava Štefánika na nábreží Dunaja v Bratislave. 

.

…….Je tomu už 98. rokov čo sa v Ivanke pri Dunaji v roku 1919 zrútilo lietadlo s posádkou, v ktorej bol aj vtedajší československý minister vojny.

……Vďaka Štefánikovi bol národnooslobodzovací boj slovenského národa úspešne zavŕšený 28. októbra 1918 vznikom prvej Československej republiky. Štefánik zasvätil celý svoj život snahe o dosiahnutie samostatnosti nášho národa. Celé roky na to sústreďoval svoju prácu. Bol vojakom – bojovníkom v tom pravom zmysle. Naplno využil svoje vycibrené strategické myslenie, diplomaciu, odhodlanie, schopnosť prispôsobiť sa okolnostiam a tiež pro-európske myslenie. Milan Rastislav Štefánik zohral najvýznamnejšiu úlohu vo formovaní československého zahraničného odboja počas prvej svetovej vojny a bol jednou z najvýraznejších osobností pri zrode prvého spoločného štátu Čechov a Slovákov. VOJENSKÝ VETERÁN BRATISLAVA celou činnosťou a programom  podporuje tie myšlienky a osobnosti, ktoré bojujú za bezpečnejší svet a spoločnosť bez nebezpečných extrémizmov.

……Na pietnej spomienke sa zúčastnili aj zástupcovia MOSR,  GŠ OS SR, VK prezidenta SR a ďalší zástupcovia občianskych združení, diplomacie a mesta.

……Združenie VOJENSKÝ VETERÁN BRATISLAVA zastupovala oficiálna delegácia:  plk. v. v. Ing. Ladislav Balla, Ing. Jozef Halapin, Ing. Milan Sobek, pplk. v. v.  Emil Bošanský, mjr. v. v. Štefan Chňapek, ktorá položila kvety k pamätníku.

 

Dňa 4.5.2017 Bratislava

Text: plk. v.v. Ing.Milan Sobek
Foto: Plk.v.v. Ing. Jozef Halapin

 

 

.

 

 

 

 

2 Komentáre na Spomienka na 98.výročie smrti M.R.Š.:

 • Slováci si uctili Štefánikovu pamiatku a Kotlebovci zháňali podpisy /Centrum.sk/.
  BREZOVÁ POD BRADLOM – Položením vencov k pomníku Milana Rastislava Štefánika na Bradle si v sobotu 6.5.2017 pamiatku tohto generála, politika a diplomata uctili minister obrany Peter Gajdoš, veľvyslanci Francúzska, Ruskej federácie, predstavitelia štátnej správy, samosprávy, cirkví aj politických strán.

  Medzi účastníkmi slávnosti tradične nechýbalo približne 150 obyvateľov dediny Kočín – Lančár a susedných obcí v okrese Piešťany. Na Bradlo si prichádzajú uctiť pamiatku Štefánika pravidelne už 21 rokov, trasu dlhú takmer dvadsať kilometrov absolvujú vždy pešo.

  Členovia a sympatizanti Kotlebovej Ľudovej strany Naše Slovensko priamo na Bradle zbierali podpisy pod petíciu za vystúpenie Slovenska z Európskej únie a NATO. Uctenie si pamiatky Štefánika každým občanom je podľa ministra Gajdoša v poriadku, petičná akcia však na spomienkovú slávnosť nepatrí.

  PS: vyslovujem úctu občanom susedných obcí, ktorí sa zúčastňujú spomienky pravidelne z vlastnej vôle a presvedčenia. Súhlasím s predchádzajúcim komentárom.

 • Tragická smrť Milana Rastislava Štefánika je jednou z historických udalostí, ktorej pripomenutie si zaslúži pozornosť. Členovia nášho o.z. Vojenský veterán Bratislava sa takýchto aktivít zúčastňujú pravidelne. Hlavným problémom spomienkových osláv sa stáva účasť občianskej verejnosti na nich. Nízka účasť sa stáva pravidlom, ako to ukazuje nie iba táto posledná spomienka, ale aj oslavy oslobodenia Bratislavy 4.4.2017. Iste, je nereálna požiadavka na takú účasť ako tomu bolo rok po oslobodení (ukážka osláv 1946: http://www.vtedy.sk/galeria/oslobodenie-bratislava-oslavy/0 ) kedy ľudia emotívne prežívali koniec vojny vo vidine lepších časov. 4.apríla 2017 sa desiatky ľudí zišli na Slavíne, aby si „na vojenskom cintoríne“ (TA3) uctili pamiatku sovietskych vojakov. Iní na ukončenie bojov spomínali aj „pri pomníku víťazstva“ v historickom centre mesta (http://www.ta3.com/clanok/1103023/v-uliciach-bratislavy-bolo-rusno-pripomenuli-si-vyrocie-oslobodenia.html). Ústrednou myšlienkou väčšiny prejavov bola obava zo skresľovania histórie a z „nárastu napätia v spoločnosti“ (!).
  Schválne píšem o „účasti“ nie o „záujme“ občanov preto, že záujem občanov o spomienky a históriu je podstatne väčší než bezprostredná účasť. Príčinu vidím v nezmyselnom spolitizovaní takýchto akcií. Sme svedkami vytrvalého hašterenia sa o dátumy oslobodenia 8.-9. máj, o účasť politikov z najvyšších postov na oslavách, keď jeden politik druhého nestrpí vedľa seba, útočenie a politické rozdeľovanie občianskej spoločnosti nie je výnimkou.
  Občan má záujem o slávne chvíle v našej histórii a dokazuje to priebežne, keď individuálne aj skupinovo, organizovane aj samostatne s rodinou, deťmi, vnúčatami navštevujeme hroby a pomníky obetiam fašizmu, múzeá vo Svidníku či B. Bystrici, vypálené obce, atď.
  Pri celoštátnych oslavách sa nezúčastňujeme, dôvodov je iste viac ako iba neúprimné a falošné reči politikov. Pravidelnou „zásobárňou“ účasti verejnosti boli vždy občianske združenia a hlavne dôchodcovia v nich združení. Prečo tomu tak prestáva byť? Zo svojej skúsenosti uvediem že je to v prístupe rezortov k občianskym združeniam a vôbec k tzv. „tretiemu sektoru“. Nevšímavosť a arogancia orgánov moci voči bývalým zamestnancom, teraz na dôchodku, má svoju odozvu. Velenie rezortov a ich komunikačné orgány si to všimnú iba keď už je neskoro, ako sa to ukázalo na Slavíne, alebo teraz pri spomienke na MRŠ.
  Samozrejme aj napriek individuálnemu postoju k politikom Slovenska Vás o.z. VVB pozýva všetkých, ktorí máte nohy, alebo vozík, príďte a podporte účasťou akciu Malý Slavín, tam chodí pomenej politikov, ešte dostatočne nezaregistrovali že účasť býva „hojná“.
  13. 5. 2017 bude pristavený autobus o 10,00 hod. na Peknej ceste pri nákupnom stredisku. Program: 11.00 hod Položenie kytíc a príhovory; 12.15 hod posedenie pri vatre a opekanie špekáčikov. Po akcii cca 14,00 hod. odvezie späť na Peknú cestu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

:-)
 
:-)
:good:
 
:good:
:negative:
 
:negative:
:wacko:
 
:wacko:
:bye:
 
:bye:
:yes:
 
:yes:
;-)
 
;-)
:scratch:
 
:scratch:
:-(
 
:-(
:unsure:
 
:unsure:
more...
 

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Kalendár udalostí
Nové komentáre: