Informácie a diskusia o histórii a aktuálnych otázkach vojenstva a bezpečnosti, sociálnych otázkach a činnosti neziskových organizácií


Pri čítaní knihy – publikácie „DELOSTRELECTVO v našich dejinách“ od nášho kolegu a člena o.z. VOJENSKÝ VETERÁN BRATISLAVA plk. v.v. JUDr. Ľudovíta LETOŠŤÁKA zaplesalo moje srdce ženistu a tak som si uvedomil že určite tiež zaujme kolegov delostrelcov a nie len ich.

Bola by škoda aby sme sa nepodelili o dojmy z nej tak aby nezostala iba ako učebná pomôcka pre školy ale dostala sa aj pred vojenskú verejnosť. Preto som požiadal kolegu Ľuda Letošťáka o súhlas uverejniť ju na našom webe.
Súhlasil bez zaváhania a tak mu touto cestou za nás všetkých ďakujem.

Dal som ju do formátu PDF.   Pre uvedenie do situácie som vybral tú časť, ktorá by mohla zaujať aj dnešných mladých „teroristov“, ktorí by mohli mať záujem zhotoviť niečo, čo je základnou potrebou teroristu aby mohol niekomu ublížiť a kedy muničné sklady OS sú už skoro prázdne. V prípade, ak dodržia uvedený návod, možno medzitým zabudnú na terorizmus a budú z mladých schopní a úspešní pestovatelia – zahradkári – kompost, hnojenie, je totíž hlavná záruka úrody.

 

Citujem zo state o čiernom prachu:

Táto časť článku bola na základe upozornenia štatutára cechu puškárov Bratislava vymazaná.

dňa 16.01.2018.
webmajster

 

……..

– – –

 

Na začiatok, skôr ako začnete čítať (a študovať), pár slov od autora knihy:

 …….K K prvému rozhodnutiu napísať knihu o historických delostreleckých zbraniach, ktorá vyšla pod názvom  “Delostrelectvo čierneho pušného prachu” v roku 2003,  bol som inšpirovaný mnohými členmi klubov vojenskej histórie. S nimi som sa stretával a pomáhal im organizovať viaceré podujatia s historickými zbraňami. Pri týchto príležitostiach sa na mňa obracali s rôznymi požiadavkami a medzi nimi aj so žiadosťami o napísanie publikácie, ktorá by širokej verejnosti približovala historické zbrane našich predkov bojujúcich v rôznych konfliktoch nielen na terajšom území Slovenska ale aj v ďalekých krajinách. Poukazovali pritom na bohatšiu literatúru uvedeného druhu v zahraničí, ktorá na Slovensku absentuje. Sľub, ktorý som im dal som splnil. Napísaná kniha o delostreleckých zbraniach bola verejnosťou veľmi dobre prijatá.

……    Znova sa na mňa obracali a to nielen členovia vojenských historických klubov ale aj mnohí obdivovatelia historických zbraní o napísanie ďalšej knihy o delostreleckých zbraniach, v ktorej by už boli detailnejšie informácie o nich a dokázali uspokojiť aj náročnejšieho čitateľa. Uvedenie takýchto detailných informácií nebol problém, pretože počas niekoľkoročného vysokoškolského štúdia na vojenskej škole a takmer 40 ročnej praxe vo funkcii vysokoškolského učiteľa, ktorému do obsahovej náplne patril výskum a vyučovanie v rámci kriminalistiky takých vedných odborov ako sú kriminalistická balistika, kriminalistická pyrotechnika, mechanoskópia, chémia atď., som nazhromaždil značné množstvo poznatkov aj praktických skúseností o historických zbraniach a strelive. Problém bol v tom, v akom rozsahu ich uviesť, aby som na jednej strane čitateľov neunavoval podrobnosťami a na strane druhej, aby som odborníkov nesklamal.

…….Urobil som kompromis medzi tým a knihu som napísal, a ako každý autor knihy tak isto aj ja, očakávam odozvu čitateľov. Ak som niekde urobil chybu, aby som ju napravil.

Ľ. Letošťák

Klikni TU:

Neklikať, aj táto príloha bola na základe upozornenia štatutára cechu puškárov Bratislava vymazaná.

dňa 16.01.2018.
webmajster

 

.

5 Komentárov na DELOSTRELECTVO v našich dejinách:

 • Aby sa to opäť nezvrátilo ” žabomyšio” , článok DELOSTRELECTVO v našich dejinách -- /autor p. Bada /,
  považujem za obsahový, motivačný, historický exkurz, propagujúci delostrelectvo v dejinách. Patrí všetkým, ktorí majú záujem. Martinus predáva knihu Delostrelectvo čierneho strelného prachu : Ľudovít Letošťák, Vydavateľstvo Epos, 2003 11,35 EUR. Rád si knihu prečítam, ale nekúpim.

 • ad. Jaroslav Junek napísal: 26. októbra 2017 v 15:08
  Predpokladám, že darcovi bolo vysvetlené a v zmluve zakotvené, že po 31.1.2017 je výlučný vlastník knihy Cech puškárov a delostrelcov a autor nemôže s knihou ani textom nakladať, ani dať súhlas na ďalšie zverejňovanie.
  Vaša verejná reakcia ide k situácii medzi J&B&L. Junek -- Bada -- Letošťák. / právo, mravy , ekonomika /.

 • Vážený autor článku,
  aby sme uviedli do súladu všetky právne aspekty zverejňovania autentického textu uvedenej knihy chcem upozorniť, že dňa 31. januára 2017 darovacou zmluvou prijal Cech puškárov a delostrelcov v Bratislave do svojho výlučného vlastníctva knihu “Delostrelectvo v našich dejinách” od autora Ľudovíta Letošťáka. Od 31. januára 2017 je teda jedinou oprávnenou osobou, ktorá môže z danou knihou a jej textom nakladať, alebo dávať súhlas so zverejňovaním autentického textu knihy. V uvedenom článku sú uvedené fragmenty z rukopisu ktorý vlastní Cech puškárov a delostrelcov v Bratislave.

  Jaroslav Junek
  štatutár Cechu puškárov a delostrelcov v Bratislave
  Ďakujem za pochopenie

 • Slúžil som tiež ako záklaďák u delostreleckého pluku v Brezne v r. 1974-1976, ak si to niekto prečíta zo spolubojovníkov a má náladu nech mi odpíše ako sa má, čo robí a pod. na vladimir55@azet.sk, samozrejme môžu sa pochváliť aj tí zo stáleho stavu,

 • Vážený priateľ Ľudvo.
  Prečítal som vysoko erudovane spracovanú históriu a problematiku kráľovnej zbraní.
  Je zrozumiteľná aj laikom v tejto oblasti.
  Nech stále rastie tvorivý duch.
  Ďakujem.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

:-)
 
:-)
:good:
 
:good:
:negative:
 
:negative:
:wacko:
 
:wacko:
:bye:
 
:bye:
:yes:
 
:yes:
;-)
 
;-)
:scratch:
 
:scratch:
:-(
 
:-(
:unsure:
 
:unsure:
more...
 

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Kalendár udalostí
Nové komentáre: