Informácie a diskusia o histórii a aktuálnych otázkach vojenstva a bezpečnosti, sociálnych otázkach a činnosti neziskových organizácií

Dňa 19.08.2017 zomrel vo veku 96 rokov priamy účastník protifašistického odboja,
vojnový veterán

 

   brigádny generál v.v. PhDr. Ludvik ŠESTÁK

 

Ludvik Šesták sa narodil 06.08.1921 vo Veľkej Lehote. Základnú vojenskú službu nastúpil 01.10. 1941 u pluku útočnej vozby v Turčianskom Svätom Martine. V júni 1943 bol ako veliteľ protitankovej čaty odvelený na Ukrajinu. V apríli 1944 v hodnosti čatára v zálohe zbehol so svojimi podriadenými z armády Slovenského štátu a po krátkej internácii Červenou armádou sa stal príslušníkom mechanizovaného práporu 1.Čs. samo-statnej brigády 1. Čs. Armádneho zboru v ZSSR vo funkcii samopalníka tankového desantu. Aktívne sa zúčastnil bojov o Dukelský priesmyk, kde bol 13.9.1944 ťažko zranený. Po vyliečení v Kyjeve do skončenia vojny pôsobil ako veliteľ protitankovej čaty výcvikového práporu v hodnosti rotný  zálohe. Po vojne absolvoval ŠDZ delostrelectva a po aktivovaní sa stal vojakom z povolania, 4 roky pôsobil ako redaktor Bojovníka a Obrany ľudu, 19 rokov vo vojenskom školstve. Na jar 1968 bol ustanovený do funkcie hlavného tajomníka strany na VPA v Prahe, za čo bol v čase normalizácie patrične „odmenený“. Po nútenom odchode z armády sa neprestal zapojovať do verejného života, po roku 1989 aktívne pôsobil vo Vojenskej obrode, bol členom klubu ZV SR a SZPB. Bol vyznamenaný Čs. vojnovým krížom 1939, Radom Červenej hviezdy a v roku 2015 bol inaugurovaný do rytierskeho stavu za Rytiera delostrelectva. V roku 2016 ho prezident republiky vymenoval brigádnym generálom v. v.

 

Pohreb s vojenskými poctami bude 24.08.2017 o 14,00 hodine, na cintoríne v Lehote pod Vtáčnikom.

Česť jeho pamiatke!

 

ČESKÁ A SLOVENSKÁ OBEC DELOSTRELECKÁ
JUDr. Marián  Ď U R I N A, generálny sekretár​

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

:-)
 
:-)
:good:
 
:good:
:negative:
 
:negative:
:wacko:
 
:wacko:
:bye:
 
:bye:
:yes:
 
:yes:
;-)
 
;-)
:scratch:
 
:scratch:
:-(
 
:-(
:unsure:
 
:unsure:
more...
 

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Kalendár udalostí
Nové komentáre: