Vyberte stranu

Ešte nedávno, na členskej schôdzi združenia pontonierov a ženistov sme sa rozhodovali a uvažovali o spoločnej rekreácii po Novom roku, tentoraz nie v Tatranskych Zruboch ale na Zemplínskej šírave, po zistení súčasného stavu nám zostali iba oči pre plač.

Vojenská zotavovňa na Zemplínskej šírave bola jednou z dvoch najvychytenejších, ktoré ministerstvo obrany kedy malo. Zemplínsku šíravu sme postavili za bývalého režimu, budovali sme ju v rokoch 1961 až 1966 za výdatnej pomoci odveľovaných  vojakov a ženijnej techniky z celého VVO.
Stojí v centre rekreačnej oblasti s výhľadom na Vihorlat, priamo pod ňou je druhá najväčšia vodná priehrada na Slovensku. Kúsok odtiaľ otvorili pred troma rokmi aj nový termálny park.
Ak by v zotavovni niekto chcel tráviť voľné dni, od budúceho roka už nepochodí. Zariadenie od Silvestra zatvoria.
Vojenská zotavovňa na Zemplínskej šírave
, ktorého oficiálny názov je  Hotel Granit Zemplínska šírava, je t.č. údajne ziskové.  Vlani vytvorilo zisk približne 48-tisíc eur, rok predtým vyše 194-tisíc eur. Prečo sa MO SR rozhodlo šetriť práve na tomto zariadení, nie je jasné. Sto percentným vlastníkom akciovky HOREZZA, ktorá rekreačné zariadenia pre MO spravuje je MOSR. Vedenie akciovej spoločnosti HOREZZA podlieha vedúcemu služobného úradu na ministerstve plukovníkovi  v.v. Jánovi HOĽKOVI (nominantovi SNS).

Rekreačné zariadenie slúžilo vždy celoročne, teraz ministerstvo obrany, hovorí o dočasnom znížení stavov na obdobie mimo sezóny.
„V žiadnom prípade nie je pravda, že chceme zariadenie zatvoriť alebo predať. Takéto úvahy odmietame,“ povedala hovorkyňa ministerstva Danka Capáková.
Odchádzajúci zamestnanci aj bývalý minister Glváč však hovoria o likvidačnom kroku.
„Skúste sa ozvať neskôr, plánuje sa nejaké zatvorenie,“ odpovedala recepčná hotela na otázku, či sa dá rezervovať ubytovanie na január.
Väčšina z asi štyridsiatich zamestnancov trojhviezdičkového hotela je podľa informácií už vo výpovednej lehote. Po decembri by mali zostať len traja – ekonómka, údržbár a kurič.

Po Tatranských Matliaroch to bude nakoniec ďalší pomník neschopným a arogantným politikom bez odbornosti, vlastného názoru a cti…? Ostane po nich len  bordel, rozvrat a ruiny? Ako to že zariadenia desaťročia fungovali?
Musím  v tejto súvislosti položiť otázku: Čo ušetril štát, keď Galko za asistencie televízie a novinárov z veľkou pompou odovzdal  Hurbanove kasárne z rúk MO SR do starostlivosti MK SR a  Krajcer spriadal o Hurbanových kasárňach megalomanské plány? … alebo akým prínosom pre štátnu kasu bolo odovzdanie objektu na Krížnej 42 do rúk MV SR???  Choďte sa pozrieť ako sú využívané!
A čo získal štát ponechaním VKK v Tatranských Matliaroch napospas tatranskému počasiu bez akejkoľvek ochrany a zabezpečenia???

Liečebňu v Novej Polianke – Vysokošpecializovaný ústav pre pľúcne choroby (astma, choroby dýchacích ciest…) – zavreli nečakane a bez vlečúcich sa problémov. Priamo pod úpätím tatranských štítov v Tatranskom národnom parku od začiatku leta jedno zariadenie chátra. Na rozdiel od vzmáhajúcich sa hotelov toto zariadenie vlastní štát.
“Neviem, či sa niekedy dozvieme, kto mal na tom záujem, alebo to pôjde dostratena,“ hovorí dôchodkyňa Terézia Štofková, ktorá v ústave robila ekonómku vyše tridsať rokov. Ako astmatička doň kedysi prišla na krátke preliečenie. Napokon zostala celý život. Dodnes býva v areáli v nízkej bytovke.
„Hľadáme efektívne riešenie ďalšieho využitia, samozrejme, po dôkladnej analýze.“ – tvrdí Daniela Capáková, hovorkyňa ministerstva obrany. Minister obrany vlani presviedčal, že Nová Polianka príde o licenciu len dočasne, dnes hovorí, že jej strata je nenávratná…

Údajne sa uvažuje priradenie liečebne k ÚVN Ružomberok !??

Download (DOCX, 399KB)