Categories
Končí Zemplínska šírava?
2. októbra 2017 Spoločenská rubrika

Ešte nedávno, na členskej schôdzi združenia pontonierov a ženistov sme sa rozhodovali a uvažovali o spoločnej rekreácii po Novom roku, tentoraz nie v Tatranskych Zruboch ale na Zemplínskej šírave, po zistení súčasného stavu nám zostali iba oči pre plač.

Vojenská zotavovňa na Zemplínskej šírave bola jednou z dvoch najvychytenejších, ktoré ministerstvo obrany kedy malo. Zemplínsku šíravu sme postavili za bývalého režimu, budovali sme ju v rokoch 1961 až 1966 za výdatnej pomoci odveľovaných  vojakov a ženijnej techniky z celého VVO.
Stojí v centre rekreačnej oblasti s výhľadom na Vihorlat, priamo pod ňou je druhá najväčšia vodná priehrada na Slovensku. Kúsok odtiaľ otvorili pred troma rokmi aj nový termálny park.
Ak by v zotavovni niekto chcel tráviť voľné dni, od budúceho roka už nepochodí. Zariadenie od Silvestra zatvoria.
Vojenská zotavovňa na Zemplínskej šírave
, ktorého oficiálny názov je  Hotel Granit Zemplínska šírava, je t.č. údajne ziskové.  Vlani vytvorilo zisk približne 48-tisíc eur, rok predtým vyše 194-tisíc eur. Prečo sa MO SR rozhodlo šetriť práve na tomto zariadení, nie je jasné. Sto percentným vlastníkom akciovky HOREZZA, ktorá rekreačné zariadenia pre MO spravuje je MOSR. Vedenie akciovej spoločnosti HOREZZA podlieha vedúcemu služobného úradu na ministerstve plukovníkovi  v.v. Jánovi HOĽKOVI (nominantovi SNS).

Rekreačné zariadenie slúžilo vždy celoročne, teraz ministerstvo obrany, hovorí o dočasnom znížení stavov na obdobie mimo sezóny.
„V žiadnom prípade nie je pravda, že chceme zariadenie zatvoriť alebo predať. Takéto úvahy odmietame,“ povedala hovorkyňa ministerstva Danka Capáková.
Odchádzajúci zamestnanci aj bývalý minister Glváč však hovoria o likvidačnom kroku.
„Skúste sa ozvať neskôr, plánuje sa nejaké zatvorenie,“ odpovedala recepčná hotela na otázku, či sa dá rezervovať ubytovanie na január.
Väčšina z asi štyridsiatich zamestnancov trojhviezdičkového hotela je podľa informácií už vo výpovednej lehote. Po decembri by mali zostať len traja – ekonómka, údržbár a kurič.

Po Tatranských Matliaroch to bude nakoniec ďalší pomník neschopným a arogantným politikom bez odbornosti, vlastného názoru a cti…? Ostane po nich len  bordel, rozvrat a ruiny? Ako to že zariadenia desaťročia fungovali?
Musím  v tejto súvislosti položiť otázku: Čo ušetril štát, keď Galko za asistencie televízie a novinárov z veľkou pompou odovzdal  Hurbanove kasárne z rúk MO SR do starostlivosti MK SR a  Krajcer spriadal o Hurbanových kasárňach megalomanské plány? … alebo akým prínosom pre štátnu kasu bolo odovzdanie objektu na Krížnej 42 do rúk MV SR???  Choďte sa pozrieť ako sú využívané!
A čo získal štát ponechaním VKK v Tatranských Matliaroch napospas tatranskému počasiu bez akejkoľvek ochrany a zabezpečenia???

Liečebňu v Novej Polianke – Vysokošpecializovaný ústav pre pľúcne choroby (astma, choroby dýchacích ciest…) – zavreli nečakane a bez vlečúcich sa problémov. Priamo pod úpätím tatranských štítov v Tatranskom národnom parku od začiatku leta jedno zariadenie chátra. Na rozdiel od vzmáhajúcich sa hotelov toto zariadenie vlastní štát.
“Neviem, či sa niekedy dozvieme, kto mal na tom záujem, alebo to pôjde dostratena,“ hovorí dôchodkyňa Terézia Štofková, ktorá v ústave robila ekonómku vyše tridsať rokov. Ako astmatička doň kedysi prišla na krátke preliečenie. Napokon zostala celý život. Dodnes býva v areáli v nízkej bytovke.
„Hľadáme efektívne riešenie ďalšieho využitia, samozrejme, po dôkladnej analýze.“ – tvrdí Daniela Capáková, hovorkyňa ministerstva obrany. Minister obrany vlani presviedčal, že Nová Polianka príde o licenciu len dočasne, dnes hovorí, že jej strata je nenávratná…

Údajne sa uvažuje priradenie liečebne k ÚVN Ružomberok !??

Download (DOCX, 399KB)

 

38 komentárov
 1. Vladimír Petrík

  ZEMPLÍNSKA ŠÍRAVA : Pes zdochol, písal som v roku 2017, klamstvo a lož zvíťazilo.
  Dnes 21.6.2020 sa minister obrany čuduje ? Fakt ? Alebo len tak lebo na Šírave bol ?
  Tak , tak…….. korupcia, mafia, Zemplínska Šírava ……. terazky je nový minister múdry, alebo len ľúbivý. Zničili sme klenot . Darmo pes brechal, pes zdochol. Minimálne stovka “nekompetentných” by malo prísť o “česť”, hodnosť a mali by sa im odobrať vojenské pocty. Hlavne tie trafikové hlavy v organizáciách zastupujúcich armádu. Nielen za Šíravu, aj za Tatry, Tatranskú Polianku, VN Ružomberok….. Barmo, Granit….
  A jedným vrzom ironicky dodávam:
  Presunúť pocty , úctu a peniaze pre odbojárov protikomunistického odboja. Tak ako vníma hrdinov “pamäť” ústavu .

 2. Vladimír Petrík

  21.6.2020
  ad. Vladimír Petrík napísal: 8. októbra 2017 v 20:07
  Čriepky:
  120 rokov Tatranských Matliarov /Ján Gašpar/
  V rokoch 1915 — 1917 Rakúsko-uhorská vojenská správa zriadila obďaleč osady v severozápadnom cípe rozľahlej lúky, tesne na okraji lesa, veľký vojenský lazaret s liečebňou TBC. Barákové provizória slúžili pre potreby vojenskej pľúcnej liečebne až do konca 40-tych rokov 20. storočia. Po roku 1918 sa tamojšia vojenská posádka zaslúžila výraznou mierou na urovnaní hraničných sporov s Poľskom a na ustálení štátnej hranice vedúcej hrebeňom Tatier. Prispela aj na rozvoj turistiky, keď v roku 1922 pomáhala 2. horskej brigáde so stavbou Votrubovej chaty pod Predným Kopským sedlom.

  Vladimír Petrík napísal: 8. októbra 2017 v 19:51
  Daniela Capáková — prajem pekné sny. Hovorca hovorí to , čo má .
  Vladimír Petrík napísal: 8. októbra 2017 v 17:26
  K článku :
  veru tak : ” ďalší pomník neschopným a arogantným politikom bez odbornosti, vlastného názoru a cti…. Ostane po nich len smrad, bordel, rozvrat a ruiny!”
  Zo všetkého , čo sa vybudovalo od Rakúsko-Uhorska, ČSR, Tisovho štátu, ČSSR v rámci spadajúcich kompetencii MO ……… letectvo, pozemné sily , ženijné, železničné vojsko, …… ostali len ruiny, alebo nič.
  Niet slov na blokáciu Šíravy, likvidáciu pracovných miest, likvidáciu obľúbeného rekreačného zariadenia s bazénom.

 3. ZEMPLÍNSKA ŠÍRAVA : Pes zdochol, písal som v roku 2017, klamstvo a lož zvíťazilo.
  Dnes 21.6.2020 sa minister obrany čuduje ? Fakt ? Alebo len tak lebo na Šírave bol ?
  Tak , tak…….. korupcia, mafia, Zemplínska Šírava ……. terazky je nový minister múdry, alebo len ľúbivý. Zničili sme klenot . Darmo pes brechal, pes zdochol. Minimálne stovka “nekompetentných” by malo prísť o “česť”, hodnosť a mali by sa im odobrať vojenské pocty. Hlavne tie trafikové hlavy v organizáciách zastupujúcich armádu. Nielen za Šíravu, aj za Tatry, Tatranskú Polianku, VN Ružomberok….. Barmo, Granit….
  A jedným vrzom ironicky dodávam:
  Presunúť pocty , úctu a peniaze pre odbojárov protikomunistického odboja. Tak ako vníma hrdinov “pamäť” ústavu .

 4. Minister obrany Jaroslav Naď 7.5.2020 spolu so štátnym tajomníkom Marianom Majerom navštívili rezortné zariadenie spoločnosti HOREZZA, a. s. v Novej Polianke vo Vysokých Tatrách. Informovali sa o stave a priebehu plánovanej rekonštrukcie, ako aj o investíciách do tohto projektu, ktoré schválilo predchádzajúce vedenie rezortu obrany.

  „V októbri minulého roka poklepali nominanti strany SNS spolu s jej predsedom základný kameň, ktorým sa mala oficiálne spustiť rekonštrukcia tohto zariadenia na klimatické kúpele v hodnote takmer 6 miliónov eur. Rozhodol som sa skontrolovať jej priebeh, aby sme v prípade zistených nedostatkov mohli čo najskôr zasiahnuť. Už teraz je jasné, že plánované dokončenie rekonštrukcie sa bude posúvať, a to aj vzhľadom na množstvo práce, ktoré je potrebné urobiť,“ povedal minister obrany Jaroslav Naď.

  Minister Naď pri tejto príležitosti zároveň vysvetlil, že prioritou súčasného vedenia rezortu je postupovať pri každom projekte s ohľadom na kritéria transparentnosti. „Je však nevyhnutné, aby všetky procesy spojené s obstarávaním a realizáciou akejkoľvek zákazky boli v súlade s platnou legislatívnou vrátane účelovo a hospodárne vynaložených finančných prostriedkov. Rovnako tak nebudeme tolerovať predražené a meškajúce dodávky tovarov a služieb,“ dodal.

  Zariadenie v Novej Polianke, ktoré je zároveň národnou kultúrnou pamiatkou, by malo po plánovanej rekonštrukcii disponovať kapacitou 141 lôžok, a vytvoriť tiež priaznivé podmienky na liečenie nešpecifických ochorení najmä dýchacích ciest.

 5. Dúfajme sa veci dotiahnu dokonca, písali sme o tom od októbra 2017
  Minister obrany SR Jaroslav Naď odvolal s platnosťou k 30. aprílu 2020 riaditeľku akciovej spoločnosti Horezza Miloslavu Slížovú za rozpredaj pozemkov v Tatrách.
  Spoločnosť Horezza spravuje rekreačné zariadenia ministerstva obrany. Minulý rok vyhodnotila pozemky neďaleko Tatranskej Lomnice ako stratové a pred voľbami viaceré z nich rozpredala.
  Od tamojšieho lyžiarskeho strediska sú pritom vzdialené len päť minút autom.
  “Pozemky v rekreačnej osade Tatranské Matliare ale štátna firma predala za niekoľkonásobne nižšie sumy, ako je ich reálna hodnota,” upozornil miestny poslanec Tomáš Tišťan. Denník SME o tom informoval v marci. Jeho slová vtedy pre SME potvrdil aj maklér Miroslav Antoška.
  Slížová tvrdí, že pozemky v Tatranských Matliaroch bolo nutné predať, pretože neprinášali zisky a ich predajnú cenu určil znalec.
  Pán minister,
  pri takomto podozrení treba urýchlene podať trestné oznámenie a dámu strčiť do basy. Tam sa rýchlo rozpamätá, kto konkrétne ju riadil a motivoval k protiprávnemu konaniu. A uvedomila by si, že to nastálo za tých pár drobných, čo jej SNS-ácki zlodeji nechali.

  Čítajte viac: https://domov.sme.sk/c/22395334/minister-nad-odvolal-sefku-firmy-horezza-ktora-rozpredala-pozemky-v-tatrach.html

 6. Vladimír Petrík

  Opäť som si prečítal úvodný článok p. Badu , … tam niekde je podstata lží a krádeží strán v ” nepolitickej” armáde. / Od politiky, cez logistiku po hoministiku /
  Samozrejme sa to netýka terajšej strany a terajšieho ministra .

 7. ˇVladimír Petrík

  NEPOLITIKÁRČIM, vecne reagujem na politikum strany v ASR .
  Pamäť a zdravý rozum nepustí. Ak vidím “sofistiky” od r. 1989 transformácia hájenia záujmov vojakov , mám nezvratné presvedčenie , že po zrušení politického aparátu a zástupného aparátu sme kolaborovali s adaptáciou k prežitiu, pre vlastnú existenciu. A niektorí to využili ako ašpirančnú šancu pre zisk a status. Od ministrov, štáby, ZVV a kluby ” . …. kedysi koloval žart: čo urobí Gusto, keď Leonod zakričí. Teraz to platí pyramídovo podľa príslušnosti rezortu strane. Javí sa mi , že predseda je strana . / aj SMER, aj SNS, aj ĽSNS-
  vodcovské strany diktátorské ? /
  Armáde vládne SNS . Čo urobí minister, ak šéf strany zakričí? A v pyramíde… čo urobí ZVV ….
  nuž ešteže , alebo už len, ale ešte aj dnes tu súci… ” už len dabačovci “aj so spomienkou a odkazom zosnulého Kolena…. a ešte živých tu na tejto stránke vďaka Badovi, pyromanovi Palfimu, Dokimu, Dubeňovi….. všetci vieme aj vy čítajúci / združenia, zväzy , 2-3 tí sektor / v pyramíde vládnej moci čo sa deje s obranyschopnosťou, odmeňovaním, dôchodkami, zdravotným zabezpečením vojakov, bytmi, rekreáciou, vojenským majetkom.
  Takže Zemplínska Šírava : Už nie je pre sociálne zabezpečenie vojakov, rodinných príslušníkov a veteránov.
  Stáva sa prebytočná, nevyužita. Takže najlepšia vec je previesť, alebo predať niekomu za symbolické EURO.
  Niet krajšieho miesta na Šírave, byvalé VOREZA je dominanta, umiestnenie je najlukratívnejšie, vo svete jedinečné !!! a to na Slovensku máme. Niet väčší klenot . Kto prichádza a pozrie na Medvediu horu s kontúrami zotavovne , zatúži navštíviť. A iní túžia mať. Určite nie Gajdoš, lebo on len plní rozkazy. Nástenkový tender nehrozí, ani platinové sitká, toto bude výsostne sofistikované, proces, ktorý je už po minimálne troch rokoch v závere. Zákonné, právne čisté. Ešte je aj varianta penziónu pre dôchodcov ? Pýtal sa niekto a zvažoval možnosť dlhodobých pobytov ? Na dobu neurčitú pobyt v zariadení pre VD, a ich rodinných príslušníkov ? V tarifách cca rodinných rekreácii ?
  Načo názory ? Vodca rozhodne ! Pokojne, zákonne, slušne, dôstojne.

 8. Pre Vladimír Petrík:
  Akože skončila v roku 2017? Minister obrany na jeseň roku 2017 v odpovedi na interpeláciu v Národnej rade SR uviedol, že Z.Šírava nekončí (nezatvára sa) a bude naďalej pokračovať v činnosti, ale len v letnej sezóne.
  viď: http://www.nrsr.sk/web/Dynamic/Download.aspx?DocID=446071 (príspevok 30.11.2017)
  Takže komu veriť, slovám ministra obrany alebo realite?

 9. Vladimír Petrík

  Šírava skončila, šírava nekončí. Skončila už v roku 2017, zo Zákona, milo, nekonfliktne, sofistikovane.

 10. Doplnenie k môjho predchádzajúceho komentára:

  Dodatkom k zriaďovacej listine BARMO č.7 z 26.6.2018 bol doplnený základný účel organizácie o poskytovanie rehabilitačnej, rekreačnej a inej starostlivosti pre profesionálnych vojakov, výsluhových dôchodcov , vojenských veteránov a civilných zamestnancov rezortu.
  Do základného predmetu činnosti boli doplnené rekreácie, preventívne rehabilitácie a penzión pre vojnových veteránov.
  Paradoxne v Poslaní a strednodobom výhľade má BARMO uvedené okrem iného : postupná likvidácia organizácie.
  Aj vo výročnej správe za rok 2018 organizácia konštatuje, že v roku 2018 nenakúpila ani jeden byt z dôvodu plánovanej likvidácie.
  Takže v rezorte MOSR je na preventívne rehabilitácie, rekreácie HOREZZA a.s. a nanovo BARMO príspevková organizácia. Pritom všade sa uvádza aj samotným BARMO-m jeho postupná likvidácia.
  Je pred voľbami a je otázne ako to nakoniec so Z.Šíravou dopadne v prípade prepriahania koní.

 11. Dňa 2 .7.2018 odpredala Horezza a.s. rekreačné zariadenie Šírava spolu s pozemkami príspevkovej organizácii Barmo za 3.480.000,- €. Predaj hnuteľných vecí (zariadenia) je súčasťou inej zmluvy. V zmysle dodatku č.1 k zmluve bude rekreačné zariadenie odovzdané Barmu do 31.12.2018.
  Všetko v súlade so zákonmi, štát dá zadarmo majetok akciovej spoločnosti a potom ten istý majetok už od nej odkúpi. V súčastnosti nový majiteľ BARMO teda vlastní pozemky a rekreačné zariadenie, ktoré sa asi nevyužíva a myslím si, že ani nemá pracovníkov, ktorí by kvalifikovane zabezpečili využitie zariadenia. Veď BARMO má podľa záverov z najnovšej ukončenej kontroly NKÚ maslo na hlave a nezvládlo ani hospodárenie s bytmi. Alebo je to výhoda?
  Predpokladám, že sa nezištne obetuje neznámy dobrodinec a zbaví rezort MO SR starostí, samozrejme za predpokladu solídnej ceny. Samozrejme všetko v súlade so zákonom. Nebude to prvý a ani posledný prípad na Slovensku.

 12. Dobrý deň je 19.8.2019 a je mi smutno z toho co som videla. Na vlastné oči som sa presvedčila, že hotel Zemplínska Šírava /už nie Granit/ je zatvorený. Na dverách nápis “som na obhliadke”. Chatky čo služili deťom na tábor pravdepodobne v tichosti rozpredavaju, lebo už sú niektoré aj zrenovované. Boli v nich ubytovaní ľudia z Prešova, Starej Ľubovne, Trebišova. Zotavovňa zíva prázdnotou, o je to veľká škoda. Určite by bol aj toho roku záujem o domácu rekreáciu na Šírave. Radšej ju zatvorili, aby náhodou nevytvorila zisk, aby ju v tichosti pripravili na predaj.

 13. V ČÍNĚ nepotřebovali nic privatizovat, ani “reformovat“ a už 2 roky jsou nejsilnější ekonomikou světa. Do Číny si nepustili žádnou Rotschildovu, Morganovu, Rockefellerovu či GoldenSachsovu banku a to ani přes bílé koně, navzdory nabízeným výhodám. -- Za dva roky vyprodukovala Čína víc cementu než USA za celé 20. století. -- Délka vybudovaných cest – 4 mil. km -- 300 tisíc mostů po celé zemi, z nich přes 1000 s délkou víc než 1 kilometr. -- V roce 2016 postavili most z Hongkongu do Macau. -- Předtím tam cesta trvala 1 hodinu na rychlostním člunu. -- Za jeden rok se autopark Číny zvětšil o 20 miliónů automobilů. -- Každý rok se v Číně postaví 100 nových letišť. -- Dále se například postavili gigantické viadukty s délkou 150 km a tunel o délce 28 km . -- Vlak z Guangzhou do Guiyangu za jednu hodinu projede 510 mostů a 236 tunelů rychlostí 250 km/hod. -- Za 30 roků v Číně zvětšili obytnou plochu 8 x a byty se přidělují i bezplatně. -- Za 10 let bude v Číně 220 měst s počtem obyvatel přes 1 milión. ———- Celá tato statistika je reálná díky jednoduchému číslu:

  Od roku 2000 v Číně popravili za korupci přes 10 000 politiků a úředníků!
  Takže takto by to asi šlo aj u nás, hoci niektorí tvrdia že keby sme popraili všetkých korupčníkov, zostali by len cigáni.

 14. tak Z. Šírava ide asi definitívne fuč. Vojakom, ktorý si dali PR do tohto zariadenia si musia zmeniť na iné zariadenie. Pekne a potichu sa vojsko zbavuje ďalšieho zariadenia.

 15. Dobrý deň, hotel je otvorený od 1.6.2018, ponuka okrem iného aj tenisove kurty, multifunkčné ihriská,detský kútik, ale aj čln na plavbu po širave či rybárčenie…ste vítaní

 16. Ing. Ľubomír Dubeň

  Odpoveď ministra obrany v NR SR na interpeláciu vo veci zotavovne Z.Šírava:
  Zariadenie bude fungovať len sezónne v lete. Viď link:

  http://www.nrsr.sk/web/Dynamic/Download.aspx?DocID=446071

 17. Vladimír Petrík

  ad. Štefan Bukovan napísal: 23. novembra 2017 v 7:46
  Tie metodické pokyny na rok 2018 sú na svete už pár dní …….
  p. Bukovan Dobrý pokus odpútať od podstaty, cez ” pseudo prieky ” …. ” už pár dní ” . Fakt je ,
  že 22.11.2017 o 11.57 hod. po vstupe na http://www.vusz.mil.sk/16484/ som poslal mail v znení :
  ” Dobrý deň p. riaditeľ pplk. Ing. Gustáv Tarcsi,
  chcem sa informovať na Metodické usmernenie domácej rekreácie 2018.
  S pozdravom
  pplk. v.v.. Ing. Mgr. Vladimír Petrík ”
  Pre mňa nie je podstatné, či Metodické pokyny boli na http://www.vusz.mil.sk zverejnené 22.11.2017 po 11.57, alebo fajka ” pár dní”.
  Dôležitý je obsah. Kde, čo, ako, za koľko. Pre samoplatcu je Granit neatraktívny. Atraktívny je s dotáciou MO SR v sociálnom programe starostlivosti pre seniorov. Patrím do tejto skupiny a som spokojný s pomerom ceny a služieb.

 18. Štefan Bukovan

  Tie metodické pokyny na rok 2018 sú na svete už pár dní -- http://www.vusz.mil.sk/16484/

 19. Vladimír Petrík

  Čo končí a čo začína a čo sa deje je plne v kompetencii systému štátu . Sme v EU i NATO. Už nie sú bariéry .
  VÚSZ v domácej a zahraničnej rodinnej rekreácii môže ponúkať zariadenia po celom svete. Bariéry sa však nielenže nezbúrali, ale aj to málo sa okliešťuje. Alebo nie, neviem , Metodické pokyny na rodinnú rekreáciu rok 2018 som ešte nenašiel. / Pred rokom boli zverejnené 26.9.2016 /.

 20. Ak toto zbojničenie nezastavia a to nielen v rezorte MO, tak ako popisuje aj MUDr. St. P. v článku zo 7. novembra 2017 tak po voľbách nech sa nečudujú politici, že dostali ….. :negative: :bye:

 21. Predovšetkým Vás, kolegov, bývalých VZP po dlhej dobe srdečne pozdravujem a želám Vám ešte veľa činorodej práce pri dobrom zdraví.
  Dlho som rozmýšľal či sa mám ešte k týmto likvidačným postupom páchaným na štátnych zariadeniach, vojenských ale slúžiacich spoločnosti vyjadrovať, keďže proces je už nezvratný. Takže iba pár viet k Vojenskému vysokošpecializovanému ústavu pre pľúcne choroby v Novej polianke.

  Ako si pamätám niekedy začiatkom roku 2006 na základe výnosu MO SR vznikla akciová spoločnosť združujúca rekreačné, kúpeľné zariadenia a Vojenský vysokošpecializovaný ústav pre pľúcne choroby v Novej polianke.
  VVÚCHP bol pri tom z tohto zlepenca v najlepšej hospodárskej aj odbornej kondícii. Bol sebestačný a vedel si zarobiť nielen na prevádzku ale aj na obnovu a rozvoj. Po odbornej stránke bol niekedy na vyššej úrovni ako klinické pracoviská fakultných nemocníc a produkoval ročne niekoľko odborných vedeckých prác, ktoré boli publikované v odborných časopisoch. Niekoľko krát bol zdravotnými poisťovňami vyhodnotený ako najlepší vysokošpecializovaný ústav na Slovensku. Mal dostatok objednávok pre liečbu pacientov zo všetkých poisťovní a teda dostatok práce i tržieb.
  Dňom prechodu do akciovej spoločnosti začala skaza celého ústavu.
  Tunelovaním finančných prostriedkov, vylúčením rozvoja odborného, hospodárskeho. Potieraním lekárskeho a zdravotníckeho personálu, ktorý bol na vysokej odbornej úrovni. Nerešpektovanie liečebných režimov aj napriek tomu že boli certifikované EN ISO 9001-2000.
  V roku 2006-2007 v súlade so závermi svetovej zdravotníckej organizácie o potlačovaní TBC ktorá tak ako vtedy až doposiaľ zabíja viac obyvateľov našej planéty ako všetky ostatné ochorenia infekčnej povahy, sme organizačne aj materialne v spolupráci s riaditeľom zdravotného odboru zabezpečili sledovanie profesionálnych vojakov ktorí boli vysielaní na misie aby boli pod kontrolou pre prípadné ochorenie TBC. Doposiaľ sa najväčší výskyt TBC kryje s krajinami do ktorých vysielame misie. TBC je prenosná choroba a v priaznivom teréne už 1 bacil stačí pre vznik ochorenia s ťažkým priebehom. A ešte jeden fakt, v týchto krajinách je veľké zastúpenie TBC ktorá vzdoruje liečbe, lebo je podmienená rezistenciou bakterii na doteraz známe antituberkulotiká. Túto činnosť poskytoval ústav doposiaľ.
  Iste uznáte, že za takých okolností som sa už nevedel dívať na skazu diela ktoré som budoval celý profesný život, a na jar roku 2007 som na vlastnú žiadosť z ústavu odišiel. Ani teraz mi dianie v ústave nie je ľahostajné zvlášť po TV šotoch v televíznych novinách s generálnym riaditeľom týchto zariadení a keď som videl tú jeho plytkosť a absenciu charakteru som pochopil nezvratnosť procesu.
  Je s podivom, že v čase keď sa Európa zmieta pod prívalom emigrantov práve z krajín s najväčším výskytom TBC my takéto zariadenie rušíme a likvidujeme vo vízii golfových ihrísk. Nikto nepozná zdravotný stav ľudí, migrantov, ktorí tu do Európy v státisícoch prichádzajú a budú prichádzať. Ako asi bude na tom naše obyvateľstvo, keď sa to premieša.
  Ešte v mojej profesnej činnosti mali ministri obrany odborný poradný zbor, kde sme podobné problematiky detailne rozoberali a vypracovávali sme správy aby sa minister aj mohol dobre rozhodnúť a v parlamente svoje konanie obhájiť. Dnes podobnú činnosť asi nikto neprevádza.
  Na konto tunelovania ústavu ešte malá poznámka. Počas mojej činnosti prakticky každoročne prišla kontrola z NKÚ, Finančnej správy, ekonomickej sekcie MO. Bolo treba doložiť každý halier a účelnosť vynaložených prostriedkov. Kto kontroluje tento stav teraz?
  V krátkosti sa ani nedá povedať všetko je nespočet otázok ktoré by sa mali riešiť, ale ktoré sa ma už netýkajú.
  P.S. Čo stým chceme urobiť?

 22. Vážení , aj výsluhoví dôchodci, situácia podľa tohoto článku je v ÚVN RBK ie určite vážna, je to jedno z mála špičkových nemocničných zariadení na Slovensku. Bola vyhlásená ako najlepšia nemocnica. Na čo všetci čakáme, na jej zrušenie, s privatizovanie, ukradnutie? Prišli sme o Tatranské Matliare, o účelové zariadenie VVVO v Trenčianskych Tepliciach, zatvára sa Zemplínska šírava, podľa všetkého k tomu smeruje aj Smrekovica, zlividovalo sa špičkové vysokošpecializované zariadenie v Novej Polianke. Chcem vyzvať vojakov a aj výsluhových dôchodcov, aby hľadali podporu za ÚVN, je potrebné do vedenia dostať odborníka, nie politika, niekoho z vojenského zdravotníctva, určite ich nájedeme. Vyzývam Kluby VV o podporu a tlak aj na ministerstvo obrany, nenechajme ju zlikvidovať politickými nominantmi. Je možné aby v 21. storočí mal do nemocnice zakázaný vstup jej dlhoročný riaditeľ, vojak, generál, dnes primátor Ružomberka? Kde sme to až prišli? Už prestaňme mlčať.

 23. Ing. Ľubomír Dubeň

  V septembrovom čísle mesačníka Ministerstva obrany SR “Obrana” je aj reklama na víkendový pobyt v hoteli Granit Zemplínska Šírava. To je len ďalší kúsok z mozaiky, že buď pravá ruka na MO SR nevie čo robí ľavá ruka alebo tam vládne a sabotuje niekto iný ako minister obrany (delegovaný na funkciu Slovenskou národnou stranou).

 24. Ľuboš Hudáček

  K Vladimír Petrík 23. októbra 2017 v 17:11

  K bodu 2.) K tým zľavám pre výsluhových dôchodcov resp. vojnových veteránov, atď. v zmysle zmluvy s HOREZA. Moja vlastná skúsenosť:

  V júni tohto roka som si ako výsluhový dôchodca (vojnový veterán) dovolil riešiť pobyt v VZ Tatranské zruby v rámci pobytového balíčka. Ej, potešil som sa i zľave v rámci zmluvy s HOREZA pre výslužilcov ……, ktorá my bola v rámci telefonickej objednávky potvrdená. Čuduj sa svete po príchode na miesto my bolo vysvetlené, že zľavu v zmysle zmluvy… na ponúkaný pobyt my nemôžu poskytnúť, pretože tento pobytový balíček je zľavnený a zľava na zľavu sa neposkytuje. O zľavnenom pobytovom balíčku pri objednávke som ani nechyroval ani nepočul. Takže môj status výsluhového dôchodcu resp. i vojnového veterána my bol na ho..o, kedže som si zaplatil takú istú cenu, ako i iný “civilný” občan, ktorý nie je definovaný zmluvou s HOREZA okrem iného i o poskytovaných zľavách pre výslužilcov a pod. Tato praktika má fakt trošku zamrzela. Takže takéto sú urobené zmluvy, akože starostlivosť o nás výslužilcov a takéto sú praktiky. Každý nech si urobí názor, a tí, čo sa k takýmto zmluvám vyjadrujú i za nás “výslužilcov”, nech toto jednoznačne do budúcna ošetria.

 25. Vladimír Petrík

  1. Nulové poukazy pre VZ Zemplínska Šírava a 140 poukazov pre Tatranské Zruby v 4.štvrťroku 2017 je
  zásadný systémový krok. Reálny fakt. ZVSR zaujal stanovisko?
  2. Zmluva medzi Horezza a ZVSR o 25% zľave pre členov ZVSR v zariadeniach Granit je ” lízatko ” pre
  vyslúžilcov, aby cítili sladko v ústach ?
  3. Primátori Vysokých Tatier a Ružomberka prijali reáliltu, zachovali si charakter, majú zásluhu , že sa ešte
  nevymazalo všetko v preventívnej, lekárskej a rehabilitačnej starostlivosti o vojakov súčasných, či bývalých.

 26. Len nedávno 17.5.2017 sa podpísala Zmluva o spolupráci medzi ZVSR a spoločnosťou HOREZZA, a.s. na dobu určitú do 31.12.2019…Vyplatí sa prečítať text zmluvy…….Je na stránke ZVSR. .Nechce sa mi veriť, žeby odborne kovaní ekonomickí operatívci a stratégovia o zamysle čo bude s objektom a zamestnancami na ZŠ nevedeli v čase podpisu zmluvy. Veď okolie ZŠ sa dávno predtým parcelovalo a menilo vlastníka nehnuteľností až tak , že aj z asfaltovej cesty smer Hotel Eurobus ubudlo… a prišiel veľký interes aj na hlavnú budovu a ostatok plážového pozemku po schodoch až k vode…… Darí sa predávať zo štátneho aj napriek tomu, že všetci to odsudzujeme, kritizujeme…, lebo idú podľa zákona, nevadí, že pripravia zadlžené živiteľky rodín o prácu, veď je to len okres Michalovce a na ďalšie aupair za Váhom, Dunajom, prípadne veľkou mlákou opustení, chorí….možno aj bývalí oficieri čakajú….. Otázka : A nemohol by z toho byť po štátnej investícii a potrebnej rekonštrukcii toľko omieľaný napr. penzión aj pre našich bývalých vyslúžilcov…….? :bye:

 27. Vladimír Petrík

  ad. Alexander Belovič napísal: 22. októbra 2017 v 10:59
  Alexander :
  -- armáda nie je pračka peňazí. /
  -- Zemplínska Šírava nie je ” nejaká zotavovňa” . Hrá dôležitú úlohu, nemá “ísť z kola von”.
  -- Granit ZŠ / pre pamätníkov Vojenská Zotavovňa ZŠ / zamestnáva ľudí, mala by byť na očiach miestneho
  starostu, mestského zastupiteľstva v Michalovciach, úradu práce i medzirezortne ministerstiev sociálnych
  veci a ministerstva obrany.
  -- Granit spĺňa požiadavky rekreačného zariadenia ***.
  -- slúži na rodinnú rekreáciu nielen vyslúžilcom , ktorí zabezpečovali obranyschopnosť štátu.
  V príspevku uvádzané ” vaľanie šuniek ” je za čiarou, pre mŕtvych i živých.

 28. Alexander Belovič

  Práčka peňazí armáda funguje. Nejaká zotavovňa popri tom nehrá dôležitú úlohu tak musí ísť z kola von.
  Zamestnáva mnoho ľudí, je na očiach, nemá medzinárodný štandard pre “NaČo”. Zrušiť. Ešte by si tam vyvaľovali šunky dôchodcovia čo kreslili mapy proti Načo. To nám netreba.
  Sprivatizovať, či nechať schátrať vyjde rovnako. Zopár desaťročí nepodstatných investícií urobilo svoje.

 29. Vladimír Petrík

  Pavol Bada napísal: 11. októbra 2017 v 11:14
  cit.: “Ako webmajster zodpovedný za dodržanie zásad pre komentáre, som od 8.10. nepustil na web 6 komentárov nakoľko obsahovali neslušné výrazy a osočovanie. Prosím autorov, ak maju záujem, aby komentáre napísali slušnou formou a nebudem do nich zasahovať.”

  Rekreácie sú významnou súčasťou sociálnej starostlivosti o vojakov. Ťažko odpovedať na nie proaktívne, nie prosociálne kroky. Anti kroky bez zdôvodnenia. Ale rád si prečítam, ak ma upozornite na zdroj, kde a o čom sa rozhodlo. Ale nie nástenka, či interný utajnený dokument MO SR. V tejto veci nemohol byť vynechaný minister obrany. Či ?

 30. Vladimír Petrík

  VÚSZ neuviedol v ponuke pri Z. Šírave popri 0 dôvod.
  Ak človek nepochopí konšpiruje. VUSZ v zabezpečení rodinnej rekreácie vylúčila Granit Zemplínska Šírava, dočasne , či natrvalo ! Snáď to bude ex-post vo výročnej správe. Na Šírave asi zdochol pes. Bol som tam minulé Vianoce a veľmi spokojný, na základe toho som tento rok organizoval Vianoce pre celú rodinu . S manželkou v rámci rodinnej rekreácie a pre 3 synov ako retro aj s ich rodinami. Celkom 8 dospelých a 4 deti.
  Škoda.
  Tak sa natískajú dôvody uzavretia Granit Z.Šírava:
  1. Presunúť klientelu z ekonomických dôvodov zo Šíravy do T. Zrubov.
  2. Tieto zariadenia už nespĺňajú požiadavky do ktorých by aktívni vojaci s rodinami , tobôž už vyššie veliteľské
  zložky šli. Tak sa už stali len turistické ubytovne pre seniorov.
  3. Ide o cielenú likvidáciu liečebných, rekreačných , rehabilitačných zariadení MO SR. Po Tatranskej Polianke,
  Tatranských Matliaroch, bude nasledovať Zemplínska Šírava, Smrekovica , Piešťany?
  4. Vyšší dôstojníci a ich rodiny majú lepšie ” destinácie “.

  Zariadenie na Šírave pri transformovaní pre seniorov by bolo významným sociálnym počinom pre vyslúžilcov. Sám si viem predstaviť stráviť v týchto zariadeniach aj 4-5 7 dňových turnusov v roku.

 31. Jasné, ale na takýto postup MO sa nedá reagovať slušne. Šak my šarže, sme zvyknutí na hocičo,a vydržíme veľa. Ale čudujem sa sám sebe, že z toho, čo som si prečítal dňa 4. 10.2017 o 14:27 hod. ma ešte netrafil šľak. Asi som pomerne odolnejší, jak som si doteraz myslel. Milan

 32. Chápem rozhorčenie prispievateľov do komentárov pod týmto článkom, ale prosím aby ste prispievali do diskusie slušne, bez vulgárností, jedine tak sa dá (?) niečo vyriešiť.
  Ako webmajster zodpovedný za dodržanie zásad pre komentáre, som od 8.10. nepustil na web 6 komentárov nakoľko obsahovali neslušné výrazy a osočovanie. Prosím autorov, ak maju záujem, aby komentáre napísali slušnou formou a nebudem do nich zasahovať.
  Pekný jesenný deň prajem.
  Webmajster

 33. Vladimír Petrík

  Čriepky:
  120 rokov Tatranských Matliarov /Ján Gašpar/
  V rokoch 1915 -- 1917 Rakúsko-uhorská vojenská správa zriadila obďaleč osady v severozápadnom cípe rozľahlej lúky, tesne na okraji lesa, veľký vojenský lazaret s liečebňou TBC. Barákové provizória slúžili pre potreby vojenskej pľúcnej liečebne až do konca 40-tych rokov 20. storočia. Po roku 1918 sa tamojšia vojenská posádka zaslúžila výraznou mierou na urovnaní hraničných sporov s Poľskom a na ustálení štátnej hranice vedúcej hrebeňom Tatier. Prispela aj na rozvoj turistiky, keď v roku 1922 pomáhala 2. horskej brigáde so stavbou Votrubovej chaty pod Predným Kopským sedlom.

  Vladimír Petrík napísal: 8. októbra 2017 v 19:51
  Daniela Capáková — prajem pekné sny. Hovorca hovorí to , čo má .
  Vladimír Petrík napísal: 8. októbra 2017 v 17:26
  K článku :
  veru tak : ” ďalší pomník neschopným a arogantným politikom bez odbornosti, vlastného názoru a cti…. Ostane po nich len smrad, bordel, rozvrat a ruiny!”
  Zo všetkého , čo sa vybudovalo od Rakúsko-Uhorska, ČSR, Tisovho štátu, ČSSR v rámci spadajúcich kompetencii MO ……… letectvo, pozemné sily , ženijné, železničné vojsko, …… ostali len ruiny, alebo nič.
  Niet slov na blokáciu Šíravy, likvidáciu pracovných miest, likvidáciu obľúbeného rekreačného zariadenia s bazénom.
  Tadiaľ vedie cesta? Rozvrátiť a zlikvidovať VZ Medvedia Hora / Granit Zemplínska Šírava /
  Nekompetentní s mocou sa čudujú, že rastie hnev, radikalizácia, extrémizmus. Ale ak sa v prach a v hnoj obracia zariadenie , ktoré je funkčné, zamestnáva, vie si na seba zarobiť….. A ak nie, stačí podpora z vlády, MSVaR, MOSR, regionálneho rozvoja,….. ale tu ide asi o niečo iné.

  Vladimír Petrík napísal: 8. októbra 2017 v 16:31

  ad. Ľuboš Berky napísal: 4. októbra 2017 v 14:27
  Berky Ľ. V somarine ešte máš medzery. Ľ. chybuješ v dotiahnutí do konca. Konca toho, čo sa budovalo v Rakúsko — Uhorskej monarchii a následné 20. a 21. storočí.. Berkyho bazálny primitivizmus, krátkozrakosť, hlúposť , ruší samotnú podstatu armády. Máriu Teréziu, tatíčka Masaryka, Tisu, Svobodu, Husáka….atc obracia v hrobe, a Andrejčáka. Ľuboš s koňom zrazený — najlepšie je relaxovať doma v rodinnom prostredí, liečiť sa doma, stačí samoliečba ? Ešte doplň, že aj cvičiť a plniť úlohy vojaka ASR je najlepšie doma. Najlepšie v Rajke, alebo Heiburgu.

 34. Kto by z nás vyslúžilcov nepoznal kolegu – bývalého riaditeľa VZ Tatranské Zruby, teraz už viacnásobného primátora mesta Vysoké Tatry – plk. v.v. Ing. Janka Mokoša?
  Zaujal ma na Facebooku jeho príspevok, ktorý tu uvádzam z dôvodu že sa sem hodí nakoľko ukazuje ako sa má chrániť a rozvíjať zverený majetok. V súvislosti s článkom “Končí Zemplínska šírava?” si dovolím podotknúť že ak by tak ako náš kolega postupovali všetci nami volení, tak máme dostatok objektov a zariadení nie len na zotavovanie, rekreácie a rehabilitácie, ale aj na prípadný výcvik brancov, ak by bolo potreba. Takto si predstavujem prístup človeka ktorý dostal dôveru občanov a má zverenú zodpovednosť za mestský majetok.
  Cit.:
  Ján Mokoš: v meste Vysoké Tatry (mesto)

  Chrániť majetok mesta
  Vážení spoluobčania, milí Tatranci, v posledných dňoch sa rozprúdila debata o rozhodnutí Najvyššieho súdu SR.
  V prvom rade je potrebné vyvrátiť klamlivé fámy o hroziacej nútenej správe. Rád by som zdôraznil, že mesto Vysoké Tatry je vďaka rozumnej ekonomickej politike, ktorú sme nastavili, v takej kondícii, že nútená správa nehrozí! Tí, ktorí tvrdia opak, buď nepoznajú ekonomickú realitu, alebo nútená správa je ich želanie..
  Neskrývam pritom fakt, že vzniknutá situácia môže mať čiastočný dopad na fungovanie mesta napríklad pri realizácii rozvojových projektov. Rozhodne však nebudem čakať v kúte so založenými rukami a počúvať reči zloprajníkov, ktorí by mesto Vysoké Tatry najradšej videli rozparcelované.
  Preto chcem operatívne pripraviť všetky potrebné administratívne opatrenia s cieľom zachovať pozemky verejného významu v mestskej správe. Mojím prvoradým záujmom je totiž chrániť a rozvíjať majetok mesta. Nie pridávať negatívne vášne v komunikácii a využívať politikárčenie a problémy mesta pre svoj osobný prospech.
  Po nadobudnutí vlastníckeho práva Milbachu do katastra nehnuteľností som rozhodnutý podať na Okresný úrad v Poprade, katastrálny odbor žiadosť o zapísanie vecného bremena na pozemky a stavby, ktoré prešli z vlastníctva štátu na obec v zmysle platných právnych predpisov. Toto opatrenie považujem za nevyhnutné aj napriek rozhodnutiu Najvyššieho súdu SR, pretože ďalej zvažujeme aj podanie ústavnej sťažnosti. Ako štatutár mesta Vysoké Tatry sa chcem obrátiť aj na Národnú radu SR a Vládu SR so žiadosťou o pomoc pri riešení tejto situácie. Mesto Vysoké Tatry bolo zriadené v roku 1947 nariadením Slovenskej národnej rady, ktorého aplikácia v praxi vyústila v nesprávne usporiadanie vlastníckych vzťahov k pozemkom. Tento stav následne poškodil našu samosprávu a preto využijem všetky možnosti, ktoré by mohli viesť k jeho náprave. Samozrejme, jedným z variantov je aj mimosúdna dohoda. Som však presvedčený, že vždy je potrebné urobiť viacero krokov s cieľom dosiahnuť čo najlepší výsledok. Lebo ak môžeme pre mesto a jeho občanov dosiahnuť viac využitím vyššie popísaných krokov, ako ústavná sťažnosť a spolupráca s parlamentom a vládou, je na mieste venovať energiu aj im. Ak existuje akákoľvek nádej na záchranu majetku, o ktorý sme sa starali a investovali doňho, som pre jeho záchranu pripravený urobiť maximum.
  V najbližšom období budem preto pracovať na tom, aby sme našli možnosti, ako minimalizovať škody pre našu samosprávu, ktoré by sa mohli dotknúť nás všetkých. Aj keď sa vopred nedá akýkoľvek výsledok sľúbiť, za seba viem garantovať poctivú prácu a dobrú vôľu pomôcť mestu Vysoké Tatry a vám, obyvateľom mesta. Všetky moje kroky sú nasmerované k jednému cieľu -- chrániť majetok mesta.

 35. Pán Berky, to snáď nie je možné, aby takúto hlúposť v súčasnej dobe niekto vypotil- relaxovať doma v rodinnom prostredí, liečiť sa doma, stačí samoliečba? -- toto mohlo prijať iba choré MOSR.
  No keď máme všade takýchto odborníkov, tak sa tomu nečudujem.
  To čo tvoríte je jeden nelogický hnus.

 36. Odpoveď pánovi Hudáčkovi od jedného z navrhovateľov tejto zmeny :-),
  Snaha o šetrenie finančných prostriedkov na personále OS SR dospela až tak ďaleko, že na zabezpečenie dvojtýždňových preventívnych rehabilitácií bolo vyčleňovaných v posledných rokoch len 40% potrebných finančných prostriedkov. Preto sme v rámci tvorby nového zákona o štátnej službe pristúpili aj k tomu, aby mohli profesionálni vojaci s nárokom na dvojtýždňové PR ky, stráviť tieto doma s rodinami. Veľká časť z nich to privítala aj z toho dôvodu, že do Zrubov, na Smrekovicu, či na Šíravu sa aj tak roky nevedeli dostať a m,nohí z nich dochádzajú za rodinou na týždňovky. Naše úvahy smerovali k tomu, že oddych od náročného vojenského života v kruhu rodiny je lepší ako žiadny. Podobne majú túto možnosť riešenú aj policajti. Do budúcna možno bude jednou z ciest ako to ešte vylepšiť aj prepojenie s posádkovým lekárom, ktorý by v rámci takto trávenej rehabilitácie vyšetril profesionálneho vojaka a poradil mu ako zlepšiť svoj zdravotný stav. Zavedenie preventívnych rehabilitácií doma teda nebol snahou obmedziť nároky profesionálnych vojakov, ale reagovať na problémy a to v prospech vojakov.

 37. Ľuboš Hudáček

  Dávam do pozornosti par.126 ods.2 písm. c.) zákona o štátnej službe PrV platného od 1.1.2016, kde sa dostalo niečo, čo podľa môjho názoru nemá absolútne logiku (je to i pre starších výslužilcov určite novinka) a môže to mať priamy súvis s nevyužívaním kapacít “našich” rekreačných zariadení.
  Tou novinkou je , že PrV môže preventívnu rehabilitáciu, ktorá je služobnou činnosťou a má slúžiť k preventívnej ochrane jeho zdravia, čerpať doma, pričom táto aktivita nemá nastavené žiadne pravidlá. Je toto normálne? A potom “naše” rekreačné zariadenia plačú. Urobte si sami obraz, či i toto nebolo zámerom, dať možnosť k reálnemu zníženiu počtu rekondičných pobytov PrV a potom sa tváriť, že niečo nefunguje, tak to dáme na zrušenie/odpredaj, pričom takáto realizácia preventívnej rehabilitácie priamo popiera jej význam.

 38. Zotavovne a liečebne nepatria medzi hlavné náplne činnosti rezortu obrany, to vieme všetci, rušenie či prerušovanie prevádzky v Novej Polianke, alebo na Šírave sa nás, v.v., astmatikov a iných nie celkom zdravých výsluhových dôchodcov bezprostredne dotýka a malo by mať svoje rácio, ak nie to spoločenské (sociálne), tak aspoň ekonomické, inak vznikajú (dôvodne) podozrenia, čo má minister a sivá eminencia za lubom. Viac priehľadnosti o predaji či prenajme v duchu princípu “Hodnoty za peniaze” by obrane velmi slušali zvlášť teraz, pred biznismi za miliardy (do 2030) ktoré sa chystajú, aby sa pozornosť mohla sústrediť na spôsobilosti zbraní a systémov a navybíjala sa sledovaním koľko toho zostane niekomu pod nechtami.

Comments are closed
*