Informácie a diskusia o histórii a aktuálnych otázkach vojenstva a bezpečnosti, sociálnych otázkach a činnosti neziskových organizácií

………Najnovšie sa z médií dozvedáme že aj Ústredná vojenská nemocnica v Ružomberku (ÚVN) sa otriasa v základoch, lekári varujú pred najhorším.

V nemocnici sa niečo deje. Počuť to z každej strany. Hovoria o tom pacienti v čakárňach, ľudia na ulici, poslanci na mestskom zastupiteľstve. Traja prednostovia kliník, ktorí sa dianiu v nemocnici už nedokážu mlčky prizerať tiež prehovorili.
Nemocnice v okolí napredujú. V Dolnom Kubíne majú novú mamografiu aj magnetickú rezonanciu, v Čadci centrálny príjem, posúva sa Mikuláš aj Trstená. ÚVN sa nehýbe, stagnuje. V porovnaní s okolitými nemocnicami priam upadá, napr. z dvoch CT prístrojov, mamografie a angiografie v súčasnosti funguje len jeden CT prístroj a starý mamograf, ktorý nespĺňa štandardy. Oslovili sme aj tých najkompetentnejších, ktorí majú priamu zodpovednosť za fungovanie nemocnice. Kvôli angiografii posielajú pacientov do Banskej Bystrice alebo do Popradu. Dávame zarábať iným, komplikujeme tak život sebe, ale najmä pacientom“ hovorí prednosta kliniky rádiológie Ján Kodaj.
Ministerstvo obrany, ktoré je zriaďovateľom ÚVN, na otázky redaktora neodpovedalo. Riaditeľ nemocnice Peter Lofaj nám zasa po svojej hovorkyni odkázal, že sa vyjadrí až po župných voľbách. Čo majú zjavné problémy ÚVN so župnými voľbami, keď zriaďovateľom nemocnice nie je Žilinský samosprávny kraj, ale ministerstvo obrany, sa pýtame spolu s vami.

Diskusia o vojenskej nemocnici sa dostala už aj na úroveň vedenia mesta. Na septembrovom zasadaní mestského zastupiteľstva ju otvoril Ján Bednárik. „O situáciu sa musíme zaujímať, lebo ani sa nenazdáme a nemocnica už nebude takou, ako ju poznáme“, navrhol na najbližšie zasadnutie zastupiteľstva, ktoré sa uskutoční 8. novembra, pozvať riaditeľa Lofaja. Návrh podporilo 15 zo šestnástich prítomných poslancov. Lekár a poslanec Karol Javorka (nezávislý) však k tomu opatrne poznamenal, že nakoľko zriaďovateľom ÚVN je ministerstvo obrany, riaditeľ si môže dovoliť pozvanie poslancov ignorovať.

Problémy vo vojenskej nemocnici znepokojujú aj primátora Ružomberka Igora Čombora (nezávislý), ktorý ju viedol 22 rokov. „Je nezmyselné takto zvnútra oslabovať nemocnicu. Odborne spochybňovať schopnosti jej pracovníkov, odborníkov a vyrábať tak nový problém. Ak by vyvrcholil, zrejme by sa riešil výstavbou novej nemocnice v Bratislave. Tak, ako to bolo v prípade nemocnice sv. Michala,“ odkazuje Čombor na nemocničné zariadenie v Bratislave, ktoré patrí pod ministerstvo vnútra.
Vojenská nemocnica je v súčasnosti len v Ružomberku, nikde inde. „A tak je to dobre. V Bratislave je veľa dôležitých úradov, ambasád, dôležitých osôb, je tam najviac pracovníkov štátnej správy. Títo všetci majú svoju nemocnicu. Ale nebolo by dobré, aby obe strategické nemocnice boli v jednom meste,“ hovorí o hrozbe presťahovania ÚVN primátor Čombor.

Nemocnica v Ružomberku stojí už viac ako sto rokov. Vojenskou sa stala počas prvej Československej republiky, kedy slúžila ako záložná k tej pražskej. Podľa primátora má ÚVN strategickú polohu nielen v rámci Slovenska, pretože je vo vnútri územia, ale aj v rámci NATO. „Dnes je tu sídlo spojovacej brigády pre severné krídlo NATO, sú tu kasárne, prečo by tu nemala byť vojenská nemocnica,“ pýta sa Čombor.
„Každá armáda NATO má svoju vojenskú nemocnicu. A nie vždy v hlavnom meste,“ pokračuje primátor a ako príklady uvádza Nemecko, kde je armádna nemocnica v meste Koblenz či USA, kde je vojenská nemocnica v meste Bethesda, neďaleko Washingtonu.
„Ak chceme v dnešnej dobe konfliktov, častých živelných pohrôm, nehôd a katastrof ohroziť existenciu takejto nemocnice, ohrozujeme existenciu celej armády,“ varuje primátor mesta a generál v.v. MUDr. Čombor a k vojenským argumentom pridáva aj civilný pohľad. „Oklieštenie nemocnice by malo veľký dopad na tento región, či už z hľadiska zamestnanosti alebo dostupnosti zdravotnej starostlivosti.“

ÚVN je dnes s 1444 zamestnancami najväčším zamestnávateľom v regióne. „Preto verím, že ak by nám nemocnicu chceli vziať, ľudia by sa zjednotili a prišli by za ňu bojovať,“ dodáva primátor Čombor.
Monitor je z článku Petra Kravčáka 1.11.2017 v RN.

 

 

19 Komentárov na Končí ÚVN RUžomberok?:

 • Nový riaditeľ v Ústrednej vojenskej nemocnici SNP Ružomberok -- FN je plk. MUDr. Miroslav Angelovič, vymenovaný po odchode MUDr. Petra Lofaja.
  Blahoželáme.

 • Ústredná vojenská nemocnica (ÚVN) SNP -- fakultná nemocnica v Ružomberku, má od stredy nové vedenie. Až do riadneho výberového konania bol jej riadením poverený Peter Vaněk, ktorý v nemocnici pôsobí už niekoľko rokov a doteraz viedol ambulanciu radiačnej onkológie. TASR o tom v stredu informovala hovorkyňa Ministerstva obrany SR Danka Capáková.

  Z onkológie do vedenia
  ,,Vaněk bol do funkcie ustanovený ako odborník, ktorý toto zdravotnícke zariadenie pozná, a vie, čo je potrebné pre jeho ešte ďalšie skvalitnenie,” uviedla Capáková.

  Rezort obrany tvrdí, že udržanie sa na doterajších popredných miestach z hľadiska hodnotení pacientov je pre vedenie rezortu a nemocnice prioritou a zapadá do pripravovanej koncepcie vojenského zdravotníctva. Túto oblasť chce ministerstvo riešiť systémovo, keďže bola roky zanedbávaná a je potrebné skvalitniť systém poskytovania zdravotnej starostlivosti pre profesionálnych vojakov ako jeden z benefitov.

  Riadne výberové konanie na post riaditeľa ÚVN Ružomberok sa uskutoční v zákonom stanovej lehote.
  Dozvedel som sa to z aktuality.sk

 • Drahý pán Ulian, možno súhlasiť s tým, že je treba podporiť riaditeľa nemocnice v snahe ju modernizovať a treba ho v tomto úsilí podporiť. Možno bolo treba povedať adresnejšie, kde zastal čas v roku 1975, lebo potom to vyjadrenie nemá zmysel. Bývalý riaditeľ spravil pre nemocnicu čo sa dalo, aspoň ju nepochoval ako VN Bratislava. Asistent riaditeľa, ktorý pomáha bývalým vojakom a i. príslušníkom silových zložiek, robí dobrú prácu, nie každý zo vzdialenejších končín Slovenska,/ nie každý je z Mikuláša/ ktorý potrebuje špecializovanú zdravotnú starostlivosť si vie toto dohodnúť sám. Táto požiadavka bola vznesená na rôznych fórach silových zložiek a konečne jej niekto vyhovel a pomoc sa im dostane z jedného miesta a adresne.

 • Priatelia,
  prajem Vám všetko dobré v tomto roku.
  Dnes som bol po roku na vyšetrení v ÚVN (je lepšie raz vidieť ako 4krát počuť).
  Niektoré kliniky sú modernizované, ale aj tam sú viditeľné bežné prevádzkové nedostatky. Na jednej klinike zastal čas asi tak v roku 1975. Bývalý dlhoročný riaditeľ, namiesto tárania, by si mal spytovať svedomie.
  Penzión pre vojnových veteránov, ktorý plánovalo MO SR na oddelení dlhodobo chorých v nemocnici pri Váhu (súčasť ÚVN) nie je, hoci bol na tento účel vybavený. Namiesto toho sa vyčlenujú peniaze na modernizáciu slobodárky v TN, ZA, alebo MT. Češi majú 1 v UVN v Prahe, 1 v VN Brno a v Karlových Varoch.
  Je treba podporiť pána riaditeľa Lofaja v modernizácií ÚVN, zaviesť systém namiesto vytvárania korýt pre rôznych asistentov.
  Rozpočtové a príspevkové orgranizácie MO SR nemajú systém, ani rozvojové programy ľudských zdrojov. Len taká Horezza má za rok 3 generálnych riaditeľov. Naozaj, manažment ako v Rusku v v roku 1917.
  Verím, že tento rok bude rokom pozitívnych zmien pre občanov SR.

 • Uverejňujem ako som dostal:
  --

  Vážení kolegovia, predstavitelia občianskych združení,
  na základe spolupráce Klubu generálov Slovenskej republiky s Ústrednou vojenskou nemocnicou v Ružomberku pristúpilo vedenie nemocnice k zvýšeniu kvality poskytovania lekárskej starostlivosti pre profesionálnych vojakov, vojakov v zálohe a vo výslužbe.

  V prípade potreby zabezpečenia špecializovaných vyšetrení alebo hospitalizácie v ÚVN Ružomberok je možné okrem bežných postupov využiť aj objednanie sa prostredníctvom asistenta riaditeľa ÚVN pána Mgr. Jána Karabellyho na telefónnom čísle 0905 207 893, prípadne prostredníctvom e-mailovej adresy jan.karabelly@gmail.com. Asistent riaditeľa poskytne všetkým členom ozbrojených zložiek pomoc pri zabezpečení vyšetrenia alebo hospitalizácie na príslušnej ambulancii alebo oddelení.
  S pozdravom

  mjr. Ing. Igor Daxner
  asistent Klubu generálov SR
  vedúci starší dôstojník -- špecialista
  oddelenie plánovania personálu
  odbor personálneho manažmentu (J-1)

  Štáb pre podporu operácií
  Generálny štáb OS SR

 • Trpezlivo čakáme na tejto web stránke vyjadrenie primátora mesta Ružomberok nakoľko jeho vyjadrenia, ako bývalého riaditeľa ÚVN-SNP, boli podnetom pre uverejnenie článku na našom webe. Než sa stane to čo sľúbil, uverejňujem aspoň vyjadrenie sekretariátu, hoci je už týždeň starého dáta.
  .
  Sekretariát primátora 24.11. 11.02
  Vážený pán Bada, síce mi neprislúcha komentovať problematiku mailu, ktorý ste poslali p. primátorovi, ale napriek tomu chcem reagovať. Pán primátor sa Vám určite vyjadrí. V tomto čase prebiehajú vážne rokovania, ako aj vo veci diaľnice D1 a R1, tak aj vo veci UVN. Sám uznáte, že sú to veľmi náročné témy. Ak ste doteraz nedostali vyjadrenie, nie je to z dôvodu nezáujmu, ale z dôvodu, že pán primátor sa poriadne ešte nedostal (časove) k odpisovaniu na maily. Keby som mala relevantné informácie, rada by som vám ich podala. Prosím Vás o trpezlivosť, pán primátor Vás informovať bude, robí to vždy, len deň má iba 24.hodín.
  Ďakujem za pochopenie
  .

  Medzitým som vybral z „Ružomberského hlasu“ (13.11.2017)
  Ružomberská nemocnica na prvom mieste http://www.rkhlas.sk/?id_bl=3701
  Kým ružomberská verejnosť rieši možnú (nie príliš optimistickú) budúcnosť Ústrednej vojenskej nemocnice SNP – Fakultnej nemocnice (ÚVN), inštitút INEKO zverejnil rebríček najlepších nemocníc na Slovensku, v ktorom vo svojej kategórii triumfovala práve naša ÚVN. Po zohľadnení všetkých ukazovateľov sa totiž ružomberská nemocnica umiestnila v rebríčku na prvom mieste, keď za sebou nechala aj nemocnice v Nitre, Banskej Bystrici či Martine. Pri rastúcej averzii voči novému riaditeľovi Petrovi Lofajovi vyznelo spomínané ocenenie rozpačito.

  Zvlášť (alebo aj) preto, že redakcia už pred časom požiadala nemocnicu cez hovorkyňu o rozhovor s novým šéfom ÚVN. Dostala však celkom nepochopiteľnú odpoveď, že interview poskytne P. Lofaj až po župných voľbách. Zriaďovateľom nemocnice je však ministerstvo obrany, nie samosprávny kraj, čo len znásobuje množiace sa otázniky o pochmúrnej budúcnosti ÚVN.

  Venujme sa však oceneniu, ktoré je bezpochyby úspechom všetkých vyše 1 400 zamestnancov, ktorí v našej nemocnici pracujú. INEKO o udelenom rejtingu uvádza: „Silnou stránkou ÚVN v Ružomberku je spokojnosť pacientov a kvalita poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Po Univerzitnej nemocnici v Martine má ružomberská nemocnica najspokojnejších pacientov. Vo svojej kategórii dominuje pri indikátore kvality – reoperovanosť (t.j. nízka miera nutnosti opakovať operácie). Nižšiu úmrtnosť po operačných výkonoch má len Univerzitná nemocnica v Bratislave a po mozgových príhodách len univerzita v Košiciach.“

  Naopak, ako slabšiu stránku ružomberskej ÚVN uvádza úmrtnosť na jednotke intenzívnej starostlivosti (JIS). Nemocnica by sa tiež mala podľa INEKO popasovať s relatívne vysokým dlhom po lehote splatnosti. Nemožno však prehliadať fakt, že Ružomberok dosiahol v hodnotení skóre 58,5 bodu, kým druhá nemocnica v Nitre 57,9 a tretia Banská Bystrica 57,0. Štvrté Nové Zámky mali skóre 51,4 a piaty Martin dokonca len 46,9.

  Ako uvádza INEKO, tretí ročník oceňovania nemocníc sledovalo ukazovatele v oblasti spokojnosti pacientov, kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti, hospodárenia a transparentnosti za obdobie rokov 2013-2016. Čiže dávno predtým, ako do ÚVN prišiel riaditeľ P. Lofaj (pred letom 2017, v júni, pozn. red.).

  Ineko konštatuje, že ocenené nemocnice museli prejsť kvalifikačnými kritériami komplexnosti. Posudzované bolo obdobie spomínaných rokov, pričom so vzdialenejším rokom sa váha hodnôt ukazovateľov znižuje.

  Analytik INEKO Dušan Zachar povedal, že zvyšovanie transparentnosti zverejňovaním relevantných informácií o kvalite a efektívnosti poskytovanej zdravotnej starostlivosti je podľa inštitútu jedným z kľúčových predpokladov na to, aby bola verejnosť lepšie informovaná, aby sa vedela kvalifikovanejšie rozhodovať, a zároveň, aby zdravotnícke zariadenia mali motiváciu zlepšovať sa.

  V reakcii na ocenenie, ktorá k nám do redakcie RH dorazila z ÚVN síce po termíne, ale predsa, sa uvádza, že víťazstvo nemocnice je výsledkom tímovej práce všetkých zamestnancov. „Na rozdiel od prieskumov spokojnosti pacientov, boli v tomto hodnotení zohľadnené aj hospodárenie a transparentnosť,“ poznamenala exkluzívne pre RH hovorkyňa Petra Dišková.

  Ako ďalej doplnila, ružomberská nemocnica chce aj naďalej poskytovať pacientom a príslušníkom ozbrojených síl kvalitnú zdravotnú starostlivosť na čo najvyššej úrovni. „Veríme, že sa nám aj v budúcom roku podarí udržať v rebríčku podobne vysoko.“
  Podľa vedenia nemocnice je ročne v ÚVN ošetrených asi 400 tisíc ľudí, vykoná sa približne 12 tisíc operácií a viac ako 22 hospitalizácií.

  .
  HODNOTENIE NEMOCNÍC 2017
  (kategória: Štátne univerzitné a fakultné nemocnice)
  Za umiestnením v tomto roku uvádzame v zátvorke umiestnenie zdravotníckeho zariadenia v uplynulom hodnotení, a za menom mesta, v ktorom nemocnica sídli, nájdete výsledné skóre nemocnice.

  1. (3.) Ružomberok 58,5

 • Pavol Bada napísal: 20. novembra 2017 v 11:00
  Prečo ?
  Veď na základe vyjadrení, pravdepodobne budú súhlasné reakcie .

 • V pondelok, 20.11.2017 som bol na prijatí ministrom obrany SR pánom P. Gajdošom, generálporučíkom v.v. Okrem iného som sa opýtal práve na existenciu a budúcnosť ÚVN Ružomberok. Odpoveď generála a ministra v jednej osobe bola jednoznačná a určujúca pre nás všetkých -- ÚVN je a bude ďalej existovať, rušiť sa nebude a ministerstvo má záujem na jej modernizácii. Nielen pre vojakov a občanov blízkeho regiónu okolo mesta Ružomberok, ale aj zo strategického hľadiska. “A preto netreba mať obavy, nechápem tie rôzne reči bez overenia si skutočného stavu,” dodal na záver k tejto téme minister obrany SR P. Gajdoš.

  A ja mu verím. Verím, že aj nás, už vojakov vo výslužbe, v dôchpdku, či v zálohe nesklame a počas svojho pôsobenia na poste ministra nedôjde k tomu, ako to bolo s nemocnicou v Bratislave. Precestoval som veľa po svete, aj k armádam štátov NATO -- nikde si nedovolili zrušiť vojenskú nemocnicu… Ale Slovensko bolo v nedávnerj minulosti v Bratislave opäť výnimkou aj zásluhou iného ministra bývalého vojaka… Takže, vážení páni, dôchodcovia, profesionálni vojaci, zatiaľ všetko ostáva po starom a treba využiť služby tejto najlepšej nemocnice na Slovensku podľa posledného hodnotenia. Ak sa niečo bude meniť, verím, že sa budeme zase organizovať, aby sme vyjadrili aj náš názor, názor vojenskej verejnosti. Aj na webovej stránke Vojenského veterána Bratislava.

  plk. v.v. Ing. Ivan Kvačkaj

 • Vážení kolegovia,
  aby sme tak ako doteraz na našom fóre nikomu nekrivdili, uverejňujem stanovisko a vysvetlenie vedenia ÚVN k danej problematiky, verme že sa neskôr k veci vyjadrí aj p. primátor Ružomberka Igor Čombor a celkový záver bude že to bol iba “planý poplach” (kiežby). Skúsenosti nám ukázali že tieto veci sa spriadajú na ďaleko vyšších miestach a nie na úrovni riaditeľa nemocnice.
  Zastavujem dočasne komentáre k tejto problematike.

  --

  Dobrý deň pán inžinier Bada,

  posielam Vám, pre Vašu informáciu, odpoveď na list od SZPB, ako aj link na našu stránku, kde sme zverejnili stanovisko k danej veci. Prosím Vás o zverejnenie nášho stanoviska na Vašom fóre. Je dôležité celú situáciu upokojiť. Pán riaditeľ sa stretol aj s primátorom Ružomberka a vystúpil 8.11.2017 aj pred poslancami mestského zastupiteľstva v Ružomberku, kde dezinformácie uverejnené v médiách a šíriace sa verejnosťou uviedol na správnu mieru.

  http://www.uvn.sk/aktualita/27/Reakcia-na-medializovane-informacie-v-suvislosti-s-fungovanim-UVN

  --

  Odpoveď riaditeľa na stanovisko SZPB k situácii v ÚVN SNP Ružomberok -- FN

  So záujmom a znepokojením som dočítal Váš list, na margo ktorého si dovoľujem uviesť nasledovné. Rád by som zdôraznil, že som do mojej funkcie nastúpil s cieľom rozvíjať Ústrednú vojenskú nemocnicu SNP Ružomberok -- FN. Nerozumiem, kto a z akých dôvodov Vám podsúva mylné informácie. Ako správne uvádzate, ÚVN SNP Ružomberok -- FN v hodnotení INEKO (Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy) bola vyhodnotená ako najlepšia nemocnica na Slovensku v kategórii univerzitných a fakultných nemocníc. Toto hodnotenie si veľmi ceníme, pretože je jediným objektívnym hodnotením, na rozdiel od pacientskych prieskumov, ktoré realizujú zdravotné poisťovne.
  Naším záväzkom do budúcna je zlepšiť hospodárenie nemocnice a zdravotnú starostlivosť poskytovanú na Jednotke intenzívnej starostlivosti. Mojím osobným záväzkom je rozvíjať všetky excelentné pracoviská v našej nemocnici, kde udávame trend v rámci Slovenskej republiky.
  Náš zriaďovateľ Ministerstvo obrany SR nás v tomto úsilí významne podporuje. Sme hrdí na to, že poskytujeme kompletné zabezpečenie pre Armádu Slovenskej republiky, budujeme pracovisko leteckej medicíny v Poliklinike MO SR Sliač, ktoré chceme otvoriť v plnej prevádzke najneskôr v januári 2018.
  Od môjho nástupu do funkcie došlo k personálnym zmenám iba na poste ekonomicko-technického námestníka a vedúceho oddelenia ľudských zdrojov. V našom pláne nie je rušenie žiadnych oddelení a v prípade nutnosti, kedy by bola ohrozená bezpečnosť pacienta pri poskytované zdravotnej starostlivosti, budeme zvažovať reprofiláciu oddelenia tak, aby bola bezpečnosť pacienta vždy na prvom mieste. Nikdy a nikým nebolo spochybnené, že ÚVN SNP Ružomberok -- FN by mala byť zaradená v minimálnej sieti zdravotníckych zariadení SR. V oblasti urgentnej medicíny sme zaradení do urgentu 1, s tým že prebieha diskusia s Ministerstvom zdravotníctva SR o zaradení do urgentu 2. Vzhľadom na finančnú náročnosť tohto kroku by však bola potrebná spolupráca s naším zriaďovateľom Ministerstvom obrany SR.

  S pozdravom,

  Petra DIŠKOVÁ
  hovorkyňa
  Ústredná vojenská nemocnica SNP Ružomberok -- FN

 • K záchrane ÚVN Ružomberok týmto vyzývam, žiadam všetkých 11 prezidentov, predsedov občianskych združení so vzťahom k Ozbrojeným silám SR ako aj ich členov k písaniu listov, žiadostí. Očakávam, že do zápasu za záchranu ÚVN a do písania listov ministrovi obrany sa zapoja všetci prezidenti, predsedovia občianskych združení pri OS SR, ako aj čo najviac slúžiacich profesionálnych vojakov a profesionálnych vojakov vo výslužbe ktorí poberajú VD ktorým záleží na tom aby táto nemocnica nebola zlikvidovaná.

  Ako vieme MO SR už zlikvidovalo tretiu najziskovejšiu nemocnicu ako bola nemocnica Grqanit Nová Polianka, boli zlikvidované Tatranské Matliare, pripravuje sa likvidácia Zemplínskej šíravy a možno aj Smrekovici ktoré sú ziskové. Spojme naše sily a nenechajme si zlikvidovať ÚVN.

 • Pred pár rokmi prebehli obdobné protesty voči prevodu Hurbanových kasární v Bratislave z rezortu MO SR na Ministerstvo kultúry SR. Vláda SR argumentovala čo všetko bude po prestavbe v bývalých kasárňach, ako MO SR nepotrebuje tieto kasárne a výsledok? Nič sa v bývalých kasárňach neprestavovalo, nemodernizovalo, stoja v takom stave ako predtým. MO SR prišlo o priestory, nie je miesto pre kultúru, občianske združenia, kancelárie. Nejaké protesty, listy dôchodcov nikoho nezaujímali a ani argumenty. Tí, čo by mohli niečo zmeniť mali iné hodnoty a my sme im boli ukradnutí aj keď im vtedy nevyšiel zámer obohatiť sa na neskoršej privatizácii Hurbanových kasární.
  V prípade ÚVN Ružomberok by mali iniciatívu prevziať občania v dotknutých regiónoch, miestna samospráva a regionálne štruktúry. Vojenskí (policajní) dôchodcovia sami nič nezmôžu. Riešenie vidím v aktivite poslancov samosprávy a NR SR z tohto regióna. Preto je potrebné aby občania kontaktovali svojich volených zástupcov a zaplavili ich podnetmi v tejto veci.

 • Pre pp. Faltin, Kvačkaj,
  Ja iba uvádzam že vo Výročnej správe za rok 2016 sa predstavuje ako perspektívna nemocnica. Nesnažte sa niečo prekrúcať a prišiť mi niečo čo by som si vymyslel, je to tam, na zklade takej správy si mladí doktori a sestričky totíž budujú život, budúcnosť! Personál patrí medzi najmladší v porovnaní s inými nemocniciami, to znamená že doktori a sestričky nepoutekali do zahraničia (a to je asi chyba) a predsa ju idú meniť alebo rušiť i keď prosperuje. Vždy sa najde nejaký nový lófas, ktorý je schopný všetkého. Neodvádzajte pozornosť od podstay: zachániť ÚVN.
  Pre niektorých znovu uvádzam: Výročná správa ÚVN za rok 2016, vrátane financovania je uverejnená na stránke http://www.uvn.sk/o-nemocnici/5/Vyrocne-spravy

 • No, podľa toho, čo p. Čúza uvádza v závere-teda podľa tej štatistiky -- mi vychádza, že asi žiadna MŠ, prípadne jasličky by vonkoncom UVN-ke nepomohli pri stávajúcom stave. Veď priemerný vek doktorov a sestričiek je čosi pod päťdesiatkou,keď som dobre čítal. A takéto skupiny ľudí sa už skôr ohliadajú, aby sa ich deti dostali na VŠ, eventuelne úspešne ukončili SŠ. Či ???

 • Mám otázku na pána ČÚZYHO -- ste zamestnancom UVN Ružomberok, keď uvádzate také podrobnejšie informácie? Aj o Zemplínskej Šírave sa písalo, že bude existovať a ako sa vyvíja situácia? Nehovoriac o Novej Polianke. Takže netreba čakať, podľa mňa, na niečo, pretože materská škola nemocnicu, jej ďalšie pôsobenie nezachráni. Ale želám mladým rodinám materskú školu v nemocnici, bolo by to určite super.

 • V druhej polovici roku 2016 manažment ÚVN Ružomberok -- FN riešil aj projekt pričlenenia Vojenského vysokošpecializovaného ústavu pre choroby pľúcne (ďalej len VVÚCHP) Nová Polianke k ÚVN. Vojenská nemocnica by realizáciou tohto projektu vyriešila diagnostiku a liečbu chronických zápalových ochorení a špecifických procesov respiračného systému. Problematiku liečby týchto chorôb spôsobilo zrušenie oddelenia pneumológie a ftizeológie v nedávnej minulosti bez náhrady.
  Toto pracovisko by mohlo suplovať aj observačnú činnosť u profesionálnych vojakov v štátnej službe, ktorí po príchode z misií (po rotáciách), musia byť v priemere 5 dní observovaní za účelom zistenia a prípadnej eliminácie infekčných ochorení. Koncom roku 2016 bol tento projekt stopnutý (!?).

  Manažment ÚVN chce v budúcom roku riešiť aj sociálnu situáciu svojich zamestnancov. Okrem iných záležitostí sa podujal vybudovať v hlavnom areáli ÚVN sociálne zariadenie pre malé deti – materskú školu / jasle pre cca 65 detí našich zamestnancov. Nemocnica koncom roka 2016 zamestnávala 1. 444 zamestnancov, z tohto počtu je približne 24 percent mladých ľudí do 35 rokov a približne 35,5 percenta zamestnancov u kategórie do 40 rokov veku.
  Mnohí z nich tvoria manželské páry a majú maloleté deti, ktoré sa len ťažko umiestňujú v mestských sociálnych zariadeniach pre malé deti. Zámysel projektu bol zverejnený, koncom roka bol pripomienkovaný aj zamestnancami ÚVN. Na základe pripomienok bol spracovaný projekt Materská škola / Jasle (ďalej len MŠ / jasle), ktorý bude zverejnený na prelome rokov.
  Myslíme si, že realizáciou tohto projektu sa v ÚVN čiastočne vyriešia problémy našich mladých rodín a ich malých detí. ÚVN chce takto riešiť starostlivosť o mladé rodiny.
  Fyzický stav zamestnancov ÚVN SNP Ružomberok – FN bol ku dňu 31.12.2016 spolu 1444 zamestnancov, z toho žien 1105 + 3 profesionálny vojaci, z toho 1 žena;
  Priemerný evidenčný počet zamestnancov ÚVN SNP Ružomberok – FN za obdobie od 01.01.2016 – 31.12.2016 fyzicky spolu 1407,81 z toho žien 1077,43 + 3 profesionálny vojaci, z toho 1 žena;
  Priemerný vek zamestnancov: 44,8 rokov /Lekár(43,7) Sestra (44,2)/

  Výročná správa ÚVN za rok 2016, vrátane financovania je uverejnená na stránke http://www.uvn.sk/o-nemocnici/5/Vyrocne-spravy

 • Neverím tomu že niekto sa najde a podujme na likvidáciu prosperujúcej nemocnice, verím že logiga potreby vyhrá nad nenásytnosťou a MO SR sa nezachová ako bezcitný egoista a biznismen. Však tam máme svojho generála a plukovníka na najvyšších postoch, a tí sa dokážu biť v prospech potrieb OS.
  Poznám situáciu v ÚVN, mám ju dobre zmapovanú za tie roky služby.
  ÚVN -FN je po stránke personálnej, priestorovej, materiálnej a technickej plne pripravená plniť a realizovať rozsiahle úlohy vojenského zdravotníctva v prípade vzniku mimoriadnych, krízových a iných negatívnych situácií. Centrálna poloha ÚVN SNP Ružomberk-FN, rozmiestnenie areálov a pavilónov nemocnice umožňuje MO SR podľa vážnosti ohrozenia určovať reprofilizáciu a veľkosť lôžkového fondu ak sa uvažuje o rozšírení lôžkového fondu. Takto je nemocnica vybudovaná a prispôsobená aj pre zabezpečenie a splnenie špecifických úloh pre civilný ale aj pre vojenský sektor.

  Špeciálna činnosť, je podstatnou náplňou nemocnice, vykonáva sa v zmysle platnej legislatívy a podľa vojenských smerníc pre potreby špecifických úloh. ÚVN SNP Ružomberok -- FN zabezpečuje plnenie činností nielen pre OS SR, ale aj pre obyvateľstvo prirodzeného spádového územia, okresu Ružomberok, ale aj pre obyvateľstvo z celej SR.
  Nemocnica poskytuje primárnu a a špecializovanú ambulantnú zdravotnú starostlivosť a ďalej ústavnú zdravotnú starostlivosť. ÚVN SNP Ružomberok -- FN túto liečebno-preventívnu starostlivosť realizuje svojimi odbornými ambulanciami kmeňovej nemocnice, v prospech OS SR detašovanými pracoviskami, ktoré má v organizačnej štruktúre.
  Detašované pracoviská tvoria 3 vojenské polikliniky: Bratislava, Trenčín, Sliač a 17 posádkových ambulancií (pracovisko lekára 1. kontaktu), ktoré sú dislokované takto:
  Michalovce, Trebišov, 2 krát Prešov, Poprad, Liptovský Mikuláš, Ružomberok, 2 krát Martin, Žilina, Kuchyňa, Hlohovec, Sereď, Nitra, Topoľčany, Levice a Rožňava. V nedávnej dobe sa k posádkovým ambulanciám radila aj posádková ambulancia Zemianske Kostoľany, ktoré po odchode skúseného lekára a po redukcii tabuľkových počtov zamestnancov nedokáže jednak vlastnými silami personálne zabezpečiť a jednak nie je objektívna snaha opätovne vyriešiť činnosť ambulancie.

 • Tak tato sprava ma zastihla rano o pol piatej 19.11.2012… hotova katastrofa. Len pred tyzdnom som navstivil nemocnicu a bol som prave u Mudr. Kodaja, ktory mi potvrdil dnes citane informacie, ze nemocnica klesa na urovni prave zastaranou zdrav.technikou a jej neobnovanim. Nemocnicu poznam doverne z cias, ked som pracoval ako sefredaktor armadneho vysielania STV, dnes RTVS… prinasal som reportaze z kazdej uvedenej novinky do zivota pre pacientov. A to nielen vojenskych, cim nemocnica I vtedy Armada SR ziskavala na kredite a to prave pod vedenim gen.Combora… a teraz ma pomaly aj toto jedine zdrav.zariadenie tohto typu zaniknut? Tak, ako to bolo v Bratislave pod vedenim ministrov od Kasickeho? Povedzte mi, ktora armada si da zlikvidovat vojenske nemocnice tymto sposobom? A preco na jej cele sa striedaju civilni a pritom politicki nomonanti stran? Opat ide o lukrativny pizemok a jej predajom inym subjektom ku skutocnemu zaniku? Co teda robi ministerstvo,? Ano, ozvume sa a ja to osobne urcite podporim a predostriem tento problem aj na nasom o.z. vojensky veteran, ale aj na rokovani zdruzení 20.11.2017 v Bratislave. Nechcem povstanie, ale musim pivstat a zabranit likvidacii kedysi prly zdravotnictva SR, I ked uz mozno nou nie je, aj ked bola nedavno hodnotena ako najlepsia nemocnica SR. Suhlasim s poverenim gen Combora na koordinaciu k zachovaniu nemocnice nielen so starostami a primatormi miest a obci regionu, ale aj nas, vojenskych dochodcov. Teraz by sa mal razne prejavit Zvaz vojakov SR, ktori vraj zdruzuje vyse 2000 byvalych isucasnych
  Profesionalnych vojakov ale aj Klub generalov SR a zatlacit na ministerstvo obrany nielen k informovanosti verejnosti o pravde k nemocnici, ale a o jej dalsom posobeni na Slovensku. Je mi z toho dnes rano velmi smutnooo … aj srdce mi prudsie bije, ze co sa to zase deje v nasich tzv.ozbrojenych silach. A nech sa vyjadri aj generalny stab. Skusme nieco urobit a skusme zaplavit protestnymi listami I priamo.ministerstvo obrany SR. Ide aj o nase zdravia, priatelia, aj ked napr.ja zijem v Bratislave,kde sa jedna superlikvidacia uz podarila sidli tam sukromna spolocnost. Postavenim novej nem.sv.Michala situaciu vojakov nezlepsilo, skor naopak. Vojenskí specialisti su pomaly prepustani, a my nemame sancu sa tam uz teraz dostat, lebo su ” plní” kapacitne… tak sme teda dopadli, I ked ja som sa nevzdal a dakujem lekarom za liecbu mojej nevyliecitelnej choroby… Tolko teda z mojej strany k uvedenemu materialu o UVN RUZOMBEROK…

 • SPOJME SILY ZA ZÁCHRANU ÚVN RUŽOMBEROK.

  Dozvedel som sa o pripravovanej likvidácii ÚVN Ružomberok. Pre jej záchranu týmto vyzývam prezidentov a predsedov 11 občianskych združení pri OS SR, slúžiacich profesionálnych vojakov, VD profesionálnych vojakov vo výslužbe k záchrane ÚVN Ružomberok pred jej likvidáciou.
  Podľa môjho názoru ku koordinácii tejto záchrany by sme mali navrhnuť jedného z najkompetentnejších a tým je gen. v. v. MUDr. Igor Čombor PhD, t.č. primátor mesta Ružomberok. Pána primátora som dnes oslovil týmto emailom:
  Vážený pán primátor mesta Ružomberok, gen. v. v. MUDr. Igor Čombor PhD,
  ako bývalý profesionálny vojak a pacient ÚVN, obraciam sa na Vás ako primátora mesta Ružomberok, zároveň ako na bývalého riaditeľa ÚVN Ružomberok s návrhom na spoločný koordinovaný postup pri záchrane ÚVN Ružomberok.
  Navrhujem:
  1. Za záchranu ÚVN zorganizujte petíciu občanov a rozšírte ju v regióne, v médiách a na sociálnych sietiach.
  2. Prosím, o pomoc a spoluprácu pri záchrane ÚVN oslovte prezidentov, predsedov všetkých 11 občianskych združení so vzťahom k OS SR, ako aj riaditeľa akadémie OS SR M. R. Štefánika v Liptovskom Mikuláši, veliteľa pozemných síl, veliteľa vzdušných síl OS SR k písaniu listov, žiadostí k záchrane ÚVN ministrovi obrany a k rozšíreniu získavaniu podpisov pod túto petíciu.
  3. Prosím o pomoc, spoluprácu pri záchrane ÚVN oslovte primátorov miest v tomto regióne ( Dolný Kubín, Námestovo, Trstená a Liptovský Mikuláš) z dôvodu, že táto likvidácia sa bezprostredné dotýka ich občanov k písaniu listov, žiadostí k záchrane ÚVN ministrovi obrany a k podpisu petície.
  Za vykonanie navrhovaných opatrení za záchranu ÚVN Ružomberok Vám ďakujem.
  S úctou podplukovník v. v. Dr. Milan Kolen

 • Vážení priatelia, aj výsluhoví dôchodcovia, situácia podľa všetkého je v ÚVN RBK určite vážna, je to jedno z mála špičkových nemocničných zariadení na Slovensku. Bola vyhlásená ako najlepšia nemocnica. Na čo všetci čakáme, na jej zrušenie, s privatizovanie, ukradnutie? Prišli sme o Tatranské Matliare, o účelové zariadenie VVVO v Trenčianskych Tepliciach, zatvára sa Zemplínska šírava, podľa všetkého k tomu smeruje aj Smrekovica, zlividovalo sa špičkové vysokošpecializované zariadenie v Novej Polianke. Chcem vyzvať vojakov a aj výsluhových dôchodcov, aby hľadali podporu za ÚVN, je potrebné do vedenia dostať odborníka, nie politika, niekoho z vojenského zdravotníctva, určite ich nájedeme. Vyzývam Kluby VV o podporu a tlak aj na ministerstvo obrany, nenechajme ju zlikvidovať politickými nominantmi. Je možné aby v 21. storočí mal do nemocnice zakázaný vstup jej dlhoročný riaditeľ, vojak, generál, dnes primátor Ružomberka? Kde sme to až prišli? Už prestaňme mlčať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

:-)
 
:-)
:good:
 
:good:
:negative:
 
:negative:
:wacko:
 
:wacko:
:bye:
 
:bye:
:yes:
 
:yes:
;-)
 
;-)
:scratch:
 
:scratch:
:-(
 
:-(
:unsure:
 
:unsure:
more...
 

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Kalendár udalostí
Nové komentáre: