Vyberte stranu

………Najnovšie sa z médií dozvedáme že aj Ústredná vojenská nemocnica v Ružomberku (ÚVN) sa otriasa v základoch, lekári varujú pred najhorším.

V nemocnici sa niečo deje. Počuť to z každej strany. Hovoria o tom pacienti v čakárňach, ľudia na ulici, poslanci na mestskom zastupiteľstve. Traja prednostovia kliník, ktorí sa dianiu v nemocnici už nedokážu mlčky prizerať tiež prehovorili.
Nemocnice v okolí napredujú. V Dolnom Kubíne majú novú mamografiu aj magnetickú rezonanciu, v Čadci centrálny príjem, posúva sa Mikuláš aj Trstená. ÚVN sa nehýbe, stagnuje. V porovnaní s okolitými nemocnicami priam upadá, napr. z dvoch CT prístrojov, mamografie a angiografie v súčasnosti funguje len jeden CT prístroj a starý mamograf, ktorý nespĺňa štandardy. Oslovili sme aj tých najkompetentnejších, ktorí majú priamu zodpovednosť za fungovanie nemocnice. Kvôli angiografii posielajú pacientov do Banskej Bystrice alebo do Popradu. Dávame zarábať iným, komplikujeme tak život sebe, ale najmä pacientom“ hovorí prednosta kliniky rádiológie Ján Kodaj.
Ministerstvo obrany, ktoré je zriaďovateľom ÚVN, na otázky redaktora neodpovedalo. Riaditeľ nemocnice Peter Lofaj nám zasa po svojej hovorkyni odkázal, že sa vyjadrí až po župných voľbách. Čo majú zjavné problémy ÚVN so župnými voľbami, keď zriaďovateľom nemocnice nie je Žilinský samosprávny kraj, ale ministerstvo obrany, sa pýtame spolu s vami.

Diskusia o vojenskej nemocnici sa dostala už aj na úroveň vedenia mesta. Na septembrovom zasadaní mestského zastupiteľstva ju otvoril Ján Bednárik. „O situáciu sa musíme zaujímať, lebo ani sa nenazdáme a nemocnica už nebude takou, ako ju poznáme“, navrhol na najbližšie zasadnutie zastupiteľstva, ktoré sa uskutoční 8. novembra, pozvať riaditeľa Lofaja. Návrh podporilo 15 zo šestnástich prítomných poslancov. Lekár a poslanec Karol Javorka (nezávislý) však k tomu opatrne poznamenal, že nakoľko zriaďovateľom ÚVN je ministerstvo obrany, riaditeľ si môže dovoliť pozvanie poslancov ignorovať.

Problémy vo vojenskej nemocnici znepokojujú aj primátora Ružomberka Igora Čombora (nezávislý), ktorý ju viedol 22 rokov. „Je nezmyselné takto zvnútra oslabovať nemocnicu. Odborne spochybňovať schopnosti jej pracovníkov, odborníkov a vyrábať tak nový problém. Ak by vyvrcholil, zrejme by sa riešil výstavbou novej nemocnice v Bratislave. Tak, ako to bolo v prípade nemocnice sv. Michala,“ odkazuje Čombor na nemocničné zariadenie v Bratislave, ktoré patrí pod ministerstvo vnútra.
Vojenská nemocnica je v súčasnosti len v Ružomberku, nikde inde. „A tak je to dobre. V Bratislave je veľa dôležitých úradov, ambasád, dôležitých osôb, je tam najviac pracovníkov štátnej správy. Títo všetci majú svoju nemocnicu. Ale nebolo by dobré, aby obe strategické nemocnice boli v jednom meste,“ hovorí o hrozbe presťahovania ÚVN primátor Čombor.

Nemocnica v Ružomberku stojí už viac ako sto rokov. Vojenskou sa stala počas prvej Československej republiky, kedy slúžila ako záložná k tej pražskej. Podľa primátora má ÚVN strategickú polohu nielen v rámci Slovenska, pretože je vo vnútri územia, ale aj v rámci NATO. „Dnes je tu sídlo spojovacej brigády pre severné krídlo NATO, sú tu kasárne, prečo by tu nemala byť vojenská nemocnica,“ pýta sa Čombor.
„Každá armáda NATO má svoju vojenskú nemocnicu. A nie vždy v hlavnom meste,“ pokračuje primátor a ako príklady uvádza Nemecko, kde je armádna nemocnica v meste Koblenz či USA, kde je vojenská nemocnica v meste Bethesda, neďaleko Washingtonu.
„Ak chceme v dnešnej dobe konfliktov, častých živelných pohrôm, nehôd a katastrof ohroziť existenciu takejto nemocnice, ohrozujeme existenciu celej armády,“ varuje primátor mesta a generál v.v. MUDr. Čombor a k vojenským argumentom pridáva aj civilný pohľad. „Oklieštenie nemocnice by malo veľký dopad na tento región, či už z hľadiska zamestnanosti alebo dostupnosti zdravotnej starostlivosti.“

ÚVN je dnes s 1444 zamestnancami najväčším zamestnávateľom v regióne. „Preto verím, že ak by nám nemocnicu chceli vziať, ľudia by sa zjednotili a prišli by za ňu bojovať,“ dodáva primátor Čombor.
Monitor je z článku Petra Kravčáka 1.11.2017 v RN.