Categories
Výročie revolúcie 1989
17. novembra 2017 Spoločenská rubrika

 

Bush, Havel v sprievode ku slobode

OF – Klaus “otec” privatizácie

17.november

máme tu smutné 28 výročie smutnej revolúcie z roku 1989, ktoré sa odohralo v  tichosti, bez nejakého zvláštnejšieho záujmu našej štátnej reprezentácie, ale ani tej v tomto prípade nie je čo vyčítať.
Nežnú revolúciu vníma pozitívne 53 percent ľudí, záporne 19 percent, vyplýva z prieskumu Inštitútu pre verejné otázky.

A zvyšok čo? Nezáujem? Zjavne áno.

On ten nezáujem ani nemožno nejak prísnejšie odsudzovať. Za uplynulých 28 rokov nás totiž žiadna politická moc nepresvedčila, že by sme na ten deň mali spomínať s výraznejšou vďakou a úctou. V rôznych volebných obdobiach to bolo skôr naopak. A  tak vyrástla celá jedna generácia dnes už dospelých ľudí, ktorí sa opäť ocitli v „dočasnom“ medzičase. Tak, ako generácia ich rodičov žila „iba“ dvadsať rokov v „dočasnej“ prítomnosti okupačných vojsk zo zahraničia. Rádiá zahrali obligatórne pár „Kryloviek“, ktorých textom dnes už takmer polovica populácie vôbec nerozumie, nevie si ich spojiť so súvislosťami. A potom sa ich moderátori opäť s úsmevom hlupáčikov venujú bežným prízemným témam, v ktorých sa cítia ako ryba vo vode, respektíve prasiatka v bahne.

Čo komu z mladšej (aj strednej?) generácie dnes hovorí Dubček, Kubišová, Charta, čo komu dnes hovorí zvolanie „utvorte koridor“ či „máme čisté ruky“! Mnohým úplne nič a mocným možno aj, ale robia všetko preto, aby sa to často nespomínalo. Veď – prečo aj… Čo komu hovorí odveká nádej predkov, že raz budú žiť v spravodlivejších pomeroch?

Pred 28 rokmi sa „ľudia“ rozhodli, že si vezmú „slobodu“ späť. Že už nedovolia, aby im niekto prikazoval, kde môžu cestovať a kde nie, čo si môžu myslieť a čo už je zakázané, či môžu chodiť do kostola alebo prihlásiť deti na náboženstvo.  Dobre.

No ukázalo sa, že každá „sloboda“ je veľmi krehká. Dá sa ukradnúť, môže sa zneužiť. A mnohí, ktorým nešlo o dobro Slovenska v mene slobody začali cudzopasiť na našom spoločnom majetku, tunelovať naše podniky, drancovať naše lesy. Niektorí vládcovia si zmysleli a myslia, že polícia alebo úrady sú ich súkromným vlastníctvom, nie verejnou službou v prospech ľudí. Postupne si mnohé lukratívne majetky rozdelili oligarchovia, na významné posty v krajine boli dosadení ľudia nie preto, že sú schopní, ale preto, že chránia stranícke a iné záujmy. Krajina zmŕtvela, niekde spustla, mnohých opustila nádej.

Kedysi sme volili len jednu stranu, žiadna alternatíva neexistovala. Táto vláda sa nás snaží presvedčiť, že tak, ako v totalite, ani teraz neexistuje žiadna alternatíva.

No alternatíva vždy existuje.

Ku kradnutiu je alternatívou poctivosť, ku straníckym záujmom je alternatívou služba ľuďom.

V slobodnej spoločnosti sa dá revolúcia spraviť v každých voľbách. Demokraticky. Každé voľby sú príležitosťou na zmenu k lepšiemu. Hlasy ľudí vo voľbách sú tichou silou, ktorej sa najmä nečestní politici boja zo všetkého najviac.

Ďalšia príležitosť na tichú revolúciu bude o rok, v komunálnych voľbách a v roku 2020 v parlamentných…

Ľudia si musia vybrať vo voľbách svoju alternatívu a znovu nádej, že Slovensko nebude ukradnutou krajinou, ale krajinou, ktorá funguje a kde právo a spravodlivosť platí pre každého rovnako.

Možno to je (jediný?) odkaz „nežnej“ revolúcie?

 

 

5 komentárov
 1. Miroslav Pršala

  Vážení, snáď nechcete brať vážne to čo tvrdí tá figúrka nejasného a podozrivého pôvodu Mesežnikov. Predpokladám, že mi starší máme dosť rozumu, aby sme si vytvorili svoj názor a dosť zodpovednosti, aby sme ho vysvetlili aj našim deťom, aby pochopili dejinné súvislosti.

 2. Inštitút pre verejné otázky medzi 53 % ľudí, ktorí Nežnú revolúciu v r. 1989 vnímajú pozitívne, zahrnul tiež vzorku občanov vo veku 25 až 54 rokov.Pýtam sa, ako môže rok 1989 hodnotiť-vnímať po 28 rokoch ten občan, (25 ročný-ročná) ktorý v tom čase ešte nebol na svete (?!).Nie je to náhodou úloha historikov a odborníkov (hodnotenie nežnej revolúcie od r. 1989), namiesto niektorých mimovládnych prieskumných agentúr(?!).Inštitút pre verejné otázky (známy aj ako IVO ) je slovenská nezisková mimovládna organizácia založená v roku 1997. Zaoberá sa analýzou trendov slovenskej spoločnosti a politiky. Medzi jej ciele patrí budovanie občianskej a demokratickej spoločnosti. Výsledky analýz inštitút publikuje v knižnej a iných formách. Sídli v Bratislave. Súčasným prezidentom IVO je Grigorij Mesežnikov. Čestným prezidentom a spoluzakladateľom IVO je Martin Bútora.
  Novozvolení župani a lídri opozície sa stretli včera v Bratislave pri príležitosti 28. výročia Nežnej revolúcie… + hŕstka cca. niekoľko stoviek ľudí. Mnohí dali prednosť pragmatickejším záujmom. Oddychu s rodinami, prípadne nákupmi v Rakúsku, Maďarsku, či Poľsku. O niečom to svedčí.

 3. Vladimír Petrík

  Sarkazmus, irónia a cynizmus:
  ” odkaz pre súčasnosť nevníma ani stárež, ani mládež ako má. Tak ako si rok 1989 pripomínajú traja najvyšší ústavní činitelia. Tak ako koaliční partneri a 65 zaregistrovaných politických strán . Spája ich len jedno : výzvy, aby mládež pochopila ako vybojovali slobodu, ktorú si treba vážiť a bojovať proti extrémizmu a mať v pamäti holokaust. A mentorovanie ako škola málo robí, aby mládež pochopila, čo je pre ňu vybojované. V rodinách sa riešia celkom iné veci ako ” víťazstvo lásky nad nenávisťou, pravda nad lžou” .

 4. áno súhlasím

 5. Máme slobodu ale v rámci sviatku zavreté obchody. Je 10.00 hod SEČ, dialničný prechod do Rakúska v Jarovciach a Kitsse je plný na 1-2 hod. čakanie v kolóne (to mám z RTV), takže sa vraciame aj s vnúčatmi a sadáme doma za PC a televízor (1428 programov), pozrieme si Topshop, vonku sychravo, nepríjemne a dobré akurát na chrípku. Sloboda tu je ale všetko verejné je pozatvárané. Takže mikulášske nákupy počkajú a venujme sa deťom doma pri SMARTFÓNOCH, to nás spolčí v rodine. Ušetrili sme. Ďakujeme že sa naša moc tak moc stará o ľudí.

Pridaj komentár
*