Informácie a diskusia o histórii a aktuálnych otázkach vojenstva a bezpečnosti, sociálnych otázkach a činnosti neziskových organizácií

Modernizácia slovenských ozbrojených síl tvrdo zaspala

09.02.2018 19:15

…podobný podvozok 8×8, má aj samohybná kanónová húfnica vz. 2000 Zuzana, ktorá je slovenskej výroby a stále je vo výzbroji našich ozbrojených síl …

……..9.2.2018 sa NR SR na svojom jednaní zaoberala problematikou modernizácie slovenského vojska. Minister obrany počas schôdze vraj uviedol: … „Stav ozbrojených síl pri mojom nástupe do funkcie nedokázal pružne reagovať na bezpečnostné riziká a situáciu. Chýbali nám predovšetkým dlhodobé stratégie, projekty zabezpečenia obrany štátu a v neposlednom rade aj systémová modernizácia. Všetko stojí a padá na dodržaní prísľubov na zvýšenie výdavkov, ku ktorým sme sa ako Slovenská republika zaviazli v rámci NATO, teda dosiahnuť hodnotu 1,6 percenta hrubého domáceho produktu .“

…….S tým sa dá iba súhlasiť, pokiaľ by pán minister nebol pred nástupom do funkcie ministra, trojhviezdičkovým generálom. Hneď sa totiž natíska otázka, čo vtedy ako zástupca náčelníka generálneho štábu urobil, aby armáda dokázala pružne reagovať na bezpečnostné riziká a situáciu ? Dalo sa z jeho pozície, okrem odstúpenia z funkcie, ešte niečo robiť ? Otázku treba dať aj politikom Smeru-SD. Ako mohli dopustiť, že ozbrojené sily už nedokážu pružne reagovať na bezpečnostné riziká a situáciu ? Problém je totiž starý toľko rokov ako je stará SR.

 

 

 

 

 

 

 

 

………………….OT- 64                                                                  Zuzana

 

……….V kontexte s handrkovaním o nové transportéry 8×8 vyznieva paradoxne fakt, že vojenské kolesové transportéry 8×8 s pohonom všetkých 8 kolies, typového označenia OT-64 (SKOT), ktoré boli spoločným výrobkom česko-slovensko-poľským, mala slovenská armáda vo výzbroji z delenia československej armády, ešte na začiatku 3. tisícročia. A podobný podvozok 8×8, má aj samohybná kanónová húfnica vz. 2000 Zuzana, ktorá je slovenskej výroby a stále je vo výzbroji našich ozbrojených síl. Ako keby všetci, politici aj vojenské špičky nevedeli, že mestá Dubnica nad Váhom, Martin aj Prakovce boli nie tak dávno „Mekkou“ slovenského obranného priemyslu. Preto si myslím, že ak by situáciu okolo transportérov boli riešili napr. už pred 15 rokmi, tak dnes mohli slovenské fabriky s pokojom odovzdať slovenským vojakom požadovaný transportér. Pritom podľa wikipédie je v súčasnosti vo výzbroji našich ozbrojených síl ešte 16 ks týchto húfnic a 12 ďalších má vo výzbroji Grécko.

…….Podľa mňa, k tejto situácii vôbec nemuselo dôjsť, ak by riadiaci funkcionári ozbrojených síl, od začiatku vzniku Ozbrojených síl SR boli tvrdo a dôsledne trvali na dodržiavaní zákona o Ozbrojených silách SR. Žiaľ generáli malo dôsledne tlačili na politikov, a tí keďže mnohí z nich neboli ani vojakmi, žili v akej si fatamorgáne, v ktorej stará a zúbožená vojenská výzbroj v ich očiach, vyzerala ako super zbrane z počítačových hier.

…….Takýto stav, žiaľ bude u nás trvať dovtedy, pokiaľ si všetci aktívni politici neuvedomia, že otázky obrany nesmú byť nikdy témou pre politický boj, medzi koalíciou a opozíciou. Ale iba čisto odborným a ekonomickým problémom, ktorý treba riešiť včas a podľa dlhodobého plánu prezbrojovania, akceptovaného všetkými zúčastnenými.

Pán Boh ochraňuj naše krásne Slovensko. doko

 

Péznámka webmajstra:
Článok vyžiadaný a prevzatý z portálu  http://doko.blog.sk/
Doko, ďakujem. Bada

 

4 Komentáre na O modernizácii OS SR:

 • Ing. Jozef Kotulič, thanks a lot for the article post.Much thanks again. Fantastic.

 • Trochu monitoringu (alebo: nie sme vtom sami!).
  Na otázky časopisu „Pravda“ odpovídá lidový kandidát na funkci ruského prezidenta Pavel Nikolajevič Grudinin.
  --
  Otázka: V jakém stavu jsou v současnosti ruské ozbrojené síly? Jsou schopny bránit naši zemi?
  Odpoveď: Vláda začala rozbíjet Sovětskou armádu ihned v roce 1991. Ovšem „pogrom“ vyvolaný bývalým ministrem obrany Serďukovem v létech 2007 – 2012 bude ovlivňovat stav ozbrojených sil ještě po mnoho let. Byly rozpuštěny slavné divize a armády, likvidována vojenská učiliště a akademie, některé z nich měly staletou historii. Z armády bylo propuštěno 150 tisíc zkušených a dobře připravených důstojníků a generálů, kteří se osvědčili jak v Afghánistánu, tak v jiných ohniscích napětí.
  Byl zlikvidován dokonalý systému velení a řízení vojsk, který vznikl již za Velké vlastenecké války. Došlo k rozbití systému, který se osvědčoval po celá staletí – byla zlikvidována pyramida pluk – divize – armáda – okruh a nahrazena organizací podle západního vzoru: prapor – brigáda – okruh. Tato organizace se ukázala jako nekompetentní.
  Byly zrušeny čtyři vojenské okruhy. Místo osmi jsou nyní čtyři. Stav armády byl snížen na pouhý jeden milion. Při tom hranice Ruska mají 60 tisíc km. Ani hranice v mnoha žhavých bodech není čím uzavřít. Nejsou síly.
  Došlo k likvidaci spolehlivého systému mobilizační pohotovosti. Na vojenských správách nejsou kádroví důstojníci. Faktická likvidace prezenční vojenské služby zbavila Rusko mobilizačních záloh a možnosti doplňovat stavy ozbrojených sil v případě válečného konfliktu. Kvalita rekrutů, v situaci masového zbídačování obyvatelstva, je neúnosná. Odvedence je potřeba nejdříve tři měsíce krmit a teprve pak je začít cvičit. Navíc v ozbrojených silách chybí 300 000 vojáků a důstojníků. Byl zlikvidován stabilní systém technického tylového zabezpečování ozbrojených sil. Funkce byly předány soukromým komerčním organizacím. Není řešen problém, kdo by opravoval bojovou techniku a zajišťoval bojující jednotky proviantem. Soukromníci?
  Došlo k likvidaci vojenské vědy. Byly uzavřeny desítky slavných vojenských vysokých škol a vědeckých institutu. Stačí připomenout přesun Leteckých akademií Žukovského a Gagarina z Moskvy do Voroněže – budov Učiliště týlu. Co získalo Rusko těmito reformami? V roce 2008 Saakašvili se svou operetní armádou skoro porazil Ruskou armádu v Jižní Osetii. Za pouhých pět dní bojů sestřelili Gruzínci 10 letounů a vrtulníků. Škody, které způsobil Serďukov jsou nevyčíslitelné.
  --
  Otázka: Nyní režim připisuje prezidentu Putinovi jako zásluhu to, že v posledních létech došlo ke znovuzrození armády.
  Odpověď: Kdo povolil Serďukovovi téměř šest let trhat armádu na kousky? Odpovědnost za jeho běsnění nese vrcholné vedení státu. Generálové a maršálové se pokoušeli přivléct pozornost vedení státu k tomu, jak je rozbíjená armáda. Všechno bylo zbytečné. A nyní nám režim s patosem tvrdí, že současné vedení obrodilo armádu? Kdo ji přivedl do současného stavu? Ale hlavní ubohost je v tom, že od roku 1991 vnucují ruskému lidu myšlenku, že NATO již není nepřítelem Ruska. Znamená to tedy, že Rusko již mohutnou armádu nepotřebuje? Postačí mu tedy nějaká kompaktní, mobilní, profesionální armáda, schopna bojovat pouze v lokálních konfliktech a s teroristickými skupinami? Tedy, že Rusku stačí armáda, schopna bojovat pouze s bandami teroristů? Při tom hrozba ze strany USA a NATO je stále evidentnější. U nás se ani nyní náměty vojenských strategických cvičení nemění a i v roce 2017 byl námětem cvičení „Západ“ boj se skupinami teroristů.
  --
  Otázka: Příslušníkům armády byly v posledních létech zvýšeny platy. Mění se vztah společnosti k ozbrojeným silám. Nerealizuje se tak pozitivní posun?
  Odpověď: Nízké platy zvlášť silně zasáhly důstojnický sbor. Při tom je to elita národa. Odvážná, mocná, vzdělaná, dokonale organizována a připravena instruovat a vychovávat nové vojáky. Platy byly tak nízké, že si důstojníci museli přivydělávat po služební době. Nyní nejsou platy špatné. Vláda řeší i bytové otázky. Zvýšila se autorita armády, tomu napomáhá i požadavek na patriotismus. V ruském národě pocit patriotismu nikam nezmizel ani v nejtěžším období po pádu SSSR. Až nyní i vedení státu pochopilo, že bez vlastenecké výchovy lidu není možné renovovat velký stát. Přes to všechno přežívá hanebné, nerovnoprávné důchodové zabezpečení vojáků. Hovořím o diskriminačním opatření, kdy důstojník při propuštění ze služby obdrží pouze 54% svého platu. Tato částka se mu ročně zvyšuje o pouhá 2%. Pokud slouží – je to dobré. Po propuštění se jeho životní úroveň prudce snižuje. To nelze dopustit. V epoše SSSR byly platy příslušníků armády při jejich nasazení v nebezpečných a těžkých životních podmínkách vyšší, než průměrný plat občanů, ale i jejich důchody byly vyšší. Což bylo oprávněné. Je potřeba okamžitě změnit koeficient poměrů platů příslušníků ozbrojených sil.

 • Ja osobne sa bojím iba toho aby to nedopadlo ako s ostatnou technikou. Neviem kedy bol do armády zavedený Aktis, ale koncom roku 2002 som na vyššom práporčíckom kurze robil o tomto vozidle záverečnú prácu. Je nemysliteľné, aby v roku 2018 stál nový Aktis v garáži kvôli servisnej prehliadke. Kde je zabezpečený servis? Ďalej neskutočný bordel je s vozidlami MAN 8x8 nosičmi kontajnerov, ktorá počas záruky stáli 2 roky v Nemšovej a potom ich dali na útvary nech sa tam s nimi poje… Kde je logika s osobnými vozidlami. Máme Kiu, Passat (15 ročný), Octaviu, Fabiu atď. Všetko stojí na servise, olejoch atď. Prečo sa nenakúpia os. autá od 1 výrobcu. Napr. pre bežné útvary (šplechnem) Hyundai i30 kombi, pre vel. útvaru i40 a tucsony. Jeden druh auta, jeden servis. Debilita vládne od vedenia štátu až po ľudí čo majú k tomu čo povedať. Súčasný stav je taký, že o armádu nieje záujem, lebo za 650€ im mladý ľudia nepôjdu slúžiť mimo domova. Rozprávajú o tom, ako treba urobiť všetko pre vojaka a stále sa všetko odkladá a stále sa na niečo čaká. Som zvedavý, kto im bude slúžiť o pár rokov. Toto je už fakt neúnosné.

 • Takmer 20 rokov tu boli a osvedčili sa BVP, v rámci NATO sú “nevhodné”?
  Je všeobecne známe, že zvyšovanie výdavkov na zbrojenie bude mohutným podnetom aj pre nový rozmach korupcie na Slovensku. Zbrojné obchody sú globálne najvýznamnejším motorom korupcie a spôsobujú až 40% korupcie vo svetovom obchode. Prostredie pre korupciu je pri zbrojných obchodoch takmer ideálne: ide o transakcie mimoriadneho rozsahu, pri ktorých rozhodujú štátni funkcionári, verejnosť možno z rozhodovacích procesov ľahko vylúčiť pod zámienkou tajnosti informácií a existuje len veľmi obmedzený počet potenciálnych dodávateľov.
  Odporcovia zbrojenia sú z diskusií RTVS, TA3 úplne vylúčení a naopak, účelovo sa pozývajú zbrojárski lobbyisti, ktorých moderátori vznešene predstavia ako „bezpečnostných analytikov“.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

:-)
 
:-)
:good:
 
:good:
:negative:
 
:negative:
:wacko:
 
:wacko:
:bye:
 
:bye:
:yes:
 
:yes:
;-)
 
;-)
:scratch:
 
:scratch:
:-(
 
:-(
:unsure:
 
:unsure:
more...
 

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Kalendár udalostí
Nové komentáre: