Informácie a diskusia o histórii a aktuálnych otázkach vojenstva a bezpečnosti, sociálnych otázkach a činnosti neziskových organizácií

 

 

Ministerstvo obrany spúšťa kampaň na podporu dobrovoľnej vojenskej prípravy.

Ministerstvo obrany (MO) SR spúšťa marketingovo-komunikačnú kampaň na podporu dobrovoľnej vojenskej prípravy. TASR o tom informovala hovorkyňa MO SR Danka Capáková.

Kampaň má heslo „Naša vlasť potrebuje každého z nás – Aj Teba!” a je zameraná na podporu zvýšenia povedomia verejnosti o dobrovoľnej vojenskej príprave. Cieľom rezortu obrany je osloviť čo najviac mladých ľudí a vzbudiť v nich na báze dobrovoľnosti záujem o obranu vlasti a posilniť ich vlastenectvo.

„Dobrovoľná vojenská príprava je v zmysle programového vyhlásenia vlády a programu Slovenskej národnej strany jednou z našich priorít. A je najvyšší čas zamyslieť sa nad tým, ako vzbudiť v mladých ľuďoch záujem o obranu vlasti a zároveň ich osloviť tak, aby vnímali obranu svojej vlasti ako svoju česť a povinnosť. S dobrovoľnou vojenskou prípravou to preto nevzdávame a sme pripravení pripraviť ďalších mladých ľudí,“ povedal minister obrany Peter Gajdoš (SNS).

V rámci tohtoročnej kampane pripravil rezort obrany prezentačné video o dobrovoľnej vojenskej príprave, ktoré sa bude premietať v krajských mestách v sieti kín už od polovice tohto mesiaca. Toto video bude rezort šíriť aj prostredníctvom sociálnej siete Facebook a kanála YouTube. V krajských mestách budú bilboardy na autobusových a vlakových staniciach a časť áut regrutačných skupín a ministerstva obrany bude označená vonkajším polepom.

Dobrovoľná vojenská príprava je určená pre mladých ľudí, ktorí chcú absolvovať vojenský výcvik, vďaka ktorému získajú zručnosti a vedomosti, nevyhnutné pre plnenie úloh ozbrojených síl a krízového manažmentu. Počas výcviku, ktorý trvá 11 týždňov, majú uchádzači zabezpečené bezplatné ubytovanie a stravovanie a preplatené cestovné náklady. Počas výcviku im zapožičajú výstroj a výzbroj a za absolvovanie dostanú viac ako 1100 eur.

 

Súvisiace články:

16.12.2017 19:08 Domáce správy Vláda schválila, aké budú priority pri modernizácii armády

 

Medzi priority v armáde budú patriť aj kybernetická bezpečnosť či ochrana skladov.

Medzi hlavnými prioritami rezortu obrany v budúcich rokoch je modernizácia techniky, infraštruktúry, kybernetická bezpečnosť či ochrana skladov a munície. Vyplýva to zo Smernice pre obranné plánovanie Slovenskej republiky na roky 2019 až 2024, ktorú tento týždeň schválila vláda SR.

Vláda SR smernicou definuje požiadavky potrebné na zabezpečenie obrany štátu vrátane plnenia medzinárodných záväzkov v oblasti obrany a zároveň určuje zámery a priority programov Ministerstva obrany (MO) SR.

Smernica definuje viacero hlavných priorít rozvoja obrany v najbližších rokoch. Pôjde o zabezpečenie modernizácie a obmeny techniky pozemných síl, leteckej a letiskovej techniky a techniky materiálu síl pre špeciálne operácie.

Rezort obrany chce ďalej zabezpečiť budovanie a modernizáciu infraštruktúry, kybernetickú bezpečnosť, rozvoj centrálnej logistiky či zabezpečiť ochranu skladov zbraní a munície a komplexnú ochranu objektov Ozbrojených síl SR.

Rezort obrany by mal v budúcom roku hospodáriť so sumou približne 1,1 miliardy eur.

ČÍTAJTE VIAC O TÉME:  Modernizácia armády

 

 

7 Komentárov na Podporme ativity MO SR pre vojenskú prípravu:

 • Viac než dve tretiny Nemcov sú za opätovné zavedenie povinnej vojenskej alebo civilnej služby pre mladých ľudí -- sedem rokov po tom, ako bola branná povinnosť v Nemecku zrušená.
  Z výsledkov prieskumu verejnej mienky pre verejnoprávnu televíznu stanicu ZDF vyplýva, že návrat k vojenskej službe podporuje 68 percent respondentov, informovala v piatok agentúra DPA. K zrušeniu služby došlo v roku 2011, keď sa nemecká vláda rozhodla profesionalizovať ozbrojené sily -- Bundeswehr.
  Daný krok podporujú vyše tri štvrtiny, teda 77 percent, stúpencov konzervatívnej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, ktorá opätovné zavedenie služby navrhla minulý týždeň, uviedla ZDF vo svojom programe Politbarometer, ktorý sa zameriava na prieskumy verejnej mienky.

  Nemecká ministerka obrany Ursula von der Leyenová sa naďalej stavia odmietavo k otázke opätovného zavedenia brannej povinnosti v krajine. Potvrdila to vo vyjadrení pre nedeľňajšie vydanie týždenníka Bild am Sonntag, informuje tlačová agentúra DPA.
  „Dnes ide v rastúcej miere o kyberútoky, hybridné vojny, asymetrické hrozby zo strany teroristov alebo o stabilizáciu ohrozených štátov ako Mali a Irak, aby neupadli do chaosu, násilia a vyháňania (ľudí),“ povedala politička Kresťanskodemokratickej únie (CDU). „Na takéto úlohy potrebujeme vysoko vycvičených a motivovaných odborníkov, skutočných profesionálov.“
  Diskusiu o opätovnom zavedení brannej povinnosti -- zrušenej pred siedmimi rokmi -- však ministerka označila za dôležitú, pretože poukazuje na vysoký význam, ktorý má služba vojakov pre Nemecko.
  „Namiesto návratu k niekdajšej brannej povinnosti si želám viac investícií a spoločenské uznanie pre mužov a ženy v uniforme, ktorí sa zasadzujú za našu slobodu,“ zdôraznila.
  Zámer znova ju zaviesť má však aj svojich kritikov. Niektorí experti a členovia ľavicových strán tvrdia, že opätovné zavedenie vojenskej služby by nemuselo byť zlučiteľné s nemeckou ústavou a legislatívou Európskej únie.
  Sesterská strana kresťanských demokratov z Bavorska, Kresťanskosociálna únia (CSU), upozorňuje na náklady spojené so znovuzavedením určitej formy vojenskej služby, ktoré by boli čerpané z rozpočtu rezortu obrany. Dané prostriedky sú podľa CSU potrebné na modernizáciu Bundeswehru.

 • Trošku horkej pachute v ústach pri čítaní týchto riadkov, spomenúc si na nie tak vzdialenú minulosť, keď vládna mašinéra štvala verejnú mienku proti sociálnym výhodám profesionálnych vojaov a vyslúžilcov. Ja keby som sa mohol znovu rozhodovať o svojej budúcnosti asi by som dal na radu pána Sulíka a postaral by som sa o seba tak aby som sa nemusel spoliehať na sluby štátu.

 • BRATISLAVA -- V Bratislavskom kraji si v piatok žiaci deviatich stredných škôl zmerali sily v prvom zo série branných súbojov. V rôznych disciplínach si pod vedením profesionálnych vojakov overili svoje vedomosti a fyzické schopnosti.

  Svojou účasťou ich podporil aj minister obrany SR Peter Gajdoš (SNS). “Aj toto je jedna z foriem, akou chceme u žiakov vzbudiť záujem o obranu vlasti. Atraktívnou formou si môžu preveriť svoje fyzické schopnosti, bližšie sa zoznámiť s prácou profesionálnych vojakov, ale takisto si overiť svoje vedomosti z prvej pomoci, topografie či z oblasti radiačnej, chemickej a biologickej ochrany,” uviedol šéf rezortu obrany.

  Okrem toho si žiaci tretích a štvrtých ročníkov v priestoroch Gymnázia Malacky vyskúšali streľbu z airsoftových zbraní a otestovali svoje vedomosti v teste z histórie a vojenských dejín Slovenska. Ďalší stredoškoláci budú mať v rámci série podujatí možnosť diskutovať s profesionálnymi vojakmi Ozbrojených síl SR a vidieť ich prácu v praxi.

  Okrem toho sa žiaci na podujatiach môžu prihlásiť na dobrovoľnú vojenskú prípravu. Rezort obrany sa týmto spôsobom snaží zvýšiť medzi mladými ľuďmi záujem o obranu vlasti a brannú prípravu tak, aby zamedzil možnosti zvyšovania vplyvu rôznych nelegálnych, polovojenských či extrémistických skupín.

  Ďalšie branné súboje študentov sa uskutočnia v priebehu marca a apríla aj v Trnave, Trenčíne, Nových Zámkoch, Banskej Bystrici, Žiline, Košiciach a Humennom. Víťazné družstvá z jednotlivých krajov získajú možnosť absolvovať 48-hodinový vojenský výcvik Kemp, ktorý sa uskutoční v júni v Centre výcviku Lešť.

 • Našim vojakom sa skvalitnia pracovné podmienky. Prilepšia si aj finančne
  Pôsobenie vojakov v aktívnych zálohách bude atraktívnejšie. Lepšie podmienky budú mať aj profesionálni vojaci vyslaní na plnenie úloh v zahraničí. Počíta s tým novela zákona o brannej povinnosti, ktorú podpísal prezident SR Andrej Kiska a ktorou sa súčasne mení aj zákon o štátnej službe profesionálnych vojakov.
  Profesionálny vojak vyslaný na plnenie úloh mimo Slovenska na účely vojenského cvičenia má dostávať aj zahraničný príspevok. “Podmienkou priznania zahraničného príspevku takému profesionálnemu vojakovi je, že vojenské cvičenie bude trvať nepretržite po dobu dlhšiu ako jeden mesiac,” píše sa v pozmeňujúcom návrhu, ktorý plénum odobrilo.

  Tiež bude mať nárok na telefonický hovor s blízkou osobou na náklady služobného úradu. “Podmienky, za ktorých bude možné uskutočniť telefonický hovor, frekvenciu a dĺžku trvania telefonického hovoru ustanoví služobný predpis,” uvádza sa v návrhu.
  Právna norma upravuje aj otázku náhrady cestovných výdavkov na návštevu rodiny. Náhradu budú poskytovať bez časového obmedzenia. A to najmä preto, že profesionálni vojaci si zabezpečujú bývanie sami a pri ich premiestňovaní nemožno žiadať, aby sa v priebehu trvania služobného pomeru viackrát s rodinou sťahovali do iného miesta. Návrh určuje maximálnu výšku náhrady cestovných výdavkov za jednu vykonanú cestu.

  Ministerstvo obrany upravilo v novele rozpätie hodností na jednotlivé funkcie tak, aby kritériá spĺňalo viac vojakov v zálohe. Do aktívnych záloh bude môcť byť zaradený aj vojak v zálohe, ktorý dosiahol vojenskú hodnosť o jeden stupeň nižšiu alebo o dva stupne vyššiu, než aká sa vyžaduje na výkon funkcie, do ktorej má byť zaradený.
  Na základe skúseností z pilotného projektu vyplynula potreba refundácie mzdy nielen zamestnancom, ale napríklad aj samostatne zárobkovo činným osobám. Novinkou je i úhrada nákladov zamestnávateľovi, ktoré súvisia s platením poistného za zamestnávateľa na sociálne a verejné zdravotné poistenie.

  Novela zároveň spresňuje, že vojak v aktívnej zálohe bude mať nárok na pomernú časť hodnostného platu len za čas prítomnosti, kedy je na pravidelnom cvičení alebo plní úlohy v prospech Ozbrojených síl SR. Upravuje sa aj povinnosť vojaka zaradeného do aktívnych záloh, ktorý bude po novom povinný hlásiť zmeny v súvislosti s podmienkami zaradenia veliteľovi. Novinkou je úprava ustanovení pri neprítomnosti vojaka na pravidelnom cvičení.
  Za každý kalendárny rok zotrvania v aktívnej zálohe prináleží vojakom motivačný príspevok vo výške 600 eur, ktorý im je vyplácaný spätne v prípade, že absolvovali aspoň 75 percent cvičenia, ďalej pomerná časť hodnostného platu, ako aj náhrada cestovného z miesta trvalého bydliska do miesta určenia. Za techniku, ktorá je im zverená, nesú hmotnú zodpovednosť.

 • Mladí ľudia robia hlúposť ak nevyužívajú návrh k účasti na dobrovoľnej vojenskej príprave. Už tá ponuka pre uchádzačov: zabezpečené bezplatné ubytovanie a stravovanie a preplatené cestovné náklady,.počas výcviku vám zapožičajú výstroj a výzbroj a za absolvovanie dostanete viac ako 1100 eur, už to je pre 19 -- ročného neodolateľná.
  Nepíše sa ďalej že po prijatí do OS SR budete vyslaný do zahraničia, odkiaľ sa po 6 mesiacoch vrátite ako VOJNOVÝ VETERÁN s ďalšími výhodami, ktoré nie sú dostupné ani bývalému dôstojníkovi/praporčíkovi po odslúžení 30 -- 40 rokov v aktívnej službe.
  Chlapci, mládenci, nebuďte hlúpi a poďte do armády, ste zabezpečení do konca života, pozrite si zákon o vojnových veteránoch:

  㤠5
  Ministerstvo

  a) rozhoduje o priznaní postavenia vojnového veterána a vojnového veterána in memoriam,
  b) vedie evidenciu vojnových veteránov a vojnových veteránov in memoriam,
  c) vydáva preukaz vojnovému veteránovi a dekrét blízkej osobe vojnového veterána in memoriam,
  d) usporadúva podujatia vojnových veteránov a podľa rozhodnutia ministra zabezpečuje prepravu vojnových veteránov a ich sprevádzajúcich osôb na tieto podujatia,
  e) zabezpečuje vojnovým veteránom podľa § 2 ods. 2 písm. a) po návrate z výkonu vojenskej služby mimo územia Slovenskej republiky vyšetrenia a kontroly zdravotného stavu, dispenzárnu starostlivosť a zdravotnú starostlivosť najmä v zdravotníckych zariadeniach v pôsobnosti ministerstva,
  f) zabezpečuje vojnovým veteránom rekreačnú starostlivosť v rekreačných zariadeniach určených ministerstvom,10)
  g) zabezpečuje vojnovým veteránom kúpeľnú starostlivosť v prírodných liečebných kúpeľoch a kúpeľných liečebniach určených Vojenským úradom sociálneho zabezpečenia,11)
  h) zabezpečuje vojnovým veteránom ubytovanie v penzióne pre vojnových veteránov (ďalej len „penzión“).“.

  5. Za § 5 sa vkladajú § 5a až 5c, ktoré vrátane nadpisov znejú:
  㤠5a
  Prijatie na pobyt v penzióne

  (1) Na pobyt v penzióne je možné, na základe písomnej žiadosti, prijať vojnového veterána,
  a) ktorý nemá zabezpečené bývanie alebo ubytovanie,
  b) ktorého zdravotný stav nevyžaduje poskytovanie ústavnej zdravotnej starostlivosti alebo trvalé ošetrovanie,
  c) ktorý nie je odkázaný na pomoc inej fyzickej osoby,12)
  d) ktorý netrpí chorobou, ktorá vylučuje jeho pobyt v penzióne a
  e) ktorý je bezúhonný.
  (2) Na pobyt v penzióne je možné prijať vojnového veterána spolu so životným partnerom, ak životný partner spĺňa podmienky podľa odseku 1 písm. b) až e).
  (3) Za životného partnera vojnového veterána sa na účely prijatia na pobyt v penzióne považuje
  a) manžel (manželka),
  b) druh (družka), s ktorým vojnový veterán žije alebo naposledy žil v domácnosti.13)
  (4) Za bezúhonného sa na účely tohto zákona nepovažuje ten, kto bol odsúdený za úmyselný trestný čin. Bezúhonnosť sa preukazuje výpisom z registra trestov. Splnenie podmienky bezúhonnosti zisťuje ministerstvo.
  (5) Žiadosť podľa odseku 1 predkladá vojnový veterán prevádzkovateľovi penziónu. Prevádzkovateľom penziónu je organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti ministerstva, v ktorej správe je penzión.
  (6) Žiadosť podľa odseku 1 obsahuje
  a) titul, meno a priezvisko vojnového veterána,
  b) dátum a miesto narodenia vojnového veterána,
  c) adresu trvalého pobytu vojnového veterána,
  d) korešpondenčnú adresu, prípadne e-mailovú adresu alebo telefónny kontakt vojnového veterána,
  e) meno, priezvisko, adresu trvalého pobytu kontaktnej osoby a spôsob vyrozumenia kontaktnej osoby, pričom kontaktnou osobou sa na účely tohto zákona rozumie osoba na účely zabezpečenia kontaktu v prípade zhoršenia zdravotného stavu vojnového veterána alebo inej udalosti, ak je zabezpečenie kontaktu potrebné; kontaktná osoba musí byť spôsobilá na právne úkony v plnom rozsahu,14)
  f) evidenčné číslo preukazu vojnového veterána,
  g) dôvod podania žiadosti,
  h) požadovaný čas pobytu v penzióne,
  i) údaje potrebné na vyžiadanie výpisu z registra trestov a súhlas s ich spracovaním; údaje vojnového veterána potrebné na vyžiadanie výpisu z registra trestov a súhlas s ich spracovaním poskytne na účel preukázania bezúhonnosti prevádzkovateľ penziónu ministerstvu, ktoré ich bezodkladne zašle v elektronickej podobe Generálnej prokuratúre Slovenskej republiky na vydanie výpisu z registra trestov,
  j) vlastnoručný podpis vojnového veterána.
  (7) K žiadosti podľa odseku 1 vojnový veterán priloží
  a) potvrdenie vydané poskytovateľom zdravotnej starostlivosti,15) že zdravotný stav vojnového veterána si nevyžaduje poskytovanie ústavnej zdravotnej starostlivosti, trvale nevyžaduje ošetrovanie alebo odkázanosť na pomoc inej fyzickej osoby, a že vojnový veterán netrpí chorobou, ktorá vylučuje jeho pobyt v penzióne; potvrdenie nesmie byť staršie ako 30 dní,
  b) doklad o príjme vojnového veterána za predchádzajúcich 12 kalendárnych mesiacov, nie starší ako 30 dní a čestné vyhlásenie o tom, že za predchádzajúcich 12 kalendárnych mesiacov mu nebol vyplatený iný príjem ako príjem podľa odseku 8.
  (8) Príjmom na účely tohto zákona sú
  a) všetky príjmy, ktoré sú predmetom dane z príjmu podľa osobitného predpisu,16)
  b) dôchodky vyplatené podľa osobitných predpisov.17)
  (9) Ak vojnový veterán žiada o prijatie do penziónu spolu s jeho životným partnerom, žiadosť musí obsahovať okrem náležitostí podľa odsekov 6 a 7 aj
  a) titul, meno a priezvisko jeho životného partnera,
  b) dátum a miesto narodenia jeho životného partnera,
  c) adresu trvalého pobytu jeho životného partnera,
  d) korešpondenčnú adresu, prípadne e-mailovú adresu alebo telefónny kontakt jeho životného partnera,
  e) meno, priezvisko, adresu trvalého pobytu kontaktnej osoby a spôsob vyrozumenia kontaktnej osoby,
  f) vlastnoručný podpis jeho životného partnera.
  (10) K žiadosti podľa odseku 9 vojnový veterán priloží
  a) kópiu sobášneho listu; ak vojnový veterán žiada o prijatie do penziónu spolu s jeho družkou (druhom), čestné vyhlásenie o tom, že žijú alebo naposledy žili spolu v domácnosti,
  b) potvrdenie vydané poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, že zdravotný stav jeho životného partnera si nevyžaduje poskytovanie ústavnej zdravotnej starostlivosti, trvale nevyžaduje ošetrovanie alebo odkázanosť na pomoc inej fyzickej osoby, a že jeho životný partner, netrpí chorobami, ktoré vylučujú jeho pobyt v penzióne; potvrdenie nesmie byť staršie ako 30 dní,
  c) doklad o príjme jeho životného partnera za predchádzajúcich 12 kalendárnych mesiacov, nie starší ako 30 dní a čestné vyhlásenie jeho životného partnera o tom, že za predchádzajúcich 12 kalendárnych mesiacov mu nebol vyplatený iný príjem ako príjem podľa odseku 8.
  (11) Ak žiadosť neobsahuje náležitosti podľa odsekov 6, 7, 9 a 10, prevádzkovateľ penziónu vyzve vojnového veterána, aby nedostatky odstránil. Vo výzve určí primeranú lehotu na ich odstránenie, najmenej 15 dní odo dňa doručenia výzvy. V odôvodnených prípadoch môže prevádzkovateľ penziónu na žiadosť vojnového veterána predĺžiť lehotu aj opakovane. Ak v určenej lehote vojnový veterán odstráni nedostatky, postupuje sa podľa odseku 12. Ak vojnový veterán nedostatky neodstráni v určenej lehote, prevádzkovateľ penziónu žiadosť spolu s prílohami vráti vojnovému veteránovi.
  (12) Ak prevádzkové podmienky a kapacitné možnosti penziónu umožňujú prijatie na pobyt v penzióne a ak sú splnené podmienky prijatia na pobyt v penzióne podľa tohto zákona, prevádzkovateľ penziónu písomne oznámi vojnovému veteránovi alebo vojnovému veteránovi a jeho životnému partnerovi prijatie na pobyt v penzióne. Prílohou oznámenia o prijatí na pobyt v penzióne je návrh zmluvy o pobyte v penzióne a prevádzkový poriadok penziónu.
  (13) Zmluva o pobyte v penzióne obsahuje najmä
  a) označenie zmluvných strán,
  b) predmet zmluvy,
  c) označenie miesta pobytu,
  d) deň nástupu na pobyt a čas pobytu,
  e) rozsah poskytovaných služieb,
  f) počet odoberaných jedál, ak penzión poskytuje stravovanie,
  g) cenu za ubytovanie a služby spojené s ubytovaním (ďalej len „cena za ubytovanie“), cenu za stravovanie a spôsob určenia ceny za ubytovanie a ceny za stravovanie, podmienky vrátenia ceny za ubytovanie a ceny za stravovanie, podmienky zúčtovania ceny za ubytovanie a ceny za stravovanie a lehotu na ich zúčtovanie,
  h) podmienky zvyšovania ceny za ubytovanie a ceny za stravovanie,
  i) práva a povinnosti prevádzkovateľa penziónu, vojnového veterána a jeho životného partnera,
  j) podmienky ukončenia zmluvného vzťahu,
  k) dátum podpísania zmluvy,
  l) podpisy zmluvných strán.
  (14) Ak prevádzkové podmienky a kapacitné možnosti penziónu neumožňujú prijatie na pobyt v penzióne, prevádzkovateľ penziónu písomne oznámi vojnovému veteránovi neprijatie na pobyt v penzióne a zaradí ho do poradovníka. Spolu s oznámením o neprijatí na pobyt v penzióne prevádzkovateľ penziónu vráti vojnovému veteránovi prílohy, ktoré vojnový veterán priložil k žiadosti.
  (15) Vojnový veterán a jeho životný partner sú povinní prevádzkovateľovi penziónu bezodkladne oznámiť všetky rozhodujúce skutočnosti majúce vplyv na pobyt v penzióne.
  (16) Ak to umožňujú prevádzkové podmienky a kapacitné možnosti penziónu a ak nemajú o ubytovanie záujem vojnoví veteráni, možno do penziónu prijať aj občana, ktorý skončil služobný pomer profesionálneho vojaka a je poberateľom výsluhového dôchodku alebo invalidného výsluhového dôchodku,18) a to na čas určitý, najdlhšie na dva roky. Na prijatie občana podľa prvej vety na pobyt v penzióne sa odseky 1 až 15, 17 až 19 a § 5b a 5c vzťahujú rovnako. Pobyt v penzióne možno predĺžiť na ďalšie dva roky, a to aj opakovane.
  (17) Prevádzkovateľ penziónu vedie evidenciu žiadostí podľa odseku 1 a spracúva osobné údaje o vojnovom veteránovi, jeho životnom partnerovi a kontaktnej osobe v rozsahu podľa odsekov 6, 7, 9 a 10 na účel uzatvorenia zmluvy o pobyte v penzióne. Ak prevádzkovateľ penziónu postupuje podľa odseku 14, žiadosť uchováva najviac počas jedného roka a po uplynutí tohto času je do 10 dní povinný vrátiť žiadosť vojnovému veteránovi a zlikvidovať osobné údaje.
  (18) Na pobyt v penzióne sa vzťahujú ustanovenia § 755 až 758 Občianskeho zákonníka.
  (19) Na konanie o prijatí na pobyt v penzióne podľa tohto zákona sa nevzťahuje všeobecný predpis o správnom konaní.

  § 5b
  Ukončenie pobytu v penzióne

  (1) Vojnový veterán alebo jeho životný partner môže vypovedať zmluvu o pobyte v penzióne kedykoľvek aj bez uvedenia dôvodu; výpovedná lehota je najviac 30 dní odo dňa doručenia výpovede prevádzkovateľovi penziónu. Ak vypovie zmluvu o pobyte v penzióne vojnový veterán, pobyt v penzióne sa ukončí aj jeho životnému partnerovi.
  (2) Prevádzkovateľ penziónu môže písomne vypovedať zmluvu o pobyte v penzióne, ak sa zdravotný stav vojnového veterána alebo jeho životného partnera zmení tak, že si po ukončení ústavnej zdravotnej starostlivosti vyžaduje následné poskytovanie zdravotnej starostlivosti v domácom prostredí alebo v inom prirodzenom prostredí alebo trvale vyžaduje ošetrovanie a odkázanosť na pomoc inej fyzickej osoby; výpovedná lehota nesmie byť kratšia ako 30 dní odo dňa doručenia výpovede.
  (3) Prevádzkovateľ penziónu písomne vypovie zmluvu o pobyte v penzióne s uvedením dôvodu výpovede, ak vojnový veterán alebo jeho životný partner neuvedie pravdivé skutočnosti v žiadosti o prijatie na pobyt v penzióne, bezodkladne neoznámi všetky skutočnosti majúce vplyv na pobyt v penzióne, stratí bezúhonnosť, hrubo poruší povinnosti vyplývajúce zo zmluvy o pobyte v penzióne, prevádzkový poriadok alebo nezaplatí určenú cenu za ubytovanie alebo cenu za stravovanie za čas dlhší ako jeden mesiac alebo zaplatí len časť určenej ceny za ubytovanie alebo ceny za stavovanie a dlžná suma presiahne výšku mesačnej úhrady. Výpovedná lehota je 15 dní odo dňa doručenia výpovede.
  (4) Vojnový veterán a jeho životný partner sú povinní vysťahovať sa z penziónu ku dňu skončenia výpovednej lehoty.
  (5) Ak vojnový veterán zomrie alebo je umiestnený do zariadenia ústavnej zdravotnej starostlivosti, je možné jeho životného partnera ponechať v penzióne, ak o to písomne požiada prevádzkovateľa penziónu. Ak prevádzkovateľ penziónu žiadosti vyhovie, určí čas pobytu. Prevádzkovateľ penziónu čas pobytu v penzióne životnému partnerovi vojnového veterána oznámi písomne. Prevádzkovateľ penziónu uzatvorí so životným partnerom vojnového veterána novú zmluvu o pobyte v penzióne.

  § 5c
  Rozsah poskytovaných služieb a úhrada nákladov za ubytovanie, služby spojené
  s ubytovaním a stravovanie v penzióne

  (1) Penzión poskytuje ubytovanie a služby spojené s ubytovaním. Medzi služby spojené s ubytovaním patrí najmä upratovanie, výmena posteľnej bielizne, odvoz a likvidácia odpadu. Penzión môže poskytovať stravovanie.
  (2) Cenu za ubytovanie a cenu za stravovanie zverejní prevádzkovateľ penziónu na svojom webovom sídle.
  (3) Vojnový veterán uhrádza prevádzkovateľovi penziónu cenu za ubytovanie a cenu za stravovanie, ak stravu odoberá v penzióne. Po úhrade ceny za ubytovanie a úhrade ceny za stravovanie musí vojnovému veteránovi zostať aspoň 25 % zo sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu ustanovenej osobitným predpisom.19) Po úhrade ceny za ubytovanie musí vojnovému veteránovi zostať aspoň 75 % zo sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu ustanovenej osobitným predpisom.
  (4) Ak príjem vojnového veterána nepostačuje na úhradu ceny za ubytovanie a úhradu ceny za stravovanie za podmienok podľa odseku 3, rozdiel doplatí ministerstvo.
  (5) Ustanovenia odsekov 3 a 4 sa vzťahujú aj na životného partnera vojnového veterána.
  (6) Na účely úhrady ceny za ubytovanie a úhrady ceny za stravovanie vojnového veterána a jeho životného partnera sa spoločne posudzujú a spoločne započítavajú príjem vojnového veterána a príjem jeho životného partnera.
  (7) Ak došlo k zmene skutočností rozhodných pre výpočet ceny za ubytovanie a ceny za stravovanie, novú cenu za ubytovanie a cenu za stravovanie prevádzkovateľ penziónu určí od kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom k tejto zmene došlo. Prevádzkovateľ penziónu uzatvorí s vojnovým veteránom alebo s vojnovým veteránom a jeho životným partnerom dodatok k zmluve o pobyte v penzióne.
  (8) Cena za ubytovanie a cena za stravovanie za príslušný kalendárny mesiac sú splatné do 15. dňa tohto mesiaca. Pri prijatí do penziónu v priebehu kalendárneho mesiaca sa uhrádza pomerná časť z ceny za ubytovanie a ceny za stravovanie podľa počtu dní pobytu v penzióne v príslušnom kalendárnom mesiaci. Cena za ubytovanie a cena za stravovanie podľa druhej vety je splatná do 15. dňa nasledujúceho kalendárneho mesiaca.“.

  Poznámky pod čiarou k odkazom 12 až 19 znejú:
  „ 12) Zákon č. 448/2008 Z. z. o sociálnych službách a o zmene a doplnení zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov v znení neskorších predpisov.
  13) § 115 Občianskeho zákonníka.
  14) § 8 Občianskeho zákonníka.
  15) § 4 zákona č. 578/2004 Z. z. o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch, stavovských organizáciách v zdravotníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
  16) § 3 ods. 1 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov.
  17) Zákon č. 328/2002 Z. z. v znení neskorších predpisov.
  Zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov.
  Zákon č. 43/2004 Z. z. o starobnom dôchodkovom sporení a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
  18) § 38 a 40 zákona č. 328/2002 Z. z. v znení neskorších predpisov.
  19) § 2 písm. a) zákona č. 601/2003 Z. z. o životnom minime a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.“.

  6. § 6 znie:

  㤠6

  Choroby vylučujúce pobyt v penzióne ustanoví všeobecne záväzný právny predpis, ktorý vydá ministerstvo.“.

  Čl. II

  Tento zákon nadobúda účinnosť 1. januára 2019 okrem čl. I § 5 písm. h) v štvrtom bode, piateho bodu a šiesteho bodu, ktoré nadobúdajú účinnosť 1. januára 2021.

 • …k myšlienke dobrovoľnej vojenskej prípravy je potrebné aby bolo konkrétne zadefinované, čo si MO SR predstavuje pod pojmom “vlastenectvo” a “obrana”. Medzi vlastenectvom a extrémizmom bola umelo vytvorená príliš tenká hranica.
  Hovorím to v náväznosti aj na zahraničnú politiku SR a jednoznačnú orientáciu politických špičiek výlučne na Západ a výlučne proti Východu.
  Je ozajstným prejavom vlastenectva bezdôvodné zvyšovanie napätia, aj našou vojenskou prítomnosťou v cudzích štátoch, čo najbližšie k ruským hraniciam???
  A čo to má spoločné s obranou Slovenska?
  Ak totiž ideme cvičiť žoldnierov neočakávajme záujem vlastencov, ale len tých čo majú (z akýchkoľvek dôvodov) finančné ťažkosti, alebo majú prehnané sklony k dobrodružstvu.
  …inak je myšlienka dobrovoľnosti fajn…

 • Plne sa stotožňujem s nutnosťou realizácie takéhoto opatrenia, nakoľko je smutné, že väčšina mladých ľudí dáva prednosť uplatnenia v zahraničí a o povolanie profesionálneho vojaka je nízky záujem. Ročníky ktoré ešte absolvovali základnú vojenskú službu sa pomaly blížia k 50 a pomaly budú z evidencie vyradení. Osobne by mi nerobil problém zobrať do rúk guľomet na obranu vlasti, nakoľko za roky služby u armády mám vypestovaný vysoký stupeň vlastenectva čo chýba väčšine mladej generácie. Aj keď v SZPB neustála upozorňujeme na tento fakt odpoveď je nulová a pridaná hodina v školách nič nerieši.
  Absolvovanie takéhoto navrhovaného kurzu by som odporučil aj všetkým tým, ktorí chcú vstúpiť do štátnych služieb a podľa dôležitosti štátnej funkcie aj viac krát opakovať vrátane poslancov NR SR.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

:-)
 
:-)
:good:
 
:good:
:negative:
 
:negative:
:wacko:
 
:wacko:
:bye:
 
:bye:
:yes:
 
:yes:
;-)
 
;-)
:scratch:
 
:scratch:
:-(
 
:-(
:unsure:
 
:unsure:
more...
 

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Kalendár udalostí
Nové komentáre: