Categories
Nový náčelník GŠ OS SR
25. apríla 2018 Bezpečnostné analýzy

 

Minister obrany Peter Gajdoš (SNS) navrhol na vymenovanie do funkcie náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl SR

generálmajora Daniela Zmeka.

Vláda návrh v stredu 25.04.2018 počas rokovania schválila.

Súčasnému náčelníkovi GŠ OS SR Milanovi Maximovi uplynie 6. mája štvorročné funkčné obdobie.

Generál  Zmeko v súčasnosti pôsobí na ministerstve obrany vo funkcii národného riaditeľa pre vyzbrojovanie a má na starosti modernizačné armádne projekty.

Funkcia náčelníka GŠ OS SR nie je zo zákona zastupiteľná, vzhľadom na to musí byť nový náčelník GŠ OS SR vymenovaný tak, aby funkcia bola vykonávaná bez prerušenia.

Náčelníka GŠ OS SR vymenúva a odvoláva prezident SR na návrh vlády.

 

Genmjr. Daniel Zmeko:

Počas svojej viac ako tridsaťročnej kariéry v ozbrojených silách pôsobil na veliteľských funkciách u mechanizovaných jednotiek od stupňa čata po stupeň brigáda. Bol náčelníkom odboru pre operácie ako aj náčelníkom štábu veliteľstva pozemných síl, pôsobil na viacerých funkciách v rámci generálneho štábu, vrátane pozície veliteľa Centra riadenia operácií. Bol tiež zástupcom veliteľa pozemných síl. Genmjr. Daniel Zmeko má skúsenosti aj z pôsobenia v misii OSN na Cypre a velil slovenskému kontingentu v Iraku. Ako veliteľ Centra riadenia operácií zodpovedal za všetky operácie v zahraničí a realizoval rozsiahlu transformáciu slovenského kontingentu v Afganistane. Na Generálnom štábe OS SR tiež vykonával funkciu náčelníka štábu pre podporu operácií a bol zodpovedný za oblasť logistiky, financií, personálu, KIS a prevádzky letectva, a to komplexne za celé ozbrojené sily. V súčasnosti plní úlohy v oblasti modernizácie a vyzbrojovania. Má teda bohaté skúsenosti nielen z priameho velenia, ale i v oblasti realizácie podporných procesov z úrovne nielen generálneho štábu, ale i ministerstva obrany.

Prevzaté z webu MO SR

 

 

PS: vyjadrenie generála Macka 

Download (PDF, 246KB)

 

 

4 komentáre
 1. Zoltán Kolompár

  gen. Maxim bol prvý, ktorý verejne vyhlásil , že RF je nepriateľ SR. Rozumiete nepriateľ ! Toto si nedovolili vyhlásiť verejne ani USA ani VB ! Dostali sme sa tak na úroveň Litvy , Lotšska, Estónska, či Poľska, kde fašizmus znova dvíha hlavu a ktorí vyhlasujú to isté ako gen. Maxim. Na úroveň štátov, ktoré búrajú sochy ruských vojakov, ktorí položili svoje životy v boji za oslobodenie týchto krajín od fašizmu. Len v Poľsku ich je pochovaných viac ako 600 000 ! Na našom území je pochovaných viac ako 60 000 vojakov ČA !!! A generál ASR si dovolí takéto vyhlásenie? Ja to hanebné a som veľmi rád, že takýto človek ako Maxim nevykonáva takúto zodpovednú funkciu.

 2. Stotožňujem sa s názorom napísaným na:
  http://doko.blog.sk/detail-nie-je-general-ako-general.html?a=c79c447884b79110557679e45ea9ed3f
  Gen. Macko sa vyjadril vyššie priamo pod článkom.

 3. Ing. Ľubomír Dubeň

  Neviem čo si mám myslieť o vyhlásení gen.Macka pre nemenovaný bulvárny denník. Pobavilo ma jeho vyhlásenie o malých vojenských a veliteľských skúsenostiach nového NGŠ v porovnaní s inými generálmi (myslel tým hlavne seba) a keď som si prečítal jeho vojenskú kariéru (Mackovu) tak som pochopil. Podľa môjho názoru gen.Macko sa týmto diskvalifikoval na akúkoľvek funkciu v Ozbrojených silách SR. Vo vyhlásení hovoril o výkaloch ale týmto činom sám do nich stúpil.

 4. Nuz, co napisat… hlavne podakovanie gen. Maximovi za pracu nielen v OS SR, ale za priatelske a uprimne osobne stretnutia. Zelam mu vela zdravia a pohody na zrejme zasluzenom dochodku a aby sme sa este stretavali pri roznych prilezitostiach, nielen vojenskych. A novemu N GS OS SR gemjr. Zmekovi pevnu ruku a pokracovanie v praci gen. Maxima. Verim, ze nadviazeme na spolupracu, teraz myslim na obcianske zdruzenia Cech puskarov a delostrelciv v Bratislave a VOJENSKY VETERAN BRATISLAVA. Takze, vela uspechov a nech OS SR pod Vasim velenim, genmjr. ZMEKO, rastu a zabezpecuju nasu bezpecnost.
  To Vam zela plk. v.v. Ing. Ivan Kvackaj, byvaly sefredaktor armadneho vysielania vtedy STV

Comments are closed
*