Informácie a diskusia o histórii a aktuálnych otázkach vojenstva a bezpečnosti, sociálnych otázkach a činnosti neziskových organizácií

Poľskí dopravní policajti začali neobvyklú protestnú akciu proti nízkym platom a nemožnosťou služobného postupu a pracovným podmienkam.. Takisto nesúhlasia so snahami upravovať štatistiky od ktorých závisia ich pohyblivé zložky platu. Sú proti limitom pokút, od ktorých závisia ich platové bonusy a služby.

Väčšinu priestupkov vodičov začali riešiť dohovorom či napomenutím, čím prudko poklesli vybraté pokuty. Denne uložia len 20 pokút pričom bežne udeľovali 300 pokút denne.

Článok:  https://auto.hnonline.sk/doprava/1740368-polski-policajti-prestali-rozdavat-pokuty-protestuju-tak-voci-zlym-pracovnym-podmienkam

 

 

2 Komentáre na Protest poľských policajtov:

 • V Poľsku šéfovia na policajtov tlačia, aby upravovali štatistiky, na čom záleží pohyblivá zložka ich platového ohodnotenia. V praxi to funguje často tak, že na porade pred službou dostanú limit pokút, ktoré majú vybrať, a ak ho nesplnia, nedostanú bonusy a čakajú ich horšie služby.
  U nás to vraj funguje inak, vyberá sa toľko že štatistiku upravovať šéfovia nemusia, naopak často musia krotiť radových aby zmiernili. Či nie?

 • A my sme sa ako vyjadrili? Asi ako obyčajne -- bez názoru (alebo: bude ako bude…).

  Hromadnú pripomienku pätice mimovládnych organizácií k návrhu novely zákona o Policajnom zbore SR podporilo 5514 ľudí.

  Zmeny požadované v návrhu ministerstva vnútra majú zabrániť tomu, aby vedenie polície bolo aj naďalej pod výrazným politickým vplyvom, čoho sa mimovládne organizácie obávajú.

  Hromadnú pripomienku iniciovali Nadácia Zastavme korupciu, Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť, Liga za ľudské práva, Nadácia otvorenej spoločnosti a Nadácia Pontis.

  Verejnosť mohla pripomienkovať návrh do 3. mája. Novele organizácie vytkli, že pod rúškom pozitívnych inštitútov a transparentnosti neprináša zmeny, ktoré by viedli k odpolitizovaniu polície a zvýšeniu jej dôveryhodnosti.

  Policajný prezident má byť podľa návrhu vyberaný komisiou, ktorá však podľa hromadnej pripomienky nemá vyvážené zloženie.

  Minister aj naďalej bude môcť rozhodovať o kompetenciách policajného prezidenta a odvolanie policajného prezidenta bude takmer nemožné, ak o ňom má rozhodovať dvojtretinová väčšina parlamentného výboru, upozornili tento týždeň v tlačovej správe.

  Kto by mal rozhodnúť o odvolaní policajného prezidenta?

  Navrhujú preto doplniť okruh osôb, ktoré sú členmi výberovej komisie, aby nebola menovaná iba osobami pôsobiacimi v Policajnom zbore alebo majúcimi naň vplyv. Navrhovať odvolanie policajného prezidenta by podľa pripomienky mali okrem ministra vnútra aj iné subjekty, aby tak bola zabezpečená rovnováha moci.

  O odvolaní policajného prezidenta by mal rozhodovať parlamentný výbor pre bezpečnosť nadpolovičnou väčšinou, aby mohol byť policajný prezident v prípade neplnenia si úloh aj reálne odvolaný.

  Hromadná pripomienka tiež požaduje zriadenie takej policajnej inšpekcie, ktorá bude nezávislá od Policajného zboru. Jej úpravu žiadajú vyčleniť na samostatnú právnu úpravu a širšiu odbornú diskusiu.

  Takýto návrh korešponduje podľa nich s požiadavkami Európskeho súdu pre ľudské práva v Štrasburgu na nezávislé vyšetrovanie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

:-)
 
:-)
:good:
 
:good:
:negative:
 
:negative:
:wacko:
 
:wacko:
:bye:
 
:bye:
:yes:
 
:yes:
;-)
 
;-)
:scratch:
 
:scratch:
:-(
 
:-(
:unsure:
 
:unsure:
more...
 

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Kalendár udalostí
Nové komentáre: